PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie okapu do wentylacji - różnice poziomów - pytania



Gość1984
24-08-2016, 15:00
Witam.
Chciałbym się poradzić odnośnie podłączenia okapu (wyciągu) do wentylacji kuchennej. Mam taki problem że otwór wentylacyjny został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną na wysokości około 150-200 mm od sufitu (ciężko jest mi w tym momencie określić to dokładnie gdyż nie mam możliwości zmierzenia tego w najbliższym czasie). Planujemy obniżyć sufit o około 170 mm (w środku około 120 ) i nad nim chciałbym puścić rurę spiro fi 100 od okapu do otworu wentylacyjnego jednakże takie rozwiązanie powoduje różnicę poziomów tak jak to pokazałem mniej więcej na załączonym rys. ( skala rysunku może nie jest idealna ale chodzi o zasadę)

http://images75.fotosik.pl/839/0ffbe0da74cbe5b3gen.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/0ffbe0da74cbe5b3)

- Czy jest to problem i nie powinno się tak podłączać gdyż wyciąg będzie pracował nieprawidłowo ze względu na różnicę poziomów?

- Jak mogę to rozwiązać?

- Czy mogę zlecić przerobienie wentylacji żeby otwór wentylacyjny pod okap został przeniesiony możliwie jak najbliżej sufitu? Czy pozwalają na to przepisy itp itd

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi

Adam626
24-08-2016, 17:28
mozesz tak zrobić - i tak okap ma wentylator i bedzie pchał. Byc moze też wentylator jest na wyciągu komina

Wojtek_Wisznia Mała
24-08-2016, 19:48
Prowadzenie takie przy mechanicznie wytworzonym ciągu to nie problem. Ze względów akustycznych lepiej stosować okap bez wbudowanego wentylatora - wentylator wyciągowy, zaizolowany akustycznie, umieszczamy gdzieś na przewodzie - najlepiej w pomieszczeniu gdzie mało przebywamy (kotłownia, strych, itp).
Trzeba jednak zwrócić uwagę na łączną długość oraz średnicę kanału czy odpowiada to wytycznym kupowanego sprzętu - być może trzeba będzie dobrać np. mocniejszy wentylator.

Gość1984
25-08-2016, 05:40
Dziękuje bardzo za odpowiedź. Niestety nie mam możliwości zamontowania oddzielnego wentylatora na przewodzie gdyż komin wentylacyjny znajduje się w kuchni, maksymalna długość rury od okapu do komina to około 5,5 metra. Całą rurę chcieliśmy puścić właśnie nad sufitem obniżanym żeby nie była na widoku. Przez tą różnicę poziomów zastanawiałem się czy powietrze swobodnie przepłynie gdyż będzie musiało pokonać drogę w dól i później w górę. Tak myślałem że przy włączonym wentylatorze okapu powietrze przepłynie swobodnie, zastanawiałem się jednak nad tym że z racji tego iż jest to blok mieszkalny, a nie wiem czy jest to wentylacja wymuszona czy grawitacyjna, to czy zapachy od sąsiada nie będą się łatwiej przedostawały do nas do mieszkania gdy okap nie będzie pracował. Myślałem ewentualnie zamocować gdzieś na rurze przepustnice zwrotną może to by jakoś pomogło. Wiadomo ciepłe powietrze leci ku górze więc przy tej różnicy poziomów powietrze bez wymuszenia u nas nie wpłynie samo do komina wentylacyjnego natomiast z komina do mieszkania w tym momencie nie na potyka żadnych przeszkód jeśli jest to wentylacja grawitacyjna wyłącznie.

Gość1984
13-11-2016, 14:45
Witam.
Nie chciałem zakładać nowego tematu gdyż nadal tyczy się to wentylacji więc postanowiłem kontynuować ten temat.
W nowym mieszkaniu mamy w kuchni otwartej na salon wentylację wymuszoną. Jeden otwór wentylacyjny jest określony jako wentylacja bytowa drugi natomiast, wyposażony w przepustnicę zwrotną, do podłączenia okapu kuchennego. Całość powierzchni kuchnia plus salon ma około 28 m2 jednakże salon nie jest również zamknięty na przedpokój gdyż są 2 otwory drzwiowe 0,9m x 2,1m (drzwi nie będą zamontowane) więc razem z przedpokojem powierzchni jest około 38m2. Wybierając okap do kuchni uwzględniliśmy całość powierzchni co dało nam wydajność okapu około 600m3/h jednakże po przeczytaniu informacji od dewelopera znaleźliśmy taki punkt, w którym jest napisane że okap kuchenny powinien mieć wydajność max 240m3 co jak wychodzi z kubatury pomieszczenia jest dla nas nie wystarczające. Czy jest to związane z tym że jest wentylacja wymuszona? Jaką wydajność zatem powinniśmy wybrać?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

Gość1984
21-11-2016, 18:18
Nikt nie potrafi pomóc ? Może powinienem założyć nowy temat?

Lars
22-11-2016, 12:41
W tym przypadku warto uwzględnić wytyczne developera. Można kupić trochę mocniejszy i nie korzystać z najwyższego biegu, przez co będzie lepsza kultura pracy przy zachowaniu zalecanych parametrów.
Mocniejszy sprzęt wytworzy mocniejsze podciśnienie, które może skutkować zakłóceniem pracy wentylacji.
Znam przypadek gdy ktoś otworzył gastronomię i zamontował silnik dużej mocy. Gdy go uruchamiał odwracał ciąg w kominach w całym budynku.
Ten przykład to tylko zobrazowanie.

Gość1984
24-11-2016, 05:02
Ok dziękuje bardzo za odpowiedź. Nie byłem pewien czy przypadkiem developer nie uwzględnił faktu że niektórzy mają większe pomieszczenia przez otworzenie kuchni na salon stąd jego wytyczne dla takich przypadków są błędne.

Lars
24-11-2016, 12:03
Wytyczne dewelopera najprawdopodobniej nie są błędne gdyż biorą się z obliczeń całej wentylacji a nie samej powierzchni kuchni.
Błędne jest dobieranie okapu do samej powierzchni kuchni nie uwzględniając całej reszty.
Warto wziąć pod uwagę w jaki sposób zostanie uzupełniona objętość powietrza, którą okap wyrzuci.
Wentylacja nie składa się z samego wywiewu lecz także z nawiewu.
Opisany wcześniej skrajny przykład zobrazował co się może stać gdy przesadzimy nie uwzględniają wentylacji jako całości a skupimy się tylko na wywiewie i powierzchni.

Gość1984
29-11-2016, 20:37
Nie dobieraliśmy okapu do samej kuchni, a do całej otwartej przestrzeni. W budynku znajduje się wentylacja mechaniczna a dopływ powietrza realizowany jest przez nawiewy zamontowane w oknach w całym mieszkaniu, dlatego myśleliśmy że wyliczenia których użyliśmy są prawidłowe. Boimy się po prostu że zaproponowana przez dewelopera wartości 240m3 będzie niewystarczająca by w krótkim czasie usunąć z całości pomieszczenia 28m2 nadmiar dymu, pary i zapachów z gotowania.

Lars
30-11-2016, 21:43
Zapachy gotowania i wilgoci nie tylko usuwa okap ale reszta systemu wentylacji. Sprawnie działająca wentylacja w godzinę na tyle "przewietrzy" mieszkanie że nie powinno być wspomnianego problemu. Jeżeli mamy własne osobne kominy wentylacyjne i planujemy zwiększenie wydajności wywiewu to powinniśmy uwzględnić w jaki sposób zostanie uzupełniona wyrzucona objętość powietrza.
Patrząc jeszcze na komfort akustyczny to wybrał bym taki żeby (przykładowo) na środkowym biegu była zbliżona wartość do tych 240m3. Okapy ustawione ma max z reguły są nadmiernie hałaśliwe.

Gość1984
11-12-2016, 17:42
Jasna sprawa dzięki wielkie za pomoc ;-)