PDA

Zobacz pełną wersję : Kuchnia - projekt od podstaw



Mateusz550
24-08-2016, 12:59
Witam;
Wkrótce będę musiał zmierzyć się z całkowitym remontem kuchni. Właściwie wszystko jest do wymiany, zaczynając od podłogi, ścian, kończąc na meblach i sprzęcie AGD. Chcę się poradzić w kwestii rozmieszczenia mebli i sprzętów. Jesteśmy 5-osobową rodziną, więc w kuchni spędzamy dużo czasu, dlatego też zależy mi na ergonomicznym projekcie. Od razu zaznaczam, że nie ma możliwości otwarcia na salon, mimo, że uważam takie rozwiązania za praktyczne i podobają mi się. Do rzeczy... Chciałbym, by w kuchni znalazł się piekarnik w słupku, stół na całą rodzinę, a także wyspa/półwysep np. z 2 hokerami lub bez, lecz nie wiem czy da radę to wszystko pomieścić... Oto wymiary pomieszczenia: 365443 Okno jest od strony zachodniej, pod oknem jest grzejnik; zaznaczone przyłącza do zlewu (można przemieścić, ale wiadomo, że jeśli pasowałoby to zawsze mniej kłucia) i komin (możliwość podłączenia okapu, lecz niekoniecznie musi być tam). Obserwuję forum systematycznie, podziwiam pomysłowość udzielanych rad i proponowanych rozwiązań, dlatego też kieruję swoje zapytanie.
Pozdrawiam :)

kinka
24-08-2016, 13:43
Ja bym zrobiła najprościej jak się da czyli kuchnię w "L" (wersja nr 1) bez barku.Nie chodzi o to żeby to zmieścić a o przestrzeń potrzebną do poruszania się po tej kuchni.
http://images75.fotosik.pl/839/ddd510ba546c6fc2med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/ddd510ba546c6fc2)

Mateusz550
31-08-2016, 11:30
Bardzo dziękuję za proponowane rozwiązania. W każdym projekcie widzę jakieś plusy i minusy, dlatego podjęcie decyzji nie jest łatwe. Jednak na początku muszę odrzucić opcję nr 4, gdyż wymaga ona przesunięcia drzwi, przemieszczenia kaloryfera w inne miejsce zarówno w kuchni jaki i przedpokoju, częściowego wyburzenia ściany, przez co zmniejsza się powierzchnia ściany przedpokoju, niezbędnej do odwieszania odzienia wierzchniego. A pozostałe 3 propozycje wszystkie realne do zrealizowania; kwestia wyboru najbardziej korzystnej.

enedue
31-08-2016, 22:59
Wg mnie jedynka - jest najluźniej.

s-rejent
01-09-2016, 14:44
Dwójka wygląda najlepiej, takie ułożenie może nie jest wyjątkowo komfortowe, ale też ma swoje plusy.

adasi
02-09-2016, 12:06
Mam podobne ustawienie kuchni jak nr 3 i jestem zadowolony. Tylko przy barku nie mam krzeseł tylko mam podwyższony blat (tak jakby jeden na drugim, na wysokości około 15-20cm) i to fajna praktyczna opcja jest, bo zawsze na tym dolnym blacie można schować jakieś podręczne pierdoły (i trochę ukryć bałagan :P ) a ten drugi, wyższy blat elegancko wszystko przykrywa i u mnie akurat stoi tam kwiatek.

Elfir
02-09-2016, 12:48
Problemem tej kuchni jest słabe oświetlenie naturalne.
Większość ustawień powoduje, że stoi się tyłem lub bokiem, daleko od okna, podczas pracy.

Tworzenie na siłę krótkich barków skręcających ku środkowi pomieszczenia tylko utrudnia komunikację.

trzyxanty
09-09-2016, 20:18
jedynie jedynka to rozsądne rozwiązanie, proste i praktyczne. Zacząłbym od lodówki w rogu, słupek piekanik mikrofala, pomiędzy ewentualnie jakies wąskie cargo dispensa czy cos w tym stylu. Później szafkę narożną od strony słupka z półkami le mans, szafke 60cm pod zlew jednokomorowy z ociekaczem, wysoka szuflada ze śmietnikami, ociekacz na prawo a pod nim zmywarka do zabudowy. Dalej jakieś cargo 2 półki przy płycie i zlewie przydatne. szafka 3 szuflada górna niska z wkładem na sztucce, dalej po 2 wysokie szuflady. wiszace szafki w linie nad zlewem magą być z frontem łamanym aventos hf. ewentualnie dolna czesc przeszklona.

Mateusz550
15-09-2016, 16:36
Dziękuję bardzo za wszystkie rady. Fakt, że remontu z pewnością nie zacznę już w tym roku, ale chciałem mieć czas na spokojne przeanalizowanie jak najwięcej możliwych wariantów i podjęcie właściwej decyzji, stąd moje wcześniejsze zapytanie. Do tej pory w sumie nadal nwm co bym na tą chwilę wybrał. Z jednej strony chęć posiadania półwyspu, z drugiej - świadomość dosyć małej przestrzeni jak na realizację takiego projektu...

Mateusz550
07-07-2018, 16:23
Witam,
Wreszcie rozpoczęty remont kuchni. Ostateczna decyzja co do układu nie jest jeszcze podjęta.
Wersja 2 odrzucona ze względu na:
* okap wyspowy; przesunięcie zlewu na ścianę z słupkami, a płyty w miejsce zlewu nie rozwiązywało problemu; wtedy nieracjonalne rozmieszczenie i mało szafek wiszących - meble docelowo - nie do sufitu, więc odpadałoby wtedy miejsce nad płytą grzewczą;
Wersja 4 odrzucona ze względu na:
* brak możliwości otwarcia na przedpokój (wyburzenia ściany)
Wersja 1 odrzucona ze względu na:
* jednolity ciąg szafek na ponad 5-metrowej ścianie wydaje mi się zbyt długi;
Wersja 3 właściwie OK, dlatego zaproponowany wariant 3B (zastanawiam się, który lepszy).


Po przeanalizowaniu zaproponowanych opcji po niewielkich korektach zrobiłem następujące wizualizacje (wymiary i podział szafek orientacyjne/poglądowe ze wzgl na ograniczenia programu; być może nieznajomość niektórych funkcji), ale głównie chodzi mi o układ:

WERSJA 3B (zmodyfikowana wersja 3 kinki)
Zmieniono:
* rezygnacja z hokerów (jednak chyba za ciasno, chociaż szkoda)
* barek o szer. 80 (nwm czy dobra opcja...)
* stół odsunięty od ściany i dodanie krzesła (wolałbym jednak 6 miejsc), ale teraz się zastanawiam czy stół nie wchodzi za bardzo w drzwi
* skrócenie mebli na ścianie z słupkiem (odsunięcie od drzwi ze wzgl na odsunięcie stołu od ściany)
415914 415917 415918 415919 415920 415921

WERSJA 5A
* szkoda, że nie 6 krzeseł
415915 415923 415924 415925

WERSJA 5B (modyfikacja ściany z słupkiem)
415926 415927 415928

Bardzo proszę o poradę, gdyż nie mogę się zdecydować. Może jakieś opinie, co do utworzonych propozycji, uwagi, sugestie zmian? Na tą chwilę rozważam opcje: 3 (kinki), 3B (modyfikacja), 5A, 5B
Priorytet:
* kuchnia dla 5 osób
* dużo miejsca do przechowywania
* spora pow. blatów

Z góry dziękuję.

Edit. Ze wzgl na problem z załącznikami klik (https://www.fotosik.pl/u/Mateusz501/album/2502198)

Mateusz550
09-07-2018, 18:17
Zależy mi na informacji odnośnie "stołu" z blatu jak w propozycji 5A i identycznie 5B. Czy dostawka w ten sposób jest wygodna, praktyczna i czy odpowiednio dobrana wielkość do ilości miejsc? Może ktoś ma podobne rozwiązanie...

E-Rzecznik Śnieżka
31-07-2018, 16:28
Minimalna długość blatu przy stole dla jednej osoby to 60 cm, ten projekt spełnia wymogi, więc teoretycznie powinno być wygodnie. Blat jest wystarczająco szeroki (80cm) gwarantuje więc swobodę, jednak przy takim jak na projekcie ustawieniu krzeseł, jedna osoba siedzi jakby w kącie. Gdyby przynajmniej na czas posiłku mogła zająć miejsce u czołu blatu, to i komunikacja, i atmosfera byłaby lepsza :) Dobrze byłoby nad stołem powiesić lampę, można by przy biesiadowaniu wygasić pozostałą cześć pomieszczenia i tym samym symbolicznie oddzielić przestrzeń jadalni od kuchni.

Mateusz550
03-08-2018, 00:21
Dziękuję bardzo za poradę. W sumie została poruszona dosyć istotna kwestia. Teraz właśnie zastanawiam się nad ustawieniem 6 krzesła u czołu stołu...tylko wtedy inaczej musiałby wyglądać ten stół, bo "noga" pionowa jak na mojej początkowej propozycji raczej odpada ze względów raczej oczywistych... 417080 Więc jak to rozwiązać, żeby sensownie to wyglądało :confused: Jeśli chodzi o podobny układ stołu to znalazłem jedynie takie zdjęcie w internecie: 417081
Jeśli chodzi o miejsce na to szóste krzesło na czole stołu to akurat jest i nie powinno ono utrudniać komunikacji, patrząc na plan: 417082

Jeśli chodzi o lampę to oczywiście jest zaplanowana nad stół, a właściwie już nawet zakupiona.

Mateusz550
09-10-2018, 17:38
Obecnie jestem na etapie zatwierdzania ostatecznego projektu; na obecną chwilę nurtuje mnie szuflada 75 oznaczona gwiazdką z wewnętrznymi szufladami (ostatnie zdjęcie)
420021
420022
420023
Zewnętrzny jeden front zastosowano ze względów estetycznych, jednak bardziej praktyczne byłoby chyba podzielenie również tej szafki na 3 szuflady zewnętrzne identycznie jak obok...ale czy dobrze by to wyglądało (tym bardziej, że obok 90, a to jest 75) czy zostawić jak jest?
Czy może jeszcze jakieś sugestie i uwagi?
Proszę o poradę.

Elfir
10-10-2018, 00:20
wewnetrzne szuflady sa upierdliwe.