PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie gazowe dom 100m podłogówka czy grzejniki



Wybuduję czy nie? :)
26-08-2016, 15:01
Witam serdecznie po raz kolejny,

Niebawem rozpoczynam budowę wymarzonego domu (dom przy alabastrowej 21) o powiechrzni użytkowej 100m2 .
Na początku byłem nastawiony na piec na ekogroszek, jednak przy działce znajduje się gaz ziemny, więc jest możliwośc podłączenia. Nasłuchałem się niejednokrotnie o tym jak takie ogrzewanie gazowe potrafi dać po kieszeni, ale postanowiłem to sprawdzić... i czyżby wielu się myliło? Przebrnąłem masę tematów na forum, gdzie ludzie pisali, że ta metoda ogrzewania jest bardzo ekonomiczna przy odpowiednim ociepleniu budynku i oczywiście jest wygodniejsza. Teraz poważnie zastanawiam się nad wyborem tego typu ogrzewania - jakie mieliście doświadczenia z tym typem ogrzewania w nowo powstałych, dobrze ocieplonych domach????

Dodatkowo co będzie się wiąząło z typem ogrzewania to wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami. Szczerze to tutaj jestem troche spaczony jeśli chodzi o doświadczenia z podłogówką, ponieważ moi rodzice mają takową w łazienkach i kuchni i kafle są strasznie gorące. Montowali je już dość dawno i to było dość nowe rozwiązanie w pl i najprawdopodobniej niebyt dopracowane. Mają piec miałowy i najprawdopodobniej nie mają mieszalnika do wody, która trafia w podogówki, więc moje doświadczenia nie są zbyt dobre.

Proszę o wymianę doświadczeń. Czy lepiej zastosować podłogówkę w całym domu czy ogrzewanie mieszane.

Na razie składam się ku mieszanemu - ganek, kuchnia, łazienki to podłogówka. W pozostałej części kaloryfery. Rozmawiałem na ten temat z kumplem który proponowął mi podłogówkę w całym domu argumentując, że wtedy lepiej wykorzystam zalety kotła kondensacyjnego z czym się zgadzam. Ale z drugiej strony boję się podłogówki w pomieszczeniach sypialnych. Może lepiej grzejniki niskotemperaturowe?

Dom będę stawiał z ceramiki poryzowanej o grubości 25cm+15cm styropianu.

Pozdrawiam
Ł.

Arturo72
26-08-2016, 16:34
No cóż :D
Czeka Cię sporo nauki bo narazie same głupoty opowiadasz.
Podłogówka u Twoich rodziców jest po prostu spier... i tyle,w podłogę ma wchodzić temp.max.35st.C przy dużych mrozach a temperatura podłogi to o 1-2st.C wyższa niż temp.w pomieszczeniu czyli 23-25st.C,poparzy Ci nogi taka temperatura ?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18808-Czego-w-urz%C4%85dzaniu-domu-nie-zrobiliby%C5%9Bcie-ponownie&p=7246085&viewfull=1#post7246085
Instalacja mieszana to totalna głupota.
Ogrzewanie gazowe jest drogie w inwestycji a rachunki za ogrzewanie zależą tylko do Ciebie i Twojego domu,mogą być rzędu 1200zł ale też i 3000zł także to zależy tylko od Ciebie.
15cm na ścianach to nie jest dom dobrze ocieplony :)

asaselllo
26-08-2016, 17:25
Zdecydowanie podłogówka po całości. Najlepiej gęsto.Dodatkowo możesz zamontować kaloryfery-drabinki w łazienkach i puścić w nie taką wodę jak w podłogę.
Nie znam nikogo kto byłby niezadowolony z takiego rozwiązania. Oczywiście pomijam przypadek rodziców......

imrahil
26-08-2016, 19:38
polecam 100% podłogówki :). i więcej izolacji

Adam626
26-08-2016, 22:18
no i jak jeszcze masz możliwosć to lepiej wybrać inny projekt bo ten nie jest zbyt udany - małe okna, słabe doświetlenie i niewygodne skosy oraz dwa balkony które raczej do niczego nie służą poza wydaniem pieniędzy oraz problemami w przyszłosci z cieknięciem etc. Wydając praktycznie tyle samo na budowę możesz mieć dom z 2ma pełnymi kondygnacjami. Przy tak małej powierzchni posiadanie pomieszczeń na piętrze z pełną wysokością umożliwi komfortowe mieszkanie.
Kotłownia jest za duża, kuchnia zbyt mała, łazienka na dole zbyt mała.

Komina też raczej nie ma po co robić, bo rurę z kotła gazowego taniej wypuścić przez ścianę w kotłowni/garażu. A wentylację zrobić mechaniczną.

Tomaszs131
26-08-2016, 22:26
Dopiszę się do reszty- 100% podłogówki. Żałować nie będziesz.

Wybuduję czy nie? :)
27-08-2016, 10:56
Dziękuję za komentarze.

Arturo nie twierdzę, że z podłogówką w domu rodzinnym jest wszystko ok, ale tak jak mówię jak człowiek ma z czymś negatywne doświadczenia to później ma wątpliwości mimo, że coś było źle zrobione.
Dodatkowo twierdzisz, żę 15 cm to za mało ocieplenia - ile proponował byś dać? Czy dodając więcej ocieplenia tak na prawdę sprawię, że dom będzie bardziej energooszczędny - chyba po przekroczeniu pewnego pułapu korzyści ze zwiększenia ocieplenia nie są tak widoczne.

Adam wybór projektu jest już przesądzony - taki nam się podoba a o funkcjonalności pomyślałem wcześniej zmieniając wielkość okien, podnosząc na pętrze ściany ku górze redukując ostrość skosów i pozbywając się balkonu z lewej strony. Niemniej jednak dziękuję za troskę :P

Dziękuję za pozostałe komentarze, które skłaniają mi ku podłogówce w 100 proc. Mam nadzieję, że nie pożałuje. Tak jak zauważyliście nie jestem ekspertem, buduję dom po raz pierwszy i możliwe, że ostatni, Dlatego jedyne co mi pozostaje wzorować się na opini znajomych i forumowiczów. Miłego dzionka da wszystkich :)

Arturo72
27-08-2016, 11:02
Arturo nie twierdzę, że z podłogówką w domu rodzinnym jest wszystko ok, ale tak jak mówię jak człowiek ma z czymś negatywne doświadczenia to później ma wątpliwości mimo, że coś było źle zrobione.
Dodatkowo twierdzisz, żę 15 cm to za mało ocieplenia - ile proponował byś dać? Czy dodając więcej ocieplenia tak na prawdę sprawię, że dom będzie bardziej energooszczędny - chyba po przekroczeniu pewnego pułapu korzyści ze zwiększenia ocieplenia nie są tak widoczne.

I znowu się mylisz :)
Ile energii potrzebuje Twój dom na ogrzewanie zakładając 15cm styro na ścianie z lambdą 0,038 a ile energii przy założeniu,że na ścianie jest 20cm czy 25cm styro z lambdą 0,031 i jak to się ma,ta energia a właściwie straty energii przy cenie gazu(energii) dzisiaj i za 20 lat ?
Twierdzę,że 15cm styro z wysoką lambdą to mało ale to Twoje rachunki będą do zapłaty za ogrzewanie a nie moje ;)
Tak jak mówiłem,za gaz do ogrzewania możesz zapłacić 1200zł ale równie dobrze i 3000zł a to zalezy tylko i wyłacznie od Ciebie :D

Liwko
27-08-2016, 11:31
100% podłogowka i przy gazie więcej ocieplenia.

Arturo72
27-08-2016, 11:42
A tak poza tym,Dom przy Alabastrowej nie potrzebuje gazu a tym bardziej węgla,to by był idiotyzm wogóle z węglem,on ma tylko 100m2 pow.użytkowej czyli możesz niskimi kosztami wybudować go do zapotrzebowania ok.40kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie będziesz potrzebował 4000kWh a to przy zwykłym ogrzewaniu prądem grzałką z buforem czy kociolkiem elektrycznym da kwotę 1200zł za sezon grzewczy a inwestycja w prąd jest znacznie tańsza niż w gaz.
cwu to też nie sądzę,żeby w takim domu mieszkało przedszkole czyli ok.3000-4000kWh czyli kolejny 1000zł i masz na rok.ok.2200zł

Jak za dużo to do takiego domu pompa ciepła będzie nie dużo droższa niż gaz ziemny w inwestycji i rachunki spadną Ci do ok.700-800zł na rok.

Wybuduję czy nie? :)
27-08-2016, 11:43
Dzięki - zwrócę uwagę na grubość ocieplenia. Oczywiście chciałbym rachunki jak najmniejsz :) Proszę zaproponować jaka grubość ocieplenia jest ok według Was?

Arturo72
27-08-2016, 11:48
Dzięki - zwrócę uwagę na grubość ocieplenia. Oczywiście chciałbym rachunki jak najmniejsz :) Proszę zaproponować jaka grubość ocieplenia jest ok według Was?
20-25cm z niską lambdą będzie ok.
Zleć OZC i policz,to na początek i sam sobie odpowiesz.

Gaz,prąd mają drogą jednostkę energii bo gaz to 0,22zł/kWh a prąd 0,30zł/kWh i tutaj warto się spuszczać nad bardzo dobrą izolacją czyli te 25cm.
Pompa ciepła to koszt jednostki energii 0,10zł/kWh i może być mniej izolacji.

Ale podstawą do podjecia decycji jest obliczenie strat energii domu czyli zapotrzebowanie na ciepło.

sony87
28-08-2016, 09:53
Nie jestem przekonany że dalsze zwiększanie grubości styropianu powyżej tych magicznych 20 cm ma sens ekonomiczny , tak jak ktoś już napisał więcej ciepła ucieknie przy wypuszczaniu kota niż przez ten gorszy matematycznie styropian, ja osobiście zrezygnuje z inwestycji w grafit na rzecz 20 cm białego. ( Koszt samego styro nie taki straszny ale dochodzą koszty innego kleju , obawy co do rozszerzalności i kurczenia się płyt ciemnego styro która chyba jest większa niz białego)

Arturo72
28-08-2016, 09:58
Nie jestem przekonany że dalsze zwiększanie grubości styropianu powyżej tych magicznych 20 cm ma sens ekonomiczny , tak jak ktoś już napisał więcej ciepła ucieknie przy wypuszczaniu kota niż przez ten gorszy matematycznie styropian, ja osobiście zrezygnuje z inwestycji w grafit na rzecz 20 cm białego. ( Koszt samego styro nie taki straszny ale dochodzą koszty innego kleju , obawy co do rozszerzalności i kurczenia się płyt ciemnego styro która chyba jest większa niz białego)
O czym Ty piszesz ? Jaka rozszerzalmosc ? Jaki inny klej ?
Ja kleilem na Tytan EOS czyli klej w piance i to samemu bez kolkowania.
Od 4 lat nic się nie dzieje.

Liwko
28-08-2016, 10:01
Nie jestem przekonany że dalsze zwiększanie grubości styropianu powyżej tych magicznych 20 cm ma sens ekonomiczny , tak jak ktoś już napisał więcej ciepła ucieknie przy wypuszczaniu kota niż przez ten gorszy matematycznie styropian, ja osobiście zrezygnuje z inwestycji w grafit na rzecz 20 cm białego. ( Koszt samego styro nie taki straszny ale dochodzą koszty innego kleju , obawy co do rozszerzalności i kurczenia się płyt ciemnego styro która chyba jest większa niz białego)

Wszystko zależy od tego, w jakiej cenie będziesz miał kWh.

Arturo72
28-08-2016, 10:37
Wszystko zależy od tego, w jakiej cenie będziesz miał kWh.
Dla ścian zewnętrznych ok.150m2 róznica miedzy styro 20cm z lambdą 0,044 a styro z lambdą 0,031 to ok.1000kWh za sezon grzewczy.
Dla gazu będzie to ok.250zł
Dla prądu będzie to ok.300zł
Dla pompy ciepła będzie to ok.100zł.
Oczywiście przy dzisiejszych cenach energii ale jakie ceny będą za 20 lat ?

Różnica w inwestycji między tymi styro to ok.1000zł na te 150m2.

Liwko
29-08-2016, 08:20
Dla ścian zewnętrznych ok.150m2 róznica miedzy styro 20cm z lambdą 0,044 a styro z lambdą 0,031 to ok.1000kWh za sezon grzewczy.
Dla gazu będzie to ok.250zł
Dla prądu będzie to ok.300zł
Dla pompy ciepła będzie to ok.100zł.
Oczywiście przy dzisiejszych cenach energii ale jakie ceny będą za 20 lat ?

Różnica w inwestycji między tymi styro to ok.1000zł na te 150m2.

Znowu wszystko zbyt upraszczasz. Znasz stosunek ścian do okien i drzwi, że tak piszesz? W moim przypadku różnica między 15 a 20cm styropianu to około 40zł rocznie, więc zwyczajnie olałem grubszy. Bezmyślne pakowanie dodatkowych centymetrów, jest według mnie głupotą. I od razu uprzedzając twój atak o wzrost cen prądu nawet o 100%, to zamiast 40zł rocznie, zapłacę około 60zł rocznie. Powinienem pchać się w grubszy styropian?

Wybuduję czy nie? :)
29-08-2016, 10:04
I właśnie tak wygląda każdy temat, że nawet osoby, które wybudowały już dom mają odmienne zdanie. Zostaje przy 100 proc podłogówce - poczytałem i się przekonałem. Teraz będę rozmyślał nad ociepleniem czy dać 15 czy 20cm. Kogo bym nie zapytał to inna opinia :)

domino34
29-08-2016, 10:45
I właśnie tak wygląda każdy temat, że nawet osoby, które wybudowały już dom mają odmienne zdanie. Zostaje przy 100 proc podłogówce - poczytałem i się przekonałem. Teraz będę rozmyślał nad ociepleniem czy dać 15 czy 20cm. Kogo bym nie zapytał to inna opinia :)

A nie prościej to policzyć? Ja też zostałem przy projektowych 15 cm, bo zysk z dodatkowych centymetrów był nikły. Lepiej tą kasę przenieść w ocieplenie dachu, tam izolacja o lepszych parametrach i większej grubości ma największy sens

Co Ci po 20 cm na ścianach jak masz balkoniki ocieplone max kilkoma centymetrami izolacji (a balkon związany ze stropem w domu). Masz garaż, który jest nieodizolowany od reszty domu, a w nim ogromną bramę (szczelność bram to fikcja). Napchasz na ściany 20 cm styro, a i tak najbardziej newralgiczne miejsca zepsują całą zabawę. Lepiej zostań przy 15cm, a zwróć uwagę na najbardziej trudne do izolacji obszary.

Nie wiem na jakim etapie jesteś, ale te balkony są trochę zaokrąglone - zrób je prostokątne, nikt nie zauważy, a wykończenie o wiele prostsze. Zwróć uwagę, aby było jak najwięcej miejsca na wykończenie balkonów, wsadzisz więcej izolacji.

dave88
29-08-2016, 11:26
za 10 lat znawcy od budowy będą wymyślać że 30 cm na ściany grafitowego to mało...ciekawe czy w takim domu w ogole będzie widać że są okna...i czy słońce w ogole dojdze do domu...ja zrezygnowałem z 20 cm białego na 15 cm grafitowego 0,031 a tu ktoś pisze żeby dać takiego nawet 25 cm :bash: robicie zwyczajnie z ludzi idiotów

Arturo72
29-08-2016, 11:37
za 10 lat znawcy od budowy będą wymyślać że 30 cm na ściany grafitowego to mało...ciekawe czy w takim domu w ogole będzie widać że są okna...i czy słońce w ogole dojdze do domu...ja zrezygnowałem z 20 cm białego na 15 cm grafitowego 0,031 a tu ktoś pisze żeby dać takiego nawet 25 cm :bash: robicie zwyczajnie z ludzi idiotów
A jak u Ciebie z zapotrzebowaniem domu na energię ?
Cena energii za 20 lat jaka będzie ?
Czemu 20 lat temu nikt nie ocieplał domów a dzisiaj namiętnie ocieplają durszlaki ?
Ludzie kiedyś sami z siebie robili idiotów,że teraz ocieplają ?

Konsultant Viessmann
29-08-2016, 11:54
Jeśli nie masz jeszcze wybranego urządzenia grzewczego - mówię o modelu kotła, to ja polecam nasze kotły kondensacyjne : TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-100-w.html)jedna z naszych tegorocznych nowości. Czy robiłeś juz OZC? wiesz jaką moc potrzebujesz czy dobrać jakiś konkretny model?

W razie pytań -służę pomocą!

dave88
29-08-2016, 12:29
A jak u Ciebie z zapotrzebowaniem domu na energię ?
Cena energii za 20 lat jaka będzie ?
Czemu 20 lat temu nikt nie ocieplał domów a dzisiaj namiętnie ocieplają durszlaki ?
Ludzie kiedyś sami z siebie robili idiotów,że teraz ocieplają ?

nie wiadomo jaka będzie...może będzie niższa, może taka sama, a może większa...możemy spekulować w każdą stronę ale są też jakieś granice...podobno mamy globalne ocieplenie :P

Jurgonka
29-08-2016, 13:16
A jak u Ciebie z zapotrzebowaniem domu na energię ?
Cena energii za 20 lat jaka będzie ?
Czemu 20 lat temu nikt nie ocieplał domów a dzisiaj namiętnie ocieplają durszlaki ?
Ludzie kiedyś sami z siebie robili idiotów,że teraz ocieplają ?

Gdy znajdziesz odpowiedz będziesz mądrzejszy. Choć to tylko teoria. Twój przypadek jest beznadziejny.

Arturo72
29-08-2016, 13:23
Gdy znajdziesz odpowiedz będziesz mądrzejszy. Choć to tylko teoria. Twój przypadek jest beznadziejny.
Odpowiedź jest prosta,ponieważ 20 lat temu była tania energia i ludzi wtedy było na nią stać.
To jest to i czym piszę,że po 20 latach energia stala sie droga i nie stać w dzisiejszych czasach na nią tych ludzi to ograniczają zużycie tej energii przez izolację domów.
Analogiczna sytuacja będzie za 20 lat bo chyba nie sądzicie że energia zacznie taniec ?

Jurgonka
29-08-2016, 14:01
Niestety błędna odpowiedz. Sprawdź dostępność, ceny materiałów izolacyjnych. Istnieje - rozwój technologi - budowania. W zamierzchłych czasach ciemnoty nie stosowano styropianu. (Widziałem jak 25 lat temu na budowie w Szwecji robotnicy miejscowi odmówili kładzenia styropianu na ścianach, " Tu będą mieszkać ludzie, dla ludzi jest wełna. Styropian jest dla zwierząt". Kiedyś, zamiast czytać światłe rady w internecie bywa, że robiono samodzielnie pustaki. itd. Sprawdź, pomyśl i nie obrażaj innych.

Arturo72
29-08-2016, 14:59
Niestety błędna odpowiedz. Sprawdź dostępność, ceny materiałów izolacyjnych. Istnieje - rozwój technologi - budowania. W zamierzchłych czasach ciemnoty nie stosowano styropianu. (Widziałem jak 25 lat temu na budowie w Szwecji robotnicy miejscowi odmówili kładzenia styropianu na ścianach, " Tu będą mieszkać ludzie, dla ludzi jest wełna. Styropian jest dla zwierząt". Kiedyś, zamiast czytać światłe rady w internecie bywa, że robiono samodzielnie pustaki. itd. Sprawdź, pomyśl i nie obrażaj innych.
I sądzisz,że ludzie pakują w stare domy styropian,wydają kasę na izolację tylko po to bo można kupić go w sklepie i że nsatąpił rozwój technologiczny ?????
:D

asolt
29-08-2016, 16:41
Niestety błędna odpowiedz. Sprawdź dostępność, ceny materiałów izolacyjnych. Istnieje - rozwój technologi - budowania. W zamierzchłych czasach ciemnoty nie stosowano styropianu. (Widziałem jak 25 lat temu na budowie w Szwecji robotnicy miejscowi odmówili kładzenia styropianu na ścianach, " Tu będą mieszkać ludzie, dla ludzi jest wełna. Styropian jest dla zwierząt". Kiedyś, zamiast czytać światłe rady w internecie bywa, że robiono samodzielnie pustaki. itd. Sprawdź, pomyśl i nie obrażaj innych.

To w Szwecji 25 lat robotnicy byli mądrzejsci od obecnych naukowców???, którzy ustalają normy w budownictwie, badają własciwosci materiałow izolacyjnych.
Czy ten budynek na którym odmówili kładzenia styropianu był wyposazony w wm, czy na budowie nie zarzadza kierownik budowy i czy nie musi byc wszystko zgodne z projektem budowlanym? czy owi robotnicy kwestionowali zapisy w projekcie budowlanym? Pytania mozna by mnozyc ale wygląda mi to na samowole robotników. Nie umniejszając nic robotnikom budowlanym od myslenia na budowie jest kto inny, a rolą robotnika jest wykonac powierzone im czynnosci dokładnie i w miare szybko.
Od projektu i jego zgodnosci z budową są inni.

Jurgonka
29-08-2016, 22:35
To w Szwecji 25 lat robotnicy byli mądrzejsci od obecnych naukowców???, którzy ustalają normy w budownictwie, badają własciwosci materiałow izolacyjnych.
Czy ten budynek na którym odmówili kładzenia styropianu był wyposazony w wm, czy na budowie nie zarzadza kierownik budowy i czy nie musi byc wszystko zgodne z projektem budowlanym? czy owi robotnicy kwestionowali zapisy w projekcie budowlanym? Pytania mozna by mnozyc ale wygląda mi to na samowole robotników. Nie umniejszając nic robotnikom budowlanym od myslenia na budowie jest kto inny, a rolą robotnika jest wykonac powierzone im czynnosci dokładnie i w miare szybko.
Od projektu i jego zgodnosci z budową są inni.

W tym konkretnym wypadku robotnicy mieli racje. W projekcie była wełna. (nie dowieźli - termin leciał) Kierownik zmienił założenia projektowe, na to co miał pod ręka. Nikt nie powinien traktować "naukowców" (były przykłady na forum) jako wyroczni. Osobnym tematem jest porównanie "mądrości" robotników z przed 25 lat z niekompetentnymi naukowcami, - dzisiaj. Nie będąc naukowcem uważam, że ocieplenie drewnianych ścian styropianem, w pobliżu koła podbiegunowego jest głupotą. Mamy inne doświadczenia co do robotników, wolę jak myślą, a nie bezmyślnie wykonują polecenia.

asolt
29-08-2016, 22:52
W tym konkretnym wypadku robotnicy mieli racje. W projekcie była wełna. (nie dowieźli - termin leciał) Kierownik zmienił założenia projektowe, na to co miał pod ręka. Nikt nie powinien traktować "naukowców" (były przykłady na forum) jako wyroczni. Osobnym tematem jest porównanie "mądrości" robotników z przed 25 lat z niekompetentnymi naukowcami, - dzisiaj. Nie będąc naukowcem uważam, że ocieplenie drewnianych ścian styropianem, w pobliżu koła podbiegunowego jest głupotą. Mamy inne doświadczenia co do robotników, wolę jak myślą, a nie bezmyślnie wykonują polecenia.

Moze w tym konkretnym przypadku zrobili zgodnie z projektem, ale naukowcy ci bez cudzysłowia są twórcami norm, oni badają własciwosci materiałow izolacyjnych, nie wiem dlaczego masz taki negatywny stosunek do naukowców. Czasy turbinki Kowalskiego wykonanej w garazu sie dawno skonczyły. Aby cos nowego wymyslec, zbadac i wdrozyc do produkcji potrzebne są duze srodki, specjalistyczne laboratoria czyli to co zwykły robotnik miał nie bedzie, niedawno na budowie murarz mi mówi po co wiecej niz 10 cm styropianu na scianie bo tyle styropian przemarza. I jak tu dalej tłumaczyc bo o dyskusji nie ma mowy. Co do ocieplenia styropianem pod kołem podbiegunowym to podaj swoje zastrzezenia najlepiej poparte stosownymi badaniami, skoro uwazasz sie za specjalistę w dziedzinie izolacji termicznych stosowanych w okolicach podbiegunowych.

Jurgonka
29-08-2016, 23:06
Naukowcy = normy. Wentylacja Mechaniczna + kominek. Jak norma zabezpiecza użytkownika przed awarią wentylatora nadmuchowego. Norma a nie zdrowy rozsądek.
W okolicach podbiegunowych (25 lat temu) nie stosowano styropianu na drewniane ściany. Pewnie z głupoty nie znali osiągnięć współczesnych (dzisiejszych) naukowców.

asolt
29-08-2016, 23:22
Naukowcy = normy. Wentylacja Mechaniczna + kominek. Jak norma zabezpiecza użytkownika przed awarią wentylatora nadmuchowego. Norma a nie zdrowy rozsądek.
W okolicach podbiegunowych (25 lat temu) nie stosowano styropianu na drewniane ściany. Pewnie z głupoty nie znali osiągnięć współczesnych (dzisiejszych) naukowców.

A co ma kominek z zamknietą komorą spalania bo tylko takie przy wm mozna stosowac do awarii wentylatora nawiewnego. Wszystkie urządzenia mechaniczne mogą sie w domu zepsuc i na to tez mają byc normy?
Co do styropianu w okolicach podbiegunowych to spodziewałem sie takiej odpowiedzi, zero konkretów gadka o głupocie naukowców itp.

Jurgonka
30-08-2016, 16:37
]A co ma kominek z zamknietą komorą spalania bo tylko takie przy wm mozna stosowac do awarii wentylatora nawiewnego[/B]. Wszystkie urządzenia mechaniczne mogą sie w domu zepsuc i na to tez mają byc normy?
Co do styropianu w okolicach podbiegunowych to spodziewałem sie takiej odpowiedzi, zero konkretów gadka o głupocie naukowców itp.

By odpowiedzieć na to pytania trzeba myśleć, lub czytać wpisy Pani, którą to spotkało. Awaria wentylatora śmiertelnym zagrożeniem, norma ma chronić nieświadomego użytkownika. Lecz w wypadku powyższej normy anonimowy naukowiec - "dał plamę". Osobnym tematem jest - kominek z zamkniętą komorą spalania. Czy każde zamknięcie jest szczelne, a może nie musi. Jak sprawdzamy szczelność, to pytanie jest do naukowców. Na forum nie będzie odpowiedzi.
Co do ocieplenia styropianem drewnianych budynków, tak nie budowano. Głupotą jest zarzucanie budowlańcom, że przed laty nie stosowali dzisiejszych norm i wskazówek. Ale i z tego powodu można czuć się lepszym. Przeczytałem (opracowanie z 21 wieku) i wiem a oni (25 lat temu) pewnie nie umieli czytać.

Wybuduję czy nie? :)
02-10-2016, 12:20
Chciałbym odświeżyć wątek, ponieważ jestem już w posiadaniu projektu i chciałbym się skupić na ilości ocieplenia vs roczne koszty ogrzewania.
To co chciałbym uzyskać to złoty środek pomiędzy nakładami na ocieplenie, a kosztem ogrzewania. Uzyskanie statusu domu ekologicznego i energooszczędnego przy dużych nakładach na ocieplenie uzyskując przy tym 100zł oszczędności na ogrzewaniu w skali roku mnie nie interesuje.

Małe review mojego ocieplenia na podstawie projektu:
* dom 100m2 powierzchni użytkowej
* pomijam kwestie pozaizolacyjne (folie, paraizolacje itp. które będę stosował jak w projekcie)
* Ogrzewanie gazowe na gaz ziemny
* Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem z OC
* podłogówka 100% + po 1 grzejniku żeberkowym do łazienek (są 2)

Projektowana charakterystyka energetyczna budynku:
* Roczne koszty eksploatacyjne [PLN/rok] 2636,88
* EP [kWh/m2rok] 80,93


Fundamenty:
*15 cm styropian EPS 100
* 25m beton

Ściany:
* materiał budowlany na ściany zewnętrzne - 25 cm Porotherm PW Eder
* ocieplenie 15 cm styropian EPS 80-036

Podłoga na gruncie:
*4 cm wylewka cementowa zbrojona
*15 cm styropian EPS 100-038
*10 cm wylewka betonowa

Podłoga na gruncie (kotłownia garaż):
*5 cm wylewka cementowa zbrojona
*15 cm styropian EPS 200-036
*10 cm wylewka betonowa

Strop nad parterem:
*4 cm wylewka cementowa zbrojona
*4 cm styropian EPS-038
*strop terriva

Strop nad poddaszem/ Stropodach:
*16 cm wełna mineralna
*10 cm wełna mineralna/stelaż stalowy
*2,5 cm płyty KG

Czy ilość ocieplenia według Was powinna zostać zmodyfikowana do maksymalizacji ekonomiczności nowopowstałego domu?

fotohobby
02-10-2016, 15:46
26cm nas poddaszem to marniutko. Jeśli masz tam sypialnie, to latem nie będzie tam zbyt komfortowo...
Sciany - 20cm to minimum.
Podłogę można zostawić.

מרכבה
02-10-2016, 16:54
No i tu jest paradoks takiego budowania, zamiast szukać cegły, pustaków betonowych itp .. a na to dać grubo izolacji.
To inwestycja w "ciepłe" pustaczki ! które nie mają pojemność cieplną marną.

Podłoga na gruncie (kotłownia garaż):
*5 cm wylewka cementowa zbrojona
*15 cm styropian EPS 200-036
*10 cm wylewka betonowa ja bym dał XPS"a pinset 500 kPa .. :lol2: nigdy nie wiadomo czy jakiś słoń nie wejdzie..
EPS 100 / 150 starczy.
Pochwal się lepiej- detalami typu ściany szczytowe, ściany fundamentowe.. bo same cm izolacji - ciepłego domu nie uczynią.

Wybuduję czy nie? :)
02-10-2016, 17:22
Skoro 26 cm to marniutko? To ile powinno się dać na poddasze, żeby było komfortowo. Na razie podpieram się informacjami z projektu i próbuję rozeznać się w temacie, więc wszystko jest do odkręcenia.

Odnośnie materiału porotherm to wybór jest świadomy. Nie ze względu na izolacyjność cieplną bynajmniej, a ze względu przed wszystkim na izolcyjność akustyczną i jakość samego materiału w obróbce, Zdaje sobie sprawę, że dużo łatwiej bruzdować w bloczku, ale za to znacznie łatwiej niż w sylikacie. W dodatku byłem na budowie, gdzie odpadków z edera po całej budowie było dosłownie kilka wiader. Natomiast np. wienerbergera znacznie więcej, więc stad decyzja.

Styropian EPS 200 w garażu i w kotłowni jest określony w projekcie. Buduję pierwszy raz dom, więc nie mam z tym doświadczenia, ale na chłopski rozum tam gdzie będzie wjeżdżał samochód powinien być styropian bardziej odporny na zgniatanie prawda?

Co do ścian szczytowych i fundamentów nie wiem co mam napisać. Fundamenty będą budowane z bloczka betonowego, ocieplane styropianem i na to folia kubełkowa. W szczegóły jeszcze nie wchodziłem - będzie to robić ekipa budowlana.

fotohobby
02-10-2016, 17:48
Na poddasze 35cm.
A szczegóły potrafią zepsuć wszystko.

Wybuduję czy nie? :)
02-10-2016, 17:54
Dzięki za odpowiedź. Zgadzam się z Tobą w 100% odnośnie szczegółów. Oczywiście do czasu rozpoczęcia budowy będzie przyjęta odpowiednia strategia :)

Orientujecie się jaki będzie +- koszt zwiększenia ocieplenia z 26 cm do 35 cm.
Dach dwuspadowy z jedną lukarną o pow. 158m2.

"Pochwal się lepiej- detalami typu ściany szczytowe, ściany fundamentowe.. bo same cm izolacji - ciepłego domu nie uczynią." - Co dokładnie masz na myśli?

fotohobby
02-10-2016, 18:14
Przelicz sobie powierzchnię ocieplaną, sprawdź koszt dla 25 danego typu wełny, sprawdź koszt ocieplenia dla 35cm.
Tu nie ma się co "orientować", to trzeba przeliczyć.

chemical
03-10-2016, 17:09
daruj sobie odzysk ciepła, albo kup najtańszy reku np. luna, odzysk ma sens ekonomiczny w szczelnych domach o niskim zapotrzebowaniu :]

musisz się kolego trochę wysilić i sam to skalkulować, forum tego za ciebie nie zrobi, jeśli chcesz zwiększać grubość izolacji to lepiej podejść do tego kompleksowo:
- zleć wykonanie OZC za parę stów (sam jako laik raczej nie dasz rady) wtedy łatwiej będzie rozważać różne warianty
- zrezygnuj z kotłowni (przerób projekt albo poszukaj podobny projekt bez kotłowni) , 5,36m2 * 2400zł = 12864 zł trochę drogie pomieszczenie no nie ?
- zrezygnuj z kominów 7-10 tys. zł
- zrezygnuj z gazu, całość z inst. gazową, kotłem, podłogówką wodną, odbiorami itd. średnio z 25000zł
- zrezygnuj przynajmniej z jednego z balkonów - tanie nie są, generują straty ciepła, a rzadko się się tam wchodzi, z reguły żeby posprzątać albo wyremontować (zrób sobie za to ładniejszy taras)
- zrób grzanie elektryczne (wodne- kocioł el. lub kable) - zmieścisz się w 10000 zł komplet (ew. pompę powietrzną x3 jak masz nadmiar kasiory)
zaoszczędzone $ możesz przeznaczyć nie tylko na grubszą izolację ale także lepsze okna itd.

jak pisał Artur cena za kWh gazu to ~0,22 zł (ale nie wiem czy zawiera to już uśrednione koszty stałe, abonament), cena za prąd w II taryfie G12W to 0,26zł/kWh (bez kosztów stałych 10zł/m-c, ale te i tak ponosisz) w Tauronie - czyli różnica znikoma, tyle, że z zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania możesz zejść znacznie w dół więc wyjdziesz lepiej na tym interesie :)
dodam, że średnia cena za kWh w sezonie pozagrzewczym to u mnie 0,42, a w ostatnim miesiącu zjechałem do 0,404, więc deal jest dobry nie tylko do celów ogrzewania

jak przypadkiem pójdziesz tą drogą to przygotuj się na opór otoczenia i pukanie palcem w głowę ;) ale to normalne przejdzie im jak pokażesz im rachunki

PS
nie wierz w ceny, które ja czy inni podają ! zrób kosztorys, weź wyceny, sprawdź to sam, analizuj i wyciągaj wnioski !

mistalova
03-10-2016, 19:16
Z cena pradu to lepiej dokladnie sprawdzic - u mnie prad w taniej taryfie kosztuje ponad 40gr.

chemical
04-10-2016, 07:48
aż 40gr !? mega drogo :/ to w takim przypadku gaz może być lepszym wyborem
no dlatego właśnie trzeba sprawdzać wszystko do swoich lokalnych warunków,
np. mój ojciec płaci za gaz 0,186 zł + 12zł opłaty stałe brutto,
u mnie w okolicy za pakę od fundamentów po dach można postawić średnio za 25tys. do 150m2, pod Wa-wą trzeba pewnie min x 2
jeden ma gaz na działce, drugi musi ciągnąć 50m itd. itp.

asolt
04-10-2016, 08:01
Z cena pradu to lepiej dokladnie sprawdzic - u mnie prad w taniej taryfie kosztuje ponad 40gr.

W jakiej taryfie?

Konsultant Viessmann
04-10-2016, 08:08
A co z ogrzewaniem? Postawiłeś na gazowe, ale masz na działce gaz? Zastanów się tutaj nad tym, bo jeśli nie to koszt przyłącza gazowego może być znaczny. Może się okazać, że na tym etapie możesz jeszcze postawić np na pompę ciepła powietrze woda. Projektant powinien nieco dostosować wtedy projekt do pompy ciepła i zaoszczędzisz na kilka drogich elementach - np kominy.

Jeśli masz pytania o pompy ciepła, rekuperator, czy kocioł gazowy - jestem do dyspozycji. Co więcej, posiadamy w ofercie wszystkie te urządzenia, które są przystosowane do tego by ze sobą współpracować.

Pozdrawiam!

JTKirk
04-10-2016, 10:50
"Pochwal się lepiej- detalami typu ściany szczytowe, ściany fundamentowe.. bo same cm izolacji - ciepłego domu nie uczynią." - Co dokładnie masz na myśli?

podejrzewam, że koledze chodzi o detale typu ciągłość izolacji na styku ściany kolankowej z dachem, czy też ocieplenie szczytów....na 95% budów jest to źle zrobione, co ma konkretne przełożenie na rachunki.....a to tylko czubek góry lodowej....


Z cena pradu to lepiej dokladnie sprawdzic - u mnie prad w taniej taryfie kosztuje ponad 40gr.
jakoś nie mogę w to uwierzyć...poproszę o szczegóły...

Wybuduję czy nie? :)
04-10-2016, 11:45
Dziękuję za liczne wypowiedzi. Odnośnie detali na razię nie mogę wiele powiedzieć, ponieważ nie mam wiedzy na ten temat. Nie mam zamiaru zbudować domu pasywnego, a zblizyć go do energooszczędnego, aby przy użyciu racjonalnych nakładów finansowych przy budowie uzyskać jak najlepszy stosunek do opłat za ogrzewanie.

Wybór padł na gaz, ponieważ mam w drodzę przy działce instalację gazową - gaz ziemny. Również do projektu dołączono mi obliczenia odnośnie zapotrzebowania budynku na ciepło i zgodnie z przeliczeniami roczne koszty ogrzewania 2700zł.

Odnośnie postu chemical to dokonuję zmian w projekcie:
- likwiduje boczny balkonik
- likwiduje jeden z kominów. Jeden zostawiam i będzie on również dostosowany do pieca na paliwo stałe - nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłości przy ogrzewaniu gazem/prądem, a będę miał alternatywę. Dodatkowo do komina będę dawał odpowietrzenie kanalizacji, dzięki czemu nie bedzie mi śmierdziało z np syfonów.

Najbardziej zaciekawił mnie komentarz odnośnie wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła? Czy rzeczywiście do domu o pow. użytkowej 100m2 nie opłaca się montować? To co zamiast tego? Samą wentylację mechaniczną bez rekuperatora?

מרכבה
04-10-2016, 12:57
Opłaca się montować reku! chyba że ktoś chce mieć w domu sztucznie podbitą szczelność i 80% wilgotności ...
tak się nie da.

Liwko
04-10-2016, 13:47
- likwiduje jeden z kominów. Jeden zostawiam i będzie on również dostosowany do pieca na paliwo stałe - nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłości przy ogrzewaniu gazem/prądem, a będę miał alternatywę.

To sobie zrób fundament pod ten komin. Nie sadzę żebyś przy 100m2 kiedykolwiek chciał go później postawić. A kasa w kieszeni.

mistalova
04-10-2016, 13:59
jakoś nie mogę w to uwierzyć...poproszę o szczegóły...


W jakiej taryfie?

G12 prąd/dystrybutor ENERGA - "tania" 0,37PLN, "droga" 0,75PLN

G11 prąd/dystrybucja ENERGA - 0,54PLN.

Ceny brutto, ale nie zawierają opłat stałych. W praktyce wychodzi G11 - 0,65PLN, G12 - ok.0,40/0,80PLN

chemical
04-10-2016, 16:08
nie wiem skąd masz te ceny :
http://www.energa.pl/dla-domu/energia_dla_domu/energia_dla_domu/informacje_podstawowe
http://www.energa-operator.pl/dokumenty_i_formularze/taryfa.xml

nie jest tak źle (chyba, że coś pominąłem ?) ceny brutto bez opłat stałych :
(lodówka , pralka TV itd. musi chodzić, więc sensu wliczania opłat stałych nie ma odnosząc to do kosztów energii na ogrzewanie)

G12
0,2376 sprzedaż
0,01586 jakościowa
0,07134 sieciowa
0,32480 suma

G12r
0,1935 sprzedaż
0,015867 jakościowa
0,075645 sieciowa
0,285012 suma

pod ogrzewanie elektryczne G12r jest OK, szkoda, że weekendowa nie jest tak dobra jak w Tauronie, w weekendy jednak największe zużycie...

mistalova
04-10-2016, 17:16
G12 w enerdze kosztuje 0,3588 i 0,2376.
G12r kosztuje 0,4113 i 0,1935
Ale to cena samej energii, a przesyl ok. 0,30 i 0,10 (teraz dokladnie nie pamietam).
Generalnie ceny sa raczej kiepskie...

chemical
04-10-2016, 17:53
Opłaca się montować reku! chyba że ktoś chce mieć w domu sztucznie podbitą szczelność i 80% wilgotności ...
tak się nie da.
z ekonomicznego punktu wiedzenia opłaca się montować reku instalatorom tu zgoda, ale nie koniecznie inwestorom
niechby odzyskał 2000kWh, daje nam jakieś 450zł przy gazie, kompletna instalacja zrobiona przez firmę koszt ok. 15tys., które wykładamy tu i teraz, zwrot 33 lata !
z punktu widzenia komfortu i zdrowia to opłaca się montować ;) ja sobie nie wyobrażam powrotu do WG !

IMO w przypadku autora najrozsądniej będzie samemu "złożyć klocki" i dać reku w rozsądnej cenie, zapytaj w wątku wentylacji kolego