PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z drewnem na ogrzewaniu podłogowym?



RYDZU
05-01-2005, 17:42
Podobno jak się połozy drewno na podłogówce to wzrasta koszt eksploatacji CO.
Dlaczego?
Przeciez ilość ciepła dostarczona do układu podłogówki jest taka sama.
A nawet jeśli by drewno ograniczało promieniowanie cieplne podłogi (czyli grzanie)
to przecież i tak ilość ciepła pobrana przez układ podłogówki będzie ta sama - tylko
w pomieszczeniu może być ciut chłodniej.
W moim przypadku strat ciepła na promieniowanie "do ziemi" nie biorę pod uwage,
bo cała podłogówka jest na piętrze. nawet jak się strop nagrzeje to i tak odda ciepło
do budynku a nie "w świat".

Skąd więc się bierze opinia o nieekonomiczności takiego rozwiązania?

Jak to jest z drewnem na ogrzewaniu podłogowym?

pozdrawiam

jajmar
05-01-2005, 18:06
A nawet jeśli by drewno ograniczało promieniowanie cieplne podłogi (czyli grzanie)
to przecież i tak ilość ciepła pobrana przez układ podłogówki będzie ta sama - tylko
w pomieszczeniu może być ciut chłodniej.

Skąd więc się bierze opinia o nieekonomiczności takiego rozwiązania?


Sam sobie odpowiadasz:)
Aby uzyskac żadana temp powietrza musisz dostarczyc wiecej energi do układu CO.

Grzesiek13
05-01-2005, 18:29
Rydzu "to się nazywa pytanie retoryczne". PZDR.

RYDZU
05-01-2005, 18:41
Ok, ok rozumiem
Ale nie rozumiem gdzie te straty? Przeciez czy nagrzeję do 35 stopni wylewkę podłogi,
czy nagrzeję ją do 45 zeby przezwycieżyc opór cieplny drewna to w sumie wypromieniuje
w powietrze ta sama ilość energii.
(oczywiście poza energią dostarczoną do "startowego" ogrzania wylewki - ale w okresie
eksploatacji ciagłej chyba mozna to pominać bo to operacja jednorazowa)

Źle myślę?

Przekorek
05-01-2005, 18:55
Teoretycznie nie, aczkolwiek chyba bardziej chodzi o mozliwosc zniszczenia (wypaczenia) elementow drewnianych na przemian ogrzewanych i chłodzonych. Ja sie tego balem i zrezygnowalem z kombinacji parkiet+podlogowka i dalem podlogowke tylko tam, gdzie plytki (lazienki, kuchnia, hall).

RYDZU
05-01-2005, 19:02
Teoretycznie nie, aczkolwiek chyba bardziej chodzi o mozliwosc zniszczenia (wypaczenia) elementow drewnianych na przemian ogrzewanych i chłodzonych. Ja sie tego balem i zrezygnowalem z kombinacji parkiet+podlogowka i dalem podlogowke tylko tam, gdzie plytki (lazienki, kuchnia, hall).

Też się tego boję, ale z drugiej strony nie chciałbym robić z całego salonu "kaflowiska" - trochę mnie taka wizja przeraża.
Z tego powodu bardziej skłaniam się ku rozwiązaniu typu deska barliniecka, tarket etc...

Grzesiek13
06-01-2005, 05:05
Rydzu do ogrzewań podłogowych stosuje sie parkiet o grubości 11 i 14 mm. Nadto powinien on być suchy. W zasadzie to nie inwestor powinien się bać parkietu a parkieciarz, szybko wyjdzie czy położył dobry parkiet. PZDR.

goky
06-01-2005, 05:43
Powinna to być podłoga warstwowa z warstwami drewna klejonymi prostopadle (kierunek włókien) np finish parkiet czy panele np tarkett.
Choć sami parkieiarze mają czasami obiekcje i straszą rozsychaniem, co wynika z b. niskiej wilgotności powietrza zimą w przyp. podłogówki, to rozwiązanie takie ćwiczone 3 zimę nie potwierdziło w/w obaw (choć trudno wykluczyć, że jednak z czasem coś sie zdarzy)
Pozdrowienia

goky
06-01-2005, 05:53
Powinna to być podłoga warstwowa z warstwami drewna klejonymi prostopadle (kierunek włókien) np finish parkiet czy panele np tarkett.
Choć sami parkieiarze mają czasami obiekcje i straszą rozsychaniem, co wynika z b. niskiej wilgotności powietrza zimą w przyp. podłogówki, to rozwiązanie takie ćwiczone 3 zimę nie potwierdziło w/w obaw (choć trudno wykluczyć, że jednak z czasem coś sie zdarzy)
Pozdrowienia

MarzannaPG
08-01-2005, 18:02
Szanowni forumowicze dyskutujący o wyższości drewna nad kaflami na podłogówce zechciejcie powiedzieć się kompletnej amatorce w związku z trzecim rozwiązaniem: panele podłogowe na podłogowym grzaniu, da się czy nie? I ile prawdy jest w twierdzeniu, że podłogówka pod czymkolwiek innym niż kafle to bezsens?

nurni
08-01-2005, 19:35
Szanowni forumowicze dyskutujący o wyższości drewna nad kaflami na podłogówce zechciejcie powiedzieć się kompletnej amatorce w związku z trzecim rozwiązaniem: panele podłogowe na podłogowym grzaniu, da się czy nie? I ile prawdy jest w twierdzeniu, że podłogówka pod czymkolwiek innym niż kafle to bezsens?

Oczywiście, że są panele pod ogrzewanie podłogowe. Musisz tylko znaleźć takie ze specjalnym symbolem o przeznaczeniu do tego typu ogrzewania.
Ja osobiście mam na dole ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. Podłogowe hol, kuchnia, jadalnia, łazienka, grzejnikowe - salon i gabinet. Takie połączenie daje komfort drewna w salonie i w gabinecie oraz odpowiednio szybki czas reakcji ogrzewania (grzejniki).
Co do materiału na podłogówkę - moim (subiektywnym) zdaniem drewno się nie nadaje. Musi pracować, chociażby ze względu na okresy ogrzewania dobowe (dzień -noc) i sezonowe (lato - zima) i po jakimś czasie będą obrzydliwe szpary. Są podobno jakieś elastyczne materiały do szpachlowania, ale po co sobie utrudniać życie.

Pozdrawiam

SławekD
08-01-2005, 19:41
A czy ma ktoś już położone panele na podłogówkę i może coś powiedzie o nich z doświadczenia? Może są jakieś szczegóły, których warto przestrzegać by nie było problemów z panelami ?
Pozdrawiam

MarzannaPG
08-01-2005, 19:56
Co do podłogówki to mam jeszcze pytanie w związku z tym, że nurni napisał, że ma w salonie podłogowe i grzejniki - czy ogrzeję 40 m2 salon samą podłogówką i to jeszcze pod panelami?

nurni
08-01-2005, 20:00
Co do podłogówki to mam jeszcze pytanie w związku z tym, że nurni napisał, że ma w salonie podłogowe i grzejniki - czy ogrzeję 40 m2 salon samą podłogówką i to jeszcze pod panelami?
Napisałem, że w salonie mam tylko grzejniki i będzie drewno na podłodze tak jak w gabinecie. Reszta pomieszczeń ma ogrzewanie podłogowe i tam nie ma grzejników oraz na podłodze będzie kamień.

Pozdrawiam