PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie podłogi



arek_s
12-01-2005, 09:21
Witam,
czy ocieplenie podłogi z desek wełną grubości 5 cm układana pomiędzy legarami bedzie wystarczające? :-?
Obecnie mam wylany chudziak, na to chciałem położyć folie i potem ocieplenie pomiędzy legary.
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam,

Senser
12-01-2005, 09:34
Witam,
czy ocieplenie podłogi z desek wełną grubości 5 cm układana pomiędzy legarami bedzie wystarczające? :-?
Obecnie mam wylany chudziak, na to chciałem położyć folie i potem ocieplenie pomiędzy legary.
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam,

Zaraz zaraz....coś mi się tu nie zgadza...
Z reguły podłogę kładzie się na wylewce...a pod wylewke daje styropian...a u ciebie tak jakby pod wylewką nie było styropianu??
No chyba, że to remont starszego domu??

arek_s
12-01-2005, 09:55
nie nie jest to remont starszego domu ale tak miałem w projekcie - pod warstwą chudego betonu nie ma styropianu dlatego teraz :cry: się zastanawiam czy to jest ok? jeśli teraz dał bym styropian i zalał to betonem to poziom podłogi podwyższy mi się o ładnych kilka centymetrów...! a to z kolei oznacza że muszę zkuć nadproża nad drzwiami bo nie zmieszczą się drzwi np.wejściowe (już mam zamówione..) a także niechciał bym mieć zaniskich mieszkań. :cry:

Bart
12-01-2005, 10:00
Będę robił podobnie, z tą różnicą, że daję legary 10cm i pomiędzy to wełnę. Wydaję mi się że 5 cm to trochę mało i mam nadzieję że 10 wystarczy

arek_s
12-01-2005, 10:06
w sumie masz rację chuba też tak zrobię wtedy poziom podłogi powiększy mi się tylko o jakieś 5 cm i będzie ok. Z tego co wiem to chyba trzeba jeszcze zostawić szczelinę wentylacyjną 2-3 cm pomiedzy wełną a deskami więc wełna musi być trochę cieńsza.

Senser
12-01-2005, 10:11
nie nie jest to remont starszego domu ale tak miałem w projekcie - pod warstwą chudego betonu nie ma styropianu dlatego teraz :cry: się zastanawiam czy to jest ok? jeśli teraz dał bym styropian i zalał to betonem to poziom podłogi podwyższy mi się o ładnych kilka centymetrów...! a to z kolei oznacza że muszę zkuć nadproża nad drzwiami bo nie zmieszczą się drzwi np.wejściowe (już mam zamówione..) a także niechciał bym mieć zaniskich mieszkań. :cry:

To powiedz jak to się stało, że (tak to widać) ostateczny poziom surowej podłogi (wylewki) potraktowałeś jako wylewkę a tymczasem to nie wylewka tylko chudziak??

arek_s
12-01-2005, 10:58
na razie mam taki stan (tak też jest w projekcie)
piasek zagęszczony a na tym 10 cm chudziaka
na to ma byc kładziona folia i legary z deskami (pomiędzy legary 5 cm wełny)

Senser
12-01-2005, 11:03
na razie mam taki stan (tak też jest w projekcie)
piasek zagęszczony a na tym 10 cm chudziaka
na to ma byc kładziona folia i legary z deskami (pomiędzy legary 5 cm wełny)

Za boga nie mogę uwierzyć że tak masz w projekcie!!
Przecież to rażące zaniedbanie w sztuce budowlanej, lub jakieś nieporozumienie! Czy to jest projekt indywidualny?? Powinieneś rozważyć reklamację na ten projekt!! Sam się tego nie dopatrzyłeś?? A jak ci chudziak popęka?? To co legary w piachu będą??

arek_s
12-01-2005, 11:15
jest to projekt indywidualny - jestem z niego całkiem zadowolony no moze poza tą podłogą :)

Co do pękania chudziaka to wydaje mi się ze nie będzie tak źle, legary przecież opierają się na calej długości więc może nie znajda się w piachu :D

Senser
12-01-2005, 11:30
jest to projekt indywidualny - jestem z niego całkiem zadowolony no moze poza tą podłogą :)

Co do pękania chudziaka to wydaje mi się ze nie będzie tak źle, legary przecież opierają się na calej długości więc może nie znajda się w piachu :D

Ja mam chudziak od pół roku. Mam teraz przestój "technologiczny" do wiosny...na chudziaku nie mam nic...a popękał...
Miałem na myśli nie obciążenia ale po prostu osiadanie gruntu pod chudziakiem...nie mówiąc już o tym, że wylewka posiada również zbrojenie czego w chudziaku brak...
Naprawdę powinieneś kogoś na suchej gałęzi za to powieścić...

arek_s
12-01-2005, 13:15
no to mnie zmartwileś troszeczkę - może osiada Ci warstwa piasku (słabo zagęszczona albo coś w tym rodzaju). U mnie chudziak robiony we wrześniu i szczerze mówiąc nie ma na nim nawet zarysowania ale panowie zageszczali piasek co 20-25 cm (zajęło im to cały dzień i zrobili to naprawdę solidnie - prawie bez przymusu :D )
Co do projektu to teraz chcialbym żeby raczej był dodatkowo uwzględniony styropian ale cóż człowiek uczy się na błędach

Adam_ag
12-01-2005, 13:56
Ja będe robił podłogę na legarach ale 10 cm i 8 cm wełny, a co do pekania chudziaka to wynika ze żle zagęszczonego podłoża

Honorata
12-01-2005, 14:53
Zaraz, zaraz, cos tu nie gra? Jak moze byc sam chudziak bez wylewki? Czarno widze twoja podloge jezeli zrobisz tak, jak piszesz. Bedzie zimno w stopy , prorokuje duze straty cierpla przez podloge, brak izolacji moze spowodowac zawilgotnienie scian parteru, a brak wylewki-warstwy wyrownujacej pod docelowe pokrycie podlogi mzoe spowodowac prace desek, kafelków itp i ich pękanie.
Ponizej podaje jak powinny wygladac warstwy podlogi na gruncie (zanotowane od Janzara, fachowca od podlog na forum). Moze zapytaj go, co z tym masz dalej zrobic?
-grunt zageszczony co 20 cm
-chudy beton 8-10 cm , np. B10
-papa termozgrzewalna podkladowa
-folia budowlana
-styropian 2 x 5 cm , FS 20
-folia budowlana
-wylewka (jastrych metoda nasycona nie mniej niz 7 cm najlepiej ze zbrojeniem wloknem polipropylenowym, z plastyfikatorem i tasma dylatacyjna przy scianach)
-pokrycie docelowe -deski, parkiet, kafelki.

arek_s
12-01-2005, 15:07
teraz to właśnie bym tak zrobił ale skoro mam już polożony chudy beton to trochę szkoda go kuć (kilka tysięcy w plecy :( ).
Jak na chudziaka położę teraz min 5 cm styropianu i na to wylewkę 6 cm to wysokość pomieszczenia zmiejszy mi się o 11 cm ! teraz od chudziaka do sufitu mam 276 cm jak odejmę 11cm na dodatkowe ocieplenie i wylekę a następnie powiedzmy 10cm na legary wraz z deskami to zostanie mi 255 cm i dodatkowo będę musiał kuć nadproża nad drzwiami - nie bardzo mi się to uśmiecha :cry:
Wiec wydaj mi się ze najlepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie wysokości legarów do 10 cm i ułożenie między nimi grubszej warstwy wełny wtedy poziom podłogi podniesie mi się tylko o 5cm.
Czy izolacja z wełny grubości 8-10cm nie wystarczy? - już sam nie wiem.

Senser
12-01-2005, 16:27
Jeśli nie ty....jeśli projekt był do d...py to gdzie wykonawca?? On też nie wiedział co robi??
Będziesz miał czy wilgoć, czy nawet straty ciepła...to drugie to chyba największy ból...Nie wiem dlaczego myślisz tak zachowawczo...a nie ofensywnie :-) Brać za d...pe wykonawcę, badź projektanta i niech ci zwrócą koszty usunięcia tychże błędów. Wiem...może to kosztować...ale albo zrobisz to teraz i nie będziesz dopłacał do ogrzewania albo nie zrobisz tego nigdy kiedy wykończysz już chałupę...

To wszystko to może nic... 8) a co zrobisz z ogrzewaniem?? Jak puścisz rury?? Przecież zawsze się kładzie je pod wylewką!!

Piotrek T
12-01-2005, 17:12
Ale sobie pogadaliście . Ten projekt jest dobry bo tak się robi pod podłogi drewniane układane na legarach jak grunt jest dobrze przygotowany to chudziak nie popęka daj wyższe legary i zamiast 5cm wełny daj 8 cm pod to folie a pod legary nie zapomnij dać akustyki .

Piotrek T
12-01-2005, 17:15
Jeśli nie ty....jeśli projekt był do d...py to gdzie wykonawca?? On też nie wiedział co robi??
Będziesz miał czy wilgoć, czy nawet straty ciepła...to drugie to chyba największy ból...Nie wiem dlaczego myślisz tak zachowawczo...a nie ofensywnie :-) Brać za d...pe wykonawcę, badź projektanta i niech ci zwrócą koszty usunięcia tychże błędów. Wiem...może to kosztować...ale albo zrobisz to teraz i nie będziesz dopłacał do ogrzewania albo nie zrobisz tego nigdy kiedy wykończysz już chałupę...

To wszystko to może nic... 8) a co zrobisz z ogrzewaniem?? Jak puścisz rury?? Przecież zawsze się kładzie je pod wylewką!!
Rury poprowadzi w wełnie między legarami będą tam miały cieplutko i milutko lepiej niż w betonie

Senser
12-01-2005, 18:35
Ten projekt jest dobry bo tak się robi pod podłogi drewniane układane na legarach .

Coooo :o :o :o
Oj to ja przepraszam...widzę, że to czego min. tu się nauczyłem przestało być aktualne??!! I znów będe się musiał uczyć od podstaw....myślałem że budownictwo to nie komputery...a jednak, proszę z dnia na dzień zmieniła się technologia.
Muszę popędzić i swoją architetkę i wykonawce a i majstra od wylewek. Znaczy się wszyscy chcieli mnie naciągnąć!! :evil:

Piotrek T
12-01-2005, 20:02
Ten projekt jest dobry bo tak się robi pod podłogi drewniane układane na legarach .

Coooo :o :o :o
Oj to ja przepraszam...widzę, że to czego min. tu się nauczyłem przestało być aktualne??!! I znów będe się musiał uczyć od podstaw....myślałem że budownictwo to nie komputery...a jednak, proszę z dnia na dzień zmieniła się technologia.
Muszę popędzić i swoją architetkę i wykonawce a i majstra od wylewek. Znaczy się wszyscy chcieli mnie naciągnąć!! :evil:
Ty też masz dobrze tylko drożej zaletą tego jest że możesz wywalić deski jak ci się znudzą i położyć np. terakotę lub parkiet.

Senser
12-01-2005, 20:04
Nie zrozumiałeś mojej ironii....
Sorki, ale nie wydaje mi się abyś to ty miał tutaj racje...

pawel-olakaszamata
14-01-2005, 00:46
Hmm ciekawych rzeczy można sie dowiedziec podłoga na gruncie i na chudym betone od razu legary bardzo pouczające chyba trzeba bedzie uaktualnić "Poradnik majstra budowlanego" bo technika idzie do przodu z tego wynika ;)
Ale do rzeczy takie rozwiązanie swiadczy tylko o tym że projektant kończył szkole za kielbaske a wykonawca zapatrzył sie chyba na projektanta. Robienie takiej podlogi przypomina wchodzenie do domu przez okno bo tak bardziej orginalnie i czadowo zamiast drzwiami starym sprawdzonym sposobem.
Chodzby nie wiem jak dobrze zagęszczona była podbudowa pod chudy beton to prawdopodobieństwo że może poękać jest bardzo duże(nie patrz po długości legarów tylko po szerokosci i rozklad naprężeń) a od tego to juz krok do wilgoci apropo niej to pamiętaj że drewno jest tzw "ciepłym materialem" a beton "zimnym" a na styku zimnego z ciepłym kondensuje para wodna więc bedziesz musiał zaimpregnowac od spodu legary jakims lepikiem lub ułozyc na papie tylko czoła legarow nie impregnuj żeby moglły tędy odsychac. a 10 cm wełny dla podłogi na gruncie to napewno jest za mało zeby myślec o jakims komforcie cieplnym. Uff to tyle mojego zdania ale powinienes zgłosić swojego projektanta na jakiś konkurs bo wiecej ludzi takich w Polsce a bedzie nam się żyło łatwiej i przyjemniej

Adam_ag
14-01-2005, 07:33
Ale sobie pogadaliście . Ten projekt jest dobry bo tak się robi pod podłogi drewniane układane na legarach jak grunt jest dobrze przygotowany to chudziak nie popęka daj wyższe legary i zamiast 5cm wełny daj 8 cm pod to folie a pod legary nie zapomnij dać akustyki .
co miałeś na muśli pisząc "dać akustykę", czy wełna nie wyciszy podłogi

arek_s
14-01-2005, 11:18
"pawel-olakaszamata " ja nie oceniam mojego projektanta jako kogoś kto się nie zna na tym co robi i był bym bardzo ostrozny z wypowiadaniem takich kwesti - sorry ale po Twojej wypowiedzi wynika że mój projektant skończył trochę więcej klas od niejednego cwaniaka który wypowiada się na forum i przy pierwszym poście jaki udało mu się napisać wyśmiewa innych..... :evil:
Co się natomiast tyczy pękania chudego betonu to chyba nikt nie chce mi powiedzieć że jeśli on popęka (znaczy grunt pod nim osiądzie) to nie popęka wylewka zrobiona na styropianie grubości 4-6cm. Pozatym chudy beton ale taki który "trzyma" klasę B10 nie jest wcale taki łatwy do skucia.

pawel-olakaszamata
14-01-2005, 21:17
twój dom, twoja podłoga to ty w nim bedziesz mieszkał, ja do niej nic nie mam chciałem z dobrej ludzkiej zyczliwosci ci poradzic bo kozty naprawy sa znacznie wyższe niz od razu jak sie zmieni.
A ilośc postów nie swiadczy o wiedzy człowieka tylko o tym że moze ten ktos nie przepada za internetem.

WojtekSz
15-01-2005, 08:14
tutaj nie potrzeba emocji ale rozsądku.
Wygląda na to, że projektant zaprojektowął dom wg wymagań termicznych z lat wczesnych 90-tych kiedy nikt nie słyszął nic o komforcie cieplnym (lub wysokich rachunkach za ogrzewanie).
a tak konkternie: izilacja termiczna podłogi powinna być nie gorsza niz izolacja termiczna ścian. Porównaj opory termiczne i sprawdź. Oczywiście im dom ma byc cieplejszy to więcej :).
Zbudowałem kiedyś biuro z podłogą na gruncie gdzie wg takich starych zaleceń styropian jest tylko położony pasem szerokości 1m pod scianami zewnetrznymi. I ten błąd BARDZO wiele mnie nauczył. No chyba, że lubisz chłodne podłogi :)
Jesli nie wykryłeś braku włąsciwego rozwiązania w konstrukcji posadzek w pierwotnym projekcie to teraz wydaje się, że celowym będzie skonsultowanie Twojego problemu i projektu z najlepszym jakiego możesz znależć architektem w okolicach. Niech naewt to kosztuje pare złotych to i tak może zaoszczędzisz na niewłaściwych przeróbkach.

Piotrek T
15-01-2005, 16:24
Ale sobie pogadaliście . Ten projekt jest dobry bo tak się robi pod podłogi drewniane układane na legarach jak grunt jest dobrze przygotowany to chudziak nie popęka daj wyższe legary i zamiast 5cm wełny daj 8 cm pod to folie a pod legary nie zapomnij dać akustyki .
co miałeś na muśli pisząc "dać akustykę", czy wełna nie wyciszy podłogi
Chodzi o piankę pod legarami bo wełna jest pomiędzy a legar nie powinien leżeć na gołym betonie.

Piotrek T
15-01-2005, 16:30
"pawel-olakaszamata " ja nie oceniam mojego projektanta jako kogoś kto się nie zna na tym co robi i był bym bardzo ostrozny z wypowiadaniem takich kwesti - sorry ale po Twojej wypowiedzi wynika że mój projektant skończył trochę więcej klas od niejednego cwaniaka który wypowiada się na forum i przy pierwszym poście jaki udało mu się napisać wyśmiewa innych..... :evil:
Co się natomiast tyczy pękania chudego betonu to chyba nikt nie chce mi powiedzieć że jeśli on popęka (znaczy grunt pod nim osiądzie) to nie popęka wylewka zrobiona na styropianie grubości 4-6cm. Pozatym chudy beton ale taki który "trzyma" klasę B10 nie jest wcale taki łatwy do skucia.
Masz rację i też się z Tobą zgadzam każdy z nas ma jakiś fach i z niego się utrzymuje a bardzo łatwo jest zepsuć człowiekowi renomę na którą często trzeba pracować wiele lat. Takie oczernianie ludzi i pisanie pod wpływem emocji może człowiekowi na prawdę zaszkodzić , więc zastanówcie się czasem zanim wydacie na kogoś wyrok!

Adam_ag
17-01-2005, 06:45
[[/quote]
Chodzi o piankę pod legarami bo wełna jest pomiędzy a legar nie powinien leżeć na gołym betonie.[/quote]

Nie na gołym betonie tylko patrzac od spodu bedzie beton ( wcale nie taki chudy) warstwa dyserbitu, nastepnie folia i dopiero legary przykrecane na kołki rozporowe do betonu, a między legary wełna, jeśli będę przykręcał legary do chudziaka tak mocna jak się da to jaki jest sens tej pianki która będzie ścisnieta.

Betka
17-01-2005, 16:28
Jak już nie ma innej możliwości to może są jakieś folie termoizolacyjne, które odizolują legary od chudego betonu. Co natomiast z wilgocią, skraplaniem? Nie jestem budowlańcem, ale widziałam podłogi nie ocieplone (wilgoć, stęchlizna). Sama robię podłogę na gruncie z całym ociepleniem, a i tak nie wiem jak to będzie za kilka lat. Czy np gdzieś mi jakiś grzybek nie wyjdzie?
Dawniej wszyscy robili piwnice, a grzybki pojawiały się od dachu(nieszczelności). Teraz coraz częściej na forum czytam o wilgoci od fundamentu, podłogi...
Zobaczymy za kilka lat...

DwM
17-01-2005, 17:09
Ponizej podaje jak powinny wygladac warstwy podlogi na gruncie (zanotowane od Janzara, fachowca od podlog na forum). Moze zapytaj go, co z tym masz dalej zrobic?
-grunt zageszczony co 20 cm
-chudy beton 8-10 cm , np. B10
-papa termozgrzewalna podkladowa
-folia budowlana
-styropian 2 x 5 cm , FS 20
-folia budowlana
-wylewka (jastrych metoda nasycona nie mniej niz 7 cm najlepiej ze zbrojeniem wloknem polipropylenowym, z plastyfikatorem i tasma dylatacyjna przy scianach)
-pokrycie docelowe -deski, parkiet, kafelki.

I w podartych butach piaty rok!!!

DwM
17-01-2005, 17:15
[quote="WojtekSz"]tutaj nie potrzeba emocji ale rozsądku.
izilacja termiczna podłogi powinna być nie gorsza niz izolacja termiczna ścian. Porównaj opory termiczne i sprawdź. quote]

I sprawdz zanim czlowieku napiszesz.
Podloga- min +5 / +20
Sciana- -20 +wiaterek / +20

mdzalewscy
17-01-2005, 17:59
-grunt zageszczony co 20 cm
-chudy beton 8-10 cm , np. B10
-papa termozgrzewalna podkladowa
-folia budowlana
-styropian 2 x 5 cm , FS 20
-folia budowlana
-wylewka (jastrych metoda nasycona nie mniej niz 7 cm najlepiej ze zbrojeniem wloknem polipropylenowym, z plastyfikatorem i tasma dylatacyjna przy scianach)
-pokrycie docelowe -deski, parkiet, kafelki.

zaraz, zaraz Janzar nigdy tak nie zalecał, np. styropian od 5cm do max.10cm, a nie 10cm, a na jego stronie jest schemat i tam zaleca 6cm, zaleca kłaść na zakład w dwóch warstwach, czyli raczej 5 i 3cm, a nie 4 i 4cm, zaleca jastrych o minimalnej grubości 50 mm, a przy 100 mm styropianu 70 mm jastrychu.

arek_s
17-01-2005, 21:47
No właśnie tak sobie czytam i jak widzę jedni twierdzą, że więcej ocieplenia, drudzy żeby nie przesadzać. Wg. mnie jest teraz tendencja do przesadzania z grubością ocieplenia choc mi w podłodze chyba to nie grozi :)
Chyba jednak nie będę skuwał chudego betonu żeby zwiększać grubość ocieplenia chociaż nadal nie wiem czy dobrze zrobię ale jak pokombinuję to uda mi się zwiększyć grubość wełny do 8cm i chyba wystarczy :-?

arek_s
17-01-2005, 21:48
No właśnie tak sobie czytam i jak widzę jedni twierdzą, że więcej ocieplenia, drudzy żeby nie przesadzać. Wg. mnie jest teraz tendencja do przesadzania z grubością ocieplenia choc mi w podłodze chyba to nie grozi :)
Chyba jednak nie będę skuwał chudego betonu żeby zwiększać grubość ocieplenia chociaż nadal nie wiem czy dobrze zrobię ale jak pokombinuję to uda mi się zwiększyć grubość wełny do 8cm i chyba wystarczy :-?

WojtekSz
18-01-2005, 01:45
DwM
rozumiem, że to może sie wydawać dzwine ale takie sa zalecenia. A jesli ktoś mysli o ogrzewaniu podłogowym to taka jest tez dobra praktyka.
pozdrawiam

Honorata
18-01-2005, 09:07
-grunt zageszczony co 20 cm
-chudy beton 8-10 cm , np. B10
-papa termozgrzewalna podkladowa
-folia budowlana
-styropian 2 x 5 cm , FS 20
-folia budowlana
-wylewka (jastrych metoda nasycona nie mniej niz 7 cm najlepiej ze zbrojeniem wloknem polipropylenowym, z plastyfikatorem i tasma dylatacyjna przy scianach)
-pokrycie docelowe -deski, parkiet, kafelki.

zaraz, zaraz Janzar nigdy tak nie zalecał, np. styropian od 5cm do max.10cm, a nie 10cm, a na jego stronie jest schemat i tam zaleca 6cm, zaleca kłaść na zakład w dwóch warstwach, czyli raczej 5 i 3cm, a nie 4 i 4cm, zaleca jastrych o minimalnej grubości 50 mm, a przy 100 mm styropianu 70 mm jastrychu.

nie wiem o co ci chodzi bo piszemy dokladnie to samo? styropian Janzar zaleca maks. 10 cm w dwóch wartswach, i przy zastosowanych 10 cm zaleca 7 cm jastychu, dokladnie to samo napisalam, nie ma o co kopii kruszyc

a propos wypowiedzi powyzej innego autora z moim cytatem, sorry, jak kogos nei stac na budowe domu to neich sie za to wogole nie bierze, a nie wypisuje dyrdymaly, ze 2 wartswy folii w podlodze go zrujnuja, tak ze bedzie chodzil w łapciach! skoro tak, to polecam wzniesc sciany z bloczkow kreconych domowa metoda na budowie, pape na dach, ogrzewanie cieplem wewnetrznym domownikow, spuszczanie sciekow do gruntu -jak tanio prawda!

18-01-2005, 09:46
no wlasnie a moglibyscie mi powiedziec ile kosztuje taka folia na podlogi
i taka np co sie na gruncie kladzie a potem robi wylewke?

chmurka
18-01-2005, 10:31
no wlasnie a moglibyscie mi powiedziec ile kosztuje taka folia na podlogi
i taka np co sie na gruncie kladzie a potem robi wylewke?

Już mówię.. :)
kupowałam w listopadzie 2004

- folia budowlana grubość 0,3 -- cena m2 ------ 1.20zł (brutto)
- folia budowlana .............0.2 -- cena m2 ------ 0, 68zł ......

Honorata
18-01-2005, 10:36
potwierdzam, za rolkę placilam ok. 70 zl , w rolce bylo ponad 10 m, zaiste koszt taki ze zbankrutowac mozna :wink: (ale ze mnie zlośliwiec :lol: )

DwM
18-01-2005, 16:54
potwierdzam, .... ale ze mnie zlośliwiec :lol: )

Zeby tylko zlosliwiec!

Jak sie bawic to na calego. proponuje pojechac na myjnie samochodowa i umyc samochod - zestaw komplet, nastepnie wyjecha odczekac 2-5 min wjechac jeszcze raz i zamowic mycie samochodu slowami:
"komplet prosze". ? Jak sie chlopy zdziwia to nalezy im wytlumaczyc, ze
stac mnie, a jak Wam sie chlopy robic nie chce to sie zwolnijcie.

ZROZUMIALA HONORATKA?

Honorata
19-01-2005, 10:32
Jezeli uwazasz ze styropian w podlodze ujety w 2 warstwy folii (nad i pod styropianem) to bez sensu, to tak u siebie nie rob, ja zrobie jak napisalam. Kilka lat temu tez smiano sie z tych ktorzy zaczeli docieplac sciany styropianem, jak pokazalo zycie, smiali sie niedlugo. ..

DwM
19-01-2005, 11:50
Jezeli uwazasz ze styropian w podlodze ujety w 2 warstwy folii (nad i pod styropianem) to bez sensu, to tak u siebie nie rob, ja zrobie jak napisalam. Kilka lat temu tez smiano sie z tych ktorzy zaczeli docieplac sciany styropianem, jak pokazalo zycie, smiali sie niedlugo. ..
Honoratko nie obraz sie, ale czy moglabys mi doradzic:
U mnie jest/bedzie:
-papa
-9cm styropianu FS20
-3cm tam gdzi nie ma podlogowki
-3cm daje magic pod podlogowke
No i tu zgodnie z twoja sugestia chcialbym folie polozyc na rurkach od podlogowki.
Czy mam je owinac czy tylko tak polozyc na tych rurkach, a moze poprzecinac i polozyc na styropianie a przeciecia posklejac klejem?

witkacy
19-01-2005, 12:02
Ja chciałem zapytać czy styropian grubości 10cm ma taki sam wspułczynnik przenikania ciepła co wełna grubości 10cm. Jak ktoś się orientuje to prosze o komentaż.



pozd.

Honorata
19-01-2005, 15:11
Jezeli uwazasz ze styropian w podlodze ujety w 2 warstwy folii (nad i pod styropianem) to bez sensu, to tak u siebie nie rob, ja zrobie jak napisalam. Kilka lat temu tez smiano sie z tych ktorzy zaczeli docieplac sciany styropianem, jak pokazalo zycie, smiali sie niedlugo. ..
Honoratko nie obraz sie, ale czy moglabys mi doradzic:
U mnie jest/bedzie:
-papa
-9cm styropianu FS20
-3cm tam gdzi nie ma podlogowki
-3cm daje magic pod podlogowke
No i tu zgodnie z twoja sugestia chcialbym folie polozyc na rurkach od podlogowki.
Czy mam je owinac czy tylko tak polozyc na tych rurkach, a moze poprzecinac i polozyc na styropianie a przeciecia posklejac klejem?

spoksik, :lol:
nie uważam się za fachurę w tej sprawie, ale sledze co pisza fachowacy od podlog , wiec przede wszystkim coby papa nie rozpuscila styropianu daje sie folie miedzy pape a styropian , nie wiem czego dotycza twoje wymiary 3 cm? czy chodzi ci o jastrych? jesli tak, to przy 9 cm styroipianu mzoe byc troche z amalo i podloga moze ci sie uginac , lepiej daj wiecej tej wylewki, (Janzar poleca przy 10 cm styropianu min. 7 cm wylewki, wiec ty powinienes dac min. 5-6 cm), daj tez plastyfikator dow jastrychu nad ogzrwaniem podlogowym i zrob dylatacje czesci ogzrewanych podlogi od nieogrzewanych, jak polozyc folie na rurkach od podlogowki -tu zapytaj Janzara, nie bede gdybac ...

Honorata
19-01-2005, 15:24
zobacz tez ten wątek, tamz najdziesz odp na to gzdie polozyc folie przy podlogowce:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=36758&highlight=pod%B3oga+gruncie

DwM
19-01-2005, 17:00
zobacz tez ten wątek, tamz najdziesz odp na to gzdie polozyc folie przy podlogowce:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=36758&highlight=pod%B3oga+gruncie

Te 3 cm to styropian a na to wylewka 6cm.

bizi76
23-01-2006, 10:00
A dla mnie to i tak wszystko bez sensu. O ile się orientuję, to drewno jest materiałem izolacyjnym cieplnie, ale mało odpornym (przynajmniej podłogówka) na wilgoć, tak więc przede wszystkim:
izolacja cieplna w posadzce
izolacja przeciwwilgociowa pod legary np. papa lub folia+papa)
pomiędzy legary wystarczy nawet suchy piaseczek (bardzo dobry przeciwilgociowo)

drewienko naprawde daje ciepło.
Ja tak mam i moge spac na podłodze i jest cieplutko