PDA

Zobacz pełną wersję : Wykwity solne na klinkerze!



MarzannaPG
08-01-2005, 19:42
Witam! Jestem wkurzona, bo dziś zobaczyłam na naszych pięknych klinkerowych kominach białe wstrętne wykwity solne. Kominy murowane były cholernie drogą specjalną zaprawą fugującą do klinkeru. Sam klinker jest firmy CRH typ cegły Kalahari a mimo to stało się!! :evil: :evil: Zatem jak temu zaradzić? W wyszukiwarce znalazłam tylko porady jak usunąć zaprawę z powierzchni klinkeru. Było tam o cytrynie, Coca coli :o , kwasie solnym :o :o ... Nie wiem, czy to działa też na wykwity, poza tym jakoś tak nie za bardzo mi się uśmiecha kwasem solnym mazać po klinkerze. Może się okazać, że wykwity przy innej reakcji chemicznej to najpiękniejsza rzecz pod słońcem! Radźcie, mądrzy ludzie, radźcie!

08-01-2005, 19:54
wykwity zmywa się wodą
i nie licz raczej na jednorazowy efekt :(

pzdr

Senser
08-01-2005, 20:54
Może drynknij do CRH....niech ci powiedzą...
Swoją drogą zachodzę, jakim cudem mogły ci się one tam wytworzyć...
U mnie na moim maxie owszem wyszły wykwity, ale dlatego, że były obficie zalewane wodą...i jak sądze właśnie dlatego również znalazły się na twoim kominie...więc pewnie były poddane moczeniu...choć jeszcze z drugiej strony to cegła tego typu należy do niskonasiąkliwych.

Ja mam również na kominie CRH "Sahara" + również specjalna zaprawa Quick Mix-a do klinkieru (faktycznie, tanie to to nie jest...), nie zamoczyło mi na szczęście mocno tego komina podczas prac. Po nich były zafoliowane...na szczęście nic nie wyszło...

andrzejj_
09-01-2005, 09:56
wykwity na klinkierze to efekt nieprawidłowo wykonanej robocizny .Czesto pospiech,brudne ręce wykonawcy lub deszcz w czasie wykonywania robót powoduje takie skutki.Polecam tu srodek HG firmy Hagesan.Dwu-trzy krotne mycie zgodnie z instrukcją usunie nalot.
Dodam ze zwykła zaprawa cementowa bez wapna i z cementu BEZ DODATKÓW rownież nie spowoduje wysolenia pod warunkiem solidnego i doswiadczonego wykonawcy. Nie kazdy dobry murarz poradzi sobie z klinkierem!!!

09-01-2005, 10:20
wykwity na klinkierze to efekt nieprawidłowo wykonanej robocizny ...

mysle inaczej - wykwity solne to zawartość soli i siarczków w glinie uzytej do produkcji cegły...

pzdr

MarzannaPG
09-01-2005, 12:29
Ja muszę myśleć inaczej - w końcu kominy robił mój mąż :D Pośpiechu nie było, brudnych rąk też nie, ale raz spadł w nocy deszcz a komin był nie gotowy...
Mam nadzieję, że rację ma brzoza. Mężowi nie pokażę postu andrzejja :D Za to wypróbuję polecany przez niego środek. A propos czy ktoś sądzi, że woda z szarym mydłem usunie wykwity?

andrzejj_
09-01-2005, 14:56
woda z mydłem tu nie pomoże.HG Preparat do czyszczenia klinkieru i elewacji kosztuje ok 50zł /litr i z doswiadczenia wiem ze jest dobry.pozdrawiam

Teska
09-01-2005, 17:23
u mnie komint tez były zmywane HG Hagesanem jest ok.

Teska
09-01-2005, 17:25
kominy miało być.

sta28
09-01-2005, 18:23
Nowy komin to boli... Użyjcie dowolnego (dobrego - w domysle nie najtańszego) srodka do czyszczenia klinkieru. Resztę zrobi natura (deszcz) i czas - będą ważniejsze rzeczy niż zadzieranie głowy do góry by podziwiać komin. Czas leczy rany (i klinkier ) :D

Krystian
09-01-2005, 18:28
Czasem się pojawiają takie białe i u mnie, na szczęście tylko na słupkach pod tarasem.
Biorę czystą wodę, gąbkę i zmywam toto... i już... :P
Strach pomyśleć gdyby tak trzeba było na całej połaci.... :-?

Piotrek T
09-01-2005, 19:43
Do mycia klinkieru dobra jest woda z octem może też być roztwór kwasu solnego zwłaszcza jak jest upaprany w zaprawie bo te szopy atlasa to do du.... są a w trakcie murowania dobrze jest delikatnie smarować cegły olejem i powinno być ok.

MALINKA
09-01-2005, 20:01
To na klinkierze też to wychodzi?? :o Myślałam że to tylko na kiełbasie wychodzi :wink: Ostatnio pani ekspedientka w Tesco próbowała mnie przekonać że kiełbasa z białym nalotem jest świeża :wink: A wracając do klinkieru to niezłą robotę będę miała jak wyjdzie mi to na domku. Cały w klinkierze i jeszcze kominy :-?

echo
10-01-2005, 14:12
Witam! Jestem wkurzona, bo dziś zobaczyłam na naszych pięknych klinkerowych kominach białe wstrętne wykwity solne. Kominy murowane były cholernie drogą specjalną zaprawą fugującą do klinkeru. Sam klinker jest firmy CRH typ cegły Kalahari a mimo to stało się!! :evil: :evil: Zatem jak temu zaradzić? W wyszukiwarce znalazłam tylko porady jak usunąć zaprawę z powierzchni klinkeru. Było tam o cytrynie, Coca coli :o , kwasie solnym :o :o ... Nie wiem, czy to działa też na wykwity, poza tym jakoś tak nie za bardzo mi się uśmiecha kwasem solnym mazać po klinkerze. Może się okazać, że wykwity przy innej reakcji chemicznej to najpiękniejsza rzecz pod słońcem! Radźcie, mądrzy ludzie, radźcie!
Właśnie zauważyłem podobny problem: cegła CRH brąz + zaprawa do klinkieru CRH (załątwiałem to bardzo długo bo akurat robili coś innego) i tu nagle patrzę a na kominach biały nalot :evil:
Fachowcy robili chyba dobrze, troche ich nadzorowałem, deszcz parę razy padał, raz nawet dosyc mocno (komin szybko przykryliśmy folią) - czyżby to był powód?????
Swoją drogą zadzwonie do CRH i hurtowni....

echo
18-01-2005, 16:30
No to zadzwoniłem...
Czekam, aż przedstawiciel się zlituje i skontaktuje się ze mną w celu obejrzenia problemu....
Czytałem też w którymś z poprzednich muratorów, że po wymurowaniu moga pojawić się takie wykwity (szczególnie na ciemnym klinkierze) ale powinny one zniknąć. Na razie nie mieszkamy więc aż tak bardzo to nam nie przeszkadza. Zobaczymy co będzie dalej...

katerhasser
18-01-2005, 16:54
To na klinkierze też to wychodzi?? :o Myślałam że to tylko na kiełbasie wychodzi :wink: Ostatnio pani ekspedientka w Tesco próbowała mnie przekonać że kiełbasa z białym nalotem jest świeża :wink:

No przecież dobre salami bez nalotu jest nie do pomyślenia. Ale jeśli to kiełbasa śląska to tak jakby na ser morski pleśń nasadzić i jako cordon blue sprzedawać :wink:
Ale może pani miała na myśli świeży nalot!... :D

A czy aby te wykwity wiosenną porą po zmyciu deszczem i wygrzaniu słońcem, się nie wytracą?

MarzannaPG
18-01-2005, 18:48
No to zadzwoniłem...
Czekam, aż przedstawiciel się zlituje i skontaktuje się ze mną w celu obejrzenia problemu....
Czytałem też w którymś z poprzednich muratorów, że po wymurowaniu moga pojawić się takie wykwity (szczególnie na ciemnym klinkierze) ale powinny one zniknąć. Na razie nie mieszkamy więc aż tak bardzo to nam nie przeszkadza. Zobaczymy co będzie dalej...
Czy masz jakieś informacje od przedstawiciela? Ja wysłałam maila i cisza!

echo
18-01-2005, 18:52
Najpierw zadzwoniłem do CRH i przedstawiłem problem. Pan poinformował mnie, iż powinienem zadzwonić do hurtowni, gdzie kupiłem towar i zgłosić sprawę. Tak zrobiłem. Poczekam kilka dni a jak nikt się nie odezwie to zadzwonię raz jeszcze (na razie w rozmowie byłem bardzo grzeczny, ale to sie może zmienić... :wink: )

MarzannaPG
18-01-2005, 19:16
Ciekawe dlaczego towar ma zależeć od hurtowni? Czy ona go wyprodukowała? :o Coś mi się zdaje, że to taka gra w ping-ponga na zwłokę. Potem ci z hurtowni odeślą do producenta i tak dookoła...
Miałam już podobną sytuację, fakt, że nie w sprawach budowlanych...

echo
26-03-2005, 22:57
Ciekawe dlaczego towar ma zależeć od hurtowni? Czy ona go wyprodukowała? :o Coś mi się zdaje, że to taka gra w ping-ponga na zwłokę. Potem ci z hurtowni odeślą do producenta i tak dookoła...
Miałam już podobną sytuację, fakt, że nie w sprawach budowlanych...
Marzanna - załatwiliście już coś z tą reklamacją?

gosciu01
26-03-2005, 23:30
ten biały nalot na klinkierze to jakieś związki zasadowe z fugi, zaprawy itp.
Może być wynikiem skałdu samego klinkieru, w każdym razie krystalizujacego pod wpływem wilgoci np. deszczu, rzadkiej zaprawy itp.
Po pewnym czasie wyjdzie to ( a wyjść musi ) i następnie przestanie być widoczne.
Aby przyspieszyć/zniwelować ten proces u mnie fachowcy smarowali klinkier kwasem solnym kupowanym w jakimś sklepie chemicznym. Żadne takie tam firmowe środki - "pic na wodę fotomontaż"

Smarowanie klinkieru tłuszczem zapobiega dostawaniue się tych substancji do klinkieru, pozostawiajac je w zaprawie/fudze, lub spowoduje zacieki, gdy do klinkieru napływa wilgoić. Jeśli klinkier będzie suchy to długo, albo nawet nigdy nic nie będzie widać.

Miałem ten problem i trochę drążyłem temat.

Cz.

sanipro
27-03-2005, 01:18
Podstawową przeszkodą w utrzymaniu w czystości powierzchni klinkierowych są białe wykwity. Ich źródłem są zawarte w zaprawach klejowych oraz w samym klinkierze związki wapna i cementu. Przy udziale wilgoci uwidaczniają się one na powierzchni klinkieru w postaci białych plam. Najprawdopodobniej przyczyną występowania plam na klinkierze jest duża zawartość wapna w zaprawie jakiej użyto przy budowie. Być może fachowcy użyli przy budowie zaprawy cementowo-wapiennej, lub wapiennej.
Jednym ze środków jakie można tu zastosować >Sann profi CZYSTY KLINKIER<. Jest to produkt oferowany przez firmę VISTA Sp. z o.o. ul. Żeromskiego 73, 90-625 Łódź, tel. 0 (prefix) 42 637 77 55
http://www.pol-dom.pl/chemia_sannprofi.php
Proces ten zachodzi ciągle i w związku z tym czyszczenie należy co jakiś czas powtarzać.

Jeżeli przyczyna wykwitów jest inna, można też wykorzystać inne środki, jak:
http://www.ms.pl/ms02/standard/wyroby/kamien/serwis_akemi.htm

sanipro
27-03-2005, 01:33
Ostrzegałbym przed zbyt pochopnym smarowaniem klinkieru tłuszczem. Mogą wtedy powstać innego rodzaju plany trudniejsze do usunięcia. Chociaż na tłuste plamy też są jakieś środki między innymi http://www.mira-byggeprodukter.dk/Files/Filer/62008_Mira_po.k_Klinkepleje.pdf

Teska
27-03-2005, 09:06
u mnie były murowane słupki ogrodzenia.....wykonawca bardzo dobry...murował cementem trasowym i mialam porzadna fugę do klinkieru...

porobily sie na fugach wykwity solne.....teraz znikły....przyjechał moj wykonawca...i zmartwiły go wykwity wapienne w miejscach gdzie sa czapki ( cegły były ciete )...jak sie ociepli powiedzial ze przyjedzie i to zmyje...
natomaist te wykwity solne na fugach słyszałam ze one znikna po jakims czasie.( słupek na tarasie potrzebował 2 lat)

Teska
27-03-2005, 09:07
dodoam ze murował pod parasolem :lol: :lol: tak tak, zeby słonce mocno nie grzało i na okolicznosc deszczu, słupki były w całosci foliowane..no i najlepsze....Pan J robił to wszystko w rekawiczkach ( które zmieniał) :lol:

Sp5es
28-03-2005, 10:27
Wapno wymylo sie z zaprawy pod wplywem wody.

Przyczyna - kiepska(nie obraz sie) zaprawa, lub/i niechlujne wykonawstwo.

Usuwanie:

-JAK NAJ MNIEJ WODY, NIE DAJ BOZE AGREGATEM TO MYC, wymyjesz wiecej
- weglan wapnia rozpuszczaja kwasy, w tym cytryna (cytrynowy), forforowy (coca cola - za to zostawi lepki cukier)

zrob sobie roztwor kwasu, jaki chcesz najlepiej "kwasek cytrynowy" -z 5% i gdzie leci mala iloscia odmywac. Lepiej mozna solnym 1:7 rozcienczony, ale swiadomie to robic, bo ten to juz zre, zwlaszcza rece (BHP!). Nie robić tym w środku (paruje chlorowodór).

jak bedzie czyste, kupis "impregnat" silikonowy, BEZWODNY, na rozpuszczalniku (Ahydrosil -Sarzyna, lub firmy Remmers, Caparol)

Inaczej, stare wróci... jaksię napije

Teska
28-03-2005, 10:36
Sp5es


u mnie niemozliwe...wykonawstwo porzadne i cement trasowy- specjalny do klinkieru....na fudze wykwity solne po dwoch latach same zlezą...

Klinkieciarza martwi fakt wykwitow wapiennych - ale juz wiem...to wina cietej cegły - czapki wygladaja rewelacyjnie..ale niestety tam gdzie były ciete tam tylko sa te wykwity...

Jak sie ociepli na stale usunie te wykwity...cale szczescie.

Teska
28-03-2005, 10:39
Sanpiro


ale moj klinkier jest czysty ....nalot jest TYLKO na fugach...i przy czapkach Wypływa na klinkier ale TYLKO z fug...

Sp5es
28-03-2005, 12:06
Z cementem trassowym jest lepiej - to jasne, ale Ci pokaże i ściany płaczące trassem...

Są różna cementy trassowe, o róznej aktywności hydraulicznej. Sa m dodatek trassu nie zagwarantuje, że MUSI być dobrze. SĄ większe szanse być dobrze. Tu zapewne skoczą do oczu producenci...

Jeszcze zależy ile trassu tam zostało dodane.
Jedni dodają w ramach walki ocenę maluśko trassu (kosztotwórczy), zaprawa nazywa się trassowa, bo i rzekomo prawda, cena perfekcyjnie konkurencyjna... a płacze po staremu.

Znam i takich, co nic trassu nie dodają, a piszą...

28-03-2005, 17:14
Piszecie cały czas o wykwitach, o tym jak je usunąc.a ja mam małe pytanko do tych co mają elewacje z klinkieru lub jakieś części domu wykonane z klinkieru i nie mają takich problemów:

-jakiej firmy zaprawy do klinkieru użyliście i która jest godna polecenia?[/list][/code]

SylwekW
28-03-2005, 18:26
... czytam i czytam i powoli zaczynam się obawiać bo mam mieć całą elewację z klinkieru (Sahara CRH).

I podobnie jak przedmówca chciałbym spytać tych co mają również elewacje albo choćby jakieś elementy domu murowane z klinkieru i nie mają problemu z wykwitami (czy to solnymi czy wapiennymi) ..... podajcie proszę konkretnie jakich zapraw używaliście.

mandaryn
28-03-2005, 20:16
wykwity na klinkierze to efekt nieprawidłowo wykonanej robocizny ...

mysle inaczej - wykwity solne to zawartość soli i siarczków w glinie uzytej do produkcji cegły...

pzdr

Nie zgadzam się z kolegą. Wykwit tego typu jaki powstał na opisywanej cegle jest przyczyną niieprawidłowego dobrania konsystencji zaprawy ( murarz dał poprostu za dużo wody)Zaprawa przy murowaniu cegłą klinkierową powinna mieć konsystencję półsuchą. Na opakowaniu z zaprawą podana była niewątpliwie proporcja wody do zaprawy. Proszę jednak się nie martwić. W niskich temperaturach wysalanie jest bardzo powszechnym zjawiskiem.Wysalają się sole mineralne zawarte w zaprawie i rozpuszczone w wodzie zarobowej. Nie jest to jednak zjawisko szkodliwe dla klinkieru.Wizualnie wygląda to brzydko.Można to przyspieszyć przez polewanie elementu wymurowanego czystą wodą. Nie należy stosować żadnych dodatków chemicznych ani impregnatów. Najzwyczajniej polewać wodą co jakić czas.
Najgorszym zjawiskiem są wykwity wapienne. I tu kolega ma rację. Są to sole wapnia które pochodzą z gliny zastosowanej do produkcji lub zaprawy!. Klinkier nie toleruje wapnia. W takim przypadku pozostaną plamy które można zniwelować ale nigdy usunąć specjalnymi środkami chemicznymi dostępnymi w handlu.
pozdrawiam

kaltam
29-03-2005, 07:20
Zgadzam się z Mandarynem w całości bo to przerabiam - jak nie padał deszcz to myłem karcherem (płot).

29-03-2005, 07:34
Mandaryn

nie zgadzam sie z pierwsza częścią Twojej wypowiedzi...
tą:


Nie zgadzam się z kolegą. Wykwit tego typu jaki powstał na opisywanej cegle jest przyczyną niieprawidłowego dobrania konsystencji zaprawy ( murarz dał poprostu za dużo wody)Zaprawa przy murowaniu cegłą klinkierową powinna mieć konsystencję półsuchą. Na opakowaniu z zaprawą podana była niewątpliwie proporcja wody do zaprawy. Proszę jednak się nie martwić. W niskich temperaturach wysalanie jest bardzo powszechnym zjawiskiem.
Wysalają się sole mineralne zawarte w zaprawie i rozpuszczone w wodzie zarobowej...
bo Marzanna napisała:

Witam! Jestem wkurzona, bo dziś zobaczyłam na naszych pięknych klinkerowych kominach białe wstrętne wykwity solne. Kominy murowane były cholernie drogą specjalną zaprawą fugującą do klinkeru.
a ja ... nie sądzę żeby do "cholernie drogiej specjalnej zaprawy fugującej do klinkieru" - którą kupiła Marzanna
producent c e l o w o dodawał sole mineralne ...

(po co miałby to robić ... ? ! ) :-? :o :o :o

ani tym bardziej, ze "murarz dał sobie do zaprawy za duzo wody" ...
bo
na "zarzadkiej" zaprawie nie da sie murować ...
po prostu ... !:P :P :P



Nie jest to jednak zjawisko szkodliwe dla klinkieru.Wizualnie wygląda to brzydko.Można to przyspieszyć przez polewanie elementu wymurowanego czystą wodą. Nie należy stosować żadnych dodatków chemicznych ani impregnatów. Najzwyczajniej polewać wodą co jakić czas.
Najgorszym zjawiskiem są wykwity wapienne. I tu kolega ma rację. Są to sole wapnia które pochodzą z gliny zastosowanej do produkcji lub zaprawy!. Klinkier nie toleruje wapnia. W takim przypadku pozostaną plamy które można zniwelować ale nigdy usunąć specjalnymi środkami chemicznymi dostępnymi w handlu.
pozdrawiam

z drugą częścia Twojej wypowiedzi zgadzam sie w pełni, i bez uwag ...
i tu ukłon dla Twojej wiedzy ...

pzdr

Sp5es
29-03-2005, 18:54
i wypłukiwanego wapna...



wykwity na klinkierze to efekt nieprawidłowo wykonanej robocizny ...

mysle inaczej - wykwity solne to zawartość soli i siarczków w glinie uzytej do produkcji cegły...

pzdr

Sp5es
29-03-2005, 18:55
żadnym olejem, potem się klei brud. fakt ze na bieżąco nie klei się zaprawa


Do mycia klinkieru dobra jest woda z octem może też być roztwór kwasu solnego zwłaszcza jak jest upaprany w zaprawie bo te szopy atlasa to do du.... są a w trakcie murowania dobrze jest delikatnie smarować cegły olejem i powinno być ok.

Sp5es
29-03-2005, 19:01
ten biały nalot na klinkierze to jakieś związki zasadowe z fugi, zaprawy itp.

WĘGLAN WAPNIA PO UTWARDZENIU, PRZED WODOROTLENEK

Może być wynikiem skałdu samego klinkieru,

NAPEWNO NIE

w każdym razie krystalizujacego pod wpływem wilgoci np. deszczu, rzadkiej zaprawy itp.
Po pewnym czasie wyjdzie to ( a wyjść musi ) i następnie przestanie być widoczne.

TAK MOZE BYC

Aby przyspieszyć/zniwelować ten proces u mnie fachowcy smarowali klinkier kwasem solnym kupowanym w jakimś sklepie chemicznym.

TAK, ZADZIALA

Żadne takie tam firmowe środki - "pic na wodę fotomontaż"

Smarowanie klinkieru tłuszczem zapobiega dostawaniue się tych substancji do klinkieru, pozostawiajac je w zaprawie/fudze, lub spowoduje zacieki, gdy do klinkieru napływa wilgoić. Jeśli klinkier będzie suchy to długo, albo nawet nigdy nic nie będzie widać.


NA ZABEZPIECZENIE FUGI TRZEBA ZASTOSOWAC PREPARATY "IMPREGNATY" SILIKONOWE TZW. HYDROFOBOWANIE.

Miałem ten problem i trochę drążyłem temat.

Cz.

mandaryn
29-03-2005, 20:29
Mandaryn

nie zgadzam sie z pierwsza częścią Twojej wypowiedzi...
tą:


Nie zgadzam się z kolegą. Wykwit tego typu jaki powstał na opisywanej cegle jest przyczyną niieprawidłowego dobrania konsystencji zaprawy ( murarz dał poprostu za dużo wody)Zaprawa przy murowaniu cegłą klinkierową powinna mieć konsystencję półsuchą. Na opakowaniu z zaprawą podana była niewątpliwie proporcja wody do zaprawy. Proszę jednak się nie martwić. W niskich temperaturach wysalanie jest bardzo powszechnym zjawiskiem.
Wysalają się sole mineralne zawarte w zaprawie i rozpuszczone w wodzie zarobowej...
bo Marzanna napisała:

Witam! Jestem wkurzona, bo dziś zobaczyłam na naszych pięknych klinkerowych kominach białe wstrętne wykwity solne. Kominy murowane były cholernie drogą specjalną zaprawą fugującą do klinkeru.
a ja ... nie sądzę żeby do "cholernie drogiej specjalnej zaprawy fugującej do klinkieru" - którą kupiła Marzanna
producent c e l o w o dodawał sole mineralne ...

(po co miałby to robić ... ? ! ) :-? :o :o :o

ani tym bardziej, ze "murarz dał sobie do zaprawy za duzo wody" ...
bo
na "zarzadkiej" zaprawie nie da sie murować ...
po prostu ... !:P :P :P



Nie jest to jednak zjawisko szkodliwe dla klinkieru.Wizualnie wygląda to brzydko.Można to przyspieszyć przez polewanie elementu wymurowanego czystą wodą. Nie należy stosować żadnych dodatków chemicznych ani impregnatów. Najzwyczajniej polewać wodą co jakić czas.
Najgorszym zjawiskiem są wykwity wapienne. I tu kolega ma rację. Są to sole wapnia które pochodzą z gliny zastosowanej do produkcji lub zaprawy!. Klinkier nie toleruje wapnia. W takim przypadku pozostaną plamy które można zniwelować ale nigdy usunąć specjalnymi środkami chemicznymi dostępnymi w handlu.
pozdrawiam

z drugą częścia Twojej wypowiedzi zgadzam sie w pełni, i bez uwag ...
i tu ukłon dla Twojej wiedzy ...

pzdr
Brzoza dzięki za replikę ale nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Soli mineralnych się nie dodaje one po prostu znajdują się w zaprawie. Są to sole najczęściej wapnia ( bardzo szkodliwe dla klinkieru), sodu, magnezu, żelaza itd. Ze względu na to że nasiąkliwość cegły klinkierowej jest bardzo mała i nadmiar wody zarobowej nie może być wchłonięta przez cegłę, wydostaje się ona na zewnątrz czyli na lico i tam albo wysycha i masz białę solne plamy albo przy niskich temperaturach szybko sole krystalizują i też masz białe plamy solne.
Jeszcze raz podkreślam nie są one szkodliwe o ile nie są to wykwity wapienne.
pozdrawiam

MarzannaPG
30-03-2005, 15:40
Ciekawe dlaczego towar ma zależeć od hurtowni? Czy ona go wyprodukowała? :o Coś mi się zdaje, że to taka gra w ping-ponga na zwłokę. Potem ci z hurtowni odeślą do producenta i tak dookoła...
Miałam już podobną sytuację, fakt, że nie w sprawach budowlanych...
Marzanna - załatwiliście już coś z tą reklamacją?
Witam! Nic nie załatwiliśmy. Odesłali nas do regionalnego przedstawiciela a ten mailem napisał wielozdaniowy tekst, który można streścić tak: "bla, bla, bla". W międzyczasie trochę popadało i wykwity zmyło, trochę pojawiło się w innym miejscu, ale o dziwo nie są tak widoczne z dołu (nie są tak grube warstwowo), bo z wyłazu dachowego owszem. Będziemy je zatem myć wodą, bo widać, że to działa. Pozdrawiam.

MarcinU
30-03-2005, 16:35
Marzanna - no stress! U mnie po wybudowaniu komina wykwity były i po zimie zniknęły (śnieg, deszcze itp.). Czekaj - samo zniknie.

Sp5es
30-03-2005, 23:07
Metoda jest bardzo prosta na zwalczenie.

złóż reklamację na PIŚMIE ze zdefiniowanym roszczeniem gwarancyjnym. Nie tylko za materiał, ale i za usunięcie wykwitów. Najpierw poczytaj ulotki. co obiecywali, a co nie. (patrz naprawienie szkody - Kodeks Cywilny)

Jak nie załatwią w 14 dni NA PIŚMIE, to z definicji reklamacja jest uznana. (kodeks cywilny). Nawet lepiej nie monituj, ani się nie dowiaduj. ICH PROBLEM. Potem to już full luksus. Nawet w sądzie. Nie przyjmuj nic ustnie. Zarządaj w piśmie pisemnej decyzji i uzasadnienia. To ciężkie działo !

Reklamacja "na gębę"ma na celu rozmydlenie tematu, a może się facet zniechęci i wyłączy. To stary trik producentów.

Lub napisz - pisemnie potwierdzam ustnie złożoną reklamację z dnia....
Trochę skracasz im efektywne terminy. On (sprzedający) powinien był na podstawie zgłoszenia sporządzić protokół reklamacyjny. Specjalnie tego nie robią.

Odpowiada sprzedający, a czy sobie przypozwie producenta, to jego problem, i Ciebie nie obchodzi, jak podzielą sobie koszty, odpowiedzialność itd.

Tu oczywiście wina producenta. CRH zna ten temat na pamięć tylko trzyma z chlebodawcą - producentem. Udają cielę.

31-03-2005, 04:54
Brzoza dzięki za replikę ale nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Soli mineralnych się nie dodaje one po prostu znajdują się w zaprawie. Są to sole najczęściej wapnia ( bardzo szkodliwe dla klinkieru), sodu, magnezu, żelaza itd. Ze względu na to że nasiąkliwość cegły klinkierowej jest bardzo mała i nadmiar wody zarobowej nie może być wchłonięta przez cegłę, wydostaje się ona na zewnątrz czyli na lico i tam albo wysycha i masz białę solne plamy albo przy niskich temperaturach szybko sole krystalizują i też masz białe plamy solne.
Jeszcze raz podkreślam nie są one szkodliwe o ile nie są to wykwity wapienne.
pozdrawiam

Mandaryn
co do wpływu soli na klinkier nie ma miedzy nami róznicy
zgadzam sie z Toba
i nie kwestionuje że sole moga znaleźć się w zaprawie ...
zwykłej zaprawie ...
ale nie tej ... specjalnej do klinkieru !

Witam! Jestem wkurzona, bo dziś zobaczyłam na naszych pięknych klinkerowych kominach białe wstrętne wykwity solne. Kominy murowane były cholernie drogą specjalną zaprawą fugującą do klinkeru.
Mandaryn ... uważam, ze dlatego płaci sie tak drogo za zaprawe specjalna do klinkieru ... aby tych soli tam nie było ...
dlatego wykluczyłem wykwity z zaprawy ...


pzdr

marmar
19-10-2005, 19:47
:-? Ja posmarowałem białe wykwity na klinkierze olejem jadalnym.Teraz czekam na skutek.Narazie wygląda to świetnie,nalot znikł a cegła wygląda lepiej.Tylko nie wiem co zrobić z nalotem na fugach.Fuga jest grafitowa.Może ktoś zna dobry sposób?

marmar
19-10-2005, 19:47
:-? Ja posmarowałem białe wykwity na klinkierze olejem jadalnym.Teraz czekam na skutek.Narazie wygląda to świetnie,nalot znikł a cegła wygląda lepiej.Tylko nie wiem co zrobić z nalotem na fugach.Fuga jest grafitowa.Może ktoś zna dobry sposób?

Nazaryjczyk
20-10-2005, 08:47
Drogi Sp5es.
A niby jaką wadę tego klinkieru lub zapraw chciałbyś reklamować?
Wykwity nie są traktowane jako wada techniczna. W ulotkach producentów klinkieru, podobnie jak i producentów betonowej kostki brukowej oraz dachówek cementowych, jest wzmianka o możliwości powstawania wykwitów! Jest też wyjaśnione z jakich powodów się pojawiają i że po roku/dwóch zjawisko to ustępuje.
Poducent klinkieru moze odpowiadać za wymiary, wytrzymałość, nasiąkliwość.Poducent zapraw za wytrzymałość, czasy wiązania, zawartość określonych związków chemicznych. Pewnie przy złożeniu reklamacji, producent udowodni, że jego produkt spełnia wymagania określonych norm i/lub aprobat technicznych.

Trzeba murować najlepiej jak się umie, a wyjdzie jak będzie! :)

Gerion
20-10-2005, 09:21
A ja zapytam profilaktycznie. Właśnie mi kończą obmurowywać Schiedla klinkierem (cegłą, nie płytkami). Klinkier niemiecki Penter, zaprawa polska Quick-mix.
Po robocie mają całość umyć i zaolejować. Czy w związku z tym muszę jeszcze skakać po wieźbie i impregnować fugę (fuga "cofinięta" ok 0,8 cm wgłąb) tymi impregnatami hydrofobowymi, o których Sp5es pisze?
Czy potraktować jakimś innym preparatem sam klinkier?
No i czy po wymurowaniu obwinąć całość folią (ma padać) i na jak długo? Jak się dba o ten cholerny klinkier?

ZNalazłem u Quick-mixa taki środek Vesterol SSW (http://www.quick-mix.pl/CM/content.php/srodki_zabezpieczajace/SSW). Czy czymś takim zarza po wymurowaniu kominów, całość zaimpregnować? Czy odczekać zimę i zrobić to dopiero na wiosnę?

pozdrawiam
Gerion

myciek
06-03-2006, 19:23
Odnawiam ten wątek, bo proces tworzenia wykwitów jest rozległy w czasie. U mnie już drugą zimę pojawiają się białe plamy i zaczynamy reagować lekko alergicznie. Przeczytałem nie tylko ten wątek i zauważyłem, że zdecydowana część doradców natychmiast radzi zastosować środki specjalistyczne itd. U mnie tymczasem biały nalot schodzi pod wpływem wody: problemem NIE JEST ZMYCIE tego nalotu ale fakt, że PONOWNIE SIĘ TWORZY. Nalot tworzy się zarówno na powierzchni cegły (CRH Sahara) jak i na spoinie (głównie Alpol). Patrząc na łatwość zmywania wodą mam wątpliwości czy to nalot wapienny - kiedyś miałem spaprane płytki na biało (w innym domu) i wiem ile się nawalczyliśmy różnymi cudownymi preparatami.
I jeszcze jedno co do soli. Ktoś powyżej napisał, że nikt nie dodaje do zaprawy soli mineralnych. U mnie takich soli dodawano na budowie (!): jest u mnie twarda woda, więc ma dużo wapnia - może to powoduje, że białe wykwity pojawiają się po raz kolejny? Czy zalecenie aby zaprawa była półsucha wiąże się właśnie z możliwością dodawania soli z wody?

czester 1
26-03-2006, 23:12
Witam
Jesienia rozpoczołem budowe ogredzenia.
Wymurowane mam dwa słupki z cegły klinkierowej (Wienerberger - Kosmo).
Zwykłej zaprawy uzywalem do zalewania słupka wewnątrz, natomiast miedzy cegły (i fugi) zaprawy CRH grafit.

I teraz mam te wykity :cry:

Mam jeszcze 30m do zrobienia , czy mozna jakos zapobiec tym wykwitom :roll:

marasWLKP
26-04-2006, 16:29
a ja mam taki wykwit, powstal tylko w miejscu gdzie sąsiad ma murek...prawdopodobnie miedzy moja sciane i murek wlatuje woda deszczowa i dlatego powstal ten wykwit...sciana w miejscu wykwitu jest bardziej wilgotna(grzyb to raczej nie jest). Czy możliwe jest ze jesli woda przestanie wlatywac miedzy murek i sciane po ociepleniu to wykwit nie bedzie powracal?. Radzicie dla przezornosci zastosowac jakies srodki chemiczne przed tykowaniem wewnetrznym czy wytarczy mechaniczne usuniecie? http://thumbs.fotopic.net/825028000481.jpg

tunia
27-04-2006, 12:19
dołączam się do posiadaczy wikwitów:(
cegła jopka, zaprawa bolix -25 zł/worek, słupki zalane wewnątrz betonem, gdybym wiedziała że wykwity wyjdą, kupiłabym zwykłą zaprawę... na razie zmywam wodą, zobaczymy za jakiś czas jak będzie

krzyss
27-04-2006, 14:44
Mam wykwity: cegła kosmo, zaprawa - już nie pamiętam, ale do klinkieru, czarna, po 30 pln za worek. Wysolenia na 1/3 dolnej fug. Raczej podejrzewam producenta....

jeżyk
28-04-2006, 02:00
`Wykwity białe (solne) na klinkierze są efektem (w większości przypadków) wytrącaniem się soli, którą dodaje się w procesie technologicznym. Wystarczy zmyć to wodą i jest OK.

ilod
31-01-2007, 07:38
HE HE!
a ja wiem dlaczego sie pojawiają wykwity na klinkierze!
ba !!!
wiem jak je neutralizować!
dobra zaprawa do murowania klinkieru?!!!!
no brawo!
tylko co znaczy :
"DOBRA" ?
wierzycie sprzedawcom którzy łajno uznają za dobrą zaprawę by więcej sprzedać?

a na poważnie:
za rzadka i za bogata w cement zaprawa wypełniająca słupki.
użycie do zaprawy cementu z dodatkami! (wiem.. powtarzam się)
Użycie kiepawej cegły.. ale to margines. kilka na 100 przypadków. a JOPEK choć klną go wszyscy za wymiary i równość.. pod względem wykwitów, zabezpieczania przed wykwitami... ZERO KOSZTÓW

mojave
31-01-2007, 08:01
mamy parapety z klinkieru i dolna część elewacji, w tym roku bedzie jeszcze klinkierowy taras. nie mamy problemu z żadnymi zaciekami ani wykwitami, choc tez sie tego obawiałam bo u nas w pracy takie obrzydlistwo wylazło na murku klinkierowym.
Ale fachowiec, ktory nam to robił uspokoił, że jak sie dobrze klinkier polozy to nie ma prawa nic sie dziac. jakiej zaprawy używal to nie wiem, to samo z fugami (ak nie zapomne to spytam męża, on bedzie wiedzial).
Wiem tylko, że po położeniu klinkieru, nie fugował od razu tylko fugowanie było po ok. 2 tygodniach, poniewaz jak tłumaczyl, musi to wszystko przeschnąć itp. Dokładnie tego nie wytłumacze bo sie nie znam i nie chcialabym tu przeklamac, faktem jest, że nic złego sie nie dzieje i wszystko wygląda tak jak ma wyglądac.

rafal9
13-09-2007, 15:48
Odświeżam,

jakiej zaprawy i jakiej fugi użyć do płytek klinkierowych kładzionych na tarasie i do płytek cokołowych?

login7
14-09-2007, 00:26
Ja tam się na klinkierze nie znam chodź pracowałem w klinkierni i jedno wiem :D co roku na wiosnę dział sprzedaży firmowi budowlańcy pucowali kwasem solnym bo były wykwity oczywiście nie stężonym a słabym roztworem po takim pucowaniu klinkierowa ściana wyglądała pięknie .... przez jakiś czas.
Szef produkcji w tymże zakładzie oświcił mnie że te wykwity po paru latach ustępują i te typy tak mają, a kwas solny jest najtańszym i jednym z najlepszych środków do walki z wykwitami i śladani po zaprawie a olej np.: jadalny to jest do frytek smażenia a nie do pucowania klinkieru
Pozdrawiam

michalu
24-06-2009, 23:35
A propos tematu.Jestem na etapie budowy słupków do bramy i furtek.

Gdzieś wyczytałem , żeby nie traktować klinkierowych słupków jako szalunku do wypełnienia betonem, właśnie ze względu na ewentualne konsekwencje w postaci wykwitów.
Na ile to prawda?
A jeśli to prawda, to jak wzmocnić konstrukcję słupków dla mocowania dużej, ciężkiej bramy wiszącej dwuskrzydłowej?
Nie zamocuję zawiasów w samej fudze!
[/quote]

ceem666
25-06-2009, 09:37
Mam znajomego który się zajmuje budowaniem płotów, i zawsze robi wewnątrz słupka zbrojenie wychodzące już z fundamentu, później muruje słupki które na bieżąco wypełnia zaprawą ale nie jest to zaprawa zbyt mokra (nie wychodzi z niej woda), elementy do których będą mocowane zawiasy dodatkowo są przyspawane do zbrojenia ( np. dla bram kutych).
Płoty które wykonał kilka lat temu mają się dobrze i nie robią się wykwity, więc chyba tak jest OK. Ja u siebie zrobiłem tak samo trzy lata temu i też jest OK.

zatom
25-06-2009, 13:22
Do dyskusji dodam, że główną przyczyną wychodzenia wykwitów jest woda, czy to w źle zrobionej zaprawie, czy to przez złe zabezpieczenie muru podczas budowy, czy też złą technikę wznoszenia (na listewkę). Przy wznoszeniu na listwę dochodzi bardzo często do poruszenia cegły przy zbyt wczesnym jej wyjęciu i powstaniu nieszczelności w zaprawie lub fudze. Przenikanie wody przez zaprawę prawie gwarantuje pojawienie się wykwitów. Tras w zaprawie/ fudze nie rozwiąże problemów.

Mam dom częściowo w klinkierze, wiec temat dość dogłębnie sprawdzałem.

Kajka.Z
19-12-2010, 17:28
mysle inaczej - wykwity solne to zawartość soli i siarczków w glinie uzytej do produkcji cegły...

pzdr

jedno i drugie ale niestety prawda tez jest ze od razu sie tego nie usunie :( wielokrotnie widzialam ladne ogrodzenia, elewacje czy kominy zawalone wykwitami :(

la***is
27-12-2010, 13:26
Co to za problem z tymi wykwitami ??? Powstają głównie z zaprawy, a nie z klinkieru, przyczynia się do tego woda, która "płucze" fugi. Usunąć je można specjalnymi preparatami, ten który znam, nazywa się FIBAR. Po usunięciu należy powierzchnie fugi zaimpregnować, aby nie powstały wykwity wtórne, dostępnymi impregnatami. Można tego zamieszania całkowicie uniknąć, gdyby fachowcy wiedzieli, że do zapraw można dodać specjalne środki, czyniące je wodoodpornymi, dodatkowo zwiększające przyczepność zaprawy. To jest rada, dla bardziej wyczulonych w temacie:) ci bardziej spokojni, niech odczekają 2 - 3 lata i wykwity same znikną. Natomiast posądzanie wykonawcy (bo co ma chemia w zaprawie, do sposobu ułożenia klinkieru??) albo sugerowanie, że super zaprawa, nie powinna mieć wykwitów, to znaczący wpływ reklamy na odbiorców z coraz mniejszą wiedzą życiową (bez obrazy).......

kamil0800
05-04-2011, 17:13
witam was ja mam pytanie murowaliśmy klinkier z cegły CRh i zostały wykwity białe i też mam ten sam problem co wy ale słyszałem że to może być wina cegły czy być może wina cegły wadliwej czy za mało mączki dali przy wypalaniu próbowaliśmy kwasem solnym i innymi preparatami kwas solny i woda utleniona i specjalny ,,czyścik,, do tej cegły od producenta i mało co schodzi i czyściliśmy to wełną stalową i byłe polewaną cały czas wodą przed i po poradzcie

Kuna
24-04-2011, 00:33
Czytam ten wątek i nie mogę się nadziwić ludziom jak sami pakują się w kłopoty i marnują kasę . Wystarczy elewację pomurować ze zwykłej cegły elewacyjnej ręcznie formowanej tak zwanej wiśniówki lub wiśniowej (kolor świadczy o jakości cegły) produkowanej do dziś w cegielniach z okolic Kraśnika . Jest to cegła używana do renowacji zabytków o trwałości porównywalnej z klinkierem . Kiedyś z takiej cegły budowano budynki użyteczności publicznej . Przodowali w tym Niemcy , pozostały po nich piękne domy na Mazurach i innych terenach odzyskanych . Często cegła na tych domach ma grubo ponad sto lat i ma się dobrze. Elewacja była murowana na zwykłej zaprawie wapiennej lub cementowo -wapiennej . Problem wykwitów odpada a i cena jest odpowiednio niższa .
Przeczytajcie sobie wątek i obejrzyjcie zdjęcia w poniższym linku :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?131437-Stara-Mazurska-Szko%C5%82a
oraz przejrzyjcie strony producentów tej cegły :
http://hoffmanowska.pl/index.php?id=6
http://www.ceramika-kufel.pl/index.php?lang=pl&str=oferta