PDA

Zobacz pełną wersję : dzialka 18,5m i wejscie od poludnia



goliat
12-01-2005, 14:17
witam wszystkich,

prosze was o rade i ewentualna pomoc:)

mam problem ze znalezieniem dzialki (szukam juz od 8 miesiecy), lokalizacja Gdansk - Osowa, i wreszcie znalazlem fajna lokalizacja, sasiedztwo domkow, spokojna okolica, blisko sklep itp. lecz nie jest za szeroka- bo 18,5 m, a na dodatek wjazd od poludnia...
prosze wszystkich, ktorzy juz sie pobudowali albo jeszcze buduja, ktorzy mieli podobne perypetie przy zakupie dzialki lub posiadaja dzialke z wjazdem od poludnia o rade...
czy sa jakies problemy z taka dzialka? czy moze byc wejscie od strony zachodniej? i kuchnia od poludnia a pokoj dizenny od polnocy? poradzcie cos! na dodatek chcielibysmy miec garaz .... co jeszcze bardziej komplikuje sprawe:(
moze ktos ma namiary na projekty domow gdzie wjazd jest od poludnia?
i czy ktos z was sie orientuje o ile podraza inwestycje podpiwniczenie budynku? ( albo jego czesci)
please, help me! czekam na wiesci:)
pozdrawiam goraco,
goliat

katerhasser
12-01-2005, 15:28
faktycznie 18m to wąsko.
salon na północ to niedobry wariant.
garaż w piwnicy to ostateczność (podjazd zimą to sam kłopot - odśnieżanie, odladzanie trudne) i przymus na malutkich działkach dla szeregowców.
Moja działka ma niestety wjazd od południa/płd-wsch. ale jest ona szeroka 50m. i głęboka na 24m., dlatego na połowie stanie dom a druga połowa będzie na ogród od strony zachodniej. salon będzie miał okna od zach/płd-zach (ekspozycja na ogród) i jedno na płn. ale ono akurat jest najmniej atrakcyjne właśnie.
Moim zdaniem najlepszy układ to: wjazd od płn., wsch., salon płd., zach., kuchnia wsch., płn., garaż tak, żeby nie kradł salonowi słońca.

Teska
12-01-2005, 16:15
mam wjazd od południa taras od północy...w zar siedze sobie na tarasie...i jest przyjemny chłodek...słoneczko wpada po 15.....jak tesknie za zarem...to ruszam sie obok tarasu i smaże sie....

dzialka jest ok...

Teska
12-01-2005, 16:16
aha i mieszkam już....a nie dopiero zamierzam......wiec wiem jak to jest z praktyki

botanika
12-01-2005, 16:55
Wjazd od południa nie jest żadnym problemem,gorzej z szerokością.Na waszym miejscu poszukałabym innej działki.Ta szerokość byłaby dobra dla działki rekraacyjnej ale nie pod budowę domu.Mam bardzo złe doświadczenia sprzed paru lat z podobną działką

robert skitek
12-01-2005, 18:33
tak, wąskie działki z wjazdem od południa są mało wdzięczne. przy szerokiej działce mozemy zrobic ładny ogród od zachodu. Projekt który sie zmiesci na pewno się znajdzie - ale co wazne to trzeba pomyslec o jego ustawieniu. Albo zostanie nam ogród od północy - dla niektórych to zaleta (patrz Teska) ale są to wyjątki. Albo cofnięcie domu wgłąb działki...
Zostaje jeszcze ew. przysuwanie się na mniejsza odleglosc niz przepisowe 3 i 4 m od granicy. No i indywidualny projekt domu bardzo wąskiego

goliat
13-01-2005, 10:36
dziekuje wszystkim za posty!

tak jak pisalem wczesniej szukamy dzialki od ponad 8 miesiecy i po malu tracimy nerwy bo nam spieszno:) zdajemy sobie sprawe ze dzialka 18,5x30m nie jest moze rewelacyjna i na dodatek wjazd od poludnia ale lokalizacja nam naprawde odpowiada - cichutko, w otoczeniu domkow jednorodzinnych, wszystkie do okola juz obudowane,uliczka "wewnetrzna" nie zadna publiczna ( dziennie moze przjezdza nia 10 samochodow). W okolicy, ktora sobie upatrzylismy jest po prostu deficyt dzialek:( moze powiecie ze 555m2 to malo ale po pierwsze dla nas to wystarczy, oboje pracujemy do poznego popoludnia i nawet nie bylo by komu zajac sie wiekszym ogrodem, a po drugie w tej upatrzonej przez nas okolicy ceny dzialek przekraczeja 50$ i nie byloby nas nawet stac na wieksza gdyz mamy w budzecie przewidziane na dzialke nie wiecej niz 100tys zl.) dzieki waszym radom znalazlem projekt na archipelagu, ktory bedzie dla nas baza ( niestety trzeba bedzie sporo poprzerabiac wewnatrz - ale cos juz jest:) i tu kolejna prosba - czy posiada ktos namiary na "taniego" projektanta w Trojmiescie?:). generalnie z tymi wymiarami i ukladem wejscia i garazu bedziemy mieli taras na poludnie i na wschod (wiec nie jest zle) kuchnia od polnocy a wejscie od zachodu:) po odliczeniu drogi dojazdowej do garazu pozostanie "czystego" ogrodu (netto) 11x12,5m ( wiec tez niezle:). dodatkowo znalazlem fajny artykul w prasie o polozeniu tarasow - i tak naprawde nie ma znaczenia gdzie sie go umiejscowi: na poludniu bedziesz mial upalne slonce, na zachodzie bardzo dlugo slonce (do poznych godzin popoludniowych) - ale tez od zachodu w naszym kraju ida najczesciej wiatry - wiec moze byc czasami wietrznie i dlatego zaleca sie od zachodu dobudowac oslone w postaci "murku", na wschodzie bedzie nie za goraco a z rana przyjemne naslonecznienie, natomiast od polnocy zawsze chlodno. z czego wynika ze budujesz taras tam gdzie ci pasuje:)
jeszcze raz wielkie dzieki,
w dalszym ciagu czekam na uwagi i wasze cenne doswiadczenia!
z pozdrowieniami,
goliat

gosia@
13-01-2005, 10:42
dziekuje wszystkim za posty!

i tu kolejna prosba - czy posiada ktos namiary na "taniego" projektanta w Trojmiescie?:). generalnie z tymi wymiarami i ukladem wejscia i garazu bedziemy mieli taras na poludnie i na wschod (wiec nie jest zle) kuchnia od polnocy a wejscie od zachodu:) po odliczeniu drogi dojazdowej do garazu pozostanie "czystego" ogrodu (netto) 11x12,5m ( wiec tez niezle:). dodatkowo znalazlem fajny artykul w prasie o polozeniu tarasow - i tak naprawde nie ma znaczenia gdzie sie go umiejscowi: na poludniu bedziesz mial upalne slonce, na zachodzie bardzo dlugo slonce (do poznych godzin popoludniowych) - ale tez od zachodu w naszym kraju ida najczesciej wiatry - wiec moze byc czasami wietrznie i dlatego zaleca sie od zachodu dobudowac oslone w postaci "murku", na wschodzie bedzie nie za goraco a z rana przyjemne naslonecznienie, natomiast od polnocy zawsze chlodno. z czego wynika ze budujesz taras tam gdzie ci pasuje:)
jeszcze raz wielkie dzieki,
w dalszym ciagu czekam na uwagi i wasze cenne doswiadczenia!
z pozdrowieniami,
goliat
Powiem Ci tak, ja po swoich doświadczeniach ostatnich z architektami, nie wierze w TANICH architektów, albo jest dobry, albo tani.W końcu znalazłam dobrego i drogiego i .......zyskałam spokój.Chociaz jak dobry "dorwie" Ci sie do gotowca, to....hmm, bedzie pewnie projekt od podstaw :lol: Zastanów sie czy przy nietypowej działce,nie lepiej wydac pieniadze i miec projekt dopasowany do Ciebie

Teska
13-01-2005, 11:49
...zapomniałam dodac ze moja działka to 22 m szerokosci

Cypek
13-01-2005, 11:56
Pytasz, a w zasadzie podjałes decyzję. No cóż, przynajmniej bedziesz znał zagrozenia. Wg mnie taka działeczka w mieście, to tak i owszem, tam ceny zabójcze, ale Osowa to juz obrzeża, czy nie lepiej odjechać jeszcze z 5 km i poszukać czegoś wiekszego. Wg mnie minimum to jakieś 800 m2 abys sobie w okna nie zagladał.

gosia@
13-01-2005, 12:06
Pytasz, a w zasadzie podjałes decyzję. No cóż, przynajmniej bedziesz znał zagrozenia. Wg mnie taka działeczka w mieście, to tak i owszem, tam ceny zabójcze, ale Osowa to juz obrzeża, czy nie lepiej odjechać jeszcze z 5 km i poszukać czegoś wiekszego. Wg mnie minimum to jakieś 800 m2 abys sobie w okna nie zagladał.
Dokładnie, tez tak uwazam.Osowa, to na dzien dzisiejszy mała domkowa pustynia :( i jeszcze trasa leborska bedzie tam przebiegała :( nie lepiej juz w strone Chwaszczyna?Dobrzewina?ładne zielone tereny i wcale nie jest tak strasznie daleko

Gosia Łódź
14-01-2005, 09:07
Sorryy, moim zdaniem jest to bardzo wąska działka, owszem można pobudowac dom, ale trzeba w pełni miec świadomość ze nie jest to komfort.

Projekt indywidualny - jest bardzo wygodny, ale i dużo trzeba pilnować - jednakże jestem zdania, iż warto zainwestować ( nie przeinwestować ) w dobrego , lotnego projektanta. Jest to koszt nieporównywalny z budową , a zadowolenie z projektu to 90% sukcesu i radości.

W moich okolicach rozsądna cena za indywidualny z projektami przyłączy ok 100-150zł. /m2 ( ale oczywiście -targuj się :)

ppp.j
14-01-2005, 10:30
Wybacz goliat ale przedstawię sprawę brutalnie. To że teraz ta Twoja wymarzona działeczka wydaje się Wam wystarczająca co do wielkości to nie znaczy że tak będzie przez całe życie. Rodzina Wam się rozrośnie, wymagania wzrosną a Wy nadal będziecie mieszkać w blokowisku tylko położonym na bok. Będziecie czuć co sąsiadka gotuje i słyszeć kiedy będą mieli różne zdania. Faktycznie ceny w bezpośredniej bliskości wielkich aglomeracji są niebotyczne ale już kilka kilometrów dalej ceny lecą na łeb. Argument że blisko jest sklep to żaden argument bo sklepy teraz są wszędzie a jak nie ma to może Wy założycie. Gdy trzeba coś załatwić to i tak wsiądziesz w samochód a jemu przejechać kilka kilometrów to nie problem. Przyznajcie ze Wasz zachwyt nad małością tej działki wynika z konieczności a nie upodobania do małego. Wydacie masę kasy i będziecie się gnieździć przez większość Waszego życia. Decyzja przed którą stoicie jest na wiele lat. Jeżeli jeszcze nie jest za późno to proponuję przemyślcie jeszcze raz Waszą decyzję i może poszukajcie trochę dalej coś większego po rozsądnej cenie. Miasto niebawem samo do Was przyjdzie stety lub niestety.

katerhasser
14-01-2005, 11:25
też tak myślę jak ppp.j
goliat, coś twój optymizm na temat tej działki jest zbyt wymuszony. wyczuwam, że bardziej wmawiacie sobie, ze działka jest ok, bo okolica jest ok. Dla mnie taka działka jak opisałeś nie bułaby ok. Jak szukałem 2 lata temu działki, to też różne wadliwe były do wzięcia. I po paru miesiącach szukania, człowiek jest zmęczony, i przestawia się na rzeczywistość, że pewnie już tak jest, że się nie da znaleźć tej wymarzonej i trzeba brać co jest. tylko wtedy gubi się zupełnie założenia ramowe, wcześniej przyjęte dot. ceny, wielkości, sąsiedztwa, układu itp. i w imię kompromisu marzeń z rzeczywistą ofertą w danej chwili i możliwościami finansowymi, można wpakować się w niefajny zakup. to zresztą dotyczy też i domów, i mieszkań. Oczywiście potem można przyzwyczaić się do wyboru, no i dobrze, żeby go polubić a nie być nieszczęśliwym. Ale co jeśli nie polubisz swojej działki? mimo, że lubisz tę okolicę...

Betka
14-01-2005, 11:36
Jak się zdecydowałaś to poszukaj forumowiczki, która zbudowała na takiej działce domek Widnokrąg. Ma bardzo wąską działkę, ale domek piękny. Z przodu jest wysunięty garaż dwustanowiskowy. Jak znajde podam link.
Powodzenia.

Betka
14-01-2005, 11:49
znalazłam http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=8138&highlight=widnokrag

goliat
14-01-2005, 11:51
rzeczywiscie brutalnie nakresliles sprawe, ale wydaje mi sie ze nie znasz do konca naszych potrzeb i wymagan....
zanim dowiedzielismy sie o cenach i tak chcielismy dzialke ok. 600 m,
moi rodzicie i szwagierka mieszkaja w domach i maja dzialki o pow. 510 -550m. wiec znamy to z autopsji :) - nam tyle wystarcza.
poza tym ja nie pytam czy wybralismy dobry rozmiar dzialki tylko czy moze byc wjazd od poludnia przy tak waskiej ( bo dluga jest na 30m)
Nie kazdy jest pasjonata wsi i sielanki wokol domu- to jest rzecz gustu,
a jak wiadomo na temat gustow sie nie dyskutuje.
jestesmy z miasta:) i potrzebujemy CYWILIZACJI!!!
mieszkanie na "odludziu" nam nie pasuje!!!!!!! poza tym nie zamierzamy byc szoferami rodzinnymi, podwozic dzieci do szkoly, kosciola czy popoludniu do kolegow itd...
mimo wszystko dzieki za uwagi

katerhasser
14-01-2005, 12:22
wracając do pytania: wjazd może być od południa, ja tak mam i jest ok. tylko, że u ciebie ogródek wyjdzie na północ bo z boku zach. nie masz na to miejsca. Ogródek i salon będziesz miał pewnie zawsze zacieniony przez własny dom albo popołudniu, dom sąsiada z boku. No i żeby słoneczka łyknąć będziesz się rozkładał przed wejściem do domu. :(
Chyba, że dom cofniesz max. do końca działki a ekspozycję z salonu i ogródek urządzisz od frontu. Z tym, że połowę tego ogródka to będzie podjazd do garażu.
Wszystko się da, tylko gimnastyka straszna w planowaniu i duże kompromisy.

goliat
14-01-2005, 12:53
troche gimnastyki jest:) mam dwie noce nie przespane ale chyba znalezlismy idealny projekt (oczywiscie po przerobkach z gotowca) niestety przerubki sa na tyle duze, ze trzeba bedzie szukac architekt, ktory to wszystko pouklada:) z gotowca zostaly tylko wymiary, wejscie i uklad kuchni od polnocy i salonu jednak od poludnia:) budynek bedzie cofniety max na polnoc i zostanie 13 m ogrodu o szerokosci 11m. - tak jak mowisz prawie polowe zabierze podjazd do garazu ale i tak to nam wystarczy! troche jak wolnostojacy skrajny szereg:) a tak naprwde musze wam powiedziec, ze przez ta dzialke wymyslilismy sobie idealny projekt naszego domu! uklad pokoi- super 3x16m2 (w tym dodatkowo jedna garderoba 3m2), 1x10m2, kuchnia 16m2 + dodatkowo spizarka (rewelacja) i salon z kominkiem 32m. wczesniej (a ogladalismy z 500projektow) jeszcze dlugo przed zakupem dzialki i zawsze bylo cos nie tak - pasowaly na 70-80%, ten jest idealny! 95% satysfakcji!:):):)
pozdrowka,
goliat

14-01-2005, 13:00
[quote="robert skitek"]
Zostaje jeszcze ew. przysuwanie się na mniejsza odleglosc niz przepisowe 3 i 4 m od granicy. quote]

?! :o
Drogi Kolego Po Fachu,
znów wprowadzasz ludzi w błąd...
Nie ma takiej możliwości!

robert skitek
14-01-2005, 13:14
Pani architekt, - akurat takie mozliwosci istnieją - poczytaj pare dziennikow budowy tutaj a szczegolnie posty Rydza. Oczywiscie mowie o przesuwaniu sciany bez okien. Od warunkow technicznych jest mozliwosc odwolania sie do ministra

kze
14-01-2005, 13:15
[quote=robert skitek]
Zostaje jeszcze ew. przysuwanie się na mniejsza odleglosc niz przepisowe 3 i 4 m od granicy. quote]

?! :o
Drogi Kolego Po Fachu,
znów wprowadzasz ludzi w błąd...
Nie ma takiej możliwości!

Czemu nie ma takiej możliwości? Jak sąsiedzi zgodzą się, to dlaczego nie?

Honorata
14-01-2005, 13:27
ja sie z przedmowcami nie zgodze, jak tylko podoba ci sie okolica, dzielnica i sasiedztwo to bierz te dzialke! W koncu to ty ja kupujesz, ty ebdziesz tam mieszkal i ty wiesz najlepiej co cie w tej lokalizacji ujelo za serce (a widac ze ujelo). Dzialki wielkosci +/- 600m2 sa wystarczajace do zbudowania domu najlpeiej z poddaszem uzytkowym a nie parterowki i wypoczynku w calkiem sporym ogrodku, nie widze tu zadnych przeszkod. 18 m to jednak dosyc wąsko -tu przyznaje racje, ale sa projekty gotowe na waskie dzialki z garazem od frontu (propozycje powtarzaja sie dosyc cyklicznie w muratorach i w ladnym domu), taras od polnocy -to nie jest problem, dla niektorych to wrecz zaleta. Dobrze dobierz projket do twojej wybranej dzialki -to podstawa. Powodzenia!

25-01-2005, 09:03
poczytaj pare dziennikow budowy tutaj a szczegolnie posty Rydza. Oczywiscie mowię o przesuwaniu sciany bez okien. Od warunkow technicznych jest mozliwosc odwolania sie do ministra [quote]

Żeby się odwołać do ministra trzeba mieć zdaje się trochę mocniejsze argumenty niż "bo tak mi się podoba" (analogicznie jak przy staraniu się o odstępstwa w Inspekcji Sanitarnej, itd.) W przypadku Rydza nie bez wpływu był fakt, że na jego działce stał przedtem dom w ostrej granicy. Dlatego nie wzięłam tej ewentualności pod uwagę.

smutna lidka
25-01-2005, 09:10
18,5 to luksus
ja mam 16,5

goliat
25-01-2005, 09:16
budujesz wolnostojacy czy blizniaka?
i czy tez masz wjazd od poludnia?

smutna lidka
25-01-2005, 09:24
budujesz wolnostojacy czy blizniaka?
i czy tez masz wjazd od poludnia?

wjazd akurat od pn wolnostojący projekt indywidualny

goliat
25-01-2005, 09:45
no to masz troche lepiej z wjazdem:) ale dzialka rzeczywiscie waska, wczesniej mialem oferte na dzialke o szerokosci 17,5 z wjazdem od polnocy i sie nie zdecydowalismy... teraz mamy niby tylko metr wiecej z tym, ze sasiedzi pozwalaja nam na przysuniecie budynku na 3m i ogrodu jednak troche bedzie - mimo wjazdu od poludnia....
niestety tam gdzie upatrzylismy sobie lokalizacje naszego domku to z dzialek zostaly juz tylko takie "waskie kiszki":) gdyby czlowiek kupil 2 lata temu mialby piekne 25 na 30m i polowe taniej... ale 2 lata temu kompletnie nie myslelismy o budowaniu... decyzje przyspieszyla nam pociecha, ktora urodzila sie w zeszlym roku:)

aik
25-01-2005, 10:19
Waska dzialka to znowu nietaki duzy problem, gozej z ogrodem i salonem od pn. Moja kolezanka ma wlasnie salon od pn, jest w nim zawsze zimno i ciemno, czesto nawet w maju wlancza ogrzewanie, Jesli chodzi o piwnice to ja z niej zrezygnowalam za duze koszta, za ta cene moge wybudowac caly parter. Poz

25-01-2005, 12:05
Jeżeli chodzi o nasłonecznienie pomieszczeń jest też inne nietypowe rozwiązanie. Niekiedy przenosi się funkcje pomieszczeń dziennych na poddasze uzytkowe a sypialnie itp na parter. To jest ciekawe rozwiązanie ale ma swoje minusy. Za to oknami dachowymi czy przez wyniesienie pokoju dziennego wyżej zyskuje się światło. Czasami daje to piękny widok, albo taras wśród koron drzew. :roll:

goliat
25-01-2005, 12:32
mimo, ze mamy wjazd od poludnia przesuwamy budynek maksymalnie na polnoc, zeby jednak pokoj dzienny i taras miec od poludnia, w naszym przypadku sporo z ogrodu zjamie dojazd do garazu- ale mowi sie trudno:) cos za cos:)

Padre
25-01-2005, 13:48
Widze, ze wyzej byl link do naszego dziennika :)
Rzeczywiscie, postawilismy domek na dzialce o szerokosci 18m z wjazdem od poludnia :)
Salon wyszedl od polnocy, mieszkamy od polowy grudnia i wcale nie jest zimno ani mroszno w salonie. Wrecz przeciwnie jest bardzo przytulnie. Sekretem jest duzo okienek, ktore naprawde robia kapitalny klimat.

Na poczatku tez obawialismy sie, ze dzialka waska i usytuowanie jest kiepskie, ale teraz wiemy, ze wszystko wyszlo super. Juz nie mozemy doczekac sie lata, kiedy usiadziemy na zacienionym tarasie oslonieci od palacego slonca (tak btw. zchodzac z tarasu w kierunku ogrodu juz kilka metrow od domu sloneczko zaczyna swiecic intensywnie, wiec praca w ogrodku niestety nie bedzie w cieniu ;)

A poza tym trafilismy na gotowy projekt, ktory urzekl nas od pierwszego wejrzenia - drobne zmiany kosmetyczne bardziej i efekt widac na naszych zdjeciach.

25-01-2005, 15:49
Goliat - jeśli podoba ci się usytuowanie tej działki,jest tam spokojnie,zielono i blisko do wszelkich wygód, a do tego planujecie niewielki domek - kupuj!!!
Osobiście wybrała bym projekt indywidualny,bo to się po prostu opłaca. :)
I można wtedy zbliżyć się maksymalnie do granicy,wykonując ścianę bez otworów okiennych,ale za to np. z luksferami.I wiele innych pomysłów,których nie znajdziesz w gotowcach.