PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie nadmuchowe.



31-12-2001, 06:14
Zamierzam w moim domu zainstalować ogrzewanie nadmuchowe. Proszę o opinie.

Mat
31-12-2001, 07:45
Cóż też o tym myślałem. Jest to nadal niepopularne w Polsce ale bardzo przyjemne w użytkowaniu. Może krótko wady i zalety z moich informacji i przemyśleń.
Zalety.
Mała bezwładność cieplna - łatwe sterowanie
Ekonomiczne - powietrze do pieca trafia z pomieszczeń ogrzane
Wymuszony obieg powietrza - lepsze rozprowadzanie po pomieszczeniach
Brak grzejników - jedynie kratki wentylacyjen
Mechaniczna wentylacja pomieszceń
Możliwość filtacji, nawilżania powietrza w pomieszczeniach.
Możlwość montowania klimatyzatora.

Wady
Dość spory koszt pieca
Konieczność zakupienia podgrzewaczy z zasobnikiem lub termą.
Wymuszoy obieg podnosi cząstki kurzu
Rozprowadzanie zapachów po wszystkich pomieszczeniach
Punktowe doprowadzanie ciepła.
Delikatny szum w kanałach... i proszę mi nie mówić że jest to prawie niesłyszalne

Cóż pewnie było tego więcej ale już nie pamiętam. Ogólnie po namyśle zrezygnowałem i pozostałem przy wariancie piec+zasobnik+grzejniki+podłogówka wodna. Jestem tradycjonalistą :smile:

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Mat dnia 2001-12-31 08:47 ]</font>

31-12-2001, 07:55
Do Mat'a
Podlogówka i tradycjonalista he he :smile:
Czym zamierzasz wykończyć (wykończyłeś) podłogę?
Wladek.

Mat
31-12-2001, 10:09
Coż podłogówka nie jest już takim novum.. A co do wykończenia. Ok 35m paneli na podłogówce i 35m z grzejnikami oraz 30m płytek na podłogówce. Ot tak sobie wymyśliłem. A jak będzie czas i kasa pokaże :smile: Ale z podłogówki nie zrezygnuję nawet jeśli miałbym przedłużyć czas budowy Coż najgorsze co może być to uparty TRADYCJONALISTA :smile:

Alanta
31-12-2001, 10:53
Jeśli chodzi o zapachy, to nie całkiem prawda. Zużyte powietrze z kuchni i łazienki (a tam się głównie pojawiają nieprzyjemne zapachy) powinno być usuwane na zewnątrz, a nie wprowadzane ponownie do recyrkulacji. Szum też nie powinien być problemem, wielkość kanałów nadmuchowych projektuje się właśnie ze względu na zminimalizowanie szumu. Co to znaczy "punktowe rozprowadzenie ciepła"? Grzejnik na ścianie też jest punktowym rozprowadzeniem ciepła. A co do podnoszenia kurzu, to dopiero podłogówka potrafi podnosić kurz!!!

Mat
31-12-2001, 11:26
Coż. Nie ze wszystkim się zgodzę. Szum zawsze będzie występował. Mniejszy lub większy ale zawsze. Co do zapachów to oczywiście z kuchni i łazienki są odprowadzane na zewnątrz (okapy, wentylatory mechanizcne) ale jeżeli jest impreza w pokoju gościnnym to dym i zapachy przedostają się do pokoji. Oczywiście przez rury wentylacyjne są to wartości szczątkowe ale wymuszony ruch wywołany krążącym powietrzem skutecznie to potęguje, szczególnie gdy są duże (zalecane) kratki w drzwiach. Punktowe zasilanie to znczy 2-3 kratki w pokoju (podłogówka grzeje całą powirzchnią), grzejniki oczywiście też są punktowe. Co do tego unoszenia kurzu to muszę sprawdzić jak oddaje ciepło podłogówka bo niechcę siać bzdur. Nie chcę być uważany za przeciwnika ogrzewania powietrzengo, wręcz przeciwnie bardzo ten system mi się podoba. Piszę jedynie swoje uwagi i przemyślenia

Alanta
31-12-2001, 11:52
Jak masz imprezę w domu, to zapachy będą się wszędzie przenosić, niezależnie od systemu ogrzewania. A co do kurzu, to widziałam w kilku domach, że kurz unosił się jakieś pół metra nad podłogą, było to dobrze widac pod światło słoneczne. Prz ogrzewaniu powietrznym kurz można wyeliminować poprzez system filtrów (byle bez przesady, nie można żyć w sterylnym domu). Ja też nie jestem przeciwnikiem innych systemów ogrzewania, każdy montuje sobie takie jakie chce, a forum jest po to, żeby podyskutować o wadach i zaletach. Co do szumów, to mogę podyskutować o nich w następnym sezonie grzewczyn, bo dopiero wtedy uruchomię je u siebie, ale że teraz mieszkam przy bardzo ruchliwej ulicy, a za ścianą mam hałaśliwą windę, więc nie sądzę, żeby taki szum był dla mnie jakimś problemem. :smile:

31-12-2001, 12:02
Chciałbym wtrącić jedno zdanie na temat podłogówki.
O ile mi wiadomo jes to ogrzewanie specjalnie zalecane dla alergików, i mniej unosi kurz (miejsza cyrkulacja powietrza) niż grzejniki. Co do ogrzewania powietrznego to nie wiem czy bardziej czy mniej unosi ono kurz, mogę tylko domniemywać, że bardziej - zwiększona cyrkulacja powietrza.

Pozdrawiam.
Wladek

Alanta
31-12-2001, 12:16
A tu się chyba trochę mylisz, właśnie ogrzewanie powietrzne jest zalecane dla alergików, bo filtrami można dowolnie sterować czystością i wilgotnością powietrza. Poza tym wentylacja mechaniczna sprawia, że w mieszkaniu nie powinna pojawić się pleśń, co często występuje przy wentylacji grawitacyjnej i zbyt szczelnych oknach. Cała moja rodzina to alergicy od czterech pokoleń wstecz (przynajmniej o tylu wiem :smile: )więc dokładnie ten problem rozeznałam.

zedgrajewo
31-12-2001, 13:15
Nie tracąc zalet ogrzewania wodnego np.ciepła woda można wykonać ogrzewanie nawiewowe stosując wymiennik woda-powietrze np.duża chłodnica samochodowa. Widziałem takie rozwiązacie do ogrzewania hal i warsztatów.

02-01-2002, 07:45
Może znajdzie się ktoś kto ma zainstalowane takie ogrzewanie i napisze parę słów jak mu się ono sprawuje?

Wojtek M.
02-01-2002, 08:46
Ja zainstalowałem zwykłe ogrzewanie - piec dwufunkcyjny + kaloryfery + podłogówka w kuchni,łazience i wiatrołapie.
W trakcie budowy przekonałem się, że nie zawsze najnowsze rozwiązania są dobre. Przeważnie są to rozwiązania nie sprawdzone. A już na pewno wykonawcy są mało zorientowani w ich wykonaniu. Natomiast uczenie ich jak wykonywać jakieś prace to droga przez mekę i zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. Moim zdaniem warto stosować nowości, ale wyłącznie dobre nowości i wyłącznie sprawdzone. Raczej wolę być niewiernym Tomaszem i nie wierzę nim nie zobaczę lub nie usłyszę z wiarygodnych ust (kilku), że to jest dobre.

Alanta
02-01-2002, 09:36
Ogrzewanie powietrzne jest nowością tylko w Polsce i tylko w domkach jednorodzinnych. W Kanadzie i Stanach na północy jest sprawdzone od wielu lat, w Polsce w dużych obiektach przemysłowych też. Faktem jest, że trudno znaleźć zarówno projektanta jak i sprawdzonych wykonawców (ja ich ściągałam z sąsiedniego województwa !) Szczególnie w tym systemie podoba mi się to, że w zasadzie jest bezawaryjny (zepsuć się może co najwyżej piec) no i jest nieatrakcyjnym łupem dla złodzieji (kanałów z wełny w przeciwieństwie do grzejników nie da się właściwie sprzedać).

Mat
02-01-2002, 09:50
Zgadzam się. I dołożę jeszcze swoje pięć groszy. Według mojego rozeznania jest to jeden z najbardziej ekonomicznych system grzania pomieszczeń. Powietrze bardzo szybko się nagrzewa i nagrzane powraca do pieca mamy załatwione wentylowanie pomieszczeń, filtrowanie i nawilżanie. Niestety piece są nieco droższe niż konwencjonalne wodne (szczególnie te akumulacyjne) no i to co mnie najbardziej boli trzeba drugiego systemu do grzania ciepłej wody. Ale czytałem kilka opinii w Muratorze i ludzie, którzy się zdecydowali są barzdo zadowoleni.

02-01-2002, 10:23
W nawiazaniu do wypowiedzi Atlanty, moze już zalaczales swój piec. Jaki jest poziom hałasu? Jaki był koszt wykonania instalacji?

Alanta
02-01-2002, 10:47
Niestety, jeszcze nie mam pieca, planuję zakup dopiero jesienią. Instalację robię razem z sąsiadem (budujemy mały bliźniak), więc koszty trochę trudno jednoznacznie podać. Na razie daliśmy razem 1000zł za projekt, ok.7000zł za materiały (bez pieca), więc można powiedzieć, że koszt materiału na kanały jest porównywalny z kosztem samych grzejników płytowych.

02-01-2002, 11:23
A jak z kosztami wykonastwa? Jaka jest powierzchnia domu? Jest to instalcja z centralnym wywiewem, czy też każde pomieszczenie ma swój własny nawiew i wywiew?

Alanta
02-01-2002, 11:59
Własny nawiew i wywiew, cen wykonawstwa jeszcze nie znam, ale z tego co się orientuję będą porównywalne z kosztem wykonawstwa instalacji wodnej. Pow. domu 2*100m2. Koszt niestety podniesie instalacja CWU.

Mat
02-01-2002, 12:48
Ano właśnie ta CWU to największy problem w ogrzewniu nadmuchowym. Dodatkowy koszt, dodatkowe miejsce.

02-01-2002, 12:51
Do Alanty: czy można prosić o jakiś namiar na firmę, która tobie wykonuje tą instalację? Może ja też bym z nimi porozmawiał jeżeli są w miarę blisko Śląska.

Alanta
03-01-2002, 09:58
Zależy, o który śląsk Ci chodzi. Zapytam wykonawcę, czy sobie życzy takiego kontaktu, bo nie mam zamiaru uprawiać kryptoreklamy na forum, ale z tego co wiem mają kalendarz dosyć obłożony (robią też inne instalacje).

03-01-2002, 11:55
O górny. Możesz przesłac na [email protected].

Alanta
03-01-2002, 12:05
Odezwę się, tylko daj mi trochę czasu.

Jacek_O
03-01-2002, 12:42
Witam zainteresowanych !
Może niewiele,ale wiem trochę z niedługiego doświadczenia.
W listopadzie 2001, po namowach znajomego użytkownika, takie ogrzewanie założyłem w swojej firmie (200m2 budynek parterowy pomieszczenia na jednym poziomie).
Od tego czasu, po niewielkich poprawkach, wszystko jest OK.
Po pierwsze szum. Tak jak ktoś już wspomniał ważny jest przekrój kanałów, oraz moc pieca, kratki maskujące i doświadczony wykonawca (bardzo ważne!!!). Jak takiego poznać? Proste! Niech zaprowadzi Cię tam gdzie wykonał taką instalację. Jeżeli nie wstydzi się swojej roboty zrobi to z chęcią, a Ty zobaczysz, porozmawiasz z użytkownikiem itd. Ale odbiegam od tematu.
Co do szumu. Piec, który kupiłem ma trzy prędkości wentylatora i trochę większą moc (niewiele) od minimalnej mocy potrzebnej wynikającej z obliczeń. Powietrze jest cieplejsze, prędkość jego nawiewu mniejsza, kanały o odpowiednio dużym przekroju. Mimo to szum był słyszalny. Lekarstwem okazała się zmiana kratek. Te zamontowane na początku "wypuszczały" zbyt mały strumień powietrza. Po zmianie na inne, a w niektórych miejscach zdjęte szumu powietrza NIE SŁYCHAC!
Jeśli chodzi o kurz, to kwestia filtra na czerpni powietrza w piecu i prędkości wentylatora. Ja nie mam z tym problemu. Co prawda alergikiem nie jestem, ale na meblach jest go mniej niż miałe przy ogrzewaniu grzejnikami.
Jedyny minus (jak do tej pory) to podgrzewanie wody. Potrzebne jest osobne urządzenie.
Jak się tak rozpisałem to jesze o kosztach.
Koszt całkowity łączenie z piecem (dane pomieszczeń jw. to
16 tys. zł.
Podsumowując: Jeżeli przez sezon grzewczy nie zauważę innych wad oprócz braku CWU z jednego urządzenia założę taką instalację w domu jednorodzinnym.

ryniu
07-03-2002, 14:25
Slyszalem, ze sa piece do ogrzewania nadmuchowego z funkcja podgrzewania wody. Ktos sie spotkal?

14-03-2003, 13:33
On 2002-03-07 15:25, ryniu wrote:
Slyszalem, ze sa piece do ogrzewania nadmuchowego z funkcja podgrzewania wody. Ktos sie spotkal?

Są takie rozwiązania. Oczywiście taki piec zajmuje więcej miejsca, bo dostawiony jest zasobnik CWU. Woda jest przeważnie podgrzewana w piecu do 50 stopni, pompka wymusza ciągły przepływ CWU przez piec nadmuchowy.

ppp.j
14-03-2003, 16:23
Jeśli można prosić o więcej informacji o piecach nadmuchowych z podgrzewaniem CWU. A może są i olejowe? PJ

ppp.j
14-03-2003, 16:24
Jeśli można prosić o więcej informacji o piecach nadmuchowych z podgrzewaniem CWU. A może są i olejowe? PJ

Cavallino
17-03-2003, 08:26
On 2003-03-14 17:24, ppp.j wrote:
Jeśli można prosić o więcej informacji o piecach nadmuchowych z podgrzewaniem CWU.


A na diabła Wam taki piec?
Chcecie grzać wodę przepływowo?
Próbowaliście kiedyś eksploatować coś takiego?

Ja nawet gdyby mój piec nadmuchowy grzał wodę i tak zastosowałbym bojler, przy piecu dwufukkcyjnym porządnie się nie wykąpiesz...

Cavallino
17-03-2003, 08:27
On 2003-03-14 17:24, ppp.j wrote:
Jeśli można prosić o więcej informacji o piecach nadmuchowych z podgrzewaniem CWU.


A na diabła Wam taki piec?
Chcecie grzać wodę przepływowo?
Próbowaliście kiedyś eksploatować coś takiego?

Ja nawet gdyby mój piec nadmuchowy grzał wodę i tak zastosowałbym bojler, przy piecu dwufukkcyjnym porządnie się nie wykąpiesz...

17-03-2003, 09:21
System ogrzewania powietrznego jest oczywiscie znany szczególnie za oceanem. Tez myslłem o tym powaznie. Chciałem z robić z limayzatorem, filtrem elektrostatycznym, nawilzaczem i podziałem na strefy (pełny wypas). Firm wykonawczych duzo (szczególnie na G.Śląsku). Dostałem wyceny - pełna opcja 40 000. Podstawowa 25000. Ceny materiałow , robocizny i rozruchu.

Mam szwagra w USA który jest architektem, projektóje takie systemy dla prawie wszystkich w USA. Przyciskałem go o wady tego systemu. Najpierw mowił, że jest fajne , super i warto zazłozyc. Jak go zapytalem o : kurz, hałas, czyszczenie kanałów, małą bezwładność powiedział... "Tak to są oczywiste minusy, nie jest to uciązliwe ale takie trudnosci występują. Gdybym miał duzo kasy i pewnośc ,że nie zmienie swojego domu do końca zycia to wybrałbym jednak wodne ogrzewanie (podłogówka i scienne)"...

Dlatego tez zostałem przy tradycyjnym ogrzewaniu wodnym + wentylacja wymuszona z rekuperatorem (chodzi mi o komfort a nie koszty)

17-03-2003, 10:26
Do Cavallino

Ja się spotkałem z takim rozwiązaniem, że jest zasobnik c.w.u.
i woda z tego zasobnika jest przepuszczana przez piec, który podgrzewa ją do 50st.
Nie jest to normalne ogrzewanie przepływowe.
Przepływowe jest tylko grzanie wody w zasobniku.
Podobnie mam przecież ogrzewaną wodę w zasobniku piecem gazowym Junkers, tylko że tam woda ogrzewająca krąży w obiegu zamkniętym (spirala grzejna) a tu jest obieg "otwarty" w zasobniku.

MCB

DarekRz
17-03-2003, 10:59
Ryniu przeczytaj wątek "ogrzewanie powietrzem", tam się wiele dowiesz.
DarekRz

Cavallino
17-03-2003, 15:22
On 2003-03-17 11:26, Anonymous wrote:
Do Cavallino

Ja się spotkałem z takim rozwiązaniem, że jest zasobnik c.w.u.
i woda z tego zasobnika jest przepuszczana przez piec, który podgrzewa ją do 50st.



Tylko do 50 stopni?
A co dalej?
W czym takie rozwiązanie ma być lepsze od gazowego bojlera?
Bo tańsze wiele nie jest...

19-03-2003, 06:57
Jeżeli ktoś grzeje prądem to jest to aż 50 stopni :smile:
Dla c.w.u. wystarczy. Okresowo mozna dogrzewać do 60st.

Rozwiązanie o którym pisałem dotyczyło pompy ciepła grunt-powietrze a samo grzanie wody było funkcją uboczną tego ustrojstwa.
Sama zasada podgrzewania wody (w cyrkulacji poza wężownicą) jednak taka sama.

MCB

Cavallino
19-03-2003, 11:13
On 2003-03-19 07:57, Anonymous wrote:

Jeżeli ktoś grzeje prądem to jest to aż 50 stopni :smile:



Ja grzeję prądem i wolę podgrzać wodę dużo bardziej, zamiast grzać jej dwa razy tyle (wieksze i droższe urządzenie, koszt eksploatacyjny pewnie też) lub dogrzewać w I taryfie.
Po prostu mam większy zapas.