PDA

Zobacz pełną wersję : ludzie uwaga "mur berliński" powrót



cinekarch
03-09-2002, 15:27
płot ..dobra rzecz ..zwłaszcza gdy ładny i gustowny .....ale beton to już zgroza...ostatnio perswazją zmusiłem do pomalowania płotu na zielono..zostało jeszcze posadzenie roslin , które go ukryją..może bluszcz..moze co innego..w każdym razie ludzie nie betonujcie sie ..a jeśli juz to walczcie albo kryjcie to szkaradztwo..student architektury z PWr prenumerator muratora i architektury..

finiszant
03-09-2002, 15:40
Szanowny Panie studencie - architekcie, nie rozumiem Pana wzburzenia, przecież betonowe ogrodzenia mają same zalety, są bardzo ozdobne (=ładne), bardzo trwałe (=tanie), myli się Pan - nie trzeba ich wcale malować, wiele moich sąsiadów je ma i są zadowoleni (=szczęśliwi). Może zamiast protestować poradzi mi Pan, czy stronę ozdobną (chodzi mi o te, no - tralki) zwrócić w stronę mojego domu, czy w strone gościńca - bo różnie to robią.
Finiszant

03-09-2002, 16:10
no cóz ..jak już tak sie PAnu chce miec betonowy płocik..bo szczerze to ma Pan racje że tanie..a inne które by pasowało postawić są droższe..a kasa ponoć polak Nie Smierdzi tzn wiekszość....zawsze lepiej bedzie odbierany Pański dom jeśli ogrodzenie bedzie zwrócone tralkami,tzn. stroną fakturowaną w kierunku gościńca czyli ktoś kto przechodzi kolo Pańskiej posesji nie odczuje estetycznego szoku..zawsze lepiej miec dom z prezencją niż bez , zresztą zgranie architertury: donu i otoczenia nie jest łatwe jeśli sie ma mało kasy...a ta umiejętność estetyzacji jest ważna..zwlaszcza że architektura w Polsce pozostawia wiele do życzenia,(dlatego mam nadzieję że sie to zmieni na lepsze..no i ludzi przede wszystkim bedzie na to stać..a nie bedzie tych którzy nie mają do tego smykałki..mam nadzieje że będe projektował a nie projekto...lił jak mówią niektórzy..i tego życze wszystkim z architekturą związanym) ..a co do malowania ..to uważam..że beton jest ładny może na początku ale potem po kilku latach..jego "piekność "pozostaje wątpliwą..prosze spojrzeć na tzw. "manhatany " we wrocławiu jeśli pan bedzie miał okazje..zresztą nie było chyba architektury betonowej ,ktora budziła by podziw, mówię o latach wstecz (80,70,..)...a malowanie na zielono pomaga ukryć to co nie warte pokazania no i pomaga uspokoić otoczenie..wdzieczny za komentarz....prowokator "murów berlinkich"

Tad
04-09-2002, 10:06
Mam działkę ze spadem ok.10%.Dom , przy nim garaż ma ją wymiary 16x10m.Przed domem i garażem będzie droga dojazdowa szerokości ze 7 m plus przejście za garażem 3.5 m. Razem teren zabudowany mawymiar prawie 20x20m.Jak to się umiejscowi na działce to z dwóch stron mam skarpę o wysokości od 2 metrów w jednym narożniku schodzącą do zera w dwa pozostałe.Ziemia gliniasta. Na dziś po każdej ulewie mam coraz to wyższy poziom naniesionego gruntu przed domem. Muszę zrobić jakiś mur oporowy na wysokość minimum 1m, powyżej niego skarpę złagodzę i obsadzę roślinami. Miałem zrobić mur oporowy betonowy, zbrojony, a potem okleć go jakimiś płytkami lub kamieniem. Ten mur będzie miał dwa razy po 20 m długości wychodząc jakby od jednego narożnika kwadratu w dwie jego krawędzie sąsiadujące i schodząc nielmal do zera. Czy ktoś miał podobną sytuację.Jak to ładnie rozwiązać? Liczę na Cinekarcha. Jeśli mu się nie podobają mury-betony to ma na pewno inne , dobre i ładne rozwiazania. Niecierpliwie oczekuję od ciebie Cinekarch na jakieś podpowiedzi, może rysunki,zdjęcia?? Byłbym cholernie zadowolony, bo to mój problem do (niedo)rozwiązania.. Pozdrowienia Tad

krzysztofj
04-09-2002, 10:50
Mam podobną sytuację. W granicy istniejaca skarpa 1m ze spadkiem 10%. Wyrównując teren odsunąłem się z wykopem od istniejącej skarpy na ~0,5-1m i powstała w ten sposób druga skarpa 0-1m. Razem obie mają 1-2m. Mam zamiar zbudować mur oporowy z kamieni polnych, a istniejącą skarpę obsadzić różą pomarszczoną zamiast ogrodzenia.
Tyle że, ku mojemu zdumieniu polny kamień stał się poszukiwanym i drogim towarem. Może Grupa z Trójmasta podeśle do centrum jakąś mało wyeksploatowaną morenę?:smile:

krzysztofj
06-09-2002, 07:58
Wracając do pierwszej wypowiedzi.
Beton to takie tworzywo jak każde inne. Wszystko zależy od tego jak go się użyje. Oglądając setki betonowych ogrodzeń widziałem kilka przykładów neutralnych (proste sztachety) i jeden(!) pozytywny tzn. przemyślany i dobrze skomponowany z całością. Trzy betonowe przęsła z prostymi sztachetami(malowane-ciemnoszare)jedno drewniane (malowane - granatowe)i znów ten sam układ kilka razy. Dom szary (ciut jaśniejszy niż płot) + granatowy dach. W sumie bardzo spokojny i wyważony układ.
W betonowych płotach nie beton jest główną wadą, tylko to, że mozna go łatwo formować. Stąd pseudobarokowe ozdóbki - betonowe girlandy, korony, itd. Mamy płoty "księstwo warszawskie" "ludwik XXX" a nawet "secesja" gdzieniegdzie. Czekam aż ktoś pójdzie na całość i pomaluje na złoto, girlandy zielone, klejnoty czerwone i niebieskie - to będzie cudo. To nowa ludowa twórczość. To samo było w latach 50/60 z pustakami z betonu i żużla.

finiszant
06-09-2002, 08:14
W mojej ironicznej wypowiedzi starałem sie dać odpowiedź na pytanie dlaczego ludzie decydują sie na takie ogrodzenia. Krzysztofij ujął to ściśle i naukowo, ja dodam, że to pieniądze (a właściwie ich niedobór) zmusza ludzi do zastosowania psudoozdobnych betonowych ogrodzeń. Na południu Polski ilość takich "płotów" jest ogromna i lawinowo rośnie!
Finiszant

PS
Dopisuję jeszcze uwagę do Redakcji, może właśnie kształtowanie estetyki polskiej architektury - przez pokazywanie poprawnych rozwiązań i piętnowanie brzydkich i niepasujących do otoczenia - powinno zająć część łamów Muratora, który (piszę to z żalem) dawno przestał sie wyróżniać spośród innych podobnych pism wbrew swojej dotychczasowej i długoletniej tradycji
Gdyby tak pismo stało się ogniskiem dyskusji o architekturze domów jednorodzinnych (które środowisko architektów często lekceważy jako "galanterię budowlaną", a które ilościowo przeważają nad "śmiałymi i ambitnymi" budynkami, o których często i chętnie sie dyskutuje - MARZENIE!???
Piotr


<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: finiszant dnia 2002-09-06 09:27 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: finiszant dnia 2002-09-06 09:28 ]</font>

cinekarch
06-09-2002, 09:20
chciałbym wyrazic wdzieczność oczestnikom forum za wypowiedzi....zgadzam sie z moimi przedmówcami jezeli chodzi o reole architektury a jej realia ówczesne, to umiejetność komponowania i kreacji architektury wyraża opinie o estetyce..niestety mało jest ludzi kompetentnych z powołaniem ku architekturze..mam nadzieje ze ja bedę w gronie kompetentnych architektów ..a narazie musze poczekac ... bardzo ucieszyły mnie 2 ostatnie wypowiedzi..ich autorzu maja nie tyle racje co poprawnie ja sformułowali..wracajac zaś do problemów z nierównościa terenu..otóż sztuka jest i to dobrą a własciwie nie banalną kompozycja i harmonia architektury..mury oporowe nie tylko maja spełniać role bariery , ale tkże harmonijnie współdziałać a przestrzenia i architektura..moja skromna rada..jako ze jeszcze nie mam ani dużego doswiadczenia ani ..za duzo wiedzy...mur powinien współgrac z architekturą domu a dopełnieniem ma być zieleń ładnie wkomponoiwana i odpowiednia do warunków klimatycznych i środowiskowych..jezeli dom jest z klinkieru to mur oporowy a własciwie okładzina zewnetrzna powinna być z klinkieru ,jeśli dom posuada boniowanie (np.:niewielkie poziome podziały w pionie narozników, imitujące ciosy kamienne bądź inne o charakterystycznym układzie cegieł ) dobry by był mur z ciosów kamienych, jeśli dom nawiązuje architektura do wsi lub jest dreniany czy dom czy elewacja..dobry by był mur a właściwie atrapa z bali drewnianych...zawsze też istnieje mur z kamieni tzw. p0lnych z tym ze jest ich wiele rodzai i faktura ich tez jest roznorodna..(np. mur z płaskich kamieni, o podziale bardzo drobnym )..trudno jest mi co kolwiek wiecej zaproponowac do PAnstwa przydomowych ogrodków zwłaszcza że ani nie mam planów orientacyjnych ani jakichkolwiek szczegółow architektury ...a sztuka jest miec ładny dom i go utrzymać ..dziwi mnie jedynie u jednego z przedmówców szerokosc drogi..7m i 3,5m to przeciez jezdnia..a nie podjazd do domu..pozdrawiam i czekam..prosze sie nie denerwowac ale internet do październiak jest w skapym u mnie posiadaniu ..postaram sie odpowiadac na problemy i radzic w miare możliwości..jeżeli czegos nie będe wiedział postaram sie poszukać i popytac to zawsze da mi pewna orientacje na niektóre rzeczy ..a państwa problemy i komentarze przysporzą nowych doswiadczeń

Tad
09-09-2002, 06:43
Opisując w paru zdaniach o potrzebie wybudowania muru oporowego podawałem oczywiście graniczne wymiary terenu(wypoziomowanego placu, który nazwałem drogą dojazdową), które mają wpływ na długość muru. Nie każdy wjazd do garażu i wejście do domu są pod kątem prostym. Architekt, który opracował mi plan zagospodarowania terenu mimo, że posiadał projekt domu i informację o działce(oraz możliwość , a nawet konieczność zapoznania się z działką w terenie) tak własnie zaproponował mi wjazd do garażu, że duża część płynącej z góry wody znalazła by się w garażu, a w zimie pewnie nie wyjechałbym z niego. Pozdr- Tad

ryniu
09-09-2002, 13:44
Finiszant - nie zgadzam się. Ludziom nie brak kasy, ludziom brak gustu! Tanie ogrodzenie wcale nie musi być wykonane bez "smaczku". A w naszym kochanym kraju dominuje gust jarmarczny a ludzie mają mało własnych, twórczych pomysłów. Na ogrodzenia też.

miazgociąg
25-09-2002, 22:39
Mur berliński wcale nie był taki brzydki .Jego lokalizacja w środku aglomeracji Berlina dawała oddech miastu a mieszkańcom Mitte czy Prenzlauer Berg poczucie spokoju wynikającej z niemożności przebycia w poprzek tego swoistego kuriozum.Znacznie gorzej było w Marzahn gdzie w blokowiskach Ostberliner myśleli o konsumpcji np . diodowy wskażnik aktualnego zapotrzebowania na paliwo w Trabancie ,lodówce Gronland czy też adidasach kupionych w sieci KONSUM.Każdy mur ma swoje wady jest zazwyczaj brzydki choć nie zawsze,ale główną zaletą jest intymność jaką zapewnia .Najgorsza jest tandeta ,a taka ostatnio nas zwsząd zalewa.

Tomasz B
07-01-2003, 18:59
A ja o betonowych murach mam jedno zdanie: Nadają się tylko do ogradzania cmentarzy.

Teska
08-01-2003, 07:18
Zgadzam sie z Tomaszem:smile:

Maco
08-01-2003, 09:58
ryniu, niestety myślę podobnie jak Ty... :sad:

pitbull
08-01-2003, 11:15
Dlaczego chcecie obetonowac cmentarze? Czy cmentarz jest czyms gorszym niz dom czy ogrod?

tczarek
10-01-2003, 18:26
Płot betonowy osobiście nie podoba mi się i zgadzam się z przedmówcami którzy krytykują go. Dodam od siebie, że nie jest on trwały gdyż w warunkach gospodarki naszej musi być tani. Widuje takie poty jak idę na swoją działkę z porozbijanymi płytami. Sądzę że wynik tego że ten płot jest tak popularny to wieść gminna która niesie w mojej okolicy, że jeśli szybko tanio i bez dużej roboty to betonowy płot. No i po trosze tak jest. Zadnej podmórówki,wylewek itp. zakopane słupy i wsunięte płyty.
Jestem zdecydowanie przeciw.