PDA

Zobacz pełną wersję : DOM INTELIGENTNY



Młody
01-01-2002, 20:02
HEJ.TO MOJ DEBIUT ZAROWNO NA TEJ STRONIE JAK I W BUDOWIE DOMU.PRZEGLADAJAC ZALACZONE TEMATY ZAUWAZYLEM,ZE NIKT NIE PORUSZYL TEMATU DOM INTELIGENTNY ( AUTOMATYKA I STEROWANIE C.O. OCHRONA ANTYWLAMANIOWA, STEROWANIE OSWIETLENIEM ITP).JESLI MIAL KTOS Z TYM DOCZYNIENIA,ORIENTUJE SIE W KOSZTACH NIECH PODZIELI SIE SWOIMI SPOSTRZEZENIAMI. Z GORY DZIEKUJE
ZYCZE SZCZESLIWEGO NOWEGO JORKU

Wojtek M.
02-01-2002, 09:22
Dom inteligentny to dopiero przyszłość, ale niedaleka. Obecnie wszystkie takie bajery są kosztowne. A przecież ważniejsze są np. ściany niż alarmy, sterowania itd. Myślę, że gdy już zbuduję dom i będę miał dużo wolnego czasu to zajmę się tą sprawą. Na razie rozprowadziłem po całym domu, w każdym pomieszczeniu, a także w garażu i przy bramie wielożyłowy kabel z odzysku. Wszystko krzyżuje mi się w specjalnie do tego celu wykonanej wnęce. W przyszłości można będzie tak zrobioną "magistralę" wykorzystać na: domofony, telefony, komputery, alarmy, telewizję przemysłową, podsłuchy, czujniki, sterowniki itd.

Mat
02-01-2002, 10:18
Niestety, gdy żyłuje się każdy grosz na budowę i wykończenie to zapomina się o takich rzeczach. Ale rzaczywiście zgadzam się, że położenie kabla wielożyłowego pomiędzy pokojami, drzwiami, oknami i bramą daje w przyszłości możliwość zainstalowania tych wszystkich funkcjonalnych "bajerów". Ja np. mam zamiar zbudować w przyszłości centalny system sterowania urządzeniami w domu. Znam się trochę na automatyce więc, sterowanie komputerem oświetleniem, żaluzjami, innymi automatami będzie w przyszłości zrealizowane. Na razie będę prowadził kable i wyprowadzenia.

02-01-2002, 10:59
Hej ludziska, a może tak by wykorzystać protokół X10 po sieci energetycznej? Ja też będę układał kable (skrętkę) między pokojami, to rozwiązanie po kablach energetycznych wydaje się ciekawe nie?

P.S. Może ktoś wie jaki max. odległość ma w specyfikacji IC2?

Wladek.

Frankai
13-01-2002, 06:02
Ja mam nadzieję, że kiedyś też nauczę rozumu mój budowany dom. Na razie będę kładł kable elektryczne w rurkach, więc wprowadzić informacyjne potem to pryszcz. Boję się, tylko że może to (równoległe prowadzenie) powodować zakłócenia.
Co z tym przesyłeniem informacji po sieci elektrycznej (blue teeth)?

Młody
13-01-2002, 16:41
Blue tooth? Nie wiem czy ten system jest juz tak rozpowszechniony i sprawdzony aby mozna mu bylo powierzyc sterowanie domem. Z tego co wiem to na razie przystawki blue tooth sa stosowane tylko do sporadycznych zastosowan (telefonia komorkowa).Co prawda firmy zajmujace sie budowa systemu inteligentnego domu maja w ofercie radiowe przesylanie sygnalu sterujacego, ale czy to blue tooth? Nie wiem.Moze sie myle
Jak na razie skontaktowalem sie z jedna z firm aby zapoczatkowac moja przygode z inteligent house.Sam projekt instalacji dla mojego domu (250 m2 podzial na dwa odrebne mieszkania, jedna kotlownia)kosztuje about 6000 zl.
Czesc z was pisze ze samodzielnie kladzie okablowanie. Czy to takie latwe, czy macie w tym temacie jakies doswiadczenie?Skad np.wiedcie jakiej jakosci ma byc kabel i iloskretkow?
pozdrawiam - Młody

aziel
14-01-2002, 13:11
Blue tooth to standard transmisji bezprzewodowej, tak więc kable nie są potrzebne.
Generalnie, porównując ceny urządzeń wykonawczych (tzw. aktorów) oraz czujników (sensorów) można zauważyć pewną tendęcję:
1. Urządzenia bardzobardzobardzodrogie: transmisja radiowa, brak specjalnego okablowania, do wykonania w dowolnym czasie po ukończeniu domu.
2. Urządzenia bardzobardzodrogie: transmisja po kablach energetycznych, brak specjalnego okablowania, do wykonania w dowolnym czasie po ukończeniu domu.
3. Urządzenia bardzodrogie: transmisja po kablu magistralnym, najczęściej typu skrętka 2 parowa np. JY(St)Y 2x2x0,8 lub typowo komputerowa skrętka FTP 4x2x0,5 prowadzona szeregowo od punktu do punktu, w których przewidujemy w bliższej lub dalszej przyszłości zainstalowanie aktorów lub sensorów; o podstawowym projekcie oraz instalacji trzeba pomyśleć przed położeniem tynków.
4. Urządzenia drogie: transmisja po kablu wieloparowym (może być najzwyklejszy telefoniczny) prowadzonym od centralnego punktu do miejsc, w których przewidujemy w bliższej lub dalszej przyszłości zainstalowanie aktorów lub sensorów; wymaga de facto szczegółowego projektu z ograniczoną możliwością zmian, przed położeniem tynków

Pozdrowienia dla wszystkich maniaków inteligentnych budynków, do których sam należę

Frankai
14-01-2002, 13:26
Aziel
A czy mogę prowadzić te kable równolegle (w jednej rurce) z przewodami elektrycznymi?
Ile wynosi jedno "bardzo"?
Możesz podać przykłady z jakiejś firmy (bez nazwy).

Co do kabli, to jeżeli nie będzie można razem z elektrycznymi, to zostawię rurki na skrętki; poprowadzę je do znanych mi już teraz punktów, oraz tuż nad posadzką, że przed malowaniem za parę lat dociągnę sobie do nowych aktorów.

Młody
14-01-2002, 13:45
Wlasnie dzis dzwonilem do przedstawiciela firmy, ktora prawdopodobnie wykona mi projekt.Tam dowiedzialem sie ,ze moge na zewnatrz domu wyprowadzic kable elektryczne wraz z kablami transmisji danych.Jak jest wewnatrz domu, to nie wiem

Frankai
14-01-2002, 14:02
Nie widzę powodu żeby nie. Świeże czy nieświeże powietrze nic nie robi polu elektromagnetycznemu.
Jak posuniesz się dalej to coś skrobnij.
Dzięki

aziel
16-01-2002, 12:22
Przykładowe ceny elementów systemu opartego na transmisji danych po kablu magistralnym (moim zdaniem wybór optymalny)
1. Jednostka centralna z możliwością sprzęgnięcia z komputerem - 980 DEM
2. Jednokanałowy przekaźnik do montażu w puszce p/t - 149 DEM
3. Dwukanałowy przekaźnik do montażu w rozdzielnicy el. - 218 DEM
4. Sterownik 1 rolety z 3 wejściami do montażu w puszce p/t - 196 DEM
5. Sterownik 2 rolet do montażu w rozdzielnicy el. - 282 DEM
6. 4 wejścia do montażu w puszce p/t - 126 DEM
7. Czujnik natężenia światła - 175 DEM
8. Ściemniacz jednokanałowy do montażu w rozdzielnicy el. - 418 DEM
Na razie tyle, przepraszam za ceny w DEM. Nie zawierają cła i VAT-u

Kable nieekranowane można prowadzić w odległości ok. 12,5 cm od przewodów elektrycznych, omijać wyładowcze źródła światła oraz silniki. Kable ekranowane można prowadzić w bezpośredniej odległości, lecz powinny być odzielone przegrodą izolacyjną (w praktyce w osobnym peszlu lub sekcji korytka kablowego)

Ile kosztuje "bardzo" ? - Trzeba rozpatrzyć konkretny projekt, podałem tylko generalną tendencję

AZIEL

T0mek
16-01-2002, 12:42
BLUETOOTH to technologia juz dostepna i nie jest wcale taka droga, np AccesPoint (urzadzenie pozwalajace zbudowac bezprzewodowa siec) to wydatek ok 800zl oczywiscie musimy uzbroic nasze kompy w bezprzewodowe karty sieciowe ktore mozna juz kupic za ok 400 zl (te najtansze), takze wszystkie nowe notebooki maja karty bezprzewodowe w technologi wireless. Tym sposobem nie trzeba ciagnac zadnych kabli. Z tego co czytalem inteligetne domy to tez nie jest takie drogie, tym bardziej ze wiele z tych prac mozna zrobic samemu, lub z pomoca srednio zaawansowanego informatyka, ktory na pewno policzy sobie znacznie mniej niz specjalizujaca sie w tym firma. Tym bardziej ze obecnie najdrozsze jest "know how" a nie za wylaczny koszt urzadzen

Frankai
16-01-2002, 12:47
Aziel - dzięki, dzięki, dzięki
TOmek - jak znajdziesz to też podaj jakieś konkrety.

aziel
16-01-2002, 12:54
Tym razem ceny urządzeń bezprzewodowych

Do ściągnięcia ze strony http://www.tema.pol.pl

Powiem też po raz drugi: BLUETOOTH to standard transmisji bezprzewodowej urządzeń typu komputer, komórka, palmtop i do sterowania inteligentnym budynkiem się nie nadaje.

Frankai
16-01-2002, 13:00
No to mi się poplątało z tym przekazywaniem informacji po kablach elektrycznych.

T0mek
16-01-2002, 13:38
Aziel nie zgodze sie z Tobą do konca. Prawda ze Bluetooth to standard transmisji bezprzewodowej ale w nieco szerszym znaczeniu. Poniewaz w tej technologii nie tylko mozna tworzyc sieci komupterowe, ale i łączyc urządzenia peryferyjne. BT Ma bardzo szeroki zakres zastosowan. Zgadza sie ze w rozwiazaniach dot inteligentnych domow technologia bluetooth pojawia sie zadko (o ile w ogole) ale moim zdaniem to tylko kwestia czasu.
Co do kosztow domu inteligentnego widzialem kiedys prace mgr studenta informatyki, ktory w swoim domu utworzyl sterowanie urzadzeniami (piec CO, oswietlenie, sterowanie brama, info z czujnikow pp, itp) sam napisal program (o ile pamietam w C++) z ciekawszych rzeczy: mogl sterowac piecem CO z komórki wysylajac SMS. Niepamietam dokladnie jaki byl koszt urzadzen ale na pewno nie byla to jakas duza kwota. Jego rozwiazania byly porownywalne z rozwiazaniami specjalistycznych firm, a koszt byl nieporownywalnie mniejszy. Stad prosty wniosek ze wiedza jest droga. Ja planuje sam zajac sie rozwiazaniami w zakresie intelig domu, pewnie z pomoca jakiegos programisty, bo jakąś tam wiedze informatyczna mam , głównie z tego powodu ze na dzien dzisiejszy ceny gotowych rozwiazan sa zbyt drogie.

Młody
16-01-2002, 14:47
Witam wszystkich.Wchodzac dzis na forum, az przetarlem oczy ze zdziwienia. Przy hasle Dom Inteligentny plonie walizeczka! Wiec jednak ten temat ma wielu zwolennikow. Kazdy pewnie chcialby miec takie rozwiazania w swoim domu, ale... boi sie zapytac?,zastanawia sie czy to mu potrzebne?,albo od razu wychodzi z zalozenia - nie stac mnie.
Czytajac to forum zauwazylem,ze wiekszosc z Nas ma przynajmniej podstawowa wiedze w temacie domu inteligentnego. Ja sam w necie znalazlem ciekawa strone dotyczaca tego tematu i czerpie z niej swa wiedze.Podane sa tam ceny poszczegolnych skladnikow jak i przyklady instalacji.
Jednak to teoria. Czy ktokolwiek z was ma taki system w domu i moze podac konkrety?Ile kosztuje samo okablowanie, ile robocizna?
Mnie interesuje np. takie pytanie. Jaki piec gazowy do kotlowni powinienem wybrac aby byl w pelni kompatybilny z systemem i dal sie sterowac np. przez telefon
Pozdrawiam - Młody

17-01-2002, 14:21
Ja tak jak TOmek będę sam robił wszystko (200DM za sensor/aktor to zdecydowanie za dużo). Wymyśliłem, że będę robił magistralę po RS przemysłowym. Każdy punkt będzie wyposażony w końcówkę procesorową (prawdopodobnie 89C552 cena ok 30-50zł - zawiera przetwornik AC przetwornik DC typu PWM 6 portów timery itp. Programóje się to w ASSEMBLERZE lub w C bardzo przyjenie.) Będzie ona pobierać sygnały (układ kondycjonujący) lub sterować (przekaźnik lub BUZZ PWM np. oświetlenie). Chcę zrobić każdy układ tak aby mógł niezależnie pracować w przypadku awarii jednostki centralnej (komputera). Koszt jednego punktu do sterowania np. oświetleniem oceniam na max. 100PLN, ale już np. cena wyświetlacza LCD graficznego dotykowego podświetlanego to cena 800-1000PLN, więc wszystko zależy od systemu.
Największy problem to magistrala, ale czytałem gdzieś kiedyś, że ktoś to już robił i mu działało. Marazie mam tylko piwnicę więc to będę robił za rok lub dwa... Niestey na wykonanie tego samemu trzeba poświęcić b. dużo czasu. Mam pytanie, czy znacie jakieś piece c.o. gazowe z jakimkolwiek interfejsem na świat? Chyba URLICH ma w ofercie regulator ze sterowaniem DTMF (przez telefon).

Co do zakłuceń od sieci to odbiorniki i kable je zasilające (nie mówię o odbiornikach typu zasilacz impulsowy, ktory śmieci jak NETBui Microsoftu w Ethernecie. Widzielście kiedyś FFT takiej żarówki kompaktowj?) nie powinny zakłucać sygnału nawet jeżeli bendą obok siebie Na wszelki wypadek będę kładł skrętkę ekranowaną. Na studiach żeśmy mieli taką laborkę z pola i sprawdzaliśmy jakie zakłucenia się indukują, a poza tym sieć 50Hz a sygnałówka na dużo wyższe częstotliwości. Można zaesze jakiś filtr zastosować.

Pozdrawiam.
Wladek.

ArtMedia
18-01-2002, 09:03
Witam serdecznie.

Czyzby wszyscy zapomnieli, że po skrętce puszcza się sygnał symetryczny? I żadne zakłócenia nie straszne. Mozna prowadzić równolegle do czego tylko chcecie. Przynajmniej jesli chodzi o urządzenia i długosci skrętki spotykane w domu.
Kilka MB/s na kilkaset metrów pójdzie z BER 1x10E-12 bez problemu gdzie tylko chcecie.

Sebastian.

18-01-2002, 09:26
No właśnie, z resztą zakłucenia można skorygować (do pewnego stopnia) protokołem i elektroniką.
Pozdr.
Wladek.

gregorus
18-01-2002, 14:11
Witam na forum!
Jestem właśnie na etapie początkowym budowy domu (stan zerowy - z murami startuje na wiosne).
Też się zapaliłem na inteligentny domek... Ale przeglądając różne systemy w inecie (X10, EIB, Echelon) mogę jedno powiedzieć - są one piekelnie drogie (kompletny system to koszt rzędu 30-50 tys. złotych). Więc postanowiłem zrobić większość myself....... Jak na razie skonstruowałem moduł telefoniczny (dzwoni, odbiera, dekoduje polecenie w dtmf-ie). Jako magistralę informacyjną zamierzam zastosować rs-485 w systemie multimaster, medium transmisyjne - skrętka komputerowa. Pewnie zrobię jeden, lub dwa urządzenia sprzęgające system(serca) - jest to jeszcze w fazie projektowej. ta sieć będzie obsługiwać alarm, sterowanie, sieć lan. Oddzielna rzecz, to odpowiednia instalacja elektryczna... i w tym miejscu zaczynają się schodki, które na razie nie wiem jak rozwiążę (albo 1 rozdzielnia, albo każdy moduł wykonawczy oddzielnie sterowany).
Pożyjemy, zobaczymy... zamierzam sie wprowadzić gdzie w połowie przyszłego roku, więc mam jeszcze troszkę czasu....
Grzegorz

Młody
18-01-2002, 15:51
Kurcze,czy tylko ja konczylem nieodpowiednie szkoly? Kazdy cos sam,...kazdy cos z niczego.Np.Gregorus-tu cos polutuje, tu polozy kable i ma system gotowy.Jesli to jest takie proste, dlaczego to wszystko kosztuje tak drogo.Ja nie jestem gieniusiem elektrycznym ani komputerowym.Znam sie na tym o tyle o ile.Wiec niestety jestem skazany na profesjonalna? firme.A moze Gregorus opracuje caly system, a co do ceny sie dogadamy?? Zrobimy konkurencje dla innych?
A na powaznie-moze kompletny system kosztuje 30 - 50 tys, ale przeciez mozna sobie dobrac komponenty,ktore nas interesuja.Mozna to tez rozlozyc w czasie.Najwazniejsze jest przeciez polozenie przewodow podczas budowy a to nie jest takie drogie.A reszta w swoim czasie.
Młody

Frankai
18-01-2002, 23:38
Młody i Gregorus - zakładajcie firmę i 10% zniżki dla zarejestrowanych członków forum. Niektóre wielkie firmy powstały przez przypadek i wiarę w cuda. "Wszyscy wiedzieli, że się nie uda. W końcu przyszedł taki jeden co nie wiedział ... i zrobił"
Powodzenia

gregorus
21-01-2002, 07:07
Firmy to pewnie nie założę...(chociaż kiedyś kto wie). A co do sklecania coś z niczego... traktuję to jako pewnego rodzaju hobby (informatyk z zawodu - elektronik z pasji). Możliwość nabrania doświadczeń, nauczenia sie czegoś nowego, a przy okazji zrobienie systemu, który na pewno nie będzie potrafił tego co profesjonalne, ale na pewno bedzie dostosowany do moich potrzeb.
Jasne, można kupować gotowe komponenty - tylko dać za np. za czujnik ruchu i włącznik urządzenia 900zł to dla mnie małe przegięcie... niestety f-my każą się cenić......
Ale na pewno i ja będę wykorzystywać pewne komponenty firmowe - nie zamierzam się bawić w elektryka i spalić sobie chałupkę....., ale już na przykład takie elementy jak czujki ruchy, odbiorniki podczerwieni, czy elementy integrujące cały system potrafię zrobić....
Gregorus.

gregorus
21-01-2002, 07:15
Do Młodego...
Dlaczego tak drogo?????
Powodów jest kilka horrendalna cena licencji za wytwarzanie urządzeń danego systemu, drogie elementy składowe, a przede wszystkim pazerność producentów (jeśli znajdą nabywców za 100 dolarów, to dlaczego mają sprzedawać po 10 ??????).
Dam Ci jeden przykład - interfejs standardu RS232 - RS485. Ja taki zrobiłem dosłownie za około 70-80 złotych (izolowany, automatyczny)... F-my robiące ten intefejs (o podobnym schemacie jak mój) liczą sobie około 300zł............. Takie przykłady można znaleźć na każdym kroku....

budowlaniec
21-01-2002, 08:59
A co zrobicie z tą inteligencją jak nastąpi czarna godzina np. długie przerwy w dostawie energii elektrycznej (oby nigdy). Co wtedy z całym sterowaniem i automatyką? Mój znajomy ma kamienicę, w której wynajmuje pomieszczenia biurowe i umysł zaprząta mu myśl co będzie jak zaczną się problemy z gazem?, ba wystarczy że nie będzie prądu i kocioł stoi, a to jedyny sposób ogrzewania. Na tyle był przewidujący i wyposażył swój dom w dodatkowy przewód dymowy, do którego w krytycznym momencie podłączy tradycyjnego "ekologicznego" żeliwniaka.

gregorus
21-01-2002, 09:03
Jak sięgnę pamięcią przez około 10-ciu lat były może ze 3 przerwy w dopływie energii.. Jednak były one na tyle krótkie, że wystarczy ups na cały system.. Zresztą jak nie ma prądu, to odpada całe sterowanie oświetleniem :smile: .., zostaje tylko alarm, otwieranie drzwi i sterowanie ogrzewaniem..
Gregorus.

Frankai
21-01-2002, 09:09
Budowlaniec - po pierwsze zywkle urzadzenia sterowane elektronicznie maja mozliwosc sterowania recznego. W ten sposob otworzysz brame w garazu. W automatyce jest pojecie stanu bezpiecznego, tj. w chwili zaniku napiecia urzadzenie przechodzi w stan bezpieczny. I tak: piec bez pradu wylaczy sie, bo sterownik nie bedzie dzialal; uchylone okna powinny zamknac sie za pomoca sprezyny, lub sily grawitacji. Urzadzenia alarmowe powinny miec akumulatory automatycznie doladowywane z pojemnoscia wystarczajaca na ladnych pare godzin. Wspomniane okna moga miec silownik zasilany z malego UPS'a, ktory je domknie. Taki UPS powinien wystarczyc przynajmniej na 15 min, na tzw. shutdown. Znacznie wiecej problemow maja duze obiekty, w domku w takim wypadku da sie zyc. To co dzialo sie w Californi ostatniego lata, to byl horror - z budynkow nie mozna sie bylo wydostac, windy w wiezowcach nie dzialaly, zycie bez klimy to koszmar, itp.

21-01-2002, 10:17
Ja mam jeszcze generator pradu, taki rosyjski, ale działa. Dołączę do niego rozrusznik i automatykę i jak mi prąd wyłączą na dłużej jak na 10 min to się odpali i podtrzyma życiowe systemy. Trzeba tylko to zaprojektować instalację elektryczną z odzielnym obwodem dla tych urządzeń.

Wladek.

ArtMedia
21-01-2002, 11:35
Witam.

Gregorus, a może podzieliłbyś się schemacikiem?
I czy na RS422 też da się wykonać?

Sebastian.

aziel
21-01-2002, 13:31
Niestety, budowlaniec ma rację. Zawodowo zajmuję się automatyką budynkową i wiem, jak cenna jest opcja "automatyka / ręka".
Stosowanie nawet sprawdzonych i markowych produktów nie chroni przed zawieszeniem systemu, padaniem transmisji czy też fałszywymi alarmami.
Zrobienie automatyki w budynku samodzielnie na pewno z początku będzie świetną zabawą i źródłem satysfakcji, jednak obawiam się, iż z czasem traktowanie własnego domu jak królika doświadczalnego może przestać podobać się rodzinie zmęczonej ciągłymi awariami.
Osobiście jestem zdeterminowany co do wyposażenia domu w mniej lub bardziej rozbudowaną "inteligencję", ale koniecznie z możliwością jej wyłączenia. Poszukuję więc:
- rolet z napędem hybrydowym - elektrycznym i ręcznym
- napędu bramy garażowej segmentowej z możliwością ręcznego otwarcia od zewnątrz
- niewielkiego agregatu prądotwórczego z automatycznym startem
Myślę, że w najbliższym 25-leciu może powtórzyć się kryzys energetyczny (wyczerpie się węgiel brunatny i kamienny, Żyrinowski zakręci kurek z gazem), dlatego mam przygotowane obwody tzw. dedykowane do podtrzymania: kocioł c.o. wraz z pompą obiegową, lodówka, centralki tel. i sygn. włam.
Centralka włamki ma dodatkowo swój akumulator. Przy komputerze mam indywidualny UPS ze względu na wyjście RS 232 i oprogramowanie.

Pzdr

21-01-2002, 14:29
Do gregorusa:
Czy konwerter robiłeś na MAX'ie?

Pozdr.
Wladek.

gregorus
22-01-2002, 09:24
Tak, układzik na Maxie 1480 (to ten kompletny z optoizolacją sygnałów i zasilania) - minimalna ilość elementów zewnętrznych (trzeba sobie tylko poradzić z wyłączaniem nadajnika na linii).
P.S.
Do Artmedia (schemacik może ciut później - mam go w domciu a tam jadę dopiero za miesiąc).
Gregorus

ArtMedia
22-01-2002, 09:34
Witam.

Dzieki za info.
Jeśli to na MAX-ie 1480 to sobie znajde aplikację.

Sebastian.

Młody
22-01-2002, 19:13
Hej Aziel.Czy system robiles sam,czy wynajales specjalistyczna firme?Jesli firma to jaka i jakie byly koszty calkowite - projekt, instalacja.Moze powiesz jaki piec CO jest kompatybilny z systemem?
Z gory dzieki za info.

aziel
23-01-2002, 14:42
Młody: Ponieważ sam w pracy zajmuję się automatyką budynkową, dla siebie szukałem czegoś odrobinę tańszego, a jednocześnie funkcjonalnego. Ceny, które wcześniej podałem dotyczą systemu DUPLINE firmy Norden-Doepke. System ten nie jest kompatybilny z EIB ani LON, które w tej chwili są na topie, jeśli chodzi o zastosowania profesjonalne. Magistrala, którą ułożyłem jest za to uniwersalna, i kiedy ceny nieco spadną, może kupię coś innego.
Niestety firma w której pracuję nie zajmuje się klientami indywidualnymi. Jeśli nikogo nie znajdziesz, skontaktuj się ze mną na priva co do projektu i wykonania.

gpiech
24-01-2002, 11:55
Ciekawe rozwazania, na etapie kabli proponowałbym zastanowic sie nad sprawa uniwersalnego(nie mylic z haotycznym) prowadzenia przewodów. Myślę że zastosowanie skrętki FTP kat5 zapewni możliwość transmisji wszelkiego rodzaju sygnałów jeszcze przez długie lata. Jednak pociągnięcie oddzielnie kabla do każdego urządzenia da nam tyle że przy rozdzielni nasze rurki najlepiej byłoby robić z rury ściekowej(morze by starczyło).Z drugiej strony ułożenie jednego kabla(magistrali) uniemożliwi zastosowanie go np. do instalacji RTV, sieci komp., telefonów. Na etapie budowy okablowanie powinno zostać tak zaprojektowane aby mogło spełnić obecne i przyszłe zadania. Według mnie minimum to 2xFTP od rozdzielni do każdego punktu RTV(przewidywane umieszczenie telewizora, telefonu, komputera) w przypadku większego budynku proponowałbym rozdzielnie pośrednie piętrowe lub skrzydłowe w celu ograniczenia kabli oraz kabel magistralny(lub 2) również FTP do wszystkich puszek przy wejściu do pomieszczeń. Osprzęt też nie musi być ani drogi ani produkcji własnej. O tym kiedy indziej.

24-01-2002, 12:22
Do gregor'a:
To jeszcze raz ja. Podobno MAXIM przysyła próbki swoich produktów za darmo (chyba 2 sztuki) czy wiesz coś o tym?

Wladek.

gregorus
24-01-2002, 14:18
Do Anonimowego...
A przysyła, przysyła.... Musisz napisać na jaki projekt potrzebujesz i ile zamierzasz w przyszłości kupić :smile:)))).
Gregorus.

Frankai
20-02-2002, 10:42
A zainstalujecie u siebie kamerki?
http://polityka.onet.pl/artykul.asp?DB=162&ITEM=1077128&M=RA&MP=6

Młody
12-03-2002, 15:10
A oto bardzo ciekawy artykul dotyczacy okablowania inteligentnego by Adam Uhle
http://www.kablomedia.pulawy.pl/okabl.html