PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana ogrzewania na podłogówkę



zenek777
04-09-2016, 18:27
Proszę o poradę.
W Projekcie mam zaprojektowane ogrzewanie grzejnikowe z 3 obwodami podłogówki(łazienki i kuchnia), jednak chciałbym w całym domu zamontować ogrzewanie podłogowe. Wg projektu zapotrzebowanie piętra wynosi 4,9 kW a parteru 5,3 kW. W projekcie od pieca odejście jest rurą CU28 po czym przed rozdzielaczem redukuje się na CU 22 i na górę odchodzi CU18. Ze względu że instalację mam zamiar robić sam chciałbym zamiast rur miedzianych zrobić piony w zgrzewanym pp. Jakie średnice rur powinienem zastosować. Planowałem po lekturze wielu postów rury ze względu na nieduża odległość od kotła do rozdzielacza, zastosować rury PN20 fi 32 po odejściu od pieca i przed rozdzielaczem rozdzielić je na fi25 i dojść nimi do rozdzielaczy. Zastanawiam się czy to nie za małe przekroję będą bo jednak te rury mają w środku odpowiednio fi32 - 21,2mm fi 25 - 16,6 mm. Początkowo chciałem dać rure fi 40 na wyjściu od pieca i fi 32 po rozdzieleniu ale nie chce też przesadzać. Czy przy podłogówce rury mogą mieć mniejsze przekroje ze względu na niższą temperaturę wody w rozdzielaczu. Temp wody na wyjściu z pieca będzie w granicach 65C (piec na pelet) Dlatego prosiłbym o poradę bardziej doświadczonych użytkowników.

teres
04-09-2016, 22:23
Bardzo dobry pomysł z podłogówką w całym domu. Nie powinno się używać rur z PP w instalacjach CO (przepuszczają tlen do wody w rurach). Na 10kW mocy to bym zaczął od miedzi 35mm i dopiero dalej 28mm na górę (parametry ogrzewania Q=10000W, Tz = 45C, Tp = 40C, dT = 5K).

zenek777
04-09-2016, 22:39
Rury PP byłyby wtkorzystane tylko w pionach. Odejścia od pieca będą w miedzi. Reszta Pex.

asolt
05-09-2016, 07:04
Bardzo dobry pomysł z podłogówką w całym domu. Nie powinno się używać rur z PP w instalacjach CO (przepuszczają tlen do wody w rurach). Na 10kW mocy to bym zaczął od miedzi 35mm i dopiero dalej 28mm na górę (parametry ogrzewania Q=10000W, Tz = 45C, Tp = 40C, dT = 5K).

Do podłogówki Tz=45 oC, czy aby nie za duzo?, piekarnik z domu robic?

teres
06-09-2016, 21:02
Rury PP byłyby wtkorzystane tylko w pionach. Odejścia od pieca będą w miedzi. Reszta Pex.
Nie wolno. PP możesz używać do woli przy wodzie. Chyba, że używasz PP z wkładką alu nieperforowaną.


Do podłogówki Tz=45 oC, czy aby nie za duzo?, piekarnik z domu robic?
Przy -30°C ;-)

asolt
06-09-2016, 22:16
Przy -30°C ;-)

A kto liczy do -30 oC???, ale dlaczego sie ograniczac, ustawmy na 50 oC będzie do -35 oC, w sam raz na globalne oziębienie.

teres
07-09-2016, 21:02
Oj tam oj tam... a może pętle mają rozstaw 30cm. Nieważne.

KAN-therm
07-09-2016, 21:21
Sam możesz to sprawdzić, tu masz kalkulator:
http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

Moim zdaniem za piecem 40 mm, do rozdzielaczy 32 mm.

KAN-therm
07-09-2016, 21:21
Sam możesz to sprawdzić, tu masz kalkulator:
http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

Moim zdaniem za piecem 40 mm, do rozdzielaczy 32 mm.

zenek777
12-09-2016, 14:26
A dlaczego nie wolno? Producent (KAN) podaje że rury pn 16 i pn20 mogą być użyte w instalacjach CO
A czy rury Stabi glass do tego się nadają? Czy koniecznie muszą być z wkładką aluminiową?

KAN-therm
13-09-2016, 21:16
A dlaczego nie wolno? Producent (KAN) podaje że rury pn 16 i pn20 mogą być użyte w instalacjach CO
A czy rury Stabi glass do tego się nadają? Czy koniecznie muszą być z wkładką aluminiową?

Dla instalacji grzewczej można zastosować rury jednorodne PN20, Stabi Al PN16 i PN20 oraz Stabi Glass PN16 i PN20.

Co prawda, rury PP jednorodne, stabilizowane wkładką perforowaną jak i wzmacniane włóknem nie są w 100% szczelne dyfuzyjnie, nie mniej jednak w praktyce odczucie skutków z tym związanych jest znikome.

teres
13-09-2016, 21:22
Mogą być użyte w instalacjach CO, nawet są instalacje w układzie otwartym. Tyle tylko, że wymagania dotyczące wody stawiają producenci grzejników (często dają 10 lat gwarancji) i kotłów. Zresztą polecam kontakt z działem technicznym w firmie KAN czy ew. telefon do któregoś z producentów grzejników.
Rura StabiGlass również nie mają szczelnej bariery dla tlenu. Szczelną barierę z rur typu PP mają jedynie rury z wkładką nieperforowaną np. Wavin Ekoplastik THERM.
Ja Ci napisałem jak to zrobić dobrze, Ty zrobisz jak będziesz uważał.

zenek777
16-09-2016, 06:56
Mogą być użyte w instalacjach CO, nawet są instalacje w układzie otwartym. Tyle tylko, że wymagania dotyczące wody stawiają producenci grzejników (często dają 10 lat gwarancji) i kotłów.
.

Grzejników nie będę miał będzie sama podłogówka.

zenek777
04-10-2016, 19:22
Czy przy podłogówce w całym domu przenikanie tlenu do instalacji na krótkim odcinku (ok 10 m łącznie) rury PP stabi glass będzie w ogóle zauważalna? Przy rozdzielaczach będą odpowietrzniki automatyczne, więc ewentualny tlen który się przedostanie powinien być wydalony z instalacji. Czy może to mieć oprócz tego jakieś negatywne skutki na same rury lub ewentualnie rozdzielacze. Bo nic innego w instalacji nie będzie?

KAN-therm
04-10-2016, 19:45
Nic nie będzie, rury PP Glass do zasilenia rozdzielaczy OP spokojnie możesz zastosować.

emgielka
05-10-2016, 08:09
To ja mam ciekawsze pytanie i się podepnę. Podobnie jak kolega planuje wymianę ogrzewania na dole na podłogówkę, coś jak system http://www.immergas.com.pl/Produkty,4811/SYSTEMY_INSTALACYJNE_OGRZEWANIE_PODLOGOWE. Myślałem też o robieniu góry domu ale znajomi mówią mi, że na górze lepiej zostawić grzejniki. Moje pytanie, czy jest mi ktoś w stanie w miarę łopatologicznie wytłumaczyć dlaczego tak?

montixe
05-10-2016, 08:31
To ja mam ciekawsze pytanie i się podepnę. Podobnie jak kolega planuje wymianę ogrzewania na dole na podłogówkę, coś jak system http://www.immergas.com.pl/Produkty,4811/SYSTEMY_INSTALACYJNE_OGRZEWANIE_PODLOGOWE. Myślałem też o robieniu góry domu ale znajomi mówią mi, że na górze lepiej zostawić grzejniki. Moje pytanie, czy jest mi ktoś w stanie w miarę łopatologicznie wytłumaczyć dlaczego tak?

To niech tobie ci znajomi uargumentują dlaczego tak źle Ci życzą. Rób wszędzie podłogowe i nie słuchaj głupot. W nowych ciepłych domach i tak bez otwierania okien, nie ma szans na szybkie obniżanie temperatury w pomieszczeniach (nie chodzi tu o wietrzenie pomieszczeń, bo to się robi krótkotrwale i intensywnie). Jeśli pojawi się z ich strony argument o unoszącym kurzu, to wytłumacz, że nie ma na to szans, bo grzana podłoga ma 2-3*C wyższą temp. niż temp. pomieszczenia, więc jeśli chodzi o ruch powietrza unoszący kurz, to już szybciej przy gorących grzejnikach.
Jeśli na górze masz sypialnie i wolisz chłodniej w nocy, to tez nie ma problemu z utrzymaniem niższych temperatur. Wszystko można załatwić przepływami lub sterownikiem / sterownikami. Grzejniki potrzebują wyższych temp.zasilania, a to ma znaczny wpływ na zużycie nośnika energii. Jeszcze tylko wspomnę, że łączenie podłogówki i grzejników, komplikuje i podraża układ grzewczy

Kemotxb
05-10-2016, 08:34
Dlaczego tak to niech znajomi wytłumaczą :), bo mnie też ciężko było znaleźć powód dla którego miałbym montować grzejniki na poddaszu. Po co mieszać dwa różne typy ogrzewania i komplikować sprawę. Na dole masz dużej powierzchni płytę grzejną z duża bezwładnością a na górze aluminiowe płytki z nikłą bezwładnością przez co jeszcze trudniej ustabilizować temperaturę w domu. Może ktoś inny wymyśli jakiś powód żeby na piętrze/poddaszu montować tradycyjne grzejniki.

zenek777
05-10-2016, 16:29
A czy w garażu również macie zrobioną podłogówkę? I czy w łazienkach macie zrobioną wyłącznie podłogówkę czy również dane grzejniki drabinkowe? Pytanie do osób które w całym domu posiadają OP.

Arturo72
05-10-2016, 16:34
A czy w garażu również macie zrobioną podłogówkę? I czy w łazienkach macie zrobioną wyłącznie podłogówkę czy również dane grzejniki drabinkowe? Pytanie do osób które w całym domu posiadają OP.
Ani jednego grzejnika ściennego nie posiadam,nawet drabinki w łazience.

Kemotxb
05-10-2016, 16:49
Ani jednego grzejnika ściennego nie posiadam,nawet drabinki w łazience.

No właśnie a jak to jest z tymi drabinkami w łazienkach, potrzebne są czy nie ? Przecież to dodatkowa instalacja prowadzona osobno. Owszem ręcznik fajnie powiesić żeby wysechł, ale czy faktycznie trzeba dogrzewać łazienkę takim grzejnikiem ?

imrahil
05-10-2016, 17:17
to zależy od obciążenia cieplnego łazienki przy planowanej tam temperaturze. niby trzeba dogrzewać, bo dla obliczeń zakłada się w łazienkach 24°C, a nie tak jak w innych pomieszczeniach 20°C. łazienki często mają małą powierzchnię podłogi (grzejnika), a straty teoretycznie ogromne, bo przez wszystkie przegrody (także te pomiędzy łazienką a innymi ogrzewanymi pomieszczeniami). w praktyce - mam pętlę do grzejnika łazienkowego, ale została wkuta do ściany pod płytkami. zamiast grzejnika mam wieszaki na ręczniki. do tej pory tego grzejnika nam nie brakowało. nie wiem jak by on działał, bo temperatury zasilania u nas są zwykle poniżej 30°C.

KAN-therm
05-10-2016, 19:18
W pomieszczeniach typu łazienka, z niewielką powierzchnią podłogi (czytaj małą powierzchnią płyty grzejnej) można zastosować dodatkowo:
- grzejnik drabinkowy działający jako suszarka na ręczniki, zasilany parametrami Ogrzewania podłogowego lub z zamontowaną grzałką elektryczną - w pierwszej opcji wydajność tego grzejnika będzie minimalna
- coraz częściej - ogrzewanie ścienne które wspomoże ogrzewanie podłogowe - w tym przypadku wystarczy na ścianach zamontować tradycyjne haczyki do zawieszenia ręczników.

inwestor
06-10-2016, 23:25
Podłogówka przy dobrze ocieplonym domu niezła myśl , są jednak za i przeciw.
Te za już pewnie znasz bo chcesz podłogówkę, natomiast te przeciw, poza kwestiami ekonomicznymi inwestycyjnymi są mało znane, gdyż producenci tych systemów dbają aby nie były rozpowszechniane. Umieszczałem na tym forum przed wielu laty fragmenty publikacji że istnieją przeciwskazania medyczne do ogrzewania podłogowego dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie jeśli planujemy pobyt w domu osób starszych - takie często są chore na nadciśnienie. Niekorzystny wpływ wnika z fizjologii i biofizyki. Nienaturalne dla organizmu człowieka jest gdy zamiast oddawać ciepło przez skóre stóp ciepło to on przejmuje przez stopy. Różnica temperatur pomiędzy powietrzem a stopami (wieksza temperatura podłoża), wprowadza zaburzenia do naturalnego odczuwania człowieka . Dla zdrowych i młodych osób nie ma przeciwskazań , natomiast osoby z nadciśnieniem vide supra nie powinny zbyt długo przebywać w takich warunkach.
Czyli jak zwykle najzdrowsze jest ogrzewanie mieszane podłogowo grzejnikowe, lub ogrzewanie ścienne.

asolt
07-10-2016, 07:11
Podłogówka przy dobrze ocieplonym domu niezła myśl , są jednak za i przeciw.
Te za już pewnie znasz bo chcesz podłogówkę, natomiast te przeciw, poza kwestiami ekonomicznymi inwestycyjnymi są mało znane, gdyż producenci tych systemów dbają aby nie były rozpowszechniane. Umieszczałem na tym forum przed wielu laty fragmenty publikacji że istnieją przeciwskazania medyczne do ogrzewania podłogowego dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie jeśli planujemy pobyt w domu osób starszych - takie często są chore na nadciśnienie. Niekorzystny wpływ wnika z fizjologii i biofizyki. Nienaturalne dla organizmu człowieka jest gdy zamiast oddawać ciepło przez skóre stóp ciepło to on przejmuje przez stopy. Różnica temperatur pomiędzy powietrzem a stopami (wieksza temperatura podłoża), wprowadza zaburzenia do naturalnego odczuwania człowieka . Dla zdrowych i młodych osób nie ma przeciwskazań , natomiast osoby z nadciśnieniem vide supra nie powinny zbyt długo przebywać w takich warunkach.
Czyli jak zwykle najzdrowsze jest ogrzewanie mieszane podłogowo grzejnikowe, lub ogrzewanie ścienne.

Mozesz podac linki do aktualnych badan skutków oddziaływania na organizm ludzki prawidłowo zaprojektowanych i wykonanych podłogówek w nowych energooszczednych budynkach, ze szczegolnych uwzglednieniem parametrów podłogówek.
A tak na marginesie to za co masz tytuł najlepszego doradcy, bo jak na razie i owszem tytuł sie nalezy ale za bałagan w wątku o wentylacji, ale jak widac jest to za mało, trzeba bałaganic w kolejnym wątku.

imrahil
07-10-2016, 07:41
inwestor ma poglądy podobne do pewnego znanego sprzedawcy kaloryferów i prezentuje podobnie niski poziom dyskusji... też jestem ciekaw jakie negatywne oddziaływanie ma podłoga o temperaturze 23-24°C, podczas gdy latem ta temperatura jest o wiele wyższa, m.in. od słońca

fotohobby
07-10-2016, 08:10
Podłogówka przy dobrze ocieplonym domu niezła myśl , są jednak za i przeciw.
Te za już pewnie znasz bo chcesz podłogówkę, natomiast te przeciw, poza kwestiami ekonomicznymi inwestycyjnymi są mało znane, gdyż producenci tych systemów dbają aby nie były rozpowszechniane. Umieszczałem na tym forum przed wielu laty fragmenty publikacji że istnieją przeciwskazania medyczne do ogrzewania podłogowego dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie jeśli planujemy pobyt w domu osób starszych - takie często są chore na nadciśnienie. Niekorzystny wpływ wnika z fizjologii i biofizyki. Nienaturalne dla organizmu człowieka jest gdy zamiast oddawać ciepło przez skóre stóp ciepło to on przejmuje przez stopy. Różnica temperatur pomiędzy powietrzem a stopami (wieksza temperatura podłoża), wprowadza zaburzenia do naturalnego odczuwania człowieka . Dla zdrowych i młodych osób nie ma przeciwskazań , natomiast osoby z nadciśnieniem vide supra nie powinny zbyt długo przebywać w takich warunkach.
Czyli jak zwykle najzdrowsze jest ogrzewanie mieszane podłogowo grzejnikowe, lub ogrzewanie ścienne.

I znowu ta wiedza rodem z początku wieku...
"Przed wielu laty" kiedy zamieszczałeś te badania (rozumiem, ze to 13-14 lat temu), to podłogówkę zasilano często czynnikiem o temp 50C, łączono bezpośrednio z obiegami grzejników, a ocieplenie domów było symboliczne, albo go nie było.
Te domy wymagały tych 45C w podłodze, aby się ogrzać.

Teraz temperatury zasilania podłogówki to 28-30C. Temperatura podłogi 24C....

zenek777
07-11-2016, 17:15
Czy ma ktoś do podłogówki zrobioną jakąś automatykę? Chodzi mi o siłowniki zamontowane na rozdzielaczach i podłączone do nich termostaty pokojowe z czujnikami temperatuty? Czy warto inwestować w takie rozwiązanie? Koszt takiej instalacji jest nie mały dlatego chciałbym poznać opinie użytkowników którzy się na takie rozwiązanie zdecydowali.
Zastanawiam się na doprowadzeniem przewodów w miejsca gdzie mogły by być termostaty. Jakie powinno się doprowadzić do puszek przewody czy wystarczy 3x1.5 (Przeglądałem instrukcje KAN THERM i tam jest jakby 5 przewodów.) i czy przewód tem powinien być prowadzony od rozdzielacza do listwy? I do rozdzielacza doprowadzone zasilanie 230V do listwy.

Arturo72
07-11-2016, 21:18
Czy ma ktoś do podłogówki zrobioną jakąś automatykę? Chodzi mi o siłowniki zamontowane na rozdzielaczach i podłączone do nich termostaty pokojowe z czujnikami temperatuty? Czy warto inwestować w takie rozwiązanie? .Nie warto,w nowych domach o dużej bezwładnosci nic Ci to nie da.

KAN-therm
07-11-2016, 23:03
Nie warto,w nowych domach o dużej bezwładnosci nic Ci to nie da.

Oczywiście że da - zróżnicuje temp w poszczególnych pomieszczeniach bez konieczności kręcenia przepływomierzami.
Natomiast uczciwie należy powiedzieć że nagłe zmiany temp. w domu dobrze ocieplonym nie będą możliwe - reakcja podłogi po zmianie nastawy na termostacie w praktyce może nastąpić po kilkunastu godzinach.

Natomiast opcja przydatna w przypadku częstych wyjazdów weekendowych, w celu obniżenia temp. w budynku.

Minimalny przewód to 3 żyły o przekroju 1,5 mm2 - na przyszłość zalecam kabel 5-cio żyłowy o przekroju 1,5 mm2 (może kiedyś będziesz chciał zastosować termostaty bardziej rozbudowane).

Arturo72
07-11-2016, 23:05
Oczywiście że da - zróżnicuje temp w poszczególnych pomieszczeniach bez konieczności kręcenia przepływomierzami.Oczywiście ale przy domu normalnie użytkowanym na co dzień robi się to raz na początku uruchomienia i o tym się zapomina.

zenek777
08-11-2016, 08:36
Oczywiście że da - zróżnicuje temp w poszczególnych pomieszczeniach bez konieczności kręcenia przepływomierzami.
Natomiast uczciwie należy powiedzieć że nagłe zmiany temp. w domu dobrze ocieplonym nie będą możliwe - reakcja podłogi po zmianie nastawy na termostacie w praktyce może nastąpić po kilkunastu godzinach.

Natomiast opcja przydatna w przypadku częstych wyjazdów weekendowych, w celu obniżenia temp. w budynku.

Minimalny przewód to 3 żyły o przekroju 1,5 mm2 - na przyszłość zalecam kabel 5-cio żyłowy o przekroju 1,5 mm2 (może kiedyś będziesz chciał zastosować termostaty bardziej rozbudowane).


A czy ten przewód 5x1,5 powinien być doprowadzony od listwy sterującej siłownikami do termostatu? I do listwy powinno być dociągnięte zasilanie z tablicy rozdzielczej? Czy może do każdego termostatu powinno być doprowadzone oddzielne zasilanie 230V i dopiero wtedy przeciągnięte od termostatu do listwy?

KAN-therm
14-11-2016, 19:56
A czy ten przewód 5x1,5 powinien być doprowadzony od listwy sterującej siłownikami do termostatu? I do listwy powinno być dociągnięte zasilanie z tablicy rozdzielczej? Czy może do każdego termostatu powinno być doprowadzone oddzielne zasilanie 230V i dopiero wtedy przeciągnięte od termostatu do listwy?

Przewód 5 x 1,5 mm2 od listwy sterującej w szafce instalacyjnej do termostatu na ścianie w pomieszczeniach gdzie jest zaplanowany (zasilanie termostatu jest z poziomu listwy sterującej).
Zasilanie dla listwy doprowadzić do szafki rozdzielaczowej lub w jej pobliżu (standardowy przewód listwy nie jest zbyt długi).
Także do szafek instalacyjnych polecam doprowadzenie przewodu dla sygnału internetowego.

zenek777
03-01-2017, 16:09
Mam jeszcze pytanie co do pompy przy rozdzielaczu:
1. Często w zestawach są sprzedawane pompy 15/6. Czy taka pompa będzie wystarczająca do 10 obwodów podłogówki. Bardziej bym się skłaniał ku pompie Wilo 25/6 skoro zasilanie rozdzielacza jest 1'" to chyba pompa nie powinna być mniejsza. Ale nie wiem czy na siłę się upierać może 15/6 jest wystarczająca.
2. Czy poleca któryś z forumowiczów jakiś sklep internetowy w którym można kupić dobre jakościowo w dobrej cenie rozdzielacze na dobrych podzespołach?

cezary.pl
03-01-2017, 17:30
Kupiłem przez internet (alledrogo) rozdzielacz i grupę pompową Kan-therm, ponad 700,- zł taniej niż w ofercie z wielkiej hurtowni umiejscowionej w wielkim pięknym budynku. Gdzie na próbę negocjacji ceny zostałem ofukany.
Zdecydowałem się na Kan-therm bo uzyskałem sporą pomoc, również telefoniczne konsultacje od tutejszego przedstawiciela tej firmy:) Poza tym dobre są opinie o produkcie.

Pozdrawiam
Cezary

Pawlo111
03-01-2017, 18:10
Mam jeszcze pytanie co do pompy przy rozdzielaczu:
1. Często w zestawach są sprzedawane pompy 15/6. Czy taka pompa będzie wystarczająca do 10 obwodów podłogówki. Bardziej bym się skłaniał ku pompie Wilo 25/6 skoro zasilanie rozdzielacza jest 1'" to chyba pompa nie powinna być mniejsza. Ale nie wiem czy na siłę się upierać może 15/6 jest wystarczająca.
2. Czy poleca któryś z forumowiczów jakiś sklep internetowy w którym można kupić dobre jakościowo w dobrej cenie rozdzielacze na dobrych podzespołach?

Ile kilometrów tej podłogówki ma ta pompa do przepchania?
25/4 pewnie spokojnie wystarczy.

zenek777
03-01-2017, 18:51
ok 700m na jedną pompe. Będę miał na parterze i na piętrze po jednym rozdzielaczu z pompą plus pompa przy piecu.
Czy jest jakaś różnica w wydajności pomiędzy pompami 25/6 a 15/6 czy jest to tylko kwestia podłączenia?

Pawlo111
04-01-2017, 20:05
ok 700m na jedną pompe. Będę miał na parterze i na piętrze po jednym rozdzielaczu z pompą plus pompa przy piecu.
Czy jest jakaś różnica w wydajności pomiędzy pompami 25/6 a 15/6 czy jest to tylko kwestia podłączenia?
Pierwsze cyfry to rozstaw a drugie wysokość podnoszenia.
Lepiej brać bardziej popularne rozmiary/rozstaw bo jak za dwa lata zdechnie to łatwiej dostać a nawet w sytuacji krytycznej pożyczyć pompę 25 i jeśli już kilka pomp to też wszystkie jednakowy rozstaw.