PDA

Zobacz pełną wersję : Okna-nietypowy problem



Młody
01-01-2002, 20:49
Budowa jest na etapie stanu zerowego, wiec mam jeszcze troche czasu na rozwiazanie problemu dotyczacego wymiarow okien w powstajacym domu.Wg mnie okna sa nietypowe, raczej nie spotkalem takich w okolicy w ktorej mieszkam.W calym domu okna maja wymiar 150 x 90 (wys x szer),dodatkowo sa u gory zaokraglone.Okna beda wstawiane parami,jedne obok drugiego przedzielone 38 cm sciany.Chyba dobrze to wyjasnilem? :smile:.Moj problem polega na tym czy pomieszczenia beda odpowiednio oswietlone i jasne (np.w pokoju dziennym o powierzchni 40 m2 beda dwie pary takich okien plus para drzwi na taras 230 x 90 ).
Czy okna nie sa za waskie co obawiam sie moze niezbyt ladnie wygladac z zewnatrz.
Czy jest jakis wzor do obliczania powierzchni okien w danym pomieszczeniu?
No i oczywiscie kwestia finansowa.Samych okien jest 22,a wiadom,ze beda robione na zamowienie.
Czy ktos z szanownych czytelnikow mial okazje spotkac sie z takim problemem?
Prosze o odpowiedz

Mat
02-01-2002, 08:02
Co do wielkości to przyjmuje się chyba 20% powierzchni podłogi. Tak mi radzono.

Wojtek M.
02-01-2002, 09:09
W ustawie o warunkach jakie powinny spełniać nowo wznoszone budynki jest dokładnie określona wymagana wielkość okien w stosunku do powierzchni pomieszczenia.

Alanta
02-01-2002, 09:16
Powierzchnia okien powinna stanowić od 1/5 do 1/8 powierzchni podłogi, jest to wymiar zalecany nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach. Przy czym w pokoju dziennym zalecane są raczej większe okna, nawet 1/4, mniejsze mogą być w pomieszczeniach sypialnianych, łazienkiach i.t.p. Okna nietypowe są ok.40% droższe od typowych, przy łukach dochodzi jeszcze problem z nadprożami. Typowe okna są zwykle w modułach co 30cm, więc wymiar 150*90 wskazywałby na typówkę, gdyby nie te łuki...ale najlepiej sprawdzić wymiary u wybranego producenta, bo może nie mieć wszystkich w asortymencie.

Alanta
02-01-2002, 09:46
Taki kształt okien wskazywałby, że architekt który robił projekt jest zauroczony średniowieczem (dwudzielne arkadowe okno, typowe dla średniow. budowli nazywane biforium, zobacz w encyklopedii). Zastosowanie takich okien wygląda na celowy zabieg architektoniczny, trudno to ocenić nie oglądając projektu, obejrzyj sobie elewacje na projekcie i sam oceń czy Ci się podoba, czy nie.

Darek
04-01-2002, 16:22
Typowe okna sa "prostokatami". Inne "figury" sa nietypowe. Za luki trzeba placic: raz za okno, dwa za nadproze, trzy za zaluzje lub rolety. Jedno trzeba przyznac: efekt bedzie nietuzinkowy i chyba tylko to moze Ci te wydatki rekompensowac.

Majka
05-01-2002, 10:53
Mam takie niesmiałe pytanie, czy za 10 - 15 lat nieznudzą Ci się takie okna. Może nie. Jeżeli nikt nie ma podobnych w okolicy, czy dom będzie pasował do otoczenia. Jak jeżdzimy z dziećmi do domku letniskowego do Gdowa /pod Krakowem/, mijamy okazałą budowę /chyba w Trąbkach/. Też ma okna zaokrąglone, do tego wieżyczki itp. Dzieci wydają okrzyk " O dom Gargamela". Sorry, nier chciałam krytykować twojego napewno slicznego projektu, ale z opisu poczułam się jak w kościele. Pozdr.

12-01-2002, 16:56
Młody nie martw się o doświetlenie, jest wyliczone dobrze, sprawdż za to cenę okien
Mery