PDA

Zobacz pełną wersję : niska wydajność studni



Lysek
01-09-2016, 06:43
Witam,
Jakiś czas temu otrzymaliśmy dom w którym była wywiercona studnia, nie używana jakieś 8 lat ponieważ zepsuł się stary hydrofor i poprzedni właściciel korzystał wyłącznie z wodociągów.
postanowił reanimowac sprawę, zakupiłem hydrofor poprowadziłem na nowo rury i zacząłem czerpać wodę.
i tu jest problem.
studnia to wkopane kręgi na około 1.5 metra pod powierzchnię ziemi, nastepnie jest rura metalowa średnica około 15 cm głębokość 7 metrów.
lustro wody ma około 6 metrów czyli metr od góry metalowej rury a 2.5 metra od powierzchni gruntu.
problem polega na tym że ze studni wydobywam około 200 litrów wody następnie musze godzinę czekać aż znowu się napelni. Trochę to frustrujące.
czy czym więcej wody będę wydobywal tym więcej będzie jej w studni? Czy może coś jest zatkane i woda nie napływa z taką szybkością jak ma?
Proszę o radę by rozwiązać ta sytuacje.

Jastrząb
01-09-2016, 07:31
Witam,
Jakiś czas temu otrzymaliśmy dom w którym była wywiercona studnia, nie używana jakieś 8 lat ponieważ zepsuł się stary hydrofor i poprzedni właściciel korzystał wyłącznie z wodociągów.
postanowił reanimowac sprawę, zakupiłem hydrofor poprowadziłem na nowo rury i zacząłem czerpać wodę.
i tu jest problem.
studnia to wkopane kręgi na około 1.5 metra pod powierzchnię ziemi, nastepnie jest rura metalowa średnica około 15 cm głębokość 7 metrów.
lustro wody ma około 6 metrów czyli metr od góry metalowej rury a 2.5 metra od powierzchni gruntu.
problem polega na tym że ze studni wydobywam około 200 litrów wody następnie musze godzinę czekać aż znowu się napelni. Trochę to frustrujące.
czy czym więcej wody będę wydobywal tym więcej będzie jej w studni? Czy może coś jest zatkane i woda nie napływa z taką szybkością jak ma?
Proszę o radę by rozwiązać ta sytuacje.
A mozesz zapytac poprzedniego wlasciciela czy ta studnia wczesniej tak miała w sensie małej wydajnosci?
Jesli wczesniej miałą mała wydajność, lub okresowo brakowało w niej wody, albo znaczaco się sezonowo obnizaało lustro wody itp, to cudów pewnie nie zdziałasz.

Nieuzywana tak dlugo miała prawo się zamulić. Pompowanie i jeszcze raz pomowanie moze coś poprawić ale bez gwarancji sukcesu.
Jesli jest tak, ze pompujesz 2minuty a czekasz 1minute az sie znowuy napelni, to pompa mniejszej wydajnosci lub zdławienie obecnej problem moze rozwiazac lub przynajmniej usunac ta frustrujaca czesc.
Jesli pompujesz 2minuty potem czekasz 10minut to raczej kiepsko.

Lysek
01-09-2016, 14:36
Poprzednim właścicielem był mój przyszły teściu i on tego hydroforu nie używal odkąd kupił dom.
zrobił przyłącz z wodociągów i tylko z gminy brał wodę.
Wiem tylko ze kiedyś po wybudowaniu tego domku nie byli tu przyłącza wody, a jedynie studnia zasilala ogród i dom w wode także wątpię, żeby studnia była aż tak malo wydajna...
jeszcze jedno ile wody szacunkowo wyleci z węża 1/2 cala długość 60 metrów, ciśnienie wody 2.4 bara?