PDA

Zobacz pełną wersję : Remont starego domu z kamienia



gbim
04-01-2005, 21:02
Witajcie właściciele starych szacownych domostw.

Od pażdziernika jesteśmy właścicielami starego (1895) domu z kamienia
o pow. 140m2. Roboty będzie przy nim mnóstwo, ale chcemy zacząć od izolacji fundamentów, czy może ktoś z was robił coś takiego w domu z kamienia? Kamień to piaskowiec. W następnej kolejności będzie dach.
Chcemy też ocieplic ściany, ale nikt nie jest w stanie nam podać grubości ocieplenia przy grubości ściany 50cm. Do ocieplenia chcieliśmy zastosować materiał o nazwie Izocer, który wg. producenta ma właściwości zbliżone do wełny mineralnej, czy może ktoś z Was spotkał sie już z tym materiałem,a może już go stosował ? Producent proponuje 6 cm. na zewnętrzne ściany, ale obawiam się że może to nie wystarczać.
Czy może znacie kogoś z terenu śląska, kto zajmuje się remontami takich starych domów i mógłby doradzić coś sensownego?

Pozdrowienia,
Grażyna i Grześ

robert skitek
04-01-2005, 22:35
najpierw dowiedzcie się czy mozecie ten dom zaslonic tynkiem czy nowa elewacją. Problemy przy takich starych domach polegaja na tym, ze w urzedzie mogą wymagac uzgodnien z konserwatorem zabytków.
Jesli sie nie zgodzi, to zostaje ocieplenie od wewnątrz.
Fundamenty izoluje sie odkopując po kawałku fundament. No i nie robi sie tego w porze zimowej. Problemem moze byc izolacja pozioma. Czasem stosuje sie iniekcje - znaczy wstrzykuje sie impregnat w scianę tworząc nieprzepuszczalną dla wilgoci barierę.

gbim
05-01-2005, 20:40
Dzięki za radę, jeśli chodzi o sprawy fundamentów i ich izolacji na sobotę jesteśmy już umówieni z poleconym konstruktorem.Mam tylko nadzieję, że wszystko będzie OK. Na pewno czeka nas klamrowanie, tym bardziej,że w okolicy gdzie mieszkamy ma się podkopywać jakaś kopalnia. Jeżeli chodzi o tynkowanie i konserwatora zabytków, to jest dokładnie odwrotnie-na dom nie posiadamy żadnych map ani dokumentacji, a wiek domu podała nam babcia, wobec czego w architekturze niczego takiego od nas nie wymagają.Elewacja już jest pokryta tynkiem, mnie natomiast marzy się skucie go i wyczyszczenie kamienia. Niestety nie wiem jak by się to miało do ocieplenia, bo przecież generalnie nie powinno się ocieplać od środka, dlatego chyba będę jednak zmuszona do rezygnacji z tego marzenia i ocieplę z zewnątrz, nurtuje mnie tylko kwestia jaką grubość ocieplenia należy zastosować przy murze grubości bagatela pół metra :-)
No i byle do wiosny!
Czy ten dom w Imielinie,który jest zamieszczony na Twojej stronie jest już po przebudowie, czy w trakcie? Pytam, bo mieszkam po sąsiedzku i chętnie sobie pooglądamy- co prawda to nie nasz klimacik, ale ciekawy...

Pozdrowienia
Grażyna i Grześ

robert skitek
05-01-2005, 21:02
fizyka budowli jasno mowi o ocieplaniu na zewnatrz. Są jednak budynki, których w ten sposób ocieplic nie mozna - przede wszystkim zabytki z ciekawymi elewacjami. Stosuje sie wtedy ocieplenie wewnetrzne - sa firmy, które robią materiały izolacyjne specjalnie pod to rozwiązanie.
w domu chyba lepiej zrobic na zewnątrz i zlikwidowac wszystkie mostki termiczne. Tym bardziej jesli bedzie ankrowanie :)
z domem w Imielinie nie wiem do konca - na pewno skonczona jest budowlanka, ale wykonczenie chyba nie - dawno tam nie bylem, a inwestor planowal etapowac w zaleznosci od stanu kasy...

Rak
06-01-2005, 16:06
fizyka budowli jasno mowi o ocieplaniu na zewnatrz. Są jednak budynki, których w ten sposób ocieplic nie mozna - przede wszystkim zabytki z ciekawymi elewacjami. Stosuje sie wtedy ocieplenie wewnetrzne - sa firmy, które robią materiały izolacyjne specjalnie pod to rozwiązanie.
w domu chyba lepiej zrobic na zewnątrz i zlikwidowac wszystkie mostki termiczne. Tym bardziej jesli bedzie ankrowanie :)
z domem w Imielinie nie wiem do konca - na pewno skonczona jest budowlanka, ale wykonczenie chyba nie - dawno tam nie bylem, a inwestor planowal etapowac w zaleznosci od stanu kasy...


nie róbcie lipy i ocieplajcie od wewnątrz. jak Wielka Brytania długa i szeroka domy z kamienia na zewnątrz pozostają...'z kamienia'... ;)

pitbull
07-01-2005, 07:47
Moze inaczej nie mozna :roll:

Majka
07-01-2005, 09:33
Taka piękna elewacja, ocieplajcie od wewnątrz.
Napisz, albo najlepiej wklej jakieś zdjecia ścian zewnętrznych.

Co do izolacji poziomych podobno jest firma /patrz murator ostatni/ która podcina po kawałku ścianę i uzupełnia izolację.

Ściany kamienne.........to musi być cudowne :D marzenie.

gbim
31-01-2005, 10:31
Niestety po wizycie przyzłego kierownika budowy sen o kamiennej elewacji prysnął -jeśli chcemy mieć ciepło należy ocieplć na zewnątrz.
Życie bywa jednak brutalne... kaloryfery parzą, gaz gdzieś sobie ucieka (okna ściany dach), a w domu ledwie 19 stopni! A co do Anglii ,nie sądzę żeby można się było na nich wzorować - jeśli chodzi o ekonomie lub wygodę, są tradycjonalistami do szpiku kości (mam kuzynkę) - nawet w ciężkich dębowych szufladach nie zakładają tzw. "rolek", bo to wbrew historii ... :wink: . Jednak może kiedyś wygram w "TOTKA" i wtedy obłożę ocieplenie kamienną okładziną (z orginalnego kamienia).Już taką oglądałam za bagatela 200PLN za m2 - piękna i zupełnie naturalnie wyglądająca, ale póki co "sponsora szukam ":D .

Jaśka
08-02-2005, 09:33
Szkoda psuc takiego budynku ociepleniem zewnetrznym - po 'remoncie' bedziecie mieli takiego zwyklaka...

Ocieplajcie od wewnątrz.

Pozdrawiam,

gbim
17-02-2005, 18:41
Ponoć jest to niewskazane Pozdrowienia

pitbull
18-02-2005, 07:32
Z punktu widzenia fizyki budowli lepiej od zewnatrz.

gbim
22-02-2005, 09:41
witajcie!
W sobotę rozmawiałam z achowcem od izolacji poziomej i Pan powiedział mi, że dom wykonany z piaskowca generalnie do takowej się nie nadaje gdyż : podbijanie blachą jest nie wykonalne, podcinanie koszmarnie drogie, a iniekcyjne w wypadku piaskowca się nie sprawdza, pozostaje tylko dobrze zrobiona izolacja pionowa z drenażem, czy to prawda???