PDA

Zobacz pełną wersję : CO- osobne sterowanie na 2 lokale przy 2 kotłach.- Można ?



art63
31-12-2004, 18:54
No właśnie.
Czy ma ktoś taki układ ?
Kociał na paliwo stałe + drugi 1funkcyjny z zasobnikiem na gaz , dodatkowo są 2 mieszkania i chciałbym żeby miały osobne
sterowanie ( np. 2 termostaty pokojowe).

Było 2 fachowców , ale coś tam mróczeli że czeba się zastanowić , więc
się zastanowiłem i doszłem do wniosku że nie będę z nimi ryzykował bo mogą coś sp.....

Jak to połączyć ? :cry: , Czy przypadkiem nie ma ktoś takiego rozwiązania?

niezły
31-12-2004, 19:26
To kwestia automatyki np. Vaillant ma coś takiego Kupujesz kocioł Vaillanta plus sterowanie na dwa obiegi grzewcze może jeszcze jakąś płytkę na dodatkowe źródło ciepła
Vaillanta łączysz z 2 pompkami przez sprzęgło hydrauliczne a piec na opał stały łączysz przez wymiennik Oczywiście nie musi być to Vaillant to kwestia automatyki może Kompit coś ma

VPS
31-12-2004, 19:42
Można i nawet nie drogo. Jak napiszę jutro jak bedę w stanie :lol: zaraz mam transport i na ubaw czas. Do siego :wink:

art63
01-01-2005, 11:49
Witam w Nowym Roku !
Życzę sukcesów i szybkiego wykonania rozpoczętych i zaplanowanych
inwestycji w nowy dom!.

Piec gazowy już kupiłem (okazyjnie używany) Buderus G124X z zasobnikiem i automatyką, ale czy ma na 2 obiegi nie wiem.
Na paliwo stałe chyba kupię FERRUM.
Jeśli ktoś ma jakiś schemat tego typu , to będę wdzięczny.

VPS
02-01-2005, 08:56
Możesz zastosować siłownik termiczny (http://www.imi-international.net/pl/download/_2.3%20EMO%20T%20silownik%20termiczny.pdf) i do tego zawór termostatyczny (http://www.imi-international.net/pl/download/_1.2%20Zawory%20termostat.kpl.pdf)
Siłownik podpinasz np. pod Euroster i masz sterowanie zał/wył danego lokalu za ok 420 PLN

niezły
02-01-2005, 10:41
VPS masz racie ale wydaje mi się że chodzi tu o dwa mieszkania ( dwie niezależnie sterowane instalacje c.o.) z jedną kotłownią np. mieszkanie i sklep lub bliźniak

art63
02-01-2005, 11:08
Niezły - dokładnie o to mi chodzi 2 niezależne mieszkania w bliźniaku .

Zastanawiam się też nad rozliczeniem kosztów ,ale ten problem na razie odpuszczam.

niezły
02-01-2005, 15:10
Art63
Oczywiście że da się tak zrobić Jednak musisz poszukać myślącego hydraulika Jeśli dom jest w stanie surowym to prawdopodobnie będą w kotłowni 4 obiegi grzewcze dwa do co jeden do ładowania zasobnika i może podłogówki Sam lubię takie wyzwania ale trochę za daleko Schematy myślę że na pewno gdzieś jakieś są jak robię kotłownię to schemat robię sobie sam Co prawda mógłbym zrobić jakiś schemat ideowy ale to wymaga sporo czasu a z tym jeszcze krucho

1950
02-01-2005, 21:28
art63 nie za bardzo rozumiem toku Twojego rozumowania, masz dwa lokale ogrzewane z dwóch kotłów, chcesz docelowo rozliczać te lokale z ilości zużytego ciepła, ponadto jak rozumiem chcesz żeby w przypadku gdy zapalisz w kotle węglowym nie pracował kocioł gazowy, i dotąd jest to dla mnie jasne.
nie jasne jest dla mnie dlaczego chcesz mieć dwa oddzielne sterowania na każdy lokal.
może wyjaśnię: sterowanie pracą kotłów w taki sposób jak wspomniałem to banał, wystarczy zainstalować przekaźnik który w przypadku gdy kocioł węglowy osiągnie temperaturę zadaną wyłączy kocioł gazowy i jednocześnie gdy spadnie temperatura wody kotłowej w kotle węglowym, automatycznie włączy kocioł gazowy.
żeby rozliczyć zużycie ciepła wystarczy zainstalować dwa liczniki ciepła przy wejściu do każdego lokalu, a sprawa utrzymania odpowiednich temperatur to już leży w interesie każdego lokatora, to on będzie decydował o temperaturze regulując ją zaworami termostatycznymi w lokalu, Ty natomiast masz im zapewnić tylko odpowiednio wysoką temperaturę zasilania, najlepiej stosujac pogodówkę, żeby nie narzekali, że in zimno.
jeżeli będziesz jednak chciał sterować tymi dwoma obwodami to zastosuj zawory strefowe którymi to będziesz mógł to zrobić.
ale dlaczego komplikować sobie życie? i wchodzić w dodatkowe koszty

art63
03-01-2005, 09:56
sterowanie pracą kotłów w taki sposób jak wspomniałem to banał, wystarczy zainstalować przekaźnik który w przypadku gdy kocioł węglowy osiągnie temperaturę zadaną wyłączy kocioł gazowy i jednocześnie gdy spadnie temperatura wody kotłowej w kotle węglowym, automatycznie włączy kocioł gazowy.

............, a sprawa utrzymania odpowiednich temperatur to już leży w interesie każdego lokatora, to on będzie decydował o temperaturze regulując ją zaworami termostatycznymi w lokalu,

:( Dla dobrego instalatora może to jasne , ale mnie trzeba po chłopsku...:

1.Nowe piece na paliwo stałe mają sterowany nadmuch z sterownika
pokojowego , jak to zrobić jak są 2 mieszkania ?
2." regulując zaworami termostatycznymi - a jak będzie wychodził
to ma biegać po wszystkich grzejnikach i zakręcać te zawory ?

niezły
03-01-2005, 19:02
I to się nazywa indywidualne podejście do klienta co zaproponować w takim przypadku Ilu hydraulików tyle sposobów rozprowadzenia instalacji By podjąć decyzję (korzystną dla inwestora) i przekonać inwestora do niej trzeba lepiej go poznać (nie mówię tu o randkach )
Bardzo dużo czynników składa się na ostateczny najbardziej optymalny dla inwestora dobór materiałów urządzeń i sposobu wykonania samej instalacji Problem jest w tym że wszyscy tak dobierają to wszystko by było to z korzyści dla nich (fachowców)
Według mnie mamy tu do czynienia z jedna kotłownią (dwa różne piece) i dwa mieszkania (instalacje) w których mieszkać będą ludzie płacący za ta instalację a nie lokatorzy Instalacje ta musi więc spełniać ich oczekiwania, przede wszystkim grzać. Mieszkać w tym domu będą dwie rodziny i trzeba założyć że będą prowadzić różny tryb życia Jedna rodzina może przebywać cały dzień w domy a druga całymi dniami przebywa poza domem i w tym czasie chce zmniejszyć temperaturę itd. Dom jest nowy i nowa instalacja tak więc niema w tym nic złego by mogli robić to za pomocą własnego programatora a nie wspólnie
Jest to do zrobienia niestety kotłownia tania nie będzie (moja własna kotłownia wyposażona jest w 2 wymienniki płytowe, 10 zaworów zwrotnych, 9 pompek i cos tam jeszcze)
Prawdopodobnie nikt Ci projektu kotłowni nie zrobi (przynajmniej za darmo) a i tak w trakcie wykonywania kotłowni trzeba na bieżąco nanosić zmiany Jak by Ci się nie spieszyło to może bym i zrobił jakiś schemat ideowy ale mimo że jest środek zimy nie zamknąłem jeszcze ubiegłego roku Jedyna nadzieja to „myślący hydraulik” taki co to dla niego składanie takiej kotłowni to czysta przyjemność a nie praca Ktoś taki jak ZBYCH dla niego praca to pasja, błędem jest szukanie tzw. tanich ekip lub porządnej firmy gdzie szef w ogóle nie pracuje a prace wykonują zwykli pracownicy
Musisz poświęcić trochę czasu i znaleźć odpowiednią osobę Koszt takiej instalacji to kilkadziesiąt tysięcy złotych życzę trafnych decyzji

art63
03-01-2005, 21:19
Niezły - jesteś faktycznie "niezły" w pojmowaniu w mig o co klientowi chodzi :wink: .

Trochę zmartwiłeś mnie tym że musi drogo kosztować.
Miałem 2 polecanych niedrogich fachowców ( 80zł/pkt). Pierwszy
powiedział że pomyśli , i myśli już drugi miesiąc ,
drugi zaproponował połączenie 2 pieców w układzie zamkniętym ( że niby tak już robił i jest w porządku ) i ręczne przełanczanie pomiędzy nimi, u mnie sterownik a wdrugim mieszkaniu zawory termostatyczne ,
i tyle :x - pognałem za takie pomysły .

Teraz zastanawiam się czy to takie skomplikowane dla instalatorów? , czy trafiłem na dyletantów ?, czy może ja wydziwiam zabardzo ?. :-?

niezły
04-01-2005, 19:03
Wcale nie wydziwiasz ja lubię właśnie takie prace gdzie mogę się wykazać i inwestorów wymagających ale zdecydowanych Właśnie odebrałem zdjęcia z takimi kotłowniami niedługo je opublikuje na stronie swoją też
Fachowiec wcale nie musi być drogi 10 zł różnicy na punkcie to kwota kilkuset złotych na całej instalacji
Kosztować Cię będzie materiał w kotłowni bo jedna pompka to prawie 400 zł
A kilka ich będzie

art63
05-01-2005, 12:02
Nikt nie ma podobnego rozwiązania ??? :(

VPS
05-01-2005, 15:55
VPS masz racie ale wydaje mi się że chodzi tu o dwa mieszkania ( dwie niezależnie sterowane instalacje c.o.) z jedną kotłownią np. mieszkanie i sklep lub bliźniak
Jedno mieszkanie jedna strefa i jeden zestaw siłownik + zawór + euroster
Dwa mieszkania wszystko X2
Wykonałem w ten sposób kilka instalacji w uzgodnieniu z klientami i działa bez zastrzeżeń.
Przykład.
Dom jednorodzinny 3 kondygnacje system rozdzielaczowy.
Kocioł wiszący bez firmowej automatyki tylko termostat kotła.
W rozdzielaczach (na każdej kondygnacji) jest zamontowany siłownik z zaworem i w pomieszczeniu euroster. Żadnych dodatkowych pomp i mieszaczy. W ten prosty i w sumie tani sposób powstały trzy niezależne strefy grzewcze. Ważne że klient jest z tego sposobu zadowolony.
Oczywiście rozważaliśmy całkowicie niezależne trzy obwody grzewcze poprzez firmową automatykę i zestaw pomp z mieszaczami lecz wyszła niezła kwota.

art63
06-01-2005, 15:11
Sprawdzałem w BUDERUSIE ( mam taki piec gazowy) można dokupić moduł sterowania na 2 obwody , pozostaje jeszcze problem dołączenia drugiego pieca.

Ile musiałbym zapłacić za sam projekt ? , pewnie jak bym miał dobry projekt to pierwszy lepszy instalator by to wykonał ?

1950
06-01-2005, 18:24
to musisz zdecydować czy pierwszy czy lepszy :D :D :D
a tak poważnie to sterowanie dwoma obiegami grzewczymi to zły pomysł, o wiele tańszym rozwiązaniem jest sposób VPS.
sterowanie dwoma obiegami grzewczymi to przeważnie grzejniki i podłogówka. nie powiem, że nie można tego zastosować, ale po co?

niezły
06-01-2005, 19:15
Sposób VPS istotnie jest tańszy lecz różnica w cenie nie jest duża dodatkowy obieg grzewczy to dodatkowa pompka i kilka zaworów Nie chcę wciskać każdemu maksymalnie dużej ilości uzbrojenia do kotłowni ale w tym przypadku wydawało mi się najbardziej korzystne dla dwóch niezależnych użytkowników instalacji i wspólnej kotłowni by mogła ona pracować niezależnie dla każdego a obsługa by ograniczała się jedynie do obsługi własnego Eurostera
Kociołek (gazowy lub na opał stały) włączał by się tylko wtedy gdy na jednym Eurosterze (lub obu jednocześnie) temperatura spadła by poniżej ustawionej Każda rodzina prowadzi własny tryb życia i jeśli to możliwe to do tego należy dopasować pracę instalacji a nie odwrotnie

art63
16-01-2005, 12:07
A ja dalej swoje : Czy ktoś nie ma schematu podobnej instalacji jak w temacie !? :cry: