PDA

Zobacz pełną wersję : Ścianka nośna-pomóżcie



Janusz R.
12-01-2005, 14:21
Chcę wyburzyć ściankę nośną, najlepiej w całości, w mieszkaniu z wielkiej płyty (pozostałości po drzwiach; z jednej strony ok. 35 cm, z drugiej ok. 1m). Czy w ogóle jest to mozliwe? Czy potrzebny jest projekt?
Dzięki! :o

pkm
12-01-2005, 14:50
Tak wymagany jest projekt konstrukcyjny, pozatym zgoda administratora budynku, od tego trzeba wyjść.
Usunąć sie pewnie całkowicie nie da, ale być może wystarczy podciąg wykonany np. z kształtownika stalowego.
Jednak o tym zadecyduje uprawniony konstruktor.
Odradzam samowolne usuwanie takich ścian, powiem szczerze śnią mi się takie scenariusze w czarnych snach, jestem konstruktorem :(

12-01-2005, 14:52
Czy to jest możliwe powinien określić konstruktor. Projekt będzie potrzebny. I zgoda zarządcy budynku (Spółdzielni lub Twojej Wspólnoty mieszkaniowej)

Janusz R.
13-01-2005, 08:23
Dzieki za zainteresowanie. Ile taki projekt może kosztować?
Czy wyburzanie ścinek działowych też wymaga projektu i zgody zarządcy budynku? :roll:

RYDZU
13-01-2005, 08:32
WYburzenie ściany nośnej przerabiałem u siebie w mieszkaniu.
Po pierwsze projekt - mnie się udało trafić nawet na osobę która blok "popełniła" 30 lat
temu więc nie było problemów. Dostałem cały projekt z obliczeniami konstrukcyjnymi itd.
Okazało się że trzeba wstawić prawie 500 kg konstrukcję wsporczą i solidnie ją podmurować.
Operacja się udała - blok stoi juz 8 rok po tym zabiegu :) - a w bloku obok po podobnej operacji,
ale bez konstrukcji wsporczej popękały ściany 3 piętra w górę :o
Musisz mieć zgodę administratora budynku - zapewne będzie to spółdzielnia.

Acha - projekt kosztował 400 pln - ale to było 8 lat temu....


Co so ścianek działowych to przeciwskazań nie ma, ale w blokach z tym proponuję zachowanie
ostrożności. U mnie np okazało się że ścianka działowa do z przedpokoju do łazienki kryje całą
masę kabli elektrycznych - prwdopodobnie pion - i to pomimo tego, ze na klatce schodowej jest
właściwy pion elektryczny.

powodzenia