PDA

Zobacz pełną wersję : Ytong a sezonowanie



Willie
11-01-2005, 13:33
Czy ytong przed postawieniem ścian powinien jakiś określony czas być sezonowany/wietrzony? Znalazłem takie zalecenie na stronach STo Bet, ale w postach nic na ten temat nie mogę znaleźć...Będę wdzięczny za doświadczenia.
pozdr

Przekorek
11-01-2005, 13:45
A czymże oni to motywują? Ja pamietam jak przyszla dostawa bloczkow z BK (prefabet) i częśc byla zimna, a częśc jeszcze ciepla, prosto z autoklawów. Po 2 dniach już wszystko bylo chlodne, ściany stoją, nie ma przebarwien, wykwitów, nic. Owszem, przyjmuje sie, że beton osiąga docelową wytrzymalosc po 28 dniach, zatem murując po 2-3 dniach od wyprodukowania bloczkow, budujemy z niegotowego produktu. Ale do czasu wylania na to wienca, lub stropu to zdąży w pelni stwardnieć.

Willie
11-01-2005, 14:09
Taki zapis znalazłem w Poradniku dla budujacych z betkom doc inż G.Zapotoczna-Sytek bodajże sprzed 2-3 lat (te poradniki sa na stronach StoBet)
"Najkorzystniej jest murować ściany z elementów wysezonowanych (odeschniętych) co jest szczególnie ważne przy łączeniu zaprawami klejowymi aby nie dopuścić do powstawania rys w murze spowodowanych zdecydowaną różnicą skurczu betonu i zaprawy klejowej." Ufff.....strasznie inzynierskie są generalnie te poradniki......

Przekorek
11-01-2005, 15:38
No, to dokladnie o to idzie, coby BK był "odeschniety", czyly, znaczy, suchy, nie? Zimny znaczy. Znaczy, ostygnięty. No wlasnie.

ADAMOS48
11-01-2005, 19:28
Nic nie napiszecie o sezonowaniu ,przecież beton, cement ,pioły to wszystko musi odparować . Czytałem ,że beton wiąże do roku i wydziela różne substancje choć jest całkiem suchy.Starsi ludzie kiedyś budując ze szlaki to najpierw wypalali ją jeszcze raz a potem nawet do 10 lat sezonowali żeby gazy z szlaki wyleciały.

boguslaw
11-01-2005, 20:11
Kazdy materiał sprzedawany i dostarczony na plac budowy powinien nadawać się do natychmiastowej zabudowy.
Jeśli powinien być dosuszany (np. drewno itp.) jest to zadanie producenta.
Musisz mieć możliwość tak prowadzić budowę by na bieżąco wbudowywać przywożone materiały do budowanego obiektu.
Inaczej musiałbyś mieć strażnika na budowie.
Zobacz jak są zorganizowane budowy na zachodzie - murarz bierze ostatnią "cegłę" i w tym momencie samochód rozładowuje mu pod ręką paletę z "cegłami" wręcz wyliczonymi dla jego frontu pracy.
Ja budowałem z Ytongu na bieżąco dostawa- ściana 5 lat temu - nie ma żadnych problemów.

ADAMOS48
11-01-2005, 20:19
pisałem o sezonowaniu budynków postawoinych w technologi ciężkiej tz murowanych. Można taki dom wybudować w pół roku ,ale ja nie zamieszkałbym przez najbliższy rok .Kto się wprowadził do takiego domu to napewno wie lepiej niż ja co się dzieje.

12-01-2005, 09:29
potwierdzam, ze BK schniejeszcze okolo 2 , 3 lat
ale mozna mieszkac od razu
po prostu w pierwszych latach mamy straty energetyczne na odparowanie i gorszy wspolczynnik przewodzenia ciepla ( znaczy w sumie lepszy ale dla nas gorszy)

pattaya
12-01-2005, 15:56
Z tego co słyszałem wynika ,że BK jest nawilżany do murowania (przez producenta) pewnie po to żeby nie wypił za szybko wody z zaprawy?

markus_gdynia
12-01-2005, 20:58
Czy ytong przed postawieniem ścian powinien jakiś określony czas być sezonowany/wietrzony? Znalazłem takie zalecenie na stronach STo Bet, ale w postach nic na ten temat nie mogę znaleźć...Będę wdzięczny za doświadczenia.
pozdr

Uścislijmy jedną rzecz - mówisz o systemie YTONG czy o betonie komórkowym jako takim, gdyz Stobet nie produkuje Ytonga.

ariete
13-01-2005, 00:41
pisałem o sezonowaniu budynków postawoinych w technologi ciężkiej tz murowanych. Można taki dom wybudować w pół roku ,ale ja nie zamieszkałbym przez najbliższy rok .Kto się wprowadził do takiego domu to napewno wie lepiej niż ja co się dzieje.

Zapewniam Cię, że nic się nie dzieje. Ja zamieszkałem natychmiast.

Willie
13-01-2005, 07:51
Markus napisał
Uścislijmy jedną rzecz - mówisz o systemie YTONG czy o betonie komórkowym jako takim, gdyz Stobet nie produkuje Ytonga

- pisałem o ytongu a Sto Bet to skrót od Stowarzyszenia Producentow Betonu Komórkowego i jak rozumiem to co podają w swoich poradnikach jest zaleceniem do każdego rodaju betonu komórkowego.
pozdr

markus_gdynia
13-01-2005, 09:19
Budowałem w systemie YTONG i nigdzie nie było napisane, że powinienem cokolwiek sezonować. Skoro informacje zaczerpnąłeś ze strony Stowarzyszenia Producentów, to zakładam, że informacja była skierowana do nich, a nie do klientów i kupując powinieneś otrzymać materiał wysezonowany.