PDA

Zobacz pełną wersję : Ogród wizytówka każdego domu- czyli mocne postanowienie zmiany



sayek
23-08-2016, 14:11
Witam,

Chciałbym zaczerpnąć porady dotyczącej aranżacji działki. Spotkałem się ostatnio z sformułowaniem, że nie tylko wnętrze domu ale również ogród jest naszą wizytówką. Z tego powodu postanowiłem pomału planować zmiany mojego otoczenia, tylko chciałbym kupić produkty dobrej jakości, dlatego liczę na wasze podpowiedzi :) . Połowę prac rozplanowałem na jesień, głównie porządkowe terenu i rozplanowanie gdzie co i jak. Ale w między czasie poszykuję różnych produktów takich jak obrzeża, trawa na teren często użytkowany, również planuję od razu założyć siatkę przeciw kretom i tyle będzie na początek. Krzewy już mam typu tuja , natomiast na wiosnę znów będę poszukiwał jakiś ładnych kwiatów, odmian traw ozdobnych itp więc również proszę o poradę jakie odmiany wybrać, a nawet mile widziane są zdjęcia :)

Elfir
23-08-2016, 15:16
Najwyższą jakość mają zawsze materiały naturalne - prawdziwy kamień, prawdziwe drewno. Ewentualnie beton architektoniczny, jeśli masz nowoczesny dom.
To o co prosisz jest trochę bez sensu. Przecież gatunki roślin dobiera się do warunków jakie się ma na działce. Inne do słońca, inne do cienia, inne na suche gleby piaszczyste a inne na mokre gliny.
Zestawienia gatunków w zależności od typów gleb masz przyklejone w specjalnym temacie w tym dziale.

A inspiracje - google. Znajdź zdjęcie, które ci się podoba i na którym chcesz się wzorować i dopiero wówczas można rozpoznać, jakie tam są rośliny i czy daje się je zastosować w twoim ogrodzie.

Pamiętaj, że dobrze jest dopasować ogród do architektury budynku, jeśli ma stanowić faktycznie wizytówkę.

lasota
24-08-2016, 13:11
sayek jeżeli chodzi o obrzeża to wszystko zależy od tego co planujesz robić, czy to mają być jakieś gzygzaki czy linia prosta. Dobre są obrzeża elasteo, tylko że one są raczej z przeznaczeniem do robienia wzorów. Odnośnie trawy może bardziej sprecyzuj jaki masz rodzaj gleby, bo jednak taką mieszane trzeba dobrać pod ph gleby, stopień nasłonecznienia i wilgotności.
Natomiast odnosząc się do drugiej części pytania, zobacz sobie trawy ozdobne takie jak: miskant olbrzymi, mozga trzcinowata, imperata cylindryczna. Według mojego gusty są najładniejsze, ale musisz poczytać jakie warunki są najlepsze dla tych odmian.

galicja1
26-08-2016, 07:51
Kto pyta nie błądzi :) W sumie między innymi od tego jest forum. Jeżeli chodzi o trawy ozdobne, wklejam link do bardzo ciekawego wątku, warto się zapoznać :) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?67141-Trawy-ozdobne-pomys%C5%82-na-ogr%C3%B3d&highlight=ogr%C3%B3d
sayek widzę, że naprawdę masz mocne postanowienie... i dość kosztowne ;) Mogę Ci poradzić jedynie w kwestii siatki na krety, ponieważ sama jakiś czas temu poszukiwałam. W związku z tym porównywałam wiele próbek i moim zdaniem najmocniejsza z tych wszystkich jest Stop kop. Również taką osobiście zakupiłam :)

sayek
29-08-2016, 14:42
Faktycznie, zadałem pytania trochę nieprecyzyjnie. Jeżeli chodzi o glebę uważam że nie jest ona najgorszej jakości... nie jest to ani piasek, ani glina tylko coś pomiędzy, no i nie ma żadnego problemu z nawadnianiem , ponieważ wszystkie rośliny w okresie letnim są na bieżąco podlewana przez moją żonę :) Więc susza im nie grozi... Jedynym minusem jest dość nasłoneczniony teren i nie każdej roślinie to odpowiada.... Z tego również powodu znaleźć idealną mieszankę trawy jest dla mnie wyzwaniem... ;/
Powracając do Państwa opinii chciałbym podziękować za podpowiedzi dotyczące obrzeży, mam już w głowie pewne pomysł za pomocą obrzeży elasteo jaki i naturalnych rozwiązań czyli kamienia, który chcę wykorzystać do zrobienia ścieżek.

JACUŚ
29-08-2016, 15:16
Połóż zwykłą do elewacji, mam taką i już dwa lata ok.