PDA

Zobacz pełną wersję : Przeczytałem kupę postów i dalej nie wiem...



pattaya
07-01-2005, 09:52
...czy ocieplać fundamenty.
Ile wypowiedzi,tyle zdań.Poprosiłbym o radę fachowców lub praktyków.
Dane wyjściowe:
-dom bez podpiwniczenia
-ściana fundamentowa z bloczków pokryta w tej chwili izolacją przeciwwilgociową
-ocieplenie na gruncie- ponad 30cm keramzytu na całej powierzchni domu
-dodatkowo będzie jeszcze 10cm styropianu na chudziaku,bo keramzyt usiadł i muszę to czymś wypełnić-niech to będzie dodtkowe ocieplenie.
No i czy ocieplać fundamenty czy nie?

swbeata
07-01-2005, 10:01
Zastanawialiśmy się nad ociepleniem fundamentów jednak ze względu na koszty nie zrobiliśmy tego. Ociepliliśmy tylko część podmurówki(tam gdzie jest kotłownia, gdyż jest ona położona niżej od reszty domu i podmurówka stanowi część jej ściany). Zobaczymy co będzie, gdyż większość radzi ocieplać.POZDROWIENIA

robert skitek
07-01-2005, 10:20
tak, ja jestem ta wiekszosc :) radze ocieplac

inwestor
07-01-2005, 10:20
...czy ocieplać fundamenty.
Ile wypowiedzi,tyle zdań.Poprosiłbym o radę fachowców lub praktyków.
Dane wyjściowe:
-dom bez podpiwniczenia
-ściana fundamentowa z bloczków pokryta w tej chwili izolacją przeciwwilgociową
-ocieplenie na gruncie- ponad 30cm keramzytu na całej powierzchni domu
-dodatkowo będzie jeszcze 10cm styropianu na chudziaku,bo keramzyt usiadł i muszę to czymś wypełnić-niech to będzie dodtkowe ocieplenie.
No i czy ocieplać fundamenty czy nie?
Napiszę o swoim przypadku.
Fundamenty mam ocieplone FS20 5cm. Natomiast cokół budynku nie na całym obwodzie jest jedno miejsce gdzie na długości ok. 8m cokół jest nieocieplony. Efekt był taki że zeszłej zimy gdy mróz dłużej potrzymał w narożniku gdzie nie było ocieplenia ściana zaczęła przemarzać . Jak zrobisz sobie przekroj ściany to zobaczysz że jeśli nie będzie ciagłości ocieplenia ściany fundamentowej, cokołu i ściany nosnej to w miejscu wylewki będzie robił się mostek cieplny. Tak wprost powiem że zimno będzie "szło" ściana fundamentową a potem cokołem w góre i w narożniku przy podłodze będzie wyraźnie zimniej. Szczególnie będzie to miało znaczenie ekonomiczne jeśli planujesz podłogówkę.
Pozdrawiam

robert skitek
07-01-2005, 10:30
no i inwestor pieknie wytłumaczył na czym polegaja mostki.
Przy domkach jednorodzinnych staramy sie zlikwidowac je wszystkie,
takze izolacja fundamentow jest wtedy konieczna

am00
07-01-2005, 10:32
Wszystko zależy jak się ma poziom podłogi do poziomu fundamentów. Jeśli masz ciepłe ściany i poziom podłogi wystarczająco wysoko, to nie będzie mostka i ocieplać nie musisz.

thalex
07-01-2005, 10:33
Tak jak pisze inwestor;
Nieocieplona ściana fuhdamentowa będzie zimna i przewodzić będzie ciepło powodując wystudzenie dolnych fragmentów ściany parteru.

Efekt może niekiedy być taki, że na listwie przypodłogowej skropli się woda.

Jerzysio
07-01-2005, 10:36
... ale z reguły ta różnica nie jest zbyt duża, tworzą się mostki ( raczej w taką zimę jak ta nie odczujesz tego :wink: , ale jak przyciśnie lepiej :-? )ocieplenie ściany fundamentowej kosztuje, ale warto zainwestować.
Pozdro
J

inwestor
07-01-2005, 10:44
Wszystko zależy jak się ma poziom podłogi do poziomu fundamentów. Jeśli masz ciepłe ściany i poziom podłogi wystarczająco wysoko, to nie będzie mostka i ocieplać nie musisz.
U mnie poziom podłogi jest ok. 15..18cm powyżej cokołu a więc dosyć korzystnie i mam do tego jeszcze ścianę jednowarstwową (czyli teoretycznie z izolacji cieplnej) i jak widzisz nie najlepiej to wygląda. Ocieplenie fundamentów wcale nie jest takie drogie.
Pozdrawiam

kanadyjczyk
07-01-2005, 10:53
I tu się z kolegami robertem s i inewstorem nie zgodzić dlaczego twierdzicie że ocieplenie ściany fundamentowej jest drogie, nie kosztuje wcale więcej niż ocieplenie ściany nadziemia a efekt nieocieplania będzie taki jak opisał inwestor. Drogie jest w budynkach które już stoją trzeba je bowiem wygrzebać z ziemi, wykonać izloacje przeciwwilgociową itd. a w nowobudowanym domu wszystko masz na wierzchu.

inwestor
07-01-2005, 11:03
Kanadyjczyk weź no chłopie :wink: przeczytaj uważnie co napisałem :wink: :D
Pozdrawiam

pattaya
07-01-2005, 11:10
Nie wpadajmy proszę w dyskusję o kosztach,bo ocieplenie 60m2 to 1000-1500zł nie więcej.
Zapomniałem napisać,że mam glinę czyli grunt raczej przemarzający i wysoki poziom wód gruntowych.
Czyli uważacie ,że mimo 30cm keramzytu zimno wejdzie po ścianie?Dobra ,ocieplę.
Jak proponujecie 5-10cm?
FS15,FS20?

Przekorek
07-01-2005, 11:33
Do fundamentow z jakiejs przyczyny moj budowlaniec zastosowal Styrodur (bardzo twarda pianka PS) o gestosci ok.30 (odpowiednik FS 30). Wprawdzie mam piwnice, wiec dal 10 cm, a najpierw sciana zostala zasmarowana Dysperbitem. Pamietaj przy klejeniu styropianu, aby zarowno ewentualna izolacja p/wilgociowa jak i wszystko inne bylo bez zawartosci rozpuszczalnikow organicznych. Trzeba pytac o takie w hurtowniach, zeby sie styropian nie rozpuscil.

thalex
07-01-2005, 12:41
Na temat sposobow ocieplana i izolacji fundamentów jest napisane w Murotorze Nr 3 z 2004 str.17.

kanadyjczyk
07-01-2005, 13:33
Kanadyjczyk weź no chłopie :wink: przeczytaj uważnie co napisałem :wink: :D
Pozdrawiam
Zżarło mi słowo trudno przed nie zgodzić :oops: :cry:

O kosztach to oczywiście nie was dotyczyło.

atomik
07-01-2005, 17:53
A tak przy okazji to mnie sie wydaje, ze jesli ocieplic sciane fundamentowa po jej wewnetrznej stronie, to tego mostka cieplnego o ktorym napisali Inwestor i Robert Skitek sie nie likwiduje (patrzac na rysunek przekroju sciany).

Nie moge zrozumiec dlaczego czesto ocieplenie sciany fundamentowej od wewnatrz jest uwazane za rownie dobre, jak po jej zewnetrznej stronie?

Oswieccie mnie poprosze w tym, jesli obie metody sa rowne.

...atomik

07-01-2005, 18:05
My (mimo kosztów) zdecydowaliśmy się na porządne ocieplenie fundamentów. W projekcie mamy papę na lepiku, chcemy dać porządną folię, oraz porządny styropian. Będzie drożej, ale jeśli się zchrzani fundament, bardzo ciężko później cokolwiek poprawić. Walczymu o "U" ściany, a zostawiamy nieizolowaną mokrą lodówę na dole ;-)
BabaB

Fanu
07-01-2005, 19:39
Ja też nie wiem jak można dać taki tytuł dla wątka. Nie wiem o co chodzi, a więc nie czytam dalszej treści :(

pattaya
07-01-2005, 19:51
Ja też nie wiem jak można dać taki tytuł dla wątka. Nie wiem o co chodzi, a więc nie czytam dalszej treści



Puk,puk...

Greku
07-01-2005, 20:15
pattaya nie zastanawiaj się i ocieplaj. Ja też mam glinę i to jedyny ratunek przed mrozem i wodą . Koszt ok. 2000zł

robert skitek
07-01-2005, 20:19
A tak przy okazji to mnie sie wydaje, ze jesli ocieplic sciane fundamentowa po jej wewnetrznej stronie, to tego mostka cieplnego o ktorym napisali Inwestor i Robert Skitek sie nie likwiduje (patrzac na rysunek przekroju sciany).

Nie moge zrozumiec dlaczego czesto ocieplenie sciany fundamentowej od wewnatrz jest uwazane za rownie dobre, jak po jej zewnetrznej stronie?

Oswieccie mnie poprosze w tym, jesli obie metody sa rowne.

...atomik

ocieplenie fundamentu od wewnatrz nigdy nie jest lepsze od ocieplenia na zewnatrz.
Wiecej - nie ociepla sie zwykle fundamentu po wewnetrznej stronie, bo tam juz nie wystepuja ujemne temperatury

atomik
07-01-2005, 20:28
Dziekuje,
moim zdaniem ocieplenie fundamentow od wewnatrz jest wrecz nielogiczne, ale czesto takie ocieplanie widze na rysunkach.

Uklony
...atomik

pattaya
07-01-2005, 20:36
Może to lobby producentów styropianu działa? :D
Pamiętacie?
"...że aż chce się smarować z dwóch stron..."

joola
07-01-2005, 21:49
Fundamenty mam ocieplone styropianem (z zewnątrz) i na to dodatkowo folię kubełkową. A było co ocieplać, bo mam fundamenty na 10 bloczków betonowych :-? a dom ma ok.11x11 :roll: :wink:

formurat
07-01-2005, 22:38
Przeczytałem kupę postów i dalej nie wiem...
Wydawać by się mogło, że po przeczytaniu takiej ilości postów kto jak kto ale ELITA FORUM powinna wiedzieć jak pisać tytuł nowego tematu.
inne tematu z tej samej beczki pierwszych 3 stron:
"Co to u licha jest" - mozna wybaczyć - pierwszy post na forum,
"Ciekawa oferta"
"palenie"
"Uwaga na oszustów"
"Co wy na tą wycenę"
"takie pytanie o koszt"
"Czy nie za małe"

am00
07-01-2005, 23:22
Wszystko zależy jak się ma poziom podłogi do poziomu fundamentów. Jeśli masz ciepłe ściany i poziom podłogi wystarczająco wysoko, to nie będzie mostka i ocieplać nie musisz.
U mnie poziom podłogi jest ok. 15..18cm powyżej cokołu a więc dosyć korzystnie i mam do tego jeszcze ścianę jednowarstwową (czyli teoretycznie z izolacji cieplnej) i jak widzisz nie najlepiej to wygląda. Ocieplenie fundamentów wcale nie jest takie drogie.
Pozdrawiam
Jest to u Ciebie rzeczywiście słaby punkt. Jak odejmiesz 5-7cm na wylewkę, to oznacza, że w krytycznym punkcie masz izolację równoważną grubości styropianu, ale z materiału ściennego, czyli 10-12cm. Twoje ściany mają pewnie 40cm, a w tym miejscu tylko 10.
Nie wiemy jak wysoko od cokołu ma poziom zero Pattaya i z jakiego materiału ma ściany. Ten keramzyt sugeruje, że może mieć nawet pół metra, a to by w zupełnośći wystarczyło.

am00
07-01-2005, 23:43
Dziekuje,
moim zdaniem ocieplenie fundamentow od wewnatrz jest wrecz nielogiczne, ale czesto takie ocieplanie widze na rysunkach.

Uklony
...atomik

Może to mieć sens. Pomijam mostki cieplne na styku ściany i fundamentu.
Rozkład temperatury w gruncie jest pionowy. Im głębiej tym cieplej. My ogrzewamy grunt pod posadzką, a straty ciepła będą tym mniejsze im mniejsza różnica temperatur. Warto więc zatrzymać to ciepełko jak najdłużej. Dzięki izolacji pionowej teren pod posadzką nie wychłodzi się do takiej temperatury jak na tej samej głębokości na zewnątrz.
Pozostaje problem mostka na styku ściany i fundamentu, który można pokonać podnosząc poziom podłogi. Oczywiście pod warunkiem, że mamy ciepłe jednorodne ściany i podniesiemy na wysokość równą grubości muru.

ariete
07-01-2005, 23:52
Fundamenty w gruncie, z posadzką na gruncie ociepla się odwrotnie jak ściany zewnętrzne, czyli od wewnątrz.

boguslaw
08-01-2005, 21:15
Od wewnątrz - jak chce Ariete - ponieważ jeśli już grzejemy grunt pod posadzką, nie ma żadnego powodu, byśmy poprzez ten grunt grzali następnie fundament od jego wewnętrznej strony.
Fundament w gruncie -z posadzką na gruncie! Nie wyniesiony ponad grunt.

Jan Przestrzelski
08-01-2005, 21:28
W sumie masz 40cm izolacji posadzki.Należy zejść ze ściany ociepleniem na fundament ocieplając go poniżej stanu zerowego co najmiej 40 cm.
Inaczej jest w domach podpiwniczonych.

mdzalewscy
08-01-2005, 21:35
Od wewnątrz - jak chce Ariete - ponieważ jeśli już grzejemy grunt pod posadzką, nie ma żadnego powodu, byśmy poprzez ten grunt grzali następnie fundament od jego wewnętrznej strony.
Fundament w gruncie -z posadzką na gruncie! Nie wyniesiony ponad grunt.
jestem zwolennikiem ocieplania fundamentów, uważam iż ocieplenie fundamentów ma wtedy sens jeśli izolacja termiczna fundamentów jest przedłużeniem w głąb ziemi izlolacji termicznej ścian (na jednym pionie). Czyli rys. a) TAK, b) TAK c) NIE, uważam iż ocieplanie fundamentów od wewnątrz jest błędem
http://www.republika.pl/mdzalewscy/fund1.JPG

atomik
09-01-2005, 23:33
... uważam iż ocieplenie fundamentów ma wtedy sens jeśli izolacja termiczna fundamentów jest przedłużeniem w głąb ziemi izlolacji termicznej ścian (na jednym pionie). Czyli rys. a) TAK, b) TAK c) NIE, uważam iż ocieplanie fundamentów od wewnątrz jest błędem


Uwazam dokladnie tak samo, izolacja powinna byc ciagla.
Nielogicznosc, o ktorej wspomnialem wyzej, przy ociepleniu od wewnatrz polega dla mnie na tym, ze koszt wykonania ocieplenia po obu stronach jest zapewne taki sam, a ocieplenie od zewnatrz chroni i sciany, i posadzke na gruncie, zas od wewnatrz tylko posadzke.

Moze ocieplenie od wewnatrz przy bardzio izolacyjnych scianach i wysoko polozonej podlodze jest trwalsze, albo moze jest jednak tansze i dlatego jest czasami uzywane?
(stawiam to pytanie dlatego, aby nie przeoczyc jakiejs sytuacji przeczacej temu, ze
ocieplanie fundamentów od wewnątrz jest błędem .)



Rozkład temperatury w gruncie jest pionowy.


Rozklad temperatury w gruncie nie jest pionowy jesli jest sciana w gruncie, bo na tym samym poziomie pod posadzka jest wyzsza temperatura, a na zewnatrz sciany fundamentowej - nizsza. Istnieje zatem rowniez pozioma roznica temperatur. Izotermy (linie stalej temperatury) nie ida plasko w okolicy sciany fundamentowej, tylko sa zakrzywione. Gdyby w poziomie byla stala temperatura, to faktycznie nie trzeba by w ogole izolowac scian fundamentowych, ale tak nie jest i jednak trzeba izolowac.

Jesli ogrzewamy grunt pod posadzka, to utrzymanie temperatury fundamentow takiej jak tego gruntu (czyli ocieplenie ich na zewnatrz) nie pogorszy izolacyjnosci podlogi, a ograniczy mostki cieplne na scianach.

Autorowi watku odpowiedzialbym, ze ocieplac, ale przypadkiem nie od wewnatrz sciany fundamentowej.

...atomik

pattaya
10-01-2005, 09:13
Nie wiemy jak wysoko od cokołu ma poziom zero Pattaya i z jakiego materiału ma ściany. Ten keramzyt sugeruje, że może mieć nawet pół metra, a to by w zupełnośći wystarczyło
Ze względu na pochyły teren,poziom zero będzie bardzo nisko-nie chcę żeby dom "stał zbyt wysoko".
Ściany to silka M24 ,będą docieplone ok 15cm wełny,

Autorowi watku odpowiedzialbym, ze ocieplac, ale przypadkiem nie od wewnatrz sciany fundamentowej
Nie da rady nawet gdybym chciał.Fundamenty zasypane piachem,zawibrowane,keramzyt ,wylewka :D
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi(no z wyjątkiem Fanu-formurata).Oczywiście ocieplę fundament 10cm styropianu.Będzie dobrze?
Skoro jesteśmy przy ociepleniach pytanie drugie:
Moja teściowa kupiła mieszkanie w ładnej przedwojennej kamienicy.Bardzo przyjemne ale trochę zimne.Nie ma co liczyć na ocieplenie całego budynku.Czy może sama jakoś zrobić to od wewnątrz?Wiem,że nie powinno się tak robić,widziałem skutki(grzyb,pleśn,ściekająca woda) ale może są jakieś nowe metody?