PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na Pelet Defro Sigma EkoPell- spostrzeżenia i uwagi użytkowników



Strony : [1] 2

Anioł13
21-08-2016, 09:02
Witajcie,

Zakładam powyższy temat, ponieważ od kilku dni jestem użytkownikiem powyższego urządzenia, niestety już na starcie wystąpiły problemy. Może ktoś z Was posiada również taki piec i może pomóc, wszelkie uwagi miłe widziane.

Kocioł pracuje na funkcji PID, temp zadana na kotle 60, temp zadana cwo 47, tryb pracy "pompy równolegle", dogrzewam nowo postawiony dom

Kocioł po osiągnięciu temp 65 stopni (Histereza 5 stopni), wygasza się, tu moje pierwsze pytanie, czy powinien? Gdzieś wyczytałem, że pracując na automacie PID powinien tak regulować pracą podajnika i wentylatora, aby do wygaszenia nie doszło, praca powinna być stabilna.
Po spadku temp do 55 stopni, rozpala się i tu jest problem, raz jest ok, kolejnym razem pojawia się alarm "rozpalanie nieudane", kolejnym razem dochodzi do wybuchów nagromadzonego dymu w komorze.

Wszelkie uwagi miłe widziane.

Pozdrawiam,

lukol-bis
21-08-2016, 18:45
Witajcie,

Zakładam powyższy temat, ponieważ od kilku dni jestem użytkownikiem powyższego urządzenia, niestety już na starcie wystąpiły problemy. Może ktoś z Was posiada również taki piec i może pomóc, wszelkie uwagi miłe widziane.

Kocioł pracuje na funkcji PID, temp zadana na kotle 60, temp zadana cwo 47, tryb pracy "pompy równolegle", dogrzewam nowo postawiony dom

Kocioł po osiągnięciu temp 65 stopni (Histereza 5 stopni), wygasza się, tu moje pierwsze pytanie, czy powinien? Gdzieś wyczytałem, że pracując na automacie PID powinien tak regulować pracą podajnika i wentylatora, aby do wygaszenia nie doszło, praca powinna być stabilna.
Po spadku temp do 55 stopni, rozpala się i tu jest problem, raz jest ok, kolejnym razem pojawia się alarm "rozpalanie nieudane", kolejnym razem dochodzi do wybuchów nagromadzonego dymu w komorze.

Wszelkie uwagi miłe widziane.

Pozdrawiam,

Na PID-zie kocioł powinien dążyć, ale nie dochodzić do temp. zadanej. Jedynym wyjątkiem jest brak odbioru ciepła. Czy grzejniki są ciepłe? Może być zapowietrzone pompa CO i brak odbioru ciepła. Jeśli jest odbiór ciepła, to ze sterownikiem jest coś nie tak.
Pozdrawiam

Anioł13
21-08-2016, 19:59
Dzięki za odpowiedź.

Wszystkie grzejniki oprócz jednego przykręciłam na zaworach termostatycznych na 3, bo było zbyt gorąco w pomieszczeniach. Jeden jest otwarty na full. Temperatura za oknem wysoka, zatem te które są przykręcone nie grzeją. Jest jeszcze podłogówka, ale ją też póki co przykręciłam na pol gwizdka na zaworze.

Dzisiaj zauważyłem, że wentylator nadmuchowy pracuje jeszcze w okolicach 100% przy 60 stopniach tj. przy temp zadanej, dopiero przy ok. 61 stopni zaczyna bardzo powoli redukować moc. Wydaje mi się, że powinien redukować moc już dochodząc do 60, wówczas pewnie nie doszedłby do 65 i nie doszłoby do wygaszenia.

Pozdrawiam,

Anioł13
25-08-2016, 21:29
Dzięki za odpowiedź.

Wszystkie grzejniki oprócz jednego przykręciłam na zaworach termostatycznych na 3, bo było zbyt gorąco w pomieszczeniach. Jeden jest otwarty na full. Temperatura za oknem wysoka, zatem te które są przykręcone nie grzeją. Jest jeszcze podłogówka, ale ją też póki co przykręciłam na pol gwizdka na zaworze.

Dzisiaj zauważyłem, że wentylator nadmuchowy pracuje jeszcze w okolicach 100% przy 60 stopniach tj. przy temp zadanej, dopiero przy ok. 61 stopni zaczyna bardzo powoli redukować moc. Wydaje mi się, że powinien redukować moc już dochodząc do 60, wówczas pewnie nie doszedłby do 65 i nie doszłoby do wygaszenia.

Pozdrawiam,



Witam,

Niezbędna okazała się jednak wizyta serwisu, najpierw z firmy Tech, potem Defro.
Diagnoza- program w sterowniku trzeba było zaktualizować, oczyścić czujkę płomienia (tak to się chyba fachowo nazywa) i wyjąć jeden element, aby ciąg klominowy był większy.

Zaobserwowałem, że jeśli kocioł nie ma odbioru ciepła to się wygasza, nawet na PID.

Pozdrawiam,

betoniarka123
25-10-2016, 20:06
Mam od tygodnia ten sam piec, 20 kW dopiero go testuje, jestem tez z Radomia. Według mnie spala mi duzo peletu, na temat jego pracy mało moge napisac. Czy mógłbym sie z toba skontaktowac telefonicznie lub adresowo?

Phoebelia
18-11-2016, 11:15
Również mam ten sam piec, i również mam ten samo problem spala za duzo peletu, ciagle sie rozpala i wygasza boje sie ze rachunek za prąd mi przyjdzie kolosalny. Czy mógłby mi ktoś pomóc, jakiś numer telefonu podać co by porozmawiać?

Barliniak
20-11-2016, 07:47
Również mam ten sam piec, i również mam ten samo problem spala za duzo peletu, ciagle sie rozpala i wygasza boje sie ze rachunek za prąd mi przyjdzie kolosalny. Czy mógłby mi ktoś pomóc, jakiś numer telefonu podać co by porozmawiać? A regulator pokojowy jest? Jaka histereza ?U mnie się rozpala około 12 razy na dobę . Piec z dwoma energooszczędnymi pompkami zużywa 1,5kw/24h x30 dni x 0,5zł/kw w zaokrągleniu koszt użytkowania pieca kształtuje się w granicach 22zł/mc x 7miesięcy =sezon około 160 zł .Czy to dużo?

avionics
20-12-2016, 12:00
Witam, jestem posiadaczem kotla sigma ekopell 16kW. Zainstalowana pogodowa i sterownik pokojowy spk lux. Zaktualizowany soft w sterowniku i w module. Grzeje 100m2 podłogowki i 46m2 grzejnikami. Temperatura w domu 22st.. Spalanie około 20kg pelletu lava. Praca kotla ZPID. Teraz mam problem z pracą kotla. Pid nie do końca działa. Temperatura na piecu ustawiona na 60st. a piec dogrzewa do 65st. wygasza się temperatura spada do 54st i zaczyna rozpala ie. Dlaczego taka oscylacja?

Anioł13
28-12-2016, 08:33
Cześć,
Jakie masz spalanie?
Pozdrawiam.

Anioł13
28-12-2016, 08:37
Poprzednie zapytanie kieruje do "betoniarki".
Do awionics- piec dogrzewa Ci do 65, bo pewnie masz ustawioną histerezę 5*.

avionics
29-12-2016, 20:09
Witam, myślałem że jeśli mam prace z PID to kocioł będzie dążył do temperatury zadanej a nie oscylował z histerezą. Kolejna sprawa, jak to jest z czujnikiem lambda w tym kotle. Zauważyłem że w ustawieniach serwisowych lambda jest wyłączona. Po włączeniu w menu głównym pojawił się status lambdy. Niestety nie wiem czy lambda działa status wyświetla się 254 lub 255 natomiast wartości zadanej i odczytanej cały czas wynoszą 0%. Macie z tym jakieś doświadczenia?

robert1987
19-01-2017, 06:47
Witam, jaki masz numer softu po aktualizacji? skąd można go pobrać bo na stronie defro nie ma żadnych aktualizacji do APC2. Czy Tobie podczas pracy pojawia sie komunikat zeby wyczyscic ruszt?

jacekkolcon
19-01-2017, 08:22
Wybuchy w kotle? Naprawdę? Po takiej informacji już bym nie kupił takiego kotła.

Co do histerezy i temperatur kotła. Proces sterowania nastawiony jest (a przynajmniej powinien) nie na to, jaka temperatura jest na kotle i czy "pali" a na to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu i jaka jest temperatura CWU. Zaletą pelletu jest właśnie to, że piec w przypadku, gdy produkcja ciepła jest zbędna, gaśnie i w trybie postoju poziom zużycia paliwa wynosi 0. Dlatego też obserwuj raczej parametry termiczne pomieszczeń i CWU, a nie to, co się temperaturowo na piecu dzieje. Mam nieco inny piec. Na blogu umieściłem parę przebiegów ze sterownika. Link w stopce. Zajrzyj i zobacz jak takie przebiegi w wypadku pieca na pellet mogą wyglądać i są poprawne.

avionics
21-01-2017, 09:03
Witam,
do robert1987
U mnie na piecu jest sterownik APC1 na stronie jest do niego aktualizacja zarówno do wyświetlacza jak i modułu do wersji 1.8.9. Trzeba pamiętać w trakcie aktualizacji że wpinamy pendrive do portu USB na wyświetlaczu i od razu aktualizuje się moduł i wyświetlacz.

do jacekkolcon
Przeczytałem Twojego bloga i obejrzałem charakterystyki z pieca. Mój działa bardzo podobnie. Ale na moim piecu jest sterownik który pracuje z algorytmem PID a jak wyczytałem w instrukcji obsługi to charakterystyka powinna wyglądać tak jakby piec cały czas dążył do temperatury zadanej regulując prace podawania i nadmuchu. Więc wniosek z tego taki że oscylacja może być ale niewielka w granicach 3-4 stopni. W przypadku wyprodukowania ciepła którego odbiorniki nie sa w stanie wykorzystać powinien się wyłączyć, a ponowne rozpalenie nastąpić powinno w granicach histerezy zadanej.
Co do spieku o którym piszesz na blogu, też mam z tym problem. Muszę czyścić palnik co 4 dni (jesli tego nie zrobie alarm-błąd rozpalania). Próbowałem już z różnymi pelletami. Na pewno nie jest to wina opału. Jest to uciążliwe ponieważ piec powinien być bezobsługowy a czasami potrafi pokrzyżować plany bo trzeba zrywać się np. z imprezy lub z robotki żeby wyczyścić piec bo jak wspomniałeś przy dużej różnicy temperatur trochę mu zajmuje żeby dogonił temperature w pomieszczeniu w przypadku różnicy chociażby 5st.
Jak narazie najlepiej pali mi się pelletem LAVA ze stelmetu. Spalanie przy zasobniku CWU 120l, temperaturze zewnętrznej do -4stC na zewnątrz a w domu mam ustawione 22stC wychodzi mi 15-20kg na dobę. Jeśli natomiast temperatura zjedzie poniżej poniżej -8stC trzeba już liczyć lekko 30kg/na dobę.

jacekkolcon
22-01-2017, 23:54
Do avionics: W trybie "rozgrzewania" domu mój piec faktycznie tak działa, że dąży do zadanej. Wykres zamieściłem. Przyznaję, że niepokojące jest to, co piszesz o spiekach. U mnie problem był z dawką startową paliwa ale po jej powiększeniu już mi się nie zdarza, że palnik nie odpala. Sądzę, że spiek może powstawać w procesie wygaszania po dotarciu do parametrów zadanych. Nie wiem, jaki masz palnik ale może dodanie przedłużonego przedmuchu przy wygaszaniu rozwiąże Twój problem. Jeżeli to przeczytasz, to sprawdź, czy jest w sterowniku opcja modyfikacji parametrów wygaszania. Jeżeli to coś zmieni, to chętnie i ja i zapewne inne osoby poznałyby odpowiedź.

Ponieważ nie jesteś jedyną osobą, która pisze o spiekach przez 1,5 roku nie mogłem się zdecydować na pellet. W końcu wziąłem palnik rotacyjny Pellasa, który całkowicie ten problem rozwiązuje i innym też polecam. Mi się spieki nie robią i nic ich nie zapowiada. Palnik po każdym wygaszeniu jest czysty. Natomiast podejmując decyzję o zakupie a)palnika, b) pelletu (zwłaszcza jakiegoś no name) trzeba je brać pod uwagę jako czynnik "kłopotliwości" tego rodzaju ogrzewania.

Mi w trybie utrzymania 21,5C +CWU 200l dla 140m2 domu ocieplonego "normalnie" (parę zmian zamierzam wprowadzić) bierze ok 24kg/doba (-8C).

Grzess123
23-01-2017, 19:53
Witam. Mam pytanie do avionics , od tygodnia jestem posiadaczem pieca sigma ekopell 12 kw nie mogę dojść do ładu z ustawieniami pracy pieca . Zmieniłeś ustawienia sam czy robil to serwisant z Defro , myślałem że obejdzie się bez pomocy. Czy to normalne że piec potrzebuje dużo czasu do dojścia do temperatury 60 stopni?

Anioł13
25-01-2017, 15:59
Witajcie,

Do jacekkolcon
Nie jestem specjalistą, ale według mnie jasnym jest, że proces sterowania nastawiony jest właśnie na podstawie temperatury zadanej na piecu. Dzieje się inaczej, kiedy instalacja wyposażona jest w regulator pokojowy, a ten podłączony jest właśnie pod załączenie lub wygaszenie pieca (z tego co wiem może podłączony być różnie, np. Pod pompę tj. Z chwilą osiągnięcia temp w pomieszczeniach, wyłącza pompę).

Do avionics
W kwestii spieków w palenisku, mialem coś podobnego, choć raczej przypominało to popiół, okazało się, że ciąg kominowy miałem zbyt duży, jaką masz temp. spalin?
Zmniejsz ewentualnie moc kotła, ile masz tam ustawione?

Co do spalania
Ogrzewam ok. 140m2 (w tym 80m2 podłogówki) temp 23-24*+ garaż 30m2 (dogrzewam do 15*)- maksymalne spalanie jakie miałem dotychczas (ok. -12* średnia) ok. 27 kg/ doba
W chwili obecnej ok. 22kg (-5*)

Pozdrawiam,

Anioł13
25-01-2017, 16:01
Do avionics
Na jakiej podstawie twierdzisz, że masz wyłączoną lambdę?

avionics
25-01-2017, 16:15
odnośnie czujnika lambda to dzwoniłem do serwisu i powiedzieli mi że lambda w tym kotle nie występuje. Jest tylko czujnik spalin na wyjściu do komina. Jednak po zaktualizowaniu softu do 1.8.9 w menu serwisowym pojawia się zakładka lambda, mało tego w instrukcji obsługi kotla producent też rozpisuje się na temat lambdy.

avionics
26-01-2017, 12:53
Sprawdzałem temperaturę spalin, maksymalna wartość to 83st., komin był maksymalnie otwarty więc przymknąłem do połowy. Moc kotła było 100% przestawiłem na 90%-zobaczę czy uciągnie jeśli tak to zmniejszę jeszcze trochę. Serwis powiedział mi też że popiół może zalegać ponieważ palę LAVĄ ze stelmetu który charakteryzuję się tym że popiół jest dość dzieżki(ze względu na zawartość kory).

do Grzess123
Napisz dokładnie jaką powierzchnie ogrzewasz tym kociołkiem bo trudno rozważać temat jeśli nie wiadomo nic o odbiornikach ciepła. Uruchamiałem swój piec we wrześniu ubiegłego roku jest to mój pierwszy sezon grzewczy i za pierwszym razem piec stabilizował się prawie cały dzień. Teraz jeśli wyłączę piec na 3-4h a temperatura na piecu spadnie do 30st. to po właczeniu potrzebuje tyle samo czasu żeby piec wrócił do temperatury zadanej, przypomnę że ogrzewam 146m2 dom gdzie mam 100m2 podłogówki oraz 5 grzejników na 46m2.

avionics
26-01-2017, 12:55
Napiszcie proszę jakim peletem palicie w swoich sigmach.

xwiktorx
26-01-2017, 16:22
Witam. Zastanawiam sie nad zakupem tego pieca.
Właściwie to zastanawiam sie pomiedzy
Defro sigma ekopel 16 kw , a
HT dasspell 15 kw.
Pytanie bo jestem zielony, na co zwrócić uwagę, co porównać ewentualnie jak go skonfigurować.
Chciałbym aby piec działał na zasadzie włączam guzikiem grzeje do zadanej temperatury w pomieszczeniu. Ewentualnie cały czas ale na noc obniżona temperatura.
Pozdrawiam i czekam na jakies porady wewntualnie uwagi.

Grzess123
27-01-2017, 06:20
Do avionics
Dom ma około 145 metrów około 35 metrów podlogowki reszta grzejniki.
Narazie jestem w trakcie prób peletu palę olczykiem, wood pelet a dziś spróbuje Laca . pierwsze odpalenie robiłeś samczy był serwisant.

avionics
27-01-2017, 16:56
pierwsze odpalenie robiłem z gościem który podłączał piec. Jak wrażenia jeśli chodzi o pellet olczyk? Chciałem go wypróbować.

Grzess123
27-01-2017, 17:18
Ciężko stwierdzi wypala się dobrze spisków nie ma tylko temperaturę ciężko mi ustawić może z mi powiedzieć jak masz wentylatory ustawine

avionics
27-01-2017, 19:55
W jakim sensie ciężko Ci ustawić temperaturę? Wentylatorem się nie bawiłem ustawiony jest fabrycznie-jesli masz ustawioną pracę zPID to algorytm steruje pracą wentylatora. Natomiast pracowałem troche nad krzywą grzewczą dla podłogówki i grzejników (mam podłączoną pogodówkę). Udało mi się w końcu dostosować temperaturę na zaworach za pomocą krzywych grzewczych tak że w domu utrzymuje się stała temperatura z tolerancją +-1st.C..

Grzess123
27-01-2017, 21:06
Pracuje z pid. Zawór 4 drożny sterowany narazie ręcznie gdyż czujniki nie są podłączone narazie ogrzewamy przez zimę ze by wszystko schlo w domu także pewnie dopiero kolejnej zimy będę miał już o nim jakieś pojęcie. Jak mial em ustawienia fabryczne to mu ciężko 40 stopni było przekroczyć teraz jest lepiej dobija do 60 ale czasami po wygaśnięciu i ponownym rozpaleniu nie może dobić do 60 zdaza się też że w trakcie pracy wylancza się a żądaną temperatura nie jest osiągnięta

avionics
28-01-2017, 07:19
Witam, podłączałeś kocioł sam? Może musisz pogrzebać w ustawieniach, lub w związku z brakiem odczytu z jakiegoś czujnika kocioł "głupieje". Skonsultuj się z serwisem zawsze Ci coś doradzą. W zwiąku z tym że sigma ma dość rozbudowany sterownik trzeba umieć go odpowiednio skonfigurować. Mój instalator przy pierwszym uruchomieniu poprostu rozpalił piec jak tylko osiągnął temperaturę zadaną zostawił mnie samego z instrukcją. Potem metodą prób i błędów po wykonaniu paru telefonów do serwisu i przeczytaniu kilkukrotnym instrukcji obsługi sterownika opanowałem sytuację.

Anioł13
28-01-2017, 09:38
Sprawdzałem temperaturę spalin, maksymalna wartość to 83st., komin był maksymalnie otwarty więc przymknąłem do połowy. Moc kotła było 100% przestawiłem na 90%-zobaczę czy uciągnie jeśli tak to zmniejszę jeszcze trochę. Serwis powiedział mi też że popiół może zalegać ponieważ palę LAVĄ ze stelmetu który charakteryzuję się tym że popiół jest dość dzieżki(ze względu na zawartość kory).

do Grzess123
Napisz dokładnie jaką powierzchnie ogrzewasz tym kociołkiem bo trudno rozważać temat jeśli nie wiadomo nic o odbiornikach ciepła. Uruchamiałem swój piec we wrześniu ubiegłego roku jest to mój pierwszy sezon grzewczy i za pierwszym razem piec stabilizował się prawie cały dzień. Teraz jeśli wyłączę piec na 3-4h a temperatura na piecu spadnie do 30st. to po właczeniu potrzebuje tyle samo czasu żeby piec wrócił do temperatury zadanej, przypomnę że ogrzewam 146m2 dom gdzie mam 100m2 podłogówki oraz 5 grzejników na 46m2.

Zatem zdaje się, że jest ok. Gdybyś miał zbyt duży ciąg to i temp spalin byłaby zdecydowanie większa, ja miałem prawie 150*, po zmniejszeniu ciągu mam dokładnie tak samo jak Ty. Co do mocy kotła, ja mam u siebie 85% i spokojnie daje radę nawet przy -20 na zewnątrz.

Z tą Lavą to rzeczywiście prawda, jak nim paliłem też częściej musiał czyścić palenisko, teraz czyszczę raz na 4-5 dni.

Rozmawiałeś z serwisem na temat częstego wygaszania się pieca?

Pozdrawiam,

Anioł13
28-01-2017, 09:50
Witam. Zastanawiam sie nad zakupem tego pieca.
Właściwie to zastanawiam sie pomiedzy
Defro sigma ekopel 16 kw , a
HT dasspell 15 kw.
Pytanie bo jestem zielony, na co zwrócić uwagę, co porównać ewentualnie jak go skonfigurować.
Chciałbym aby piec działał na zasadzie włączam guzikiem grzeje do zadanej temperatury w pomieszczeniu. Ewentualnie cały czas ale na noc obniżona temperatura.
Pozdrawiam i czekam na jakies porady wewntualnie uwagi.
Cześć,

Dla mnie istotne były dwie kwestie:
1. W miarę duży podajnik, mały podajnik= częstszy kontakt z kotłem.
2. Dobry serwis

Pozdrawiam,

avionics
28-01-2017, 20:37
Zatem zdaje się, że jest ok. Gdybyś miał zbyt duży ciąg to i temp spalin byłaby zdecydowanie większa, ja miałem prawie 150*, po zmniejszeniu ciągu mam dokładnie tak samo jak Ty. Co do mocy kotła, ja mam u siebie 85% i spokojnie daje radę nawet przy -20 na zewnątrz.

Z tą Lavą to rzeczywiście prawda, jak nim paliłem też częściej musiał czyścić palenisko, teraz czyszczę raz na 4-5 dni.

Rozmawiałeś z serwisem na temat częstego wygaszania się pieca?

Pozdrawiam,

Serwis na temat częstego wygaszania stwierdził że piec będzie się wygaszał w momencie przegrzania tzn. jeśli odbiorniki nie nadążają z odbiorem ciepła. Problem się skończył w momencie gdy w menu serwisowym zmieniłem w zakładce ustawienia kotłą-parametry pracy i tutaj są takie parametry minimalna przerwa podajnika ustawiłem na 19sekund maksymalna przerwa podajnika ustawiłem na 29sekund. Po tej zmianie piec przy mrozach powyżej -8st już nie pożera mi 30kg na dobę. Postanowiłem zapisywać parametry: zużycie pelletu, temperaturę zewnętrzną przez tydzień. W przyszły poniedziałek postaram się zamieścić charakterystyki.

Grzess123
29-01-2017, 08:39
Do avionics możesz napisać jak masz ustawione współczynniki korekta wentylator dolna , górną, i podajnika wewnętrznego. Zmieniłem parametry a nie wiem jakie były fabrycznie a jak chce powrócić do fabrycznych to tam nic się niezmienia

avionics
29-01-2017, 10:39
korekta wentylatora dolna i górna 0% korekta podajnika wewnetrznego 11%

Anioł13
29-01-2017, 19:04
Serwis na temat częstego wygaszania stwierdził że piec będzie się wygaszał w momencie przegrzania tzn. jeśli odbiorniki nie nadążają z odbiorem ciepła. Problem się skończył w momencie gdy w menu serwisowym zmieniłem w zakładce ustawienia kotłą-parametry pracy i tutaj są takie parametry minimalna przerwa podajnika ustawiłem na 19sekund maksymalna przerwa podajnika ustawiłem na 29sekund. Po tej zmianie piec przy mrozach powyżej -8st już nie pożera mi 30kg na dobę. Postanowiłem zapisywać parametry: zużycie pelletu, temperaturę zewnętrzną przez tydzień. W przyszły poniedziałek postaram się zamieścić charakterystyki.

Problem się skończył, to znaczy, że teraz wygasza się rzadziej? Ile razy w ciągu doby?
Ta zmiana parametrów to sugestia serwisu, czy Twój nos? Ile teraz spalasz?

avionics
30-01-2017, 11:23
W chwili obecnej spalam 150kg na tydzień(przy obecnych temperaturach tzn do 2st w dzień i do -10st w nocy). Jeśli chodzi o te parametry które zmieniłem to miały one znaczący wpływ na pracę kotła. Piec wygasza mi się maksymalnie 2 razy na dobę, częściej tylko jeśli rozpalę w kominku i temperatura w domu wzrośnie.

avionics
30-01-2017, 11:37
Dla przykładu wstawiam statystyki ostatniej doby380137
Jak widać około 19.00 temperatura w pokoju wzrasta bo rozpaliłem kominek piec od 21.00 zaczyna oscylować. W kominku zgasło około 23.00 temperatura spadła w domu i piec wraca do prawidłowej pracy.

jacekkolcon
30-01-2017, 14:03
Do xwiktox

Zobacz moje rozwiązanie. Skup się raczej na palniku niż piecu. Mam Revo. To palnik rotacyjny, którego od czasu zakupu nawet raz nie czyściłem, bo nie ma takiej potrzeby. Zajrzyj na mojego bloga, tam jest więcej szczegółów. Pellet ma sens, gdy masz dobry palnik oraz gdy stosujesz sterowanie pokojowe. Obecnie mi wychodzi dla domu 140m2 średnio ok 22kg/doba przy temperaturach ujemnych. Piec ogrzewa dom i robi ciepłą wodę. Piecem steruję tak, że ustawiam jedynie temperaturę pokojową. Zasyp robię raz na tydzień.

Anioł13
30-01-2017, 18:59
W chwili obecnej spalam 150kg na tydzień(przy obecnych temperaturach tzn do 2st w dzień i do -10st w nocy). Jeśli chodzi o te parametry które zmieniłem to miały one znaczący wpływ na pracę kotła. Piec wygasza mi się maksymalnie 2 razy na dobę, częściej tylko jeśli rozpalę w kominku i temperatura w domu wzrośnie.

Witaj,

Zmieniłem również te ustawienia u siebie, zobaczę jak u mnie zareaguje. Obecnie spałam ok. 165kg na tydzień.

Pozdrawiam,

Grzess123
01-02-2017, 18:22
A jaka temperaturę utrzymujecie na piecu gdy na zewnątrz jest około 0 stopnia. Niby powinno być 60 żeby piec nie rdzewiał ja obecnie mam 50 ustawione

Anioł13
01-02-2017, 19:54
A jaka temperaturę utrzymujecie na piecu gdy na zewnątrz jest około 0 stopnia. Niby powinno być 60 żeby piec nie rdzewiał ja obecnie mam 50 ustawione

Ja mam ustawione 65*, instalator twierdził, że to tak optymalnie dla kotła na paliwo stałe i z tego co wyczytałem w instrukcji to takie min. Na jesieni miałem 60*.
Jeśli chodzi o trwałość kotła, ważna jest ponoć temp. powrotu do kotła, która winna wynosić ok. 50*, której przy temp zasilania 50* nie uzyskasz.

Pozdrawiam,

Anioł13
01-02-2017, 19:59
Witaj,

Zmieniłem również te ustawienia u siebie, zobaczę jak u mnie zareaguje. Obecnie spałam ok. 165kg na tydzień.

Pozdrawiam,

Finalnie parametry zmieniłem na 16/ 23, przy Twoich kocioł mi przygasał.
Póki co nie zauważyłem żadnej oszczędności, zobaczę przy dłuższym użytkowaniu. To co się zmieniło to ilość wygaszeń kotła w ciągu doby, teraz wygasza się jedynie 4 razy. Po wygaszeniu ile u Ciebie kocioł "stoi" w trybie oczekiwania?

Anioł13
01-02-2017, 20:00
Dla przykładu wstawiam statystyki ostatniej doby380137
Jak widać około 19.00 temperatura w pokoju wzrasta bo rozpaliłem kominek piec od 21.00 zaczyna oscylować. W kominku zgasło około 23.00 temperatura spadła w domu i piec wraca do prawidłowej pracy.

Finalnie parametry zmieniłem na 16/ 23, przy Twoich kocioł mi przygasał.
Póki co nie zauważyłem żadnej oszczędności, zobaczę przy dłuższym użytkowaniu. To co się zmieniło to ilość wygaszeń kotła w ciągu doby, teraz wygasza się jedynie 4 razy. Po wygaszeniu ile u Ciebie kocioł "stoi" w trybie oczekiwania?

avionics
02-02-2017, 18:01
To że palenisko przygasa może być spowodowane jakością opału. Natomiast jeśli chodzi o czas w którym kocioł jest przegrzany i się nie rozpala to znowu pojęcie bardzo indywidualne czas ten zależy bowiem od tego jakie jest zapotrzebowanie na ciepło przez odbiorniki w danej chwili . Bawię się tym kotlem 5mcy i myślę że w moim domu nie dam rady w warunkach zimowych zejść poniżej 150kg na tydzień.
Pisaliście wcześniej na temat temperatury zadanej na kotle. Ja mam u siebie 57st. i wtedy temperatura powrotu w niektórych momentach spada do 35st. Myślę że jest to rozsądna wartość. Kiedy miałem ustawiona temperaturę na 60 st kocioł spalal około 10% więcej paliwa i stwierdziłem że nie warto ustawiać zbyt wysokiej temperatury na kotle ponieważ na podłogowce mam max 35st a na grzejnikach max to 50st. Wyższa temperatura na kotle myślę że miałaby sens w przypadku bufora. Poza tym w sigmie można ustawić opcje ochrona powrotu oraz ochrona kotla co nie dopuści do zbyt niskiej temperatury wody na powrocie.

Anioł13
03-02-2017, 21:18
To że palenisko przygasa może być spowodowane jakością opału. Natomiast jeśli chodzi o czas w którym kocioł jest przegrzany i się nie rozpala to znowu pojęcie bardzo indywidualne czas ten zależy bowiem od tego jakie jest zapotrzebowanie na ciepło przez odbiorniki w danej chwili . Bawię się tym kotlem 5mcy i myślę że w moim domu nie dam rady w warunkach zimowych zejść poniżej 150kg na tydzień.
Pisaliście wcześniej na temat temperatury zadanej na kotle. Ja mam u siebie 57st. i wtedy temperatura powrotu w niektórych momentach spada do 35st. Myślę że jest to rozsądna wartość. Kiedy miałem ustawiona temperaturę na 60 st kocioł spalal około 10% więcej paliwa i stwierdziłem że nie warto ustawiać zbyt wysokiej temperatury na kotle ponieważ na podłogowce mam max 35st a na grzejnikach max to 50st. Wyższa temperatura na kotle myślę że miałaby sens w przypadku bufora. Poza tym w sigmie można ustawić opcje ochrona powrotu oraz ochrona kotla co nie dopuści do zbyt niskiej temperatury wody na powrocie.

Cześć,

Zatem średnio na ile kocioł jest u Ciebie wygaszony, u mnie to ok. 30-40 min. Zgadzam się z tym, źe jest to uzależnione od poboru energii cieplnej.
Co do temp. myśle, ze mało istotne jest jaką masz temp min. bo pewnie takowa występuje zaraz po rozpaleniu, a jeśli masz ustawione 57* na wyjści z kotła to i tak niezły wynik, istotne jest to jaka temp na powrocie masz z chwilą kiedy kocioł pracuje, czyli przez większość czasu.

Pozdr,

0loo
12-02-2017, 20:32
Witam,

Jestem nowym użytkownikiem Defro Sigma Ekopell 12kW i potrzebuje kilku porad.

Kocioł chodzi na PIDzie, pracuje dopiero od tygodnia po awarii poprzedniego kotła - rozgrzewał dom więc spalanie spore, ok. 28kg/doba. Proszę o informację jakie ustawienia poprawić by piec był jak najbardziej ekonomiczny. Do ogrzania stary budynek 80m2, słabo ocieplony (5cm styropianu) + CWU, praca na sterowniku pokojowym. Czy powinienem zmniejszyć moc kotła ? Obecnie pracuje na 100% i budynek jest dogrzany, piec nie ma problemów z osiągnięciem temperatury. Z racji tego, że nigdy nie użytkowałem tego typu kotła nie mam pojęcia jakie wartości pracy podajnika i wentylatorów ustawić by piec zużywał możliwie najmniej opału.

Czy jest możliwe ustawienie, by zimą piec nie właczał się specjalnie dla boilera gdy spadnie jego temperatura, lecz by dogrzewał wodę przy okazji ogrzewania pomieszczeń. Obecnie właczona jest opcja pompy równolegle, zauważyłem jednak, że jeżeli temperatura CWU nie spadła ponizęj zadanej histerezy to pompa CWU się nie włacza. Z kolei np. po kąpieli gdy temperatura w pomieszczeniach jest OK a temperatura CWU spadła, piec załącza się by dogrzać wodę i przy okazji dodatkowo ogrzewa pomieszczenia (w tym wypadku nie bierze pod uwagę, ze pomieszczenia ma zadaną na sterowniku pokojowym temperaturę). Chodzi mi o to, by w takich sytuacjach piec nie włączał się specjalnie by dogrzać boiler a zrobił to dopiero w momencie gdy się załączy w celu ogrzewania pomieszczeń.

Ostatnia sprawa - czy to normalne, że na palenisku pozostaje popiół. Po ok. 24h w przedniej części paleniska jest go dość sporo - nie spada przez dziurki do popielnika, ma jednak sypką konsystencje - przy dmuchnięciu ustami wylatuje, nie jest twardy. Zmieniałem parametry wygaszania, zwiększyłem moc wydmuchu do 90% oraz czas do 10min lecz to nie pomaga. Boje się, że bez czyszczenia po 2-3 dniach całość się zablokuje, a chciałbym, by piec był na tyle bezobsługowy by go można było zostawić na kilka dni. Palone jest obecnie pelletem Olczyk. Dołączam zdjęcia jak to wygląda

381442381443

Barliniak
13-02-2017, 23:08
Jeśli chatę masz już nagrzaną i nie chcesz grzać w tym momencie cwu to włącz na panelu w trybach pracy tylko grzanie albo tylko przykręć termostaty na grzejnikach.U mnie na sofcie są dwie histerezy na co i osobno na cwu dodatkowo trzecia w pokoju. Spalanie trochę duże ale za mało napisałeś a sporo może być przyczyn tego stanu rzeczy.

0loo
14-02-2017, 21:15
Jeśli chatę masz już nagrzaną i nie chcesz grzać w tym momencie cwu to włącz na panelu w trybach pracy tylko grzanie albo tylko przykręć termostaty na grzejnikach.U mnie na sofcie są dwie histerezy na co i osobno na cwu dodatkowo trzecia w pokoju. Spalanie trochę duże ale za mało napisałeś a sporo może być przyczyn tego stanu rzeczy.


Nie do końca o to mi chodziło. Histerezy mam ustawione i to działa jak trzeba. Bardziej chodzi mi o sytuacje w której chata jest nagrzana ale spadła temperatura CWU - np. po kąpieli. Piec zaczyna prace by nagrzać CWU, nie grzejąc przy tym chaty (nie ma takiej potrzeby bo zadana temperatura jest osiągnięta). Czy jest możliwość ustawienia by wstrzymał się z grzaniem CWU do momentu gdy spadnie temperatura w pokoju by grzać wszystko razem ?

Jakie parametry musiałbym podać by ustalić co ze spalaniem ? Jestem nowicjuszem kompletnym i dopiero próbuje to jakoś rozgryźć. Obecnie zrobiłem nowy zasyp i po 1 dniu sterownik pokazywał, że zużyto 10% paliwa czyli spalanie by było na poziomie ok. 18kg/doba - to już chyba dobry wynik ?

Bardziej martwi mnie pozostawanie popiołu na palenisku, czy po kilku dniach gdy mnie nie będzie w domu całość się nie zablokuje ? Czy u Was też się coś takiego pojawia, jak często musicie czyścić palenisko ? CZy to nie powinno zostać usunięte podczas wydmuchu ? Od czego to może zależeć ?

Pozdrawiam

Barliniak
18-02-2017, 23:53
Nie do końca o to mi chodziło. Histerezy mam ustawione i to działa jak trzeba. Bardziej chodzi mi o sytuacje w której chata jest nagrzana ale spadła temperatura CWU - np. po kąpieli. Piec zaczyna prace by nagrzać CWU, nie grzejąc przy tym chaty (nie ma takiej potrzeby bo zadana temperatura jest osiągnięta). Czy jest możliwość ustawienia by wstrzymał się z grzaniem CWU do momentu gdy spadnie temperatura w pokoju by grzać wszystko razem ?

Jakie parametry musiałbym podać by ustalić co ze spalaniem ? Jestem nowicjuszem kompletnym i dopiero próbuje to jakoś rozgryźć. Obecnie zrobiłem nowy zasyp i po 1 dniu sterownik pokazywał, że zużyto 10% paliwa czyli spalanie by było na poziomie ok. 18kg/doba - to już chyba dobry wynik ?

Bardziej martwi mnie pozostawanie popiołu na palenisku, czy po kilku dniach gdy mnie nie będzie w domu całość się nie zablokuje ? Czy u Was też się coś takiego pojawia, jak często musicie czyścić palenisko ? CZy to nie powinno zostać usunięte podczas wydmuchu ? Od czego to może zależeć ?

Pozdrawiam
Niestety takiej możliwości nie ma aby kocioł nagrzewał cwu dopiero przy następnym rozpalaniu.Czasami tak bywa że dwie histerezy się nałożą .Do ustawiania palnika to powinien ktoś przyjechać i Ci to ustawić dlatego że to jest indywidualna sprawa.Palenisko czyszczę u siebie codziennie raptem 2min pracy można rzadziej co drugi dzień.Nie testowałem odporności na zawalenie palnika.Do rzadszego zaglądania służą palniki z innym czyszczeniem np. mechanicznym lub pneumatycznym . Jest też druga strona medalu częstszego czyszczenia .Mniej pali:yes:

Anioł13
19-02-2017, 09:09
Nie do końca o to mi chodziło. Histerezy mam ustawione i to działa jak trzeba. Bardziej chodzi mi o sytuacje w której chata jest nagrzana ale spadła temperatura CWU - np. po kąpieli. Piec zaczyna prace by nagrzać CWU, nie grzejąc przy tym chaty (nie ma takiej potrzeby bo zadana temperatura jest osiągnięta). Czy jest możliwość ustawienia by wstrzymał się z grzaniem CWU do momentu gdy spadnie temperatura w pokoju by grzać wszystko razem ?

Jakie parametry musiałbym podać by ustalić co ze spalaniem ? Jestem nowicjuszem kompletnym i dopiero próbuje to jakoś rozgryźć. Obecnie zrobiłem nowy zasyp i po 1 dniu sterownik pokazywał, że zużyto 10% paliwa czyli spalanie by było na poziomie ok. 18kg/doba - to już chyba dobry wynik ?

Bardziej martwi mnie pozostawanie popiołu na palenisku, czy po kilku dniach gdy mnie nie będzie w domu całość się nie zablokuje ? Czy u Was też się coś takiego pojawia, jak często musicie czyścić palenisko ? CZy to nie powinno zostać usunięte podczas wydmuchu ? Od czego to może zależeć ?

Pozdrawiam

Witaj,

Ja póki co pracuje bez pokojówki, zastanawiam się czy to zmieniać. Piec załącza się tylko wówczas kiedy spadnie zadana temp. Zatem nawet jeśli spadła poniżej Histerezy temp wody, piec z uruchomieniem poczeka do spadku temp żadnej.

Z grzebaniem w parametrach, aby piec mniej spalał, poczekałbym jeszcze trochę, aby praca się unormowała i wówczas sprawdził czy jest po co grzebać. 18kg na dobę to już bardzo dobry wynik.

Co do popiołu, mam rownież z tym problem, raz mniejszy, raz większy, wydaje mi się, że nie dotyczy on kotła, a jakości peletu.

Anioł13
19-02-2017, 09:17
Witajcie,
Jak wspomniałem, dotychczas mój kocioł pracuje bez sterowania pokojowego, rozpalanie i wygaszanie uzależnione jest od temp zadanej.

Zastanawiam się czy to zmieniać, czy zostawić jak jest. Ile razy dziennie kocioł wygasza się Wam i na jak długo pozostaje wygaszony, ile Wam spała i ile m2 ogrzewacie.

Proszę o informacje wszystkie osoby, które posiadają kocioł Sigma EkoPell 16KW z regulatorem pokojowym

michan1
26-02-2017, 17:44
Witam. Od niedawna jestem użytkownikiem kotła Sigma Ekopell 12kw NZ. Obecnie wygrzewanie nowego budynku 170m, parter podłogówka+4 grzejniki, poddasze 5 grzejników. Kocioł pracuje na T zadanej, ACP steruje też zaworem 4 drogowym. Mam pytanie odnośnie temperatur zadanych: jaką macie różnicę pomiędzy zadaną T kotła, T zaworu 4D i T powrotu ( włączona funkcja T powrotu ). Ja mam ustawione T zadana 62*, T zaworu 42*, min T powrotu 38*. Acha i jeszcze max T spalin 150* i zastanawiam się czy ją obniżyć czy podnieść.

avionics
09-03-2017, 19:38
Witam,
ostatnio na stronie defro pojawiła się nowa wersja oprogramowania do modułu sterownika i wyświetlacza wersja 1.9.0. Zainstalowałem, wszystko ok.
Pozdrawiam

Grajek350
05-11-2017, 17:50
Witam.
Chciałbym dowiedzieć się czy jest możliwość ustawienia na sterowniku pieca godziny zalaczenia/wygaszenia pieca?
Nie mogę tego nigdzie znaleźć, jest tylko tzw tygodniowka pieca ale to tylko ewentualna zmiana temp zadanej kotła w poszczególnych godzinach dnia.
Pomoże mi ktoś?
Dzięki z góry

Kroitz
05-11-2017, 20:56
Serwis Defro?

LV601
11-11-2017, 16:19
Witam, mam pytanie do użytkowników tych kotłów czy ktoś porównał w praktyce różnicę w zużyciu paliwa między ustawieniem gdzie piec pracuje cyklicznie (powiedzmy 12 rozpaleń na dobę), a ustawieniem gdzie wygasza się tylko 2-4 razy na dobę?. Mam wersję 20 kw od 4 tyg. i przy ustawieniach fabrycznych i zadanych 55 stopniach wygasza mi się co 2h a spalanie 150 kg na tydzień. Zastanawiam się czy przejście na palenie ciągłe da jakieś zmniejszenie zużycia paliwa.

michan1
21-11-2017, 14:34
Witam.
Chciałbym dowiedzieć się czy jest możliwość ustawienia na sterowniku pieca godziny zalaczenia/wygaszenia pieca?
Nie mogę tego nigdzie znaleźć, jest tylko tzw tygodniowka pieca ale to tylko ewentualna zmiana temp zadanej kotła w poszczególnych godzinach dnia.
Pomoże mi ktoś?
Dzięki z góry


Wchodzisz w menu/sterowanie tygodniowe/plan pracy kotła i tam ustawiasz o której ma się rozpalić i wygasić. Musisz mieć ustawioną datę i godzinę do tego.

michan1
21-11-2017, 14:52
[QUOTE=LV601;7554509]Witam, mam pytanie do użytkowników tych kotłów czy ktoś porównał w praktyce różnicę w zużyciu paliwa między ustawieniem gdzie piec pracuje cyklicznie (powiedzmy 12 rozpaleń na dobę), a ustawieniem gdzie wygasza się tylko 2-4 razy na dobę?. Mam wersję 20 kw od 4 tyg. i przy ustawieniach fabrycznych i zadanych 55 stopniach wygasza mi się co 2h a spalanie 150 kg na tydzień. Zastanawiam się czy przejście na palenie ciągłe da jakieś zmniejszenie zużycia paliwa.[/QUOTE

Ustawienia fabryczne możesz modyfikować w menu instalatora po wpisaniu kodu 5126. te 55 stopni to zadana T kotła czy zaworu? No i ile metrów ogrzewasz tym kotłem, w budynku nowym czy nie, ocieplonym czy nie, to wszystko ma wpływ na ilość opału.

michan1
21-11-2017, 14:53
Ten kod to 5162. Przepraszam.

LV601
22-11-2017, 08:02
Dzięki za odpowiedź, Kod znam ale wolę na razie nie grzebać w ust. serwisowych póki się czegoś nie dowiem. Jednak widzę że tych pieców jeszcze mało chodzi albo ludzie boją się eksperymentować. Z moich doświadczeń wynika, że nawet na infolinii defro czy tech-a siedzą ludzie którzy nie mają praktycznej wiedzy a jedynie cytują terorię z serwisówki. Ustawione mam 55 na kotle. Dom 170 m słabo ocieplony. To jednak nie ma teraz znaczenia bo był np tydzień (średnia temp na zewnątrz 6 stopni) że spalił 21 kg/doba a tydzień później (temp. śr. 3 st. ) a spalanie nagle 31 kg. Zauważyłem np. że piec przy wygaszaniu moim zdaniem niepotrzebnie używa dmuchawy spalin przez ponad 10 min podczas gdy wystarczyłoby spokojnie 3-5 min bo tyle trwa całkowite wygaszenie palnika. Przez pozostały czas piec niepotrzebnie się wychładza o 2-3 stopnie co wydłużyłoby czuwanie o 20-30 min. Czasu pracy tego wydmuchu nie da się przestawić nawet z menu serwis, Ciekawi mnie też jak ustawić grzanie cwu żeby piec to jak najmniej odczuwał. Czy zamontowanie czujnika pokojowego ma wpływ na spalanie? Jeśli może ktoś potrafi interpretować wykresy pracy to mogę przesłać bo piec mam cały czas online.

michan1
23-11-2017, 08:55
Dzięki za odpowiedź, Kod znam ale wolę na razie nie grzebać w ust. serwisowych póki się czegoś nie dowiem. Jednak widzę że tych pieców jeszcze mało chodzi albo ludzie boją się eksperymentować. Z moich doświadczeń wynika, że nawet na infolinii defro czy tech-a siedzą ludzie którzy nie mają praktycznej wiedzy a jedynie cytują terorię z serwisówki. Ustawione mam 55 na kotle. Dom 170 m słabo ocieplony. To jednak nie ma teraz znaczenia bo był np tydzień (średnia temp na zewnątrz 6 stopni) że spalił 21 kg/doba a tydzień później (temp. śr. 3 st. ) a spalanie nagle 31 kg. Zauważyłem np. że piec przy wygaszaniu moim zdaniem niepotrzebnie używa dmuchawy spalin przez ponad 10 min podczas gdy wystarczyłoby spokojnie 3-5 min bo tyle trwa całkowite wygaszenie palnika. Przez pozostały czas piec niepotrzebnie się wychładza o 2-3 stopnie co wydłużyłoby czuwanie o 20-30 min. Czasu pracy tego wydmuchu nie da się przestawić nawet z menu serwis, Ciekawi mnie też jak ustawić grzanie cwu żeby piec to jak najmniej odczuwał. Czy zamontowanie czujnika pokojowego ma wpływ na spalanie? Jeśli może ktoś potrafi interpretować wykresy pracy to mogę przesłać bo piec mam cały czas online.

Ustawienie czasu wydmuchu: menu/menu serwis/5162/ustawienia kotła/parametry wygaszania i tam są 3 elementy: czas wydmuchu, zabezpieczenie wygaszania, bieg nadmuchu wygaszania. Ja mam ustawione dwa pierwsze po 3 min, bieg nadmuchu wygaszania 75% i mi to wystarcza.
Grzanie CWU też ustawiasz na sterowniku. W okresie zimowym jako pompy równoległe, wybierasz T zadaną cwu i histerezę. Sprawdz jeszcze jaką masz T spalin, bo jak jest za duża to ciepło w komin idzie.

LV601
23-11-2017, 21:07
Dziękuję za info, A jaki masz model i moc pieca? Jak masz ustawione parametry CO, CWU, czas podsypu, przerwa między podsypami, histerezy itd (pytam o te zmienione w stosunku do fabrycznych)? No i jakie spalanie aktualnie? Dzisiaj zauważyłem że tuż przed ponownym rozpaleniem na czuwaniu piec wyłączył wszystkie pompy na kilkanaście minut. Czy to normalne?

Grajek350
27-11-2017, 16:31
Witam!
Mam ten pięć od miesiąca i też kombinuje ciągle coś z ustawieniami.
Mój piec to sigma ekopell 16 kw + regulator pokojowy spk lux.
Moje ustawienia są takie:
Temperatura zadana kotła to 60 st, hist 8st
Temperatura zaworu 45 st
Temperatura bojlera 52 st, hist.15st
Temperatura pokoju od 15:00-23:00 "23st"
A w pozostałych godz 22st
Tryb pracy "pompy równolegle"
Moc kotła dałem 80% (tak sobie wymyśliłem?)
Kocioł pracuje na funkcji Pid
Mam włączone sterowanie zaworu z funkcji reg. Pokojowego i tak że różnica temp pomieszczenia to 0,1 stopnia przy zmianie temp zadanej 1-go stopnia.
Wszystko niby idzie dobrze ( nie wiem jak ma być dobrze)
Według instrukcji powinna być włączona funkcja " ochrona powrotu", ale.gdy włączę ta funkcje to jest problem żeby instalacja się nagrzala. Kocioł minimalnie otwiera zawór i bardzo długo trwa nim faktycznie grzejniki w domu są ciepłe. Poprostu przy załączeniu tej funkcji dla kotła priorytetem jest powrót, a nie ogrzanie domu. Nie wiem jak to rozgryzc bo narazie mam tą funkcję wyłączona i piec dość szybko nagrzewa dom i się wyłącza.
Włącza się około od 5-10 razy na dobę przy temp od 0 do 5 stopni C.
Nie wiem jak to rozgryzc może macie jakieś doświadczenia z tą ochrona powrotu?
Czy u Was ta funkcja działa?
Spalanie pelletu około 22 kg na dobę przy wyżej wymienionych temperaturach.
Czasem mam też wrażenie że kocioł działając na pidzie powinien jednak oscylowac wokół zadanej temp i nie gasnac tak szybko....
Do menu serwisowego nie wchodziłem bo nie miałem kodu.. Teraz widzę że ktoś napisał kod, więc mam jeszcze pytanie czy powinienem jakoś zmienić ustawienia w menu serwisowym na swoją korzyść czy lepiej nie ruszać? Proszę doradzcie coś :)
Jeszcze jedno.
Wchodząc do menu serwisowego zobaczyłem na końcu że jest tam funkcja lambda i jest ona wyłączona. Czy powinienem ją załączyć? Do niej jest też sporo możliwości ustawień ale jak to ogarnąć?
Bardzo proszę o jakieś rady, jak nas będzie więcej to każdy coś skorzysta..
Dzięki z góry

jukon49
28-11-2017, 19:47
Witam u mnie jest ochrona powrotu jest wyłączona, jesli chodzi o sondę lambda miałem ją włączoną dzwoniłem do serwisu i kazali mi ją wyłączyć mam kocioł
defro duo eko pell 15 kw
Moje ustawienia są takie:
Temperatura zadana kotła to 65 st, hist 5st
Temperatura zaworu 50st
Temperatura bojlera 45 st, hist.5st
Tryb pracy "pompy równolegle"
Moc kotła 100%
Kocioł pracuje na funkcji Pid

Grajek350
28-11-2017, 19:53
A jak u Ciebie spalanie na dobę?
Wczoraj dzwoniłem do serwisu tech i doradzimy mi żebym temp powrotu ustawił 30-35 st i będzie ok. Tak zrobiłem i jak narazie jest ok wszystko działa jak należy.

Grajek350
28-11-2017, 19:56
Jeżeli chodzi o lambde to wytłumaczył mi że funkcja w sterowniku jest ale sondy jako tako w kotle niema chyba że sobie ją dokupie. Ale nie ma takiej potrzeby bo kocioł ma czujnik spalin i w oparciu o ten czujnik funkcja pid sobie powinna poradzić z prawidłowym i ekonomicznym funkcjonowaniem kotła.

jukon49
28-11-2017, 20:08
Ochrona powrotu
• Załączona : Wyłączony
• Temperatura min. : 35°
jeśli chodzi o spalanie to do tej pory było około 21/23kg na dobę mam 30% peletu w zasobniku po nowych ustawieniach także na razie nie odpowiem ci myślałem jeszcze nad mocą kotła żeby mu ustawić tak jak ty masz 80% ale sie zastanawiam jeszcze

jukon49
28-11-2017, 20:13
Do Grajek 350

odnośnie ochrony powrotu to masz ją włączone ? bo u mnie jest wyłączona

wojtek rybnik
30-11-2017, 16:05
Witam wszystkich uzytkownikow.
Ja rowniez jestem posiadaczem kotla sigma ekopell (20kw). Kociol jak na razie spisuje sie calkiem niezle poza jednym, mianowicie co jakis czas pojawia sie alarm nieudanego rozpalania I za szlaka nie umie dojsc z jakiego powodu tak sie dzieje. Kociol czasami potrafi pracowac przez 3 dni po czym pojawia sie alarm. Wylaczam alarm recznie I rozpalam recznie I kociol podejmuje normalnie prace co raczej wyklucza jakosc peletu jako powod alarmow. Czy ktos z Was spotkal sie z podobnym problemem?

Grajek350
01-12-2017, 05:11
Do Grajek 350

odnośnie ochrony powrotu to masz ją włączone ? bo u mnie jest wyłączona

Właśnie teraz załączyłem ochronę powrotu.
Ale mam ustawione 30 st.

Grajek350
01-12-2017, 05:12
A wcześniej pisałeś że masz włączoną ochronę pow.?

Grajek350
01-12-2017, 05:13
Witam wszystkich uzytkownikow.
Ja rowniez jestem posiadaczem kotla sigma ekopell (20kw). Kociol jak na razie spisuje sie calkiem niezle poza jednym, mianowicie co jakis czas pojawia sie alarm nieudanego rozpalania I za szlaka nie umie dojsc z jakiego powodu tak sie dzieje. Kociol czasami potrafi pracowac przez 3 dni po czym pojawia sie alarm. Wylaczam alarm recznie I rozpalam recznie I kociol podejmuje normalnie prace co raczej wyklucza jakosc peletu jako powod alarmow. Czy ktos z Was spotkal sie z podobnym problemem?

Zadzwoń na infolinię

Olo918219
01-12-2017, 07:40
Witam wszystch Jestem nowy na forum I za Bardzo nie potrafie sie tu poruszac. Obecnie wybudowalem dom parterowy z poddaszem calosc 140mkw w tym gara I kotlownia w powierzchni mieszkalnej jest okolo 110 mkw w garazu chce jeden grzejnik. Okno 3 szybowe styropian 15 grafitowy podlogi styripiam Dwa razu Po 10 cm I parter w ogrzewanie podlogowe. Chce kupic piece na pelet klasy 5 ale boje sie ze bedzie drogi koszt palenia ale jest wygoda.mysle tez o eko groszku. Jaka Moze byc roznica w spalaniu I cenie . Czy pelet bedzie duzo wiecej kosztowal w utrzymaniu. Prosze p pomoc

Pello
01-12-2017, 14:47
Witam. Od miesiąca jestem użytkownikiem pieca defro eco pel 10. Ogrzewam 100m2. Mam kilka pytań, jak i również kilka problemów z nowym piecem. Więc tak: na piecu mam ustawioną temperature 55stopni, histereza 4st. Cwu - 40st. Zawór czterodrogowy afriso - 33st na dom. Cykl pracy to 30min się rozpala 30min gaśnie i tak w kółko. Czyli w ciągu doby grzałka rozpala się 24 razy, czy to aby nie za dużo?. Wiadomo w nocy zawór troche przymykam o 4 stopnie, no ale mniej więcej co godzine się rozpala. Sterownik mam firmy tech, pale na PID. Spalanie 15kg peletu dziennie. Drugi dość duży problem to kondensat na kominie. Komin jest dość wysoki, i przechodzi przez nieocieplony strych, ociepliłem komin wełną 15cm, z początku była poprawa, ale widzę że problem wraca. Proszę o p porady.

Cześć

Zwiększ histerezę kotła do 10 st.
Obniż temperaturę załączania pompy CO (jeśli to możliwe).
Ustaw pompy równoległe bez priorytetu.
Na kondensację w kominie nie masz już wpływu. Pewnie zbyt niska temperatura spalin.

Pozdrawiam

michan1
01-12-2017, 18:58
Co do opisywanych wcześniej T powrotu, to zasadniczo różnica pomiędzy T zasilania a T powrotu nie powinna być większa niż 20*C. Ja mam ustawione zasilanie 65*, powrót 40* i wszystko jest ok. Jak startuje podłogówka, to rzeczywiście ustawienie T wody na instalację CO trochę trwa, ale to tak ma być ( podłogówka ma swój zawór mieszający a zawór 4drogowy kotła "pilnuje" żeby do pieca nie wracała zbyt zimna woda ). Lepsza jest większa bezwładność instalacji co bezpośrednio przekłada się na czas postoju pieca po osiągnięciu T zadanej. Im wyższa bezwładność cieplna, tym dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi rozpaleniami. Kotły na pellet z palnikami tak właśnie pracują, i nie będą efektownie pracowały na podtrzymaniu, to zaleta kotłów na ekogroszek.

michan1
01-12-2017, 19:33
Witam. Od miesiąca jestem użytkownikiem pieca defro eco pel 10. Ogrzewam 100m2. Mam kilka pytań, jak i również kilka problemów z nowym piecem. Więc tak: na piecu mam ustawioną temperature 55stopni, histereza 4st. Cwu - 40st. Zawór czterodrogowy afriso - 33st na dom. Cykl pracy to 30min się rozpala 30min gaśnie i tak w kółko. Czyli w ciągu doby grzałka rozpala się 24 razy, czy to aby nie za dużo?. Wiadomo w nocy zawór troche przymykam o 4 stopnie, no ale mniej więcej co godzine się rozpala. Sterownik mam firmy tech, pale na PID. Spalanie 15kg peletu dziennie. Drugi dość duży problem to kondensat na kominie. Komin jest dość wysoki, i przechodzi przez nieocieplony strych, ociepliłem komin wełną 15cm, z początku była poprawa, ale widzę że problem wraca. Proszę o p porady.

Coś słabe chyba masz te ustawienia. Podnieś T kotła do 65*C, histereza na 10, CWU trochę niska ( zależy ile do czego używasz ) ustaw na 45 z histerezą 5, T za zaworem ( do CO ) moim zdaniem co najmniej 45*C ( pewnie masz głowice termostatyczne na grzejnikach i to one same regulują T w pomieszczeniu ). Możesz też ustawić T zaworu w konkretnych godzinach w "menu ustawień". Ustaw te parametry i zobacz czy jest jakiś efekt. Następnym krokiem są zmiany nastaw w "menu ustawień" i "menu serwis". Co do kondensatu w kominie to sprawdź jaka jest T spalin w momencie gdy kocioł dochodzi do T zadanej. Może z tym coś jest nie tak.

Pello
02-12-2017, 09:33
Cześć

Zwiększ histerezę kotła do 10 st.
Obniż temperaturę załączania pompy CO (jeśli to możliwe).
Ustaw pompy równoległe bez priorytetu.
Na kondensację w kominie nie masz już wpływu. Pewnie zbyt niska temperatura spalin.

Pozdrawiam

Masz ustawione jakieś obniżenia temperatury kotła ? Jeżeli tak to wykasuj obniżenia.
Nie napisałeś nic o termostacie pokojowym. Jaki masz termostat pokojowy ? Gdzie jest zainstalowany ?

Pozdrawiam

Pello
02-12-2017, 09:37
A i co z pompą cyrkulacyjną CWU ? Jeżeli pracuje cały czas, to ją wyłącz, albo zasilaj poprzez sterownik czasowy.
Pzdr

michalchojnice
05-12-2017, 18:23
Witam.

Od 2 miesięcy mam piec na pellet (Ekopell Defro 20kw). Cały czas kombinuje z ustawieniami. Czy ktoś może coś poradzić? Coś zmienić? Tryb pracy pompy równoległe.

402378 402379 402380 402381 402382

michalchojnice
05-12-2017, 18:39
Mam zawór 4D ustawiony mniej więcej na 6 w 10 stopniowej skali.

Dalsze ustawienia:

402391 402392 402393

Pello
06-12-2017, 09:38
nie mam czujnika pokojowego. Termostaty w grzejnikach są otwarte na maxa. Dlatego puszczam na dom 35stopni i w domu mam około 22stopnie. Tryb pracy ogrzewanie domu. Zmieniłem jak zalecacie temp pieca 65 stopni histereza 10 stopni. Dziwi mnie tylko dlaczego dochodzi do 70 stopni i się wygasza Spada do 55 i rozpala. Temp spalin około 60 stopni. W kominie tak sobie. Teraz jeszcze zauważyłem że na wełnie którą ociepliłem komin skrapla się woda. Z komina przez wełne raczej nie przechodzi więc musi się brać z otoczenia i osadza na wełnie. Dziwne ale chyba brak wentylacji. Czasowo tylko w nocy zmniejszam temp na zaworze o 4 stopnie w dół. Nie mam jeszcze ochrony powrotu. Jak raz ustawiłem na 35 stopni to w domu było zimno, ale teraz po tym podwyższeniu t pieca, chyba muszę to ustawić. Średnio teraz temp powrotu mam około 30stopni. Co jeszcze trzeba ustawić w menu ustawień i menu serwis?.

Po co ci termostaty grzejnikowe, skoro są otwarte na maksa ? Chcesz, żeby było cieplej ? To nie ograniczaj zaworu mieszającego - otwórz jego na maksa.. Nie puszczaj na grzejniki temp 33 st. - to nie podłogówka. Grzejniki muszą mieć temperaturę żeby działać. Jak zaczynasz mieszać na stałe zaworem mieszającym, to dopiero co nagrzana woda zamiast do grzejników trafia częściowo z powrotem do kotła, kocioł przez to szybko nabiera temperatury, wchodzi w modulację i zaraz się wyłącza. I tak na okrągło. Kocioł się kisi na niskiej mocy, niska temperatura spalin, kondensat masz już nawet na izolacji, nie mówiąc już o ścianach przewodu kominowego no i duże zużycie pelletu. Daj Kotłowi popracować - niech na grzejniki idzie z 60 st. Jak się zrobi za gorąco, to od tego są termostaty grzejnikowe. A jak się już wszystko wystarczająco nagrzeje, to niech termostat pokojowy da sygnał na kocioł że już budynek ma dość i niech kocioł czeka ze startem, aż W DOMU zrobi się chłodniej, NIE W KOTLE .
I wszystko powinno być OK.

Pzdr

Pello
06-12-2017, 09:54
Czemu kombinujesz z ustawieniami ? Co się dzieje ?

Pzdr

Barliniak
07-12-2017, 08:10
Po co ci termostaty grzejnikowe, skoro są otwarte na maksa ?

Pzdr Termostaty się przydadzą .Czy każdy ma tak idealnie dobrane grzejniki aby temperatura na regulatorze pokojowym odpowiadała temperaturze w każdym pomieszczeniu?

Barliniak
07-12-2017, 08:17
Witam.

Od 2 miesięcy mam piec na pellet (Ekopell Defro 20kw). Cały czas kombinuje z ustawieniami. Czy ktoś może coś poradzić? Coś zmienić? Tryb pracy pompy równoległe.

402378 402379 402380 402381 402382

Jak przeglądam te fotki z softu to mnie to trochę przeraża.Nasi rodzimmy producenci jeszcze tego nie zrozumieli .Cały czas komplikują życie coraz to nowszymi nastawami na sterowniku.To tak jakby kupić auto w salonie wyjechać z niego zatankować i u siebie w garażu ustawiać kąt wyprzedzenia zapłonu ilość obrotów na wolnym biegu,dawkę powietrza w paliwie itp. Ja rozumiem że każda chatka jest trochę inna ale po co te komplikacje?To u naszych producentów leży zdecydowanie:(

Puławiak
07-12-2017, 11:26
Jak przeglądam te fotki z softu to mnie to trochę przeraża.Nasi rodzimmy producenci jeszcze tego nie zrozumieli .Cały czas komplikują życie coraz to nowszymi nastawami na sterowniku.To tak jakby kupić auto w salonie wyjechać z niego zatankować i u siebie w garażu ustawiać kąt wyprzedzenia zapłonu ilość obrotów na wolnym biegu,dawkę powietrza w paliwie itp. Ja rozumiem że każda chatka jest trochę inna ale po co te komplikacje?To u naszych producentów leży zdecydowanie:(

Dlatego ja uwielbiam kotły sprowadzane - parametry wprowadzone i masz wszystko gdzieś odpalasz i ma pracować. Ew przy użyciu analizatora skorygować delikatnie dawkę paliwa czy obroty wentylatora o ile jest taka możliwosć korekty w menu użytkownika i po problemie. Musi pracować.

PALADYN-JAREK
02-01-2018, 15:50
Witam. Jestem tu nowy.
Mam piec Defro Sigma Ekopell 12kw od 3 miesięcy, mam problem z właściwym dobraniem parametrów, żeby piec nie spalał mi 30kg dziennie Olimp 0,8
80 m2 podłogówki i 4 kaloryfery na piętrze 60m razam domek 140m2.
. Praca kotla z PID. . Temperatura na piecu ustawiona na 57st. wygasza mi się co trzy godziny i po godzinie rozpala znowu, mogę podać parametry które pomogą coś ustalić.

Pello
02-01-2018, 18:51
Witam. Jestem tu nowy.
Mam piec Defro Sigma Ekopell 12kw od 3 miesięcy, mam problem z właściwym dobraniem parametrów, żeby piec nie spalał mi 30kg dziennie Olimp 0,8
80 m2 podłogówki i 4 kaloryfery na piętrze 60m razam domek 140m2.
. Praca kotla z PID. . Temperatura na piecu ustawiona na 57st. wygasza mi się co trzy godziny i po godzinie rozpala znowu, mogę podać parametry które pomogą coś ustalić.

Napisz coś więcej o instalacji - czy masz termostat pokojowy, czy masz zawór trzy, czy czterodrogowy, bufor, sprzęgło, pompę cyrkulacyjną cwu, mieszacz podłogowki, czy RTL-e na pętlach podłogowych, termostaty grzejnikowe ???? Bez tych informacji nie wiadomo nawet o jakie parametry Ci chodzi.
Pzdr

PALADYN-JAREK
02-01-2018, 19:46
Dwa mieszacze Afriso Arm 343 jeden na kaloryfery a drugi na podłogówkę, bez sterownika pokojowego, bez bufora, pompki trzy LFP EXPERIA L 25/60.
W domu grzeje wszystko ok, tylko to zużycie dość duże jak na tak mały dom.
Nie mam sprzęgła, ani pompy cyrkulacyjnej, bojler 200l, Głowice na kaloryferach termostatyczne Comap, bez żadnych urozmaiceń.

Pello
02-01-2018, 19:50
Dwa mieszacze Afriso Arm 343 jeden na kaloryfery a drugi na podłogówkę, bez sterownika pokojowego, bez bufora, pompki trzy LFP EXPERIA L 25/60.
W domu grzeje wszystko ok, tylko to zużycie dość duże jak na tak mały dom.
Nie mam sprzęgła, ani pompy cyrkulacyjnej, bojler 200l, Głowice na kaloryferach termostatyczne Comap, bez żadnych urozmaiceń.

Masz siłowniki mieszaczy Afrso ? Sterowane ze sterownika kotła ?

PALADYN-JAREK
02-01-2018, 20:02
tak

Pello
02-01-2018, 20:19
Na początek musisz zainstalować termostat pokojowy. Jeżeli nie masz bufora, jest on niezbędny dla oszczędności paliwa.
Na mieszacz obiegu grzejnikowego daj dużą temperaturę zadaną. Nawet taką jak masz zadaną na kotle. Niech na kocioł nie wraca zbyt wysoka temperatura bezpośrednio z mieszacza, bo kocioł będzie obniżał moc i grzał budynek długo na niskiej mocy a to podwyższa zużycie paliwa. Nie masz cyrkulacji cwu - i dobrze.
To powinno wystarczyć.

Innym powodem zbyt dużego zużycia paliwa jest zła kalibracja podajnika palnika. Ale w Defro sterownik TECHa ma fabrycznie zaprogramowane czasy pracy na poszczególnych zakresach mocy. Instalator przy pierwszym rozruchu powinien raz ustawić właściwy typ palnika. I nie powinno się tego zmieniać. Wystarczy tylko skorygować nadmuch. Nic więcej tam nie ma do korygowania pracy paleniska.

Pozdrawiam

PALADYN-JAREK
02-01-2018, 20:26
Czyli na piecu mam zadaną temperaturę 57 stopni, a na kaloryfery ustawiłem 50 z ochroną powrotu 40 stopni?
Dobrze rozumiem?

Pello
02-01-2018, 21:53
Czyli na piecu mam zadaną temperaturę 57 stopni, a na kaloryfery ustawiłem 50 z ochroną powrotu 40 stopni?
Dobrze rozumiem?

Po co ci 57 stopni temperatury zadanej na kotle, skoro na grzejniki dajesz tylko na 50. Podnieś do 57, zostaw tylko 40 na ochronę powrotu. Nie żałuj. Reguluj temperaturę pomieszczeń termostatami grzejnikowymi, a kocioł wyłączaj temperaturą pomieszczenia "reprezentatywnego" poprzez termostat pokojowy.

Pzdr

eliks
02-01-2018, 22:20
Jarek, kup sobie najprostszy, dwustanowy sterownik pokojowy (najprostsze z wyświetlaczem do 150zł kupisz) i nie słuchaj majstra co ci powie że jak masz pogodówkę, to wystarczy, albo że sam piec też sobie poradzi, no poradzi, ale jakim kosztem.

emilio390
04-01-2018, 17:37
Witam,
Zastanawiam sie nad wyborem pieca na pellet do mojego domu.hydraulik polecil mi sigma ecopell 12kw.
Dom 190m, powierzchnia grzewcza to 150m sama podlogowka. Dom energooszczędny, będzie chodził na rekuperacji, podloga 20 cm styropian, sciany 22 styropian, strop 30cm welna. Czy ktos sie orientuje czy to 12kw wystarczy??

Pello
04-01-2018, 20:09
Witam,
Zastanawiam sie nad wyborem pieca na pellet do mojego domu.hydraulik polecil mi sigma ecopell 12kw.
Dom 190m, powierzchnia grzewcza to 150m sama podlogowka. Dom energooszczędny, będzie chodził na rekuperacji, podloga 20 cm styropian, sciany 22 styropian, strop 30cm welna. Czy ktos sie orientuje czy to 12kw wystarczy??

Czy wystarczy, powinien powiedzieć ci hydraulik który dobrał moc kotła. Sprawdź też w projekcie.
Co do kotła, przemyśl wybór Smart EkoPell Defro też 12 kW. To właściwie taki sam kocioł tylko tańszy i ma większy zbiornik na pellety.

Pzdr

emilio390
05-01-2018, 14:26
Czy wystarczy, powinien powiedzieć ci hydraulik który dobrał moc kotła. Sprawdź też w projekcie.
Co do kotła, przemyśl wybór Smart EkoPell Defro też 12 kW. To właściwie taki sam kocioł tylko tańszy i ma większy zbiornik na pellety.

Pzdr
Zapotrzebowanie mojego budynku na energię to q= 9500w. Czy ktos sie na tym zna?? Chodzi mi o to zeby piec tez byl w miarę bezobsugowy...

Pello
06-01-2018, 12:46
Zapotrzebowanie mojego budynku na energię to q= 9500w. Czy ktos sie na tym zna?? Chodzi mi o to zeby piec tez byl w miarę bezobsugowy...
12 kW wystarczy. Oba kotły są bardzo dobre i w miarę bezobsługowe. To znaczy, trzeba organizować i ładować pellet. Usuwać popiół w miarę potrzeb i powiedzmy raz w miesiącu oczyścić wymiennik. Warto też w tym samym czasie przeczyścić druciakiem ruszt palnika. I tyle wystarczy.
pzdr

Jarecki79
06-01-2018, 13:05
Na początek musisz zainstalować termostat pokojowy. Jeżeli nie masz bufora, jest on niezbędny dla oszczędności paliwa.


Pozdrawiam

Dla pelletu pomoże przy obniżeniu spalania
Podrzucę koledze linka do programowalnego termostatu w cenie <100zł

emilio390
06-01-2018, 18:38
12 kW wystarczy. Oba kotły są bardzo dobre i w miarę bezobsługowe. To znaczy, trzeba organizować i ładować pellet. Usuwać popiół w miarę potrzeb i powiedzmy raz w miesiącu oczyścić wymiennik. Warto też w tym samym czasie przeczyścić druciakiem ruszt palnika. I tyle wystarczy.
pzdr
Ok, dzięki kolego za odpowiedź

emilio390
06-01-2018, 19:10
Ogólnie jaki pellet polecacie?? Z jakiego rodzaju trocin?? Dąb?? A może coś iglastego?? Żeby się ladnie spalal i nie bylo spieków...

Pello
06-01-2018, 20:39
Ogólnie jaki pellet polecacie?? Z jakiego rodzaju trocin?? Dąb?? A może coś iglastego?? Żeby się ladnie spalal i nie bylo spieków...

Nie ma specjalnego znaczenia czy pellet jest z drewna iglastego, czy liściastego. Aby się ładnie spalał i nie było spieków powinien być z drewna - tylko drewna, a nie z dodatkiem kurzu, piasku, chemii itp. dodatków. No i spalany w wyregulowanym palniku/kotle.

pzdr

emilio390
06-01-2018, 20:55
Nie ma specjalnego znaczenia czy pellet jest z drewna iglastego, czy liściastego. Aby się ładnie spalał i nie było spieków powinien być z drewna - tylko drewna, a nie z dodatkiem kurzu, piasku, chemii itp. dodatków. No i spalany w wyregulowanym palniku/kotle.

pzdr
Pello powiedz jaki ty pellet kupujesz.?? Jedni piszą ze tylko firmowy bo dobrze sie spalal..
Inni ze nie warto przeplacac tylko kupic od producenta z lokalnego rynku bo nie ma różnicy tylko ustawic piec odpowiednio

Pello
06-01-2018, 22:57
Pello powiedz jaki ty pellet kupujesz.?? Jedni piszą ze tylko firmowy bo dobrze sie spalal..
Inni ze nie warto przeplacac tylko kupic od producenta z lokalnego rynku bo nie ma różnicy tylko ustawic piec odpowiednio

Siedem lat temu, jak zainstalowałem u siebie w domu kocioł na pellety kupiłem pellet z Barlinka. W kolejnym roku eksperymentowałem z różnymi producentami. Przez ostatnie lata kupowałem od lokalnego (koło Radomia) producenta parkietu, który pelletował swoją trocinę. Czasami kupowałem trochę "firmowych" pelletów jak zabrakło normalnego. Szczerze mówiąc nigdy nie zauważyłem różnicy w ilości spalanego pelletu.
Z lokalnym może być różnie, dlatego warto kupić najpierw kilka worków i przetestować co wychodzi po spaleniu (czy nie ma spieków). A dobre ustawienie palnika kotła to podstawa.
pzdr

emilio390
06-01-2018, 23:44
Siedem lat temu, jak zainstalowałem u siebie w domu kocioł na pellety kupiłem pellet z Barlinka. W kolejnym roku eksperymentowałem z różnymi producentami. Przez ostatnie lata kupowałem od lokalnego (koło Radomia) producenta parkietu, który pelletował swoją trocinę. Czasami kupowałem trochę "firmowych" pelletów jak zabrakło normalnego. Szczerze mówiąc nigdy nie zauważyłem różnicy w ilości spalanego pelletu.
Z lokalnym może być różnie, dlatego warto kupić najpierw kilka worków i przetestować co wychodzi po spaleniu (czy nie ma spieków). A dobre ustawienie palnika kotła to podstawa.
pzdr
Po ile u was pellet od lokalnych producentów?? Ja jestem z Bełchatowa i mam namiar na tartak ...z tego co znajoma mowila mozna u nich kupic pelet po 600/t

LV601
07-01-2018, 08:59
Próbował ktoś z Was przeliczyć czy nie taniej wychodzi jednak grzanie bojlera cwu prądem (lub w ogóle tylko przepływowy jeden elektroniczny podgrzewacz) niż peleciakiem? Obserwuję tak właśnie swoją sigmę ekopell i przy aktualnych 6 stopniach na zewnątrz piec rozpalałby się max 3-4 razy na dobę a przez wodę musi ze 3-4 razy dodatkowo to robić. Zastanawiam się czy te trochę więcej prądu nie jest jednak tańsze niż ten dodatkowy pellet?

Pello
07-01-2018, 11:06
Próbował ktoś z Was przeliczyć czy nie taniej wychodzi jednak grzanie bojlera cwu prądem (lub w ogóle tylko przepływowy jeden elektroniczny podgrzewacz) niż peleciakiem? Obserwuję tak właśnie swoją sigmę ekopell i przy aktualnych 6 stopniach na zewnątrz piec rozpalałby się max 3-4 razy na dobę a przez wodę musi ze 3-4 razy dodatkowo to robić. Zastanawiam się czy te trochę więcej prądu nie jest jednak tańsze niż ten dodatkowy pellet?

Ustaw większą histerezę cwu. Jeżeli masz pompę cyrkulacji cwu to używaj programatora czasowego.

U mnie na cwu schodził jeden worek 15 kg na ok. 4 dni. Pellet "lokalny: 630 zł. za tonę, Czyli miesięcznie podgrzanie wody kosztowało ok. 70 zł.
Równowartość energetyczna 7,5 worków pelletu:
112 kg pelletu = ok. 570 kWh

1 kWh kosztuje ok. 0,57 zł x 570 = 324 zł. w tym oczywiście są koszty stałe itd. które i tak się ponosi. Ale nie sądzę, że prądem - z grzałki elektrycznej byłoby taniej.
Niech się wypowie ktoś, kto dokładnie to policzył i porównał.

Pzdr

emilio390
07-01-2018, 11:08
Próbował ktoś z Was przeliczyć czy nie taniej wychodzi jednak grzanie bojlera cwu prądem (lub w ogóle tylko przepływowy jeden elektroniczny podgrzewacz) niż peleciakiem? Obserwuję tak właśnie swoją sigmę ekopell i przy aktualnych 6 stopniach na zewnątrz piec rozpalałby się max 3-4 razy na dobę a przez wodę musi ze 3-4 razy dodatkowo to robić. Zastanawiam się czy te trochę więcej prądu nie jest jednak tańsze niż ten dodatkowy pellet?
Powiedz mi jaka moc tej sigmy ecopell masz i jaka powierzchnię ogrzewasz? Podlogowka czy grzejniki? Jak dom ocoieplony?? Jak ogolnie ten piec ci sie spisuje?

LV601
07-01-2018, 15:48
Powiedz mi jaka moc tej sigmy ecopell masz i jaka powierzchnię ogrzewasz? Podlogowka czy grzejniki? Jak dom ocoieplony?? Jak ogolnie ten piec ci sie spisuje?

Moc 20 kW ogrzewam 170m grzejnikami, Moc moim zdaniem za duża ale monter upierał się że zapas musi być, Dom nieocieplony tylko poddasze 20 cm wełny, Piec spisuje się aktualnie dobrze. Mam go od października i trochę czasu trzeba było poświęcić na ustawienia i przede wszystkim reg. pokojowy dopiero poradził sobie z bezsensownym zużyciem opału.Aktualnie przy temp. od 0 do 6 stopni bierze 26 kg na dobę (moc ustawiona na 75%). Palę miejscowym pelletem 700/t i nie ma problemów żadnych ze spiekami itp. Jutro wrzucam wkład do komina bo niestety moczy się jak niemowlę z powodu niskiej temp. spalin. Producent zaleca wkład a powinien wymagać,

Z grzaniem wody tylko się zastanawiam bo mam niedawno zamontowany przepływowy elektronik 21kW który świetnie i szybko grzał wodę a prąd zużywał tylko przez te kilkanaście minut pracy dzienne i to nie zawsze 21kW bo sam dobiera moc do zadanej temp, i przepływu wody, Dałem się namówić na bojler przy wymianie pieca i nie wiem czy to nie była bezsensowna decyzja. Cyrkulację od razu wyłączyłem. Tygodniówka też jest odpowiednio dobrana ale i tak widzę że trochę tego pelletu znika niepotrzebnie na podtrzymywanie temp.

PALADYN-JAREK
07-01-2018, 16:22
A jaki regulator pokojowy masz? Bezprzewodowy?

PALADYN-JAREK
07-01-2018, 16:23
Jakiej firmy?

LV601
07-01-2018, 16:37
Tech ST294 V2 bezprzewodowy. Najprostszy i najtańszy ale daje radę. Z piecem podłączonym pod eModul nic więcej nie potrzeba moim zdaniem.

LV601
08-01-2018, 07:19
A używał ktoś pelletu z łusek słonecznika? Parametry podają niby te same co zwykły z drewna a cena dużo niższa,

PALADYN-JAREK
08-01-2018, 07:58
U siebie znalazłem nawet pellet ze słomy za 350/t ale też jeszcze nie próbowałem

PALADYN-JAREK
15-01-2018, 20:02
Dla przykładu wstawiam statystyki ostatniej doby380137
Jak widać około 19.00 temperatura w pokoju wzrasta bo rozpaliłem kominek piec od 21.00 zaczyna oscylować. W kominku zgasło około 23.00 temperatura spadła w domu i piec wraca do prawidłowej pracy.

tak pracuje u ciebie piec przy włączonym PIDzie?

mtdeusz
15-01-2018, 20:43
Napiszcie coś o tym pelecie ze słonecznika czy ze słomy,bo planuje go zakupić na następny sezon zamiast węgla do swojego kotła zasypowego DS z taczką szamotu.

MarcinLow
21-01-2018, 13:27
Witam. Stoję nad wyborem pieca do swojego domu i chciałem kupić właśnie firmy Defro na pellet. Zastanawiam się nad piecem Smart EkoPell albo Delta Ekopell. Tylko mam już mętlik jakiej mocy dobrać piec. Każdy sprzedawca mówi co innego. Dom parterowy z cegły ceramicznej 25 cm, ocieplenie ściany 15 cm styropian, strop 15 cm styropian, podłoga niestety tak wyszło że tylko 10 cm styropian,. Powierzchnia 145 m2 użytkowe z czego 70 m2 podłogówka reszta grzejniki. Garaż w bryle budynku ok. 43 m2 gdzie też będzie grzejnik. Grzejniki będą z zaworami termostatycznymi. Piec ma przygotować wodę C.w.u zbiornik 150 litrów. Delta ekopell początkowo miała być 15 kw, później sprzedawca proponował jednak 20Kw. Tak samo Smart najpierw miał być 16kw, później 20 kw. Poradzicie coś?
Czy lepiej brać tego Smarta bo ma wentylator wyciągowy?

Pello
21-01-2018, 19:08
Dom jest parterowy, a więc komin może być niski. Wentylator wyciągowy Smarta może się przydać. Z drugiej strony może być wystarczający dla kotła 12- 15 kW, a wentylator zawsze można domontować do Delty. Niczym więcej specjalnie się te kotły nie różnią. Delta jest tańsza.
Co do mocy wskazówka powinna być w projekcie domu. Warto zrobić OZC. Na "oko" 12 kW powinno wystarczyć. Ale nie jestem okulistą :-)
pzdr

zzr 1100
22-01-2018, 12:50
WITAM.
Sam posiadam kocioł na pellet.
Też mam problemy z kotłem. Myślę , że kotły pelletowe są zbyt naszpikowane nowościami technicznymi.
I przez to zdarzają się usterki. Że to taki ich urok.
A tak zwane śmieciuchy nie nawalają bo się nie ma co tam popsuć.

zzr 1100
22-01-2018, 13:00
I ja jestem z Radomia mam od roku kocioł seko. Nie ma szału. Mi spala 15-18kg na dobę. Chyba to normalnie mam dom 123m2.

ary_zet
22-01-2018, 13:22
Witaj.
Sam użytkuje od 02 XII 2017 smarta 12 kw - projekt domu -Magnolia/archdom.Jak coś to podpowiem.

MarcinLow
22-01-2018, 19:11
Witaj.
Sam użytkuje od 02 XII 2017 smarta 12 kw - projekt domu -Magnolia/archdom.Jak coś to podpowiem.

I zadowolony z wyboru? Bo moi znajomi to wszyscy odradzają pellet, bo jak by nie patrzeć to jeszcze mało popularne paliwo. Dominuje ekogroszek. Jakie masz spalanie przy takiej powierzchni?


Dom jest parterowy, a więc komin może być niski. Wentylator wyciągowy Smarta może się przydać. Z drugiej strony może być wystarczający dla kotła 12- 15 kW, a wentylator zawsze można domontować do Delty. Niczym więcej specjalnie się te kotły nie różnią. Delta jest tańsza.
Co do mocy wskazówka powinna być w projekcie domu. Warto zrobić OZC. Na "oko" 12 kW powinno wystarczyć. Ale nie jestem okulistą :-)
pzdr

Komin mam 7 m więc niby z danych technicznych powinien wystarczyć. A ten wentylator to od defro można dokupić czy innej firmy? Informacji na stronie o możliwości dokupienia nie widzę. I Chyba też sterownik w Delcie nie obsługuje tego wentylatora choć mogę się mylić. W Smarcie jest inny sterownik. Jaka jest w ogóle zasada działania tego wentylatora. On chodzi cały czas jak w piecu się pali? Czy załączany jest w jakiś odpowiednich warunkach?

eliks
23-01-2018, 14:51
Pytanie wprost: jako że marzec coraz bliżej i dotacja również, który piec waszym zdaniem wybrać: Sigme, Delte czy Bio Slima? Delta wiadomo, wychodzi najtaniej ale nie ma kilku rzeczy. Decyzja jest na Bio Slima, chyba że jest ktoś, kto poda mi powód dla którego powyższe będą bardziej oplacalnym wyborem. Już od razu mówię, że całkowicie akceptuję zasobnik na pellet.

ary_zet
23-01-2018, 15:37
Zadowolony- czyszczę raz w tygodniu /10 min.Kotłownia czysta - czyszczę w rękawiczkach odkurzaczem kominowym.Spalanie na początku wynosiło ok 24-26 kg na dobę .Po zakupie regulatora bezprzewodowego spadło do 19 kg na dobę , przy temp. -10 st w nocy do -3/0 st w ciągu dnia. Pellet kupuję od lokalnego producenta po 650 zł/t- tzw. no name:)Temperatura w domu 21 st. w nocy 20 st.
ps. mam nieogrzewany garaż i ścianę pomiędzy domem i garażem nieocieploną-, brak mebli i drzwi wewnętrznych -dom niezamieszkany /tylko wygrzewam.
Jak coś to pytaj - jestem on-line :)



I zadowolony z wyboru? Bo moi znajomi to wszyscy odradzają pellet, bo jak by nie patrzeć to jeszcze mało popularne paliwo. Dominuje ekogroszek. Jakie masz spalanie przy takiej powierzchni?



Komin mam 7 m więc niby z danych technicznych powinien wystarczyć. A ten wentylator to od defro można dokupić czy innej firmy? Informacji na stronie o możliwości dokupienia nie widzę. I Chyba też sterownik w Delcie nie obsługuje tego wentylatora choć mogę się mylić. W Smarcie jest inny sterownik. Jaka jest w ogóle zasada działania tego wentylatora. On chodzi cały czas jak w piecu się pali? Czy załączany jest w jakiś odpowiednich warunkach?

PALADYN-JAREK
23-01-2018, 15:58
Jaki regulator pokojowy posiadasz?

PALADYN-JAREK
23-01-2018, 15:59
ary_zet jaki regulator pokojowy posiadasz ?

ary_zet
23-01-2018, 16:00
tech st292v2

PALADYN-JAREK
23-01-2018, 16:18
ile razy dziennie piec sie Tobie rozpala?

ary_zet
23-01-2018, 16:24
3-4 razy w ciągu dnia zależy czy też mocno wieje.
Ale mam wysoką temp spalin - 170-190 st.- myślę że mam zbyt duży ciąg kominowy.

PALADYN-JAREK
23-01-2018, 16:32
Rozpala się 3-4 razy ale wygasza się czy pali cały czas? Jeżeli wygasza to ile średnio czasu stoi wygaszony?

ary_zet
23-01-2018, 16:34
jest w trybie czuwanie -płomień 3%-i tak z 4-5 godz.( w zależności ile razy wychodzimy przez drzwi trasowe:)

PALADYN-JAREK
23-01-2018, 16:52
czuwanie z włączonym PID-em czy bez?

ary_zet
23-01-2018, 19:04
PID włączony

PALADYN-JAREK
23-01-2018, 19:14
Zakupiłem ten sam sterownik przed chwileczką, zobaczymy, jak przyjdzie. Ustawione masz noc i dzień inną temperaturę?

ary_zet
23-01-2018, 20:10
tak - ustawiłem na noc 20 st.a w dzień 21 st.
Chociaż przez weekend testowałem 19 w nocy i 20 w dzień - spokojnie mogę tak zostawić- bardzo przyjemne odczucie tych temperatur

ary_zet
23-01-2018, 20:14
ogólnie bardzo fajny regulator -prosty w obsłudze ,duży czytelny wyświetlacz ,wykonany z bardzo przyzwoitego materiału, no i dotykowy:)

PALADYN-JAREK
23-01-2018, 20:26
A skoro już pytam o wszystko ;) To jakie masz nastawy temperatur?
Zadana na kotle, a jaka na kaloryfery?
Zmieniałeś czasy podawania i przerwy w podawaniu w menu serwisowym?

MarcinLow
23-01-2018, 20:41
Na czym polega działanie tego regulatora? To tylko sterowanie na odległość nastawami pieca (tak mi powiedział koleś w sklepie)?

PALADYN-JAREK
23-01-2018, 21:11
Bardziej chodzi o to żeby regulator pokojowy regulował prace pieca, jeżeli w domu jest już odpowiednia temperatura, na przykład przechodził w stan czuwania, a nie pracował 24 na dobę. Co automatycznie powinno zmniejszyć ilość spalanego pelletu. Ja dopiero dzisiaj się zdecydowałem na zakup tego tech st292v2, więc mam nadzieje że tak będzie ;)

ary_zet
24-01-2018, 09:20
hej.
Wszędzie mam podłogówkę.Nastawy pieca - to co pamiętam-
Zadana co 65 st. dochodzi do 70
.Histereza co. 12 st.
Zadana cwu-45 st
Podawanie min- 2 sek/maks-3 sek
Przerwa w podawaniu min-12 sek/max-15 sek
Wentylatory - nie pamiętam( a do domu mam 30 km- będę w weekend :))



A skoro już pytam o wszystko ;) To jakie masz nastawy temperatur?
Zadana na kotle, a jaka na kaloryfery?
Zmieniałeś czasy podawania i przerwy w podawaniu w menu serwisowym?

PALADYN-JAREK
24-01-2018, 09:43
mi spala ponad 30 kilo na razie, mam nadzieje że jak zainstaluje ten regulator pokojowy to coś się zmieni.

ary_zet
24-01-2018, 10:04
to zależy od ocieplenia domu i kilku innych warunków- jak chcesz podaj swój e-mail, to prześlę ci moją specyfikację domu(przygotowałem dla kolegi który tez rozważa ogrzewanie pelletem)- porównasz moje ocieplenie , okna ,itp z swoim - i będziesz miał obraz czego oczekiwać od pieca

ary_zet
25-01-2018, 21:31
Hej.
Doszedłem przez przypadek, dlaczego mam tak wysoką temp. spalin.Na tym filmiku widać dokładnie https://www.youtube.com/watch?v=I6zdrP0w7Q0
6.20 sek.koleś wyciąga kształtkę która ma blokować bezpośrednią dystrybucję spalin do komina.U mnie była tak włożona że cały otwór był widoczny ( odwrotnie) I tak od samego początku zainstalowania pieca. . Po założeniu poprawnie temperatura spalin ma max 100-110 stopni.
Normalnie -cieszę się że dziś natrafiłem na ten film.

eliks
29-01-2018, 09:22
A ja co pójdę do sklepu branżowego to sobie bardziej w głowie mieszam. Ogólnie decyzja jest na Bio Slima, ale widziałem ostatnio Defro Smart Ekopell. Też ma wentylator na którym mi zależy i ten sam sterownik co Bio Slim, ale ma znowu pionowe zawirowywacze, więc nie syfi się tak szybko i łatwiej go czyścić, sam już nie wiem.

Barliniak
29-01-2018, 16:25
Dobry pomysł z tym aby pójść do sklepu i oglądnąć na żywo.Patrz na piec pod kątem wyczyszczenia go i wtedy Ci się rozjaśni.Bio slim jest preferowany do małych pomieszczeń z braku miejsca a jeśli posiadasz miejsce w kotłowni to zainstaluj większy.Ograniczy to wizyty w kotłowni do minimum.Warto też policzyć parametry grzejników dla danych pomieszczeń aby było w miarę równo mocy w każdym pomieszczeniu.Ja policzyłem dla parametrów 55/45 i wyszło mi coś około 65wat na metr a i jeszcze jedno.Zauważyłem że grzejnik o wysokości 50 cm nie oddaje tak samo ciepła jak 60 przy podaniu tej samej temp.wody to tak stwierdzone organoleptycznie bez przyrządów.

eliks
30-01-2018, 13:28
Tylko że ktoś pisał że piece typu Sigma czy Smart to śmieciuchy z podajnikiem. W Internecie jest bardzo mało informacji na temat w/w kotłów Defeo, oczywiście mówię o informacji na forach uzytkownikow.

ary_zet
30-01-2018, 15:53
Tylko że ktoś pisał że piece typu Sigma czy Smart to śmieciuchy z podajnikiem. W Internecie jest bardzo mało informacji na temat w/w kotłów Defeo, oczywiście mówię o informacji na forach uzytkownikow.

To zapodaj link do tych informacji w internecie.Jestem ciekaw - bo mam taki piec - i nie da się w nim palić śmiećmi:)

marekrokit
02-02-2018, 20:35
Panowie co się dzieje z waszym kotłem na pellet ,w momencie wysłania sygnału o osiągnięciu zadanej w pomieszczeniu temperatury z regulatora pokojowego ? Bo wydaje mi się że wtedy kocioł powinien zostac wyłaczony do momentu aż w pomieszczeniu histereza ustawiona w regulatorze pokojowym ponownie odpali kocioł ...a z tego co tu czytam to piszecie ze "kocioł przechodzi w podtrzymanie" ...czyli nie wyłacza sie tylko nadal pracuje na obnizonej mocy ? Dziwne to trochę bo nawet na logike to tak własnie powinien byc zaprogramowany sterownik takiego kotła .Według mnie to największe oszczędności były by wtedy kiedy by się własnie wyłączał...czyli nagrzał zrobił swoje i stop ,tak jak kocioł gazowy.Wiadomo ze w przypadku podlogówki jest duża bezwladność cieplna i lepiej podtrzymywać niż wychładzać ...ale w przypadku tradycyjnych grzejników ,moim zdaniem kocioł najoszczędniej pracował by w konfiguracji :grzeje na maksa ,regulator pokojowy po osiągnieciu ustawionej temperatury wyłacza kocioł i włacza dopiero po spadku temperatury w pomieszczeniu ustawionej na regulatorze pokojowym .Wtedy przerwy w pracy kotła byly by na pewno wieksze ,bo temp w ocieplonym domu nie spada tak szybko .A tu wiekszosć opisuje że kocioł wlacza się na godzine dwie ,po czym sie wyłacza zeby się po ok.godzinie znowu właczyć ,bo włacza go histereza ustawiona w sterowniku kotła na np.10 stopni ...ja bym dał histerezę na max czyli pewnie ok 20 stopni,a temp kotła rownież na max zalecaną czyli 70stopni.Niech ktoś odniesie się do tego czy dobrze myślę ,bo co prawda na chwilę obecną nie mam jeszcze takiego kotła ,ale wkrótce bede miał i zamierzam użytkowac go właśnie w taki sposób jak opisałem ,bo eksploatacja go w sposób jaki wiekszość tu opisuje ,czyli odpalający się co ok godzinę kocioł ,wydaje mi sie mega nie ekonomiczna

Barliniak
02-02-2018, 23:11
Panowie co się dzieje z waszym kotłem na pellet ,w momencie wysłania sygnału o osiągnięciu zadanej w pomieszczeniu temperatury z regulatora pokojowego ? Bo wydaje mi się że wtedy kocioł powinien zostac wyłaczony do momentu aż w pomieszczeniu histereza ustawiona w regulatorze pokojowym ponownie odpali kocioł ...a z tego co tu czytam to piszecie ze "kocioł przechodzi w podtrzymanie" .. Nic się nie dzieje ? :) Kociołek idzie grzecznie spać no chyba że sobie zafundujesz taki multi na ekogroch-pelet to wtedy będzie dalej utylizował niepotrzebnie ten pelet.

eliks
03-02-2018, 10:47
Moim zdaniem to co napisał Marek ma sens. Ustawić w dodatku dużą temperaturę powrotu żeby grzejniki miały moc. Dom się nagrzeje a piec idzie spać.

wilku01
03-02-2018, 14:07
Panowie co się dzieje z waszym kotłem na pellet ,w momencie wysłania sygnału o osiągnięciu zadanej w pomieszczeniu temperatury z regulatora pokojowego ? Bo wydaje mi się że wtedy kocioł powinien zostac wyłaczony do momentu aż w pomieszczeniu histereza ustawiona w regulatorze pokojowym ponownie odpali kocioł ...a z tego co tu czytam to piszecie ze "kocioł przechodzi w podtrzymanie" ...czyli nie wyłacza sie tylko nadal pracuje na obnizonej mocy ? Dziwne to trochę bo nawet na logike to tak własnie powinien byc zaprogramowany sterownik takiego kotła .Według mnie to największe oszczędności były by wtedy kiedy by się własnie wyłączał...czyli nagrzał zrobił swoje i stop ,tak jak kocioł gazowy.Wiadomo ze w przypadku podlogówki jest duża bezwladność cieplna i lepiej podtrzymywać niż wychładzać ...ale w przypadku tradycyjnych grzejników ,moim zdaniem kocioł najoszczędniej pracował by w konfiguracji :grzeje na maksa ,regulator pokojowy po osiągnieciu ustawionej temperatury wyłacza kocioł i włacza dopiero po spadku temperatury w pomieszczeniu ustawionej na regulatorze pokojowym .Wtedy przerwy w pracy kotła byly by na pewno wieksze ,bo temp w ocieplonym domu nie spada tak szybko .A tu wiekszosć opisuje że kocioł wlacza się na godzine dwie ,po czym sie wyłacza zeby się po ok.godzinie znowu właczyć ,bo włacza go histereza ustawiona w sterowniku kotła na np.10 stopni ...ja bym dał histerezę na max czyli pewnie ok 20 stopni,a temp kotła rownież na max zalecaną czyli 70stopni.Niech ktoś odniesie się do tego czy dobrze myślę ,bo co prawda na chwilę obecną nie mam jeszcze takiego kotła ,ale wkrótce bede miał i zamierzam użytkowac go właśnie w taki sposób jak opisałem ,bo eksploatacja go w sposób jaki wiekszość tu opisuje ,czyli odpalający się co ok godzinę kocioł ,wydaje mi sie mega nie ekonomiczna

Dzieje się tak jak napisałeś, gdy temperatura na sterowniki pokojowym osiągnie zadaną piec wyłącza się( wygasza się całkowicie). Jeżeli temperatura w domu spadnie poniżej temperatury określonej na sterowaniu domowym (najczęściej kilka godzin) dopiero wtedy piec znowu się rozpala ponownie przynajmniej u mnie tak jest. Piec działa na automacie ale na ręcznym paleniu było tak samo.

eliks
03-02-2018, 14:31
Czy zatem jest sens montować czujnik pogodowy do PIDu w takim piecu? Chyba nie?

panfotograf
03-02-2018, 15:15
Dziwna jest konstrukcja tego kotła. Tak jakby ktoś na siłę komplikował proste rozwiązania.

wilku01
03-02-2018, 16:17
Czy zatem jest sens montować czujnik pogodowy do PIDu w takim piecu? Chyba nie?

Może i nie ma ale dzięki temu zwiększa się możliwość konfiguracji. Stopniem otwarcia zaworu mieszającego możemy sterować przez czujnik pogodowy lub przez sterownik pokojowy(może i nawet razem ale tego nie próbowałem). Trochę więcej kombinacji nie zawsze ułatwiających ustawienia.

Barliniak
06-02-2018, 13:00
Czy zatem jest sens montować czujnik pogodowy do PIDu w takim piecu? Chyba nie?

Dlaczego nie?Jeśli ogrzewanie podłogę to pogodówka ma sens z racji wolnej reakcji tego typu ogrzewania.Spalanie na PiDzie jest jak jazda w aucie na tempomacie :)

AdamPP
07-02-2018, 07:46
Witam,

Jestem nowym użytkownikiem Defro Sigma Ekopell 12kW i potrzebuje kilku porad.

Kocioł chodzi na PIDzie, pracuje dopiero od tygodnia po awarii poprzedniego kotła - rozgrzewał dom więc spalanie spore, ok. 28kg/doba. Proszę o informację jakie ustawienia poprawić by piec był jak najbardziej ekonomiczny. Do ogrzania stary budynek 80m2, słabo ocieplony (5cm styropianu) + CWU, praca na sterowniku pokojowym. Czy powinienem zmniejszyć moc kotła ? Obecnie pracuje na 100% i budynek jest dogrzany, piec nie ma problemów z osiągnięciem temperatury. Z racji tego, że nigdy nie użytkowałem tego typu kotła nie mam pojęcia jakie wartości pracy podajnika i wentylatorów ustawić by piec zużywał możliwie najmniej opału.

Czy jest możliwe ustawienie, by zimą piec nie właczał się specjalnie dla boilera gdy spadnie jego temperatura, lecz by dogrzewał wodę przy okazji ogrzewania pomieszczeń. Obecnie właczona jest opcja pompy równolegle, zauważyłem jednak, że jeżeli temperatura CWU nie spadła ponizęj zadanej histerezy to pompa CWU się nie włacza. Z kolei np. po kąpieli gdy temperatura w pomieszczeniach jest OK a temperatura CWU spadła, piec załącza się by dogrzać wodę i przy okazji dodatkowo ogrzewa pomieszczenia (w tym wypadku nie bierze pod uwagę, ze pomieszczenia ma zadaną na sterowniku pokojowym temperaturę). Chodzi mi o to, by w takich sytuacjach piec nie włączał się specjalnie by dogrzać boiler a zrobił to dopiero w momencie gdy się załączy w celu ogrzewania pomieszczeń.

Ostatnia sprawa - czy to normalne, że na palenisku pozostaje popiół. Po ok. 24h w przedniej części paleniska jest go dość sporo - nie spada przez dziurki do popielnika, ma jednak sypką konsystencje - przy dmuchnięciu ustami wylatuje, nie jest twardy. Zmieniałem parametry wygaszania, zwiększyłem moc wydmuchu do 90% oraz czas do 10min lecz to nie pomaga. Boje się, że bez czyszczenia po 2-3 dniach całość się zablokuje, a chciałbym, by piec był na tyle bezobsługowy by go można było zostawić na kilka dni. Palone jest obecnie pelletem Olczyk. Dołączam zdjęcia jak to wygląda

381442381443



Uporał się Pan z tym zalegającym popiołem? Mam ten sam problem:/ Może ktoś FORUMOWICZÓW ma pomysł jakie ustawienia pieca mogą zminimalizować ten efekt?

brak nicku
08-02-2018, 09:10
Witam, popiół na palniku nie powinien zalegać(nie ma prawa), z załączników które przesłał Oloo wynika, że ma założone sprzegło na prowadnicy od rusztu, prawdopodobnie Ty tez.Ściągnij obudowe palnika (2 śrubki z góry) i z lewej strony bedziesz miał obudowę plastikową tej prowadnicy i zobacz czy tam nie ma przyczepionego takiego czegoś jak magnes na lodówkę, jeżeli masz to sciągnij i powinno wszystko grać.Jeżeli natomiast masz to ściągnięte to wtedy juz trzeba pogrzebac w ustawieniach sterownika i ustawic automatyczne czyszczenie palnika w trakcie pracy, ale na początek oblukaj ten magnes.

Pello
08-02-2018, 18:31
Uporał się Pan z tym zalegającym popiołem? Mam ten sam problem:/ Może ktoś FORUMOWICZÓW ma pomysł jakie ustawienia pieca mogą zminimalizować ten efekt?


"Czy jest możliwe ustawienie, by zimą piec nie właczał się specjalnie dla boilera gdy spadnie jego temperatura, lecz by dogrzewał wodę przy okazji ogrzewania pomieszczeń. Obecnie właczona jest opcja pompy równolegle, zauważyłem jednak, że jeżeli temperatura CWU nie spadła ponizęj zadanej histerezy to pompa CWU się nie włacza. Z kolei np. po kąpieli gdy temperatura w pomieszczeniach jest OK a temperatura CWU spadła, piec załącza się by dogrzać wodę i przy okazji dodatkowo ogrzewa pomieszczenia (w tym wypadku nie bierze pod uwagę, ze pomieszczenia ma zadaną na sterowniku pokojowym temperaturę). Chodzi mi o to, by w takich sytuacjach piec nie włączał się specjalnie by dogrzać boiler a zrobił to dopiero w momencie gdy się załączy w celu ogrzewania pomieszczeń."

Najprościej - na sterowniku palnika załączyć opcję sterowania pomp "tylko ogrzewanie" i podłączyć przewodem obie pompy równolegle.

"
(w tym wypadku nie bierze pod uwagę, ze pomieszczenia ma zadaną na sterowniku pokojowym temperaturę)".
W sterowniku palnika aktywować funkcję "Termostat standardowy" jeżeli przewód sterownia pokojowego jest odpowiednio podłączony do zacisków w sterowniku palnika.

pzdr

AdamPP
23-02-2018, 11:21
Witam, popiół na palniku nie powinien zalegać(nie ma prawa), z załączników które przesłał Oloo wynika, że ma założone sprzegło na prowadnicy od rusztu, prawdopodobnie Ty tez.Ściągnij obudowe palnika (2 śrubki z góry) i z lewej strony bedziesz miał obudowę plastikową tej prowadnicy i zobacz czy tam nie ma przyczepionego takiego czegoś jak magnes na lodówkę, jeżeli masz to sciągnij i powinno wszystko grać.Jeżeli natomiast masz to ściągnięte to wtedy juz trzeba pogrzebac w ustawieniach sterownika i ustawic automatyczne czyszczenie palnika w trakcie pracy, ale na początek oblukaj ten magnes.

Dziękuję za podpowiedzi, finalnie okazało się, że coś miałem jednak poprzestawiane w ustawieniach rusztu.

AdamPP
23-02-2018, 11:39
Kolejny problem z moim piecem na pellet.

408009

Zacząłem drążyć temat jak przytaczałem, że przy moich parametrach termoizolacyjnych domu(25cm st grafitowego. okna do domów pasywnych, rolety, rekuperacja itd) , piec powinien mi palić nie więcej jak 15-20 kg na dobę. Faktycznie tak się stało, doszedłem do takich ilości na dobę ale kosztem pieca. Mianowicie zszedłem w ochronie powrotu do temp. 40 st. i po takim ustawieniu piec puszcza mi temp na grzejniki 55 st a na podłogę 35-40 st. W sytuacji podniesienia temp. ochrony powrotu do 55 jaką minimalną zaleca producent, piec praktycznie chodzi cały dzień, na grzejniki puszcza ok 45 st a na podłogę 30. To jednak za mało jak się okazuje przy dwóch grzejnikach łazienkowych i podłogówce zalanej na 7 cm i położonych panelach 12 mm na 70% powierzchni domu . Zwiększałem zadaną temp pieca z 65 na 70 st. ale to nie robi większej różnicy. Zerknijcie drodzy forumowicze, może mam źle podłączoną instalację. Na zdjęciu na 4 drogowym zaworze mam już siłownik.

Barliniak
23-02-2018, 13:15
A jaką masz temp. zadaną na piecu?Piec chodzi pod regulatorem pokojowym czy widzi misię histerezy pieca?

AdamPP
23-02-2018, 13:17
A jaką masz temp. zadaną na piecu?Piec chodzi pod regulatorem pokojowym czy widzi misię histerezy pieca?

Piec mam ustawiony na 65 st. (histereza 5 st.) mam też sterownik pokojowy z histerezą 0,5 st.. Zwiększałem temp. do 70 st. ale nie robi to różnicy, zwiększa się tylko wysokość temp. powrotu
.

ARTYone
23-02-2018, 16:37
Czy polecicie mi kocioł Defro Smart Ekopell do domu gdzie będzie praktycznie 100% podłogówki?

Barliniak
24-02-2018, 06:46
Piec mam ustawiony na 65 st. (histereza 5 st.) mam też sterownik pokojowy z histerezą 0,5 st.. Zwiększałem temp. do 70 st. ale nie robi to różnicy, zwiększa się tylko wysokość temp. powrotu
.

No chyba o to chodzi aby była wyższa temp. powrotu.Nie wiem czy masz w trybach pracy przełączone na ogrzewanie podłogowe które przecież reaguje wolniej od grzejnikowego.Podnieś temp.pieca na 70 i obniż histerezę na 12-15 powinno to wydłużyć czas pomiędzy rozpaleniami i zmniejsz histerezę na regulatorze tylko nie wiem co ile masz stopniowane.U mnie stopniowanie co 0.2 a zadaną mam 0.4 przy grzejnikowym grzaniu domu które przecież szybko reaguje na zmiany temp..Napisz jakie masz min. otwarcie zaworu 4d i temperaturę zadaną na zawór.Ten piec przy takiej histerezie będzie się non stop rozpalał.

AdamPP
25-02-2018, 19:39
No chyba o to chodzi aby była wyższa temp. powrotu.Nie wiem czy masz w trybach pracy przełączone na ogrzewanie podłogowe które przecież reaguje wolniej od grzejnikowego.Podnieś temp.pieca na 70 i obniż histerezę na 12-15 powinno to wydłużyć czas pomiędzy rozpaleniami i zmniejsz histerezę na regulatorze tylko nie wiem co ile masz stopniowane.U mnie stopniowanie co 0.2 a zadaną mam 0.4 przy grzejnikowym grzaniu domu które przecież szybko reaguje na zmiany temp..Napisz jakie masz min. otwarcie zaworu 4d i temperaturę zadaną na zawór.Ten piec przy takiej histerezie będzie się non stop rozpalał.


W trybach ustawione mam pompy równoległe + ogrzewanie podłogowe.Przy zadanej temp. domu na 22,5 st nagrzewał dom do 23 st. Po spadku temp do 22 st włącza się piec ponownie dogrzewa. Na ten jeden stopień potrzebuje 6-8 godzin pracy (z dogrzaniem CWU). Przy tych moich ustawieniach piec chodził bez przerw,przez te kilka godzin z wykresu widać jedno wyłącznie, bądź wcale. Temperatura zaworu na grzejniki to 55 st, na podłogę 40. Przy ustawionym powrocie 55 st nie osiąga nigdy tych wartości. Zejście z temp. powrotu do 40 st powoduje uzyskanie tych temperatur.

Podniosłem temp pieca do 70 st i obniżyłem histerezę na 12. Na sterowniku pokojowym pozostawiłem histerezę 0,5 st. Nie wiem czy to się sprawdzi :( Piec nagrzał się do temp. 68st i od jakiegoś czasu stopniowo opada .Powrót utrzymuje 55 st,.na zaworze grzejnikowym ustawionym na 55 st jest tylko 34 st a na podłodze 30. Minimalne otwarcie jest na 5 %, steruje nim siłownik.

AdamPP
25-02-2018, 20:51
Kolejne dwie godziny pracy i efekty praktycznie bez zmian....powrót ciepły ale już dom nie koniecznie
408159

Barliniak
28-02-2018, 08:25
Podnieś histerezę jeszcze do 15 i zrób minimalne otwarcie zaworu 4d na 15% niech nie trzyma tego ciepła kociołek tylko dla siebie:) Ja u siebie mam na 18% histereza pieca 15, na piecu zadana 70 na zaworze zadana 50 ,na regulatorze 22 na noc zadana 21,8 z histerezą 0,4 w pomieszczeniu dobija do 22,5.Chata żadna pasywna zapotrzebowanie 65 wat na metr i przy mrozach takie jak teraz czyli -7 dzień i - 12-14 w nocy pali ok.10kg z częściowym grzaniem wody kiedy zabraknie w baniaku 140l bo tak to grzeje prądem.No instalację mam na grzejnikach więc trochę inaczej się zachowuje.Jeśli dalej będzie wpierdzielał zadzwoń do serwisu ja już się poddaję:wtf:

Pello
01-03-2018, 09:00
W trybach ustawione mam pompy równoległe + ogrzewanie podłogowe.Przy zadanej temp. domu na 22,5 st nagrzewał dom do 23 st. Po spadku temp do 22 st włącza się piec ponownie dogrzewa. Na ten jeden stopień potrzebuje 6-8 godzin pracy (z dogrzaniem CWU). Przy tych moich ustawieniach piec chodził bez przerw,przez te kilka godzin z wykresu widać jedno wyłącznie, bądź wcale. Temperatura zaworu na grzejniki to 55 st, na podłogę 40. Przy ustawionym powrocie 55 st nie osiąga nigdy tych wartości. Zejście z temp. powrotu do 40 st powoduje uzyskanie tych temperatur.

Podniosłem temp pieca do 70 st i obniżyłem histerezę na 12. Na sterowniku pokojowym pozostawiłem histerezę 0,5 st. Nie wiem czy to się sprawdzi :( Piec nagrzał się do temp. 68st i od jakiegoś czasu stopniowo opada .Powrót utrzymuje 55 st,.na zaworze grzejnikowym ustawionym na 55 st jest tylko 34 st a na podłodze 30. Minimalne otwarcie jest na 5 %, steruje nim siłownik.

Nic nie rozumiem. Piszesz, że jest zimno w domu. Temperaturę ochrony powrotu kotła ustawiasz na 55 st. Temperaturę zadaną na grzejniki też 55 st. To jak ten kocioł na zagrzać te grzejniki ? Podwyższenie temperatury zadanej wygrzeje bardziej tylko kocioł - wzrośnie ci tylko temperatura powrotu. Duża histereza wychłodzi ci bardzie instalację. Daj szansę grzejnikom. Rozkręć ten mieszacz na obieg grzejnikowy na temperaturę taką jaką masz zadaną na kotle. Zobacz czy będzie różnica.Moim zdaniem kocioł dużo pali, bo cały czas grzeje dom na mocy minimalnej - długo i ze stratami paliwa. Ale mogę się mylić....

Pzdr

PALADYN-JAREK
01-03-2018, 09:38
A jaką macie temperaturę załączania pomp ustawioną?

kobra64
01-03-2018, 09:45
Jak masz kolego AdamPP zadaną 70 z histerezą 15 i zadaną powrotu 55 ( a do tego sporo podłogówki ze z natury zimnym powrotem ), to praktycznie każde odstawienie się kotła i spadek temperatury już w okolice 60 stopni w praktyce zamknie Ci grzanie domu. Zwiększenie minimalnego otwarcia 4D do 15 czy 20% zapewne spowoduje spadek powrotu poniżej tych 55 stopni nawet kiedy kocioł osiągnie zadaną. Rozumiem że zależy Ci na temperaturze powrotu ze względu na gwarancję i trwałość kotła. Spróbuj ( jak masz jeszcze z czego ) zwiększyć bieg pomp CO i podłogówki. To powinno spowodować wzrost temperatury na powrocie z grzejników i podniesienie ogólnej temperatury powrotu i może zacznie grzać. Histerezę daj max 5 stopni, żeby z kotła na krótki obieg 4D szła zawsze woda dużo cieplejsza od zadanej powrotu. Ten 4D zresztą wygląda na zbyt mały, jaką on ma średnicę i KVS? Za mały 4D nie da odpowiednio dużo gorącej wody z kotła na krótki obieg, ja w takiej instalacji nie dałbym mniejszego niż 5/4. Jeżeli Ci to nie pomoże to zostaje Ci zrobić jakiś bypass. Najprościej puścić na stałe pompę CWU. Jak się boisz poparzenia na punktach poboru wody, dokładasz zawór trzydrogowy termostatyczny ( tzw. przeciwoparzeniowy ) do CWU i ustawiasz na nim temperaturę wody podawanej z bojlera na punkty poboru ( miesza Ci wodę z bojlera z sieciową i zmieszaną podaje na krany ).

PALADYN-JAREK
01-03-2018, 11:20
i temp spalin maksymalna to jaka?

AdamPP
01-03-2018, 15:10
Nic nie rozumiem. Piszesz, że jest zimno w domu. Temperaturę ochrony powrotu kotła ustawiasz na 55 st. Temperaturę zadaną na grzejniki też 55 st. To jak ten kocioł na zagrzać te grzejniki ? Podwyższenie temperatury zadanej wygrzeje bardziej tylko kocioł - wzrośnie ci tylko temperatura powrotu. Duża histereza wychłodzi ci bardzie instalację. Daj szansę grzejnikom. Rozkręć ten mieszacz na obieg grzejnikowy na temperaturę taką jaką masz zadaną na kotle. Zobacz czy będzie różnica.Moim zdaniem kocioł dużo pali, bo cały czas grzeje dom na mocy minimalnej - długo i ze stratami paliwa. Ale mogę się mylić....

Pzdr

Może nie zbyt jasno to przedstawiłem, ponieważ mało miałem wcześniej do czynienia z tego typu tematem:). Problem z dogrzaniem domu powstaje wyłącznie w momencie ustawienia temperatury powrotu jaką zaleca producent pieca ,czyli 55 st. W momencie wyłączenia ochrony powrotu temperatury, piec dogrzewa oczywiście dom ale powrót pracuje między 30 a 40 st. W domu mam dwa grzejniki łazienkowe i jeden duży w garażu, który włącza się przy dużych spadkach temp. Piec mam ustawiony na 68 - 70 st. zawór 4 drogowy (grzejnikowy) na 55-58 st. a podłogówkę na 38.

AdamPP
01-03-2018, 15:26
Jak masz kolego AdamPP zadaną 70 z histerezą 15 i zadaną powrotu 55 ( a do tego sporo podłogówki ze z natury zimnym powrotem ), to praktycznie każde odstawienie się kotła i spadek temperatury już w okolice 60 stopni w praktyce zamknie Ci grzanie domu. Zwiększenie minimalnego otwarcia 4D do 15 czy 20% zapewne spowoduje spadek powrotu poniżej tych 55 stopni nawet kiedy kocioł osiągnie zadaną. Rozumiem że zależy Ci na temperaturze powrotu ze względu na gwarancję i trwałość kotła. Spróbuj ( jak masz jeszcze z czego ) zwiększyć bieg pomp CO i podłogówki. To powinno spowodować wzrost temperatury na powrocie z grzejników i podniesienie ogólnej temperatury powrotu i może zacznie grzać. Histerezę daj max 5 stopni, żeby z kotła na krótki obieg 4D szła zawsze woda dużo cieplejsza od zadanej powrotu. Ten 4D zresztą wygląda na zbyt mały, jaką on ma średnicę i KVS? Za mały 4D nie da odpowiednio dużo gorącej wody z kotła na krótki obieg, ja w takiej instalacji nie dałbym mniejszego niż 5/4. Jeżeli Ci to nie pomoże to zostaje Ci zrobić jakiś bypass. Najprościej puścić na stałe pompę CWU. Jak się boisz poparzenia na punktach poboru wody, dokładasz zawór trzydrogowy termostatyczny ( tzw. przeciwoparzeniowy ) do CWU i ustawiasz na nim temperaturę wody podawanej z bojlera na punkty poboru ( miesza Ci wodę z bojlera z sieciową i zmieszaną podaje na krany ).

Dokładnie o to mi chodzi!!:) Próbowałem zwiększyć obieg na pompkach ale to nie przyniosło efektu. Średnica rur przy zaworze to 1 1/4cala, Zawór 4 drogowy DN 32, na powrót idzie już miedziana 25mm. Dzisiaj otrzymałem odpowiedz z Defro, mam wyłączyć na pewien czas ochronę i dogrzać instalację. Jeśli to nie pomoże , to czeka mnie zamontowanie pompy na powrocie. Sterownik widziałem, że powiada funkcję sterowania pompą ochrony powrotu w wyjściach dodatkowych.

kobra64
01-03-2018, 21:32
Właśnie ta rura z 4D na powrót jest w tym najważniejsza i powinna mieć dużą średnicę, bo tylko wtedy zadziała prawidłowo krótki obieg 4D. No ale możesz jeszcze spróbować załączyć na stałe pompę CWU. Uprzedź rodzinę że woda będzie gorąca i załącz tą pompę na stałe na najniższy bieg. O ile powrót z CWU jest prawidłowo wpięty ( poniżej 4D, między zaworem a powrotem do kotła ) i czujnik powrotu masz umieszczony tak że " widzi " powrót po zmieszaniu CO z CWU to efekt w postaci coraz cieplejszego powrotu i mieszacza dającego coraz więcej na instalację powinno być widać po jakichś 2 - 3 godzinach.

Grajek350
02-03-2018, 11:23
Witam!
Swoją sigmą ekopell palę już od 31 pażdziernika, więc trochę czasu mineło.
Pierwszy miesiąc paliłem bez regulatora pokojowego. Miałem tylko ustawione godziny pracy kotła. O ile dobrze pamietam to bylo to od 5 rano do 10:30 i potem od 16:00 do 22;30. Nawet całkiem nieźle się to sprawdzało tylko że momentami było za ciepło:)
Odkąd założyłem regulator pokojowy w domu mam ustawione 22,5 stopnia w godzinach od 5:00 do 15:00, a od 15:00 do 23:00 mam 23stopnie.
Zadana pieca 67stopni, histereza 15 st
Zadana bojlera 52, hitereza 20 st
mam tylko kaloryfery w domu więc na zaworze mam ustawioną zadaną 60 st
Mój piec to Sigma Ekopell 16kW
dom około 150 m do grzania.
dom połowa drewniany (wiec jakby ocieplony) i połowa murowany ocieplony.
195 kg pelletu(pełny zasobnik) starcza mi na 7 dni przy temperaturach od -5 do 5 na zewnątrz. Przy ostatnich mrozach -18 w nocy pelletu starczyło mi zaledwie na 4,5 dnia. Czyli około 44 kg na dobę :/
Czy Wy którzy użytkujecie peleciaki już trochę dłużej możecie ocenić moje spalanie ?? czy to jest w miarę dobry osiąg czy powinienem próbować jeszcze coś zmieniać w ustawieniach ?
wydaje mi się że powinienem spalać trochę mniej. Wydaje mi się też że kiedy nie miałem tego sterownika pokojowego to spalałem nawet trochę mniej pelletu.
Jedno co jest jeszcze wkurzające to to co ktoś już wyżej opisał, czyli że bojler nie grzeje się przy okazji dogrzewania domu. bywa nie raz taka sytuacja że piec po dogrzaniu pomieszczen wyłącza się, ale 5 min po jego wygasnieciu bojler wymaga już dogrzania, więc piec ponownie się załącza. Niestety nie ma opcji w sterowniku takiej która wykorzystała by grzanie domu żeby jednoczenie w tym czasie włączyć pompkę na bojler chociaż ten tego jeszcze nie wymaga.
Bardzo Was proszę o jakieś rady

marekrokit
02-03-2018, 11:59
Nic się nie dzieje ? :) Kociołek idzie grzecznie spać no chyba że sobie zafundujesz taki multi na ekogroch-pelet to wtedy będzie dalej utylizował niepotrzebnie ten pelet.

Oj chyba nie idzie spać ...przynajmniej jesli chodzi o sterownik HT tronic 900 stosowany w kotłach pelletowych ...sygnał wyłaczenia z termostatu podpina się pod sterownik ,który w zaleznosci od tego co sobie wybierzemy ,albo rozłacza pompę tloczacą czynnik na instalację, albo obniża temp na zaworze czterodrogowym .Dla mnie kompletny nonsens bo kocioł nadal pracuje i spala paliwo ,mimo ze odbioru już nie ma .A takiego odbioru może nie być i ładnych kilka godzin jak dom dobrze trzyma ciepło ....a kocioł cały czas w tym czasie pracuje ,na minimum ale pracuje i konsumuje pellet .Dlaczego się po prostu nie wyłaczy na te kilka godzin ? Wiem ze dla trwałości takiego kotła lepiej zeby nie stygł ,ale bez przesady ...jak ostygnie i za kilka godzin się odpali to chyba nie zgnije przed upływem gwarancji .Gdyby sie wyłączał na kilka godzin współpracujac z termostatem pokojowy ,skończyło by się ciągłe narzekanie że "za dużo pali "....bo grzejąc sam siebie nie może spalić mało

Puławiak
02-03-2018, 12:23
Bo sterownik robią firmy które mają doświadczenie w kotłach sazypowych i kotłach na eko-groszek na zamówienie firm które takie kotły produkowały a teraz próbują robić kotły na pellet i stąd takie cudeńka i dla tego tyle parametrów do zmiany itd w groszku to tak było kocioł się musiał palić tak czy inaczej więc wyłączenie pompy czy też zamknięcie mieszacza wystarczało. A w dobrych pelleciakach realizuje się to trochę inaczej.

Barliniak
02-03-2018, 12:27
Oj chyba nie idzie spać ...przynajmniej jesli chodzi o sterownik HT tronic 900 stosowany w kotłach pelletowych ...sygnał wyłaczenia z termostatu podpina się pod sterownik ,który w zaleznosci od tego co sobie wybierzemy ,albo rozłacza pompę tloczacą czynnik na instalację, albo obniża temp na zaworze czterodrogowym .Dla mnie kompletny nonsens bo kocioł nadal pracuje i spala paliwo ,mimo ze odbioru już nie ma .A takiego odbioru może nie być i ładnych kilka godzin jak dom dobrze trzyma ciepło ....a kocioł cały czas w tym czasie pracuje ,na minimum ale pracuje i konsumuje pellet .Dlaczego się po prostu nie wyłaczy ,co było by logiczne ?
Wejdź w menu ustawień dalej kliknij regulator pokojowy wyskoczą 4 ikony i teraz napisz co masz włączone? O kurde teraz tak patrzę toż to hajztechnik. Więc dalej napiszę i potwierdzam że kocioł Defro po nagrzaniu pomieszczenia idzie spać.Taki ht daspell lux GL w katalogu 16tyś medal MTP w 2016 patrzę na przekrój kotła i pytam się za CO?

marekrokit
02-03-2018, 12:36
Wejdź w menu ustawień dalej kliknij regulator pokojowy wyskoczą 4 ikony i teraz napisz co masz włączone? Zapomniałem napisac ze nie jest to kocioł ani sterownik z tego tematu i że bedę maial go montowanego za ok 2 tygodnie.Ale teoretycznie wiem już wszystko jak dziala ten sterownik HT TRONIC 900 . Pytajac o to czy sterownik z kotła w tym temacie, wyłacza kocioł po
rozwarciu styków termostatu pokojowego ,chciałem się dowiedzieć czy wszystkie sterownik w kotłach pelletowych realizują wyłaczenie w ten sam sposób ...bo wyglada na to ze nie.To że ten sterownik wspólpracujac z termostatem pokojowym nie wyłacza kotła ,można się dowiedzieć od serwisanta na stronie producenta kotła heiztechnik z tym sterownikiem

Pello
02-03-2018, 12:42
Witam!
Swoją sigmą ekopell palę już od 31 pażdziernika, więc trochę czasu mineło.
Pierwszy miesiąc paliłem bez regulatora pokojowego. Miałem tylko ustawione godziny pracy kotła. O ile dobrze pamietam to bylo to od 5 rano do 10:30 i potem od 16:00 do 22;30. Nawet całkiem nieźle się to sprawdzało tylko że momentami było za ciepło:)
Odkąd założyłem regulator pokojowy w domu mam ustawione 22,5 stopnia w godzinach od 5:00 do 15:00, a od 15:00 do 23:00 mam 23stopnie.
Zadana pieca 67stopni, histereza 15 st
Zadana bojlera 52, hitereza 20 st
mam tylko kaloryfery w domu więc na zaworze mam ustawioną zadaną 60 st
Mój piec to Sigma Ekopell 16kW
dom około 150 m do grzania.
dom połowa drewniany (wiec jakby ocieplony) i połowa murowany ocieplony.
195 kg pelletu(pełny zasobnik) starcza mi na 7 dni przy temperaturach od -5 do 5 na zewnątrz. Przy ostatnich mrozach -18 w nocy pelletu starczyło mi zaledwie na 4,5 dnia. Czyli około 44 kg na dobę :/
Czy Wy którzy użytkujecie peleciaki już trochę dłużej możecie ocenić moje spalanie ?? czy to jest w miarę dobry osiąg czy powinienem próbować jeszcze coś zmieniać w ustawieniach ?
wydaje mi się że powinienem spalać trochę mniej. Wydaje mi się też że kiedy nie miałem tego sterownika pokojowego to spalałem nawet trochę mniej pelletu.
Jedno co jest jeszcze wkurzające to to co ktoś już wyżej opisał, czyli że bojler nie grzeje się przy okazji dogrzewania domu. bywa nie raz taka sytuacja że piec po dogrzaniu pomieszczen wyłącza się, ale 5 min po jego wygasnieciu bojler wymaga już dogrzania, więc piec ponownie się załącza. Niestety nie ma opcji w sterowniku takiej która wykorzystała by grzanie domu żeby jednoczenie w tym czasie włączyć pompkę na bojler chociaż ten tego jeszcze nie wymaga.
Bardzo Was proszę o jakieś rady

Spalanie masz w normie. Może i można coś zaoszczędzić, ale nie jest źle moim zdaniem.
Bojler się nie grzeje przy okazji dogrzewania domu bo pewnie uznał że tego nie chcesz. Skoro ustawiłeś temp zadaną 52 stopnie i histerezę 20 st, to pompa ruszy jak temperatura wody w bojlerze spadnie do 31 stopni. Czyli przypuszczam dopiero po mocnym zużyciu porannym lub wieczornym. Trochę słabo, bo jak rano nie spadnie do 31 stopni to może być kłopot z wodą wieczorem. Nie wiem czemu tak to ustawiłeś. Bojler jest izolowany, temperatura po jego nagrzaniu sama nie spadnie. Zmniejsz histerezę do 5 stopni, nie więcej.
pzdr

Barliniak
02-03-2018, 12:43
W normalnym kotle pelletowym tak bo przecież paliwo jest mniej kaloryczne i właśnie na tym polega ten bajer aby rozpalić/napalić/wygasić/poczekać i tak w kółko.Piece na ekogroch z możliwością palenia peletu nie posiadają zapalarki więc będą tylko go utylizować czyli spalać w dużej ilości.

NOMIS
02-03-2018, 13:00
W normalnym kotle pelletowym tak bo przecież paliwo jest mniej kaloryczne i właśnie na tym polega ten bajer aby rozpalić/napalić/wygasić/poczekać i tak w kółko.Piece na ekogroch z możliwością palenia peletu nie posiadają zapalarki więc będą tylko go utylizować czyli spalać w dużej ilości.

Piece z " Metal Fachu" na ekogroch mają zapalarkę, więc są podobnie wygodnie jak na palet, niestety bardziej brudzą kotłownie.

cuuube
02-03-2018, 13:02
Witam!
Swoją sigmą ekopell palę już od 31 pażdziernika, więc trochę czasu mineło.
Pierwszy miesiąc paliłem bez regulatora pokojowego. Miałem tylko ustawione godziny pracy kotła. O ile dobrze pamietam to bylo to od 5 rano do 10:30 i potem od 16:00 do 22;30. Nawet całkiem nieźle się to sprawdzało tylko że momentami było za ciepło:)
Odkąd założyłem regulator pokojowy w domu mam ustawione 22,5 stopnia w godzinach od 5:00 do 15:00, a od 15:00 do 23:00 mam 23stopnie.
Zadana pieca 67stopni, histereza 15 st
Zadana bojlera 52, hitereza 20 st
mam tylko kaloryfery w domu więc na zaworze mam ustawioną zadaną 60 st
Mój piec to Sigma Ekopell 16kW
dom około 150 m do grzania.
dom połowa drewniany (wiec jakby ocieplony) i połowa murowany ocieplony.
195 kg pelletu(pełny zasobnik) starcza mi na 7 dni przy temperaturach od -5 do 5 na zewnątrz. Przy ostatnich mrozach -18 w nocy pelletu starczyło mi zaledwie na 4,5 dnia. Czyli około 44 kg na dobę :/
Czy Wy którzy użytkujecie peleciaki już trochę dłużej możecie ocenić moje spalanie ?? czy to jest w miarę dobry osiąg czy powinienem próbować jeszcze coś zmieniać w ustawieniach ?
wydaje mi się że powinienem spalać trochę mniej. Wydaje mi się też że kiedy nie miałem tego sterownika pokojowego to spalałem nawet trochę mniej pelletu.
Jedno co jest jeszcze wkurzające to to co ktoś już wyżej opisał, czyli że bojler nie grzeje się przy okazji dogrzewania domu. bywa nie raz taka sytuacja że piec po dogrzaniu pomieszczen wyłącza się, ale 5 min po jego wygasnieciu bojler wymaga już dogrzania, więc piec ponownie się załącza. Niestety nie ma opcji w sterowniku takiej która wykorzystała by grzanie domu żeby jednoczenie w tym czasie włączyć pompkę na bojler chociaż ten tego jeszcze nie wymaga.
Bardzo Was proszę o jakieś rady


Spalanie masz w normie. Może i można coś zaoszczędzić, ale nie jest źle moim zdaniem.
Bojler się nie grzeje przy okazji dogrzewania domu bo pewnie uznał że tego nie chcesz. Skoro ustawiłeś temp zadaną 52 stopnie i histerezę 20 st, to pompa ruszy jak temperatura wody w bojlerze spadnie do 31 stopni. Czyli przypuszczam dopiero po mocnym zużyciu porannym lub wieczornym. Trochę słabo, bo jak rano nie spadnie do 31 stopni to może być kłopot z wodą wieczorem. Nie wiem czemu tak to ustawiłeś. Bojler jest izolowany, temperatura po jego nagrzaniu sama nie spadnie. Zmniejsz histerezę do 5 stopni, nie więcej.
pzdr
Może dla tego kotła to i nie jest źle , ale mój granpal przy podobnej powierzchni spala po 20 kilo mniej grzeję też Cwu , dom nie ma 20cm styropian na ścianach , a fundament jeszcze nieocieplony , gdy to zrobię liczę na spadek zużycia . Dodam , że chodzę w krótkim rękawie

NOMIS
02-03-2018, 13:10
20 kilogramów przy takiej powierzchni jest dobrym wynikiem.

cuuube
02-03-2018, 13:37
Po 20 mniej. Zwykle w temperaturze około zero wciąga około 17-18 kg , teraz gdy jest po - 10/-12 (tyle bywało teraz w nocy) wciąga około 24 kg, nigdy mi nie spalił więcej nawet przy poniżej -15/-16/-18 niż 30kg/doba .
U autora jest obecnie zimniej niż u mnie , ale to i tak spora różnica

Puławiak
02-03-2018, 13:46
No i granpal to raczej nie jest nowoczesny kocioł na pellet.

PALADYN-JAREK
02-03-2018, 15:42
W chwili obecnej spalam 150kg na tydzień(przy obecnych temperaturach tzn do 2st w dzień i do -10st w nocy). Jeśli chodzi o te parametry które zmieniłem to miały one znaczący wpływ na pracę kotła. Piec wygasza mi się maksymalnie 2 razy na dobę, częściej tylko jeśli rozpalę w kominku i temperatura w domu wzrośnie.

Do avionic:
Jaką masz temperature spalin ustawioną a jaką ci osiąga maksymalnie?
Jaką masz ustawioną temperaturę załącznia pomp?

Grajek350
02-03-2018, 16:50
Może dla tego kotła to i nie jest źle , ale mój granpal przy podobnej powierzchni spala po 20 kilo mniej
Po 20 kilo mniej niż mój czyli jak jest od -5 do 5 st na dworze to pali Ci 7 kg na dobę rozumiem?
Mój normalnie pali 27 na dobę a tylko w ostatnim tygodniu kiedy u mnie w nocy bywało od -15 do -20 spalał ok 44 kg

Grajek350
02-03-2018, 16:53
Spalanie masz w normie. Może i można coś zaoszczędzić, ale nie jest źle moim zdaniem.
Bojler się nie grzeje przy okazji dogrzewania domu bo pewnie uznał że tego nie chcesz. Skoro ustawiłeś temp zadaną 52 stopnie i histerezę 20 st, to pompa ruszy jak temperatura wody w bojlerze spadnie do 31 stopni. Czyli przypuszczam dopiero po mocnym zużyciu porannym lub wieczornym. Trochę słabo, bo jak rano nie spadnie do 31 stopni to może być kłopot z wodą wieczorem. Nie wiem czemu tak to ustawiłeś. Bojler jest izolowany, temperatura po jego nagrzaniu sama nie spadnie. Zmniejsz histerezę do 5 stopni, nie więcej.
pzdr

Tylko że jak ustawie histereze na 5 st
To bojler będzie jeszcze częściej dojrzewany. Może nie zajmie to tyle czasu ile.musi poświęcić żeby dogrzac go o 20 st, ale będzie to napewno robił częściej więc wyjdzie na to samo prawdopodobnie..
Może się mylę, niewiem tak to rozumuje.

Pello
03-03-2018, 09:08
Tylko że jak ustawie histereze na 5 st
To bojler będzie jeszcze częściej dojrzewany. Może nie zajmie to tyle czasu ile.musi poświęcić żeby dogrzac go o 20 st, ale będzie to napewno robił częściej więc wyjdzie na to samo prawdopodobnie..
Może się mylę, niewiem tak to rozumuje.

Jeżeli bojler musi być często dogrzewany, to albo masz bardzo mały bojler, duże zużycie ciepłej wody użytkowej, lub masz pompkę cyrkulacyjną, która ciągle chodzi. Jeżeli masz taką pompę, to wyłącz ją. A jeżeli musi być, to podłącz ją przez sterownik czasowy.
pzdr

Grajek350
03-03-2018, 09:25
Nie mam pompy cyrkulacyjnej. Bojler mam 220 l i jest nas 5 w domu

Pello
03-03-2018, 13:15
Dziwne. Zakładając że domownicy ciągle nie zużywają ciepłej wody, coś to ciepło wyciąga. Masz zawór zwrotny za pompą ładującą bojler ? Może powrót schładza bojler, gdy pompa cwu stoi ? Zrób eksperyment. Po nagrzaniu bojlera do temp zadanej wyłącz pompę cwu na sterowniku kotła, zamknij zawór odcinający przy pompie cwu. i powiedz rodzinie, żeby nie korzystała z ciepłej wody. Zobacz, czy po kilku godzinach masz spadek temperatury wody w bojlerze.

pzdr

cuuube
03-03-2018, 13:30
Po 20 kilo mniej niż mój czyli jak jest od -5 do 5 st na dworze to pali Ci 7 kg na dobę rozumiem?
Mój normalnie pali 27 na dobę a tylko w ostatnim tygodniu kiedy u mnie w nocy bywało od -15 do -20 spalał ok 44 kg

poszedłem chyba zbyt dużym skrótem myślowym , ale w poscie 186 jest wyjaśnienie .

Grajek350
05-03-2018, 07:43
Dziwne. Zakładając że domownicy ciągle nie zużywają ciepłej wody, coś to ciepło wyciąga. Masz zawór zwrotny za pompą ładującą bojler ? Może powrót schładza bojler, gdy pompa cwu stoi ? Zrób eksperyment. Po nagrzaniu bojlera do temp zadanej wyłącz pompę cwu na sterowniku kotła, zamknij zawór odcinający przy pompie cwu. i powiedz rodzinie, żeby nie korzystała z ciepłej wody. Zobacz, czy po kilku godzinach masz spadek temperatury wody w bojlerze.

pzdr

tak nawiasem mówiąc to poszliśmy złym tropem. Ja wcale się nie żalę że temperatura w bojlerze mi szybko spada. Zakładając temat nie miałem na celu wyjaśnienia wątku z szybko spadającą temperaturą wody w bojlerze. Napomknąłem o bojlerze tylko w tej kwestii że nie da się ustawić sterownika tak żeby grzejąc dom jednocześnie włączał tez pompę na bojler (chociaż bojler akurat jeszcze tego nie wymaga).
Głownie chodziło mi o przykład ustawień które pomogą zmiejszyc mi jeszcze troche spalanie.
Bo z teg oco czytam to niektórzy tutaj mają spalanie wahające się w przedziale od 20-25 kg.
Ja mam od 26 do trzydziesci pare..

Pello
05-03-2018, 08:12
Ależ o niczym innym nie myślę. Jeżeli masz niezamierzony spadek temperatury w bojlerze, to kocioł naturalnie będzie chciał ją podnieść. A więc będzie się często załączał i pracował na niskiej mocy - a to będzie generowało straty paliwa.
Na sterowniku kotła takiej pracy nie ustawisz, pompy co i cwu mają inne zadania. Co nie oznacza, że nie można podłączyć pomp aby w ten sposób działały jak chcesz. Czy twoja pompa co wyłącza się po osiągnięciu temperatury zadanej na kotle ? czy cały czas pracuje ? Czy może jest podpięta pod sterownik pokojowy ?

Grajek350
12-03-2018, 10:35
Ależ o niczym innym nie myślę. Jeżeli masz niezamierzony spadek temperatury w bojlerze, to kocioł naturalnie będzie chciał ją podnieść. A więc będzie się często załączał i pracował na niskiej mocy - a to będzie generowało straty paliwa.
Na sterowniku kotła takiej pracy nie ustawisz, pompy co i cwu mają inne zadania. Co nie oznacza, że nie można podłączyć pomp aby w ten sposób działały jak chcesz. Czy twoja pompa co wyłącza się po osiągnięciu temperatury zadanej na kotle ? czy cały czas pracuje ? Czy może jest podpięta pod sterownik pokojowy ?

Wszystko działa w oparciu o regulator pokojowy, więc pompa po dogrzaniu pomieszczeń nie wyłącza się, ale zawór mieszający przymyka się stopniowo..
Czyli jeżeli temp pomieszczenia przekroczy zadaną o np 0,1 stopnia to zawór mieszający przymknie się o tyle żeby temperatura zaworu spadła o 2 stopnie, jak przekroczy o 0,5 stopnia to zawór się tak ustawi żeby jego temp spadła o 10st i tak dalej.

emilio390
31-03-2018, 11:57
Jak dla mnie to pellet ktory uzywasz jest do dupy...

emilio390
31-03-2018, 11:59
Sorki..to odpowiedz do spiekow u kolegi z 3 strony tego tematu

emilio390
31-03-2018, 12:43
Uzytkuje moj sigma ekopell blisko 3 tgodnie ... Narazie chodzi na zaworze 4 droznym, calosc podlogowka na 150m. Bez drzwi z czesci mieszkalnej do garazu, mam mala szczeline na bramie i odczuwalna jest mniejsza temperatura w czesci garazowej...i tak
Temperatura zadana kotla 55 stopni
Moc kotla 110
Temperatura zalaczania sie pomp 40 stopni
Histereza 12
Temperatura spalin dochodzi maksymalnie do 120 stopni
Na samym poczatku strzelilem sobie w kolano kupujac pellet no name , nie dosc ze zapychala sie rura zrzutowa pelletu na palenisko to ciagle pojawial sie komunikat " zanik ognia w piecu". Totalny syf a nie pellet. Obecnie pale olczykiem i wirexem...nie ma problemu spala sie na pył, palenisko czyste, piec chodzi ladnie. Rozpala sie i wygasza od 10 do 16 razy na dobe w zaleznosci od ustawien na zaworze czworodroznym.
W 18 dni spalilem ok 450kg pelletu, wliczajac rozpalenie i dogrzanie budynku...w tym ponad tydzien duzych mrozow...
Zastanawia mnie czy nie powinienem zmniejszyc mocy kotla?? Macie jakies spostrzezenia co do optymalnego ustawienia pieca??

emilio390
31-03-2018, 12:57
Mam jeszcze pytanie: czy zmienialiscie cos w opcjach: przedmuch w pracy tzn czas przedmuchu i przerwa miedzy przedmuchami?? Jak macie ustawione czas podawania pelletu i przerwe miedzy podawaniem?

eliks
31-03-2018, 13:10
Jak masz zadaną 55 to palisz niezgodnie z DTRką. Jak sobie poczytasz, to masz schemat na zaworze czterodrożnym - 65 zadana i 55 na powrocie. Tak powinno być.
No i jak dla mnie temperatura spalin jest zbyt wysoka, za dużo idzie Ci w komin.

emilio390
31-03-2018, 13:31
To jest maksymalna wartosc jaka mi sie pojawia...maksymalna nie znaczy ze caly czas

emilio390
31-03-2018, 13:34
No na podlogowce to troche nie za bardzo 55 na powrocie

eliks
31-03-2018, 13:45
Ja nie jestem instalatorem, piszę Ci tylko jak w DTRce sytuacja jest opisana, aby kocioł nie rdzewiał i nie było potem kłopotów z gwarancją. Nie masz zaworu termicznego, który utrzymuje Ci stałą temperaturę na podłogówce.

krecik06
02-05-2018, 19:43
Witam
Jako że jest to najlepszy i najbardziej rozwinięty temat jeżeli chodzi o piec Defro Sigma Ekopell to liczę, że pomożecie wyjaśnić mi pewną sprawę.
Posiadam piec 12kW, zamontowany przed zimą, około 100m2, bez podłogówki, temp. pieca 65st.. Przeszedłem ostatnio na tryb letni.
Problem: Dzisiaj piec zaczął "strzelać" a w kotłowni pojawiło się pełno dymu, dodatkowo w komorze zaczęły robić się spieki i to całkiem duże a pellet i parapetry wciąż te same. Po wyczyszczeniu dodatkowo zauważyłem że ze ścianek zaczyna odchodzić czarna farba i pojawia się rdza.

Czy po przejściu na tryb letni powinienem pozmieniać jakieś parametry?

Pello
06-05-2018, 20:32
,Myślę, że najpierw zaczęły się robić spieki, i dlatego w końcu fuknęło. Sprawdź, czy mechanizm ruchomego rusztu działa prawidłowo. Jeżeli nie, to trzeba usunąć popiół spod rusztu. Masz wentylator wyciągowy ? Działa ?

pzdr

karoka65
06-05-2018, 21:47
No na podlogowce to troche nie za bardzo 55 na powrocie
Eliksowi chodziło o temp. na powrocie do kotła a nie powrocie z podłogówki.
Odciski byś usmażył na takiej podłodze :)

zimmer_483
19-10-2018, 07:21
Witam.
Od razu zaznaczę, że jestem kompletnie zielona w tym temacie i trzeba wytłumaczyć jak głupkowi;)
Otóż mam problem i tak na prawdę nie wiem z czym. Piec na pellet defro smart 5, w domu czujnik pokojowy st290 v3. Na czujniku temp. Zadana to 21.8', natomiast piec osiąga temp. nawet 25' i ciagle chochluje na grzejniki. W poprzednim sezonie po osiągnięciu temp. zadanej piec przechodził w czuwanie i było okej. Pan z defro nie umiał pomóc, a my zalamujemy ręce!

Barliniak
19-10-2018, 18:20
Zobacz czy jest komunikacja pomiędzy regulatorem a piecem tam są takie diody na wtyczce i zobacz czy po nabiciu temp. w pokoju zgaśnie chyba czerwona dioda o ile dobrze pamiętam.Sprawdź poziom baterii w regulatorze.Czy wyciągałaś wtyczkę z gniazdka od regulatora w sezonie letnim?

Lomonow
21-10-2018, 17:35
Witam , dziś zacząłem współpracę z defro sigma ekopell 15 . Jestem zielonony w obsłudze tego typu kotła.Mam kilka pytan Pierwsze pytanie
1 Jak sprawdzić temperature spalin ? I jaka powinna być optymalna.
2 Jak sprawdzić ilość rozpalen kotła w ciągu doby .
3 Posiadam regulator pokojowy i po spadku temperatury o 1 stopień muszę czekać ok godziny zanim grzejniki się zrobią ciepłe czy to normalne?

Barliniak
21-10-2018, 18:40
1.Na wyświetlaczu u góry będziesz miał podaną temp.spalin .U mnie oscyluje 86-98. 2.Przewijaj strzałki na wyświetlaczu aż dojdziesz do wykresu ( takie górki i doliny):) na którym zobaczysz o której piec zaczął się rozpalać i wygaszać. 3.Tak to jest normalne i zależy od strat budynku oraz ilości wody w układzie.Jeśli chcesz szybciej zmniejsz histerezę na regulatorze na najpierw na 0.8 jeśli za długo to0.6 lub 0.4 bo jak dojdą chłodniejsze dni to będziesz czekał jeszcze dłużej. 4. W KOŃCU ZAJRZYJ DO INSTRUKCJI I JĄ PRZZECZYTAJ ABY UNIKNĄĆ BŁEDÓW W EKSPLOATACJI!!!!!!!! (jakże niewielu to robi) :bash:

eliks
21-10-2018, 19:05
3 Posiadam regulator pokojowy i po spadku temperatury o 1 stopień muszę czekać ok godziny zanim grzejniki się zrobią ciepłe czy to normalne?
Jak mam zimny kocioł, grube rury, 110 żeber alu + 2 stalówki i 2 drabinki to normalne że po godzinie robi się ciepło. Kocioł najpierw się czyści, co u mnie dobrą chwilę trwa, potem odpala pellet i zanim kocioł się wygrzeje i zawór puści to wszystko na układ to trochę trwa. Inny kocioł, ale zasada podobna.

Lomonow
21-10-2018, 19:38
Jak dodać zdjęcie?

zimmer_483
21-10-2018, 20:41
Gaśnie zielona dioda, czerwona świeci cały czas. Baterie wymienione, wtyczka odlaczana po pojawieniu się problemów. Zauważyłam też, że po zmianie pracy z pomp równoległych na priorytet boilera nadal wali na grzejniki. W nocy temp w domu spadła poniżej zadanej, a piec rozpalil się dopiero po spadku temperatury cwu.

Barliniak
24-10-2018, 14:50
Gaśnie zielona dioda, czerwona świeci cały czas. Baterie wymienione, wtyczka odlaczana po pojawieniu się problemów. Zauważyłam też, że po zmianie pracy z pomp równoległych na priorytet boilera nadal wali na grzejniki. W nocy temp w domu spadła poniżej zadanej, a piec rozpalil się dopiero po spadku temperatury cwu. Zgadza się, czyli komunikacja pomiędzy piecem a regulatorem teoretycznie jest.Czerwona powinna się świecić a gaśnie zielona po dogrzaniu pomieszczenia tylko nie byłem pewien we wcześniejszym poście co do koloru diody.U mnie wystąpił ten sam problem co u Ciebie w tym roku, ale chyba dlatego ,że wyciągnąłem wtyczkę na cały sezon letni.Później załączam a tu klops nie działa.Piec ruszył spod palca i dopiero później widział regulator.Co do priorytetu bojlera to tak działa bo jak sama nazwa wskazuje CWU jest na pierwszym miejscu.Wodę grzeję prądem na drugiej taryfie a jak się schłodzi bardziej to przełączę wtedy na priorytet. Na CWU mam zadaną 40 z hist.7-8 .W moim układzie pierwsze skrzypce gra grzałka.

zimmer_483
24-10-2018, 21:02
Właśnie problem jest taki, że piec na codzień ustawiony jest na pompy równoległe. Przy obecnych temperaturach na zewnątrz temp. w domu spadła o 2 stopnie poniżej zadanej na regulatorze pokojowym, a piec się nie rozpalil. Żeby zalaczylo się ogrzewanie czyli pompa CO muszę "spuscic" wodę z bojlera czyli obniżyć temp. wody i dopiero wtedy piec się rozpala i grzejąc wodę zaczyna grzać dom. Jeśli w domu ciepło, a woda w boilerze zimna to i tak chodzą grzejniki. Tak jakby regulator pokojowy nie łączył się z piecem albo piec nie zatrybil że załączone są pompy równoległe, a nie priorytet bojlera?

Barliniak
25-10-2018, 08:15
Zrezygnowałem u siebie z trybu równoległego ze względu na małą moc kotła aby grzać dom i wodę w tym samym czasie.Dobra a teraz tak aby się upewnić co do regulatora czy go piec widzi czy też nie przełącz tylko na ogrzewanie oraz tryb zimowy i obserwuj. Nie wiem jaką też masz histerezę na regulatorze oraz na piecu.

zimmer_483
25-10-2018, 09:46
Wczoraj wieczorem też o tym pomyślałam i tak zrobiłam. Piec przelaczony na ogrzewanie domu i obserwujemy. Histereza na regulatorze ustawiona na 0.2'C, histereza CWU 8' a histereza kotła 10'

Barliniak
25-10-2018, 11:56
Zrezygnowałem również z histerezy 0,2 na regulatorze.Dlatego ,że jest to zbyt mała tolerancja.Były np. takie sytuacje ,że piec rozpala się zaczyna pracować 10-20min. a tu nagle żona zaczyna robić obiad albo ktoś przychodzi i wtedy temperatura się podnosi na regulatorze i wyłącza piec.Całe to rozpalenie idzie wtedy na marne.Regulator techa jest bardzo czuły na zmiany wystarczy wziąć w ręce na kilkanaście sekund aby podnieść o 0,2stopnia i tym sposobem oszukać czujnik :) Więc uważam minimalną histerezę 0,4 za najbardziej rozsądną.Sprawdź też czy jest przełączone w tryb zimowy oraz na regulator dwustanowy o ile dobrze pamiętam.

zimmer_483
25-10-2018, 19:54
Dziękuję serdecznie za pomoc! Po wielu dniach prób i wielu godzinach oczekiwania udało nam się dodzwonić do techa i trafić na zorientowanego Pana, który uświadomił nam, że kostka (przekaznik) od regulatora pokojowego jest zepsuta. Jutro wysyłamy na serwis ;) Jeszcze raz Dziękuję! Dobrze wiedzieć, że można się do was zwrócić o pomoc. Pozdrawiam ;)

Barliniak
25-10-2018, 20:40
A nie ma za co :) ja też dziękuję bo dzięki Twojej "przygodzie" z regulatorem dowiedziałem się ,że taki przekaźnik też może klęknąć :bye:

zbrojaboga
23-11-2018, 12:43
Witam,
Jestem posiadaczem Defro Delta Ekopell 25 kw z pokojówką Salus.
W dzień 22,6C w nocy 21,6C temperatura. Spalanie 30 kg przy obecnych temp.( dom 200m częściowo ocieplony)
Zadana na piecu 60 z histerezą 12C, załączenie pomp 45, CWU 47 z histerezą 4C,
Praca priorytet bojlera bo na równoległych daje na dom mimo że pokojówka daje znak że dogrzał.
Pytanie do Was Drodzy czy nie za dużo pali ? Co będzie jak będzie -20 martwię się.
Jeszcze jedno, zawór wbudowany- temp. zadana zaworu fabrycznie było 34C i nie szło ciepło na grzejniki. Zwiększyłem do 50C i ruszyło.
Piec włącza się i wygasza na sygnał z pokojówki. Oczywiście jak woda w bojlerze spadnie to najpierw dogrzewa wodę a później dom.
Co można zrobić aby oszczędzić spalanie ?

eliks
23-11-2018, 12:56
Spalanie w normie

zbrojaboga
23-11-2018, 13:25
eliks
Serio? To lipa kurczę bo przy porządnych mrozach to ze 40 kg spali.
A jeżeli chodzi o ten zawór wbudowany - zadana 34C fabrycznie było to normalnie czy jak bo jak bym zostawił to ciepło nie szło na grzejniki mimo, że temp załączenia pamp 45C. Nie rozumiem tego trochę...

eliks
23-11-2018, 18:36
No serio. 20kg przy niepełnym ociepleniu na 200m2 to nie jest jakoś mega wiele.

zbrojaboga
24-11-2018, 12:00
No serio. 20kg przy niepełnym ociepleniu na 200m2 to nie jest jakoś mega wiele.

Ale pali mi 30 kg na dobę... gdyby palił 20 to bym był szczęśliwy

piotrb99
24-11-2018, 15:02
witam!!!
kotłem DEFRO SIGMA EKOPELET 16KW palę od października 2018r,, zawór 4d, regulator pokojowy. Moje ustawienia: temperatura kotła zadana 68 stopni (histeryza 5 stopni), temperatura zaworu 65 stopni. Temperatura pokoju zadana (wyjściowa) 23 stopnie, od 6:00 do 15:00 histeryza -1 stopień, od 15:00 do 22:00 histeryza +0,5, od 22:00 do 4:00 histertyza -1,5 stopnia, od 4:00 do 6:00 histeryza 0 stopni. Pozostałe ustawienia są fabryczne nie zmieniane przeze mnie. Przy obecnej pogodzie lekkie przymrozki w nocy i lekko na plus w dzień kocioł pali mi 150kg peletu na tydzień. Ogrzewam dom 150 metrów, nie ocieplony. J

michan1
27-11-2018, 15:03
witam!!!
kotłem DEFRO SIGMA EKOPELET 16KW palę od października 2018r,, zawór 4d, regulator pokojowy. Moje ustawienia: temperatura kotła zadana 68 stopni (histeryza 5 stopni), temperatura zaworu 65 stopni. Temperatura pokoju zadana (wyjściowa) 23 stopnie, od 6:00 do 15:00 histeryza -1 stopień, od 15:00 do 22:00 histeryza +0,5, od 22:00 do 4:00 histertyza -1,5 stopnia, od 4:00 do 6:00 histeryza 0 stopni. Pozostałe ustawienia są fabryczne nie zmieniane przeze mnie. Przy obecnej pogodzie lekkie przymrozki w nocy i lekko na plus w dzień kocioł pali mi 150kg peletu na tydzień. Ogrzewam dom 150 metrów, nie ocieplony. J

:D

piotrb99
27-11-2018, 19:00
witam!!!
to nie żadne chwalenie się ;-) po prostu czytam posty i też chciałem się podzielić swoimi spostrzeżeniami...piec rozpala się ok 12 razy na dobę, w tym tygodniu wyłączyłem sterowanie pokojowe, piec mam ustawiony na 65, temp. zaworu 45 a na noc zmniejszam do 40, na razie palenie podobne do spalania z włączoną
"pokojówką ", pzdr

Barliniak
27-11-2018, 22:35
Jak masz chatę nie ocieploną i podłogówkę do tego to co się dziwisz,że 12 rozpaleń.

michan1
30-11-2018, 11:58
Można sobie poregulować ustawieniami w "menu serwis" po wpisaniu kodu 6102. Na pewno warto zwiększyć dolną i górna korektę wentylatora. Przed zmianami zapisać wszystkie ustawienia żeby ewentualnie do nich wrócić. Ustawienie MAX T spalin to jest zabezpieczenie, które po osiągnięciu ustawionej temperatury maksymalnej redukuje ilość paliwa i powietrza aż do obniżenia wartości temperatury. Nie ma jednego uniwersalnego ustawienia dla wszystkich parametrów. Trzeba się trochę pomęczyć, popróbować różnych konfiguracji, zapisywać dane i obserwować na wykresach zachowanie wskaźników.

Kinu88
04-12-2018, 11:36
Witam. Jestem nowym uzytkownikiem kotla Defro sigma ekopell 12kw od miesiaca. Dogrzewam budynek wybudowany 3 lata temu,nie ocieplony bez regugalatora pokojowego,pracuje tylko podlogowka okolo 90m2,grzejniki nie podlaczone,bojler odciety. Temperatura zadana na piecu 60 stopni,histereza 5st,temp podlogowki 35st , kociol wciaga przy pelnym zasypie(180kg) okolo 35kg na dobe co starcza na 5 dni,pelet z barlinka.Czy spalanie jest w normie przy dogrzewaniu sama podloga czy zbyt duze? Wiecej info na temat ustawien nie moge podac(nie ma mnie w kraju) Z gory dzieki za odp.pzdr

eliks
04-12-2018, 12:20
Wciąga dużo za dużo. Pewnie dlatego że nie działa tak jak peleciak powinien, czyli zrobić swoje i termostat pokojowy go wyłącza.

Kinu88
04-12-2018, 12:44
Myslisz ze zalozenie termostatu poprawi jego spalanie? Pzdr

Barliniak
04-12-2018, 18:31
Tu nie ma co myśleć wyskrob 300złoty kup regulator i zwiększ histerezę na piecu bo przy piątce to chyba co chwilę się rozpala.

Kinu88
04-12-2018, 19:08
Sterownik zamowiony Tech st-283,czekam az przyjdzie i wpinam sie. Histereza znieniona na 12st,mysle czy nie poddymac jeszcze pare stopni temp zadanej do 65,dodam jeszcze ze piec pracuje na 100%,moze mu zmniejszyc prace do 80?

Barliniak
04-12-2018, 19:32
Możesz poeksperymentować z tym parametrem mocy i zobaczyć .Powinieneś przełączyć też na panelu w pozycję "ogrzewanie podłogowe"

Kinu88
04-12-2018, 20:23
Poeksperymentuje jak bede na miejscu,poki co piecem „steruje” na odleglosc przez tescia ktory niechetnie chce wprowadzac zmiany

Kinu88
06-12-2018, 23:02
Witam ponownie,narodzil sie nowy problem,mianowicie piec nie zawsze osiaga temp zadana,nie raz brakuje mu 8st i do tego to gigantyczne spalanie(35kg doba) przy samej podlogowce 90m2. Ktos moze podac jakas sesnowna przyczyne i ustawienia zeby zacZelo to pracowac jak sie nalezy.pzdr

Barliniak
07-12-2018, 06:17
Dlaczego nie wezwiesz serwisanta?Na stronie defro masz wykaz.Myślisz ,że taniej wyjdzie spalając 35kg dziennie?Aby coś dobrze doradzać trzeba mieć pełny obraz sytuacji na miejscu a tego nie da się zrobić przez forum.Chociaż czasami wystarczy jedna nastawa czy dwie zmienić.U Ciebie trzeba wszystko po kolei sprawdzić aby wykluczyć poszczególne sprawnie działające elementy tej układanki.Czyli czy chata jest docieplona?Czy palnik został wyregulowany ?Czy instalacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką?Czy nastawy na piecu są odpowiednie?Itd.

eliks
07-12-2018, 06:37
Masz raczej skopana instalację jeśli przy tym metrażu masz problem z zagrzaniem wody w instalacji.

Mlody166
08-12-2018, 12:00
Witam. Poprosilbym o jakies rady odnosnie ustawien pieca delta ekopell 15kw. Dom ok 120m2 20cm styropian plus 30 welny w stropie. Zawor 4d piec 60st hist 10st.na podloge 32st bojler 45st hist 5st. Start pompy od 30st. Spalanie od wrzesnia srednio 12,5kg na dobe. Sterowniki pokojowe sterujace podlogowka a nie piecem. Temp w domu od 21-23st. Problem jest w tym ze rozpala sie co 1,5 godz i boje sie ze grzalka szybko sie skonczy no i zuzycie pradu. Co moge jeszcze poprzestawiac zeby troche dluzej dochodzil do temp zadanej? No i martwi mnie temp powrotu 35-40st

michan1
13-12-2018, 13:32
Witam. Jestem nowym uzytkownikiem kotla Defro sigma ekopell 12kw od miesiaca. Dogrzewam budynek wybudowany 3 lata temu,nie ocieplony bez regugalatora pokojowego,pracuje tylko podlogowka okolo 90m2,grzejniki nie podlaczone,bojler odciety. Temperatura zadana na piecu 60 stopni,histereza 5st,temp podlogowki 35st , kociol wciaga przy pelnym zasypie(180kg) okolo 35kg na dobe co starcza na 5 dni,pelet z barlinka.Czy spalanie jest w normie przy dogrzewaniu sama podloga czy zbyt duze? Wiecej info na temat ustawien nie moge podac(nie ma mnie w kraju) Z gory dzieki za odp.pzdr

Mam taki sam piec i obecnie ogrzewam nowy ocieplny dom 170m i spala mi 10 worków na 8 dni. Ewidentnie widać że twój coś za dużo spala. Pytanie ile razy na dobę się piec rozpala, czy jest zawór 4 drogowy, jaka jest T spalin podczas pracy, no i nastawy chociaż na fabrycznych powinien też mniej palić. Napisz jak sterowana jest podłogówka, z pieca czy ma swój układ z termostatem?

zbrojaboga
19-12-2018, 17:29
Witam,
Mój Defro Delta Ekopell 25 kw spala mi obecnie 40 kg na dobę na powierzchnię 200 m2. Działa na pokojówkę przy priorytecie bojlera z gdyż na równoległych gdy w domu jest osiągnięta temperatura a musi dogrzać bojler do daje na grzejniki mimo to.
Mam mnóstwo ciemnosiwego popiołu i obawiam się, ze za dużo dostaje paliwa. Czas podawania to 7 sekund, pellet dość długi jest. Czy można zmniejszyć czas podawania paliwa czy nie powinno się tego robić ?

Marshalll
23-12-2018, 17:40
Witam wszyskich, jestem tu nowy. To mój pierwszy sezon grzewczy w nowym domu, kocioł sprawuje się świetnie. Zastanawia mnie opcja pogodówki, używał ktoś tego ? Jak to działa, jak się sprawdza ?

michan1
09-01-2019, 21:34
Witam wszyskich, jestem tu nowy. To mój pierwszy sezon grzewczy w nowym domu, kocioł sprawuje się świetnie. Zastanawia mnie opcja pogodówki, używał ktoś tego ? Jak to działa, jak się sprawdza ?

Pogodówka to opcja regualcji temperatury CO ( za zaworem 4 drogowym jezeli jest ) zalezna od T za zewnątrz budynku. Ustawiasz krzywą grzewczą i jak na dworze robi się zimniej to T CO rośnie i odwrotnie.

michan1
09-01-2019, 21:37
Witam,
Mój Defro Delta Ekopell 25 kw spala mi obecnie 40 kg na dobę na powierzchnię 200 m2. Działa na pokojówkę przy priorytecie bojlera z gdyż na równoległych gdy w domu jest osiągnięta temperatura a musi dogrzać bojler do daje na grzejniki mimo to.
Mam mnóstwo ciemnosiwego popiołu i obawiam się, ze za dużo dostaje paliwa. Czas podawania to 7 sekund, pellet dość długi jest. Czy można zmniejszyć czas podawania paliwa czy nie powinno się tego robić ?

Można zmniejszyć i zwiększyć. Jak dużo pali to i popiołu będzie więcej. Pozmieniaj ustawienia i poobserwuj. Dodatkowo możesz pobawić się ilością powietrza zmieniając korekty wentylatora. Dolna i górną.

zbrojaboga
11-01-2019, 08:54
Kocił przy obecnych mrozach nie osiągał powyżej 50 C na zaworze ( na grzejniki ) i na piecu to samo.
Zadzwoniłem do gościa który mi montował ( przedstawiciel Defro ) i kazał mi wyłączyć PID i zmienić podawanie na 10 sek i przerwę na 12 sek. i wentylator na 45%
Pomogło gdyż osiąga teraz 57 C tyle mi wystarcza, ale pojawiły się spieki i sadza w kotle.
Czym mogę to zmienić? Jakimi ustawieniami ? Zmniejszyć czas podawania czy dmuchawa jeszcze za mocno według Was?

michan1
11-01-2019, 18:45
A o jakich mrozach mowa? Moc kotła to jest jego max moc przy -20 stopniach. Jaką masz T zadaną? Ile grzejników a ile podłogówki? To nowy budynek ocieplony czy nie? To ma znaczenie dla pracy kotła. A spieki w komorze spalania to za mało powietrza albo za dużo paliwa. Z doświadczenia to jeżeli kocioł nie może osiągnąć T zadanej to świadczy o dużym poborze ciepła ( np. nowy budynek ) albo o złych ustawieniach. Najlepiej wrócić do ustawień fabrycznych i je korygować i mieć włączony PID bo na ręcznych peleciaki nie idą najlepiej.

zbrojaboga
15-01-2019, 18:19
Mieszkam na wschodzie Polski i miałem niedawno mrozy po -15 w nocy i -6 w dzień.
Kocioł Defro Delta Ekopell 25 KW dom 200 m2 częściowo tylko ocieplony.
W PID czas podawania jest min 2 sek. max 9 przerwa min 9 max 16 dmuchawa 28 bieg ( to jest dziwne trochę ale o tym zaraz )
Instalator mi kazał PID wyłączyć bo wentylator cały czas na 100% chodził i daliśmy 10 sek podawanie i przerwa 12 sek a wentylator na 45%
Temperaturę od razu zaczął podnosić do 56-58 C a na pidzie max 50-51 osiągał i przez 4-5 h nawet o stopień więcej. Czyli ewidentnie mieszanka paliwo powietrze słaba na PID.
Niestety są spieki oraz kopci w piecu mocno.
Teraz o dmuchawie. W menu serwis jest utawiony 28 bieg a jak chodzi na pid to pokazuje na wyświetlaczu cały czas 100%. Na ręcznym przy ustawieniu są już tylko procenty do ustawienie nie biegi żadne.
Powiem tak. Jestem zmęczony tym dzwonieniem i na chybił trafił usadawianiem tego pieca to jest żenujące.
Niestety na forach brakuje jeszcze ludzi doświadczonych i też ciężko o pomoc.
Nie wiem czy w PID mam grzebać i co zmienić ? Bieg jest 28 a wyświetla 100%, podawanie robi 6 sek mimo zakresu do 9, przerwę sobie robi 11 sek i to wszytko powoduje maksymalne osiągi 50 C które są za małe aby było nam ciepło. Ręcznie jest ciepło bo osiągnie i 60 C na grzejniki ale pali dużo a do tego spieki i sadza w piecu......

toommm
15-01-2019, 19:10
od dawna tu dudni się , że spieki to za dużo powietrza