PDA

Zobacz pełną wersję : Szambo - inwazja szambiary na działkę



rafal9
11-01-2005, 13:47
Jaka powinna być max. odległość szamba od bramy, aby
szambiara nie musiała wjeżdżać na działkę?

rafałek
11-01-2005, 13:51
A to nie będzie zależało od długości węża od szambiarki?

Ale zobacz jeszcze tu:

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=510746

rafal9
11-01-2005, 14:04
Zapewne zależy od długości węża szambiary.
Ale jakiej długości są te węże - oto jest pytanie

rafał ...
11-01-2005, 14:06
zrób sobie złączkę w ogrodzeniu i nie analizuj długości węża :D

rafal9
11-01-2005, 14:13
Ok,

ale złączka też ma podobno ograniczoną długość (bodajże 7m),
a mi najbardziej pasowałoby umieścić szambo ok. 18 m od wjazdu na działkę.

DonMaliniacco
11-01-2005, 14:13
Dokładnie tak - złączka w ogrodzeniu załatwia problem szambiarki na działeczce.

rafal9
11-01-2005, 16:44
Ponawiam pytanie:

Jakie są długości węża szambiary?

maxymov
11-01-2005, 16:55
Może zadzwoń do jednej czy drugiej firmy zajmującej się wywozem "towaru" i zapytaj. Jak już zbudujesz będziesz miał odrazu odbiorcę.

Pozdrawiam

Koko
11-01-2005, 21:51
Gdzie kupić taką złączkę do wmurowania w ogrodzenie. W marketach budowlanych nie mają. Jeśli szambo jest dwukomorowe to 2 złączki - to już spora "dekoracja" w ogrodzeniu. :x

darek71
11-01-2005, 21:58
Czy ktoś za was to przemyślał / Wyaje mi się że byłoby nieźle czuć z końcówki nawt jesli uda się "nakretkę" uszczelnić to pozostaje ten wąż który trzeba zakopać na odpowiedniej głębokości ponad 1m. Tego typu węże są parciane , a czy w ziemi nie zgnije ? Dodatkowo znaczna odległość szambiary od szamba to czy pompa uciągnie ? Ja bym nie chział takiej 'instalacji"

Szczecin HENRYK
11-01-2005, 22:34
Zastanawiam się na ile celowe jest zrobienie podłączenia dla szambiarki w ścianie ogrodzenia. Podłączenie takie nie pozwoli pompować stałych resztek znajdujących się na dnie lub pływających po powierzchni cieczy. Po prosty rura ssąca będzie umocowana w stałym punkcie zbiornika i nie będzie miała możliwości manipulacji. A tak manipuluje się tą rurą jak rurą odkurzacza wyciągając wszelkie nieczystości. Należy także pamiętać, że szambiarki nie mają zbyt dużej siły ssącej. Praktycznie mogą podnosić strumień cieczy jedynie na wysokość 6 m (2 m głębokość szamba, 2 m poziom cieczy w zbiorniku szambiarki i pozostaje 2 m na pokonanie oporów przepływu). Zbyt długi wąż znacznie zmniejszy prędkość pompowania. Złącza do szambiarek są to zwykle złącza p-poż 75 lub 100 mm do kupienia w Suponie lub innym sklepie BHP. Widzę że szambiarki mają zwykle w swoim wyposażeniu kilka odcinków węża co pozwala im sięgnąć z kilkunastu metrów.

rafał ...
12-01-2005, 07:21
ojj.... ale marudzicie.

Robi się to tak, rura kanalizacyjna grubościenna o średnicy chyba 110 mm wprowadza się ją do szsmba prze ścianę boczną lub od góry tak aby dosięgała samego dna, pamiętając aby końcówka była ścięta pod ostrym kątem tak aby przylegając do dna szamba nie zatkała się. Następnie umieszcza się złączkę w ogrodzeniu, ( można to zrobić w specjalnej skrzyneczcze jeżeli komuś zależy na etetyce ), i łączy się ją tą samą rurą z szambem. Siłą ssąca szambiarki nie należy się przejmować, bo jeżeli "da radę" zwykłymi wężami to tym bardziej taką rurą, która ma dużo mniejsze opory niż wąż karbowany będący na wyposażeniu szambiarki.

Zalety:
- zawsze wyciąga z dna,a nie tak jak się rzuci "operatorowi"
- bez obsługowe dla domowników, usługa może być wykonana nawet jak nikogo nie ma w domu
- wrogie zapachy podczas "akcji" zredukowane do minimum
- brak rzutów wężem przez ogrodzenie i całej tej zadymy w ogródku
- zdecydowane zadowolenie "operatora", która zamiast miotać się z wężem wypala spokojnie papieroska i jeszcze zostanie mu chwila na podłubanie w nosie.

Praktykuję to rozwiązanie od 1,5 roku i zdecydowanie polecam.

A odpowiadając na pytanie rafal9, to z ekipa, która przyjeżdża do mnie ma na samochodzie ok 6 m.

rafał ...
12-01-2005, 07:22
:)

NaXoS
12-01-2005, 07:49
Mam takie samo rozwiązanie jak rafał - od ponad roku spisuje się świetnie - polecem. A odległość szambo - ogrodzenie: 6m.

Koko
12-01-2005, 08:06
Podpowiecie gdzie kupic taka zlaczke? Prosze.

rafał ...
12-01-2005, 09:09
Pytaj w sklepach / hurtowniach z artykułami p-poż, a najlepiej zadzwoń do firmy, która będzie wywozić szambo, powiedzą ci jaki rozmiar kupić i gdzie a czasami nawet mają w sprzedaży.

rafal9
12-01-2005, 10:06
Jaka może być długość tejże rury od szamba do złączki w ogrodzeniu?

Reasumując - czy umieszczanie szamba w odległości ok.18 m od wjazdu ma sens?

Po prostu nie chcę mieć szamba przed budynkiem.
Innej lokalizacji nie ma.

PANTHER
12-01-2005, 10:30
Też mam szybkozłączkę i sprawuje się świetnie. Kupiłam ja w sklepie strażackim w Piasecznie (okolice Warszawy).

01-04-2005, 20:58
czy noze ktos zdjecia zapodac ja mam miec 2 komorowe

Willie
01-04-2005, 23:23
Jaka może być długość tejże rury od szamba do złączki w ogrodzeniu?

Reasumując - czy umieszczanie szamba w odległości ok.18 m od wjazdu ma sens?

Po prostu nie chcę mieć szamba przed budynkiem.
Innej lokalizacji nie ma.

Rafał,

coś nikt głośno nie chce chyba powiedzieć że z 18 metrów NIE pociagnie.....
Ja planuję pod podjazdem do garażu 2m od płota..... z tej strony akurat najmniej "cywilizowana" część domu :wink:

pozdrawiam

Peterek
04-04-2005, 08:08
18 m w poziomie na pewno pociągnie. U mnie w pracy na obiekcie jest separator ropopochodnych, zgodnie z przepisami jest czyszczony min 1 raz w roku i woda jest wyciągana na długości ok 20 m i ssie jak cholera :lol: . Wóz do czyszczenia to prawie to samo co szambiarka (pytałem). Też zrobię u siebie taką szybkozłączkę tylko kupię wąż elastyczny taki jak mają na wozach.

Jacek69
04-04-2005, 08:55
Jaka może być długość tejże rury od szamba do złączki w ogrodzeniu?

Reasumując - czy umieszczanie szamba w odległości ok.18 m od wjazdu ma sens?

Po prostu nie chcę mieć szamba przed budynkiem.
Innej lokalizacji nie ma.

Rafał - nie bardzo rozumiem obaw przed posiadaniem szamba przed budynkiem. Przecież go nie widać i nie czuć też . Mówiąc szczerze jakieś 90% tych instalacji jest właśnie w takim położeniu:
1. oszczędności w instalacji
2. łatwy dostep dla szambiarki
3. możliwośc złączki w ogrodzeniu - bez problemu
4. przestrzeń za domem (czyli np. ogród) - bez tego typu ciekawostek.
5. jak Ci kiedyś założą kanalizację to będzie się łatwiej i taniej podłączyć

Najprościej umieścić gdzieś z boku przy podjeździe do garażu w pobliżu ogrodzenia właśnie .... no ale każdy robi jak uważa naturalnie....

rafal9
04-04-2005, 09:46
Ostatecznie w projekcie szambo znalazło się przed samą bramą wjazdową.

rafallogi
04-04-2005, 10:55
To jak to ma wyglądać? Rura wchodzi do szamba (ścięta ukośnie), ale na jakiej głębokości w ściance bocznej ma wchodzić, czy może górą?
Na jakiej głębokości to zakopać na całej długści (odległość do ogrodzenia to jakieś 5-8 m)???

EDZIO I ZIBI
11-04-2005, 10:22
Hej szambiarka pociągnie powyżej 15 metrów spokojnie jest tylko kwestia finansowa w okolicach Częstochowy za wywóz szamba gdzie długość węży jest powyżej 15 mb stawka wzrasta dwukrotnie za każdy metr sześciemy :o
pozdrawiam Zibi

EDZIO I ZIBI
11-04-2005, 10:25
Hej szambiarka pociągnie powyżej 15 metrów spokojnie jest tylko kwestia finansowa w okolicach Częstochowy za wywóz szamba gdzie długość węży jest powyżej 15 mb stawka wzrasta dwukrotnie za każdy metr sześciemy :o
pozdrawiam Zibi

EDZIO I ZIBI
11-04-2005, 10:28
Hej szambiarka pociągnie powyżej 15 metrów spokojnie jest tylko kwestia finansowa w okolicach Częstochowy za wywóz szamba gdzie długość węży jest powyżej 15 mb stawka wzrasta dwukrotnie za każdy metr sześciemy :o
pozdrawiam Zibi

25-04-2005, 18:59
mam pytanie
czy jezeli odległosc szamba od domu jest powiedzmy 8, 10 m. to czy potrzebna jest studzienka rewizyjna po drodze.
czy nie zamarzną scieki po drodze??
prosze o odpowiedz

Jarzeb
27-04-2005, 14:59
Pablo 1979 - wg normy to rura powinna byc ponizej poziomu zamarzania czyli w zaleznosci od regionu srednio ok. 0.8m w ziemi
U mnie czesciowo przechodzi tuz pod plytkami i tez mialem powazne obawy, wiec kupilem rure o wiekszej srednicy, nalozylem a przestrzen pomiedzy nimi zasikalem pianka montazowa
brak problemow


a teraz pytanko o SZYBKO ZLACZKE
JAK robiliscie przejscie z PVC na owa zlaczke - duzo kombinacji???

wg
27-04-2005, 21:46
Nie rób PVC tylko kup elastyczny zbrojony wąż który się wciska na złączkę. Do kupienia też w sklepach strażackich.

Jarzeb
27-04-2005, 21:54
no prosze...

dzieki wg
a ja tu kombinowalem jak kon pod gorke.... :wink:
Pytanko jak kosztowny taki przewod?
Ktos pamieta moze?

pzdr

29-04-2005, 20:21
poszukaj na googlach sklepu , ja znalazlem ale stronki nie pamietam adresu ale wyskoczy zaraz
tam jest wszystko

sprinter
01-05-2005, 15:46
Metr ssawnej 110 kosztuje 45zł a złaczka strażacka 80zł

Jarzeb
02-05-2005, 13:01
dzięki - troszke to wychodzi - jakies 250zl :cry:
ale komfort kosztuje :wink: :wink: :wink:
pzdr