PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja elektryczna w domu



emilos
31-08-2016, 14:06
Witam,
mam parę pytań co do instalacji elektrycznej którą wykonuje sam <uparłem się iż wszelkie instalacje zrobie sam :) >

1. zrobiłem instalacje w formie "gwizdy" każdy włącznik światła, gniazdko etc m oddzielne zasilanie poprowadzone do puszki. Teraz jest tylko pytanie czy jest sens łączenia gniazdek do jednego bezpiecznika czy do każdej lini podpiąć oddzielny <z mojego rozumowania podłączenie do tego samego bezpiecznika nie ma sensu bo wyjdzie jak szeregowe??:>>

2. mam pare miejsc gdzie będą 3 włączniki <mają być dwuklawiszowe/dzielne tak aby móc zapalić np 2 żarówki z 5> do jednego światła - jaki schemat najlepiej wybrać czytałem o przekaźniku bistabilnym, ale myślę bardziej o połączeniu schodowy krzyżowy schodowy ?:>

3. w przypadku instalacji na włączniku schodowy+krzyżowy+schodowy starczy jak dodatkowo między nimi a żyrandolem zainstaluje 3 żyłowy 1,5 ??:> na tym etapie jest zainstalowany szeregowo 3x1,5

4. cała instalacja jest na podłodze trochę tego wyszło czy wystarczy ze peszle <każdy kabel ma oddzielny peszel> zasypie piaskiem czy lepiej po rozłożeniu styropianu zalać je na rzadko betonem ?:>

MPC
02-09-2016, 00:01
Odp. na 1 pyt. pomijam

odp. 2

Wyłącznik bistabilny czy schodowe w połączeniu z krzyżowym zapalą jedno światło beż względu na ilość żarówek. Jeśli chcesz by w danym pomieszczeniu zapalały się 2 z 5 to należy zastosować wyłącznik min podwójny.

odp. 3

Nie nie starczy - powinien być 4 x 1,5 lub 5 x 1,5

odp. 4

peszle należy ułożyć sztywno do podłogi i ułożyć steropian. Najlepiej drutem wiązałkowym lub opaskami połapać je do podłogi.

Mareks77
08-09-2016, 12:15
Witam,
mam parę pytań co do instalacji elektrycznej którą wykonuje sam <uparłem się iż wszelkie instalacje zrobie sam :) >

1. zrobiłem instalacje w formie "gwizdy" każdy włącznik światła, gniazdko etc m oddzielne zasilanie poprowadzone do puszki. Teraz jest tylko pytanie czy jest sens łączenia gniazdek do jednego bezpiecznika czy do każdej lini podpiąć oddzielny <z mojego rozumowania podłączenie do tego samego bezpiecznika nie ma sensu bo wyjdzie jak szeregowe??:>>

2. mam pare miejsc gdzie będą 3 włączniki <mają być dwuklawiszowe/dzielne tak aby móc zapalić np 2 żarówki z 5> do jednego światła - jaki schemat najlepiej wybrać czytałem o przekaźniku bistabilnym, ale myślę bardziej o połączeniu schodowy krzyżowy schodowy ?:>

3. w przypadku instalacji na włączniku schodowy+krzyżowy+schodowy starczy jak dodatkowo między nimi a żyrandolem zainstaluje 3 żyłowy 1,5 ??:> na tym etapie jest zainstalowany szeregowo 3x1,5

4. cała instalacja jest na podłodze trochę tego wyszło czy wystarczy ze peszle <każdy kabel ma oddzielny peszel> zasypie piaskiem czy lepiej po rozłożeniu styropianu zalać je na rzadko betonem ?:>

Ad.1. Wszystko zależy ile jest tych punktów i ile mieszkanie czy dom ma pokoi.
Najlepiej jeśli oddzielisz oświetlenie i gniazda a dodatkowo oddziel od siebie pomieszczenia.
Jeśli w pomieszczeniu masz 4 gniazda to podłącz je do jednego zabezpieczenia.
Nie będzie to szeregowe ale takie w którym linie gniazd z jednego pokoju będą schodzić się w jednym punkcie.
Sens jest taki że na pewno podniesie to bezawaryjność całości instalacji.

Ad.2. Nie rozumiem pytania ale wyłączniki schodowe służą do zapalania i gaszenia jednego punktu świetlnego z dwóch miejsc.
Np. tak jest w długich korytarzach lub innych miejscach gdzie przy wejściu zapala się światło jednym wyłącznikiem a po przejściu korytarza gasi się je wyłącznikiem drugim.
Tą samą czynność można wykonać w obie strony.
W pytaniu może chodzić jeszcze o zapalanie 2 żarówek z 5 dostępnych ale to włącznikami świecznikowymi dwuklawiszowe z których jeden załącza dwie żarówki z 5 dostępnych w żyrandolu a drugi załącza pozostałe 3 żarówki z 5.
Włączając pojedynczo można załączyć 2 lub 3 żarówki lub wszystkie 5.

Ad.3. Między włącznikami schodowymi wystarcza przewód 2 żyłowy 1,5 mm2 więc jeśli dasz 3x1,5 mm2 to będzie aż za dużo.

Ad.4. Jeśli instalacja jest w podłodze na chudziaku to prowadzi się ją w peszlach a następnie układając ocieplenie styropian układa tak aby wyrównywał on podłogę.
Peszle można przytwierdzić do podłogi uchwytami.
Tzn. jeśli peszel na 40 mm to najlepiej ułożyć dwie warstwy styropianu jedną o grubości np 50mm tak aby dochodziła ona do peszla a druga warstwa przykrywała pierwszą warstwę oraz peszel.
Po ociepleniu dopiero zalewa się betonem czyli robi jastrych (podłogę właściwą.
Przewodów w peszlach nie układa się na piasku.pod chudziakiem