PDA

Zobacz pełną wersję : Hydrofor - wymiana lub wyciszenie



michkas
05-01-2005, 06:13
Witam

mam hydrofor (pompa Grudziądz na wspólnym wałku z silnikiem oraz
zbiornik stojący 300 l) który w czasie pracy jest po prostu głośny.
Ja się przyzwycziłem ale małżonka niestety nie.
Pytanie jak go wyciszyć (stoi już na gumach i podłączony jest do zbiornika przewodem elastycznym).

Rozważaliśmy ewentualny zakup czegoś nowego - może ktoś jest w stanie coś polecić.
Od speca który regenerował pompę dowiedziałem się iż hydrofory typu kompakt dostepne w marketach zespolone ze zbiornikiem są raczej słabe i z niskiej jakości materiałów i stanowczo je odradzał. Sugerował jedynie wymianę silnika i pompy oraz pozostawienie zbiornika.

P.S. Dodam iż lustro wody jest na około 6 m i do tego dochodzi kolejne 5 m w poziomie w budynku także pompa musi być raczej mocniejsza.

Michał

niezły
05-01-2005, 07:45
Prawdopodobnie masz 3-fazową pompę która jak się włączy to jej odgłos można określić piskiem i wyciem jednocześnie Jeśli chcesz mieć spokój to wymiana na pewno pomoże nowe pompy pracują znacznie ciszej jednak pracują. Doraźnie możesz spróbować wygłuszyć ją Zrób bardzo luźną obudowę ze styropianu to powinno pomóc Nowa pompa jednofazowa kosztowała by około 800 zł np. Espa lub Omingen chyba

Degustibus
05-01-2005, 09:14
Kiedy spaliła nam się pompa (obsługujaca zbiornik 300l) mieliśmy do wyboru:
-albo zestaw pompa + silnik na żeliwnej podstawie
-albo zestaw hydroforowy (pompa na małym zbiorniku o poj ok 25l)

w bezpośrednim porównaniu głośności wyszło że zestaw pompa+silnik jest 2x głośniejszy.
Kupiliśmy więc zestaw za ok 650pln, odłączyliśmy ten mały zbiornik 25l (z którego planuję zrobić małą sprężarkę) i podłączyliśmy ją (pompę) bezpośrednio do posiadanego zbiornika 300l.
Jak dotąd, od 3 lat wszystko jest ok i hydrofornia nie pracuje zbyt głośno. Wodę czerepiemy ze studni wierconej z głębokości 5-6 metrów. Pompa to jakaś "włoszczyzna"

pozdrawiam

rubin23
05-01-2005, 11:38
Kiedy spaliła nam się pompa (obsługujaca zbiornik 300l) mieliśmy do wyboru:
-albo zestaw pompa + silnik na żeliwnej podstawie
-albo zestaw hydroforowy (pompa na małym zbiorniku o poj ok 25l)

w bezpośrednim porównaniu głośności wyszło że zestaw pompa+silnik jest 2x głośniejszy.
Kupiliśmy więc zestaw za ok 650pln, odłączyliśmy ten mały zbiornik 25l (z którego planuję zrobić małą sprężarkę) i podłączyliśmy ją (pompę) bezpośrednio do posiadanego zbiornika 300l.
Jak dotąd, od 3 lat wszystko jest ok i hydrofornia nie pracuje zbyt głośno. Wodę czerepiemy ze studni wierconej z głębokości 5-6 metrów. Pompa to jakaś "włoszczyzna"

pozdrawiam


Czy mógłbyś podać parametry tej włoszczyzny? i jeszcze jedno,a ile metrów masz w poziomie od studni do pompy?

maxymov
05-01-2005, 11:39
Witam

mam hydrofor (pompa Grudziądz na wspólnym wałku z silnikiem oraz
zbiornik stojący 300 l) który w czasie pracy jest po prostu głośny.
Ja się przyzwycziłem ale małżonka niestety nie.
Pytanie jak go wyciszyć (stoi już na gumach i podłączony jest do zbiornika przewodem elastycznym).

Rozważaliśmy ewentualny zakup czegoś nowego - może ktoś jest w stanie coś polecić.
Od speca który regenerował pompę dowiedziałem się iż hydrofory typu kompakt dostepne w marketach zespolone ze zbiornikiem są raczej słabe i z niskiej jakości materiałów i stanowczo je odradzał. Sugerował jedynie wymianę silnika i pompy oraz pozostawienie zbiornika.

P.S. Dodam iż lustro wody jest na około 6 m i do tego dochodzi kolejne 5 m w poziomie w budynku także pompa musi być raczej mocniejsza.

Michał


Podobno to bardzo dobry i niezawodny sprzęt, tylko trochę głośny.


Dobrym sposobem jest oddzielenie zestawu pompa-silnik od zbiornika i umieszczenie go obok studni. Myślę, że jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie.

Pozdrawiam

Degustibus
05-01-2005, 11:46
parametrów nie znam (w pracy jezdem) ale to taka pompa z zestawu współpracującego ze zbiornikiem 24 litry zamocowanym pod spodem pompy.
odległość studnia-kotłownia w poziomie ok 8-9 m.

inwestor
05-01-2005, 12:15
Miałem kiedyś taka kurcze chyba nawet z Grudziadza. Bydle kurcze wielostopniowe hałaśliwe ogromnie. Na czczęście się zjarało i na potrzeby budowy kupiłem sobie JP Grundfos'a Jest o wiele cichsza i spoko wystarcza. Popatrz sobie na linka
http://www.grundfos.com/web/homepl.nsf/Webopslag/BKAA-679FRF
Jest co prawda jednostopniowa ale zassanie ma OK. Już kilka razy chodziła na sucho nawet jej specjalnie zalewać nie potrzeba. Przy pierwszym odpaleniu to się bidula męczyła na sucho chyba z kilka minut zanim wode pociagneła ale se poradziła. U mnie jest duzo dalej do studni bo jakieś 30m w poziomie i woda na głebokości 6...8m. Acha pompa jest w piwnicy więc wysokość zasysania trzeba gdzieś o 1,5 m zmniejszyć.
Pozdrawiam

SS
05-01-2005, 12:42
P.S. Dodam iż lustro wody jest na około 6 m i do tego dochodzi kolejne 5 m w poziomie w budynku także pompa musi być raczej mocniejsza.

Michał
Moze występować efekt kawitacji
poznasz po tym, że w pierwszej chwili po włączeniu jest ciszej niż po kilku, kilkudziesięciu sekundach
SJS http://www.radiesteta.webpark.pl
[/quote]