PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz czy grzanie prądem ?



Strony : [1] 2

monika91
25-08-2016, 11:45
Witam, stoimy przed decyzją wyboru ogrzewania. Proszę na wyrażenie opinii na temat tego jakie ogrzewanie wybrać ? Ogrzewać gazem czy prądem ?

- dom 88 m2 pow. użytkowej parter + 55 poddasze użytkowe ( do wykończenia za pare lat )
- podłogówka 100 %
- fundament: bloczek24+ styro 20
- ściany pustak ceramiczny 24 + styro 20
- gaz w działce

- ograniczony budżet , musimy liczyć się z kosztami



Za wszelkie opinię będę wdzięczna :)

wg39070
25-08-2016, 12:10
Witam, stoimy przed decyzją wyboru ogrzewania. Proszę na wyrażenie opinii na temat tego jakie ogrzewanie wybrać ? Ogrzewać gazem czy prądem ?

- dom 88 m2 pow. użytkowej parter + 55 poddasze użytkowe ( do wykończenia za pare lat )
- podłogówka 100 %
- fundament: bloczek24+ styro 20
- ściany pustak ceramiczny 24 + styro 20
- gaz w działce

- ograniczony budżet , musimy liczyć się z kosztami



Za wszelkie opinię będę wdzięczna :)

Moja sytuacja jest podobna z tym, że dom połowę większy, całość podłogówka. Zamontowałem gazowy kocioł kondensacyjny. Przede mną pierwsza zima. Jestem ciekawy zużycia. Do tego mam kominek z płaszczem wodnym wpięty w układ ogrzewania podłogowego. Pozdrawiam.

monika91
25-08-2016, 12:29
Moja sytuacja jest podobna z tym, że dom połowę większy, całość podłogówka. Zamontowałem gazowy kocioł kondensacyjny. Przede mną pierwsza zima. Jestem ciekawy zużycia. Do tego mam kominek z płaszczem wodnym wpięty w układ ogrzewania podłogowego. Pozdrawiam.


ktoś Ci doradził gaz ? skąd taki wybór ?

wg39070
25-08-2016, 12:46
ktoś Ci doradził gaz ? skąd taki wybór ?

Nikt mi nie doradzał. Skoro rura z gazem biegnie obok domu to po co rozglądać się za czymś innym? A poza tym zadecydowała czystość i bez obsługowość.

Arturo72
25-08-2016, 16:10
Nikt mi nie doradzał. Skoro rura z gazem biegnie obok domu to po co rozglądać się za czymś innym? A poza tym zadecydowała czystość i bez obsługowość.
:D
Czemu tak głupio odpowiadasz ?
Skoro prąd miałeś już w domu to po co rozglądałeś się za czymś innym ?
:D

Witam, stoimy przed decyzją wyboru ogrzewania. Proszę na wyrażenie opinii na temat tego jakie ogrzewanie wybrać ? Ogrzewać gazem czy prądem ?


- dom 88 m2 pow. użytkowej parter + 55 poddasze użytkowe ( do wykończenia za pare lat )
- podłogówka 100 %
- fundament: bloczek24+ styro 20
- ściany pustak ceramiczny 24 + styro 20
- gaz w działce

- ograniczony budżet , musimy liczyć się z kosztami



Za wszelkie opinię będę wdzięczna :)
Znając zapotrzebowanie domu na ciepło i cwu sama sobie na to pytanie odpowiesz.
Zatem ?
Co w Twoim przypadku będzie korzystniejsze biorąc pod uwagę potrzeby domu na energię do ogrzewania i cwu ?
Podpowiedź mała:
prąd-eksploatacja czyli 1kWh to koszt ok.0,30zł a inwestycja ok.2,5tys.zł+zasobnik cwu
gaz-eksploatacja czyli 1kWh to koszt ok.0,22zł a inwestycja ok.12tys.zł+zasobnik cwu

wg39070
25-08-2016, 20:21
:D
Czemu tak głupio odpowiadasz ?

Skoro prąd miałeś już w domu to po co rozglądałeś się za czymś innym ?
:D

Znając zapotrzebowanie domu na ciepło i cwu sama sobie na to pytanie odpowiesz.
Zatem ?
Co w Twoim przypadku będzie korzystniejsze biorąc pod uwagę potrzeby domu na energię do ogrzewania i cwu ?
Podpowiedź mała:
prąd-eksploatacja czyli 1kWh to koszt ok.0,30zł a inwestycja ok.2,5tys.zł+zasobnik cwu
gaz-eksploatacja czyli 1kWh to koszt ok.0,22zł a inwestycja ok.12tys.zł+zasobnik cwu


Czyli za kilka lat inwestycja w gaz się zwróci! Po co więc to namawianie do grzania prądem? Gdyby było to tak ekonomiczne to tysiące ludzi by robiło ogrzewanie elektryczne. Ani jeden z moich znajomych nie grzeje prądem, ani jeden a mam znajomych z różnymi grubościami portfeli. Coś w tym jest.

Arturo72
25-08-2016, 20:26
Czyli za kilka lat inwestycja w gaz się zwróci! Po co więc to namawianie do grzania prądem? Gdyby było to tak ekonomiczne to tysiące ludzi by robiło ogrzewanie elektryczne. Ani jeden z moich znajomych nie grzeje prądem, ani jeden a mam znajomych z różnymi grubościami portfeli. Coś w tym jest.
:D
Zwrócić to się może jak za dużo wypijesz a znajomych widać masz wielce myślących,nawet z tym grubym portfelem :D
Coś w tym jest ;)

wg39070
25-08-2016, 20:51
:D
Zwrócić to się może jak za dużo wypijesz a znajomych widać masz wielce myślących,nawet z tym
grubym portfelem :D
Coś w tym jest ;)

No słownictwem to Ty nie grzeszysz.

wg39070
25-08-2016, 20:52
:D
Zwrócić to się może jak za dużo wypijesz a znajomych widać masz wielce myślących,nawet z tym grubym portfelem :D
Coś w tym jest ;)

Uwierz, czym ktoś bogatszy tym bardziej dokładnie liczy pieniądze.

Arturo72
25-08-2016, 21:20
Uwierz, czym ktoś bogatszy tym bardziej dokładnie liczy pieniądze.
No i masz rację. Większość tutaj grzejacych syfem wegielnym ma pałace w porównaniu do mojego kurnika i domy za bańkę nawet.
Ale dla mnie to debilizm w czystej postaci.
Gaz ziemny i paliwa stałe jedynie dla bogaczy są i ludzi niezbyt myślących a prąd czy też pompy ciepła dla takich szarakow jak ja z chudym portfelem lub myślących :D

autorus
26-08-2016, 05:38
Jeśli masz taką sytuacje to rozważ tez pompę ciepła ale pw. Domek mały i wszędzie podłogówka wiec może być dobrze. Gaz jest ok, ale niestety kocioł dobrej firmy kosztuje. I to niezależnie od mocy. Przemyśl sprawę.

monika91
26-08-2016, 06:37
Jeśli masz taką sytuacje to rozważ tez pompę ciepła ale pw. Domek mały i wszędzie podłogówka wiec może być dobrze. Gaz jest ok, ale niestety kocioł dobrej firmy kosztuje. I to niezależnie od mocy. Przemyśl sprawę.

tak wiem, ale pompa ciepła to spory wydatek. Jej ewentualna naprawa podobno też mało nie kosztuje...

monika91
26-08-2016, 06:39
:D
Czemu tak głupio odpowiadasz ?
Skoro prąd miałeś już w domu to po co rozglądałeś się za czymś innym ?
:D

Znając zapotrzebowanie domu na ciepło i cwu sama sobie na to pytanie odpowiesz.

Zatem ?
Co w Twoim przypadku będzie korzystniejsze biorąc pod uwagę potrzeby domu na energię do ogrzewania i cwu ?
Podpowiedź mała:
prąd-eksploatacja czyli 1kWh to koszt ok.0,30zł a inwestycja ok.2,5tys.zł+zasobnik cwu
gaz-eksploatacja czyli 1kWh to koszt ok.0,22zł a inwestycja ok.12tys.zł+zasobnik cwu


ARTURO napisała na priv, jeśli będziesz miał chwileczke zerknij proszę :)

autorus
26-08-2016, 06:51
tak wiem, ale pompa ciepła to spory wydatek. Jej ewentualna naprawa podobno też mało nie kosztuje...

Nie sądzę żeby różnica w stosunku do gazu była duża. Myślę nawet że może jej w ogóle nie być. Chyba, że gaz masz już w budynku. Projekt, kosztuje, kopanie kosztuje, rozprowadzanie w domu kosztuje, komin nawet metalowy kosztuje.

grend
26-08-2016, 07:10
Witam, stoimy przed decyzją wyboru ogrzewania. Proszę na wyrażenie opinii na temat tego jakie ogrzewanie wybrać ? Ogrzewać gazem czy prądem ?

- dom 88 m2 pow. użytkowej parter + 55 poddasze użytkowe ( do wykończenia za pare lat )
- podłogówka 100 %
- fundament: bloczek24+ styro 20
- ściany pustak ceramiczny 24 + styro 20
- gaz w działce

- ograniczony budżet , musimy liczyć się z kosztami



Za wszelkie opinię będę wdzięczna :)

W gazie dochodzi abonament 70 pln miesięcznie i to jest powód ze w czestych przypadkach opłaca sie prąd. Im mniejszy dom i lepsze ocieplenie + WM tym bardziej prad jest korzystniejszy. Dla 88 m2 ja bym wybral prąd...

monika91
26-08-2016, 07:12
W gazie dochodzi abonament 70 pln miesięcznie i to jest powód ze w czestych przypadkach opłaca sie prąd. Im mniejszy dom i lepsze ocieplenie + WM tym bardziej prad jest korzystniejszy. Dla 88 m2 ja bym wybral prąd...

+ 55 poddasza za jakiś czas, to też trzeba wziąć pod uwagę. Bez WM też będzie ok ? Czy to konieczność ? Tak jak pisałam budżet ograniczony....

monika91
26-08-2016, 07:18
i co w sytuacji jak prądu zabraknie? mieszkam w takiej okolicy, gdzie dość często go zabierają, czasem nawet na kilka godzin.

wg39070
26-08-2016, 07:21
No i masz rację. Większość tutaj grzejacych syfem wegielnym ma pałace w porównaniu do mojego kurnika i domy za bańkę nawet.
Ale dla mnie to debilizm w czystej postaci.
Gaz ziemny i paliwa stałe jedynie dla bogaczy są i ludzi niezbyt myślących a prąd czy też pompy ciepła dla takich szarakow jak ja z chudym portfelem lub myślących :D

No to dzięki za uznanie - ja mam gaz. Czyli według Ciebie jestem nie myślący.

wg39070
26-08-2016, 07:23
A teraz proszę o wpisy ludzi grzejących prądem, bo gadka typu "ja przy takim metrażu robiłbym elektryczne" do niczego nie prowadzi. Wielu tak radzi lecz żaden z nich nie grzeje prądem. Doradzanie jest proste ale kasa to już inna bajka.

wg39070
26-08-2016, 07:24
i co w sytuacji jak prądu zabraknie? mieszkam w takiej okolicy, gdzie dość często go zabierają, czasem nawet na kilka godzin.

Poczekaj, zaraz "elektrycy" doradzą Ci zakup agregatu i napiszą, że przez kilka godzin przecież nie zamarzniesz.

imrahil
26-08-2016, 07:51
grzane grzałką 123 m2, rachunek za CAŁY prąd za okrągły rok około 3 tys. zł (aktualnie mniej, ale ze względu na promocję). w tym rachunku poza grzaniem domu i ciepłej wody jest jeszcze gotowanie, bramy garażowa i wjazdowa, rolety i cała reszta. brak kominka. jak nie ma prądu kilka godzin na dzień, to nic się nie dzieje, bo jak dobrze zaizolujesz dom to żaden problem. w grudniu moja grzałka 6 kW pracowała średnio mniej niż 3 godziny na dobę, w styczniu około 4 godziny na dobę.

podstawa to dobra izolacja i dbałość o szczegóły. zrób OZC i wszystko będzie jasne.

fotohobby
26-08-2016, 07:59
Poczekaj, zaraz "elektrycy" doradzą Ci zakup agregatu i napiszą, że przez kilka godzin przecież nie zamarzniesz.

A jak niby można zmarznąć ?

Chciałem Cię uświadomić, źe jak nie bedzie prądu, to Ty też będziesz bez ogrzewania, więc nie mędrkuj....
Nawet kominka nie odpalisz.

monika91
26-08-2016, 08:17
grzane grzałką 123 m2, rachunek za CAŁY prąd za okrągły rok około 3 tys. zł (aktualnie mniej, ale ze względu na promocję). w tym rachunku poza grzaniem domu i ciepłej wody jest jeszcze gotowanie, bramy garażowa i wjazdowa, rolety i cała reszta. brak kominka. jak nie ma prądu kilka godzin na dzień, to nic się nie dzieje, bo jak dobrze zaizolujesz dom to żaden problem. w grudniu moja grzałka 6 kW pracowała średnio mniej niż 3 godziny na dobę, w styczniu około 4 godziny na dobę.

podstawa to dobra izolacja i dbałość o szczegóły. zrób OZC i wszystko będzie jasne.

OZC mogę zrobić jeśli jeszcze nic nie stoi? tylko na podstawie projektu ?
Wychodzi na to, że instalacja takiego ogrzewania to tania sprawa, ile kosztowała Cie grzałka ? Co można by połączyć z takim źródłem ogrzewania aby mieć coś awaryjnego ?

Z góry przepraszam jeśli moje pytania wydają się mało sensowne ;)

imrahil
26-08-2016, 08:28
OZC mogę zrobić jeśli jeszcze nic nie stoi? tylko na podstawie projektu ?
Wychodzi na to, że instalacja takiego ogrzewania to tania sprawa, ile kosztowała Cie grzałka ? Co można by połączyć z takim źródłem ogrzewania aby mieć coś awaryjnego ?

Z góry przepraszam jeśli moje pytania wydają się mało sensowne ;)

te pytania są bardzo dobre, szczególnie że dom jeszcze nie stoi. OZC zrób na podstawie projektu przed budową, żeby wprowadzić jeszcze ewentualne zmiany w izolacji. instalacja ogrzewania elektrycznego to faktycznie tania sprawa. grzałka kosztuje około 400 zł, do tego naczynie wzbiorcze, stycznik do sterowania czasowego i pompa obiegowa oraz termostat pokojowy. u mnie grzałka jest zainstalowana w zbiorniku, ale widziałem na forum grzałkę zainstalowaną bezpośrednio w jakiejś rurce.

jako źródło awaryjne u nas nie ma nic, ewentualnie jakiś tani biokominek (może kiedyś). niektórzy koniecznie chcą kominek, wtedy najlepiej jakiś prosty z DGP bez udziwnień typu płaszcz wodny.

wg39070
26-08-2016, 08:34
A jak niby można zmarznąć ?

Chciałem Cię uświadomić, źe jak nie bedzie prądu, to Ty też będziesz bez ogrzewania, więc nie mędrkuj....
Nawet kominka nie odpalisz.

A właśnie będę mędrkował, bo pompka w obiegu kominkowym pobierająca ok 10-20 watów, zasilana akumulatorem samochodowym i przetwornicą będzie działała bez problemu dwa dni.

monika91
26-08-2016, 08:44
te pytania są bardzo dobre, szczególnie że dom jeszcze nie stoi. OZC zrób na podstawie projektu przed budową, żeby wprowadzić jeszcze ewentualne zmiany w izolacji. instalacja ogrzewania elektrycznego to faktycznie tania sprawa. grzałka kosztuje około 400 zł, do tego naczynie wzbiorcze, stycznik do sterowania czasowego i pompa obiegowa oraz termostat pokojowy. u mnie grzałka jest zainstalowana w zbiorniku, ale widziałem na forum grzałkę zainstalowaną bezpośrednio w jakiejś rurce.

jako źródło awaryjne u nas nie ma nic, ewentualnie jakiś tani biokominek (może kiedyś). niektórzy koniecznie chcą kominek, wtedy najlepiej jakiś prosty z DGP bez udziwnień typu płaszcz wodny.


naczynie zbiorcze o jakiej pojemności ? dużo miejsca będzie na to potrzebne ? Rozumiem, że odbywa się to tak, że grzejemy wodę np. w drugiej taryfie, która później jest rozprowadzana w podłogówkę, jak również pobierana do mycia itd. ? Muszę mieć coś awaryjnego, taka moja natura.... może rzeczywiście ten kominek w razie w- ale bez płaszcza wodnego będzie ogrzewał tylko salon chyba, prawda ?

wg39070
26-08-2016, 09:03
naczynie zbiorcze o jakiej pojemności ? dużo miejsca będzie na to potrzebne ? Rozumiem, że odbywa się to tak, że grzejemy wodę np. w drugiej taryfie, która później jest rozprowadzana w podłogówkę, jak również pobierana do mycia itd. ? Muszę mieć coś awaryjnego, taka moja natura.... może rzeczywiście ten kominek w razie w- ale bez płaszcza wodnego będzie ogrzewał tylko salon chyba, prawda ?

Naczynie wzbiorcze ma pojemność od kilku do kilkunastu litrów (ma wyrównać ciśnienie w układzie w czasie rozszerzania temperaturowego cieczy). Pomyliłaś z buforem, którego pojemność liczymy w setkach litrów a duże nawet powyżej 1000.

imrahil
26-08-2016, 09:09
naczynie zbiorcze o jakiej pojemności ? dużo miejsca będzie na to potrzebne ? Rozumiem, że odbywa się to tak, że grzejemy wodę np. w drugiej taryfie, która później jest rozprowadzana w podłogówkę, jak również pobierana do mycia itd. ? Muszę mieć coś awaryjnego, taka moja natura.... może rzeczywiście ten kominek w razie w- ale bez płaszcza wodnego będzie ogrzewał tylko salon chyba, prawda ?

naczynie powinien dobrać hydraulik. u mnie kotłownia mieści się w schowku pod schodami. wodę do mycia grzeję w oddzielnym bojlerze za 600 czy 700 zł tylko w taniej taryfie. ogrzewanie też chodzi w taniej taryfie - ładuje się gruba podłogówka.

kominek bez płaszcza, ale z DGP, czyli dystrybucją gorącego powietrza, powinien objąć zasięgiem większość powierzchni domu. jeśli to ma być źródło awaryjne, to wystarczy. dla nas wystarczy ewentualnie biokominek - rozwiązanie sporo tańsze. w kominku i tak nie miałby kto napalić poza sytuacjami awaryjnymi. przy kilkunastogodzinnym braku prądu gorszy problem niż brak ogrzewanie to będzie jeśli akurat rolety będą opuszczone albo nie będzie jak obiadu ugotować.

monika91
26-08-2016, 09:14
naczynie powinien dobrać hydraulik. u mnie kotłownia mieści się w schowku pod schodami. wodę do mycia grzeję w oddzielnym bojlerze za 600 czy 700 zł tylko w taniej taryfie. ogrzewanie też chodzi w taniej taryfie - ładuje się gruba podłogówka.

kominek bez płaszcza, ale z DGP, czyli dystrybucją gorącego powietrza, powinien objąć zasięgiem większość powierzchni domu. jeśli to ma być źródło awaryjne, to wystarczy. dla nas wystarczy ewentualnie biokominek - rozwiązanie sporo tańsze. w kominku i tak nie miałby kto napalić poza sytuacjami awaryjnymi. przy kilkunastogodzinnym braku prądu gorszy problem niż brak ogrzewanie to będzie jeśli akurat rolety będą opuszczone albo nie będzie jak obiadu ugotować.

Czyli masz dwa bojlery ? Jeden na wodę do mycia drugi do podłogówki ? Dobrze rozumiem ? Orientujesz sie ile taki malutki kominek z DGP z cała instalacją może kosztować ?

imrahil
26-08-2016, 09:20
Czyli masz dwa bojlery ? Jeden na wodę do mycia drugi do podłogówki ? Dobrze rozumiem ? Orientujesz sie ile taki malutki kominek z DGP z cała instalacją może kosztować ?

tak, zgadza się. jest kilka możliwości, np. kocioł, bufor z grzałką, bufor z grzałką dla CO i CWU grzanego wężownicą przepływowo (tutaj nie trzeba oddzielnego bojlera do CWU) albo grzałka bezpośrednio w rurze. co do kosztów kominka - nie mam pojęcia.

krbaton
26-08-2016, 09:23
i co w sytuacji jak prądu zabraknie? mieszkam w takiej okolicy, gdzie dość często go zabierają, czasem nawet na kilka godzin.

Bez prądu żadne nowoczesne ogrzewanie nie działa :)

fotohobby
26-08-2016, 09:24
A właśnie będę mędrkował, bo pompka w obiegu kominkowym pobierająca ok 10-20 watów, zasilana akumulatorem samochodowym i przetwornicą będzie działała bez problemu dwa dni.

Czyli jesteś dokładnie w tej samej sytuacji, co inwestor ogrzewający dom prądem.
Tak, jak napisał poprzednik bez prądu żadne nowoczesne źródło ciepła nie zadziała.
Ty w przypadku braku prądu kotła też nie uruchomisz i musisz zadbać o rezerwę.



A grzałka + kominek to jednak dużo niższy koszt, niż gaz + kominek.

monika91
26-08-2016, 09:30
pomalutku temat zaczyna mi się rozjaśniać, w projekcie mam podaną taką wartość : EP 45,37 kWh(m2·rok).

monika91
26-08-2016, 09:32
fajnie było by mieć wszystko : grzałkę i grzanie prądem + kocioł na gaz + kominek z DGP :D

krbaton
26-08-2016, 09:36
Czyli masz dwa bojlery ? Jeden na wodę do mycia drugi do podłogówki ? Dobrze rozumiem ? Orientujesz sie ile taki malutki kominek z DGP z cała instalacją może kosztować ?

Kominek jest fajny przez pierwszy rok ;)

Nie wiem dokładnie ile kosztuje DGP ale podejrzewam, że min 8-10 tys :/

Brak kominka + 3 - 5 tyś oszczędności na kominie :)

Zamiast kominka - WM :)

budowlany_laik
26-08-2016, 09:40
Przede wszystkim - dom akumulacyjny, szczelny. To pozwala zapomnieć Ci o ew. brakach prądu. A w przypadku małego zapotrzebowania na energię i totalnego braku prądu przy siarczystych mrozach, dogrzejesz go (po jakimś czasie - np. po dniu) np. biokominkiem.

krbaton
26-08-2016, 09:52
Do tego mam kominek z płaszczem wodnym wpięty w układ ogrzewania podłogowego. Pozdrawiam.

A co zrobisz z nadmiarem ciepła z kominka ?? ( optymalna temp. pracy to ok 65-70 st )

wg39070
26-08-2016, 09:59
A co zrobisz z nadmiarem ciepła z kominka ?? ( optymalna temp. pracy to ok 65-70 st )

Rozpalam taką ilość paliwa żeby nadmiar nie wystąpił.

Arturo72
26-08-2016, 10:30
ARTURO napisała na priv, jeśli będziesz miał chwileczke zerknij proszę :)Nic nie doszło bo mam zawalona skrzynkę a nie chce mi się czyścić ;)
Pisz tutaj jak coś no chyba,że chcesz się umówić na kawkę ;)
Pompa ciepła to ok.5tys.zł drożej niż gaz ale za to w eksploatacji znacznie tańsza niż gaz czyli albo prąd albo pompa ciepła p-w a nie g-w.
Przede wszystkim zrób OZC.
kWh z prądu i z gazu masz wyżej a 1kWh z pompy to ok.0,10zł czyli co będzie bardziej korzystne dla Ciebie zależy od potrzeb domu na energię do ogrzewania i dla cwu.

Bez ogrzewania temp w domu spada 0,5-1st.C na dobę czyli nie zamarzniesz nawet przez kilka dni bez prądu :)

monika91
26-08-2016, 10:42
W sumie daleko nie ma .... ;)

Możesz napisać jak wysokie rachunki Ty płacisz ?

domino34
26-08-2016, 10:42
Daj sobie spokój z tym kominkiem. Duże koszty, mało używany, kotłownia w salonie. Są lepsze miejsca, aby wydać te pieniądze. Ja zrezygnowałem i dzięki temu mogłem pokryć dach dachówką zamiast blachą.

monika91
26-08-2016, 10:44
Daj sobie spokój z tym kominkiem. Duże koszty, mało używany, kotłownia w salonie. Są lepsze miejsca, aby wydać te pieniądze. Ja zrezygnowałem i dzięki temu mogłem pokryć dach dachówką zamiast blachą.

a czym ogrzewasz ?

Arturo72
26-08-2016, 10:47
W sumie daleko nie ma .... ;)

Możesz napisać jak wysokie rachunki Ty płacisz ?
No nie ma daleko ;)
Za ogrzewanie za sezon grzewczy płacę 500zl a cwu rocznie wychodzi mi ok.400zl czyli rocznie za wszystko 900-1000zł czyli 3300kWh.

Prądem byłoby tego razy 3 czyli 10000kWh i 3000zl rocznie a gazem ok.2200zł.

domino34
26-08-2016, 10:48
a czym ogrzewasz ?

Besztanym, poniewieranym i przeklinanym paliwem stałym w postaci pelletu. Stąd nie doradzę, bo znam rozpatrywane przez Ciebie źródła ciepła tylko z postów forumowych. Ale kominek to moim zdaniem zbędny wydatek. Chyba, że masz kasę to wtedy...

monika91
26-08-2016, 10:53
[QUOTE=Arturo72;7246087]No nie ma daleko ;)
Za ogrzewanie za sezon grzewczy płacę 500zl a cwu rocznie wychodzi mi ok.400zl czyli rocznie za wszystko 900-1000zł czyli 3300kWh.

Prądem byłoby tego razy 3 czyli 10000kWh i 3000zl rocznie a gazem ok.2200zł.[/QUOT

o kurcze... to grosze płacisz...

ile kosztowała Cie pompa z całą instalacją ?
Gazem było by taniej, niż prądem ?

Lukasz11
26-08-2016, 10:54
grzane grzałką 123 m2, rachunek za CAŁY prąd za okrągły rok około 3 tys. zł

Jakkolwiek nie wniosę nic do dyskusji, to z ciekawości: jaki dom, jak zbudowany, jaka izolacja, jaki bufor?

monika91
26-08-2016, 10:55
Besztanym, poniewieranym i przeklinanym paliwem stałym w postaci pelletu. Stąd nie doradzę, bo znam rozpatrywane przez Ciebie źródła ciepła tylko z postów forumowych. Ale kominek to moim zdaniem zbędny wydatek. Chyba, że masz kasę to wtedy...


zadowolony jesteś z tego typu ogrzewania ? a po za sezonem grzewczym wodę jak grzejesz ? ile potrzebujesz tego pelletu na cały sezon grzewczy ?

Arturo72
26-08-2016, 10:58
o kurcze... to grosze płacisz...

ile kosztowała Cie pompa z całą instalacją ?
Gazem było by taniej, niż prądem ?
Gazem w eksploatacji byłoby taniej niz pradem o ok.8 groszy na 1kWh.
3 lata temu za pompę placilem 16tys.zl dzisiaj sądzę,że do takiego domu ok.20-22tys.zl.

domino34
26-08-2016, 11:03
zadowolony jesteś z tego typu ogrzewania ? a po za sezonem grzewczym wodę jak grzejesz ? ile potrzebujesz tego pelletu na cały sezon grzewczy ?

Przykro mi, pierwsza zima dopiero przede mną... Widziałem tylko jak działa ten piec u innych ludzi i na podstawie rozmów z nimi i zobaczenia na żywo tego rozwiązania zdecydowałem się na to ogrzewanie. Wodę użytkową można grzać piecem w trybie lato lub prądem w taniej taryfie.

monika91
26-08-2016, 11:05
Gazem w eksploatacji byłoby taniej niz pradem o ok.8 groszy na 1kWh.
3 lata temu za pompę placilem 16tys.zl dzisiaj sądzę,że do takiego domu ok.20-22tys.zl.

masz jeden bojler na wodę czy dwa ?

jasiek71
26-08-2016, 11:06
Besztanym, poniewieranym i przeklinanym paliwem stałym w postaci pelletu. Stąd nie doradzę, bo znam rozpatrywane przez Ciebie źródła ciepła tylko z postów forumowych. Ale kominek to moim zdaniem zbędny wydatek. Chyba, że masz kasę to wtedy...

Czyli pellet jest bee ...?
Znam kilka kotłowni na takie paliwo i jest ok ...

A wracając do tematu to cały kompletny system grzewczy oparty na gruntowej pompie ciepła wraz z zasobnikiem CWU i całą podłogówką to koszt ok 35- 37 tys ...

Arturo72
26-08-2016, 11:06
masz jeden bojler na wodę czy dwa ?
Jeden,tylko do cwu,pompa jest wpieta bezpośrednio pod rozdzielacz podlogowki.

monika91
26-08-2016, 11:10
Czyli pellet jest bee ...?
Znam kilka kotłowni na takie paliwo i jest ok ...

A wracając do tematu to cały kompletny system grzewczy oparty na gruntowej pompie ciepła wraz z zasobnikiem CWU i całą podłogówką to koszt ok 35- 37 tys ...

to nie do przejścia dla mnie :/

domino34
26-08-2016, 11:11
Czyli pellet jest bee ...?
Znam kilka kotłowni na takie paliwo i jest ok ...

A wracając do tematu to cały kompletny system grzewczy oparty na gruntowej pompie ciepła wraz z zasobnikiem CWU i całą podłogówką to koszt ok 35- 37 tys ...

No napisałem z ironią, bo to forum tylko beszta wszelkie paliwa stałe. Wydawało mi się to oczywiste. Ja zdecydowałem się na grzanie pelletem, bo uznałem to za najlepsze dla mojej sytuacji. Widziałem kotłownię na ten pellet, rozmawiałem z ludźmi i wydaje mi się, że pellet jest dobrym rozwiązaniem. Na pewno nie powiedziałbym, że jest bee. Jest na pewno jednym z najlepszych paliw stałych do grzania domu

To dla porównania powiem, że mnie też kompletny system grzewczy na pellet wyszedł niewiele ponad 30 tys (z tym, że również besztana instalacja mieszana), w tej cenie jest woda użytkowa. Gdyby zrobić 100% podłogówki wyszło by taniej

System grzewczy z gazem raczej jeszcze taniej by chyba wyszedł. Jest tu sporo użytkowników gazu (np Elfir).

jasiek71
26-08-2016, 11:18
to nie do przejścia dla mnie :/

Więc pozostaje jakaś prosta kotłownia elektryczna lub gazowa podpięta do podłogówki ...
Ewentualnie jeszcze system na kablach grzewczych, ale to raczej dla twardzieli ...;)
Jak chcesz to możesz zrobić sobie wycieczkę do mnie i zobaczyć jak działa taki dom ( patrz stopka ...) , masz raptem 90 km...

monika91
26-08-2016, 11:25
Więc pozostaje jakaś prosta kotłownia elektryczna lub gazowa podpięta do podłogówki ...
Ewentualnie jeszcze system na kablach grzewczych, ale to raczej dla twardzieli ...;)
Jak chcesz to możesz zrobić sobie wycieczkę do mnie i zobaczyć jak działa taki dom ( patrz stopka ...) , masz raptem 90 km...

a Twoje rachunki jak się kształtują ? Skąd wybór kabi elektrycznych ? mało osób chyba się na to decyduje ...

domino34
26-08-2016, 11:27
to nie do przejścia dla mnie :/

Nie wiem, czy ktoś o tym nie wspominał, ale może zrobić sobie jakieś rozwiązanie przejściowe? Mam na myśli np 100% podłogówki z buforem grzanym grzałką, ale ten bufor z odpowiednimi wyprowadzeniami, tak, żeby jak się odkujesz zrobić sobie docelowe ogrzewanie.

I niestety też nikt Ci wprost nie napisał, że docelowe grzanie prądem wymaga o wiele solidniejszych izolacji niż inne źródła Ciepła (co z tego, że zaoszczędzisz na etapie kotłowni, jak potem będziesz walić pieniądze w izolacje...) + wymagana WM ( o tym chyba ktoś napisał)

Zrobienie 100% podłogówki z piecem gazowym wyjdzie drożej niż prąd (bo przyłącze gazu, projekty itp), ale może na dłuższą metę nie będzie tak źle? Pogadaj z Elfir lub fotohobby (on chyba też grzeje gazem, ale nie jestem pewien)

jasiek71
26-08-2016, 11:32
Nie wiem, czy ktoś o tym nie wspominał, ale może zrobić sobie jakieś rozwiązanie przejściowe? Mam na myśli np 100% podłogówki z buforem grzanym grzałką, ale ten bufor z odpowiednimi wyprowadzeniami, tak, żeby jak się odkujesz zrobić sobie docelowe ogrzewanie.

A po co bufor ...?
Do elektrycznego ogrzewania wystarczy tylko tyle ...
365562

domino34
26-08-2016, 11:38
Żeby grzać w 2 taryfie?

Ale Twoje rozwiązanie jest pewnie tańsze w instalacji ( i też pewnie działa tylko w 2 taryfie?)

jasiek71
26-08-2016, 11:39
a Twoje rachunki jak się kształtują ? Skąd wybór kabi elektrycznych ? mało osób chyba się na to decyduje ...

Dlaczego kable ...
Bo były najtańsze a chałupa nie potrzebowała nawet pomieszczenia na kotłownię...
Koszt ogrzewania to ok 3-3,5 k ale trzeba jeszcze dodać że dom był budowany w 2001 roku więc inne były też standardy niż obecnie ...
My jesteśmy mega zadowoleni z tego rozwiązania bo jest kompletnie bezobsługowy/ bezserwisowy i dość " idiotoodporny " ...:)

fotohobby
26-08-2016, 11:55
Kotłownia gazowa, wraz z przyłączem, instalacja poza domem papierami itp to jakieś 14tyś zł.
Może udałby się zejść do 12 w sprzyjających warunkach.

Za dom taki jak mój, rachunki to około 950zł za CO, 800-900 za CWU.

monika91
26-08-2016, 11:56
Kotłownia gazowa, wraz z przyłączem, instalacja poza domem papierami itp to jakieś 14tyś zł.
Może udałby się zejść do 12 w sprzyjających warunkach.

Za dom taki jak mój, rachunki to około 950zł za CO, 800-900 za CWU.

za cały rok ?????????

fotohobby
26-08-2016, 12:00
No oczywiście. Przecież wszyscy podajemy za rok.

monika91
26-08-2016, 12:05
No oczywiście. Przecież wszyscy podajemy za rok.

to bardzo tanio... muszę skrupulatnie przeczytać Twój dziennik ;)

fotohobby
26-08-2016, 12:09
Gdybym budował teraz zrezygnowałbym z gazu, dołożył 5cm styropianu na ścianach, 10cm celulozy w strop i grzałbym tak, jak imrahil.

za kilka(naście) lat panele PV na dachu i byłoby jeszcze taniej.

imrahil
26-08-2016, 12:11
Jakkolwiek nie wniosę nic do dyskusji, to z ciekawości: jaki dom, jak zbudowany, jaka izolacja, jaki bufor?

grzane 123 m2 (całkowicie odizolowane od reszty, m.in. garaż, gdzie nie mam izolacji pod podłogą, na ścianach 10 cm styro, na stropie 15 cm). piętrowy dom z silikatu na płycie, izolacja to 25 cm podłoga, 30 cm grafit ściany, 50 cm strop. do tego większość okien od południa i WM z odzyskiem ciepła i duża dbałość o szczegóły (eliminację mostków). bufor 200 litrów - taki zamiast kotła, ale można nim pogrzać godzinę lub dwie w drogiej taryfie.

co do pelletu - 1 kWh kosztuje ponoć tyle co z gazu, czyli niewiele mniej niż prąd w taniej taryfie. dla kilkuset zł oszczędności w stosunku do prądu nie zdecydowałbym się na dodatkowe pomieszczenie, komin z obróbkami, drogi kocioł itd. (czyli w sumie kilkadziesiąt tys. zł więcej niż moja kotłownia). wolałem te pieniądze przeznaczyć na poprawę parametrów domu. w sumie mój system grzewczy z izolacją, oknami i WM kosztował mniej niż standardowa izolacja z systemem na pellet, a rachunki mam niższe, ogrzewanie mniej awaryjne i pełni bezobsługowe.

wg39070
26-08-2016, 12:25
No oczywiście. Przecież wszyscy podajemy za rok.

Wszystko się zgadza poza tym, że nie wszyscy budują takie małe domki jak Twój.

fotohobby
26-08-2016, 12:36
Dlatego podaję w stopce swój metraż, żeby był punkt odniesienia

Autorka będzie miała nawet nieco mniejszy, a po wykończeniu poddasza trochę większy (po podłogach).
Jeśli odpowiednio ociepli dom, koszt będzie porównywalny.

krbaton
26-08-2016, 12:43
Rozpalam taką ilość paliwa żeby nadmiar nie wystąpił.

Hahaha ale dowcipkujesz :) chyba jednak to będzie rzeczywiście pierwsza zima ;)

Powodzenia

radar22
26-08-2016, 13:42
Ja znów zastanawiam się nad grzaniem pompą ciepła a prądem (piece akumulacyjne II taryfa sterowanie elektroniczne).

Piece akumulacyjne wychodzą dużo taniej niż instalacja CO i pompa ciepła. A II taryfa prądu i spore oszczędności na komfortowej regulacji temperatury w pomieszczeniach skłania mnie jednak ku ogrzewaniu piecami akumulacyjnymi..

Komfort jest rewelacyjny, automat czuwa nad dokładną temperaturą w pomieszczeniach, sam podnosi i obniża temperaturę (18st w nocy, 21st jak ktoś jest w domu i 16st jak nikogo nie ma). A piec do ogrzania pomieszczenia z 16 do 21stopni potrzebuje max 15 minut...
Pompą ciepła jednak tego nie uzyskam i bezwładność instalacji jest nieporównywalnie większa.

fotohobby
26-08-2016, 13:47
Pokaż mi choć jeden dom energooszczędny, w którym w ciągu nocy temperatura spadnie z 21 do 18C.
W takim "namiocie" to nawet w latach młodości nie mieszkałem...

Taki system, to się w drewnianym domku letniskowym sprawdza...

radar22
26-08-2016, 14:12
Aktualnie mieszkam w kamienicy (ocieplonej 20cm styropianu) i sprawdza się idealnie. Nie wiem jak będzie w domu ze ścianami U=0,15.

Arturo72
26-08-2016, 14:48
Aktualnie mieszkam w kamienicy (ocieplonej 20cm styropianu) i sprawdza się idealnie. Nie wiem jak będzie w domu ze ścianami U=0,15.
W takim domu nie ma szansy,żeby temperatura z 21st.C spadła do 18st.C w ciągu paru godzin,bardziej paru dob.

radar22
26-08-2016, 15:19
Czyli różnice ogrzewania pomiędzy pompą a ogrzewaniem elektrycznym będą stosunkowo małe. Rzędu 100/mc (1200 rocznie). Male oczywiście biorąc pod uwagę koszty inwestycji.

Ale jakoś nie chce mi się wierzyć ze energooszczędny dom tak mocno trzyma temperaturę :-)

Arturo72
26-08-2016, 15:39
Czyli różnice ogrzewania pomiędzy pompą a ogrzewaniem elektrycznym będą stosunkowo małe. Rzędu 100/mc (1200 rocznie). Male oczywiście biorąc pod uwagę koszty inwestycji.
Na samym ogrzewaniu tylko,do tego dochodzi cwu czyli u mnie stosunek c.o do cwu to prawie 50/50 bo c.o to 1700kWh a cwu 1500kWh.
Róznica w koszcie inwestycji między prądem a pompą to ok.10-15tys.zł.


Ale jakoś nie chce mi się wierzyć ze energooszczędny dom tak mocno trzyma temperaturę :-)
Niektórzy do tej pory nie wierzą,że z temp.-20st.C wytwarzane jest ciepło :D
Dom energooszczędny to nie tylko małe straty ciepła ale też i akumulacyjność ścian i wylewki bo kilkaset ton betonu tak szybko nie ostudzisz czyli duża bezwładność domu.

imrahil
26-08-2016, 19:37
Ale jakoś nie chce mi się wierzyć ze energooszczędny dom tak mocno trzyma temperaturę :-)

to jeszcze zależy z czego ten dom. murowany z silikatu na pewno, drewniany czy murowany z jakiegoś lekkiego betonu komórkowego pewnie mniej.

wg39070
26-08-2016, 20:06
Na samym ogrzewaniu tylko,do tego dochodzi cwu czyli u mnie stosunek c.o do cwu to prawie 50/50 bo c.o to 1700kWh a cwu 1500kWh.

Róznica w koszcie inwestycji między prądem a pompą to ok.10-15tys.zł.


Niektórzy do tej pory nie wierzą,że z temp.-20st.C wytwarzane jest ciepło :D
Dom energooszczędny to nie tylko małe straty ciepła ale też i akumulacyjność ścian i wylewki bo kilkaset ton betonu tak szybko nie ostudzisz czyli duża bezwładność domu.

Coć takiego. Nie może być!

Arturo72
26-08-2016, 20:38
Coć takiego. Nie może być!
No może być.
A jak to u Ciebie wygląda ?
Zapotrzebowanie domu na ciepło i potrzeby na cwu ?
Rzucisz dane i wyliczenia czy musisz iść do sąsiada zapytać się ile jego dom potrzebuje energii na ogrzewanie i ile jego domownicy potrzebują energii na kapanie się ?
Będziesz mieszkał w domu sąsiada i u niego się kapal ?

wg39070
26-08-2016, 20:51
No może być.

A jak to u Ciebie wygląda ?
Zapotrzebowanie domu na ciepło i potrzeby na cwu ?
Rzucisz dane i wyliczenia czy musisz iść do sąsiada zapytać się ile jego dom potrzebuje energii na ogrzewanie i ile jego domownicy potrzebują energii na kapanie się ?
Będziesz mieszkał w domu sąsiada i u niego się kapal ?

Nigdzie nie będę chodził. Stać mnie na normalne życie, bez chorych wyliczeń!

asolt
26-08-2016, 21:10
Nigdzie nie będę chodził. Stać mnie na normalne życie, bez chorych wyliczeń!

Na jakiej podstawie twierdzisz ze ozc i audyt to są chore wyliczenia, czy tylko dlatego ze tak powiedział Arturo?

radar22
26-08-2016, 21:26
Na samym ogrzewaniu tylko,do tego dochodzi cwu czyli u mnie stosunek c.o do cwu to prawie 50/50 bo c.o to 1700kWh a cwu 1500kWh.
Róznica w koszcie inwestycji między prądem a pompą to ok.10-15tys.zł.


Przy samej pompie PC czy mówimy o całej instalacji? (czekam aktualnie na wyceny, a z pierwszych wstępnych informacji rozstrzał cen jest spory)
Instalacja pieców akumulacyjnych z programatorem czasowym (7 dni) i dynamicznym rozładowaniem to koszt do 15k




Niektórzy do tej pory nie wierzą,że z temp.-20st.C wytwarzane jest ciepło :D
Dom energooszczędny to nie tylko małe straty ciepła ale też i akumulacyjność ścian i wylewki bo kilkaset ton betonu tak szybko nie ostudzisz czyli duża bezwładność domu.

Przy ytongu też?

radar22
26-08-2016, 21:26
to jeszcze zależy z czego ten dom. murowany z silikatu na pewno, drewniany czy murowany z jakiegoś lekkiego betonu komórkowego pewnie mniej.

Będę miał ytonga + 20cm styropianu.

Arturo72
26-08-2016, 21:47
Przy samej pompie PC czy mówimy o całej instalacji? (czekam aktualnie na wyceny, a z pierwszych wstępnych informacji rozstrzał cen jest spory)
Instalacja pieców akumulacyjnych z programatorem czasowym (7 dni) i dynamicznym rozładowaniem to koszt do 15k




Przy ytongu też?
Całej instalacji. Zależnie od obciążenia cieplnego pompa ciepła z zasobnikiem cwu to koszt 20-22tys.zł a prąd czyli kocioł elektryczny lub bufor z grzałką + bojler to ok.5-7tys.zl..

Rostrzal cen jest spory bo niektórzy chcą lub nawet uwielbiaja być traktowani jak jelenie lub owce do strzyżenia nie mając pojęcia czego dokładnie chcą a instalartorzy to wykorzystują lojac i dojac takie owce :)

Np Ty,obciążenia cieplne domu Twojego jakie jest ?
:D
Jak odpowiedź będzie brzmiała yyyyy,aaaaa to znaczy,że jesteś taką potencjalną owca do strzyzenia i losiem :D
Zadałeś konkretne pytanie czy tylko "chcem pompe" ? :D


Przy ytongu też?
Przy BK wylewka to ok.8-10m3 betonu nagrzanego i stabilizujacego temperaturę w domu.
Jak szybko schlodzisz i czym taką masę betonu o 1st.C ?
I to jest właśnie jedna z zalet podlogowki czyli duża bezwładność.

radar22
26-08-2016, 22:15
Całej instalacji. Zależnie od obciążenia cieplnego pompa ciepła z zasobnikiem cwu to koszt 20-22tys.zł a prąd czyli kocioł elektryczny lub bufor z grzałką + bojler to ok.5-7tys.zl..

Rostrzal cen jest spory bo niektórzy chcą lub nawet uwielbiaja być traktowani jak jelenie lub owce do strzyżenia nie mając pojęcia czego dokładnie chcą a instalartorzy to wykorzystują lojac i dojac takie owce :)

Np Ty,obciążenia cieplne domu Twojego jakie jest ?
:D
Jak odpowiedź będzie brzmiała yyyyy,aaaaa to znaczy,że jesteś taką potencjalną owca do strzyzenia i losiem :D
Zadałeś konkretne pytanie czy tylko "chcem pompe" ? :D


6,8kW (powierzchnia użytkowa 138, całkowita 205), przy czym to projektowe a dodatkowo wymieniam wentylację grawitacyjną na mechaniczną z rekuperacją.
Co do cen biorę pod uwagę koszt PC oraz instalacji ogrzewania podłogowego.

Ciężko mi teraz podać jakieś kwoty bo czekam na wyceny :) (ciągle nie wiem ile będzie kosztowało ogrzewanie podłogowe i cała armatura)
ale chciałbym porównać koszt PC wraz z całą instalacją CO w domu (ogrzewanie podłogowe, grzejniki i cała armatura).
W elektrycznym biorę pod uwagę piece akumulacyjne które w całym domu wraz z instalacją będą kosztowały 12-15k.



Przy BK wylewka to ok.8-10m3 betonu nagrzanego i stabilizujacego temperaturę w domu.
Jak szybko schlodzisz i czym taką masę betonu o 1st.C ?
I to jest właśnie jedna z zalet podlogowki czyli duża bezwładność.

Faktycznie ciężko będzie wychładzać

Arturo72
26-08-2016, 22:32
6,8kW (powierzchnia użytkowa 138, całkowita 205), przy czym to projektowe a dodatkowo wymieniam wentylację grawitacyjną na mechaniczną z rekuperacją.
Co do cen biorę pod uwagę koszt PC oraz instalacji ogrzewania podłogowego.

Ciężko mi teraz podać jakieś kwoty bo czekam na wyceny :) (ciągle nie wiem ile będzie kosztowało ogrzewanie podłogowe i cała armatura)
ale chciałbym porównać koszt PC wraz z całą instalacją CO w domu (ogrzewanie podłogowe, grzejniki i cała armatura).
W elektrycznym biorę pod uwagę piece akumulacyjne które w całym domu wraz z instalacją będą kosztowały 12-15k.



Faktycznie ciężko będzie wychładzać
Rozpatrując i siebie ogrzewanie elektryczne interesowałem się piecami akumulacyjnymi ale było to najgorsze rozwiązanie.
Wolałbym już pakować do domu kable tak znienawidzone niż te piece.
Chcesz grzać prądem to albo kocioł typu kospel albo bufor z grzałką.
Ale co z cwu ?

A jak zależy Ci na kosztach to najtaniej będzie wstawić do każdego pomieszczenia farelke po ok.60zl i będzie super ciepło.

radar22
26-08-2016, 22:42
Rozpatrując i siebie ogrzewanie elektryczne interesowałem się piecami akumulacyjnymi ale było to najgorsze rozwiązanie.
Wolałbym już pakować do domu kable tak znienawidzone niż te piece.
Chcesz grzać prądem to albo kocioł typu kospel albo bufor z grzałką.
Ale co z cwu ?

A co takiego jest nie tak z piecami akumulacyjnymi? Ja mam teraz w mieszkaniu dwa i jestem mega zadowolony.
Cena ma znaczenie ale jednak kwestia wygody również.

Piecem akumulacyjnym mogę podnieść temperaturę pomieszczenia (20m2) o 2-3 stopnie w 15 minut...
Żona lubi ciepło i czasem lubi się "dogrzać", czasem i mi nie wystarcza zimą 21st - ustawiam 23 i mam je naprawdę szybko

A przy ogrzewaniu podłogowym nie dość że podwyższam temp. w całym domu to ma dużą bezwładność, a piecami steruję osobno każde pomieszczenie (dokładnie!) do konkretnej temperatury.

CWU bojler w II taryfie lub kolektor słoneczny.

Arturo72
26-08-2016, 22:47
A co takiego jest nie tak z piecami akumulacyjnymi? Ja mam teraz w mieszkaniu dwa i jestem mega zadowolony.
Cena ma znaczenie ale jednak kwestia wygody również.

Piecem akumulacyjnym mogę podnieść temperaturę pomieszczenia (20m2) o 2-3 stopnie w 15 minut...
Żona lubi ciepło i czasem lubi się "dogrzać", czasem i mi nie wystarcza zimą 21st - ustawiam 23 i mam je naprawdę szybko

A przy ogrzewaniu podłogowym nie dość że podwyższam temp. w całym domu to ma dużą bezwładność, a piecami steruję osobno każde pomieszczenie (dokładnie!) do konkretnej temperatury.

CWU bojler w II taryfie lub kolektor słoneczny.
No niestety ale te piece nie mają nic wspólnego z wygodą i komfortem życia,sam o tym pisałeś że nie sa w stanie utrzymać komfortowej temperatury w domu non stop.
Z tego względu był to dla mnie badziew i dlatego wolalbym kable niż ten badziew.

Człowieku,piszemy o domu codziennie uzytkowanym a nie hotelu gdzie podnosi się temperaturę dopiero jak goście przyjadą.
W normalnym domu te piece zważywszy na komfort życia nie mają racji bytu.

radar22
26-08-2016, 22:59
No niestety ale te piece nie mają nic wspólnego z wygodą i komfortem życia,sam o tym pisałeś że nie sa w stanie utrzymać komfortowej temperatury w domu non stop.
Z tego względu był to dla mnie badziew i dlatego wolalbym kable niż ten badziew.

Człowieku,piszemy o domu codziennie uzytkowanym a nie hotelu gdzie podnosi się temperaturę dopiero jak goście przyjadą.

Nigdzie nie napisałem że piec nie jest w stanie utrzymać komfotrowej temperatury - jest w stanie i to idealnie co do 1st.

Komfort dla mnie to możliwość obniżenia temeratury w nocy do 18st. (tak się śpi lepiej i tak zresztą zalecają wszyscy lekarze ;) )
W dzień 21 st. a jak chcę 23 to mam w 15 minut...
to jest komfort :)

A zaletą dodatkową jest możliwość ustawienia niższej temeratury (automatycznie) jak nie ma nikogo w domu do 16st. - czyli zysk dla portfela :)

Moje standardowe programy ogrzewania:
6:30-9:00 - 21 stopni (nie wstajemy wcześniej jak o 7:00 i zawsze rano jest 21)
9:00-14:30 - 16 stopni (z pracy wracam nie wcześniej niż o 15)
14:30-23 - 21 st
23:00-6:30 18st

ogrzanie o 2 stopnie zajmuje nie więcej niż 15 minut. i tu mam wygodę spania w nocy w niższej temperaturze i oszczędność dla portfela

Ja tego używam od 7 lat i jest naprawdę wygodnie, automatycznie i wbrew pozorom oszczędnie.

radar22
26-08-2016, 23:03
No niestety ale te piece nie mają nic wspólnego z wygodą i komfortem życia,sam o tym pisałeś że nie sa w stanie utrzymać komfortowej temperatury w domu non stop.

Piszę o nowoczesnych piecach akumulacyjnych a nie o starych rupieciach.
Używam dimplexów z rozładowaniem dynamicznym z programatorem
thermoval TVT08P plus dimplex VFMi 30


http://www.thermovalpolska.pl/pl/component/mb2portfolio/project/16-tvt-08-p-regulator-z-programem-tygodniowym
http://dimplex.pl/product/vfmi-30/

Arturo72
26-08-2016, 23:03
Nigdzie nie napisałem że piec nie jest w stanie utrzymać komfotrowej temperatury - jest w stanie i to idealnie co do 1st.

Komfort dla mnie to możliwość obniżenia temeratury w nocy do 18st. (tak się śpi lepiej i tak zresztą zalecają wszyscy lekarze ;) )
W dzień 21 st. a jak chcę 23 to mam w 15 minut...
to jest komfort :)

A zaletą dodatkową jest możliwość ustawienia niższej temeratury (automatycznie) jak nie ma nikogo w domu do 16st. - czyli zysk dla portfela :)

Moje standardowe programy ogrzewania:
6:30-9:00 - 21 stopni (nie wstajemy wcześniej jak o 7:00 i zawsze rano jest 21)
9:00-14:30 - 16 stopni (z pracy wracam nie wcześniej niż o 15)
14:30-23 - 21 st
23:00-6:30 18st

ogrzanie o 2 stopnie zajmuje nie więcej niż 15 minut. i tu mam wygodę spania w nocy w niższej temperaturze i oszczędność dla portfela

Ja tego używam od 9 lat i jest naprawdę wygodnie, automatycznie i wbrew pozorom oszczędnie.
Wbrew pozorom to takiego handlarza ludzie inteligentni rozpoznają na kilometr :D
Nie masz zielonego pojęcia o tym jak zachowują się nowe domy. Zmień forum na stare rudere tam znajdziesz klientów.
Piszesz jedną wielką bzdurę,typową papkę marketingową dla idiotow i właśnie takich losiow jakich szukasz.

Wbrew pozorom oszczędnie to zależy od domu a nie czym się grzeje bo te piece to COP1 tak jak grzałka i kable a mają ten minus że w porównaniu do kabli i grzałki mają zerowa akumulacje

radar22
26-08-2016, 23:18
Wbrew pozorom to takiego handlarza ludzie inteligentni rozpoznają na kilometr :D
Nie masz zielonego pojęcia o tym jak zachowują się nowe domy. Zmień forum na stare rudere tam znajdziesz klientów.
Piszesz jedną wielką bzdurę,typową papkę marketingową dla idiotow i właśnie takich losiow jakich szukasz.

Wbrew pozorom oszczędnie to zależy od domu a nie czym się grzeje bo te piece to COP1 tak jak grzałka i kable a mają ten minus że w porównaniu do kabli i grzałki mają zerowa akumulacje

Chyba kolego masz coś nie tak z głową, nic nie sprzedaję i nie szukam klientów.

Nie piszę bzdur a jedynie opisuję ogrzewanie jakie mam teraz w mieszkaniu. O tym jak się zachowuje ogrzewanie w nowym domu nie mam pojęcia to fakt - bo dopiero planuję budowę w przyszłym roku. I dlatego piszę na forum żeby poznać opinie.

Piece to COP1 ale w II farfie, ale jak widzę nie pogadamy normalnie.

Arturo72
26-08-2016, 23:28
Nie pogadamy se bo dla handlarzy dupiacych bzdury nie mam litości.
Ile energii zuzywasz na podniesienie temp.z 16.st.C do 23st.C i jak to jest możliwe ?
Może zacznij operować kWh a nie debilna sieczka marketingowa ?

radar22
26-08-2016, 23:44
Nie pogadamy se bo dla handlarzy dupiacych bzdury nie mam litości.
Ile energii zuzywasz na podniesienie temp.z 16.st.C do 23st.C i jak to jest możliwe ?
Może zacznij operować kWh a nie debilna sieczka marketingowa ?

Poszukaj psychiatry bo to się nazywa paranoja.

Jeden z pieców które mam w domu akumuluje do 24 kWh, nagrzewa poprzez nadmuch powietrza więc różnica temperatur jest szybko odczuwalna.

Arturo72
27-08-2016, 00:02
Poszukaj psychiatry bo to się nazywa paranoja.

Jeden z pieców które mam w domu akumuluje do 24 kWh, nagrzewa poprzez nadmuch powietrza więc różnica temperatur jest szybko odczuwalna.
No proszę bardzo :)
Czyli przy okazji sam otwiera okna,żeby temperatura spadła o 5st.C w przeciągu paru minut ?
:D
Dalej jedziemy sieczką marketingową ?
Nie masz debili przed sobą tylko inwestorów już mieszkających.

radar22
27-08-2016, 00:03
No proszę bardzo :)
Czyli przy okazji sam otwiera okna,żeby temperatura spadła o 5st.C w przeciągu paru minut ?

Czasu spadku temperatury nie mierzyłem, ale w nocy temp. jednak spada w mieszkaniu (stara kamienica).

Arturo72
27-08-2016, 00:05
Czasu spadku temperatury nie mierzyłem, ale w nocy temp. jednak spada w mieszkaniu (stara kamienica).
To już Ci proponowałem zmienić forum na stare rudere a nie promować jakiś badziew wśród nowych domów.

Przy okazji,w takiej starej ruderze za energię z COP1 do ogrzewania zapłacisz majątek.
Z ciekawości ile kWh zużywasz na ogrzewanie ?

radar22
27-08-2016, 00:14
To już Ci proponowałem zmienić forum na stare rudere a nie promować jakiś badziew wśród nowych domów.

Przy okazji,w takiej starej ruderze za energię z COP1 do ogrzewania zapłacisz majątek.
Z ciekawości ile kWh zużywasz na ogrzewanie ?

Nie mam pod ręką FV żeby sprawdzić ile, ale rachunek jest mniej więcej na 320zł/mc (ogrzewanie + wszystko na prąd - suszarka do prania, kuchnia itd...)
W porównaniu ze znajomymi podłaczonymi do miejskiej sieci płacę mniej.

Arturo72
27-08-2016, 00:17
Nie mam pod ręką FV żeby sprawdzić ile, ale rachunek jest mniej więcej na 320zł/mc (ogrzewanie + wszystko na prąd - suszarka do prania, kuchnia itd...)
W porównaniu ze znajomymi podłaczonymi do miejskiej sieci płacę mniej.
Pytam się o ilość energii zuzyta na cele grzewcze tylko i wyłącznie a nie ile płacisz za prąd i nie to ile sasiedzi płacą.
Rozumny jesteś człowiek czy jakis niezbyt tomny ?

Ja w bloku za ogrzewanie miejskie placilem ponad 2000zl rocznie a teraz 500zl za sezon grzewczy w metrażu 2 razy większym i o czym to świadczy ?

radar22
27-08-2016, 00:19
Pytam się o ilość energii zuzyta na cele grzewcze tylko o wyłącznie a nie to ile sasiedzi płacą.
Rozumny jesteś człowiek czy jakis niezbyt tomny ?

Oczywiście jako normalny człowiek instaluję w mieszkaniu sublicznik na ogrzewanie :)

Arturo72
27-08-2016, 00:23
Oczywiście jako normalny człowiek instaluję w mieszkaniu sublicznik na ogrzewanie :)
Zatem ile energii zuzywasz na ogrzewanie w swojej kamienicy swoim badziewiem ?
Na jakiej podstawie uważasz,że ten badziew jest lepszy od kabli czy grzałki ?
Bo ja wiem na jakiej podstawie jest gorszy od kabli czy grzałki zużywając tyle samo energii.

radar22
27-08-2016, 00:29
Zatem ile energii zuzywasz na ogrzewanie w swojej kamienicy swoim badziewiem ?
Na jakiej podstawie uważasz,że ten badziew jest lepszy od kabli czy grzałki ?

Niezależnie od tego czy podam ilość kWh czy kwotę obejmie ona i ogrzewanie i inne urządzenia.
Piec akumulacyjny nie pracuje ze stałym czasem ładowania. Więc realnie nie wiem.

Główną zaletą jest praca w II taryfie oraz możliwość sterowania przez elektronikę, gdzie utrzymuje idealnie temperaturę i nie ma dużego wachania temperatury.

Arturo72
27-08-2016, 00:34
Niezależnie od tego czy podam ilość kWh czy kwotę obejmie ona i ogrzewanie i inne urządzenia.
Piec akumulacyjny nie pracuje ze stałym czasem ładowania. Więc realnie nie wiem.

Główną zaletą jest praca w II taryfie oraz możliwość sterowania przez elektronikę, gdzie utrzymuje idealnie temperaturę i nie ma dużego wachania temperatury.

Sieczke marketingową handlarzyku znowu uprawiasz ?
Wahanie temp +- 5st.C uważasz za małe wahanie ?
Dla debili może tak.
Grzałka czy kable w wylewce oferują wahanie rzędu +-1st.C.
Kable i grzałka pracują tylko w II taryfie dzięki wylewce.

Pisałem Ci handlarzyku że to nie forum dla debili lykajacych każdy badziew.
Może idź na dział paliw stałych,tam znajdziesz nie myślących inwestorów :D

radar22
27-08-2016, 00:42
Sieczke marketingową handlarzyku znowu uprawiasz ?
Wahanie temp +- 5st.C uważasz za małe wahanie ?
Dla debili może tak.
Grzałka czy kable w wylewce oferują wahanie rzędu +-1st.C.
Kable i grzałka pracują tylko w II taryfie dzięki wylewce.

Pisałem Ci handlarzyku że to nie forum dla debili lykajacych każdy badziew.

Znów polecam psychiatrę :)

Faktycznie rano i wieczorem temperatura jest identyczna grzejąc jedynie w II taryfie?
W nocy na końcu II taryfy nie jest dużo cieplej niż wieczorem?

Arturo72
27-08-2016, 00:46
Znów polecam psychiatrę :)

Faktycznie rano i wieczorem temperatura jest identyczna grzejąc jedynie w II taryfie?
W nocy na końcu II taryfy nie jest dużo cieplej niż wieczorem?
Handlarzyku,przeczytaj uwaznie

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.
Temp zasilania ustawiona na max.36st C.
Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.
Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.

Orientuj się jakie są wahania temperatur.

Kopara opadła ?
Mówiłem,że nie piszesz do debili...
Zmień dział na "paliwa stałe" :D

radar22
27-08-2016, 00:55
Handlarzyku,przeczytaj uwaznie

Orientuj się jakie są wahania temperatur.

Rozumiem że wzrost temp. od 17-22 to dzięki domownikom i włączonemu sprzętowi a spadek rano noc na poziomie 0,4(6)st (sypialnia)?

Arturo72
27-08-2016, 00:56
Rozumiem że wzrost temp. od 17-22 to dzięki domownikom i włączonemu sprzętowi a spadek rano noc na poziomie 0,4(6)st (sypialnia)?
Dokładnie tak.

radar22
27-08-2016, 00:58
Dokładnie tak.

OK, a z czego masz ściany i jak izolowane?

Arturo72
27-08-2016, 01:00
OK, a z czego masz ściany i jak izolowane?
Wszystko jest w stopce.

radar22
27-08-2016, 01:02
Wszystko jest w stopce.

Ytong 24 zachowa się podobnie?

Temeratura była mierzona jako temp. powietrza czy podłogi?

Arturo72
27-08-2016, 01:03
Ytong 24 zachowa się podobnie?

Temeratura była mierzona jako temp. powietrza czy podłogi?
Temperatura powietrza,mam dwa termometry na wys.ok.1m od podłogi.
BK ma mniejszą zdolność akumulacji i nie wiem jak się zachowa.

radar22
27-08-2016, 01:14
Temperatura powietrza,mam dwa termometry na wys.ok.1m od podłogi.
BK ma mniejszą zdolność akumulacji i nie wiem jak się zachowa.

A odczuwalnie stopą nie widać różnicy? (kwestia komfortu).
Nocą zawsze około 22-23st.?

Przy zmianie ytonga na silikat musiał bym przeliczać konstrukcję :/

krbaton
27-08-2016, 06:52
Witam, stoimy przed decyzją wyboru ogrzewania. Proszę na wyrażenie opinii na temat tego jakie ogrzewanie wybrać ? Ogrzewać gazem czy prądem ?

- dom 88 m2 pow. użytkowej parter + 55 poddasze użytkowe ( do wykończenia za pare lat )
- podłogówka 100 %
- fundament: bloczek24+ styro 20
- ściany pustak ceramiczny 24 + styro 20
- gaz w działce

- ograniczony budżet , musimy liczyć się z kosztami



Za wszelkie opinię będę wdzięczna :)

Niestety moniko91 tak się kończą wszystkie tematy :/ zawłaszczane są przez zawodowych pisarzy postów !!

Pamiętaj, że twój dom nie ma 88 m2 tylko 143 nawet jeśli góra jest nie wykończona :)


Pozdrawiam i życzę powodzenia

ProStaś
27-08-2016, 10:14
A co takiego jest nie tak z piecami akumulacyjnymi? Ja mam teraz w mieszkaniu dwa i jestem mega zadowolony.
Cena ma znaczenie ale jednak kwestia wygody również.

Piecem akumulacyjnym mogę podnieść temperaturę pomieszczenia (20m2) o 2-3 stopnie w 15 minut...
Żona lubi ciepło i czasem lubi się "dogrzać", czasem i mi nie wystarcza zimą 21st - ustawiam 23 i mam je naprawdę szybko

A przy ogrzewaniu podłogowym nie dość że podwyższam temp. w całym domu to ma dużą bezwładność, a piecami steruję osobno każde pomieszczenie (dokładnie!) do konkretnej temperatury.

CWU bojler w II taryfie lub kolektor słoneczny.

W miarę przyzwoicie izolowanym, murowanym domu, nie jesteś w stanie uzyskać spadku temperatury rzędu 3-5 *C w kilka godzin. Chyba, że otworzysz okna.
Dom będzie się zachowywał inaczej niż kamienica i musisz o tym pamiętać.

Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem to może być fajna sprawa. Ja od ponad 6 lat używam Duo Heatów - statycznych piecy akumulacyjnych. I spisują się bardzo dobrze. Ale mam dość dobrze ocieplony dom.

Tyle tylko, że to droga impreza. Piece dynamiczne, jak będziesz miał tych pomieszczeń dużo, to pewnie będą te 15 kPLN kosztować. A do tego są one duże i trudno je nazwać ładnymi....

I może to Ci coś da do myślenia. Mam również kable zatopione w wylewce (łazienka, pralnia, przedpokój, kuchnia) i ciepło z wylewki jest sympatyczniejsze, aniżeli to z piecy.

Udanego wyboru, pzdr

radar22
27-08-2016, 10:40
W miarę przyzwoicie izolowanym, murowanym domu, nie jesteś w stanie uzyskać spadku temperatury rzędu 3-5 *C w kilka godzin. Chyba, że otworzysz okna.
Dom będzie się zachowywał inaczej niż kamienica i musisz o tym pamiętać.

Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem to może być fajna sprawa. Ja od ponad 6 lat używam Duo Heatów - statycznych piecy akumulacyjnych. I spisują się bardzo dobrze. Ale mam dość dobrze ocieplony dom.

Tyle tylko, że to droga impreza. Piece dynamiczne, jak będziesz miał tych pomieszczeń dużo, to pewnie będą te 15 kPLN kosztować. A do tego są one duże i trudno je nazwać ładnymi....

I może to Ci coś da do myślenia. Mam również kable zatopione w wylewce (łazienka, pralnia, przedpokój, kuchnia) i ciepło z wylewki jest sympatyczniejsze, aniżeli to z piecy.

Udanego wyboru, pzdr

Dziękuję za odpowiedź. Szacuję że za piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem i elektroniką muszę zapłacić 12-15k.
Kusi mnie możliwość chwilowego szybkiego podniesienia temperatury.

A te statyczne ładnie trzymają stałą temperaturę? Jak wychodzą koszty ogrzewania?
Muszę zatem jeszcze sprawdzić koszty instalacji ogrzewania podłogowego prądem...

ProStaś
27-08-2016, 11:55
A te statyczne ładnie trzymają stałą temperaturę? Jak wychodzą koszty ogrzewania?
Muszę zatem jeszcze sprawdzić koszty instalacji ogrzewania podłogowego prądem...

Tak trzymają, ale tylko w małych pomieszczeniach, pokojach. W dużym sobie średnio radzą....trzeba ich więcej dawać.

Co do kosztów, nic Ci one nie powiedzą. Różne domy, różne temp., różne przyzwyczajenia itd.

Na nCO idzie mi ok. 7000 kWh, ale to szacunek (nie mam podlicznika) + drewno do kominka ok. 400 zł. (2mp)
Dom 142 m2 parter.

monika91
27-08-2016, 12:29
Niestety moniko91 tak się kończą wszystkie tematy :/ zawłaszczane są przez zawodowych pisarzy postów !!

Pamiętaj, że twój dom nie ma 88 m2 tylko 143 nawet jeśli góra jest nie wykończona :)


Pozdrawiam i życzę powodzenia


niestety, a pierwsze strony wątku były naprawdę bardzo pomocne dla mnie i myślę, ze nie tylko dla mnie bo mam wrażenie, że wiele osób stoi przed takim wyborem jak ja. Chciała bym prosić o zakończenie tych "przepychanek" i zachęcam kolejne osoby do wypowiadania się NA TEMAT PYTANIA, które zadałam :)

Pozdrawiam

Arturo72
27-08-2016, 13:41
niestety, a pierwsze strony wątku były naprawdę bardzo pomocne dla mnie i myślę, ze nie tylko dla mnie bo mam wrażenie, że wiele osób stoi przed takim wyborem jak ja. Chciała bym prosić o zakończenie tych "przepychanek" i zachęcam kolejne osoby do wypowiadania się NA TEMAT PYTANIA, które zadałam :)

Pozdrawiam
No to już chyba wszystko zostało powiedziane :)
Gaz odpada bo jest drogi w inwestycji a wcale nie najtańszy w eksploatacji czyli albo prąd albo pompa ciepła powietrze-woda :)
Wykonaj OZC i wiedząc ile dom potrzebuje energii na ogrzewanie i cwu wtedy samodzielnie podejmiesz decyzję na podstawie własnego kalkulatora i własnego portfela.

Beskidziak
27-08-2016, 13:59
niestety, a pierwsze strony wątku były naprawdę bardzo pomocne dla mnie i myślę, ze nie tylko dla mnie bo mam wrażenie, że wiele osób stoi przed takim wyborem jak ja. Chciała bym prosić o zakończenie tych "przepychanek" i zachęcam kolejne osoby do wypowiadania się NA TEMAT PYTANIA, które zadałam :)

Pozdrawiam
Jestem po rocznym używaniu gazu. Niestety jak ktoś wyżej napisał naokoło nikt nie ogrzewal prądem i jakoś tak bezrefleksyjnie wpakowałem się w gaz. Późnej pod wpływem tego forum, dopiero policzyłem i obejrzałem instalacje: typu bufor grzany grzałką pradowa w taniej taryfie. Moje przemyślenia, obliczenia:
1.koszt mojej instalacji gazowej, z projektem,pozwoleniem, kotlem etc zamknął się kwotą 14600zl
Koszt instalacji; bufor z wężownicą cwu z grzalkami i sterowaniem zamknalby sie wedlug obliczen ;w około 6 tyś
2.koszt prądu w taniej taryfie u mnie 28gr/kWh, koszt gazu około 24gr/kwh (przy czym przy prądzie płacił bym za kwh realną, przy gazie to raczej papierowy wynik zależny od :kaloryczność gazu, sprawność spalania, zużycie prądu przez kocioł, kosztu przeglądu kotła, kosztu wizyty kominiarza etc )
3.różnica w koszcie naprawy w przypadku awarii zdecydowanie na korzyść prądu (zwłaszcza że uważam nieskromnie że lewych rąk nie mam i w przypadku awarii prądu je tam włożę - gazu raczej nie)
4.zaraz po montażu licznika gazu miałem przy nim wyciek, około 3m od domu, w trakcie budowy płotu wyszło ze rurociąg gazu zamiast, 0,5 metra od płotu w pewnym fragmencie idzie pod nim i o mało go nie uszkodziłem, wnioski: jak najdalej od instytucji Pgnig.

To tyle pokrótce,moich ........przemyśleń

asolt
27-08-2016, 14:24
Jestem po rocznym używaniu gazu. Niestety jak ktoś wyżej napisał naokoło nikt nie ogrzewal prądem i jakoś tak bezrefleksyjnie wpakowałem się w gaz. Późnej pod wpływem tego forum, dopiero policzyłem i obejrzałem instalacje: typu bufor grzany grzałką pradowa w taniej taryfie. Moje przemyślenia, obliczenia:
1.koszt mojej instalacji gazowej, z projektem,pozwoleniem, kotlem etc zamknął się kwotą 14600zl
Koszt instalacji; bufor z wężownicą cwu z grzalkami i sterowaniem zamknalby sie wedlug obliczen ;w około 6 tyś
2.koszt prądu w taniej taryfie u mnie 28gr/kWh, koszt gazu około 24gr/kwh (przy czym przy prądzie płacił bym za kwh realną, przy gazie to raczej papierowy wynik zależny od :kaloryczność gazu, sprawność spalania, zużycie prądu przez kocioł, kosztu przeglądu kotła, kosztu wizyty kominiarza etc )
3.różnica w koszcie naprawy w przypadku awarii zdecydowanie na korzyść prądu (zwłaszcza że uważam nieskromnie że lewych rąk nie mam i w przypadku awarii prądu je tam włożę - gazu raczej nie)
4.zaraz po montażu licznika gazu miałem przy nim wyciek, około 3m od domu, w trakcie budowy płotu wyszło ze rurociąg gazu zamiast, 0,5 metra od płotu w pewnym fragmencie idzie pod nim i o mało go nie uszkodziłem, wnioski: jak najdalej od instytucji Pgnig.

To tyle pokrótce,moich ........przemyśleń

Moze troche sprostowania, II taryfa w G12w to 26,15 gr (Tauron o/Bielsko Biała), bufor z automatyką, pompami obiegowymi i cyrkulacyjnymi, osprzetęm, naczyniem przeponowym itd po kosztach zakupu to najmniej 8 tys (bufor 1000l z wezownicą 4-8 m2), chyba ze bufor to samoróbka i wszystko złozysz sam.
Co do reszty to calkowita racja, z tym ze trzeba uwzglednic regionalne ceny gazu i prądu, bo co jest opłacalne na terenie Tauronu nie musi byc tak samo opłacalne na terenie np. PGE.

wg39070
27-08-2016, 14:54
Napiszę raz jeszcze - "pieniądze to nie wszystko". Razi mnie takie podejście do życia, tylko i wyłącznie na podstawie pieniędzy!

Beskidziak
27-08-2016, 14:55
Moze troche sprostowania, II taryfa w G12w to 26,15 gr (Tauron o/Bielsko Biała), bufor z automatyką, pompami obiegowymi i cyrkulacyjnymi, osprzetęm, naczyniem przeponowym itd po kosztach zakupu to najmniej 8 tys (bufor 1000l z wezownicą 4-8 m2), chyba ze bufor to samoróbka i wszystko złozysz sam.
Co do reszty to calkowita racja, z tym ze trzeba uwzglednic regionalne ceny gazu i prądu, bo co jest opłacalne na terenie Tauronu nie musi byc tak samo opłacane a terenie np. PGE.
Tkwisz w tym na codzień, to zapewne masz rację. Koszty te liczyłem post factum, więc może może bez wystarczajacego zaangażowania.

Beskidziak
27-08-2016, 15:00
Napiszę raz jeszcze - "pieniądze to nie wszystko". Razi mnie takie podejście do życia, tylko i wyłącznie na podstawie pieniędzy!
W jaki sposób to ma pomóc Monice, ma się kierować sentymentem ..........do gazu?

asolt
27-08-2016, 15:06
Tkwisz w tym na codzień, to zapewne masz rację. Koszty te liczyłem post factum, więc może może bez wystarczajacego zaangażowania.

To ze inwestycja w gaz jest nieopłacalna a przynajmniej na terenie Tauronu usiłuje przekonywac chociaz troche nieudolnie Arturo, to wynika z kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Ogolnie inwestorzy boją sie czystego prądu, nie wiedzą jakie sa ceny w taryfach G12xx i dlatego tak bezkrytycznie wybierają gaz. Ty sie przekonałes na własne skorze ze warto było sie zainteresowac prądem przed podjeciem kluczowych decyzji, dobrze ze opisałes swoje spostrzezenia, moze to skłoni niektórych do zastanowienia sie nad tym wyborem.

monika91
27-08-2016, 16:01
powiedzmy, że zdecydowała bym się na prąd. Czy jest jakikolwiek sens zrobic podłącz gazu, tak żeby później ewentualnie kupic piec na gaz i zmienić ogrzewanie na gazowe ? To pewnie podwójny wydatek bo na początkowym etapie zaoszczędzę tylko na piecu, bo i tak wszystko trzeba wcześniej zainstalować prawda ? Widze, że to ogrzewanie prądem to naprawdę moze być dobry wybór przy mojej powierzchni domu, ale jak kiedyś ten prąd pójdzie ostro w górę, to co wtedy ? Dziś był u mnie wujek i mówił, że skończył właśniej domowej roboty kolektory, czy jak to można nazwać, twierdzi, że przez cała wiosnę, lato i w jesieni kiedy będzie grzało słoneczko pozwoli mu to na ogrzanie wody- do gotowania, kąpania. Fajna sprawa tym bardziej, że koszt 1 "czegoś takiego" to jedyne 300 zł. Jeszcze pytanko czy jak prąd to koniecznie WM ??

asolt
27-08-2016, 16:13
powiedzmy, że zdecydowała bym się na prąd. Czy jest jakikolwiek sens zrobic podłącz gazu, tak żeby później ewentualnie kupic piec na gaz i zmienić ogrzewanie na gazowe ? To pewnie podwójny wydatek bo na początkowym etapie zaoszczędzę tylko na piecu, bo i tak wszystko trzeba wcześniej zainstalować prawda ? Widze, że to ogrzewanie prądem to naprawdę moze być dobry wybór przy mojej powierzchni domu, ale jak kiedyś ten prąd pójdzie ostro w górę, to co wtedy ? Dziś był u mnie wujek i mówił, że skończył właśniej domowej roboty kolektory, czy jak to można nazwać, twierdzi, że przez cała wiosnę, lato i w jesieni kiedy będzie grzało słoneczko pozwoli mu to na ogrzanie wody- do gotowania, kąpania. Fajna sprawa tym bardziej, że koszt 1 "czegoś takiego" to jedyne 300 zł. Jeszcze pytanko czy jak prąd to koniecznie WM ??

Z jakiego powodu prąd ma isc ostro w góre przy braku jednoczesnej podwyzki cen gazu, juz teraz coraz wiecej energii elektrycznej wytwarzane jest z gazu. Ceny prądu i gazu są ze sobą powiązane, mogą sie pojawic pewne odchyłki od relacji cen obecnych ale nie powinny byc duze. Co wm to tyle juz na tym forum na pisano na ten temat ze szkoda powtarzac, brak wm jednakowo oddziaływuje na grzanie pradem czy gazem

Arturo72
27-08-2016, 16:17
powiedzmy, że zdecydowała bym się na prąd. Czy jest jakikolwiek sens zrobic podłącz gazu, tak żeby później ewentualnie kupic piec na gaz i zmienić ogrzewanie na gazowe ?
Nie ma najmniejszego sensu.Ja w dalszym ciągu mam przyłacze przed działką a nie w domu.


Widze, że to ogrzewanie prądem to naprawdę moze być dobry wybór przy mojej powierzchni domu, ale jak kiedyś ten prąd pójdzie ostro w górę, to co wtedy ?
A myślisz,że wtedy gaz ziemny nie pójdzie do góry ?
Ile Twój dom zużyje energii na ogrzewanie i cwu ?
Od tego zacznij bo masz jakiś wstręt widzę do cyferek ;)

Jeszcze pytanko czy jak prąd to koniecznie WM ??
Nie koniecznie ale WM to skuteczna i komfortowa wentylacja tym bardziej w nowych szczelnych domach i obojetnie czym byś grzała WM jest zalecana do nowych domów.

monika91
27-08-2016, 17:15
tak na pewno zlece wykonanie takiego zapotrzebowania. W takim razie może prąd + kominek (tym bardziej, że mamy swój las, w razie czego drzewo zawsze będzie...) Wychodzi na to ze prad i kominek wyjdzie prawie tyle co gaz. I jeszcze dopowiem, że nie chodzi mi o ogrzewanie, które będzie jak najmniej obsługowe tylko najtańsze pózniej w eksploatacji, przy założeniu, że nie wydamy teraz na niego krocie.

grend
27-08-2016, 17:54
... kiedy ostatnio była porzadna zima ? albo pospekulujmy - kiedy bedzie porządna zima ??? Za rok ? za 10 lat ? . Jeżeli nadal w aurze się nic nie zmieni to dla domów około 100 metrowych tylko prąd...

Arturo72
27-08-2016, 18:03
I jeszcze dopowiem, że nie chodzi mi o ogrzewanie, które będzie jak najmniej obsługowe tylko najtańsze pózniej w eksploatacji, przy założeniu, że nie wydamy teraz na niego krocie.
No to powietrzna pompa ciepła,nie dużo droższa w inwestycji od gazu a rachunki za ogrzewanie i cwu będą symboliczne.
Taniej niż węglem i drewnem kupionym :)

wg39070
27-08-2016, 18:17
No to powietrzna pompa ciepła,nie dużo droższa w inwestycji od gazu a rachunki za ogrzewanie i cwu będą symboliczne.
Taniej niż węglem i drewnem kupionym :)

A ja mam takową w postaci klimy. Chcesz płacić te symboliczne rachunki? Jeśli taj to płać. Jeśli nie to nie pieprz głupot!

Arturo72
27-08-2016, 18:25
A ja mam takową w postaci klimy. Chcesz płacić te symboliczne rachunki? Jeśli taj to płać. Jeśli nie to nie pieprz głupot!
No dokladniadnie masz pompę powietrze-powietrze i chlodzisz nie wykorzystując tańszej taryfy.
Dla Twojej wiedzy:
1kWh z gazu ziemnego 0,22-0,25zł
1kWh z prądu w taryfie G12W 0,26-0,30zl
1kWh z powietrznej pompy z COP3 czyli 0,26-0,30/3=0,09-0,10zł
1kWh z ekogroszka 0,15-0,17zł

Ale co Ty możesz o tym wiedzieć jak masz WG :D

Czyli biorąc pod uwagę mój dom który na c.o i cwu potrzebuje ok.10000kWh
Grzejac gazem placilbym rocznie 2200-2400zł
Grzejac prądem placilbym rocznie 2600-3000zł
Grzejac pompa p-w płacę rocznie niecały 1000zl(3300kWh)
Czyli grosze w porowaniu do prądu i gazu.
Grzejac syfem wegielnym placilbym 1500-1700zł.

wg39070
27-08-2016, 18:55
No dokladniadnie masz pompę powietrze-powietrze i chlodzisz nie wykorzystując tańszej taryfy.
Dla Twojej wiedzy:

1kWh z gazu ziemnego 0,22-0,25zł
1kWh z prądu w taryfie G12W 0,26-0,30zl
1kWh z powietrznej pompy z COP3 czyli 0,26-0,30/3=0,09-0,10zł
1kWh z ekogroszka 0,15-0,17zł

Ale co Ty możesz o tym wiedzieć jak masz WG :D

Czyli biorąc pod uwagę mój dom który na c.o i cwu potrzebuje ok.10000kWh
Grzejac gazem placilbym rocznie 2200-2400zł
Grzejac prądem placilbym rocznie 2600-3000zł
Grzejac pompa p-w płacę rocznie niecały 1000zl(3300kWh)
Czyli grosze w porowaniu do prądu i gazu.
Grzejac syfem wegielnym placilbym 1500-1700zł.

Teoria i nic więcej. Czyli kicha!!!

Arturo72
27-08-2016, 18:56
Teoria i nic więcej. Czyli kicha!!!
Czwarty sezon grzewczy w moim przypadku się już zbliża :D
Całościowe zużycie energii na c.o+cwu u mnie w dzienniku na podliczniku od 2013r.
Grzane 100% w tańszej taryfie.

wg39070
27-08-2016, 19:02
Czwarty sezon grzewczy w moim przypadku się już zbliża :D
Całościowe zużycie energii na c.o+cwu u mnie w dzienniku na podliczniku od 2013r.

Grzane 100% w tańszej taryfie.

Czyli grzejesz gazem, prądem i węglem jednocześnie. Szacun! W przeciwnym wypadku, skąd te wyliczenia?

Arturo72
27-08-2016, 19:15
Czyli grzejesz gazem, prądem i węglem jednocześnie. Szacun! W przeciwnym wypadku, skąd te wyliczenia?
Po pierwsze z OZC,przed budową wiedziałem ile mój dom będzie potrzebował energii na ogrzewanie a zużycie energii na cwu przewidywalem z dotychczasowego zużycia mieszkając w bloku.
Dlatego olalem gaz ziemny który mam przy działce na korzyść ogrzewania prądem.
Po drugie każde medium grzewcze dostarcza energię grzewczą,jednostka energii to kWh zatem z każdego paliwa wylicza się koszt wytworzenia energii czyli koszt jednostki kWh.

Tomek B..
04-09-2016, 15:42
tak na pewno zlece wykonanie takiego zapotrzebowania. W takim razie może prąd + kominek (tym bardziej, że mamy swój las, w razie czego drzewo zawsze będzie...) Wychodzi na to ze prad i kominek wyjdzie prawie tyle co gaz. I jeszcze dopowiem, że nie chodzi mi o ogrzewanie, które będzie jak najmniej obsługowe tylko najtańsze pózniej w eksploatacji, przy założeniu, że nie wydamy teraz na niego krocie.

Polecam do twojego domu wodne ogrzewanie podłogowe zasilane elektrycznie.
Jeśli już kominek to raczej ładny piec kominkowy o jak najmniejszej mocy, bo inaczej dużych przyjemności z widoku płomieni nie będzie chyba, że przy pootwieranych oknach.
Najlepiej będzie zlecić budowę buforka z wężownicą na bieżącą c.w.u. grzaną przepływowo + wężownicę solarną do podłączenia tego samego co wujek zrobił u siebie za 300zł (lepiej postawić to na gruncie aby nie straszyło:)).
Będziesz płaciła tyle samo, ile za gaz, być może mniej ale na pewno zaoszczędzisz całą kwotę, którą musisz zainwestować w doprowadzenie gazu do domu i rozpoczęcie jego spalania.
W przyszłości założysz jeszcze na dachu instalację pv i rachunki jeszcze bardziej spadną.
Samo pytanie innych ile płacą za ogrzewanie to żaden punkt odniesienia dla Ciebie. Co może powiedzieć Tobie informacja, że mój sąsiad płaci za gaz w roku 5tys. zł za dom 170m2 i w zezonie grzewczym ciągle kopci się u niego z komina i to nie gazowego.? Równie dobrze mógłby płacić tyle samo za ogrzewanie energią elektryczną. Istotny jest koszt jednej kwh ciepła wyprodukowany z danego nośnika energii. W tej chwili cena kwh z gazu i prądu w taryfie pozaszczytowej jest zbliżona. Do ogrzewania w taryfie pozaszczytowej konieczna jest akumulacja, wtedy masz pewność, że koszt ogrzewania będzie się mieścił w 100% w taryfie pozaszczytowej. Jeśli będziesz chciała zmniejszyć ilość zużywanych kwh to częściej będziesz używała kominka, czy jak radzę pieca kominkowego, ale pamiętaj, że do niego także będziesz wrzucała pieniądze i niezbyt ekologicznie teleportowała je przez komin.
Dowiedz się także, znając już szacowane zużycie o sumę opłat stałych jaką będziesz placiła posiadając gaz i o opłaty stałe dla energii elektrycznej. Opłaty stałe w gazie możesz spokojnie odjąć od kosztów całkowitych energii elektrycznej. Zwróć uwagę, że użytkujący gaz korzystają z energii elektrycznej w taryfie G11, ponieważ nie posiadają żadnych odbiorników, które byłyby opłacalne dla taryfy G12 czy też G12W. Ogrzewając dom korzystasz z taryfy pozaszczytowej jednocześnie płacąc trochę więcej za taryfę szczytową ale suma sumarum średnia cena za każdą zużytą kwh jest o wiele niższa niż w taryfie G11.

mmm4
21-09-2016, 10:07
Wszyscy piszecie o plusach i minusach kazdego typu ogrzewania - bardzo fajnie.
Aczkolwiek potrzebuje troche pomocy z wyborem typu ogrzewania nowo wybudowanego domu.
Planowalismy gruntowa pompe cieple, ale koszt calosci jednak nas przerasta, wyszlo za wszystko ponad 110k pln (pompa, odwierty, podlogowka)
Powierzchi do ogrzewania bedzie ok 350m2.
Gazu nie mam w drodze, myslalem o takim zbiorniku z gazem stojacym na dzialce, ale nie bardzo mam nawet pojecie gdzie tego szukac.
Za kazda podpowiedz/rade z gory dziekuje

Mobe
21-09-2016, 10:36
Gazu nie mam w drodze, myslalem o takim zbiorniku z gazem stojacym na dzialce, ale nie bardzo mam nawet pojecie gdzie tego szukac.
Dobrze się zastanów, to najdroższy typ ogrzewania. Problemem może też być napełnianie zbiornika, firmy nie przyjeżdżają zazwyczaj, żeby doładować za np 1000 zł tylko od razu trzeba wyłożyć 4-5 tysięcy, a to może być kłopot jeśli zbiornik się wyczerpie np. w marcu, a kasy brak.

mmm4
21-09-2016, 11:31
to w takim razie co bys proponowal, gdyz pompa ciepla chwilowa odpada (po prostu ze wzgledu na systuacje rodzinno-zdrowotna musimy sie przeprowadzic w jak najkrotszym czasie).

Tomek B..
21-09-2016, 20:28
Podstawowa zasada to uniwersalna możliwość dystrybucji ciepła z każdego nośnika energii. To właśnie zapewni ogrzewanie podłogowe w całym domu.
Do zasilania i powrotu rozdzielacza ogrzewania podłogowego podłączymy co tylko chcemy. Jeśli mają być to paliwa stałe to musimy wziąść pod uwagę dodatkowe miejsce na składowanie.
Najlepsze rozwiazanie jakie widzę u Ciebie to zbiornik buforowy z wężownicą w środku, przez którą będzie przepływała c.w.u.. Taki zbiornik można grzać wszystkim....
Zbiorniki buforowe na popularnym portalu aukcyjnym:

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=zbiornik+buforowy&bmatch=s0-hou-1-4-0812
Z pojemnością zbiorników nie ma co szaleć. Wystarczy 500l a pojemność cieplną zwiększyć w grubszej wylewce ogrzewania podłogowego.

Godne polecenia:http://allegro.pl/zbiornik-bufor-buforowy-wez-cwu-500l-akumulator-ci-i5929737933.html
Z dodatkowa wężownicą:http://allegro.pl/zbiornik-bufor-buforowy-wez-cwu-400l-spiro-2w-sola-i5929820067.html

Jednak według mnie najlepiej złożyć zamówienie w: www.termica.pl takiego zbiornika akumulacyjnego jaki będziesz potrzebowała i nie będziesz musiała wymieniać przez następne co najmniej 30lat.

Gos**c
21-09-2016, 20:47
Zwróć uwagę, że użytkujący gaz korzystają z energii elektrycznej w taryfie G11, ponieważ nie posiadają żadnych odbiorników, które byłyby opłacalne dla taryfy G12 czy też G12W.
Tak dla informacji.
Lodówka, zmywarka, pralka, suszarka, a także urządzenia działające pomiędzy 13.00 a 15.00.
Mam gaz i taryfe G12W. Zużywam 60% energii w taniej taryfie.

Tomek B..
21-09-2016, 20:57
Tak dla informacji.
Lodówka, zmywarka, pralka, suszarka, a także urządzenia działające pomiędzy 13.00 a 15.00.
Mam gaz i taryfe G12W. Zużywam 60% energii w taniej taryfie.

Nie posiadając gazu zużywam 85% w taniej taryfie, z tym że moje zużycie to 1500kwh drogiej taryfy i 7000kwh taniej taryfy.
Duże zużycie taniej taryfy to podstawa oszczędności. Jesli masz gaz to całkowite zużycie energii elektrycznej nie przekracza u Ciebie 4000kwh/rok z czego 2400kwh w taniej taryfie. Policz dokładnie stawki G12w do G11, czy przypadkiem nie wychodzisz lepiej na G11.

imrahil
21-09-2016, 21:26
u nas w G12 wychodzi 35-40% energii w taniej taryfie (nie licząc ogrzewania i CWU - sam prąd bytowy). uruchamiamy w tanich godzinach pralkę i zmywarkę (tu nie zawsze) oraz przepompownię ścieków. reszta bez żadnych ograniczeń. fakt, że niewiele TV oglądamy. generalnie wychodzi porównywalnie lub minimalnie taniej niż w G11. jak przejdziemy na G12W, to tego prądu w taniej taryfie będzie jeszcze więcej.

Gos**c
22-09-2016, 06:58
Nie posiadając gazu zużywam 85% w taniej taryfie, z tym że moje zużycie to 1500kwh drogiej taryfy i 7000kwh taniej taryfy.
Duże zużycie taniej taryfy to podstawa oszczędności. Jesli masz gaz to całkowite zużycie energii elektrycznej nie przekracza u Ciebie 4000kwh/rok z czego 2400kwh w taniej taryfie. Policz dokładnie stawki G12w do G11, czy przypadkiem nie wychodzisz lepiej na G11.

Masz racje, ze w ciągu roku zużycie ok 4MWh, ale już od zużycia 25% w taniej taryfie przewagę ma taryfa G12w. W ciągu roku wyjdzie mi taniej jakieś 500zł w porównaniu do G11. Bardzo dużo dają weekendy i te 2 godz. w ciągu dnia.

asolt
22-09-2016, 07:06
u nas w G12 wychodzi 35-40% energii w taniej taryfie (nie licząc ogrzewania i CWU - sam prąd bytowy). uruchamiamy w tanich godzinach pralkę i zmywarkę (tu nie zawsze) oraz przepompownię ścieków. reszta bez żadnych ograniczeń. fakt, że niewiele TV oglądamy. generalnie wychodzi porównywalnie lub minimalnie taniej niż w G11. jak przejdziemy na G12W, to tego prądu w taniej taryfie będzie jeszcze więcej.

Do konca roku w Tauronie G12w w II taryfie będą wszystkie dni swiateczne na tygodniu i przez to rocznie uzyskamy jeszcze wiecej godzin II taryfy.

monika91
23-09-2016, 08:45
a u mnie dalej mętlik w głowie. Czekam na warunki zabudowy, kupuje projekt, jednak mniejsza opcja niż myślałam wcześniej- 63,5 m2 parter+ 45,5 m2 poddasze- ale wykańczamy całość ( za komentarze, że mały, siaki itd dziękuje :)). Jak będę miała projekt zlecam OZC i podejmiemy decyzje. W przyszłym roku będą u mnie w gminie dofinansowania do paneli fotowoltaicznych w wysokości 85%, ale warunek będzie taki, że dom musi być oddany do użytku :/ szkoda bo fajna sprawa.

JTKirk
23-09-2016, 09:19
Do konca roku w Tauronie G12w w II taryfie będą wszystkie dni swiateczne na tygodniu i przez to rocznie uzyskamy jeszcze wiecej godzin II taryfy.

pisze to gdzieś, czy to informacja nieoficjalna?
będzie to dotyczyć wszystkich oddziałów??

asolt
23-09-2016, 10:27
pisze to gdzieś, czy to informacja nieoficjalna?
będzie to dotyczyć wszystkich oddziałów??

ad1 . bez odpowiedzi
ad2 . na pewno dotyczy dawnego Enionu czyli odz. Kraków, Tarnów, Będzin, Bielsko, Częstochowa, jak inne odziały nie wiem, ale mogę sie dowiedziec.

Aktualnie trwa sukcesywna wymiana liczników na nowe które mają zaprogramowany kalendarz dni swiatecznych

Tomek B..
23-09-2016, 17:27
a u mnie dalej mętlik w głowie. Czekam na warunki zabudowy, kupuje projekt, jednak mniejsza opcja niż myślałam wcześniej- 63,5 m2 parter+ 45,5 m2 poddasze- ale wykańczamy całość ( za komentarze, że mały, siaki itd dziękuje :)). Jak będę miała projekt zlecam OZC i podejmiemy decyzje. W przyszłym roku będą u mnie w gminie dofinansowania do paneli fotowoltaicznych w wysokości 85%, ale warunek będzie taki, że dom musi być oddany do użytku :/ szkoda bo fajna sprawa.

Dom o takiej powierzchni aż się prosi o zasilanie na jednym nośniku energii. Co do wybranej wielkości powierzchni, powiem tylko, ze myślisz bardzo rozsądnie.
Skoro da sie żyć w mieszkaniu o powierzchni 60m2 to dlaczego dom ma być 4 razy taki?
Z żoną bardzo się cieszymy, że mamy 160m2 a nie więcej - rodzina 5 osobowa.

Tomek B..
23-09-2016, 17:28
ad1 . bez odpowiedzi
ad2 . na pewno dotyczy dawnego Enionu czyli odz. Kraków, Tarnów, Będzin, Bielsko, Częstochowa, jak inne odziały nie wiem, ale mogę sie dowiedziec.

Aktualnie trwa sukcesywna wymiana liczników na nowe które mają zaprogramowany kalendarz dni swiatecznych

W PGE jest to nieosiągalne.

monika91
24-09-2016, 12:50
Dom o takiej powierzchni aż się prosi o zasilanie na jednym nośniku energii. Co do wybranej wielkości powierzchni, powiem tylko, ze myślisz bardzo rozsądnie.
Skoro da sie żyć w mieszkaniu o powierzchni 60m2 to dlaczego dom ma być 4 razy taki?
Z żoną bardzo się cieszymy, że mamy 160m2 a nie więcej - rodzina 5 osobowa.

Dzięki wielkie, większość osób na forum uważa chyba inaczej, ale co z tego ;) Dom będzie mały bo tego chcemy, bo chcemy płacić małe rachunki za jego ogrzewanie, nie sztuką jest wybudować ale utrzymać.

Tomek B czyli Ty radzisz ogrzewanie elektryczne ?

Tomek B..
24-09-2016, 15:18
Dzięki wielkie, większość osób na forum uważa chyba inaczej, ale co z tego ;) Dom będzie mały bo tego chcemy, bo chcemy płacić małe rachunki za jego ogrzewanie, nie sztuką jest wybudować ale utrzymać.

Tomek B czyli Ty radzisz ogrzewanie elektryczne ?

Tak, doradzam ogrzewanie elektryczne, szczególnie przy takiej powierzchni. Ogrzewanie podłogowe wodne z grubszą wylewką w celu akumulacji ciepła. Zapewni to korzystanie wyłącznie z taniego prądu w celach grzewczych. Energia pozaszczytowa czyli ta tania, jeśli chodzi o koszty jest porównywalna z gazem ziemnym a już na wstępie mamy oszczędności rezygnując z przyłącza gazowego. Opłaty stałe przy gazie za tylko jego posiadanie będą wynosić co najmniej 400zł/rok a to przecież są jakieś pieniądze. Przy dzisiejszej konkurencji sprzedawców energii elektrycznej to co najmniej 1500kwh energii elektrycznej.
Teren Rzeszowa, operatorem dystrybucyjnym energii elektrycznej jest PGE.
Możesz sobie zajrzeć do taryfy dystrybucyjnej i zobaczyć ceny przesyłu energii elektrycznej:
http://www.plus.pl/documents/16/86f14067-4cc8-403c-a2a5-7ebc910860b1?title=Taryfa_Dystrybucyjna_PGE_Dystry bucja_S.A..pdf
Na stronie 58 znajduje się cennik dla gospodarstw domowych, czyli taryfy G. Najkorzystniej wychodzi taryfa G12w. Dodatkowo przesył w taryfie nocnej na waszym terenie jest tańszy o 40% niż u mnie (PGE Łódź Teren), w związku z czym jeśli u mnie koszty gazu porównywalne są z energią elektryczną nocną, to u was wychodzi to lepiej na korzyść energii elektrycznej. Nie ma się nawet co zastanawiać.
Przyjmijmy, że dom będzie średnio ocieplony z zapotrzebowaniem 70kwh/m2. Mnożąc tę wartość przez przewidywaną powierzchnię domu, czyli 110m2, wychodzi nam 7700kwh zuzytej energii a przyjmując, że całość zużyta w taryfie nocnej przy stawce za jedną kwh 0,25zł brutto (ja tyle płacę u siebie, u was będzie o wiele taniej), daje nam 1925zł za ogrzanie domu przez rok.
Dla gazu będzie to samo a nawet więcej bo zawsze jakość gazu czy sprawność kotła jest trudna do obliczenia.
Według mnie przyłącze energii elektrycznej jest jedynym koniecznym nośnikiem energii w dzisiejszych domach, wszystko co dodatkowo to podpinanie lokomotywy pod wózek z pierzem.

monika91
24-09-2016, 19:45
Tak, doradzam ogrzewanie elektryczne, szczególnie przy takiej powierzchni. Ogrzewanie podłogowe wodne z grubszą wylewką w celu akumulacji ciepła. Zapewni to korzystanie wyłącznie z taniego prądu w celach grzewczych. Energia pozaszczytowa czyli ta tania, jeśli chodzi o koszty jest porównywalna z gazem ziemnym a już na wstępie mamy oszczędności rezygnując z przyłącza gazowego. Opłaty stałe przy gazie za tylko jego posiadanie będą wynosić co najmniej 400zł/rok a to przecież są jakieś pieniądze. Przy dzisiejszej konkurencji sprzedawców energii elektrycznej to co najmniej 1500kwh energii elektrycznej.
Teren Rzeszowa, operatorem dystrybucyjnym energii elektrycznej jest PGE.
Możesz sobie zajrzeć do taryfy dystrybucyjnej i zobaczyć ceny przesyłu energii elektrycznej:
http://www.plus.pl/documents/16/86f14067-4cc8-403c-a2a5-7ebc910860b1?title=Taryfa_Dystrybucyjna_PGE_Dystry bucja_S.A..pdf
Na stronie 58 znajduje się cennik dla gospodarstw domowych, czyli taryfy G. Najkorzystniej wychodzi taryfa G12w. Dodatkowo przesył w taryfie nocnej na waszym terenie jest tańszy o 40% niż u mnie (PGE Łódź Teren), w związku z czym jeśli u mnie koszty gazu porównywalne są z energią elektryczną nocną, to u was wychodzi to lepiej na korzyść energii elektrycznej. Nie ma się nawet co zastanawiać.
Przyjmijmy, że dom będzie średnio ocieplony z zapotrzebowaniem 70kwh/m2. Mnożąc tę wartość przez przewidywaną powierzchnię domu, czyli 110m2, wychodzi nam 7700kwh zuzytej energii a przyjmując, że całość zużyta w taryfie nocnej przy stawce za jedną kwh 0,25zł brutto (ja tyle płacę u siebie, u was będzie o wiele taniej), daje nam 1925zł za ogrzanie domu przez rok.
Dla gazu będzie to samo a nawet więcej bo zawsze jakość gazu czy sprawność kotła jest trudna do obliczenia.
Według mnie przyłącze energii elektrycznej jest jedynym koniecznym nośnikiem energii w dzisiejszych domach, wszystko co dodatkowo to podpinanie lokomotywy pod wózek z pierzem.

Na ocieplenie akurat żałować nie będziemy. Doradzisz jaki sprzęt kupic pod takie ogrzewanie ?

Arturo72
24-09-2016, 19:58
Na ocieplenie akurat żałować nie będziemy. Doradzisz jaki sprzęt kupic pod takie ogrzewanie ?
Elterm lub Kospel.
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html
lub
http://allegro.pl/kospel-kociol-elektryczny-ekco-l2-12-kw-i6450235849.html

asolt
24-09-2016, 20:21
T.... taryfie nocnej przy stawce za jedną kwh 0,25zł brutto (ja tyle płacę u siebie, u was będzie o wiele taniej),

Niemożliwe, mozesz wrzucic skan faktury, 25 gr nie ma nawet w Tauronie a w Tauronie jest najtansza II taryfa w Polsce, tym bardziej nie bedzie taniej w PGE O/Rzeszów, nie wprowadzaj w bład.

Zdun Darek B
24-09-2016, 20:39
Te mityczne 25 groszy to ze wszystkimi opłatami ?
Przesyłowymi zmiennymi i stałymi itp itd ???

asolt
24-09-2016, 21:07
Te mityczne 25 groszy to ze wszystkimi opłatami ?
Przesyłowymi zmiennymi i stałymi itp itd ???

Koszt energii elektrycznej to koszt czesci dystrybucyjnej i sprzedazowej, to czy koszty stałe (składnik stały opłaty sieciowej, opłata abonamentowa oraz handlowa) wliczac do kosztu kWh to rzecz sporna ja uwazam ze nie bo przy wliczaniu mogą wystapic paradoksy typu koszt 1 kWh ponad 20 zł przy zerowym zuzyciu. Poza tym kazdy będzie miał inna cene 1 kWh bo kazdy ma inne zuzycie. Te 25 gr a dokładniej 26.15 gr dla O/Kraków, Tarnów Będzin Czestochowa oraz Bielsko to prawda a nie jakas tam mityczna cena. Wystrczy sie zapoznac z:
http://www.tauron-dystrybucja.pl/SiteCollectionDocuments/taryfa-dystrybucyjna-2016.pdf
oraz
http://www.tauron24.pl/dom/prad-z-elektrykiem-24h/Strony/prad-z-elektrykiem-24h.aspx
Po prostu trzeba liczyc calkowity koszt energii sumując koszty stałe i iloczyn kosztu jednostowego razy ilosc kWh w dwóch taryfach.
Dla dawnego GZE (Gliwicki ZE) koszt 1 kWh w II taryfie nawet jeszcze nizszy.

Tomek B..
25-09-2016, 07:47
Niemożliwe, mozesz wrzucic skan faktury, 25 gr nie ma nawet w Tauronie a w Tauronie jest najtansza II taryfa w Polsce, tym bardziej nie bedzie taniej w PGE O/Rzeszów, nie wprowadzaj w bład.

Jako pracownik Tauron nie powinieneś wprowadzać ludzi w błąd i otwarcie informować, że sprzedawcę energii elektrycznej wybieramy sobie dowolnie a przywiązani jesteśmy jedynie do operatora dystrybucji energii elektrycznej.
Skoro już tak drążysz ten temat o te wszystkie grosze to cena energii jaka używam do ogrzewania jest następująca:
przesył 0,0670 + stawka jakościowa dla przesyłu 0,0129 + kwh energii elektrycznej w Duon 0,11 = 0,1899 x 23% vat = 0,23zł/kwh.

Pytanie typu te mityczne 25 groszy to ze wszystkimi opłatami przesyłowymi, zmiennymi i stałymi świadczy jedynie o tym, że ludzie pojęcia nie mają o czymś takim jak taryfy elektryczne a proste faktury z wyszczególnieniem co i za ile to czarna magia a przez to i prąd drogi.

Tomek B..
25-09-2016, 07:58
Na ocieplenie akurat żałować nie będziemy. Doradzisz jaki sprzęt kupic pod takie ogrzewanie ?

Doradzić mogę zrobienie na zamówienie w www.termica.pl zbiornika ze stali nierdzewnej z nierdzewną wężownicą ciepłej wody użytkowej grzanej przepływowo. Proponowany zakup elektrycznego kotła uważam za zbędny wydatek, te środki lepiej przeznaczyć na omawiany zbiornik, w którym będą grzałki, najlepiej 2 na różnych wysokościach.
Z Rzeszowa do Dąbrowy Tarnowskiej (fabryka Termiki) masz rzut beretem.

imrahil
25-09-2016, 08:14
Pytanie typu te mityczne 25 groszy to ze wszystkimi opłatami przesyłowymi, zmiennymi i stałymi świadczy jedynie o tym, że ludzie pojęcia nie mają o czymś takim jak taryfy elektryczne a proste faktury z wyszczególnieniem co i za ile to czarna magia a przez to i prąd drogi.

tu masz rację, ludzie nie rozróżniają opłat stałych i zmiennych, dzielą po prostu swój rachunek w G11 przez zużycie i np. przy zerowym zużyciu prądu cena 1 kWh będzie dążyć do nieskończoności, a potem się dziwią jak tak drogim medium można ogrzewać dom.

ale akurat użytkownik Zdun Darek B to cwany sprzedawca, który wszędzie neguje racjonalne rozwiązania, żeby tylko wcisnąć komuś kotłownię do salonu i zrobić z kogoś okolicznego drewnianego zadymiarza. szczególnie aktywny pod tym względem stał się po ogłoszeniu zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie, pewnie z obawy, że taki zakaz w przyszłości może mu zmniejszyć liczbę potencjalnych owieczek do golenia.

to jednak nie zmienia faktu, że w nowych domach o obciążeniu rzędu kilku kW (przy zewnętrznej około -20°C) sens stosowania paleniska w salonie jest z roku na rok coraz mniejszy (sam znam coraz więcej osób, które rezygnują z kominka) i wiąże się z coraz większymi kłopotami.

monika91
25-09-2016, 10:11
Co po za takim zbiornikiem bedzie mi potrzebne? To bedzie woda do ogrzewania dimu oraz do mycia itd?

asolt
25-09-2016, 11:52
Jako pracownik Tauron nie powinieneś wprowadzać ludzi w błąd i otwarcie informować, że sprzedawcę energii elektrycznej wybieramy sobie dowolnie a przywiązani jesteśmy jedynie do operatora dystrybucji energii elektrycznej.
Skoro już tak drążysz ten temat o te wszystkie grosze to cena energii jaka używam do ogrzewania jest następująca:
przesył 0,0670 + stawka jakościowa dla przesyłu 0,0129 + kwh energii elektrycznej w Duon 0,11 = 0,1899 x 23% vat = 0,23zł/kwh.
.

Kłania sie czytanie postów ze zrozumieniem. Kontekst obecnej dyskusji jest taki ze doradzasz Monice ogrzewanie prądem podając jednoczesnie ze płacisz ok 25 gr za II taryfę, co aktualnie jest prawdą bo zawarłes wczesniej umowe z Duonem wykorzystując ich wyjątkową promocję, sugerując ze ona tez moze aktualnie miec taką cene lub zblizoną. To akurat jest nieprawda gdyz ani Duon ani inni alternatywni sprzedawcy nie mają dobrych ofert. Owszem mają dobre ceny ale tylko do konca tego roku, a w następnych latach obowiązywania umowy cena ta wzrasta i przestaje byc konkurencyjna. Jak doradzasz to rób to dokładnie bo inaczej jest to wprowadzanie w bład. Co do mojego wprowadzania w bład to nigdy nie twierdziłem ze jestesmy przywiazani do jednego sprzedawcy i nie twierdziłem ze nie mozemy go zmienic, owszem zawsze pisałem aby ewentulną zmaiane sprzedwacy dobrze przeliczyc gdzyz najczesciej jest to niepłacalne.

agb
25-09-2016, 12:15
Kotłownia gazowa, wraz z przyłączem, instalacja poza domem papierami itp to jakieś 14tyś zł.

Z kotłem czy bez?


Wsadzę może trochę kij w mrowisko, ale po raz chyba setny czytam, że całość gazu wychodzi często drożej od PC PW. Poda ktoś konkrety? Z rozbiciem na poszczególne koszty? Od przyłącza, po kocioł oraz komin? Oczywiście przy rozsądnej odległości od rury, a nie ciągnięciu jej do swojej działki z drugiego końca wsi.



@imrahil: pisałeś gdzieś - jak dobrze zrozumiałem, że ma podłogówkę w grubej wylewce. Ile cm ma Twoja wylewka?

fotohobby
25-09-2016, 13:43
A jak wyobrażasz sobie "kompletną kotłownię" bez kotła ?
:)

agb
25-09-2016, 14:59
Wiesz, wolałem się upewnić :) Gaz jak rozumiem był "w drodze"?

fotohobby
25-09-2016, 15:15
Tak.

Tomek B..
25-09-2016, 17:44
Kłania sie czytanie postów ze zrozumieniem. Kontekst obecnej dyskusji jest taki ze doradzasz Monice ogrzewanie prądem podając jednoczesnie ze płacisz ok 25 gr za II taryfę, co aktualnie jest prawdą bo zawarłes wczesniej umowe z Duonem wykorzystując ich wyjątkową promocję, sugerując ze ona tez moze aktualnie miec taką cene lub zblizoną. To akurat jest nieprawda gdyz ani Duon ani inni alternatywni sprzedawcy nie mają dobrych ofert. Owszem mają dobre ceny ale tylko do konca tego roku, a w następnych latach obowiązywania umowy cena ta wzrasta i przestaje byc konkurencyjna. Jak doradzasz to rób to dokładnie bo inaczej jest to wprowadzanie w bład. Co do mojego wprowadzania w bład to nigdy nie twierdziłem ze jestesmy przywiazani do jednego sprzedawcy i nie twierdziłem ze nie mozemy go zmienic, owszem zawsze pisałem aby ewentulną zmaiane sprzedwacy dobrze przeliczyc gdzyz najczesciej jest to niepłacalne.

W takim razie zaproponuj coś dla niej, np. ile będzie płaciła u sprzedawcy Tauron korzystając z przesyłu PGE.

Tomek B..
25-09-2016, 17:55
Co po za takim zbiornikiem bedzie mi potrzebne? To bedzie woda do ogrzewania dimu oraz do mycia itd?
Do takiego zbiornika będą potrzebne dwie grzałki np. o mocy 4,5 KW ze sterowaniem i stycznikiem oraz zawór mieszający na podłogę (siłownik i sterowanie do tego zaworu można sobie darowa), rozdzielacz ogrzewania podłogowego, energooszczędna pompa i rury ogrzewania podłogowego.
W zbiorniku zamawiasz kilka dodatkowych króćców przyłączeniowych, gdybyś kiedyś zechciała ogrzewać dom i c.w.u.innym nośnikiem np. pompą ciepła.

imrahil
25-09-2016, 18:32
@imrahil: pisałeś gdzieś - jak dobrze zrozumiałem, że ma podłogówkę w grubej wylewce. Ile cm ma Twoja wylewka?

wylewka nie jest gruba, ma 6-7 cm, ale pod wylewką nie ma izolacji, tylko płyta fundamentowa (25 cm żelbetu), a dopiero pod nią izolacja.

asolt
25-09-2016, 18:37
W takim razie zaproponuj coś dla niej, np. ile będzie płaciła u sprzedawcy Tauron korzystając z przesyłu PGE.

Jest na rynku kilkudzisieciu jak nie kilkuset sprzedawców, kazdy ma swoją ofertę, porównanie takie rzetelne a nie takie jak na stronie URE zajmuje sporo czasu.
Jezeli chodzi o cenę kWh to róznice pomiedzy sprzedawcami będącymi jednoczesnie dystrybutorami ( czesci tego samego koncernu) nie róznią sie az tak bardzo. Bardziej zróznicowane są ceny dystrybucji i to jest niestety problem bo kazdy odbiorca energii elektrycznej jest przywiązany do swojego dystrybutora. Nie jest to wolny rynek jak to niektórzy głoszą, rynek energii jest tylko czesciowo wolny, a po ofercie Duonu rewelacyjnej z punktu widzenia odbiorcy pozostały dla niektórych miłe wspomnienia, a obecnie sprzedawcy nie są skorzy do takich promocji. Zdrugiej strony Tauron ma wielu odbiorców którzy skuszeni/mamieni/oszukani przez przedstawiceli sprzedawców energii chcą powrócic do poprzedniego sprzedawcy z powodu wzrostu rachunków, mialo byc taniej a wyszło jak zwykle. Uwolnienie (czesciowe) rynku energii doprówadziło do wielu patologii, a Ty zarzucasz mi ze nie informuję wszem i wobec ze jest wolny wybór sprzedawcy. Uwierz mi, wielu z tych którzy tak ochoczo podpisali umowy z nowym sprzdawcą przychodzi do naszych placówek z placzem (głownie ludzie starzy i niewykształceni) bo rachunki zamiast zmalec wzrosły i dlatego tak wazne jest sprawdzenie oferty od nowego sprzedawcy. Sam sprawdziłem jak działa porównywarka ofert na stronie URE i wyszło ze klkadzisiąt ofert jest rzekomo lepszych od tej która mam obecnie.
Po dokładnym sprawdzeniu okazało sie ze ta porównywarka to gniot jakich mało i to na stronie rządowej agencji.

monika91
26-09-2016, 07:38
Do takiego zbiornika będą potrzebne dwie grzałki np. o mocy 4,5 KW ze sterowaniem i stycznikiem oraz zawór mieszający na podłogę (siłownik i sterowanie do tego zaworu można sobie darowa), rozdzielacz ogrzewania podłogowego, energooszczędna pompa i rury ogrzewania podłogowego.
W zbiorniku zamawiasz kilka dodatkowych króćców przyłączeniowych, gdybyś kiedyś zechciała ogrzewać dom i c.w.u.innym nośnikiem np. pompą ciepła.


pewnie już za dużo wymagam, ale jak sądzisz ile kosztował by mnie koszt całej takiej instalacji ? Jeszcze jedno planuje wszędzie ogrzewanie podłogowe, słyszałam, że podłogówka długo sie nagrzewa, ale też długo ziębnie. W takim wypadku będzie trzeba utrzymywać odpowiednią temperaturę, tak żeby nie doprowadzić do wystygnięcia podłogówki ? ;)

Tomek B..
26-09-2016, 08:34
pewnie już za dużo wymagam, ale jak sądzisz ile kosztował by mnie koszt całej takiej instalacji ? Jeszcze jedno planuje wszędzie ogrzewanie podłogowe, słyszałam, że podłogówka długo sie nagrzewa, ale też długo ziębnie. W takim wypadku będzie trzeba utrzymywać odpowiednią temperaturę, tak żeby nie doprowadzić do wystygnięcia podłogówki ? ;)

Zbiornik jeśli ma być cały z nierdzewki i na długie lata, to trzeba liczyc się z większym wydatkiem, powiedzmy że 5 tys. Materiał na ogrzewanie podłogowe nie więcej niż 3 tys zł. reszta to wynagrodzenie hydraulika i drobne akcesoria.
Pomieszkasz z ogrzewaniem podłogowym to zobaczysz jak to jest z tym nagrzewaniem i stygnięciem. Na pewno będziesz mile zaskoczona.

monika91
26-09-2016, 08:57
Zbiornik jeśli ma być cały z nierdzewki i na długie lata, to trzeba liczyc się z większym wydatkiem, powiedzmy że 5 tys. Materiał na ogrzewanie podłogowe nie więcej niż 3 tys zł. reszta to wynagrodzenie hydraulika i drobne akcesoria.
Pomieszkasz z ogrzewaniem podłogowym to zobaczysz jak to jest z tym nagrzewaniem i stygnięciem. Na pewno będziesz mile zaskoczona.

Mam taką nadzieje ;)

Przemek Kardyś
26-09-2016, 09:01
Sam sprawdziłem jak działa porównywarka ofert na stronie URE i wyszło ze klkadzisiąt ofert jest rzekomo lepszych od tej która mam obecnie.
Po dokładnym sprawdzeniu okazało sie ze ta porównywarka to gniot jakich mało i to na stronie rządowej agencji.

Bo tam wprost jest podana aktualna cena, a dopiero drobnym drukiem reszta warunków. Na ogół umowę trzeba podpisać na 3 lata, a w kolejnych już ceny wcale nie są takie ciekawe i ostatecznie wychodzi to całkiem różnie.

pinokio_a
20-10-2016, 13:24
Mam dom 150m2, dobrze ocieplony (20 cm styropianu grafit.). 100 % podłogówki. Na razie ocieplam kominkiem norweskim, a wodę użytkową mam ze zasobnika 140l na prąd (temp. ustawiona na 40 st). Gaz niestety będę miała za parę miesięcy, może nawet dopiero w marcu. Zastanawiam się czy można podłączyć do podłogówki wodę z zasobnika i montując tylko mieszacz i pompę? Hydraulik mówi, że tak się nie do i trzeba zamontować kocioł elektryczny ale to zabójstwo (straszne rachunki za prąd). Jednak jak wczytuję się więcej w temat podłogówki zasilanej kotłem elektr. w II taryfie to te koszty może nie takie straszne, a może takie same będą jak z kotłem gazowym. Mam jednak parę konkretnych pytań:
- czy kocioł elektryczny o niskiej mocy np. 4kwh wystarczy? Ma on podgrzewać wodę tylko do podłogówki (ok 1100m rurek).
- czy taki kocioł może grzać wodę do co przepływowo? tzn. bez dodatkowego zbiornika tylko ze zbiornikiem w kotle 3-4l?
- ile będzie zużywał energii przy podgrzewaniu wody do temp. 25-30 st. Wyższej temp. nie potrzebuję (maxbo mam tylko podłogówkę, żadnego grzejnika. Stąd wydaje mi się, że kocioł o min. mocy powinien wystarczyć
- czy używanie kotła do CO tylko w nocnej taryfie plus dwie tanie godz w ciągu dnia wystarczy?
- czy do takiego kotła wystarczy zwykłe gniazdko elektr. 230V ?
- jeżeli za parę miesięcy doprowadzą do granicy działki gaz. Jeżeli nie będę z niego korzystać i pozostanę przy kotle elektrycznym, są jakieś opłaty za skrzynkę z gazem (miesięczna opłata za gotowość do podłączenia? Jak jest to jaka?
z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

autorus
20-10-2016, 13:39
Wychodzi, ze masz całkiem sensownie ocieplony domek, wiec rachunki nawet prądem wysokie nie powinny być. Ja bym sie do tego gazu tak nie spieszył (bo mam). Masz zrobiony OZC?

JTKirk
20-10-2016, 14:35
pinokio_a - uderz tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-z-COP-1-WYST%C4%84P-!!!&p=7309773&viewfull=1#post7309773
ale przygotuj się na dodatkowe pytania typu: czy było robione OZC, jakie było projektowe obciążenie cieplne, jeśli nie, to więcej szczegółow odnośnie izolacji pozostałych przegród, jaka wentylacja itd...

Arturo72
20-10-2016, 14:59
- czy kocioł elektryczny o niskiej mocy np. 4kwh wystarczy? Ma on podgrzewać wodę tylko do podłogówki (ok 1100m rurek).
Cena kotłów nie zależą od mocy grzewczej.
Kocioł 6kW:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-6kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5502440982.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-6kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5502440982.html)
Jest 20zł tańszy niż co kocioł 9kW:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html)
Kup mocniejszy bo lepiej wykorzystasz II taryfę.

- czy taki kocioł może grzać wodę do co przepływowo? tzn. bez dodatkowego zbiornika tylko ze zbiornikiem w kotle 3-4l?
Może grzać i przepływowo ale łatwiej,wygodniej,taniej w instalacji jesli będzie osobny zasobnik cwu:
http://allegro.pl/elterm-marszalek-asdcw-6kw-kociol-dwufunkcyjny-gda-i5506777095.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-marszalek-asdcw-6kw-kociol-dwufunkcyjny-gda-i5506777095.html)

- ile będzie zużywał energii przy podgrzewaniu wody do temp. 25-30 st. Wyższej temp. nie potrzebuję (maxbo mam tylko podłogówkę, żadnego grzejnika. Stąd wydaje mi się, że kocioł o min. mocy powinien wystarczyć
Zuzyje energii tyle ile będzie dom potrzebował,ni mniej ni wiecej,koszt 1kWh z pradu w II taryfie to ok.0,30zł a koszt 1kWh z gazu ziemnego to ok.0,22-0,25zł.Masz fajnie zaizolowany domek i sadze na ogrzewanie zużyjesz max.9000kWh bo nie piszesz nic o wentylacji i to z WG a to w przypadku prądu wychodzi ok.2700zł a w przypadku gazu ok.2000-2200zł.

- czy używanie kotła do CO tylko w nocnej taryfie plus dwie tanie godz w ciągu dnia wystarczy?
Tak

- czy do takiego kotła wystarczy zwykłe gniazdko elektr. 230V ?
Tak

- jeżeli za parę miesięcy doprowadzą do granicy działki gaz. Jeżeli nie będę z niego korzystać i pozostanę przy kotle elektrycznym, są jakieś opłaty za skrzynkę z gazem (miesięczna opłata za gotowość do podłączenia? Jak jest to jaka?z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
Jeśli nie podpisałaś umowy z gazownią na dostawę i przyłacze gazu nie będziesz musiał nic płacić a śmiem twierdzić,ze zostaniesz przy prądzie :D

Elfir
20-10-2016, 15:10
Mam gaz. Żałuję. Teraz robiłabym prąd.
Gaz to nie tylko koszt pieca, przyłącza, komina ale regularnych cholernie drogich przeglądów, które nie dają ŻADNEJ gwarancji, że piec będzie sprawny do kolejnego przeglądu.
Te kasę mogłabym władować chociażby w kolektor do grzania wody do kąpieli latem.

pinokio_a
20-10-2016, 16:53
Wielkie dzięki za tak szybkie odpowiedzi :)
Niestety umowę z gazownią podpisałam :( Nie sądziłam, że poprowadzenie 7 metrowego odcinka rury z gazem do mojej działki zajmie gazowni prawie rok!!! To skandal i nadawałoby się do prasy.
O moc kotła pytałam się ze względu na oszczędność nie w zakupie kotła a w użyciu. Jeżeli ma grzać do temp. 30 st to może ekonomiczniejszy będzie ten z niższą mocą. Woda do cwu jest grzana w zasobniku z osobną grzałką. Dlatego wolałabym nie instalować kolejnego zbiornika do co (nie mam nawet miejsca).
Jeszcze to zapotrzebowanie na ciepło. Czy na prawdę jest takie ważne? Mam wszędzie podłogówkę, rozłożoną po całej podłodze (pod prysznicami, szafkami, lodówką itd. ). Czy czasem nie jest tak, że po tych wyliczeniach np. okaże się, że temp. zasilania podłogówki powinna wynosić 28 st , a przy innym 35 st? No to jaka to różnica? Przecież jak ustawię na te 28 i będzie zimno to podniosę na 33 lub 35 i tyle. Każdy z kotłów niskotemperaturowych da radę z jedną i drugą temperaturą. Tak czy nie? W każdym też kotle jest możliwość regulacji mocy (np. 3-6-9). To po co te obliczenia? Dla samej sztuki chyba, bo obojętnie od wyniku i tak montuje się kotły o niskiej mocy. Mówię oczywiście o nowych domach.
a wentylację mam niestety grawitacyjną ale używając tylko kominek jest na razie wszędzie b ciepło 22-23 st ( dobry kominek na środku domu )
z góry dzięki za odpowiedzi

Przemek Kardyś
20-10-2016, 16:57
Jak Ci ktoś mówi, że do kotła elektrycznego do CO wystarczy gniazdko 230V, to go nie słuchaj. Maksymalna moc na jednej fazie to 230V*16A=3680W. Wszystko co powyżej działa już na trzech fazach.

Arturo72
20-10-2016, 19:39
Jak Ci ktoś mówi, że do kotła elektrycznego do CO wystarczy gniazdko 230V, to go nie słuchaj. Maksymalna moc na jednej fazie to 230V*16A=3680W. Wszystko co powyżej działa już na trzech fazach.
* Zasilanie 230/400V (w przypadku pracy kotła na 400V należy wyjąć zworę z listwy zasilającej L1,L2,L3).
dot.kotła o mocy 9kW.

Beskidziak
20-10-2016, 19:43
* Zasilanie 230/400V (w przypadku pracy kotła na 400V należy wyjąć zworę z listwy zasilającej L1,L2,L3).
dot.kotła o mocy 9kW.

Przemkowi chodziło o "standardowy"przekrój przewodu zasilającego gniazdo w domu i jego zabezpieczenie.

Arturo72
20-10-2016, 19:48
O moc kotła pytałam się ze względu na oszczędność nie w zakupie kotła a w użyciu. Jeżeli ma grzać do temp. 30 st to może ekonomiczniejszy będzie ten z niższą mocą.
Zużycie energii nie zależy od mocy kotła,zużycie energii będzie takie ile to dom jej potrzebuje i ani mniej i ani więcej.
Kocioł o mocy 4kW zuzyje tyle samo energii co kocioł o mocy 12kW z tym że kocioł mniejszy będzie pracował np.10h a kocioł większy tylko 3,33h skoro w tym czasie dom potrzebowały 40kWh energii.
Dlatego mocniejszy kocioł jest lepszym rozwiązaniem bo łatwiej wykorzystać okres tańszej taryfy.

JTKirk
20-10-2016, 19:53
tak, ale jak kabel za cienki to problem jest...
taki ekspert a nie czuje tego? :P

te kable ciągle stwarzają problemy ;)

Adam626
20-10-2016, 23:12
Polecanie komus kotła elektrycznego za 2500 gdy ktoś zaraz bedzie miał gaz - jest delikatnym nieporozumieniem.

Ja proponuje tańsze rozwiązanie - podpięcie bojlera jako kotła, powiedzmy moc 2000-2500W i powinno dać radę nawet w mrozy przy małym domku. Do takiego bojlera tylko pompka za stówę, zbiornik wyrównawczy i można ogrzewac
PRzy polecanych tu 9kW zaraz się okaże ze trzeba przerabiać instalację elektryczną, robić dodatkowe przełączniki wysokoprądowe, potem precyzyjnie tym sterować zeby nie zagotować podłogi etc.

Arturo72
21-10-2016, 09:23
Polecanie komus kotła elektrycznego za 2500 gdy ktoś zaraz bedzie miał gaz - jest delikatnym nieporozumieniem.

Nieporozumieniem jest gaz jeśli już :)
Czytaj Elfir.
Różnica w eksploatacji między prądem a gazem to ok.500zł a różnica w inwestycji to ok.10000zl.
Matematyka chyba prosta ;)

pinokio_a
22-10-2016, 18:26
podpięcie bojlera jako kotła, powiedzmy moc 2000-2500W i powinno dać radę nawet w mrozy przy małym domku. Do takiego bojlera tylko pompka za stówę, zbiornik wyrównawczy i można ogrzewac

Tak najchętniej bym zrobiła ale hydraulik powiedział, że tak się nie da i trzeba osobny kocioł elektryczny. Rozumiem, że w takim rozwiązaniu woda użytkowa i do podłogówki byłaby ta sama. Jak to zrobić? Może jakiś link do takiego rozwiązania. Ten zbiornik wyrównawczy to jaki dokładnie? Z możliwością ustalenia temperatury na 25-30 st?
Mam zasobnik Galmet 140l o mocy 23 kW.

Adam626
22-10-2016, 19:23
Oczywiście musiałabyś mieć dwa bojlery jeden do ogrzewania działający jako kocioł a drugi do CWU. Bo z jednego to się nie da... Ten do grzania podłogi może być naprawdę mały np 10 litrowy...

Nie ma linków do takiego rozwiązania bo to jest "rzeźba".

Sterownik żaden - po prostu na bojlerze trzeab by ustawić minimalną temperaturę i jazda. Zresztą to nie ma znaczenia bo grzałka 2kW nie orzeje Ci podłogi do 50 stopni i szkod nie narobi więc w praktyce pewnie bojler bedzie chodził non stop. Zbiornik wyrównawczy czyli naczynie przeponowe którego celem jest kompensacja nadciśnienia które mogłoby powstac np takie www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/akcesoria-co-i-cwu/naczynia/naczynie-do-co-er-8-l.html#search-product

Pod
22-10-2016, 23:20
Ciesze się że trafiłęm na ten wątek... mam dylemat. Kupiłem nieskonczony domek- w projekcie ogrzewanie gazowe, poprzednik podpisal umowę z gazownią o przyłącze, zrobiono projekt, obecnie czekam na montaż skrzynki z gazomierzem w ogrodzeniu ale teoretycznie mogę sie jeszcze wycofać no bo ja nic nie podpisywałem....
Jedenie co zapłaciłem to wewnętrzne przyłącze gazu od miejsca gdzie bedzie skrzynka do ściany zewnętrznej mojego budynku ale to tylko tysiąc złotych więc moge przeżyć tą stratę. Kotłownie gazową wyceniono mi na 7tyś (kocioł + zasobnik). Jeśli nie zrezygnuje z gazu to czekają mnie jeszcze następujące koszty:
-projekt instalacji wewn. gazu - 600zł
-instalacja wewn. gazu w miedzi - 1200zł
-kotłownia - 7tyś
-opłata za wykonanie przyłącza dla gazowni - ok 2500zł
-odbiór kominiarski - 300zł (ale i tak bedzie potrzebny nawet przy braku kotła).
Razem więc 12tyś zł.
Rezygnując z gazu mam opcje grzania prądem....
1.pompa ciepła - nie oszukujmy się kotłownia wyjdzie spokojnie 25tyś i nigdy mi sie nie zwróci
2.grzanie podłogówki bezposrednio grzałką - niski koszt piecyka- pewnie koło 3tyś + zasobnik (nie wiem ile?)
3.grzanie podłogówki + bufor - niestety odpada bo nie mam gdzie go dać - zero miejsca w małym domku. wiec jestem skazany na drogą taryfe całodobową?
4.jakaś inna opcja?

Dom 109m2 plus nieogrzewany garaz.
Ocieplenie o ile to ma znaczenie - elewacja 15cm grafitowym styropianem, 12cm od gruntu, 25cm na stropodachu.
Na dniach musze zdecydować w co wchodzić... nawet nie wiem czy jeszcze moge sie wycofać w gazowni z przyłącza od nich...

Arturo72
23-10-2016, 00:08
Ciesze się że trafiłęm na ten wątek... mam dylemat. Kupiłem nieskonczony domek- w projekcie ogrzewanie gazowe, poprzednik podpisal umowę z gazownią o przyłącze, zrobiono projekt, obecnie czekam na montaż skrzynki z gazomierzem w ogrodzeniu ale teoretycznie mogę sie jeszcze wycofać no bo ja nic nie podpisywałem....Jedenie co zapłaciłem to wewnętrzne przyłącze gazu od miejsca gdzie bedzie skrzynka do ściany zewnętrznej mojego budynku ale to tylko tysiąc złotych więc moge przeżyć tą stratę. Kotłownie gazową wyceniono mi na 7tyś (kocioł + zasobnik). Jeśli nie zrezygnuje z gazu to czekają mnie jeszcze następujące koszty:-projekt instalacji wewn. gazu - 600zł-instalacja wewn. gazu w miedzi - 1200zł-kotłownia - 7tyś-opłata za wykonanie przyłącza dla gazowni - ok 2500zł-odbiór kominiarski - 300zł (ale i tak bedzie potrzebny nawet przy braku kotła).Razem więc 12tyś zł.Rezygnując z gazu mam opcje grzania prądem....1.pompa ciepła - nie oszukujmy się kotłownia wyjdzie spokojnie 25tyś i nigdy mi sie nie zwróci2.grzanie podłogówki bezposrednio grzałką - niski koszt piecyka- pewnie koło 3tyś + zasobnik (nie wiem ile?)3.grzanie podłogówki + bufor - niestety odpada bo nie mam gdzie go dać - zero miejsca w małym domku. wiec jestem skazany na drogą taryfe całodobową?4.jakaś inna opcja?Dom 109m2 plus nieogrzewany garaz. Ocieplenie o ile to ma znaczenie - elewacja 15cm grafitowym styropianem, 12cm od gruntu, 25cm na stropodachu.Na dniach musze zdecydować w co wchodzić... nawet nie wiem czy jeszcze moge sie wycofać w gazowni z przyłącza od nich...
Zacznijmy od końca,izolacja ma kolosalne znaczenie dla doboru źródła ciepła bo o tego zależy ilość energii jaką będzie potrzebował dom na ogrzewanie czyli Twoje przyszłe rachunki za ogrzewanie. Koszt wytworzenia energii z gazu to 0,25zł/kWh z pompy ciepła 0,10zł/kWh a z pradu 0,30zł/kWh.Zatem ile Twój dom tej energii potrzebuje zebyś sobie porównał rachunki za ogrzewanie z prądu,gazu i pompy ciepła ?
Sądzę,że nie wiesz zatem się dowiedz :)
Pompa ciepła mówisz 25 klocków ?Masz z Rybnika za 16 klocków samą pompę+montaż 2-3 klocki+zasobnik ok.2 klocki i najtańszą jednostkę energii kWh:
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6568028770.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6568028770.html)
Mając podłogówkę opowiadasz bzdury,że jesteś skazany na taryfę całodobową.To wylewka robi za bufor a dodatkowo jesli nie masz szkieletora to bezwładność domu powoduje,że taryfa strefowa jak najbardziej się sprawdzi.

Pod
23-10-2016, 09:46
Ok policzyłeś niemarkową pompe ale i tak wychodzi lekką ręka 22tys, 10tyś więcej niż gaz.
Zapotrzebowanie na energie mam w projekcie 6400W, ale zwiększyliśmy grubość ocieplenia elewacji o 4cm i dajemy grafit 0.032 zamiast białego 0,04 oraz zwiekszyliśmy izolacje od gruntu o 4cm, więc załóżmy że zapotrzebowanie spadnie do około 5000W.

asolt
23-10-2016, 09:57
Ok policzyłeś niemarkową pompe ale i tak wychodzi lekką ręka 22tys, 10tyś więcej niż gaz.
Zapotrzebowanie na energie mam w projekcie 6400W, ale zwiększyliśmy grubość ocieplenia elewacji o 4cm i dajemy grafit 0.032 zamiast białego 0,04 oraz zwiekszyliśmy izolacje od gruntu o 4cm, więc załóżmy że zapotrzebowanie spadnie do około 5000W.

O ile obliczenia były poprawne, a raczej były nie dokładne. Po zmianach, zakładam ze bedzie wm, projektowe obciazenie cieplne moze byc w zakresie 4-4,5 kW.
Jezeli chodzi o bufor to zajmuje on 1 m2, zasobnik cwu jaki by niebył jest zajmuje ok 0,5 m2, te 0,5 m2 robi az taką róznicę? Mając bufor z wezownicą masz od razu grzanie i cwu w 100% II taryfy.

Pod
23-10-2016, 10:41
Tak ale zwykly zasobnik 100l do kotla gazowego(łazienka) mam w projekcie wiszący obok kotła a tego bufora przecież nie moge sobie tam powiesić. Nic większego tam nie wejdzie. O to sie rozchodzi że ja nie mam kotłowni a kocioł gazowy miał być w łazience. Teoretycznie mam jedno pomieszczenie pod schodami ale jest tam wąsko (90cm) i nisko, też pewnie poniżej 1m.
W domku jest już zrobiona WM ktorej też nie było w projekcie.

JarekKRK45
23-10-2016, 11:11
Możesz kupić piec z zasobnikiem junkers cerapur acu , ja mam taki i spisuje sie b. dobrze https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/junkers-cerapur-acu-kociol-zwsb-24-28-3e-kod-7716701502.html?oferty%20polecane%20ceneo

Arturo72
23-10-2016, 11:16
Ok policzyłeś niemarkową pompe ale i tak wychodzi lekką ręka 22tys, 10tyś więcej niż gaz.
Zapotrzebowanie na energie mam w projekcie 6400W, ale zwiększyliśmy grubość ocieplenia elewacji o 4cm i dajemy grafit 0.032 zamiast białego 0,04 oraz zwiekszyliśmy izolacje od gruntu o 4cm, więc załóżmy że zapotrzebowanie spadnie do około 5000W.
Atlantic to jest markowa pompa ciepła,podobnie jak Panasonic czy Daikin które są w podobnych cenach. Bufora do pompy nie musisz mieć.
Masz 5000kWh na ogrzewanie i ok.4000kWh na cwu czyli łącznie 9000kWh.
Grzejac gazem za te 9000kWh zapłacisz 2000-2200zl a grzejac pompą ok.900zl.
Grzejac prądem zapłacisz 2700zl ale masz o 10000zl tańsza instalacje od gazu.

Pod
23-10-2016, 11:34
Jakieś pół roku temu jak zastanawiałem się jeszcze nad wyborem zródła ciepła to robiłem wycene w 2 czy 3 firmach na kotłownie z pompą ciepła i z montażem i akcesoriami najtańsza oferta to była 26tyś zł także jeśli ktoś to jest w stanie mi zrobić za 21tyś to być może bym sie na to zdecydował. Ale nie za 26 bo wiem jak łatwo z 26 robi sie potem 30 jak przyjdzie do praktycznego montażu.
Jedynie co mnie skłania ku prądowi to nieprzyjazny gaz i mase papierologii związanej z nim - projekty, pozwolnie, próby szczelności, kominiarz, odbiory i ta dziwna firma Pging która ma w d... klienta i przez pół roku zatwierdza projekt na przyłącze którego długość to dokładnie 1m i 20cm do mojej działki.

Arturo72
23-10-2016, 12:10
Jakieś pół roku temu jak zastanawiałem się jeszcze nad wyborem zródła ciepła to robiłem wycene w 2 czy 3 firmach na kotłownie z pompą ciepła i z montażem i akcesoriami najtańsza oferta to była 26tyś zł także jeśli ktoś to jest w stanie mi zrobić za 21tyś to być może bym sie na to zdecydował. Ale nie za 26 bo wiem jak łatwo z 26 robi sie potem 30 jak przyjdzie do praktycznego montażu.
Jedynie co mnie skłania ku prądowi to nieprzyjazny gaz i mase papierologii związanej z nim - projekty, pozwolnie, próby szczelności, kominiarz, odbiory i ta dziwna firma Pging która ma w d... klienta i przez pół roku zatwierdza projekt na przyłącze którego długość to dokładnie 1m i 20cm do mojej działki.
Nie raz tutaj na forum było wypunktowane że firmy pompiarskie naciagaja na dodatkowe osprzety i drogie zasobniki cwu.
Koszt pompy takiej jaką potrzebujesz do obciążenia czyli 4-4,5kW to ok.16 tys.zł do tego montaż 2-3tys.zł i zasobnik cwu 1500zl i masz ok.20 tys.zł. Wiadomo że jak w ofercie zaproponują Ci zbędny bufor i zasobnik za 4000zl to cena podskoczy do tych 26 tys.zł ale inwestor powinien kumac takie rzeczy.
Ja mam gaz też przy działce i nie zdecydowalem się na przyłącze i wolałem grzać prądem.

Pod
23-10-2016, 12:13
A dlaczego uważasz bufor za zbędny? Jesteś pewny że bez niego będę w stanie grzać wyłacznie w taniej taryfie? Jeśli możesz polecić jakieś firmy które robią instalację w rozsądnych pieniadzach to chetnie prosze na priv namiar.

Ciekawe jest jeszcze czy mogę sie wycofać z gazu jeśli chodzi o przyłącze. Z tego co wiem to mają już zlecenie na montaż skrzynek, z tym że ja tego nie zamawiałem.... sprawa biegnie jeszcze po poprzedniku, nikt sie ze mną nie kontaktował z Pging czy ja tez gaz chce czy nie.

Arturo72
23-10-2016, 12:18
Był Atlantic to masz teraz Panasa:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9-kw-cop-4-13-i6558496150.html
Jaki widzisz problem w tym żeby zazyczyc sobie zestaw jw z zasobnikiem Galmeta 300l za 1500zl i montażem bez bufora oczywiście ?
Koszt nie przekroczy 20 tys.zł a jak tak to minimalnie.

asolt
23-10-2016, 12:19
Tak ale zwykly zasobnik 100l do kotla gazowego(łazienka) mam w projekcie wiszący obok kotła a tego bufora przecież nie moge sobie tam powiesić. Nic większego tam nie wejdzie. O to sie rozchodzi że ja nie mam kotłowni a kocioł gazowy miał być w łazience. Teoretycznie mam jedno pomieszczenie pod schodami ale jest tam wąsko (90cm) i nisko, też pewnie poniżej 1m.
W domku jest już zrobiona WM ktorej też nie było w projekcie.

To faktycznie problem, zaden bufor nijak sie tam nie zmiesci.

asolt
23-10-2016, 12:20
Był Atlantic to masz teraz Panasa:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9-kw-cop-4-13-i6558496150.html
Jaki widzisz problem w tym żeby zazyczyc sobie zestaw jw z zasobnikiem Galmeta 300l za 1500zl i montażem bez bufora oczywiście ?
Koszt nie przekroczy 20 tys.zł a jak tak to minimalnie.

Galmeta 300l nie powiesisz na scianie w łazience, a tylko tam ma miejsce kol. Pod

Arturo72
23-10-2016, 12:22
A dlaczego uważasz bufor za zbędny? Jesteś pewny że bez niego będę w stanie grzać wyłacznie w taniej taryfie? Jeśli możesz polecić jakieś firmy które robią instalację w rozsądnych pieniadzach to chetnie prosze na priv namiar.

Ponieważ wiem to z własnego doświadczenia od 4 lat grzejąc 100% w taniej taryfie bez bufora. Zresztą nie tylko ja nie mam bufora ale dziesiątki innych użytkowników pomp.
Szukaj,wysyłaj KONKRETNE zapytania a nie "chcę pompę" :)

byry007
23-10-2016, 12:50
Możesz opisać jak masz to zrobione ? Grzejesz prądem 24 h w ciągu dnia ? Ja myślałem czy nie lepiej jest i tanie grzać zbiornik 60 l niż 1000l w drugiej taryfie ?

Arturo72
23-10-2016, 13:07
Możesz opisać jak masz to zrobione ? Grzejesz prądem 24 h w ciągu dnia ? Ja myślałem czy nie lepiej jest i tanie grzać zbiornik 60 l niż 1000l w drugiej taryfie ?
Normalnie mam to zrobione:

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.
Temp zasilania ustawiona na max.36st C.
Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.
Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.

Arturo72
23-10-2016, 13:11
I to wszystko bez bufora,pompa podpięta jest bezpośrednio pod rozdzielacz podłogówki.O grzaniu lub nie w tym przedziale czasowym i o tym z jaką mocą jest grzane decyduje krzywa grzewcza.
370839

byry007
23-10-2016, 14:36
Właśnie chciałem zobaczyć jak to wygląda, a z boku to nie bufor ? Czyli masz jakiś mały zbiornik w którym jest grzałka i grzeje woda się tam do temp której idzie na podłogę ? Czy grzeje wyżej a mieszacz robi swoje?

Arturo72
23-10-2016, 15:27
Właśnie chciałem zobaczyć jak to wygląda, a z boku to nie bufor ? Czyli masz jakiś mały zbiornik w którym jest grzałka i grzeje woda się tam do temp której idzie na podłogę ? Czy grzeje wyżej a mieszacz robi swoje?
Z boku jest zasobnik cwu Galmet sgws 300l.
Nie mam żadnego pośredniego zbiornika. Na c.o w podlogowke idzie bezpośrednio z pompy temp.zasilania max 36 st.C i to pompa decyduje z jaką temp.zasilania grzeje.
Przy trybie pracy cwu pompa przełącza się sama na zasilanie max 57 st.C
Wszystko bez grzałki.

Arturo72
23-10-2016, 15:29
Nie mam mieszacza,tryb c.o i tryb cwu to dwa różne tryby grzania z różnymi temp.zasilania.

byry007
23-10-2016, 15:42
A to teraz wszystko wyjaśnia , ja sądziłem ze masz grzałkę i grzałka do prądu i grzałka w obiegu podłogowki i to wszystko a ty masz pompę ciepła

Pod
23-10-2016, 21:41
Galmeta 300l nie powiesisz na scianie w łazience, a tylko tam ma miejsce kol. Pod

Oprócz łazienki mam jeszcze to pomieszczenie pod schodami, jest ograniczenie co do szerokości - 88cm i wysokość która maleje im glebiej (tak jak schodzą stopnie schodów), w okolicach półpiętra jest około metra. Czy te zasobniki są tylko w wersji stojącej? czy można tez znaleźć leżące? wtedy mogłbym to upchnać. jakie to ma typowo wymiary? Sama jednostka wewnętrzna PCi widzę że jest spora np ten Panasonic (wys/szer/gł) 892/502/353 mm

arturohio
23-10-2016, 22:34
Witajcie,
jestem nowy na tym forum wiec prosze o wyrozumialasc. Przeczytałem dokładnie ten temat i mam pytanie odnośnie ogrzewania prądem ale kablami grzewczymi. Zależy mi ma atrakcyjnej cenie instalacji ogrzewania w 130 metrowym domu z poddaszem użytkowym. Najprawdopodobniej na mojej działce nie będzie gazu a koszt dociagniecia go do niej może być wysoki. Nie jestem zwolennikiem wszystkich groszkow węgli i innych paliw. Czy ogrzewanie domu z ytonga 36,5cm u=0,23 jako przykład będzie do zniesienia finansowo? Czy jednak lepiej zrobić coś w stylu Arturo np 24 ytong plus 14cm steropianu.

Arturo72
23-10-2016, 22:45
Czy ogrzewanie domu z ytonga 36,5cm u=0,23 jako przykład będzie do zniesienia finansowo? Czy jednak lepiej zrobić coś w stylu Arturo np 24 ytong plus 14cm steropianu.Arturo ma ścianę z silikatu gr.18cm i plus do tego 20cm styro z lambda 0,031 i z U=0,13 :DGłupotą jest budowa sciany 1W no chyba,że aż tak bogaty jesteś :) Chcesz BK to na 24cm pakuj 20cm styro.

מרכבה
23-10-2016, 22:52
Głupotą jest budowa sciany 1W oj tam oj pozna co to mostki termiczne, co to dokładność murowania itp.
Przecież producentom ciepłych pustaczków grunt pod nogami się pali.. garota przepisów się zaciska .. a ci kombinują, jak jeszcze zwodzić.
Chałupę murowaną .. jadę kupuje bloczki fundamentowe i muruje, cegłę z rozbiórki .. na to 30cm grafitowego i sprawa załatwiona ..
ale ja mam dzewnianyj dom ;) Kurcze w tedy prąd można jakoś tak chyba nawet PV, może jakiś wiatraczek .. straszne elektrownie zaczynają się robić ..
Ba może bez przyłącza prądu w ogóle ? No ale dla fanatyków - polecam dom z drugiej ręki późny bierut .. 40-50cm cegły nie gacony i kocioł śmieciuch ;P
to "najtańsza opcja, a wygaśnięcie kotła wieczorem = nad ranem strzelanie zębami..
Już nauka radziecka zna naiwnych którzy zbudowali dom z porothermu .. cud jakie to miało być .. gdzieś mam artykuł .. jakie to rzeszoto ! termiczne.

arturohio
23-10-2016, 22:53
Bede na pewno kalkulował koszta. Myślałem nawet o ścianie z bloczków termaliki 48cm o u=0,16 ale to jest temat do ustalenia bo działka jest z wjazdem od południa i projekt domu prawdopodobnie będzie indywidualny. Mam nadzieje ze robiąc taki projekt oszczędzę nieco na materiałach. Jednak prosze o wypowiedz odnośnie ogrzewania kablowego alumulacyjnego.

Arturo72
23-10-2016, 22:55
Mam nadzieje ze robiąc taki projekt oszczędzę nieco na materiałach.Budujac ścianę 1W nie oszczędzasz a wręcz przeciwnie,generujesz dodatkowe koszty :)Chcesz wiedzieć ile zapłacisz za ogrzewanie zrób audyt energetyczny i poznaj zapotrzebowanie domu na ciepło.

arturohio
23-10-2016, 23:07
OK ale czy kablowe elektryczne to jest rozsądny pomysł czy jednak iść w stronę wodnego? Napewno chce tez kominek grawitacyjny, u rodziców jest to tak rozwiązane ale maja gazowe podłogowe. I maja ściany z porothermu 44cm chyba. I raczej nie maja problemu z grzaniem i rachunkami.

מרכבה
23-10-2016, 23:19
PC powietrzną ..
Oj tam oj .. moi Rodzice też nie mają problemów z rachunkami .. 2kzł za drewno to nie problem ..
ale teraz kiedy jeszcze układ nie podłączony, temperatura bez ogrzewania dobija do średniej dobowej na zewnątrz.
Choć ściany U 0,7 okna skrzyniowe. Gaz to sprawa taka, ciągle pompuje ciepło w dom.. a kocioł to o .. teraz kończy się palić ..do rana temp spada niechby do +15 st i co jest oszczędność ? Kurcze budować nowy dom i myśleć jak sobie uprzykrzyć życie .. kalkulować .. itp.
Ściana 1 W nie nadaje się .. choć papierowo jest "cacy" ale dużo łatwiej o błędy! a jeszcze trzeba liczyć się z mostkami termicznymi, przez brak izolacji.
Szczególnie że BK chłodnie wodę strasznie i pierwszy, drugi sezon to .. parametry przegrody dalekie od tego co podaje producnet..
jak byś się wczytał .. lambda "dry" 0,095 W/mK .. a jak jest nie dry tylko wet ? :lol2: Może jak by tego BK Y dał na poprzek 60cm zrobił gruby mur .. to by doszedł do parametrów ściany Artura.

Przemek Kardyś
24-10-2016, 08:21
Ściana jednowarstwowa powinna być zakazana. Każde wylane nadproże, wieniec, ściany fundamentowe, wystająca płyta balkonowa, cokolwiek betonowego, to potężny mostek cieplny, bez żadnej izolacji.

Poza tym 1m3 BK to około 170-180zł, a w tej cenie kupisz nawet styropian grafitowy, który jest 10x cieplejszy i okryjesz nim goły beton. Tynkować trzeba tak, czy siak.

Pod
24-10-2016, 14:33
jeszcze jedno pytanie... czy instalacja podłogowa pod PCi musi być inaczej zaprojektowana niż pod kocioł gazowy? Miałem projekt w którym na parterze było 5 pętli (niecale 40m2 uzytkowe - salon aneks wc i schowek) oraz 6 pętli u góry - niecale 70m2 (3 pokoje po 15-17m, łazienka i hol). W innym wątku wyczytałem że pod pompy powinno sie dawać więcej pętli. Jeszcze jakieś inne wskazówki ? Jeśli decydowałbym się na pompę to muszę chyba od nowa przemysleć podłogówkę.

autorus
24-10-2016, 14:52
IMO niefachowca nie. Rozstaw rurek to rozstaw rurek i tyle.

asolt
24-10-2016, 15:43
jeszcze jedno pytanie... czy instalacja podłogowa pod PCi musi być inaczej zaprojektowana niż pod kocioł gazowy? Miałem projekt w którym na parterze było 5 pętli (niecale 40m2 uzytkowe - salon aneks wc i schowek) oraz 6 pętli u góry - niecale 70m2 (3 pokoje po 15-17m, łazienka i hol). W innym wątku wyczytałem że pod pompy powinno sie dawać więcej pętli. Jeszcze jakieś inne wskazówki ? Jeśli decydowałbym się na pompę to muszę chyba od nowa przemysleć podłogówkę.

Instalacja ogrzewania podłogwego powinna byc tak zaprojektowana aby nie warunkowała rodzaju zródła ciepła, inaczej mówiąc powinna byc zaprojektowana na najnizsza mozliwą Tz. Niektórzy instalatorzy nie mając w reku projektu podłogówki dla gazu przyjmują wieksze rozstawy, dla pompy mniejsze dla bezpieczenstwa dajac wszedzie co 10 cm. I w jednym i w drugim przypadku jest to rozwiazanie nieoptymalne.

arturohio
24-10-2016, 23:55
Czy ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie odnośnie ogrzewania kablami elektrycznymi w podłodze? A może to kiepski pomysł i lepszy będzie piec elektryczny? Jakie są różnice w inwestycji a jakie w zużyciu zakładając ze dom będzie z silki 24 + 15-20cm styro. Reszta wiadomo, dobrana tak aby ciepło nie uciekało przez np okna.

autorus
25-10-2016, 05:38
To może być dobry pomysł, sam kiedyś w to celowałem. Z tym ociepleniem to raczej 20 grafit. I nie schodź niżej. Sporo osób na forum ma kable i sobie chwalą.

Przemek Kardyś
25-10-2016, 06:26
Czy ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie odnośnie ogrzewania kablami elektrycznymi w podłodze? A może to kiepski pomysł i lepszy będzie piec elektryczny? Jakie są różnice w inwestycji a jakie w zużyciu zakładając ze dom będzie z silki 24 + 15-20cm styro. Reszta wiadomo, dobrana tak aby ciepło nie uciekało przez np okna.

Nie będzie zauważalnej różnicy w zużyciu, choć teoretycznie kable zużyją mniej. Za to instalacja z kotłem elektrycznym jest bardziej uniwersalna, można podłączyć w przyszłości pompę ciepła, albo choćby kocioł gazowy.

autorus
25-10-2016, 06:32
Dokładnie tak. Bardziej uniwersalna. Ale kable będą tańsze. Trzeba coś wybrać.

Arturo72
25-10-2016, 07:24
Dokładnie tak. Bardziej uniwersalna. Ale kable będą tańsze. Trzeba coś wybrać.
Nie raz było liczone że kable wychodzą w porowywalnej cenie do wodnej podlogowki z kotłem elektrycznym wziawszy pod uwagę normalne sterowniki a nie manualne rodem z chin ;)

Arturo72
25-10-2016, 07:27
Różnica wychodzi bo kablarze przy porownaniu liczą kable bez kosztów montażu a do wodnej podlogowki doliczaja montaż.

Przemek Kardyś
25-10-2016, 08:58
Dziękujemy Artur. Zawsze czujny.

arturohio
25-10-2016, 10:50
OK ale czy nie jest tak ze kable są od razu ciepłe po odpaleniu a woda musi dopiero przepłynąć? Czy np na poddaszu w sypialni czy u dziecka w pokoju można zainstalować maty grzewcze czy jest to nieopłacalne? Może ktoś poleci firmę co sie tym zajmuje w okolicach śląska. Czy dobrze kombinuje: na dół akumulacja a u góry bezpośrednie? Myśle jeszcze nad instalacja paneli PV.

autorus
25-10-2016, 11:07
Trzeba jednak pamiętać że przy kablach nie potrzebna jest kotłownia. Żadna.
Jakby policzyć budowę kotłowni to nie wiem czy nie wyszło by taniej. Co nie zmienia faktu, że mam podłogówkę wodną.

Arturo72
25-10-2016, 11:16
Trzeba jednak pamiętać że przy kablach nie potrzebna jest kotłownia. Żadna.
Jakby policzyć budowę kotłowni to nie wiem czy nie wyszło by taniej. Co nie zmienia faktu, że mam podłogówkę wodną.
Oczywiście przy wodnej podlogowce też żadna kotłownia nie jest potrzebna. Wieszasz kociołek elektryczny w dowolnym miejscu w domu,obok lub pod bojlerem.

Arturo72
25-10-2016, 11:22
OK ale czy nie jest tak ze kable są od razu ciepłe po odpaleniu a woda musi dopiero przepłynąć? Czy np na poddaszu w sypialni czy u dziecka w pokoju można zainstalować maty grzewcze czy jest to nieopłacalne? Może ktoś poleci firmę co sie tym zajmuje w okolicach śląska. Czy dobrze kombinuje: na dół akumulacja a u góry bezpośrednie? Myśle jeszcze nad instalacja paneli PV.
Dowiedz się najpierw ile energii potrzebuje Twój dom na ogrzewanie potem się zastanawiaj. Koszt 1kWh przy grzaniu akumulacyjnym i tylko w taniej taryfie to 0,30zł,koszt 1kWh przy grzaniu bezpośrednim to 0,60zł,w taryfie G12W będzie niższy.
Nie ma znaczenia przy ogrzewaniu akumulacyjnym że kable będą od razu ciepłe. Zużycie energii będzie takie same jak w przypadku kotła elektrycznego.

Przemek Kardyś
25-10-2016, 13:03
Oczywiście przy wodnej podlogowce też żadna kotłownia nie jest potrzebna. Wieszasz kociołek elektryczny w dowolnym miejscu w domu,obok lub pod bojlerem.

A duży ten bojlerek? Pasuje ze 20kWh w nim zmagazynować, więc taki około 300L, nie? Oprócz tego pompka, zaworek, rozdzielacze, rurki miedziane... Jakieś 1,5m2 straconego jak nic.

Arturo72
25-10-2016, 13:28
A duży ten bojlerek? Pasuje ze 20kWh w nim zmagazynować, więc taki około 300L, nie? Oprócz tego pompka, zaworek, rozdzielacze, rurki miedziane... Jakieś 1,5m2 straconego jak nic.
Zależy od zużycia cwu,dla grzejacych prądem,czyli do wyższej temperatury 140l może starczyc.
Ty masz sądzę bojlerek "wiaderkowy" pod podłogą :D
http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/24 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Felektromet.pl%2Fpl %2Ftechnika-grzewcza%2Fprodukt%2F24)
A pod:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html)
Pompki zaworków nie trzeba żadnych.

autorus
25-10-2016, 13:51
Oczywiście przy wodnej podlogowce też żadna kotłownia nie jest potrzebna. Wieszasz kociołek elektryczny w dowolnym miejscu w domu,obok lub pod bojlerem.

Oj , przecież pisałeś ze wodna podłogówka jest uniwersalna bo można jako źródło wstawić pompę ciepła. A gdzie wstawić tą pompę? Do kotłowni :) Koło się zamyka.

Arturo72
25-10-2016, 13:54
Oj , przecież pisałeś ze wodna podłogówka jest uniwersalna bo można jako źródło wstawić pompę ciepła. A gdzie wstawić tą pompę? Do kotłowni :) Koło się zamyka.

Wieszasz kociołek elektryczny w dowolnym miejscu w domu,obok lub pod bojlerem.
Wieszasz pompę w dowolnym miejscu w domu np.koło bojlera :)371011

asolt
25-10-2016, 13:59
Wieszasz pompę w dowolnym miejscu w domu np.koło bojlera :)

A bojler gdzie?

Arturo72
25-10-2016, 14:00
A bojler gdzie?
W dowolne miejsce w domu no chyba,że jak niektórzy myją się we wiaderkach :D

Przemek Kardyś
25-10-2016, 14:01
Jaki jest sens w ogóle robić podłogówkę wodną, jeśli nie masz w planie robić kotła, pompy ciepła, albo bojlera na nocną taryfę? A jeśli nie masz w planie, to łatwiej jest zrobić kable elektryczne.

Widzę próbujesz usprawiedliwić swoją instalację, ale oprócz uniwersalności nie ma ona żadnych zalet. Jest droższa, trudniejsza w wykonaniu, zajmuje więcej miejsca, trudniej nią sterować i zużywa więcej energii, bo część idzie na pompowanie. A uniwersalność jest może potrzebna jak nie wierzysz w projektowane zapotrzebowanie i chcesz sobie zostawić otwartą drogę. Sam już wiesz, czy warto.

autorus
25-10-2016, 14:02
Żona by mnie zabiła. Ja mam wszystko ładnie w kotłowni. Lubię swoja kotłownię i się nie zamienię :)

Przemek Kardyś
25-10-2016, 14:05
Artur ma PC. Do tego potrzebna jest podłogówka wodna. Dlatego jest ekspertem od "gaz, czy grzanie prądem" i wie, że kable są be.

Arturo72
25-10-2016, 14:05
Jaki jest sens w ogóle robić podłogówkę wodną, jeśli nie masz w planie robić kotła, pompy ciepła, albo bojlera na nocną taryfę? A jeśli nie masz w planie, to łatwiej jest zrobić kable elektryczne.

Widzę próbujesz usprawiedliwić swoją instalację, ale oprócz uniwersalności nie ma ona żadnych zalet. Jest droższa, trudniejsza w wykonaniu, zajmuje więcej miejsca, trudniej nią sterować i zużywa więcej energii, bo część idzie na pompowanie. A uniwersalność jest może potrzebna jak nie wierzysz w projektowane zapotrzebowanie i chcesz sobie zostawić otwartą drogę. Sam już wiesz, czy warto.
Jeśli ktoś myje się we wiaderku tak jak Ty zużywając 35l/dobę/na osobę to nie myśli,że zużycie energii na cwu jest większe niż na c.o i oraniczając dalsze zuzycie energii będzie się mył w pół wiaderku :)


Artur ma PC. Do tego potrzebna jest podłogówka wodna. Dlatego jest ekspertem od "gaz, czy grzanie prądem" i wie, że kable są be.
Kable są be,bo nie posiadają żadnych zalet a grzeją dom tak jak wodna podłogówka pędzona kotłem elektrycznym.

Żona by mnie zabiła. Ja mam wszystko ładnie w kotłowni. Lubię swoja kotłownię i się nie zamienię :)
No ja też lubię swoją pralnio-suszarnio-pompownio-bojlerownie i żona też lubi :D
U mnie to jest gdziekolwiek w domu :D371015

Jarecki79
25-10-2016, 14:08
A bojler gdzie?

A bojler w domu z pompą zamiast do kotłowni trafia do pompowni

Nie wiedziałeś,że postawienie pomieszczenia pompowni jest 2x tańsze od postawienia pomieszczenia kotłowni??
To zupełnie insze pomieszczenie
:P

Arturo72
25-10-2016, 14:13
A bojler w domu z pompą zamiast do kotłowni trafia do pompowni

Nie wiedziałeś,że postawienie pomieszczenia pompowni jest 2x tańsze od postawienia pomieszczenia kotłowni??
To zupełnie insze pomieszczenie
:P
A pralnio-suszarnia gdzie ?
W kotłowni zasyfionej weglem ? :D

Jarecki79
25-10-2016, 14:17
a zwij sobie to jak chcesz

zbudować musiałeś, przecież z góry wiadomo,że dyskusja nie ma sensu, bo Twoja racja jest "najmojsza", Twoja matematyka i fizyka najbardziej właściwa po nagięciu do swojego punktu widzenia

wyluzuj i ciesz się czystą pralnio-suszarnią oraz salono-kotłownią
nie ma to jak syf z parowozem w salonie

autorus
25-10-2016, 15:05
Panowie luzik. Ładne popołudnie i nie chce mi się kasować postów.

Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Ważne, żeby te plusy nie przesłoniły nam tych minusów cytując Misia. :D

arturohio
26-10-2016, 13:35
Mogę dostać namiary na kogoś z forum co posiada podłogówkę kablowa i ma lub nie panele PV? Z góry dziękuje:-)

annette78
07-02-2017, 16:32
Witam towarzystwo po przerwie,

u mnie OZC 55kWh/m2rok, zapotrzebowanie na ciepło 7290 kWh, projektowe obciążenie cieplne budynku 4093 W , no i prąd (kable i podłogówka, NIE G12, pompa ciepła do cwu tylko) czy gaz (wodna podłogówka, bez pompy ciepła do gwc). Już sie naczytałam, nasłuchałam i jedynie co mogę to porównać z kimś innym, co ma podobne parametry. Jakbym nie liczyła wychodzi to samo po 10 latach używania. Od razu mówię, że wchodzi w grę tylko podłogówka, bo mam tylko "okna balkonowe" czyli długie i żadnego wungla, peletu czy czegoś bo nie mam komina do tego.

Pozdrawiam i proszę o radę.

Kaizen
07-02-2017, 17:09
Jakbym nie liczyła wychodzi to samo po 10 latach używania.

To kup najtańsze w montażu spełniający EP. I "poluj" na dopłaty do fotowoltaiki czy pomp ciepła (zostaw sobie możliwość zmiany źródła ciepła bez większej demolki).