PDA

Zobacz pełną wersję : czy ktos ma kominek bez wkładu?



gosia@
12-01-2005, 14:10
Poniewaz strasznie mnie sie podobaja kominki, takie otwrate bez wkładu( czy maja one jakas nazwe?)to mam do WaS pytanie czy mozna zrobic taki kominek w domu?Wiem, ze w mieszkaniu pzrepisy zabraniaja :( a, jak jest w domach jednorodzinnych?Jak sie taki kominek sprawuje czy jest jakoś róznica w uzytkowaniu?oczywiście nie mówimy o rozprowadzeniu ciepła tylko o walorach bardziej estetycznych.

wejlantf
12-01-2005, 14:40
jasne, że można, trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć podłogi
mój znajomy posiada kominek otwarty i wygląda super.
bardzo fajnie ogrzewa cały salon, polecam

zuczek
12-01-2005, 15:28
aj... mnie też się podobają takie kominki, ale jak na razie rozsądek przeważa nad romantyzmem i chyba będzie ''zamknięty'' :( (chcemy nim ogrzać cały dom).

sidney
12-01-2005, 15:28
o żadnych przeszkodach w stawianiu otwartych kominków nie słyszałem, u nas też będzie otwarty w salonie, a co do walorów to zalezy co się komu podoba

gosia@
12-01-2005, 15:34
o żadnych przeszkodach w stawianiu otwartych kominków nie słyszałem, u nas też będzie otwarty w salonie, a co do walorów to zalezy co się komu podoba
Ja tez dopiero niedawno o tym usłyszałam, a powiedział mi facet który wykonuje kominki, ze w strefie nadmorskiej(Sopot)nie mozna budowac kominków otwartych, wtedy jednak chodziło o mieszkanie

gosia@
12-01-2005, 15:35
aj... mnie też się podobają takie kominki, ale jak na razie rozsądek przeważa nad romantyzmem i chyba będzie ''zamknięty'' :( (chcemy nim ogrzać cały dom).
Wiem, ze wydajnosc na pewno bedzie mniejsza, ale czy z otwartego kominka mozna zrobic rozprowadzenie???

pattaya
13-01-2005, 19:31
Mnie też się takie podobają.Planuję zrobić w ten sposób kominek zewnętrzny,super na party na powietrzu.Wewnątrz jednak z wkładem,ze względów bezpieczeństwa.Widziałem jak rozżarzone kawałki drewna czy brykietu strzelały na odległość 2-3m od kominka.

Piotrek T
13-01-2005, 20:03
Żeby taki kominek działał poprawnie trzeba dobrego fachowca bobyle kto tego nie zrobi tu nie wystarczy podłączyć rury do komina musi być komora dymowa by wrazie cofki nie mieć w domu pełno dymumusi być szyber nawiew powietrza z zewnątrz . Ale prucz estetyki i klimatu pożytek z niego marny sprawność ok 20-30% wsystkie ciepło idzie w komin.

KFKF
13-01-2005, 20:15
Otwarty kominek jest piękną sprawą. I przyznam się że ciągle mam dylemat jaki zrobić. Obecnie mieszkam w domku gdzie jest otwarty i jest naprawdę pprzyjemnie. ale aspekt ekonomiczny mówi co innego :) Jednak jak narazie jesteśmy z Żoną przy otwartym.

gosia@
13-01-2005, 21:16
Mnie też się takie podobają.Planuję zrobić w ten sposób kominek zewnętrzny,super na party na powietrzu.Wewnątrz jednak z wkładem,ze względów bezpieczeństwa.Widziałem jak rozżarzone kawałki drewna czy brykietu strzelały na odległość 2-3m od kominka.a, ja wyłoze sobie te 3m kaflami albo trawertynem :wink:

Willie
13-01-2005, 21:16
Też mam otwarty w salonie i jest extra ALE:
1) odkąd pojawiły się dzieci palimy BARDZO rzadko - czekamy aż trochę dorosną
2) nie da się go zostawic po miłym wieczorze BEZ sprzątania
3) strzelania nie zaobserwowałem (5 lat)
4) ogrzewanie tylko lokalne tj salon
5) patrezenie w płonący ogień POLECAM na wszelka chandrę......

pozdrawiam

gosia@
13-01-2005, 21:18
Żeby taki kominek działał poprawnie trzeba dobrego fachowca bobyle kto tego nie zrobi tu nie wystarczy podłączyć rury do komina musi być komora dymowa by wrazie cofki nie mieć w domu pełno dymumusi być szyber nawiew powietrza z zewnątrz . Ale prucz estetyki i klimatu pożytek z niego marny sprawność ok 20-30% wsystkie ciepło idzie w komin.
ale podobno ta nagrzana ściana tez grzeje :-?

Piotrek T
13-01-2005, 21:35
Żeby taki kominek działał poprawnie trzeba dobrego fachowca bobyle kto tego nie zrobi tu nie wystarczy podłączyć rury do komina musi być komora dymowa by wrazie cofki nie mieć w domu pełno dymumusi być szyber nawiew powietrza z zewnątrz . Ale prucz estetyki i klimatu pożytek z niego marny sprawność ok 20-30% wsystkie ciepło idzie w komin.
ale podobno ta nagrzana ściana tez grzeje :-?
Jasne że tak ale trzeba palić kilka godzin żeby szamot i cała obudowa się nagrzały a od strzelania dobrze chroni zasłona z drobnej siatki . Przerabiałem takie kominki i montowałem w nich wkłady bo właściciele twierdzili że to taka świeczka co dymi świeci i nie grzeje i mieli ich dość .Osobiście to bardzo mi się podobają. Te z wkładem są bezpieczniejsze i wydajniejsze a zawsze można otworzyć drzwiczki i cieszyć się otwartym ogniem .

Tomasz B
13-01-2005, 21:38
A ja założę sobie taki wkład co ma szybę podnoszoną do góry (chowaną za maskownica). I tak w zależności od potrzeb będę miał: wkład grzewczy, rozprowadzenie i kiedy tylko będdzie potrzeba kominek otwarty.

gosia@
13-01-2005, 22:37
Też mam otwarty w salonie i jest extra ALE:
1) odkąd pojawiły się dzieci palimy BARDZO rzadko - czekamy aż trochę dorosną
2) nie da się go zostawic po miłym wieczorze BEZ sprzątania
3) strzelania nie zaobserwowałem (5 lat)
4) ogrzewanie tylko lokalne tj salon
5) patrezenie w płonący ogień POLECAM na wszelka chandrę......

pozdrawiama, na dzieciary, moze taka siatka pomoze?a dlaczego nie da sie zostawic bez sprzatania?

gosia@
13-01-2005, 22:39
Otwarty kominek jest piękną sprawą. I przyznam się że ciągle mam dylemat jaki zrobić. Obecnie mieszkam w domku gdzie jest otwarty i jest naprawdę pprzyjemnie. ale aspekt ekonomiczny mówi co innego :) Jednak jak narazie jesteśmy z Żoną przy otwartym.Budujcie otwarty :P jaik szaleć, to szaleć :wink: i tak w pewnym momencie nie bedzie Wam sie chciało napalic, tylko dlatego że jest zimno

gosia@
13-01-2005, 22:40
A ja założę sobie taki wkład co ma szybę podnoszoną do góry (chowaną za maskownica). I tak w zależności od potrzeb będę miał: wkład grzewczy, rozprowadzenie i kiedy tylko będdzie potrzeba kominek otwarty.tez tak myślałam, ale to jednak nie to :(

Willie
14-01-2005, 09:12
Trzeba posprzatać żeby rano Kot popielaty nie biegał po domu... uwielbia do rana siedzieć w nagrzanym kominie - a nawet bez kota popiół po prostu UWIELBIA się rozsiewać po całym salonie..........

Jesli chodzi o zasłonę to dla moich chłopaków wszelkie przeszkody są tylko powodem do wzmożenia wysiłków (ale jak powiedziałem rosną więc zaczynamy się w tej sprawei dogadywać :lol: )

pozdrawiam

KFKF
14-01-2005, 09:37
Willie my jakoś nie mamy tego problemu z popiołem. Nigdy nie sprzątamy w ten sam wieczór. Nieraz rozrzażony popiół daje przyje,mne ciepło z kominka do rana. A kiedy mamy palić następnego dnia to nie czyścimy, aby nie powtarzać niepotrzebnie tej samej operacji.

gosia@
14-01-2005, 09:56
Trzeba posprzatać żeby rano Kot popielaty nie biegał po domu... uwielbia do rana siedzieć w nagrzanym kominie - a nawet bez kota popiół po prostu UWIELBIA się rozsiewać po całym salonie..........

Jesli chodzi o zasłonę to dla moich chłopaków wszelkie przeszkody są tylko powodem do wzmożenia wysiłków (ale jak powiedziałem rosną więc zaczynamy się w tej sprawei dogadywać :lol: )

pozdrawiamO. kot :-? to jest problem, ja mam dwa :P juz widze ich zachwyt kominkiem :wink:

Willie
14-01-2005, 10:37
Dla samego widoku ich Niemego Zachwytu warto kominek odpalać.......
moja Kocia (pieszczotliwie zwana Brzydalem) sieda na pufie nieco z boklu płonacego kominka, wyciąga głowę w stronę ognia i mruży oczy i tak zastyga na długi czas.......
Twoje Koty na pewno będą głosowały za otwartym - choć od akwarium tez ciepło bije, ale jednak wrażenia są inne "przez szybę"

ewusia
14-01-2005, 11:38
gosia@, poczytaj, może tu znajdziesz odpowiedź :D http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16602&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=kominek+otwarty

ja też na pewno zrobię taki kominek, i nie zniechęcą mnie te wszystkie opowieści o dymie, popiele czy żarze spadającym 5m od kominka

gosia@
14-01-2005, 16:49
gosia@, poczytaj, może tu znajdziesz odpowiedź :D http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16602&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=kominek+otwarty

ja też na pewno zrobię taki kominek, i nie zniechęcą mnie te wszystkie opowieści o dymie, popiele czy żarze spadającym 5m od kominkaEwusia czy mogłabym Cie prosić o te info :oops: nie moge ich z serwera sciagnac.podahje adres plitnikgosiamalpaop.pl

bratki
26-01-2005, 20:07
Podzielam zauroczenie kominkami otwartymi - sama jednak już raczej się nie zdecyduję z powodów wymienionych tu już przez innych + dlatego, że taki kominek zabiera dużo miejsca i... czasu :wink: Tzn. tak naprawdę na napawanie się nim czasu brak.

tomek1950
26-01-2005, 21:40
Problem "osiołkowi w żłoby dano" rozwiązałem budując dwa kominki (była taka możliwość). Jeden jest do grzania, drugi do patrzenia. Ale z wkładu można zdjąć drzwiczki i jest otwarty.

JacekS
26-01-2005, 23:07
Problem "osiołkowi w żłoby dano" rozwiązałem budując dwa kominki (była taka możliwość). Jeden jest do grzania, drugi do patrzenia. Ale z wkładu można zdjąć drzwiczki i jest otwarty.
Tomek
kominek otwarty to am urok plus wady jakie piali poprzednicy
aby osiągnąć ten urok potrzeba otoczki czyli budowli jaką jest otwarty kominek
Sciagniecie dzrwiczek nie załatwi problemu podniesienie szyby to połowiczny sukces
Zapraszam w Bieszczady na pare dni jak bedzie zawierucha (oczywizda w miare wolnego terminu) najlepiej we dwoje z zoną wtedy docenisz wyższość kominka otwartego nad wkładem:)
w domu w którym miałbym mieszkać cały rok jednak kominek z wkładem jest to namiastka kominka ale duża wygod i mniej minusów

jedrek
28-02-2005, 21:15
Chciałbym z tego miejsca podziękować Ewusi za dostarczone kiedyś materiały dot.budowy kominka otwartego.Na ich podstawie skleciliśmy go
z majstrem i o dziwo działa super.Co prawda nie pełni właściwie funkcji grzewczych ale obcowanie z żywym ogniem jest niesamowite.
Pozdrawiam Jedrek/dawniej michael85/

Zdun Darek B
01-03-2005, 08:17
Kominki z otwarta komora spalania to sama radość .Takie kominki budujemy od ponad 25 lat działaja bezawaryjnie [ najstarsze od końca lat 70-tych w domkach letniskowych ] ich trwłośc wynika z zastosowanych materiałów i prostoty konstrukcji . Napewno ekonomia spalania jest mała ale sa one dla relaksu i "domowych klimatów" . Spora wiedza konieczna do ich budowy oraz czas ich stawiania powodują że są one czesto pomijane w ofertach firm kominkarskich. Dodatkowo wiele gazet budowlanych powiela błędną wiedze o sposobach budowania kominków otwartch. Jak widze pseudo wykład pewnej firmy o kominkach [ kolejny raz w innym tytule] to normalnie mnie zatyka. Podstawa tego wykładu jest : kominek otwrty najlepiej pali gdy komin jest bezposrednio nad paleniskiem . Po takiej " dobrej radzie " powstaje wiele kominków fantastycznie dymiacych , to co działa w zamku nad Loara [ komin wysokości np 15 m ] w domu Xinskiego z kominem 6m [ kominka oczywiście] działa żle - dymi przy pierwszym wiaterku. pozdrawiam mistrz zdun Dariusz Bielawski www.kominki.one.pl