PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienie ogrzewania podłogowego.



husar_pl
25-08-2016, 22:35
365530365531

Witam wszystkich Forumowiczów!!!
Chciałbym zapytać o nowo zrobione Ogrzewanie w moim mieszkaniu.Na jednym poziomie mam ogrzewanie podłogowe( Kuchnia, sypialnia,salon i łazienka),w pozostałych dwóch pokojach są dwa grzejniki. Kocioł dwufunckyjny gazowy.
Instalacja jest prawie gotowa,wszystko działa,wodę już grzeję,brakuje mi jeszcze sterowania ogrzewania.
Od czasu do czasu pomieszkujemy tam w weekend-y i chciałbym podgrzać dzieciakom w chłodne noce,czy jest możliwość ustawienia ogrzewania w moim przypadku bez termostatów i siłowników w centrali? czy grozi to jakimś niebezpiecznym przegrzaniem pętli? I jak to ustawić?
Za odpowiedzi,z góry dziękuję i pozdrawiam.

fachman19
26-08-2016, 06:16
Trudno coś regulować gdy nie ma czym . Teraz możesz ustawić kocioł na 35 *C i niech grzeje ., ale w zimie bedzie problem Bo grzejniki musza mieć wyższą temperaturę niż podłogówka . A u Ciebie nie widzę nic co mogłoby do tego służyć .
PS. Wywal elementy ocynkowane z instalacji . Nie widzę ( ale pewno sie mylę ) zaworu bezpieczeństwa na CWU

wg39070
26-08-2016, 07:27
365530365531

Witam wszystkich Forumowiczów!!!
Chciałbym zapytać o nowo zrobione Ogrzewanie w moim mieszkaniu.Na jednym poziomie mam ogrzewanie podłogowe( Kuchnia, sypialnia,salon i łazienka),w pozostałych dwóch pokojach są dwa grzejniki. Kocioł dwufunckyjny gazowy.
Instalacja jest prawie gotowa,wszystko działa,wodę już grzeję,brakuje mi jeszcze sterowania ogrzewania.
Od czasu do czasu pomieszkujemy tam w weekend-y i chciałbym podgrzać dzieciakom w chłodne noce,czy jest możliwość ustawienia ogrzewania w moim przypadku bez termostatów i siłowników w centrali? czy grozi to jakimś niebezpiecznym przegrzaniem pętli? I jak to ustawić?
Za odpowiedzi,z góry dziękuję i pozdrawiam.

A to nie masz nawet rotametrów na rozdzielaczu do podłogówki?

fotohobby
26-08-2016, 08:01
A to nie masz nawet rotametrów na rozdzielaczu do podłogówki?

Przecież nawet na zdjęciu widać, że są....

wg39070
26-08-2016, 09:05
Przecież nawet na zdjęciu widać, że są....

No to inwestor nie wie co ma?

fotohobby
26-08-2016, 09:12
No to teraz napisz nam w czym mu te rotametry pomogą w obecnej sytuacji i jak ochronią przed przegrzaniem pętli, czego obawia sie autor...

wg39070
26-08-2016, 09:27
No to teraz napisz nam w czym mu te rotametry pomogą w obecnej sytuacji i jak ochronią przed przegrzaniem pętli, czego obawia sie autor...

No ale jak ustawi na piecu np 35 stopni to na podłogówce nie wyskoczy mu nagle 50, nie? A rotametrami może dławić pętle.

fotohobby
26-08-2016, 10:25
Jedynie co potrzeba autorowi wątku, to ustawić 35C, o czym pisał fachman.
I to wyczerpuje ten temat. .

Szczególnie, że widać (przepraszam, wg39070 nie widzi), że w instalacji sa rotametry, brakuje jedynie mieszacza, więc możliwośc regulacji w pomieszczeniach są regulacji są.
Chodziło tylko o to, jak zagrzać nie podając zbyt ciepłej wody do instalacji.
Rotametrów można w ogóle nie ruszać.

wg39070
26-08-2016, 10:45
Jedynie co potrzeba autorowi wątku, to ustawić 35C, o czym pisał fachman.
I to wyczerpuje ten temat. .

Szczególnie, że widać (przepraszam, wg39070 nie widzi), że w instalacji sa rotametry, brakuje jedynie mieszacza, więc możliwośc regulacji w pomieszczeniach są regulacji są.
Chodziło tylko o to, jak zagrzać nie podając zbyt ciepłej wody do instalacji.
Rotametrów można w ogóle nie ruszać.

Nie obrażaj, dobrze? Czepiasz się każdego mojego wpisu. Ale poczekaj, każdy kij ma dwa końce.

fachman19
26-08-2016, 11:21
No ale jak ustawi na piecu np 35 stopni to na podłogówce nie wyskoczy mu nagle 50, nie? A rotametrami może dławić pętle.

Zabezpieczenia montuję się na wszelki wypadek np Awaria zaworu przełączającego w kotle lub przestawienia temperatury przez gosposię.

fotohobby
26-08-2016, 11:39
Nie obrażaj, dobrze? Czepiasz się każdego mojego wpisu. Ale poczekaj, każdy kij ma dwa końce.

Obraziłem ?
Po prostu stwierdziłem, że nie dostrzegłeś...

teres
27-08-2016, 19:28
Widzę, że pan instalator nie uznaje izolowania rur pomiędzy rozdzielaczem a pętlami. Będziesz miał tam dosyć ciepłą podłogę. Osłon na przejścia przez dylatacje też nie trzeba robić, bo po co :D Rurka do rozdzielacza też z gatunku tych cienkich i tanich :)

mahogany6
27-08-2016, 20:25
a jak wyglądają takie osłony?

teres
27-08-2016, 21:19
Na przykład tak (izolacja na rurach dobiegowych do pętli + osłony w miejscach dylatacji).
365634

husar_pl
30-08-2016, 14:07
Dziękuję za odpowiedzi,bo bardzo mi pomogły. Instalator stwierdził,że temat jest zamknięty,ale dzięki wam doszedłem do wniosku,że brakuje w instalacji mieszacza. Coś czuję, że moja firma chce mnie naciągnąć na następne koszty. Termostaty i glowice termostatyczne,to jeszcze rozumiem że trzeba dopłacić (za komfort się płaci),ale myślę,że mieszacz wody powinien być zamontowany w cenie instalacji grzewczej,że względu na dwa grzejniki na poddaszu. Może ktoś coś doradzi?


Posyłam oferte na wykonanie instalacji wod-kan C.O i Gaz

1-INSTALACJA GRZEWCZA
-ogrzewanie podłogowe (klatka schodowa plus całe pietro)
-grzejniki stalowe Kermi 2 szt poddasze
-podejscie pod suszarke łazienka
-rozprowadzenie instalacji elektrycznej pod termostaty
-instalacja Comap pex Press
-podejscie pod kocioł

KOSZT WW MATERIAŁÓW
KOSZT WW ROBOCIZNY

2-INSTALACJA WOD-KAN
-stelaż wc 1 szt
-podejscie pod wanne,prysznic,umywalke,zlewozmywak,zmywarke
-kpl odpływy (z pionem po zewnatrznej scianie)
-instalacja Comap pex press
-podejscie pod kocioł
-cyrkulacja CWU
-wypuszczenie pionów na poddasze

KOSZT WW MATERIAŁÓW
KOSZT WW ROBOCIZNY

3-KOTŁOWNIA
-kocioł DeDietrich MCRIII kondensacyjny
-kpl komin turbo
-zbiornik CWU 200L
-kpl armatura do podłączenia kotłowni
-pompa cyrkulacyjna kpl
-uruchomienie kotłowni
-szkolenie obsługi kotła

KOSZT WW MATERIAŁÓW
KOSZT WW ROBOCIZNY

4-INSTALACJA GAZOWA
-projekt gazowy
-instalacja gazowa kpl
-protokoły prób szczelnosci
-załatwienie kpl papierów zwiazanych z gazownia
-montaż instalacji gazowej kpl

KOSZT WW INSTALACJIi


SUMA CAŁEJ INWESTYCJI

taady
31-08-2016, 20:48
Jeżeli można się podczepić do tematu,to mam również taki problem do tyczący instalacji ogrzewania podłogowe plus grzejnikowe
Na pietrze mają być grzejniki, na parterze ma być ogrzewanie podłogowe plus grzejniki.
łazienka grzejnik drabinkowy plus ogrzewanie podłogowe ok.9,5m2 ,kuchnia podłogówka plus grzejnik 16,5m2 pow.
przedpokój podłogówka plus ewentualnie grzejnik, pomieszczenie garażowe/zaadaptowane na pokój- podłogówka plus grzejnikok18m2,
kotłownia ok.10m2 grzejnik, salon 30m2 -podłogówka plus grzejniki.
Zaplanowane sa dwa rozdzielacze na piętrze jeden i na parterze jeden- dodam że na piętrze będzie 5 pomieszczeń różnej wielkości i będą odpowiedniej wielkości grzejniki/ w całym domu grzejniki armatura krakowska g 500 f/d/ tylko w łazienkach na parterze i na piętrze grzejniki drabinkowe.
Z kotłowni do rozdzielaczy będzie 8-9m.Co należy zrobić aby na podłogówkę poszła woda o temperaturze 20-30 stopni niższa od wody zasilającej grzejniki.
Nie chciałbym pompy na rozdzielaczach,bo nie jest ona wskazana tam gdzie będą usytuowane, w kotłowni jak najbardziej mogą być.Dużo czytałem na ten temat mowa była o zaorze RTL,o bypassach, jeżeli podłączenia są od dołu w osi oddalone od siebie 50mm to tez można ustawić jakieś sterowanie temperatura wody.Spytałem znajomego jak ma zainstalowane ogrzewanie tak jak w moim przypadku,powiedział ,że woda powrotna z grzejników idzie na podłogówkę,ale wydaje mi się ,ze jest to za proste musi być jakiś haczyk. Proszę was o pomoc .podpowiedz w mojej kwestii.Nie znam jeszcze jakim kotłem będę opalał czy też podgrzewał wodę, wiem tylko tyle ,że ma dawać 20-22kw /170m2 tak jak w projekcie.proszę również o pomoc w wyborze rozdzielaczy w jakie instrumenty maja być wyposażone.Myślę że dla fachowców nie jest to problem,dla mnie tak .Podłączenia wykonują instalatorzy rożnymi technikami ale ,która sprawdza się najlepiej.Proszę o pomoc.

asolt
31-08-2016, 23:18
J......Nie znam jeszcze jakim kotłem będę opalał czy też podgrzewał wodę, wiem tylko tyle ,że ma dawać 20-22kw /170m2 tak jak w projekcie.proszę również o pomoc w wyborze rozdzielaczy w jakie instrumenty maja być wyposażone.Myślę że dla fachowców nie jest to problem,dla mnie tak .Podłączenia wykonują instalatorzy rożnymi technikami ale ,która sprawdza się najlepiej.Proszę o pomoc.

Na początek ociepl dom, 20-22 kW to dla domu sterego i nieocieplonego. Po ociepleniu zainstaluj samą podlogówkę + grzejniki drabinkowe w łazienkach. nie baw sie w system mieszany, nie kombinuj z podłaczaniem podłogówki z powrotu grzejnika. Zrob porządnie, a zacznij od ozc. To jest podstawa projektu ogrzewania i doboru mocy kotła, bez tych obliczeń nikt nie udzieli sensownej odpowiedzi, a Ty przestaniesz błądzic jak we mgle.

husar_pl
16-09-2016, 21:33
Witam. Chciałbym odświeżyć temat i zapytać o parę rzeczy związanych z ogrzewaniem. Jak już wcz\eśniej pisałem,chciałem uruchomić ogrzewanie,ale nie mam automatyki. Trochę mnie to zaniepokoiło,że nie ma u mnie założonego Mieszacza wody i po ciężkich przejściach z moją firmą,dowiedziałem się od instalatora,że moja instalacja jest zrobiona na niskie parametry temperatury do 50-ciu stopni na piecu i niepotrzebuję grupy mieszającej.( Piec kondensacyjny-DE DIETRIECH,Podłogówka na jednym piętrze i dwa grzejnik KERMI).,Czy może ktoś mi powiedzieć,czy jest to z zgodne z prawdą,czy raczej w zimie przy grzejnikach będę piszczał z zimna? Jeżeli opis instalacji jest nie jasny,proszę o wyrozumiałość dla laika w tym temacie.

Ps.Tak na marginesie,w czasie mojego dochodzenia doszedłem do tego,że instalator ,,zapomniał'' zrobić mi cyrkulacji CWU ,za którą wcześniej zpłaciłem.W ramach tego obiecał zrobić mi automatyke i sterowanie( trzy termostaty-SALUS RT100,listwę elektr.,8 siłowników SALUS). Macie jakieś zdanie o tej firmie? Z tego co wyczytałem,to Chinole. Pozdrawiam.

teres
17-09-2016, 09:22
1. Teoretycznie jest to dopuszczalne. Jak dołoży automatykę to już to będzie działać jako tako. Może grzejniki masz przewymiarowane i nie muszą grzać pełną mocą?
2. Salus jest najtańszy, ale działa. Osobiście wolałbym TECH'a.

husar_pl
17-09-2016, 10:30
1. Teoretycznie jest to dopuszczalne. Jak dołoży automatykę to już to będzie działać jako tako. Może grzejniki masz przewymiarowane i nie muszą grzać pełną mocą?
2. Salus jest najtańszy, ale działa. Osobiście wolałbym TECH'a.

Dzięki! Widzę,że to pierwsza zima zweryfikuje,grzejniki ,,podobno" są niskoparametrowe. Pokoje w sumie małe,ok 15 m2. Zobaczymy.

husar_pl
22-08-2017, 05:52
Witam po pierwszym roku i po pierwszej zimowej weryfikacji. No niestety instalacja,, niskotemperaturowa '', jak to nazwał ja mój wykonawca nie zdała egzaminu i w domu było zimno, a podłoga grzała miejscowo. W dużym salonie w jednym rogu było ciepło, a w drugim nie. Nie było szans żeby zagrać mieszkanie ustawiając temp. Pieca 40° C, jak mnie zapewniano. Bujda jakich mało! W tym roku wziąłem inną firmę i na,, dzień dobry", pan stwierdził, że brakuje mieszczą wody na górze w rozdzielce. Piec jest 10 m. niżej niż mieszkanie i tutaj jest problem, że pompka z pieca nie wyrabia i trzeba obieg wymusić na górze montuje pompę. Myślę o zwróceniu się do pierwszego wykonawcy o zwrot kosztów za montaż pompy, co o tym myślicie?
Nie robił bym mu problemu, ale gdy w zeszłym roku dzwoniłem i pytałem o mieszać wody, szef odpowiedział, że jak bym miał instalacje za 40 000 PLN to by było wszystko, ale ja mam za 20000 PLN i mam taką jaką mam. I tutaj mnie trochę wkurzył, bo ogrzewanie nie działa dobrze. Pozdrawiam.

husar_pl
22-08-2017, 06:01
A tutaj mam coś na deser. Po montażu suszarki w łazience. Termostat od podłogówki zamontowany ok. 10cm. od grzejnika. Czy to jest zgodne ze sztuką? To