PDA

Zobacz pełną wersję : Dom w kalateach 3 - grzejniki kanałowe a ogrzewnie podłogowe - prośba o radę



zainteresowany00
21-08-2016, 12:01
Witam,

W następnym roku zamierzamy wystartowaćz budową domu wg projektu dom w kalateach 3 (http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kalateach-3-ver-2-me041f925d087b).
W projekcie mam takie coś:

kocioł gazowy zwykły, tz/tp 70/55
CO to układ mieszany - kuchnia i łazienki to podłogówka, reszta to grzejniki (ze względu na duże przeszklenia w jadalni oraz salonie są zaprojektowane odpowiednio 2m i 2,5m grzejniki kanałowe z wentylatorami, wysokosc 90mm, szerokosc 180mm),


Dom będzie miał dosyć dobre parametry cieplne (25 cm porotherm + 20 cm styropianu = U0,17 + okna U=1,1 ale myślę żeby dać coś cieplejszego przy tych największych przeszkleniach).

Myślę o tym, żeby zamienić to na:

kocioł gazowy kondensacyjny
podłogówka na całości


Teraz moje pytania i wątpliwości:

czy ktoś ma porównanie praktyczne działania grzejników kanałowych i podłogówki?
czy podłogówka bez problemów da rade w takich przeszklonych pomieszczeniach (jadalnia i salon wymagają odpowiednio jakichś 1000W, 1500W)?
jak wygląda kwestia wpięcia w taki układ kominka? w pierwszym przypadku pewnie lepiej PW bo wyższa temperatura w układzie, w drugim raczej DGP? Myślicie, że ma to sens z ekonomicznego punktu widzenia? Nie chcę robić kotłowni z salonu i będę używać kominka raczej rekreacyjnie, tak, żeby tylko zrobić romantyczny nastrój ;)
czym ogrzewać garaż? Też podłogówka?



Jeśli mielibyście jakieś inne, ciekawe pomysły odnośnie powyższych układów CO to z chęcia posłucham.

PS. Wiem, że jest osobny temat o ogrzewaniu podłogowym, więc jeśli wątek o grzejnikach kanałowych nie kłóci się z główna tematyką tamtego wątku to proszę jakiegoś moderatora o przeniesienie.

fachman19
21-08-2016, 17:00
Kotłów "zwykłych " już nie produkują więc zostają gazowe kondensacyjne
Grzejniki kanałowe to wycieraczki zbierające i emitujące kurz. Grzejnik podłogowy ( Ogrzewanie Podłogowe ) grzeje jak każdy inny.
Wystarczy policzyć straty cieplne aby obliczyć parametry pracy , ale trudno mi sobie wyobrazić pomieszczenie przeszklone którego nie udałoby się zagrzać.
Większy problem może być w lecie ze chłodzeniem .

Moc podłogówki to przy obecnie budowanych obiektach 40 W/m2 przy -20 c na dworze . A można uzyskać 80 W /m2 bez większych problemów

KAN-therm
21-08-2016, 20:55
Jak kolega wyżej zaznaczył, grzejnik kanałowy wymaga większej ingerencji/konserwacji niż Ogrzewanie Podłogowe:
- zbierający się kurz i brud = okresowe czyszczenie
- głośne elementy ruchome wentylatora = konieczność okresowej konserwacji elementów

Osobiście poleciłbym podłogówkę w całości domu, parter, piętro/poddasze, garaż podpiętą pod kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła.
Przy dużych przeszkleniach można pokusić się o wykonanie stref brzegowych (zagęścić rozstaw rur w podłodze).

zainteresowany00
23-08-2016, 16:40
Dzięki, po przeczytaniu chyba wszystkich postów dotyczących ogrzewania podłogowego i grzejnikami na forum postawię na 100% podłogówki.

Czy ktoś wpinał w taki układ kominek (w ogóle da się to zrobić?) czy raczej stawiacie na DGP?

asolt
23-08-2016, 17:02
....
Przy dużych przeszkleniach można pokusić się o wykonanie stref brzegowych (zagęścić rozstaw rur w podłodze).

Co daje wykonanie i jak wykonac strefy brzegowe jezeli pozostała czesc pomieszczenia ma rozstaw 10 cm?