PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie nadmuchowe - jak Wam działa ?



blachu
12-01-2005, 18:47
Mam dopiero od tego sezonu to ogrzewanie i moje pytanko do dłuższych stażem userów.
Ja osobiście jestem zadowolony bo połączyłem kanał powrotny z kominkiem i naprawde to fajnie działa. Jedyne co zrobiłem to obniżyłem prędkość wentylatora bo trochę był głośny (w nocy).

Grzesiek13
12-01-2005, 18:50
Wadą ogrzewań nadmuchowych jest ich hałas, miejsce w budynku pod instalacje, ale w przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji tam nic nie cieknie.

blachu
12-01-2005, 18:55
Ja zastanawiam się nad montażem specjalnego tłumika. Hałas po obniżeniu obrotów wentylatora jest już ledwo słyszalny, ale niestety jest.
Do tej pory jest to jedyny minus tej instalacji.

rafał ...
13-01-2005, 07:07
blachu, jaki masz piec i z czego wykonane są kanały ? Pytam bo zastanawiam się nad przyczyną hałasu.

blachu
13-01-2005, 08:27
Mam dosyć rozbudowaną instalację.
Trzy czerpnie zużytego powietrza i 21 kratek nawiewnych.
Kanały główne są z rur z nierdzewki (owinięte wełną z folią alumioniową) a przyłącza ze spiro z wełną.
Przyczyną hałasu wg mnie jest to, że czerpnia powietrza zwrotnego (główna) jest za blisko pieca ok. 2m i akurat ona nie ma podłączenia przez spiro tylko odrazu jest kratka na rurze metalowej. Obłożyłem dodatkowo ten element wełną i dałem podkładki gumowe pod kratkę.
Szukałem już specjalnych kratek, które mają jakiś wygłuszacz ale niestety nie ma nic takiego.
Piec to Miller elektryczny.

rafał ...
13-01-2005, 09:13
:( przykro to czytać, ale to jest typowy przykład złego wykonania.

Ponieważ urządzenia Miller to stara konstrukcja to wykonawca powinien tym bardziej przyłożyć się do dobrego wykonania instalacji kanałowej. Przy takim piecu minimalna odległość od urządzenia do pierwszej kratki powrotnej powinna wynosić no najmniej 3 m i to nie w linii prostej tylko z co najmniej 2 kolanami. Oczywiście kanał powrotny jeżeli z blachy to z wygłuszeniem wewnętrznym płytą Rockwool Industrial Batts, a najlepiej z płyt samonośnych typu Climaver lub Fib Air.

W tej sytuacji sugeruję wymianę lub dodatkową izolację wewnętrzną pierszych 3 m kanału powrotnego, lub w ostateczności instalację tłumika. Jednak tłumik to dodatkowe opory na instlacji i tu już należało by przeliczyć czy jest zapas sprężu wentylatora. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia poprawnego zwymiarowania kanałów, bo przyczyną hałasu może być również zbyt wysoka prędkość powietrza w instalacji.

p.s. jak rozumiem to co nazywasz nierdzewką to stalowa ocynkowana rura karbowana czyli właśnie spiro, a to co nazywasz spiro to elestyczny przewód izolowany czyli flex. Popraw mie jeżeli źle zrozumiałem.

blachu
13-01-2005, 09:44
Rury są gładkie i oklejone wełną z folią, a spiro to rury giętkie z izolacją z wełny.
Daj jakieś namiary na tą wełnę do oklejenia rur od wewnątrz.

rafał ...
13-01-2005, 11:48
pytaj w hurtowniach izolacji technicznych np http://www.wktpolska.com.pl/


Płyta, o której pisałem nadaje się do izolacji wewnętrznej kanałów prostokątnych, jeżeli masz na powrocie kanał okrągły to kiszka bo nie ma na rynku polskim specjalnych materiałów do wewnętrznej izolacji takich kanałów. Wtedy pozostaje ci tylko zwykła wełna z rolki z woalem szklanym, ale efekt nie będzie już tak dobry.


aha ... flex wygląda tak
http://www.sodiamex.com/en/images/products/thermaflex_mik.jpg

a spiro tak
http://www.hthwarszawa.com.pl/images/kan_okrm.jpg

blachu
14-01-2005, 08:02
Dzięki za odpowiedź. Z tego wynika, że kanały mam zrobione ze spiro.
Zastanawiam się czy klejenie wełny od wewnątrz kanału powrotnego jest dobrym pomysłem bo jak się jakiś kawałek odklei to będę miał spory kłopot.
Poszukam czy nie ma gdzieś kratek wentylacyjnych z systemem wygłuszającym.

rafał ...
14-01-2005, 08:10
No tak, przy izolacji wewnętrzej zawsze jest takie ryzyko, profesjonalnie robi się to na gwoździe zgrzewane, ale bez zgrzewarki tego nie zrobisz. W własnym zakresie można na gwoździe zamoprzylepne, to jednek nie jest 100% pewne.

Jeżeli chciałbyś mieć temat załatwiony raz a dobrze radziłbym jednak wymianę pierwszego odcinka powrotu, wygłuszanie kratek raczej nic nie pomoże.

GrzegorzS
14-01-2005, 11:19
Witam
U mnie ogrzewanie chodzi pierwszy sezon i działa bardzo dobrze. Mam piec Carrier i kanały z płyty z prasowanej wełny szklanej (Climaver). Na początku było trochę problemów - piec włączał się od razu na wysokie obroty i było słychać szum w kratkach. Po wyregulowaniu ciśnienia gazu (propan ma wyższe niż ziemny) wszystko się uspokoiło. Pierwszą kratkę mam jakieś 3m od pieca i też jest ok.
Co do ocieplania wewnątrz kanałów - nie polecam. Żeby to coś dało, izolacja musiałaby mieć 1-2cm, a to zmniejszyłoby przekroje kanałów, co w efekcie mogłoby zwiększyć hałas. Blachu rzeczywiście masz dosyć trudną sytuację jeśli hałas jest uciążliwy - Twoja instalacja jest nie tyle nieprawidłowo wykonana, co po prostu przestarzała. Może jednak spróbować z tłumikiem?

rafał ...
14-01-2005, 15:16
hmm... dobre materiały i urządzenia to i efekt dobry

A wracając do sytuacji blacha, to dobrze zauważyłeś technologia wykonania instalacji kanałowej jest przestarzała, ale to nie zwalnia wykonawcy z obowiązku wykonania instalacji zgodnie ze sztuką, tak aby pracowała cicho i skutecznie. Podejrzewam, że zabrakło wiedzy, doświadczenia i wyobraźni.

Izolacja wewnętrzna o gr 20 mm nie spowoduje istotnego zwiększenie prędkości w głównym kanale, tak więc to nie jest problem. Problemem jest raczaj trwałość takiego wygłuszenia, o czym pisałem wcześniej. Tak więc pozostaje wymiana kanałów lub zabawa z tłumikiem.

blachu
15-01-2005, 12:35
Powiedzcie dlaczego ta instalacja i piec są niby przestarzałe.
Sprawdzałem na stronie millera i te urządzenia są dalej instalowane.
Oprócz pieca mam też zewnętrzny moduł który grzeje albo działa jako klimatyzacja.
Myślałem, że jest to nowoczesne rozwiązanie.

rafał ...
17-01-2005, 07:47
To nie jest tak, że rozwiązanie jest przestarzałe, jest raczej na rynku polskim nowatorskie, ale zastosowane elementy i standard wykonania w mojej opinii nie spełniają warunków komfortowej instalacji dla domu.


Z piecami jest jak z samochodami, możesz kupić FSO Lanos, w którym rozwiązanie konstrukcyjne pamiętają jeszcze Opla Kadetta, a możesz kupić Toyotę Prius naszpikowaną nowinkami technicznymi. Oba te samochody dzieli przepaść technologiczna ( i cenowa ).

Miller to raczej dolna półka w branży ogrzewania nadmuchowego dlatego ciężko doszukać się tam jakiś nowoczesnych rozwiązań, nie ma się jednek czym przejmować, gdyż jak znam amerykańskie urządzenia to będzie pracował dłogo i bezawaryjnie, ale instalator, który zakłada takie urządzenie powinien wiedzieć, że jego praca jest dużo głośniejsza niż nowoczesnych pieców z silnikami ECM ( prądu stałego o zmiennych obrotach ). Tak więc powinien szczególnie przyłożyć się do dobrego wykonania instlacji kanałowej, niestety u ciebie stało się tak że masz ją wykonaną zgodnie ze standardami dla hali magazynowej a nie dla komfortowej instalacji w domu jednorodzinnym. Stąd problemy z hałasem.

No ale nie ma co się przejmować, z hałasem możne sobie poradzić, a wtedy pozostaną już same zalety. :)