PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki - zasilanie/powrót centralnie od dołu.



boguslaw
10-01-2005, 20:46
Pojawiły się na rynku panele belgijskie, austriackie z możliwością podłączenia bocznego a w wersji VK zespół zasilający ulokowany jest od dołu centralnie na środku grzejnika.
Co praktycy i nie tylko sądzicie na temat perspektyw wdrożenia takiego właśnie wariantu przyłącza?
Znajomy z Austrii twierdzi, iż tam montuje się większość grzejników VK w takim właśnie wariancie?
Jedyny ewidentny, szybko nasuwający się plus takiego rozwiązania, to wykonanie podejścia pod grzejnik bez oglądania się na jego wymiar -
czyli podejście zawsze centralnie w środku okna - wybór wielkości grzejnika potem lub nie na tym etapie logistyki placu budowy.

11-01-2005, 07:00
bogusław
dla mnie plusem było to, że (widoczne) podejście z rur jest krótkie ... (zasilanie i powrót ok 15 cm od posadzki)
grzejniki dolnozasilane były droższe ok 20 % od bocznozasilanych
dzis nie zawracałbym sobie głowy dolnozasilanymi - to ułatwienie jedynie dla hydraulika ...

pzdr

Cypek
11-01-2005, 08:04
Owszem, masz tę gwarancję, ze przy centralnym montażu masz wybór mocy grzejnika. Ale czyż nie znasz jego mocy na tym etapie. Przeciez masz projekt budynku iczarno na białym napisaną moc grzejników. Inna sprawa, że kwestą pozostaje wybór firmy i tu moga być małe różnice.

ADAMOS48
11-01-2005, 19:45
Nie zgodze się z waszymi sadami.Grzejnik tzw.vk to nie jest żadna nowość.Na zachodzie bardzo popularny ze względu na bardzo małą pracochłonność przy montażu ,ponieważ roboczogodzina jest tam bardzo droga.W naszym kraju za grzejnik vk inwestor na dzień dobry płaci 70 zł więcej. Moim skromnym zdaniem placi li tylko za lenistwo instalatora,ponieważ ten sam efekt a nawet lepszy można osiągnąć wkuwając 0.5m rurki w ścianę i zastosowanie zaworów kątowych.Nie jest również prawdą że można przyłącz zrobić jak się podoba na środku ponieważ podłąćz jest z lewej lub z prawej strony grzejnika i ważna jest znajomość wielkości grzejnika.

boguslaw
11-01-2005, 20:02
Adamos, witaj znów:
Przeczytaj mój post raz jeszcze.

Powtórzę: chodzi mi o grzejniki panelowe np. henrad, w których przyłącze zlokalizowane jest centralnie od dołu ( w osi grzejnika)
(Oczywiście jest też możliwość podłączeń bocznych - wariantowo.)

ADAMOS48
11-01-2005, 20:14
Przepraszam nie doczytałem

Grzesiek13
12-01-2005, 06:18
Problemem pozostaje ostateczne umiejscowienie termostatu grzejnika (po której stronie) co nie zawsze wiemy na etapie budowy, i związane z tym prawidłowe wykonanie przyłącza.