PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe na dole, czy na górze też?



Paweł&...
02-01-2005, 22:03
Ogrzewanie podłogowe na dole, czy na górze też? Czy wiecie coś na ten temat? :D

Grzesiek13
03-01-2005, 07:29
Ja osobiscie mam u siebie 100% podłogówki.

Przekorek
03-01-2005, 08:05
Wiemy tyle, ze wszedzie tam gdzie glazura na podlodze, warto dac podlogowe (lazienki, moze hall, moze kuchnia?) Przy parkietach i panelach podlogowka gorzej sie sprawdza, choc sa jej zagorzali zwolennicy.

mdzalewscy
03-01-2005, 08:22
Czy ogrzewanie podłogowe dużo zwiększa koszt ogrzewania ?

Chcę dać podłogówkę w salonie pod gress to dobry pomysł ?

Przekorek
03-01-2005, 08:38
Nie zwieksza, bo dlaczego mialoby? Mozna ewentualnie przeliczyc koszty "grzejnikowej" instalacji w porownaniu z podlogowką i pewnie grzejniki plytowe są tansze, ale juz na etapie eksploatacji energia dostarczona do pomieszczenia (a wiec i koszt) sa takie same. Co wiecej, podlogowka oferuje 2 pozytywne cechy: duza bezwladnosc (wiec wolniej sie oziębia, czyli jest stala temperatura, czyli komfort jest wiekszy). Po drugie - jest cieplo w nogi, a to sprawia, ze przy rzeczywistej temperaturze np 19 stopni C wydaje sie cieplej niz rzeczywiscie jest. Czyli przy podlogowce teoretycznie mozna grzac mniej.

wg
03-01-2005, 09:40
Mam podłogówkę w całym domu, również w sypialniach i jest OK.
Do podłogówki dobrze się nadają wszelkie terrakoty, gresy i kamienie ale też panele laminowane. Ja mam gres i panele bezklejowe classena.

Peterek
03-01-2005, 11:10
Witam, Włodku napisz proszę co u Ciebie jest między podłogą, a panelem? Coś na pewno trzeba położyć, coś co nie będzie przy okazji izolatorem.

Pozdrawiam
Piotr

wg
03-01-2005, 11:13
Folia i tektura falista.

czlowiek
03-01-2005, 12:22
no prosze, a ja kupilem pianke pod panele. jednak jej grubosc jest niewielka i mam nadzieje ze nie bedzie wplywala na prace podlogowki. jesli macie jakies uwagi/zalecenia w tej sprawie to piszcie. jeszcze mam troche czasu do ukladania wiec moge wymienic na tekture.

zuczek
03-01-2005, 12:43
Tak trochę z innej bajki: czy komuś z użytkowników podłogówki puchną stopy i bolą go stawy nóg? Bo moja znajoma założyła podłogówkę na całym parterze i razem z mężem mają takie problemy i teraz bardzo narzekają. Nie wiem czy to prawda, ale od kilku innych osób też słyszałam już coś takiego.

Piotrek z Łowicza
03-01-2005, 13:00
Witam!!
Ja w projekcie miałem ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu(parter+poddasze)
Ale po lekturze MURATORA w którym był artykuł " Podłogówka czy tradycyjne grzejniki CO" i za radą znajomych zrezygnowaliśmy z podłogówki w całym mieszkaniu!!! Zrobiliśmy ją tylko na całym patrerze tj (salon, pokój dzienny, łazienka, kuchnia, holl) na górze gdzie sa pokoje sypialne i garderoba założyliśmy grzejniki CO a podłogówke tylko w łazience!!! Jeśli ktoś pyta dlaczego tak niech zapozna się z tym artykułem!!! Tam jest wszystko fachowo opisane!!!! :)
Piotrek>

wg
03-01-2005, 14:10
Za grzejnikami w sypialni przemawiają dwie rzeczy:
- ograniczona powierzchnia podłogi jeśli ktoś ma małą sypialnię - może sie okazać, że nie da się ogrzewać sypialni samą podłogą,
- możliwość szybkiej regulacji temperatury co przy podłogówce nie wchodzi w grę, ponieważ ma ona dużą bezwładność.
Za podłogówką w sypialni:
- mniej przesuszone powietrze i brak cyrkulacji kurzu,
- "przyjemna" podłoga (ale jeśli ktoś da drewno czy dywanik to uzyska ten sam efekt i przy kaloryferach).
- bardziej równomierna temp. w pomieszczeniu,
- brak grzejników - możliwość zagospodarowania miejsca pod oknem.

Dla mnie decydujące okazały się zalety więc mam podłogówkę w sypialniach. Bezwładność nie ma dla mnie znaczenia, po prostu po pokręceniu termostatem pokojowym temperatura zmienia się po godzinie a nie po 10 min.

czlowiek
03-01-2005, 14:14
wg, czy myslisz ze pianka pod panele to dobre rozwiazanie na ogrzewanej podlodze? jak pisalem mam jeszcze mozliwosc zamiany (dokupienia) tektury o ktorej pisales jednak nie wiem czy warto.

wg
03-01-2005, 14:20
ja też nie wiem :D
A ile masz styropianu/wełny pod wylewką? Jeśli dużo to ta pianka chyba nie będzie miała dużego znaczenia.

czlowiek
03-01-2005, 15:13
3cm styropianu (poddasze) pokryty folia alu.

swoja droga ile przyjmuje sie teraz styropianu na grunt i nad piwnice?

am00
03-01-2005, 15:37
Po drugie - jest cieplo w nogi, a to sprawia, ze przy rzeczywistej temperaturze np 19 stopni C wydaje sie cieplej niz rzeczywiscie jest.
Odczuwanie ciepła zależy nie tylko od temp. podłogi, ale również od tego czy przewodzi ona ciepło czy nie. I tu niestety 19stopni przy przewodzącej podłodze np. kafelki nie daje komfortu cieplnego, a wręcz przeciwnie. Różnica między temp. ciała, a podłogą jest zbyt duża. Trzeba się wspomagać ciepłymi kapciami. Dopiero temp. powyżej 27stopni daje ten komfort, ale taka ciepła może być tylko w łazience.

Przekorek
03-01-2005, 16:45
Chodzilo mi o temperaturze powietrza 19 stopni, a oczywiscie w domysle - podloga jest znacznie cieplejsza - mysle ze spokojnie 30 stopni. Podloga jako zrodlo ciepla jest odczuwalnie ciepla po to by powietrze bylo "pokojowe". Sorry za ten skrót myslowy.

Peterek
03-01-2005, 16:54
Hmm tektura to też dobry izolator :lol: , a po co folia? Jako paroizolacja? A może lepiej będzie bez folii, co by się nie "zakisiło".

Marek30022
03-01-2005, 17:16
Mam zamiar zrobić podłogówkę na dole:hol, kuchnia, łazienka, salon (gres). Niemniej ostatnio mój znajomy ostrzegał mnie przed ogrzewaniem podłogowym. On sam srobił i wyłączył go oprócz łazienki. Twierdzi, że ma ono zły wpływ na nogi. Jaka jest przewda nie wiem ale zapewne każde rozwiązanie ma pewne zalety i pewne wady. A może to plotki rozsiewane przez producentów grzejników. To pewnie jest tak jak z masłem i margaryną. Jak się chce, to się da udowodnić, że masło jest szkodliwe albo że jest niezbędne dla organizmu. Jak na razie decyzji nie zmieniłem.

1950
03-01-2005, 18:21
przy zbyt dużych temperaturach podłogi występują takie objawy jak puchnięcie nóg, znaczy to o tym że podłogówka na pewno ma albo za wysokie temperatury zasilania albo nadgorliwy instalator bardzo przedobrzył z rozstawem rur. z tego powodu podłogówka powinna być wyliczona na podstawie zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia.