PDA

Zobacz pełną wersję : Wiatrołap-i optymalne zmiany



Ivonex
23-08-2016, 22:17
W projekcie mamy nietypowy jakby podwójny wiatrołap i po przeczytaniu wielu dywagacji o wiatrołapach, chcemy wprowadzić optymalne zmiany i stąd prośba o podpowiedź:
Opcja 1 -usunąć ściankę (czerwoną) i zrobić wiatrołap ok. 220x300cm bez dod. drzwi
Opcja 2 -usunąć ściankę (czerwoną) i dodać drzwi (przerywany brąz)
Póki co, optujemy za 1, gdyż chcemy dać trochę podłogówki w wiatrołapie i grube drzwi zewn. Czy w takim wypadku szafa wnękowa o głębokości ok. 67 cm będzie OK? Spowoduje powstanie "kiszki" 153x300 cm, ale to w końcu 4,5 m2.
Dodanie drzwi na końcu (przerywany brąz) odcina łazienkę. A jak Wy to widzicie ? -proszę o pomoc?

Elfir
24-08-2016, 07:16
możesz nie odcinać wiatrołapu\ drzwiami od wnętrza domu, ale wówczas dobrze jest przemyśleć jakąś osłonę od wiatru przy wejściu do budynku.
Inaczej zimą po otwarciu drzwi będzie wiało po nogach w salonie.

Ivonex
24-08-2016, 08:40
Elfir dzięki za odpowiedź! Na zewn. będą osłony: z lewej szyba pomiędzy słupem a ścianą, a z prawej naturalnie osłania ściana wysuniętego garażu ok. 2m od drzwi zewn. i nad tym dach. Dodatkowo cieplejsze drzwi otw. na zewnątrz (oj naczytaliśmy się na ten temat :) ) i wpuścimy trochę ogrzewanie podłogowe w tę część, bo w końcu też wejście do łazienki.
Fajnie, że dopuszczasz myśl usunięcia tej czerwonej ścianki z pop. szkicu, a co szafami wnękowymi na g=67 cm i pozostałością 153x332 cm -wystarczy, czy za wąsko? W miejscu przerywanej brązowej linii drzwi są chyba zbędne, ale gdyby okazało się, że konieczne, to zawsze można je jeszcze dodać. Salon jest po lewo i murek zasłania go. Każde zdanie w dyskusji mile widziane -dołączam kolejny szkic. Pozdrawiam.

KDWJ
24-08-2016, 11:54
153x332 cm -wystarczy, czy za wąsko?

153cm to miejsce pozwalające na swobodne minięcie się dwóch osób, jeśli pod przeciwną ścianą nie postawisz stolika to będzie ok. Powieszenie lustra na tej ścianie lub lustrzane drzwi do szafy spowodują optyczne powiększenie pomieszczenia.

Konto usunięte_12*
26-08-2016, 21:08
3-metrowa szafa w wiatrołapie, to lekka przesada. Czy nie masz garderoby
z prawdziwego zdarzenia?
Z praktyki powiem ci, że wystarczyłaby szafa maks. 2-metrowa. W tej 1-metrowej wnęce przydało by się jakieś siedzisko do zmiany obuwia (np. tak, jak u mnie - siedzę na szafce z butami). Przydałby się też wieszak na mokrą odzież, bo przecież nie będziesz takowej (mokrej) wkładał do szafy!(?)
Poza tym to pomieszczenie zwane "wiatrołapem" powinno być odizolowane szczelnymi drzwiami od mieszkania, bo inaczej będzie obniżać temperaturę w domu.

jajmar
26-08-2016, 23:00
Poza tym to pomieszczenie zwane "wiatrołapem" powinno być odizolowane szczelnymi drzwiami od mieszkania, bo inaczej będzie obniżać temperaturę w domu.

Co to za bzdura? Wiatrołapy to przeżytek.

Ivonex
27-08-2016, 07:23
JTD, jajmar - dzięki za dyskusję. Z rozpędu narysowałam garde na całej długości, ale od przybytku głowa nie boli, więc oczywiście pierwsza część ok 140cm byłaby szafka na buty i wieszak, a reszta ok 160cm na garderobę codzienną z drzwiami lustrzanymi -akurat na wprost wyjścia z łazienki.

Zgadzam się z jajmar, rozmawialiśmy i odwiedziliśmy wiele domów i te drzwi dodatkowe (o ile są), to są non-stop otwarte i najczęściej przeszkadzają! Wyjątkiem jest kilka najmroźniejszych tygodni w w roku. Pomieszczenie wejściowe jest na 6.5m2, więc zanim się wypełni zimnem to zejdzie, zresztą odrobinę świeżego powietrza w domu przy otwarciu drzwi zewn. nie zaszkodzi nawet w zimie -to nie sklep, gdzie non-stop ktoś wchodzi i wychodzi :)
Drzwi zewn. będą grube, termiczne, a jeśli po 1-szej zimie wyjdzie, że koniecznie chcemy dod. drzwi -to się je wymyśli :) Dzięki i pozdrawiam!

Konto usunięte_12*
27-08-2016, 20:47
Co to za bzdura? Wiatrołapy to przeżytek.
Ja ze swojego "przeżytku" jestem bardzo zadowolony.
Sprawdził się już wiele razy :wiggle:

jajmar
27-08-2016, 21:05
Ja ze swojego "przeżytku" jestem bardzo zadowolony.
Sprawdził się już wiele razy :wiggle:

Co kto lubi :) Nie mam i nie mailem od ponad 10 lat wiatrołapu i nie było z tym problemu.

Ivonex
29-08-2016, 12:23
...Sprawdził się już wiele razy :wiggle: Tzn. parę razy w zimie? Bo w lecie chyba nie. Tam gdzie budujemy, wszyscy zaczęli budować drzwi zewn. otwierane na zewnątrz i duże "wiatrołapy" ale bez drzwi wewnętrznych! Coś w tym chyba musi być... :)

Konto usunięte_12*
29-08-2016, 21:29
Tzn. parę razy w zimie? Bo w lecie chyba nie.
W lecie wszyscy (na ogół ;)) dysponujemy dawno znanym wynalazkiem w postaci możliwości dowolnie długiego wietrzenia.
W moim wiatrołapie mam anemostat, który latem jest na "full" otwarty, jesienią - przykręcony, a zimą - zakręcony.
I to mi wystarcza :)

Tam gdzie budujemy, wszyscy zaczęli budować drzwi zewn. otwierane na zewnątrz i duże "wiatrołapy" ale bez drzwi wewnętrznych! Coś w tym chyba musi być... :)
Jeden lubi ogórki, a drugi - sąsiada córki ;)

Aga11*
30-08-2016, 13:18
Wiatrołap oprócz walorów użytkowych może być piękną wizytówką domu przy odrobinie weny twórczej. Drzwi wewnętrzne zimą bardzo się przydają. A to że to już przeżytek i nikt już prawie tak nie robi to akurat argument za tym żeby właśnie tak zrobić i się wyróżniać z tłumu:) Powodzenia z zagospodarowaniem tej przestrzeni.

Konto usunięte_12*
31-08-2016, 20:33
Wiatrołap oprócz walorów użytkowych może być piękną wizytówką domu przy odrobinie weny twórczej. Drzwi wewnętrzne zimą bardzo się przydają. A to że to już przeżytek i nikt już prawie tak nie robi to akurat argument za tym żeby właśnie tak zrobić i się wyróżniać z tłumu:) Powodzenia z zagospodarowaniem tej przestrzeni.
No właśnie :)
Nikt mi nie wytłumaczy, że tylko jedne drzwi (zewnętrzne) wystarczająco chronią dom przed napływem zimnego powietrza przy każdym wejściu/wyjściu do/z domu.
No, chyba, że ma się taką nadprodukcję ciepła, że to zimne powietrze jest natychmiast ogrzewane do właściwej temperatury.
W moim domku mam dość oszczędne ogrzewanie, więc wiatrołap pełni rolę izolatora, który pomaga utrzymywać stałą temperaturę części mieszkalnej.
Szczególnie zimą (ale też i późną jesienią) w wiatrołapie, pomimo zainstalowanej tam "podłogówki", wyraźnie odczuwam temperaturę pośrednią między dworem a mieszkaniem.
I właśnie ten fakt uważam za istotną zaletę tego "starodawnego" rozwiązania ;)

Elfir
01-09-2016, 18:10
w tej chwili jeszcze nie mam drzwi wewnętrznych w wiatrołapie i niestety zimą czuć po nogach zimny powiew, jak się otwiera drzwi.

Ivonex
06-09-2016, 11:32
Witam ponownie, b. proszę o głos w sprawie utrzymania jednak wiatrołapu :) i kierunków otwierania drzwi w wiatrołapie -szkic.
Na szkicu drzwi zewn. otw. się do środka i drzwi wewn. wiatrołapu też do środka -czy tak może być? Ponadto w łazience ostatecznie chcemy mieć drzwi bezkolizyjne do środka -umożliwiłoby to zabudowę garderoby s=115cm z drzwiami lustrzanymi.

jajmar
06-09-2016, 12:34
Ciasno strasznie będzie w tej wersji. Czemu chcesz drzwi zewnętrzne otwierać do środka?

Ivonex
06-09-2016, 19:16
jajmar - no właśnie, jeszcze nie wiem w którą stronę i czy lewe czy prawe :) Jeśli na zewnątrz to na prawo czy lewo i jak te wewnętrzne? -jak to się dopasowuje, są jakieś zasady?

michalck81
06-09-2016, 20:16
Zasady są takie, żeby dla ciebie/was było wygodnie. Ja u siebie zrobiłem otwierane do środka, choć wszyscy odradzali, ale tak byłem/jestem przyzwyczajony i tak jest dla mnie wygodnie (mój wiatrołap jest trochę dłuższy od twojego, ma 220cm, a same drzwi otwierają się niemal na ścianę, bo winkiel ma tylko 15cm). Drugie drzwi też otwierają się do wiatrołapu (na tą samą ścianę co wejściowe) i nie widzę problemu.

Ivonex
06-09-2016, 20:34
michalck81 -bo kolejny wariant zewnętrzny to taki jak na kolejnym szkicu -nazwałbym go "krzyżowym", ale pomimo dobrej funkcjonalności, to jednak wydaje mi się, że takich "krzyżowych" rozwiązań się nie dopuszcza -zawiasy drzwi zew. i wewn. powinny być po tej samej stronie czy nie? Tylko proszę się nie śmiać, ale rzeczywiście funkcjonalnie lepiej pasuję te na szkicu.... :)

michalck81
06-09-2016, 21:31
Wydaje się być ok, ale jak pisałem, wg mnie nie ma żadnych zasad, twój dom, ty w nim będziesz mieszkała i dla ciebie ma być wygodnie. W domu rodziców są drzwi na krzyż (jedne lewe, drugie prawe) i też nie odczuwałem w związku z tym uciążliwości, czy jakiegokolwiek dyskomfortu. Pojedź na budowę do siebie, popatrz, przejdź przez ten wiatrołap kilka razy, może przekonasz się do którejś z przedstawionych opcji, lub całkiem zrezygnujesz z drugich drzwi. Mój kolega nie ma wiatrołapu i nie narzeka na jakieś przeciągi, czy ciągnięcie zimna od drzwi wejściowych (ma podłogówkę przy wejściu).

jajmar
07-09-2016, 08:08
Mnie zastanawia czemu masz te drzwi na środku ściany za drzwiami masz 47cm za mało na szafę, za dyzo na pustą ścianę. Drzwi bym dosunął w prawo tak aby zamiast 47 było 15-20cm. Wejściowe otwarłbym na zewnątrz a środkowe bym zrobił przesuwne, chowane tam w lewo w szafę.

Ivonex
09-09-2016, 07:38
jajmar -dzięki wielkie, czyli zrobiłbyś tak jak na szkicu?
Nie wiem czy nadproże pozwoli o przesunięcie otw. drzwiowych o 18cm, bo są już gotowe, ale chyba warto zrobić tak jak mówisz... :)
W tej opcji drzwi zewn. mogłyby nawet otwierać się do wewnątrz,
Drzwi przesuwane byłyby chyba po stronie wiatrołapu, bo tam jest więcej miejsca, czy tak?

jajmar
09-09-2016, 12:03
Dokładnie jak na szkicu, drzwi te miedzy wiatrołapem a domem w większości domów jaki znam to 90% sa otwarte zamykane sporadycznie w wielkie mrozy. Jak masz przesuwne schowasz w ścianę a w razie konieczności użyjesz.

Ivonex
21-09-2016, 18:20
Dzięki! Wracam jeszcze z pytaniem o szerokość drzwi w łazienkach. Ponieważ KierBud zgodził nam się na otwieranie drzwi do środka obydwu łazienek, to stąd pomysł aby zmniejszyć drzwi z 80 na 70cm. obecnie otwory drzwiowe wynoszą 91cm, byłyby ok. 81cm -co o tym sądzicie, jakieś minusy "70"-tek?

Elfir
21-09-2016, 18:54
wjedziesz wózkiem inwalidzkim?

Ivonex
22-09-2016, 11:41
Ależ złośliwy argument i tylko taki? Uffff!!! Sprawdziłam, że niektóre wózki mają <70cm. A choćby nawet to i tak nie wjadę, bo schody zabiegowe, więc jak już jutro będę kaleką to przerobię cały dom! Panie Boże daj nam wszystkim zdrowie. Amen!

jajmar
22-09-2016, 13:13
Dzięki! Wracam jeszcze z pytaniem o szerokość drzwi w łazienkach. Ponieważ KierBud zgodził nam się na otwieranie drzwi do środka obydwu łazienek, to stąd pomysł aby zmniejszyć drzwi z 80 na 70cm. obecnie otwory drzwiowe wynoszą 91cm, byłyby ok. 81cm -co o tym sądzicie, jakieś minusy "70"-tek?

Hmm, kierbud się zgodził ale to niezgodne z PB. Drzwi 70 to troszkę wąskie są powiedziałbym nie współczesne. Co do drzwi otwieranych do środka łazienki to weż pod uwagę że ona zawsze mogą wiecej moknąć niz te otwierane na zewnątrz.

A kominiarz co na to ? Zapytaj go bo do obioru potrzebujesz protokół odbioru wentylacji. Ciekawe co powie.

Elfir
22-09-2016, 15:51
Ależ złośliwy argument i tylko taki? Uffff!!! Sprawdziłam, że niektóre wózki mają <70cm. A choćby nawet to i tak nie wjadę, bo schody zabiegowe, więc jak już jutro będę kaleką to przerobię cały dom! Panie Boże daj nam wszystkim zdrowie. Amen!

Nie złośliwy. Miałam złamaną nogę i wiem jakie to ważne, jak kilka tygodni trzeba jeździć po domu w wózku. Odpowiednia szerokość drzwi, łazienka z brodzikiem bez progu, taka w której da się obrócić wózkiem, drzwi otwierane na zewnątrz.
Przecież nie będziesz przerabiać całego domu, bo sobie nogę złamiesz.

Przytomności również nigdy nie planujesz stracić?

Spreak
24-09-2016, 11:18
Wiatrołap, nazywany również przedsionkiem lub sienią, jest pomieszczeniem usytuowanym pomiędzy drzwiami zewnętrznymi a drzwiami wejściowymi do mieszkalnej części domu. Wiatrołap ma za zadanie wyrównać różnicę temperatur między dworem a wnętrzem budynku, a także chronić od wiatru i wilgoci. Wiatrołap może również pełnić funkcję garderoby, z miejscem na pozostawienie kurtek, butów czy parasoli. Wiatrołap, zgodnie z przepisami, nie jest rozwiązaniem koniecznym. Jednak w umiarkowanym, polskim klimacie sprawdza się bardzo dobrze i jest projektowany w większości nowych domów jednorodzinnych.

Aga11*
24-09-2016, 12:21
Tez mam watpliwosci czy drzwi otwierane do srodka lazienek to dobry pomysl. Nie wiem jakie masz wymiary tych pomieszczen ale takie rozwiazanie zabiera duzo miejsca. Sprawdz czy nie bedziesz nimi uderzal w kibelek, wanne, umywalke czy kabine prysznicowa. 70 cm na drzwi to za malutko moim zdaniem. Nigdy nie wiadomo co sie bedzie wstawialo do czy wystawialo z danego pomieszczenia i wtedy moze byc problem. Ja mam szerokie drzwi a non stop czyms wale w futryne bo z koszem na pranie, odkurzaczem i ekwipunkiem sprzataczki jestem troszke szersza niz 70 cm:)

Ivonex
26-09-2016, 09:59
Dzięki wszystkim! Zostawię jednak 80, natomiast łazienki spore i otwieranie do wewnątrz na ścianę z grzejnikiem drabinkowym -grzejnik chyba może być za drzwiami? Po prostu na zewnątrz byłyby trochę konflikty na klatce, więc tak wyszło. :)

jajmar
26-09-2016, 11:59
Przeczytaj

§ 79 tech. war. budynków
Drzwi pomieszczeń higienicznosanitarnych
1. Drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć, z zastrzeżeniem § 75 ust. 2, co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy, a w dolnej części - otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza.
2. W łazienkach i ustępach, z wyjątkiem ogólnodostępnych, dopuszcza się stosowanie drzwi przesuwnych lub składanych.

Elfir
26-09-2016, 12:38
jajmar - to wytyczne dla budownictwa, ale nikt nikogo nie ukaże mandatem, jak zrobi we własnym domu po swojemu :D
W pierwszym mieszkaniu musiałam też bardzo zwęzić drzwi do łazienki (bodajże 60 cm), bowiem nie dało się wstawić nawet małego prysznica 70x70 cm.
Nie twierdzę, że to było wygodne rozwiązanie, ale miniaturowy metraż nie dawał innej szansy na sensowne zagospodarowanie łazienki.
Natomiast nie polecam takich oszczędności we własnym domu, zwłaszcza takim, który jest projektowany od podstaw. Jeśli takie wygibasy trzeba robić, znaczy, że projekt ergonomicznie jest do bani.

jajmar
26-09-2016, 19:53
jajmar - to wytyczne dla budownictwa, ale nikt nikogo nie ukaże mandatem, jak zrobi we własnym domu po swojemu :D
.

Niby tak, ale warto aby inwestor wiedział jak powinno być i dlaczego.

Elfir
27-09-2016, 19:41
a to oczywiście warto.