PDA

Zobacz pełną wersję : bet. słup telekomunikacyjny - jak usunąć z terenu działki?



Fidelis
08-01-2005, 13:10
Mam na oku ofertę sprzedaży działki z następującym problemem:

na jej terenie (pomiędzy ogrodzeniem działki a krawędzią jezdni publicznej - teren przeznaczony w perspektywie pod chodnik, ale nie wykupiony przez gminę), stoi słup telefoniczny podtrzymujący wiszącą na gałęziach drzew i krzewów (dosłownie) linię przecinającą przedmiotową działkę.

Słup ów, w połowie lat 80. właściciel sąsiedniej działki [do spółki z dzisiejszą TP S.A.] postawił nielegalnie (?).
Nie miał jakiegokolwiek przyzwolenia właściciela działki przedmiotowej, na której stanął słup.
Zrobił to w celu uniknięcia 2...3 razy większych kosztów MOŻLIWEGO doprowadzenia łączności WZDŁUŻ GRANICY innej działki. Tyle tutułem wyjśnień (zresztą wyjaśnień aktualnego właściciela posesji).

Tak na marginesie: rozmawiałem zupełnie przez przypadek z żoną właściciela sąsiedniej posesji - tej, do której doprowadzona jest liniia. Powiedziała, że nie widzi przeciwwskazań, aby linię i słup przesunąć...

Ze zrozumiałych powodów zależy mi na dobrosąsiedzkim układzie i przyjaznym rozwiązaniu problemu z przyszłym (?) sąsiadem.

ZASADNICZE PYTANIE: Znacie może orzecznictwo, procedury w podobnych sprawach?

ALF
09-01-2005, 09:24
Sprawa wygląda następująco:
Jeżeli była wyrażona zgoda ( na piśmie ), na ustawienie słupów na przedmiotowej działce udaj sie do TPSA i porozmawiaj z KOORDYNATOREM ( to takie stanowisko w Tpsie ) o możliwościach zmiany przebiegu linii telefonicznej. Najlepiej wystosuj pismo do w/w osoby i czekaj na odpowieź. Koordynator przekaże sprawę firmie zewnętrznej, ta sprawdzi możliwości techniczne zmiany przebiegu linii telefonicznej. Osobiście uważam że to nie będzie takie proste i szybkie do załatwienie.
Jeżeli nie było zgody na ustawienie słupów wykonaj czynności j/w tyle że masz duże szanse na pozytywne załatwienie sprawy.
ALF - były pracownik TPSA

Fidelis
10-01-2005, 13:46
Dzięki!

Jakiego dokładnie masz na myśli KOORDYNATORA? Koordynatora do jakich spraw? Gdzie go można znaleźć?
Generalnie, to tu nie ma o czym rozmawiać z TP S.A o możliwy alternatywnym przebiegu linii. To zmartwienie Telekomunikacji.
Chcę wystosować pismo z żądaniem usunięcia (nielegalnego) słupa.
Nie chcę z nikim wchodzić w otwarty konflikt/spór. Chcę, aby mój przyszły (?) sąsiad miał doprowadzoną łączność a słup zniknął z mojej działki bo podwieszona na nim linia będzie kolidowała z bryłą przyszłego budynku.
To oczywiście tak na marginesie, bo TP S.A. nie muszę niczego tłumaczyć.
Chcę/mogę pójść na kompromis, ale to od tej Firmy powinna wyjść propozycja ugody.

Na forum pytałem się o możliwy przebieg moich zabiegów: w jaki sposób TP S.A. może się "bronić" przed usunięciem słupa z "mojej" działki.
Jak to wygląda od strony proceduralnej? Może masz doświadczenie w tej kwestii?

PS
Jak już napisałem, aktualny właściciel nie podpisywał żadnych pozwoleń na postawienie jakiegokolwiek słupa na terenie swojej działki.

ALF
10-01-2005, 16:20
OK. Wszystko rozumiem. W całej Polsce dla TPS-y pracują firmy zewnętrzne np:( monterzy do usuwania uszkodzeń, sprzątaczki itp pracują w firmach prywatnych ) i dlatego w Tpsie powstało stanowisko koordynatora, znajdziesz go w każdym oddziale TPS-y ( nie w telepunkcie) . Głównym zadaniem koordynatora jest współpraca i nadzór nad firmami zewnętrznymi.
Jeśli nie było zgody na ustawienie słupa to masz sprawę wygraną bez dwóch zdań TPSA musi usunąć słup zapewniając telefon twojemu sąsiadowi. Tak naprawdę rozwiązań jest wiele mogą przełączyć twojego sąsiada na radio, zmienić przebieg linii itd ( generalnie to już nie twoje zmartwienie )
Napisz pismo do TPS-y W DWÓCH EGZEMPLARZACH i ZANIEŚ JE OSOBIŚCIE NA RĘCE KOORDYNATORA. NIECH CI SIĘ NA JEDNYM PODPISZE. Koordynator prawdopodobnie sam pojedzie na miejsce i zobaczy jak to wygląda ( bądź wyśle tam firmę zewnetrzną ) Generalnie musi znalęźć wyjście z tej sytuacji i dać wytyczne firmie zewnętrznej.

pozdro i powodzenia