PDA

Zobacz pełną wersję : Czy odsetki od kredytu są kosztem ?



bobiczek
09-01-2005, 19:32
Pytanie dotyczy tematu.
Czy odsetki są kosztem?
Bo uruchomienie i prowizję wrzuciłem w koszty.
Oczywiście nie mam śmiałości liczyć całej raty ( a może jednak?)
A jeśli kończy się czas odliczeń to można na wyrost do przodu je ująć?
Przecież jest harmonogram i spłacać je muszę?

henzo
09-01-2005, 20:17
Czego dotycz ten kredyt i dla kogo /firma, osoba prywatna/.

bobiczek
09-01-2005, 20:19
Na budowę domu, osoba prywatna.

henzo
09-01-2005, 20:25
Moim zdaniem nie. Ulgę rozliczasz z us w/g faktur.

bobi70
09-01-2005, 22:16
sory stary.ale jesli jestes osoba prywatna to twojm kosztem sa faktury ktore wrzucasz do odliczenia. natomiast wybacz nie slyszalem by ktos wrzucal w koszty kredyt w postaci rat, odsetek czy prowizje od kredytu.
tj wrzucic mozesz ale co zrobisz w przypadku kiedy skontroluja twoje wydatki?? podstawa do odliczenia jest rozporzadzenie MB, ktore szczegolowo okresla co i kiedy mozesz odliczyc z podatku.
analogicznie moglbys zrobic sobie koszt w ten sposob ze napiszesz oswiadczenie iz od-do zatrudniales 10 fizoli przy stropie i zaplaciles im X. bzdura!

DankaO
09-01-2005, 22:18
Bobiczek, dlaczego zadajesz takie pytania, przecież możesz sobie poczytać ustawę o podatku od osób fizycznych , bo to jest jak biblia dla rozliczających się z fiskusem
ktoś Ci podpowie na forum tak, czy inaczej, a po paru latach urząd weźmie się za Ciebie (jak są byki w zeznaniach podatkowych to warto im poczekać, bo odsetki karne lecą....)
po co ci to? poza tym zadając to pytanie powinieneś opisać swój przypadek np. czy jest to kredty na cele mieszkaniowe (tzn, czy w umowie z bankiem jest to napisane, ważne jest w jakich latach byl udzielony... i parę innych istotnych szczegółów,bo tylko wtedy można Ci w miarę wiarygodnie odpowiedzieć...
Poza tym od udzielania porad podatkowych są doradcy podatkowi.
Zainwestuj trochę kasy i weź poradę na piśmie, będziesz miał w razie czego kogo ścigać.
Danka

Wowka
09-01-2005, 22:32
Zamierzasz rozliczyć kredyt w ramach "dużej ulgi budowlanej"
Jak już to zasygnalizował henzo podstawą dokonania odliczenia jest otrzymanie faktury Vat wystawionej na nazwisko podatnika przez podmiot nie korzystający ze zwolnienia z podatku VAT.

Bank takim podmiotem jest niemniej Faktury VAT Tobie na kredyt i prowizję nie wystawił.
Ponadto to co odliczyłeś już lub jeszcze zamierzasz odliczyć nie mieści się w kategoriach wydatków zawartych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z z dnia 21 grudnia 1996 r.
Pełny tekst aktu prawnego - http://i.wp.pl/a/f/word/271/rozporzadzenie_ministra_gospodarki_przestrzennej_i _budow_z_21_grudnia_1996.doc

Bobiczku zastanów się lepiej jak wyjść z tej sytuacji jeśli tego odliczenia prowizji i kosztów uruchomienia kredytu dokonałeś w poprzefnich zeznaniach podatkowych (za rok 2003 lub poprzednie)

Wowka
09-01-2005, 22:39
DankaO Pozwolisz, ze nie do końca zgodzę się z twoim zdaniem. Wychodząc z takiego założenia to na tym Forum powinien egzystowac tylko wątek Kawiarni Klubowej. :wink: :P :P

Pozdrawiam

bobiczek
10-01-2005, 09:46
Z tym się zgodzę.
Od porad budowlanych są izby budowlane i wykształceni inżynierowie budowlani z uprawnieniami.
Porady chyba płatne ale na pewno fachowe.
Może skonkretyzuję.
F-ry itd to znam.
Natomiast w tym roku w październiku wziąłem kredyt hipoteczny budowlany na wykończenie nowopowstającego domu.
Miałem nadzieję że uruchomienie kredytu i przynajmniej odsetki od niego są tak samo kosztem jak materiały.
No bo za pieniądze banku kupuję materiały i to je rozliczam fakturami.
Ale odsetki i pieniądze wydane na uruchomienie tego kredytu ? - sądziłem ze są kosztem , choć bez faktury ( tak jak rchunek za prąd - nie jest f-ą ale można go odliczyć jeżeli jest taryfa G-11).
Jeszcze zeznania nie złożyłem za 2004r , dlatego wolałem pytać.

bobiczek
10-01-2005, 09:52
Aha.
I zaraz zobaczę o co pyta czasami DankaO.
Może się pośmieję i jakaś dobra rada się znajdzie.
A kontrole to już z US miałem dwie, bezkolizyjnie choć z podporą płatnego fachowca i nie specjalnie mi zaszkodziły.
Ale mógłbym co nieco podpowiedzieź na co zwrócić uwagę (dojazdy kruszywo, ogrodzenie i inne sprawy do gimnastyki), tylko po co skoro są od tego płatni fachowcy.

Wowka
10-01-2005, 10:15
...
Miałem nadzieję że uruchomienie kredytu i przynajmniej odsetki od niego są tak samo kosztem jak materiały.

Niestety ale tak nie jest


...Jeszcze zeznania nie złożyłem za 2004r , dlatego wolałem pytać.

Kto pyta nie błądzi.

Pozdrawiam.

DankaO
13-02-2005, 23:44
Sorry,że mnie tak długo nie było.
Dzięki Wowka za przytyk, facetowi byś nie napisał o kawiarni.... ale kobiecie można dołożyć, zwłaszcza jak się do czegoś wtyka..., niech siedzi przy garach albo w kawiarni.....
Obydwaj nie zrozumieliście widocznie moich intencji, bo to nie było złośliwe, a była to naprawdę dobra rada.
Na kredytach akurat się znam bardzo dobrze,stąd moje pytanie -jaki to kredyt itp. Chciałam zwrócić uwagę,że jeśli kredyt spełnia warunki ulgi podatkowej, to odsetki można odliczyć, ale bobiczek nie dał mi szansy , bo nie napisał jaki to kredyt i kiedy był udzielony.
Widocznie nie zależy mu jednak na pełnej analizie jego przypadku....
Wowka, jeśli masz papiery doradcy podatkowego, to udzielaj porad ku chwale Forum, a jeśli nie, to łamiesz prawo i wiesz o tym,
dlatego ja nie napiszę co bobiczek ma zrobić, bo nie mam takich uprawnień, mogę jedynie wskazać źródła prawa które o tym mówią.
Zobacz bobiczku w ustawie o podatku od osób fizycznych rozdział 6,art.26b- odsetki nie są kosztem, ale pod pewnymi warunkami można je odliczyć od podstawy obliczenia podatku, a czy Ty spełniasz te warunki, to już wiesz sam najlepiej, tylko poczytaj ze WSZYSTKIMI odnośnikami, bo one są najważniejsze.
Jeśli spełniasz warunki-wystąp do banku o stosowny dokument
(Wowka-nie musi to być faktura VAT pdop rozdz.6 art 26b pkt2 6a
poza tym kredyt-nawet dla firm nigdy nie jest kosztem!!!!, odsetki-owszem)
Widzisz bobiczku, dlaczego byłam taka be i odesłałam Cię do ustawy.....
To by było na tyle bo czas na kawę - oczywiście w kawiarni :wink:
Danka

Wowka
14-02-2005, 07:54
DankaO - trzymając się dokładnie Twoich założeń (wyjaśnień udzielają tylko i jedynie osoby posiadające do tego potwierdzone urzędowo uprawnienia) nie powinienem zabierać głosu np/ w tym temacie http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=34762&highlight=wyczystka gdyż sprawa dymiącego kominka należy tylko i jedynie do kompetencji kominiarza zrzeszonego w swojej izbie rzemieślniczej.
Napisałem, że najprawdopodobniej nie jest zamknięta wyczystka - i okazało się to prawdą.
Niemniej teraz po przeczytaniu Twojego postu obawiam się, że mogę być za udzielenie i tej i innych bezprawnych porad ukarany.

DankaO - przystopuj proszę i jak przystało na doradcę podatkowego czytaj wnikliwie to co zamierzasz analizować.
Gdybyś czytała uważnie to nie napisała byś -
facetowi byś nie napisał o kawiarni.... ale kobiecie można dołożyć, zwłaszcza jak się do czegoś wtyka..., niech siedzi przy garach albo w kawiarni.....

Z czego wynika Twoje przeświadczenie, ze tam Cię wysyłam????

Napisałem: DankaO Pozwolisz, ze nie do końca zgodzę się z twoim zdaniem. Wychodząc z takiego założenia to na tym Forum powinien egzystować tylko wątek Kawiarni Klubowej.

I to stwierdzenie odnosiło się nie do Twojej osoby lecz do wszystkich wypowiedzi które zgodnie z prezentowaną przez Ciebie filozofią winno być udzielane w temacie kładzenia cegieł przez murarza, w zakresie kanalizacji przez inżyniera kanalizacji sanitarnych a w sprawach wyższości wełny nad styropianem (lub odwrotnie) przez kompetentnego pracownika instytutu badawczego zajmującego się tym problemem na zlecenie niezależnego podmiotu. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

A już w ogóle nie wiem skąd się powzięłaś Swoje podejrzenia o seksizm?????
Jest to nadinterpretacja z Twojej strony.

Ps. Pomocą przy wypełnianiu druków PIT mogą zajmować się nie tylko licencjonowani doradcy podatkowi. Mogą to także czynić i księgowi.
Inicjatywa ustawodawcza doradcy podatkowego nr 0000001 (nr legitymacji doradcy - mogę się mylić o jedno lub kilka zer) pana prof. Modzelewskiego wzięła w łeb. Odbiło się to tak szerokim echem w zszokowanym tą porażką kręgu doradców, że powinienaś i Ty o tym fakcie wiedzieć.

DankaO
14-02-2005, 09:31
Wiesz, nie chce mi sie ciągnąć tego dalej, bo i tak każde z nas pozostanie przy swoim zdaniu. Zwróć uwagę jednak na fakt,że w zakresie budownictwa ludzie korzystają znacznie częściej z dostępnej literatury i mogą opinie na Forum choć w części zweryfikować,z reguły nie budują sami , a jeśli tak to pod nadzorem i według projektu zrobionego przez fachowca, a pytając o podatki są zupełnie "zieloni" i nawet nie chce im się przeczytać podstawy prawnej.
Wolą "gotowca" , a przecież każdy przypadek jest inny.
Gdyby bobiczek poszperał w ustawie,to wiedziałby co to są koszty uzyskania przychodu i jeśli nie znalazłby tego o co mu chodziło, to miałby pewność,że rozliczy się dobrze, a gdyby chciał trochę dalej poczytać, to trafiłby na zapis o odpisach,
A co właściwie mu doradziłeś? Przecież on dalej nie wie co ma zrobić.

Uważam,że trzeba dawać wędkę a nie rybę
Danka

DankaO
14-02-2005, 09:41
Poza tym -Wowka-wygląda na to,że sugerujesz, iż popieram jakieś lobby doradców podatkowych, wiec oświadczam, że nie jestem doradcą podatkowym, za mało umiem , ale nie boje się do tego przyznać i dlatego moja pomoc ogranicza się do wskazania źródeł prawa a nie ma charakteru autorytatywnego stwierdzenia faktu.
A jakie masz uwagi co do meritum sprawy (np.faktury VAT na raty i rowizje :lol: ,rata kredytu jako koszt :D ) ?

Danka

zibi2
14-02-2005, 09:48
Zdaje się że banki są z ustawy zwolnione z VAT = odliczyć nie wolno.

pozdr

DankaO
14-02-2005, 11:00
No właśnie - Zibi przeczytaj przynajmniej ten rozdział ustawy o podatku od osób fizycznych , który podałam.....
Rece opadają. Widzisz Wowka- masz dowód-nie przeczyta, wie lepiej...
i już taka informacja idzie między ludzi...
Danka

zibi2
14-02-2005, 11:32
cytuję za Wowką:
"podstawą dokonania odliczenia jest otrzymanie faktury Vat wystawionej na nazwisko podatnika przez podmiot nie korzystający ze zwolnienia z podatku VAT"

Nie znam się na podatkach ale z tego co wiem banki są zwolnione z VAT. Już samo to będzie mocnym argumentem dla US.

pozdr

DankaO
14-02-2005, 11:46
Zibi -ty mnie zmuszasz do cytowania ustawy....
art26b 1. Od podstawy obliczenia podatku (.....) odlicza się z zastrzeżeniem (.....) faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi....
na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb nieszkaniowych , zwiazanych z:
1) budową budynku mieszkalnego..... itd

6)odsetki o których mowa w ust.1:
a) zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt.2

Życzę miłej lektury ustawy o pdof, bo odliczenie o którym wyżej nie jest dla każdego !!!!!!!!!

Danka

bobiczek
14-02-2005, 11:48
Spór jest głupi albo przynajmniej mało poważny.
DanakO. Wszystko można znaleźć i przeczytać.
Są poradniki budowlane dla uczniów szkół zawodowych, techników i studentów.
Jest literatura dla bardziej zaawansowanych, niektóre branżowe gazety nawet nie w naszym języku. I co. Mam to wszystko czytać jak chcę się dowiedzieć co to "szpryc"?
Albo muszę skończyć medycynę żeby się dowiedzieć co połknąć przy przeziębieniu?
Pytam bo tak jest szybciej i wygodniej. Znasz odpowiedź już - podpowiedz.
Przecież nie podpisujesz mojego "PITA".
Spytasz na forum jaki jest koszt tynku kładzionego ręcznie lub tego z agregatu gipsowego - powiem Ci od razu, bo robiłem i wiem co jest dobrego, co złego a na co trzeba zwrócić uwagę.
Nie każę Ci czytać literatury w tym zakresie, ale również nie dam Ci gwarancji na nic więcej niż zakres pytania ( bo możesz mieć jakąś parszywą wodę do rozrabiania i wyjdzie inaczej - nie wiem).
Więc dajmy już spokój.
Po prostu pomagajmy sobie w miarę możliwości i niech to jest zawsze pomoc wynikająca z życzliwości - takiej całkowicie bezinteresownej.
Pozdrawiam i życzę dużo konkretnych odpowiedzi na zadawane pytania.

Wowka
14-02-2005, 11:48
DankaO - pytanie bobiczka odnosiło się co do możliwości odliczenia wydatków związanych z obsługą kredytu przy założeniu:
- kredyt udzielono osobie fizycznej
- został on skonsumowany na cele indywidualnej inwestycji budowlanej (dom jednorodzinny)
- inwestor zamierzał odliczyć koszty kredytu (a może nawet i cały kredyt) w ramach tzw. ulgi budowlanej.

Bobiczek uzyskał odpowiedź, że takie odliczenie tych kosztów nie jest możliwe. A dlaczego nie jest możliwe - gdyż takie wydatki nie są ujęte w rozporządzeniu - http://i.wp.pl/a/f/word/271/rozporzadzenie_ministra_gospodarki_przestrzennej_i _budow_z_21_grudnia_1996.doc

Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Gdyby zaś bobiczek napisał, że jest np. deweloperem realizującym inwstycje z udziałem kapitału zagranicznego z gwarancjami udzielonymi przez banki mające swoje siedziby nie tylko w krajach unijnych ale i także na Kajmanach to odpowiedź brzmiała by prawdopodobnie inaczej.
Z tym, że tej odpowiedzi to nie ja bym udzielił. Wówczas nie czuł bym się na siłach by rzetelnie odpowiedzieć.

Ponawiam moje pytanie co do meritum sprawy - Czy udzieliłem bobiczkowi złej odpowiedzi?

zibi2
14-02-2005, 12:14
"6)odsetki o których mowa w ust.1:
a) zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt.2 "

eh,
przecież bobiczek pyta o odliczenie z dużej ulgi a nie z odsetkowej.
myślisz, że mając uprawnienie do odsetkowej pytałby czy może odliczyć odsetki ???

DankaO
14-02-2005, 12:39
nie wiem, własnie o to chodzi,że tak na dobra sprawę tylko bobiczek zna swoją historię, a my dociekamy po kawałku , o co mu chodzi
Danka

Wowka
14-02-2005, 12:55
nie wiem, własnie o to chodzi,że tak na dobra sprawę tylko bobiczek zna swoją historię, a my dociekamy po kawałku , o co mu chodzi
Danka

To co napisał bobiczek absolutnie wystarczyło by udzielić mu (jej)odpowiedzi.

Ponawiam moje pytanie co do meritum sprawy - Czy udzieliłem bobiczkowi złej odpowiedzi?

Acha.... jeszcze jedno.... może jednak ustosunkujesz się do swojej wypowiedzi -

Dzięki Wowka za przytyk, facetowi byś nie napisał o kawiarni.... ale kobiecie można dołożyć, zwłaszcza jak się do czegoś wtyka..., niech siedzi przy garach albo w kawiarni...

która była odpowidzią na ten mój konkretny post:


- DankaO Pozwolisz, ze nie do końca zgodzę się z twoim zdaniem. Wychodząc z takiego założenia to na tym Forum powinien egzystowac tylko wątek Kawiarni Klubowej. .....

Gdzie Ty tutaj widzisz "przytyk" pod Twoim adresem jako kobiety która winna stać przy garach lub też przesiadywać (z koleżankami???) w kawiarni.
Czy wiesz co to jest kawiarnia klubowa? Jeśli nie to przesyłam link - http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4419
jest tutaj ponad 27 tysięcy wypowiedzi z których znikoma część tylko dotyczy spraw budowlanych. Czyli są to tematy bezpieczne które zgodnie z twoimi intencjami nie wymagają posiadania odpowiednich uprawnień.

DankaO
15-02-2005, 22:39
Dobra,Wowka, niech Ci bedzie...
Jeśli chodzi o kredyt w koszty- dla osoby fiz. oczywiście nie można zaliczyć, ale ulga odsetkowa jest jakimś wyjściem (oczywiscie nie dla każdego) ale założyłam,może i źle,że bobiczek słyszał coś o odpisie, ale nie wszystko i pyta ogólnie, co z tym kredytem zrobić (zwłaszcza,że kredyt jest świeżutki)i to pokazałam wyjście....
Uważasz,że to jest pomoc, jak odpowiesz,że odsetki nie są kosztem i to załatwia sprawę? Jeśli ktoś (bez obrazy bobiczku) zadaje na forum TAKIE pytanie, to znaczy,że orłem w tym temacie nie jest- inaczej by nie pytał, więc chyba można mu podpowiedzieć inne rozwiazanie i to jest pomoc.

Ale już się więcej nie będę produkować, bo odeszła mi ochota- chciałam pokazać wagę problemu, jakim są podtki , a wyszło co wyszło...nawet temu co chciałam pomóc nie podoba się....
Poza tym okazuje się teraz ,że nie wiem ,co to kawiarenka klubowa,
Wiem, ale tematyka nie bardzo mi odpowiada, bo są w necie lepsze czaty
poza tym nie mam czasu na bla bla bla, interesują mnie akurat sprawy budowlane, a właściwie interesowały, bo swoją budowę już zakończyłam
i już dawno mieszkam, a na forum wpadam z przyzwyczajenia.
Danka

bobiczek
15-02-2005, 22:56
Spór uważam za zakończony.
DankaO, nie chciałem Cię obrazić, choć troszkę się obruszyłem na Ciebie i dobrze że to zauważyłaś.
Gratuluję zakończenia budowy i przeprowadzki.
Ja już liczę dni, mam nadzieję że jeszcze 2, 3 m-ce i również się spakuję.
Ale na forum też na pewno będę wpadał.
Pozdrawiam wszystkich.

DankaO
15-02-2005, 23:02
Fajnie, a tak z czystej ciekawości-odpiszesz bobiczku te odsetki, czy nie załapujesz się na tę ulgę?