PDA

Zobacz pełną wersję : Rachunek za usługę jako umowa ?



Maciushek
29-12-2004, 20:43
Witam

Przy budowie domu większość "fachowców" chcąc uniknąć kosztów na papierze miga się od wystawiania rachunków , faktur itp. Trochę to rozumię, ale do rzeczy.
Chciałem zapytać czy rachunek za wykonaną usługę może być formą umowy, dokumentem na podstawie którego będę mógł w razie nie daj bóg jakiś usterek potwierdzić wykonanie usługi.
Pytam gdyż najczęściej w pośpiechu nie spisuję umów z wykonawcami na mojej budowie domu jednorodzinnego ( wiem, że to nie jest dobrze .. ) , ale staram się na koniec uzyskać rachunek wierząc , że będzie to dla mnie forma zabezpieczenia na wypadek przykrych doświadczeń.
Z góry dziękuję za pomoc.

Dominik!
27-02-2005, 09:28
Choć od zadania Twojego pytania upłynęło dość dużo czasu, to mam nadzieję, że mimo wsztstko moja odpowiedź Ci choć trochę pomoże.
Otóż, sam rachunek, czy jakbyśmy owego pokwitowania nie nazwali (najpewniejsza jest faktura podatku od towarów i usług (VAT)) potwiedza, że dany wykonawca wykonał to, co w rachunku jest wymienione. Dlategto ważne jest, by jak najbardziej szczegółowo było wymienione co stanowiło przedmiot umowy. Wobec tego na podstawie owego rachunku możemy domagać się naszych uprawnień wynikających np. z rękojmi.
Z brakiem umowy jednakze wiążą się pewne niebezpieczeństwa: trudno będzie ustalić zakres umowy lub jej szczeóły; np. wiadomo, że za główny przedmiot umowy np. ułożenie glazury (tak zapisano na rachunku) odpowiedzialny jest wykonawca, ale np. za prawidłowość założenia baterii (która kosztowała kilka tysięcy zł.), którą de facto zakładał, nie będzie zgodnie z tymże rachunkiem odpowiadał i mogą w tej kwestii powstać problemy z dochodzeniem ew. roszczeń, przede wszystkim w kwestii ustalenia zakresu robót.
Konkludując - im więcej czasu spędzimy nad "sprawami papierkowymi" tym więcej problemów będziemy mogli uniknąć w przyszłości.