PDA

Zobacz pełną wersję : DACHÓWKA - wątek zbiorczy: jaką dachówkę wybrać? Która dachówka lepsza? Zdjęcia



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

jacekb
02-01-2002, 11:36
Czy ktos z Was ma doswiadczenia z fundamentem w postaci rusztu? Jak wygladaja relacje cenowe w porownaniu do fundamentu w postaci ław ? Jakieś rady ?

Jakie są Wasze doswiadczenia z dachówkami Euronit? Czy są trwałe, jaka jest ich jakość ?

Zgory dzieki za informacje..
Jacek

07-01-2002, 20:11
Co do dachówek cementowych Euronit jest zdecydowanie najlepszy no i trochę tańszy od Brass'a.

Legion
07-03-2002, 16:03
Chodzi o dachowke L15 Wiekor lub Sredzka Falista Roben - na ktoras z nich musze sie zdecydowac. No chyba, ze ktos moze polecic cos interesujacego niedaleko ode mnie (Podkarpacie).
Roben jest troche tanszy (ok. 2 zl/m2), ale z wygladu Wiekor prezentuje sie lepiej (lepsze rowki odplywowe itp.). Poza tym slyszalem, ze dachowki Robena nie sa zbyt rowne - ma to znaczenie o tyle, ze prawdopodobnie bede je sam ukladal.

prosze o opinie zorientowanych w temacie.

pozdro

Frankai
07-03-2002, 17:33
Jeżeli zwracasz uwagę na 2zł różnicy (rozumiem, że to na m2), to czy przeliczyłeś elementy dodatkowe: dachówki krawędziowe i wywietrznikowe, gąsiory, kominki, stopnie, śniegowe, itp. ?

07-03-2002, 19:30
Moge tylko mowic o Robenie, bo mam ja nad glowa (miedziana, angobowana). Dzieki warstwie szkliwa czas ja szybko nie rusza. Sasiad ma czeska. Moja nic sie nie zmienila, jego zzieleniala, zburaczala i przesiakla.
pzdr
BOB

Legion
07-03-2002, 19:42
Tak Frankai, zwracam uwage na 2zl. licze sie z kazdym groszem, a przy 200 m2 dachu to jest 400 zl, ktore na drodze nie lezy.
ceny "wyposazenia dodatkowego" sa zblizone u obu producentow.
a tak w ogole, to chodzi mi przede wszystkim o ocene jakosci.

Frankai
07-03-2002, 19:44
Ja mam Roben kasztan i oczywiście OK. Generalnie odradzam dachówki naturalne, ale Wiekor czy Ruppceramika maję podobne. Weź obejrzyj sobie powierzchnie - im bardziej gładka, tym lepiej się będzie trzymać.
NIE POZWÓL CIĄĆ DACHÓWKI NA DACHU - gorące odpryski niszczą tą gładkość.
Poczytaj pytania do experta ze strony http://www.roben.pl.

miazgociąg
08-03-2002, 00:30
Z Wiekorem podobno trzeba uważać na modele importowane np .z Estonii.Roben (Średzka falista)nie pasuje do każdego dachu .Mocno wyeksponowana zakładka w wersji angobowanej może dać wrażenie męczącego nieładu na dachu . Łatwo to zauważyć na dachach o małym spadku . Angoba która naśladuje glazurę-wygląda ciężko i przytłaczająco . Jej połysk uzyskany chyba silikonem jest też dość nietrwały.Po sąsiedzku dachówka taka leży 3 lata , już się prawie nie błyszczy, a na dodatek w mojej ocenie trochę zbladła.Tylko Rupp-ceramika i chyba von Muller w swoich prospektach potrafią doradzić jaka dachówka do jakiego obiektu.Roben mimo że dość tani podobno ma dobrą opinię o jakości a z Wiekorem bywa różnie zakładkowe podobno bywają wadliwe karpiówka raczej przyzwoita.

pitbull
08-03-2002, 07:41
Raczej Roeben ale swiecaca sie dachowka to dziwna dachowka a juz dachowka w plamki to w moim odczuciu bardzo dziwna dachowka. Ale to moje odczucia.

Alicjanka
08-03-2002, 15:44
Ja mam Robena (jesienny liść) i niech ktoś kto zobaczy ją na dachu powie mi że jest brzydka!!! Pitbull - w niedzielę będę miała zdjęcia. Mam nadzieję że będziesz i się przekonasz. W każdym razie ten model się tak nie błyszczy, jak inne angoby. A jeśli u kogoś po trzech latach mniej błyszczy, to naturalnie dlatego, że się przybrudziła! A ja nie podejmuję się konserwacji powierzchni falistych, wystarczą mi płaskie:smile:

gmx
08-03-2002, 19:23
Powiedzcie mi jaka jest różnica w cenie 1m2 dachu w dachówce ceramicznej i blachodachówce?
Czy rzeczywiście warto inwestować w tony ciężaru nad głową?

Pytam dlatego, że jeszcze niezdecydowałem czy dachówka czy blaszka? A w tej dziedzinie jestem lamerem :sad:

Frankai
08-03-2002, 22:15
Gmx - pisano dużo o blachodachówkach. Poszukaj. Ja nie lubię dudnienia i tyle. Cena jednak wyższa a i na więźbie nie oszczędzisz.

Frankai
08-03-2002, 22:15
Gmx - pisano dużo o blachodachówkach. Poszukaj. Ja nie lubię dudnienia i tyle. Cena jednak wyższa a i na więźbie nie oszczędzisz.

pitbull
11-03-2002, 07:37
Alicjanko, ja osobiscie lubie czyste kolory bez plamkowania. Dachowki widzialem i nie watpie ze na Twoim dachu wyglada przepieknie. Ja z przekonania bym sobie nie zafundowal poniewaz juz przy takim nasyceniu kolorystycznym dachu uciekaja mi inne elementy kolorystycznie dekoracyjne, ktore wtedy trudniej wydobyc.

empi
11-03-2002, 08:44
gmx mnie do dachówki przekonał facet, który na pytanie dlaczego dachówka powiedział(cytuję): Bo dachówka, jak sama nazwa wskazuje jest na dach - a blacha? Polacy i Ruscy kładą to na dachu, ale tylko oni.
Swoją drogą to widział ktoś blachodoachówkę na dachu za granicą, bo ja nie.
I jeszcze jedna rzecz. Blachodachówka ma grubość 0,5 mm. Dachówka ma 30 lat gwarancji. Widział ktoś nieskorodowany 30 - letni samochód.

pitbull
11-03-2002, 08:46
Tak, po 2 krotnym remoncie blacharki :smile:

krzychu74
05-06-2002, 08:00
Pytanie jak w temacie, co lepsze ? Ceny matriałów za 1m^2 podobne, jednakże elementy wykończeniowe dachówki chyba są większe, nie wiem jak ceny robocizny. Jeżeli jesteście bliżej tematu proszę o pomoc.

Alanta
05-06-2002, 10:52
To zależy jeszcze od kształtu dachu, dach skomplikowany to duże odpady blachy. Więźba musi być mocniejsza pod dachówkę.

krzychu74
05-06-2002, 11:35
dach jest prosty dwuspadowy (jedno okno dachowe), więźba jest zrobiona raczej mocna (tak mi się wydaje): krokwie 7x14cm, murłaty 14x14, kalenica 16x14, jętki 7x14, rozstaw krokwi 85cm.

tom soyer
05-06-2002, 11:35
przy blasze w paskach odpadów jest niewiele (do 10%) dlatego ta blacha nadaje się na skomplikowane dachy. Blachę odważyłbym się nawet sam połozyć . Jednak ceramika na pewno jest trwalsza. Droższe są tez obróbki i wykończenia

sebo
05-06-2002, 12:07
My mieliśmy ten sam problem. Piszesz o Plannji, która ma rózne typy blachy. Porównywalna z Braas'em (Celtycka) jest Regola (dlugie pasy). Przy Regoli odpadów jest około 2%.
Robiliśmy wycenę i Braas wyszedł o 1 tys. taniej. Za to przy Regoli nie robisz łat i kontrłat.
Ceny robocizny były zbliżone - około 30 zł/m2

krzychu74
05-06-2002, 12:14
sebo - czyli wybrałeś Braas'a ? (czy już masz położoną dachówkę, a jeżeli tak, to czy były jakieś problemy, myślisz, że moja więźba nadaje się na dachówkę?)

sebo
05-06-2002, 12:24
Dachówka już położona. Ja mam przewymiarowane krokwie 22x6.

sebo
05-06-2002, 12:28
Zapomniałem odpowiedzieć na pytanie.
Wybrałem Braas'a. Nie było problemów z położeniem. Ja mam dach czterospadowy w kształcie litery "Y". Wszystkie obróbki blacharskie były Plannji. Na 300 m2 dachu wyszło 2990 dachówek (z odpadami). Powinno wyjść więcej :smile:

krzychu74
05-06-2002, 12:32
wcześniej źle napisałem nie mam krokwi 7x14 ale 7x18cm, myślę, że chyba by wystarczyły na dachówkę.

sebo
05-06-2002, 12:46
Powinny wystarczyć. Dla pewności zapytaj architekta lub kierownika budowy.

abram
05-06-2002, 15:06
Moim zdaniem: powinno wystarczyć. Ja mam mniejsze krokwie i będę kładł blachę, tylko nie mogę się zdecydować jaką.Niektóre blachodachówki są chropowate, inne gładkie.podobno te ostatnie tak sie nie brudzą. Na chropowatych od strony północnej widać mech.Trudny wybór, a do września już mało czasu.

Sliwak
05-06-2002, 19:19
Mam dach odeskowany i obity papą. Słyszałem, że pod blache papa się nie nadaje i trzeba ją zerwać i założyć folie. Czy to prawda?

13-06-2002, 09:21
To zależy od tego czy poddasze będzie zamieszkane czy nie. Jeżeli tak to należy zerwać papę i położyć folię najlepiej wysokoparoprzepuszczalną typu TYVEK lub inną (nie należy patrzeć na niską cenę bo za parę lat może z folii nic nie zostać). Przy poddaszu nie zamieszkanym nie ma konieczności kładzenia folii może zostać papa, ale tylko w części nie mieszkalnej. Papa jest wyrobem nie przepuszczającym wilgoci w obie strony, zaś folie paroprzepuszczalne mają za zadanie odprowadzić wilgoć z wewnątrz budynku na zewnątrz zapewniając tzw. oddychanie dachu i nie przepuszczają wilgoci do wewnątrz. Nie gromadzi się wilgość w izolacji termicznej (wełna) i nie traci przez to swoich właściwości (zawilgocona wełna nie izoluje).
Pozdrawiam Jarek.

15-06-2002, 19:09
Koszt 1m2 blachodachówki = 1m2 dachówki tylko pozornie pamiętajcie że ta cena to tylko m2 podstawowej dachówki a co z gąsiorem, dachókami wywiterznikowymi, prawymi i lewymi to kosztuje znacznie więcej. Polecam z projektem wybrać się do obu producentów i niech wyliczą koszty. Dachówki są znacznie tańsze. A co do wytrzymałości więźby to trzeba ją jeszcze raz przeliczyć.

agamon
05-03-2003, 21:12
Mam możliwośc kupić dachówki ceramiczne Creatona ( Kara-Fane angobowana)w zbliżonej cenie do Wiekora L15 tez angobowana
Co wybrać?

Maluszek
06-03-2003, 08:40
My mamy Symfonię Creatona (angobowaną miedź). Wydaje mi się, że Creaton ma lepsze wykonanie.

agamon
06-03-2003, 22:30
Na Creatona jest 50 letnia gwarancja i jest lżejszy ok.37,5kg/m2

Zbyszek_S
10-03-2003, 09:37
Ja wybrałem Wiekora (L25) - zadecydowal kształt. Jeśli z Creatona i Wiekora podobaja Ci się tak samo to kieruj sie ceną - ile maksymalnie dostaniesz upustu u loklanego sprzedawcy od ceny katalogowej (nie samą ceną katalogową - upusty u sprzedawców możesz mieć b. znaczne, ja dostałem 7% na dachówke i 12% na dodatki, a ponoć można dotać nawet 15%). Co do gwarancji to np. w WIekorze (nie wiem jak u innych) jest 30 lat pod warunkiem że robisz dach w "systemie Wiekor", czyli tak, jak Ci oni każą (najlepiej jak robi to firma polecona przez nich). To może tez być jakiś argument za lub przeciw.

Benicio
10-03-2003, 09:59
Zbyszek S - racja.
W zależności od lokalnego dostawcy mona dostać różny rabat. Ja na Wiekor L15 renesansową dostałem między 15, a 20% (różny na podstawową dachówkę, dodatki, orynnowanie - Wijo). Obok za RuppCeramika proponowano mi tylko 5%. Przy podobnych walorach estetycznych kieruj się ceną.
Pozdrowienia B.

Grzes z Krakowa
10-03-2003, 11:06
ja mam creaona kerabiber (karpiowka) tez sie wahalem pomiedzy wiekorem i creatonem ale jak sie blizej przypatrzylem to widac jednak roznice na korzysc creatona. poza tym creaton wypala swoje dachowki w wyzszej temp. co czyni ja mniej nasiakliwa.
Natomiast co do ceny to kupilem ja za 0.92 zł szt tj. 33zl/m2 czyli duzo taniej niz wiekor. Nie bylo zadnych problemów ze zwrotem.

krzyszt17
10-03-2003, 11:41
No i niektóre dachówki Creatona są barwione w masie.

Pepe
10-03-2003, 21:01
A ja właśnie dostałem oferte na MAGNUM creatona po 3,68 w kolorze naturalnym lub 4,0 angobowana w kol. miedzi. czyli 33,12 lub 36,0 zł/m2.
Oglądałem różne dachówki na Targach Poznańskich - bardzo mi się podobały. Nie wiem tylko czy ta jakość warta jest tej ceny...

agamon
10-03-2003, 21:40
Na creatona mam ofertę upustu 27% na dachówkę i 24% na dodatki-to kusi :smile:
dealer Robena też taką daje.
Obecnie czekam na ostateczną oferte Wiekora -myslę ze nie będzie gorszy :smile:
Jak oni się gryzą ci dealerzy az miło słuchac :smile:

kudyga
09-06-2003, 22:09
Mój dekarz namawia mnie na dachówki Achat firmy RuppCeramika,które są przesuwalne.Ma to ułatwić układanie.Tylko czy przy silnych wiatrach te dachówki nie będa się przemieszczać.Inny dekarz namawia mnie na dachówki Rubbena.Moze ktoś ma dachówki jednej albo drugiej firmy i zna ich zalety i wady.Kuba

09-06-2003, 22:17
My też się zastanawiamy nad dachówką Achat kasztanową czekamy na wycenę. Jeśli nie to bierzemy chyba dachówkę Wiekora. Nie rozmawialiśmy jeszcze z dekarzem.

radex
10-06-2003, 07:08
Achat ma bardzo słabe zamki i nie może być układana na dachach o małych kącie nachylenia.

adamski
10-06-2003, 07:30
Witam
RuppCeramika czy Roben?
Zastrzegam sie ze ponizsze dywagacje sa subiektywne 8)
Do 2.06 byly nizsze ceny na Robena, aktualnie podskoczyly o 7%. Na wiesc o podwyzce zaczelismy sie z zona zastanawiac nad rezygnacja z dachowki cementowej i kupnem Robena. Ladna, ceramiczna, kolor miedziany (angoba), tylko ten polysk nas denerwowal. Poza tym mielismy dziwne wrazenie ze gdzie w hurtowni ogladamy wystawke to zawsze z kilku dachowek Robena ten "lakier" odpryskuje. W ktorejs z przypadkowych hurtowni do ktorych wstepowalem podpytac o jakosc Robena facet nagle zaproponowal "moze by tak RuppCeramike". Cenowo wyszlo nawet tak samo (na Syriusza Ruppa upust 20%), kolor - czerwien naturalna - super, dokladnie taki jak chcielismy, no i porzadne wykonanie.
Co do gwarancji
Roben - 30 lat (10 na przemarzanie)
RuppCeramika - 20 lat (20 na przemarzanie)

Poza powyzszym - podobny temat ciagnie sie juz w watku "dachowka cementowa czy ceramiczna" do ktorego zapraszam.
Pozdrawiam
Adamski

Gregor_R
10-06-2003, 07:53
Witam,
Staliśmy przed tym dylematem w zeszłym roku 8)
Wybór padł na Ruppa wzór Neptun. Myślelismy jeszcze o Achacie, ale był duuuużo droższy od Neptuna. A ten wyszedł bardzo tanio.
Hurtownia odebrała od nas wszystkie nadwyżki co do sztuki, i to nie tylko dachówek, ale po prostu wszystko co zostało. To też ważne - bo uzbierało się tego około 800 PLN.
Hurtownię mogę polecić jeśli trzeba. Jest w Jankach k. Warszawy. Nikt nie da większego rabatu na Ruppa od nich. Sprawdziłem. Dostalismy 20% na całość. Inni dawali około 18% na dachówkę podstawowa, która jest najmniejszym kosztem tego zakupu i 15% na resztę.

PS.
Jak ktoś chce zobaczyć jak wyglada Neptun na dachu, to proszę kliknać w moja stronę - niestety coś słabo chodzi i pokazuje jakiś bład, ale wystarczy nacisnać "odśwież" i jest OK :wink:

Wowka
10-06-2003, 10:03
Wybrałem Roben - Jesienny Liść. Na dachu leży od 2 zim i sprawuje się OK.

agamon
13-06-2003, 23:44
No i wybrałem :
Rupp -kolor jasny brąz - upust 25% ( cena za podstawową 2,18zł. netto)
Widziałem taki dach , podobał nam sie :))

marekd
17-09-2003, 16:20
WITAJCIE
Chcę pokryć dach dachówką cementową ,w grę wchodzi Braas albo Euronit
za pierwszym przemawia powszechność i w pewnym sensie pewność co do jakości,za drugim z kolei cena około 15% taniej.
co radzicie,może ktos miał już podobny dylemat i coś rozsądnego może mi doradzić...czekam gdyż muszę już lada dzień się decydować..
pozdrawiam..

Teska
17-09-2003, 16:37
Ja mam Euronit na dachu juz 2 rok....jest wszystko ok

pozatym Euronit to tez znana firma...zaden wynalazek...
Kumpelka ma Brassa i to dachowke ceramiczna...4 rok jest zielona a była ceglasta
natomiast jej sasiad ma cementowa ceglasta i jest ceglasta dziwne ale tak rzeczywiscie jest...

marekd
17-09-2003, 17:06
dzięki Tesca,każda informacja jest dla mnie ważna...

17-09-2003, 17:18
Ja mam Euronit na dachu juz 2 rok....jest wszystko ok

pozatym Euronit to tez znana firma...zaden wynalazek...
Kumpelka ma Brassa i to dachowke ceramiczna...4 rok jest zielona a była ceglasta
natomiast jej sasiad ma cementowa ceglasta i jest ceglasta dziwne ale tak rzeczywiscie jest...


Tylko jedna uwaga .Brass nie produkuje dachówek ceramicznych :)))
Pozdrawiam

Artur_Cholys
17-09-2003, 17:46
Mam ten sam dylemat. Faktycznie Euronit jest tańszy i w cenie swoich dachówek cementowych oferuje pokrycie farbą akrylową w każdej odmianie. W przypadku Braasa jedynie "droższe modele" sa pokrywane farbami akrylowymi, te tańsze malowane są farbami mineralnymi. Ciekawe, że pomimo posiadania przeze mnie płnej oferty Braasa nigdzie o tym nie wyczytałem.... :wink:

marekd
17-09-2003, 19:19
no to przekonam sie chyba do euronitu ,nie wiedziałem o tym dość istotnym szcególe ,dzięki Artur , a swoją drogą to skąd o tym wiesz?

krzysztofb
17-09-2003, 19:25
Zrobiłem Euronit. Mój dekarz pracownał w Niemczech i mówił, że ta dachówka technicznie nie ustępuje niczym Braasowi.
:wink:

17-09-2003, 19:49
Ja kupiłem cementową z UNIBET-u. Jest lepiej wykonana niż Braas i trochę tańsza.

17-09-2003, 21:30
Jeżeli kogoś nie stać na dachówkę ceramiczną, to niech położy gont lub blachę. Dachówa cementowa to akurat dobrze współgra z betonowymi ogrodzeniami.

17-09-2003, 21:36
a ceramiczna dobrze współgra z krasnalami, żabami i innymi ozdooopami w ogrodzie :lol:

maksiu
18-09-2003, 08:04
Mam Euronit, kolor ceglasty... i jestem bardzo zadowolony, moim zdaniem Euronit jakościowo obecnie przewyższa Braasa, oglądałem dachówki obu firm z bliska i Euronit jest dużo gładszy
marekd: jak chcesz zobaczyc euronit na dachu to zajrzyj na moją stronke
http://www.dommaksia.prv.pl
pozdrawiam

wiaterek
18-09-2003, 15:01
ja mam euronit. juz rok. slyszalem, ze polski braas to nie ten sam co z czasow kiedy go importowali. wybieralem miedzy braas'em, euronitem, pro-dach'em i unibetem. te dwie ostatnie odpadaja ze wzgledu na wykonanie - niechlujne. braas,a odrzucilem ze wzgledu na opinie kumpla, ktory ma hurtownie budowlana-to po pierwsze, a po drugie mial byc grafit i taki jest, do tego podebralem rynny i obrobki tez w graficie oraz klinkier na komin. jest ok.
Wit

18-09-2003, 15:23
Po miesięcznych debatach, oglądaniu dziesiątków dachów, zlecaniu dziesiątek wycen w różnych firmach też zdecydowałam się na Euronit. To nie żaden wynalazek, firma w Niemczech nazywa się Eternit i jest powszechnie znana. Też optowałam pomiędzy Prodachem, Unibetem, Euronitem i w końcu Braasem, ale jak dostałam namiar na firmę, gdzie dali dobrą cenę na Euronit, to wybraliśmy Euronit. Będziemy pokrywać dach w przyszłym tygodniu. Więc bedzie taki jak dach Maksia :lol: :lol: Więc wybierz Euronit, pozbędziesz się tego natłoku myśli i zaoszczędzisz na 1-2 okno dachowe. Pozdrawiam. Ivette

18-09-2003, 15:25
Aha, o pokryciu farbą akrylową napisano w ulotce informacyjnej (cenniku) Euronita. Lub strona: www.euronit.com.pl Ivette

marekd
18-09-2003, 18:43
dzięki serdeczne za info
przekonaliście mnie
kupuje euronit
Maksiu ja też chcę kolor grafit zaraz wchodzę na Twoją stronkę
pozdrawiam wszystkich..
Marekd

marekd
18-09-2003, 18:46
sorki pomyłka pisałem o jednym myślałem o drugim
ja też bede maił grafit -to do Wiaterka... :D

Leszko
19-09-2003, 20:01
Dziś miałem dostawę dachówkę Euronit myślę że nie będę żałował
w paletach też ładnie wygląda

sta28
19-09-2003, 21:30
A ja mam prodach i jestem zadowolony :P

kocza
22-09-2003, 20:50
Panie / Panowie, a ile płaciliście za dachówki EURONIT ???

Jaki wynegocjowaliście upust od cennika ???

Z góry dzięki za odpowiedź.

pozdr. kocza ([email protected])

marekd
22-09-2003, 21:40
wybrałem dachówkę profil s rabat od cennika 18%
pozdrawiam
Marek

Artur_Cholys
22-09-2003, 21:49
Uzyskalem na euronita 12% upustu ale to o 10% za mało.
Negocjacje cenowe..... jak się ma czas to wyjątkowa frajda. :wink:

kocza
22-09-2003, 22:04
Dzięki za szybką odpowiedź!

A gdzie i kiedy kupowaliście???

Shadock
22-09-2003, 22:36
Kumpelka ma Brassa i to dachowke ceramiczna...4 rok jest zielona a była ceglasta

A od kiedy Braas produkuje dachówkę ceramiczną... :o

Shadock
22-09-2003, 22:52
Mam ten sam dylemat. Faktycznie Euronit jest tańszy i w cenie swoich dachówek cementowych oferuje pokrycie farbą akrylową w każdej odmianie. W przypadku Braasa jedynie "droższe modele" sa pokrywane farbami akrylowymi, te tańsze malowane są farbami mineralnymi. Ciekawe, że pomimo posiadania przeze mnie płnej oferty Braasa nigdzie o tym nie wyczytałem.... :wink:
Które "tańsze modele" Braas'a nie są malowane farbami akrylowymi??? :o
Z tego co mi wiadomo, najtańsze modele Braas'a (celtycka 2,65 i grecka 2,72 wg katalogu producenta) są barwione w masie i dwukrotnie malowane farbą akrylową (powłoka z połyskiem - Lumino).
Droższe są barwione w masie i dwukrotnie malowane farbą akrylową.
Zaś Tegalit dodatkowo malowany jest lakierem bezbarwnym, ale też i cena 5,19 do 6,33 powala... 8)
Poza tym sama dachówka to nie wszystko... ważne są też dodatki wykończeniowe i tu... niespodzianka, niektóre elementy z Euronitu sa droższe od Braas'a :)
Reasumując odnoszę wrażenie, iż trzeba zrobić kalkulację dla każdego producenta i wtedy ocenić koszty.

Z resztą we wrześniowym numerze Muratora było porównanie dachówek cementowych. Miłej lektury...

A tak juz zupełnie na koniec... de gustibus... ;)

Artur_Cholys
23-09-2003, 20:13
Oto Shadoki podajcie materiały źródłowe w których jest napisane o tym że dachówka celtycka i grecka są malowane farbą akrylową.

Pozdrawiam przebywających na księżycu :wink:

Shadock
23-09-2003, 20:40
Oto Shadoki podajcie materiały źródłowe w których jest napisane o tym że dachówka celtycka i grecka są malowane farbą akrylową.


Voila:
1) Murator 9/2003
2) stona internetowa producenta BRAAS POLSKA - przykładowo:
http://www.braas-polska.com.pl/html/a3grecka.htm
"Braas Polska wprowadziła 1-go sierpnia 2002 r. do swojej oferty nową oryginalną dachówkę o nazwie "Grecka". Niepowtarzalny profil, łagodnie zaokrąglona przednia krawędź oraz kształt nawiązujący do tradycyjnych dachówek typu mnich-mniszka sprawiają, że jest to jedyny taki model na polskim rynku. Dzięki takim walorom Grecka może być stosowana zarówno na obiektach nowobudowanych, remontowanych, jak i zabytkowych a dachy nią pokryte stanowią ciekawe, współgrające z otoczeniem wykończenie budynków. Nowością a zarazem odpowiedzią na oczekiwania odbiorców jest nowoczesna powłoka polimerowo-akrylowa Lumino, którą pokryta jest dachówka Grecka. Nadaje ona dachówce większy jedwabisty połysk, poprzez co jej kolor jest bardziej intensywny i trwały. Zwiększa również jej odporność na zanieczyszczenia."
http://www.braas-polska.com.pl/html/info_tech_grecka.html
Materiał: naturalny piasek kwarcowy, cement, barwniki na bazie tlenków żelaza, powłoka polimerowo-akrylowa Lumino

A co do celtyckiej:
http://www.braas-polska.com.pl/html/a3celtycka.html

Pozdrawiam

sta28
23-09-2003, 21:58
Brass, Euronit... A polski Prodach ? 160 m kw. dachu (prosty, dwuspadowy) kosztował mnie ze wszystkim (dachówki krawędziowe, gąsiory i inne pierdułki) 5100 PLN...

jareg
24-09-2003, 16:35
miałem podobny dylemat, braas, czy eronit wybrałem.......nelskampa.
Zależało mi na podwójnej "S", braas odpadł ze względu na cenę przy podobnej jakości, mniałem brać eronita, ale zobaczyłem w takiej samej cenie nelskampa, który naturaną czerwień wydług mnie mniał ładniejszą niż eronit, na dachu leży już czwarty dzień, jest śliczny

august
24-09-2003, 16:54
jareg a gdzie kupiłeś tego nelskampa. I ile dostałeś upustu. Też nie mogę się zdecydować jaką dachówkę wybrać.

Artur_Cholys
24-09-2003, 20:47
Punkt dla Shadocków
Z księżyca widać lepiej dachy niż z ziemi.
Ciekawe jak się sprawdza faba polimerowo-akrylowa, stosowana jest dopiero od roku...
Euronit materiał także barwi w masie i pokrywa go podwójną warstwą farby akrylowej HDS
Wybór ciężki...
Jeśli chodzi o wymiary to euronit ma dłuższą o 4 mm dachówkę
wydaje się że cena zdecyduje
:roll:

24-09-2003, 21:05
nelskampa kupiłem w firmie Tadej tel. do nich 077 4169727 Chróścice woj. opolskie
cennik jaki zapłaciłem to;
dachówka podstawowa 2.20 zł ( 10 szt na 1m2 )
dachówka krawędziowa 13.65
gąsior podst 9.10
są to ceny po opuscie 15 % od cennika, dachówka importowana z Niemiec

jareg
24-09-2003, 21:08
ten wyżej to ja JAREG
pozdrawiam

mariusz07
25-09-2003, 16:26
Dachówki cementowe IBF czy Euronit - które waszym zdaniem są lepsze? Jakie macie doświadczenia z nimi?

mironmk
25-09-2003, 20:43
porównywałem rok temu - zdecydowanie lepiej (jakościowo) i (chyba cenowo wypadł Euronit. IBF poprawił się?

26-09-2003, 09:07
Ja też wybrałam EURONIT - cena i opinie jednak zdecydowanie lepsze o Euronicie. Jeśłi jednak dostaniesz dużo lepszą cenę na IBF, to warto się zastanowić. Ivette

magmi
26-09-2003, 10:11
Zawsze mnie dziwią te opinie o IBF.
Po szczegółowym obejrzeniu wielu dachówek na dachach i z bliska, w hurtowniach, dla mnie są to najlepiej wygladające dachówki cementowe. Nam jeszcze daleko do dachu i mam nadzieję, że będzie dachówka ceramiczna, ale gdybyśmy się jednak zdecydowali na cementową, to pewnie będzie to IBF.

Bordoś
26-09-2003, 10:30
Zgadzam się z magmi - My już kupiliśmy IBF-a (właśnie się montuje na dachu) bo cenowo przystępny a wygląda wg nas najlepiej chodzi o gładkość powierzchni i kolor a jakościowo taki sam jak inne dachówki betonowe - wybór uzależniny chyba tylko od gustu .
Agata

...
26-09-2003, 17:26
Witajcie!
IBF- pogodził moje i mężowskie potrzeby estetyczne, bo oferuje kolor, który nam obojgu spodobał się bezapelacyjnie i natychmiast (co akurat u nas czesto niebywałym było). A więc punkt dla IBF-u od nas. A kolor jest brązowawy, nazwany przez producenta wiśniowym.
Niemniej jednak nasz przyszły dekarz skrzywił sie na hasło IBF zamiast Brassa. Podobno niejedna dachówka chrupneła pod jego stopą.

Szukać nadal chcemy dobrej ceny na IBF. Dekarza jedynie trza posłać na szybki kurs do Akademii Delikatnych Kroków.

Przy okazji, może ktoś potrafi podać oferujących IBF-a w okolicy Poznania?
Pozdrówka
:lol:
MaJa - Żona Jankesa

rafi27
04-11-2003, 08:10
Stoję przed wyborem dachówki. Zdecydowałem się na betonową. Ale nie wiem czy inwestować w Braasa czy oszczędzić i kupić IBF lub Euronit.

Proszę uzytkowników powyższych marek o komentarze w tej sprawie. Sprawa jest pilna.
Dzięki za info

rafi27
04-11-2003, 08:32
Czy niekt nie ma dachówek cementowych na dachach. ????

Dave
04-11-2003, 09:05
Polecam Euronit. Tanszy od Braasa a nie tak przesadnie oszczedny jak IBF.

D.

rafi27
04-11-2003, 09:10
Dzięki Dave,
Może jeszcze ktoś ma jakieś doświadczenia. Jak się sprawują po kilku sezonach.

Dave
04-11-2003, 09:14
U mnie Euronit po 2 seoznach bez zadnego problemu.

D.

Tommco
04-11-2003, 09:15
Ja mam braasa i jestem bardzo zadowolony, ale decyzja nalezy do Ciebie......ja tez nie lubie takich decyzji.... :x

mironmk
04-11-2003, 09:45
wubierałem rok temu i euronit wypadł korzystniej, na razie jest oczywiście OK

04-11-2003, 11:19
Ja mam też brassa czerwoną celtycką. Kupowałam jakis miesiac temu i była promocja od brassa na ten model -10% dodatkowo ubezpieczenie domu na 1 rok.
Dodatkowo na pewno dostaniesz upust na od sprzedawcy to bedzie dobra cena.
Ja dostałam supre upust no ale podobno jestem dobra negocjatorką
Ekipa która robiła mi dach mowila ze Brass jest najlepszy a porównywalny Euronit natomiast IBF nierówno sie wypala od słonca i powstaja łaty (widziałam).
Z ekipy jestem bardzo zadowolona. Moge polecic jesli jestes z mazowieckiego

Pozdrawiam,
Kasia

04-11-2003, 11:34
Mam 3-ci sezon IBF czerwony, chciałem Brassa ale sprzedawca doradził uzasadniając,
nie "powtarzalny" kolor w kolejnych seriach produkcyjnych,
akcesoria (gąsiory, dachówki końcowe)nie zawsze w tym odcieniu co pozostałe dachówki,
z uwagi na duży popyt, reklamacje załatwiają b.długo.
Kupiłem IBF, dostałem 16%-wy upust, nie odbarwia się, jak narazie po trzech sezonach, nie było żadnych zastrzeżeń co koloru, dokupowałem jedną paletę dachówek z innej budowy. To było 3 lata temu może więc to juz historia.

rafi27
04-11-2003, 13:45
właśnie wracam z hurtowni, kupiłem sobie po 1 szt z podwójnej S IBF i Braasa, moim zdaniem IBF ma barddziej wyrazisty kolor. Braas jest jakiś matowy, muszę je umyć i wtedy porównam.
Najbardziej mnie interesuje jak wygląda kolorystyka po kilku sezonach. Czy się odbarwia czy nie, i czy kolor się wypłykuje.
Dzięki za dotychczasowe posty i czekam na inne opinie

Majka
04-11-2003, 14:18
Mamy Braasa, polożony kilka lat temu. Kolor nie może się wyplukiwać :o , przecież jest barwiona w masie, też nie blednie. Od strony północnej po 4 latach pojawił się lekki zielony nalot /u sąsiadów z czerwona dachówką ceramiczną - pojawił się po roku/.
Innych dachówek nie stosowalismy, więc nie mogę ich porównać :roll:

rafi27
04-11-2003, 20:52
Różnica pomiędzy Braasem a IBF czy Euronit to ok 2500 zł. Myślicie że warto zaryzykować z IBF. To trochę mniej znana firma co nie oznacza że gorsza.

KARO1
06-11-2003, 07:42
Zauważcie ze jak przełamiecie po jednej dachówce różnych firm to tylko Brass jes barwiony również w środku a inne tylko zewnątrz.
Ja wybrałam Brassa chociaz przyznam że kolorystycznie nie bardzo mi sie podoba wczesniej chciałam IBF. Wybrałam Brassa ze względu na jakość.
Moi "dachowcy" mówili ze wg nich najlepszy jest Brass i porównywalny Euronit.

Dave
06-11-2003, 08:37
Przesadzasz. Wszystkie dachowki barwione sa w masie. Tak robi Braas i tak robi tez Euronit ktorego mam i ktore przelamane widzialem wielokrotnie i tak robi tez chyba IBF. Wszystkie sa porownywalne jakosciowo choc ze wzgledu na cene IBF musial wprowadzic pewne uproszczenia (typu krotsze boki dachowek skrajnych, skromniejsze ozebrowanie spodnie). Nie znaczy to ze IBF jest zly. Jest uproszczony ale komus moze sie to podobac.

D.

ewelina
06-11-2003, 12:46
dwa lata temu miałam ten sam problem, robiłam dość gruntowne rozeznanie i jednak wybrałam Braas.

Arek99
07-11-2003, 06:17
do zwolenników IBF
sąsiedzi mojego ojca mają dwa dachy z IBF położone ok. 8 lat temu: kolor teraz jest nieco wyblaknięty, od strony północnej, niezacienionej pojawił się zielony nalot, a dodatkowo u jednego z nich pojawiły się odpryski na kilkunastu/kilkudziesięciu dachówkach - wiosną tego roku, chyba w ramach gwarancji firma wymieniała te wadliwe dachówki. Obok jest dach z UniBetu kładziony w tym samym czasie - kolor nieznacznie wyblakł, ale poza tym ok. Ja chyba zdecyduję się na Brassa - celtycka czerwona

Teska
07-11-2003, 16:29
ja mam euronit brazowa, jest ok...zerknij w dzienniku zobaczysz jak wyglada po 2 latach...u znajomych na brasie jest zieolony nalot...

Leszko
07-11-2003, 18:36
Ja mam Euronit ,trochę czasu zeszło aby się zdecydować na którą dachówkę. Patrz też na cenę dodatków do dachówek u mnie wyszło
40%dachówka-60%dodatki na całość wynegocjowałem 17% upustu od ceny katalogowej ,jestem w 100-tu%zadowolony.

Daark
07-11-2003, 22:03
Myślę, że wybór powinieneś ograniczyć do braasa i euronitu. Jakościowo są podobne, długoletnie doświadczenie firm też podobne, nie próbuj na sobie testować nowinek. Porównywałem "podwójne S" - dachówki braasa były trochę grubsze i na nie się zdecydowałem - powodzenia

bilbo
08-11-2003, 00:39
A jak Wam wypadły porównania dachówki cementowej z ceramiczną?
Ile to taniej wychodzi?

Leszko
09-11-2003, 11:45
A jak Wam wypadły porównania dachówki cementowej z ceramiczną?
Ile to taniej wychodzi?Ceramiczna zdecydowanie droższa ,a gwarancje mają podobne (minimum 30 lat)

bilbo
09-11-2003, 12:03
Taką świadomość, że ceramiczna jest droższa to oczywiście mam. Czy zdecydowanie to właśnie pewien nie jestem. Ktoś może się podzielić jakimiś konkretnymi sumami, wynikającymi z zlecanych wycen ich dachów?
My naszego jeszcze do wycen nie złożyliśmy. Na razie walczymy z fundamentami. Ale ciekawość sumy za dach już nas zżera. Wkrótce pobiegamy po firmach od dachówke. Jak tylko dowiemy się czegoś, to napiszemy.

pozdrawiam
Robert

Jezier
09-11-2003, 14:42
U mnie było tak
Brass - ok 11 tys.
Tańsza ceramiczna - 16 tys.
Nabrałem przekonania, że na ceramiczny dach musiałbym wydać o 50% więcej.

rafi27
10-11-2003, 08:49
U mnie porównanie wypadło podobmnie jak u jeziera. A jak porównasz to do IBF albo Euronitu to wychodzi jeszcze taniej. Widzę ż e zdecyfowanie preferujecie Euronit niż IBF. Hmmm, muszę kupić jeszcze Euronit i porównać.
Dzięki za posty i czekam na nowe. Decyzję musze podjąc w przyszłym tygodniu.

uszek
10-11-2003, 14:37
Ja mam u siebie czeską dachówkę czarna lakierowaną, jest bomba. Wcale nie wyszło dużo drożej niż cementowa, a ceramika to ceramika, nie mowiąc już o tym że na dachówkach cementowych ze względu na dużą chropowatość jak już ktoś wyżej napisał po dłuższym/krótszym okresie pojawia się zielony mech !!! od strony północnej. Przy dachówce ceramicznej a do tego lakierowanej mozna o tym zapomnieć. Sprawdzcie ceny TONDACHu naprawdę nie są strasznie wygórowane, problem tylko polega na tym że mozna ją dostac właściwie tylko na południu Polski.

10-11-2003, 17:41
hehe "uszek" dobre. W gazetach, m.in. w muratorze piszą, że "zielony mech" pojawia się własnie na dachowkach ceramicznych a zdecydowanie rzadziej na dachówkach cementowych. No chyba, że ty masz specjalną dachówke ceramiczną ;-).
Zresztą polecam wyjazd nad morze (najlepiej Sopot i okolice promenady) i osobista ocenę, która z dachówke "łapie" zielony mech. I raczej nie bedzie to cementowa ;-).

Leszko
10-11-2003, 19:23
hehe "uszek" dobre. W gazetach, m.in. w muratorze piszą, że "zielony mech" pojawia się własnie na dachowkach ceramicznych a zdecydowanie rzadziej na dachówkach cementowych. No chyba, że ty masz specjalną dachówke ceramiczną ;-).
Zresztą polecam wyjazd nad morze (najlepiej Sopot i okolice promenady) i osobista ocenę, która z dachówke "łapie" zielony mech. I raczej nie bedzie to cementowa ;-).
Zgadzam się z opinią GOŚCIA obok mnie jest od dwóch lat dach kryty ceramiką i już zielenieje od północy (żadnych drzew w około)[/b]

Jaroma
11-11-2003, 05:55
A co sądzicie o dachówce cementowej Unibet lub Martens ?
Jaroma

Macius
11-11-2003, 20:02
Kupilem i polozylem IBF w tym roku. Super jakosc, super kolor ( ceglasty ) i 30 lat gwarancji !!! Tak wiec odbarwienia i odpryski mnie nie interesuja. Na 150 m˛ dachu 20 % rabatu od aktualnych cen.
Tansze nawet od blachodachowki.

12-11-2003, 08:29
Miły Gościu ja dalej podtrzymuję to co napisałem, na dachowkach ceramicznych lakierowanych, o mchu mozna właściwie zapomnieć, jeżeli mówisz o mchu to przyglądnij się czy są to dachówki lakierowane, zapewne nie. Wiadomo, że mech pojawia się w dużej mierze jako efekt zatrzymywania się różnych zanieczyszczeń na dachówce, a jest to związane z nierównością powierzchni dachówki i nie ma się chyba co sprzeczać że dachówki lakierowane są bardziej "śliskie" i równe niż cementowe :evil:

wasanna
12-11-2003, 08:48
Mam zamiar kupić IBF, cena 20,60 PLN za metr kw., dla mnie rewelacja.

Leszko
12-11-2003, 16:41
Mam zamiar kupić IBF, cena 20,60 PLN za metr kw., dla mnie rewelacja.
Zorientuj się ile zapłacisz za dodatki , bo dachówka to nie wszystko.

12-11-2003, 19:32
Miły "uszku", teoria, teorią, a ja naprawde zapraszam Ciebie do Sopotu, abyś przyjrzał się które dachówki zielenieją. Sopot jak mało ktore miejsce w naszym kraju od lat "miał" dachówki. Tam będziesz miał przegląd kilku, kilkunastoletnich dachówek, zarówno cementowych jak i ceramicznych.
Zielenienie dachu związane jest z drobnoustrojami (glonami), które musza sie czymś zywić. Byc moze, droższe, ceramiczne lepiej im smakuja ;-) . Uwierz mi, mówienie, że dachówki cementowe bardziej zielenieją od ceramicznych, jest delikatnie mówiąc GRUBYM nieporozumieniem. Co zresztą potwierdza zarówno Murator (Nr 8 lub 9 z br.) jak i inne preriodyki zajmujące sie budownictwem.

12-11-2003, 19:34
Mam zamiar kupić IBF, cena 20,60 PLN za metr kw., dla mnie rewelacja.

Nie żebym reklamował Brassa, ale ostatnio w hurtwoniach jest duża promocja - mozna wywalczyć do 20% upustu na celtycką (z powłoką Lumino), czyli cena schodzi do rownych 2 zł za m2.

bilbo
12-11-2003, 22:37
Jedno jest pewne - na blachodachówkę nie damy się namówić, choćbyśmy mieli mieszkać 2 lata pod dechami krytymi papą. Ale betonowa dachówka coraz bardziej nas przekonuje.
- Wygląda dobrze.
- Jej zywotność powyżej 50 lat raczej nas nie interesuje.
- Jest tańsza raczej. Gdyby było inaczej badzro silny argument 'co ceramika to ceramika' nie pozwoliłby jej zaistnieć.

Tak więc z chęcią dowiemy się cen za nasz dach tak od Brassa jak i od IBF a i o ceramiczną zapytamy.
Damy znać tutaj.

pozdrawiam
Robert

13-11-2003, 15:40
To że dachówki zielenieją to nie jest wina dachówek.
Jeżeli dom Wasz stoi w pobliżu drzew iglastych to każda dachówka wcześniej czy później porośnie mchem.
Tak samo jeśli chodzi o wyblaknięcie. Słońce, deszcz i mróz prowadzi do zmiany koloru. Jedynie dobra dachówka wyblaknie równo oby nie porobiły się łaty i nierówności

wiaterek
13-11-2003, 16:50
ja mam od rku euronit - jest bezbledny. kolor: grafit, do tego wszystko pod kolor: rynny, obróbki blacharskie wszystko z Lindaba. pasuje extra, na razie nie mam jeszcze tynku, ale bedzie w odcieniu szarym z domieszka niebieskiego w dwoch odcieniach - to dopiero bedzie efekt.
kiedy wybieralem, wahalem sie miedzy brasem, unibetem, prodachem i euronitem i wybralem ten ostatni bo: bras produkowany w Polsce to nie to samo co importowany klka lat temu, unibet i prodach nie odpowiadaly mi jakosciowo, tak wiec pozostal euronit - dobra jakosc, kolor na jakim mi zalezalo i przystepna cena, wynegocjowalem naprawde dobra cene. polecam. pozdr. Wit :wink:

rafi27
18-11-2003, 07:00
Ja kupiłem jedną dachówkę Euronitu, i wiecie co jest do kitu. Albo dostałem taką sztukę albo tak mają wszystkie. Powierzchnia jest chropowata o gładkości można zapomnieć. Jak porówna sie to do Braasa czy IBF to wygląda jak odpad z produkcji (może tak jest???). Muszę tam zajechać i zapytać jeszcze raz czy tak jest. Jak do tej pory moim faworytem jest IBF. Jest nieco droższy niż Euronit ale jeszcze powalczę o ceny.
Mój głos w dyskusji zielenieje czy nie. Oczywiście że tak. Moi znajomi mają dachówkę ceramiczną, angoba i po 2 sezonach od strony półnosnej jest zieloniutka. Zresztą już to ktoś powiedział, Murator wyraźnie mówi że wszystkie zielenieją kwestia czasu. Nie ma rady co 2 lata Karcher i na dach.

W-waBiker
18-11-2003, 07:23
A jak to wychodzi cenowo w stosunku do blachodachówki??Mam na myśli dachówke cementową bo ceramiczna to wiadomo, że sporo droższa...A poza tym jak z robocizną???Ile jest droższe położenie dachówki niż położenie balchodachówki???Może ktoś z was robił takie rozeznanie:blachodachówka czy dachówka cementowa???

KARO1
18-11-2003, 07:47
Jeśli chodzi o wybór materiału to zależy od skoplikowania dachu. Mój dach jest bardzo skomplikowany więc cena blachy była porównywalna z dachówką.
Jeśli chodzi o robociznę to położenie blachy jest średnio o połowę tańsza od położenia dachówki.
Ja zdecydowałam sie na dachówkę i wyszło mnie o ok. 5 000 drożej od blachy.
No ale podobno "najlepsza blachodachówka jedt gorsza od najgorszej dachówki"

rafi27
18-11-2003, 09:24
Zgadzam się z przedmówcą. Jeżeli dach jest skomplikowany wtedy jest duzo odpadów co powoduje że trzeba zamówić o wiele więcej materiału. I wtedy cena jest porównywalna do dachówki cementowej. Mieszkałem przez pwenien czas w domu w którym była położona blachodachówka. Jak padał deszcz albo śnieg ustawienie anteny (bo wiatr ją przestawił) groziło smiercią lub trwałym kalectwem.
Dachówka zdecydowanie!!!

Gesiu
20-01-2004, 08:20
rafi jaka dachówkę wybrales w koncu?

rafi27
20-01-2004, 10:29
wybrałem IBF z kilku względów:
- gwarancja ta sama
- cena niższa niż w Brasie,
- powierzchnia dachówki była bardziej gładka i równa
- bezproblemowe załatwiania spraw gwarancyjnych, zwrotu uszkodzonych lub nadmiaru ponieważ moja hurtownia ma to na stania a Brass jest sprowadzany to tez o czymś świadczy.

S.P.
20-01-2004, 12:02
Ja również, z dokładnie tych samych powodów. I mam nadzieję, że się nie rozczaruję.

henzo
20-01-2004, 12:17
Brass Grecka. Jest to ostatni dzwonek na upusty. W MARCU ceny będą
szly w górę. Walcz o upusty.

KrasnaLL
20-01-2004, 12:39
A ja mam niemieckiego Nelskampa. Szukałem koloru szarego i jak wycenili mi Euronita i Braasa (złodzieje za kolor szary każą sobie płacić 30%) to nie miałem innego wyboru. Majster powiedział że jak pracuje tyle lat na dachach to nie pracował przy tak twardej dachówce. I ogólnie ocanił ją jako produkt dobrej jakości. Ale to jest tylko jego ocena, wiec....??
A dachówka wygląda tak:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=15236&q=kraraf&k=2

ecaho
28-01-2004, 08:41
Witam
mam problem z wyborem dachowki betonowej na moj dach :D
dostalem oferte dachowki sprowadzanej z Niemiec Nelskamp w lepszej ofercie cenowej niz Braas i nie wiem jak one maja sie do siebie.Gwarancja na obie to 30 lat,takie same warunki jesli chodzi o usuwanie szkod w czasie trwania gwarancji, jedyne roznice to to ze Braas ma znacznie wiecej punktow sprzedazy w calej Polsce, jest bardziej znana( 90 %) rynku jest ich
Dachowke Nelskampa produkuje sie w kilku fabrykach w Niemczech i przywozi do Polski w dodatku w lepszej cenie niz Braasa
Czy wybrac Niemieckiego Nelskampa czy Braasa bo jest bardziej znany?
z gory dziekuje za rade :wink:

30-01-2004, 12:28
Zdecydowanie NELSKAMP, nie dość że tańszy to o wiele lepiej wykonany. Chyba że kupi Pan Braasa produkowanego w Niemczech? Po prostu maszyny firmy Braas są już wybite i dachówkamoże być krzywa (takie są opinie dekarzy), natomiast NELSKAMP nawet cementowy (bo jest też ceramiczny) ma wiekszy wybór kolorów (21 kolorów w cemencie) i jest o wiele trwalszy. Proponuję zajrzeć na stronę www.nelskamp.de i tam znajdzie pan wiele ciekawych informacji o tej dachówce. POza tym firma Braas wypuścila swego czasu dachówki typu CELTYCKA itp. z których farba spływa jeszcze przed położeniem dachu. I jest bardzo cienka.
Pozdrawiam i życzę udanego wyboru

ara
31-01-2004, 15:23
Mając na uwadze te dwie oferty wybraliśmy Braasa.
Powód był prosty:wysoki udział procentowy w sprzedaży, dostępność serwisu. A co za tym idzie- większe szanse na dokupienie pojedynczych dachówek tej samej maści w firmie, która nieżle radzi sobie na rynku i być może nie ulotni się stąd jak kamfora.... :P

byle jaki
02-02-2004, 10:53
Mając na uwadze te dwie oferty wybraliśmy Braasa.
Powód był prosty:wysoki udział procentowy w sprzedaży, dostępność serwisu. A co za tym idzie- większe szanse na dokupienie pojedynczych dachówek tej samej maści w firmie, która nieżle radzi sobie na rynku i być może nie ulotni się stąd jak kamfora.... :P


Proszę zauważyć, jaka jest jakość dachówki BRAAS a jaka NELSKAMPA, a co do serwisu i dokupienia pojedynczych sztuk, to hurtownie które sprzedają NELSKAMPA zawsze mają kilka dachówek więcej na stanie i są przygotowane na takie niespodzianki. A jakie znaczenie przy wyborze dachówki ma :wysoki udział procentowy w sprzedaży?? A może właśnie inwestor chciałby mieć coś innego na dachu niż oklepany i fatalnie wykonany braas

03-02-2004, 09:38
Proszę zauważyć, jaka jest jakość dachówki BRAAS a jaka NELSKAMPA, a co do serwisu i dokupienia pojedynczych sztuk, to hurtownie które sprzedają NELSKAMPA zawsze mają kilka dachówek więcej na stanie i są przygotowane na takie niespodzianki.

A łyżka na to niemożliwe :-?
Jak mi pokażesz hurtownię, która ma na stanie w każdej chwili 20-70
dachówek każdego rodzaju i w każdym kolorze, to będę ją polecał
każdemu. I mówię tu o dachówkach _podstawowych_ a nie specjalnych
typu zakończenia gąsiorów, wywietrzniki itp. Sprawdzone empirycznie
w dużych hurtowniach na Śląsku.

03-02-2004, 10:09
Proszę zauważyć, jaka jest jakość dachówki BRAAS a jaka NELSKAMPA, a co do serwisu i dokupienia pojedynczych sztuk, to hurtownie które sprzedają NELSKAMPA zawsze mają kilka dachówek więcej na stanie i są przygotowane na takie niespodzianki.

A łyżka na to niemożliwe :-?
Jak mi pokażesz hurtownię, która ma na stanie w każdej chwili 20-70
dachówek każdego rodzaju i w każdym kolorze, to będę ją polecał
każdemu. I mówię tu o dachówkach _podstawowych_ a nie specjalnych
typu zakończenia gąsiorów, wywietrzniki itp. Sprawdzone empirycznie
w dużych hurtowniach na Śląsku.


Hurtownia TADEJ w Chróścicach
Hurtownia OERLICH SPEDITIONA w Malni koło Opola
Hurtownia LECH BUD we wRocłąwiu

to tylko przykłady

ryby
05-02-2004, 17:15
Hallo, własciciele dachów z Braasem i Euronitem.

Od ostatniego wpisu minęło pół roku więc spróbuje odświerzyć temat. Tym bardziej, że stoję obecnie przed tym samym problemem.
Dodatkowym utrudnieniem w ostatecznym wyborze jest to, że cena jest dokładnie taka sama.
W przypadku Braasa model - celtycka natomiast przy Euronicie - profil S. Kolor brąz lub czarny.

Jak u was wyglądają te dachóweczki?
pozdrówka.

Leszek T.
05-02-2004, 18:01
Ja zdecydowałem się na Euronit. Głównie kierowała mną cena.Beązowa była w tej samej cenie co ceglasta, sprzedali mi za 19 zł/m(podwójna S Extra).Układa sie dobrze,(jeszcze nie skończyłem), można smiało po niej chodzić,dobrze się docina i wierci.Dodatki nie są takie drogie jak brasa. Wieć mysle,że Euronit.

ryby
05-02-2004, 18:05
Dodatki nie są takie drogie jak brasa. Wieć mysle,że Euronit.

Leszku, dziękuję za opinię. "Problem" w tym, że cenę mam identyczną zarówno na dachówke podstawową jak i na skrajne czy gąsiory.

Cz.
05-02-2004, 18:34
mam Euronit'a, leży już prawie pół roku.
jak podejmowałem decyzję to Braas był droższy o około 1,5 kzł na całym dachu. Ale nie tylko dlatego wybrałem E.
1. przedstawiciel B. nawet się nie pofatygował zadzwonić coby przekonać mnie do tych 1,5 kzł więcej ( w hurtowni to wiedzieli tylko tyle o ile )
2. pół roku czasu miałem na pytania, szukanie, czytanie o jakości itd.,
Uważam, że E. i B. to produkty z tej samej półki.

A tak notabene, pewnie panowie z B. trochę zmiękli, skoro ceny są jużtakie same w E. i B. :wink:

Co nie wybierzesz będzie OK. zadbaj aby fachowcy dobrze położyli ten dach. To duuuużo ważniejsze niż wybór E. czy B.

Cz.

Leszek T.
05-02-2004, 18:38
Tzn. ja za gąsiory płacę po ok. 9 zł,a za krańcowe po 14 zł. tylko te denka gąsiorów są drogie chyba po 50 zł/szt. Jeszcze ich nie zamówiłem. Nie wiem jak to rozumieć,że Ty masz tą samą cenę na wszystko?

ryby
05-02-2004, 18:45
Euronit: gąsior: 8.23 + vat, skrajne 12.60 + vat
podstawowa S: 1.97 + vat

Braas: gąsior 9.05 + vat, skrajne 13.68 + vat
podstawowa Celtycka: 2.00 + vat

Przy powierzchni dachu 165m2 ostateczna różnica w cenia za całość materiału wynosi 200 złotych na korzyśc Euronitu.
Ale biorąc pod uwagę cały koszt, to 200 zł jest naprawdę niewiele.

ryby
05-02-2004, 20:39
A co z tą powłoką Lumino, która jest w Braasie?. Sprawdza się?

Arek99
06-02-2004, 07:41
Właśnie położyłem Brassa (celtycka czerwona), no prawie, została jeszcze obróbka kominów i gąsiory. Nie było problemów z układaniem - równy i gładki. Jedyne zatrzeżenia to ta powłoka - z daleka wygląda bardzo ładnie, ale przy samym rozładunku a potem układaniu, powłoka ta jest bardzo podatna na obtarcia i zarysowania. Często, gęsto dachówki są w paletach posklejane ze sobą (nie wiem czy to z powodu farby, czy mrozu) i samo oderwanie ich od siebie powoduje potem białe plamki/obtarcia. Druga wada to kruchość dachówki - trzeba b.uważać zwłaszcza przy krawędziówkach, ale generalnie jestem zadowolony, z dołu wygląda super. Zobaczymy jak będzie w trakcie użytkowania.

budowlanka
06-02-2004, 09:21
Euronit: gąsior: 8.23 + vat, skrajne 12.60 + vat
podstawowa S: 1.97 + vat

Braas: gąsior 9.05 + vat, skrajne 13.68 + vat
podstawowa Celtycka: 2.00 + vat

Przy powierzchni dachu 165m2 ostateczna różnica w cenia za całość materiału wynosi 200 złotych na korzyśc Euronitu.
Ale biorąc pod uwagę cały koszt, to 200 zł jest naprawdę niewiele.


A gdzie kupiłeś Euronit w takich cenach? I jaki to profil: S czy Extra?

mariowu
06-02-2004, 10:08
Też miałem ten problem ale tylko w Brasie widziałem gercką
W mojej okolici 100% dachów w nowych domkach jest pokryte celtycką bądz podwójne s,a ja chcę coś innego zarówno w kształcie i kolorze
wybór GERCKA CZARNA
Koszt: 8500,00 za dach dwuspadowy 200m2(komplet dachówka podstawowa gąsior krańcowa obróbka komina wróblówka wszystkie zaczepy taśmy uszczelniające i folia wysokoparoprzepuszczalna)

ryby
06-02-2004, 16:09
[/quote]
A gdzie kupiłeś Euronit w takich cenach? I jaki to profil: S czy Extra?[/quote]

jest to Profil S. kupiony w Poznaniu, z b.dobrym rabatem :wink:

tatanka26
06-02-2004, 21:40
Moze ktoś podpowie w takim temacie?

michalus
06-02-2004, 22:49
mam Von Millera angobe kasztan, kupilem na wiosne po atrakcyjnej cenie,jestem bardzo zadowolony, polecam. Jest bardzo rowna bez uszkodzen,w calej partii byla jedna uszkodzona dachowka :) Dekarze bardzo sie o nie pochlebnie wyrazali
pozdrawiam Michalus

06-02-2004, 22:52
Przede wszystkim obejrzyj i porownej dachy pokryte tymi dachowkami. Ja "wyleczylem" sie z Mullera gdy na targach w Poznaniu przedstawiciel producenta osobiscie mi powiedzial, ze konstrukcja pod dachowki musi byc idealna bo dachowki sa bardzo dokladnie wykonane i maja ciasne zamki. Nie rownosci w konstrukcji dachu moga sprawiac, ze poszczegolne dachowki nie beda ze soba dobrze pasowaly i powstana szpary w dachu. Ja wolalem nie ryzykowac bo krokwie sa jakie sa.
Ostatecznie zdecydowalem sie na zupelnie inne rozwiazania bo dachowke cementowa Braasa i... wyglada super.

michalus
06-02-2004, 23:00
gosciu ja od nikogo nie slyszalem, ja tą dachowke po prostu mam,co ktos powiedzial to nie jest zaden argument. Nie bylo z nia zadnego problemu przy ukladaniu. klada sie idealnie choc dach mam ,,normalny" Ale jak komus sie podoba cementowa to o gustach sie nie dyskutuje
pozdrawiam Michalus

07-02-2004, 07:10
Michaluz daj sobie na luz. Najwazniejsze jest Twoje dobre samopoczucie. Dla mnie dachowka Mullera wzieta do reki robi wrazenie bardzo porzadnej, szczegolnie angoba, ale juz na dachu wyglada kiepsko. Kolor kasztanowy - zbyt nienaturalny - mocno odcina sie od otoczenia, a profile holenderskiej sa tak agresywne, ze plaszczyzna dachu wyglada jak poszatkowana. Badz tak mily i pozwol mi pozostac przy tej opinii, bo o gustach sie nie dyskutuje. Pozdrowienia.

Sławek Winiarski
07-02-2004, 08:36
Witaj.
Ja mam na dachu Wiekora renesansowa L15 czarna angoba szlachetna.
Konstrukcję jak i pokrycie robiliśmy sami (mam jeszcze dwóch braci :D )
Nie układałem jeszcze dachówki Muller, zato układałem Brasa to prawda że cementówkę układa się łatwiej ale jest to spowodowane tym że niema zamków :-?
Podsumowując jeżeli jest dobrze ołacony (właściwe i dokładne rozstawy) dach to niema żadnych problemów z układaniem dachówki ceramicznej.
Jeżeli "fachowcy " zrobią bardzo krzywy dach to będzie to widać na każdej dachówce. :D
Pozdrawiam

mik99
07-02-2004, 09:55
Porównywałem trzech producentów: Braas, Euronit i IBF, az decydowałem się na tego trzeciego, jakość podobna, dla mnie nawet taka sama, a cenowo jednak niżej.

znawca
07-02-2004, 09:56
Jeśli chodzi o Wiekora, to trzeba żadać od sprzedajacego dowodu,że jest to pierwszy gatunek, bo wypuszczają II gatunek jako pierwszy a wiadomo, na drugi nie ma reklamcji. Jeśli chodzi o Mullera, to dachy z tej dachówki wygladają bombowo, w mojej okolicy są dwa (kasztan) i naprawde są widoczne. Więc na 1000000% polecam Mullera

urbit
07-02-2004, 11:09
Tylko roben!

07-02-2004, 12:12
Tak tak, Roben takie samo dziadostwo jak WIEKOR!!!!!!!!!!!!

ryby
07-02-2004, 12:31
mik99
jak cena na Ibf ma sie do cen , które ja dostałem na Braasa i Euronit?

ps. wiesz coś na temat BK, przesłałem ci na priv w ubiegłym tygodniu.

tola
07-02-2004, 18:21
na moim dachu 320m leży podwójne "s" z EURONITU. Cena niższa od BRASSA, jakość na pewno nie gorsza. Pytałam fachowców od układania, czyli dość obiektywnych - byli za EURONITEM. Pozdrawiam :wink:

tola
07-02-2004, 18:25
Dodam iż dostałam 13% rabatu!

07-02-2004, 18:38
Tak tak, Roben takie samo dziadostwo jak WIEKOR!!!!!!!!!!!!

A ty gościu cum masz pokryty dach ETERNITEM? :lol: :lol: :wink:

gaga2
07-02-2004, 18:45
ja mogę polecić Wiekor holenderka narvik, tylko teraz mogła zdrożeć, bo jest sprowadzana z Holandii. Dach jest piękny i bardzo oryginalny. Brak zastrzeżeń do jakości. Tylko mała uwaga - zabrakło nam jednej palety i musieliśmy na mią czekać ok. 4 tygodni. Ale to już jest taka uroda dachówki mało popularnej na rynku ;)
Pozdrawiam,
gaga2

mik99
07-02-2004, 23:09
mik99
jak cena na Ibf ma sie do cen , które ja dostałem na Braasa i Euronit?

ps. wiesz coś na temat BK, przesłałem ci na priv w ubiegłym tygodniu.
Tak wiem, ale ceny jakie mogę wyegzekwować dotyczą tylko okolic Warszawy, niestety.

mik99
07-02-2004, 23:15
Przy okazji jeśli można: mam pytanko jeszcze co do cen robocizny, proszę podzielenie się doświadczeniami: cena za układanie naszych dachów z metra plus obróbki.

AgnesK
08-02-2004, 11:30
Nasza ekipa chce 20 zł/m2 ze wszystkimi obróbkami.

mik99
08-02-2004, 18:12
Dzięki AgnesK ,
proszę też innych doświdczonych o kontakt i wymianę informacji.

ryby
08-02-2004, 18:20
U mnie jedna z ekip wyceniła robociznę za położenie więźby, belek stropu drewnianego oraz całośc prac związanych z położeniem dachówki i rynien na 56zł/m2. (dach 187m2 dwuspadowy - całość 10 550)
Ale na razie czekam na inne wyceny.

AgnesK
08-02-2004, 19:05
Za konstrukcję dachu życzą sobie 21 zł/m2. Szukam dalej.....

Andrzejzs
08-02-2004, 20:25
Moje notowania więźba 25/m2 pokrycie 25/m2. Ekipa 2 - 17/m2więźba, 22/m2 -pokrycie, Ekipa3 30/m2 za wszystko. Szukam dalej :wink:
pozdr

mariusz r
09-02-2004, 10:52
Ja wiem którą dachówkę chcę kupić!Nie zamierzam zestawiać cementowa kontra ceramika!Interesuje mnie już tylko porównanie dzięki Wam IBF-u z Euronitem.(sam chcę nabyć grafitową)!Na zasadzie:
sama dachówka(podczas montażu,po roku i dłużej-opinje? itp.)
ich reakcje na czynniki atmosferyczne?
ceny w dodatkach ?

Inne uwagi chętnie też przeczytam,a jesli chodzi o cenę to podobnie się to kalkuluje!!
P.S.Dziwi mnie fakt,że Euronit ma skład w Szczecinie,a tworzy to problem dla miejscowych w dostawach,w przeciwieństwię do IBF-u który się transportuje z odleglejszych stron i dostawa jest gratis??

Dziękuję za pomoc!!! :wink:

mariusz r
09-02-2004, 10:53
Ja wiem którą dachówkę chcę kupić!Nie zamierzam zestawiać cementowa kontra ceramika!Interesuje mnie już tylko porównanie dzięki Wam IBF-u z Euronitem.(sam chcę nabyć grafitową)!Na zasadzie:
sama dachówka(podczas montażu,po roku i dłużej-opinje? itp.)
ich reakcje na czynniki atmosferyczne?
ceny w dodatkach ?

Inne uwagi chętnie też przeczytam,a jesli chodzi o cenę to podobnie się to kalkuluje!!
P.S.Dziwi mnie fakt,że Euronit ma skład w Szczecinie,a tworzy to problem dla miejscowych w dostawach,w przeciwieństwię do IBF-u który się transportuje z odleglejszych stron i dostawa jest gratis??

Dziękuję za pomoc!!! :wink:

09-02-2004, 11:24
Wiem,że przy tych samych połaciach dachu w ptrzypadku IBF-u dodatki na ok.260 m.kw. są tańsze o 1000zł.(ale dachówkę kupiłem 3 grosze drożej od Euronit-u za 1.93 netto)
Co do samej dachówki przy obróbkach wykonawca nie narzekał.
Jeśli chodzi o samą dachówkę to za parę lat się okaże czy to słuszny był wybór???Ale powiem,że bardzo istotny jest sposób wentylacji!!I nigdy nie bierzcie folii mniej niż 3-warstwy!!!!
Sam problem miałem w IBF-ie z rodzajem dachówki między podwójną S a podwójną rzymską też grafit ale wybrłem tę 2-ą.
A pozdrawiam Sasz :wink:

EURONITHANDLOWIEC
09-02-2004, 11:35
Proponuję poprosić w hurtowni która sprzedaje EURONIT i IBF o adresy budów, aby samemu się przekonać która wyglada lepiej. Moja firma handluje EURONITEM od 98 roku, są dachy położone w 99 roku i wygladają jak położone wczoraj. Na stronie internetowej EURONITU są chyba pokazane dachy wykonane. Z opinii dekarzy wynika, że euronit jest dachówką gładszą, twardszą i dokładniej wykonaną. To też dlatego że Euronit ma nowsze maszyny niż IBF i dlatego dachówka wygląda ładniej. NIestety w cenie IBF jest tańszy niż w Euronit. Ale proponuję pojeździć po budowach. Tak zawsze mówię swoim klientom, bo lepiej ogladać już dachówkę na gotowym dachu niż w ręku.
Pozdrawiam i jestem ciekawa co zadecydujesz.

pirat
09-02-2004, 14:19
post goscia : Przede wszystkim obejrzyj i porownej dachy pokryte tymi dachowkami. Ja "wyleczylem" sie z Mullera gdy na targach w Poznaniu przedstawiciel producenta osobiscie mi powiedzial, ze konstrukcja pod dachowki musi byc idealna bo dachowki sa bardzo dokladnie wykonane i maja ciasne zamk po mojemu to zaleta a nie wada dachówki ze jest szczelna !!! i dokładnie zrobiona ...sam mam dachówę Mullera angoba kasztan holenderska płaska kupiona na wiosnę 2003 i wygląda super, dekarze ją chwalili ze solidnie zrobiona i równa kładła się bardzo dobrze ...a ktoś znów pisze Dla mnie dachowka Mullera wzieta do reki robi wrazenie bardzo porzadnej, szczegolnie angoba, ale juz na dachu wyglada kiepsko. Kolor kasztanowy - zbyt nienaturalny - mocno odcina sie od otoczenia, a profile holenderskiej sa tak agresywne, ze plaszczyzna dachu wyglada jak poszatkowana. ...dodam że gust jest jak d...a każdy ma swoją ..z tym ze wg mnie na dachu wyglada super ..a kolor jest inny i sie wyróznia Kasztan ma inny odcien od kasztanów np ROBEN-a. mam MULLERA i polecam !!!

09-02-2004, 18:50
Samą dachówkę pozostawię mariuszowi do wyboru ,a ja skupię się na reklamacjach związanych z IBF-em otóż Pan ((^&$%#@~#~+ przedsawiciel handl. na zachpom. wykazał się prawie 2-letnią ignorancją na mój problem związany z dachem(w jednej palecie znajdowały się przebarwione dachówki) !!Gdyby nie honorowa postawa sprzedawcy(sam dokonał wymiany,zwłaszcza,że dostawa była bezpośrednio od producenta)to dziś pewno zakończyło by się to przykre doświadczenie zapewne w sądzie!!Daszek jest ok! ale niesmak pozostał.

lukaka
12-02-2004, 12:36
Podnosze wątek ponieważ mam ten sam problem.
IBF widzialem na dachu kolegi a Euronita .... na dachu gościa, który sprzedaje dachy od nastu lat (handluje w równym stopniu ceramiką).
Jest to dla mnie referencja nie do zignorowania.
[/b][/quote]

urbit
12-02-2004, 14:51
Ale mi namieszali?Pomocy co mam założyć na dach?Na początku cały czas miałem z zamysle założenie że na swoim domu będe miał załozoną ceramiczną dachówke robena czarną z połyskiem.Ale dzisiaj ktoś mi doradził wiekora że tańsza,taki sam wyglad zewnetrzny i takie same parametry.Podobno jak jest na dachu załozona to szary Kowalski nie zauwazy róznicy czy to roben czy wiekor.Prosze o pare uwag forumowicze?Mi sie bardzo podoba roben bo ma prosty wygla i jako całosc wygląda super ale skoro wiekor jest porównywalny ale tańszy?

Pearl
12-02-2004, 15:40
stosowałem tylko klinkier Robena i nie żałuję tej decyzji. Solidna jakość za przystępną cenę - tak przynajmniej było u mnie.
Pozdrawiam

Pearl

Jacek Arafat
12-02-2004, 17:11
Ja mam Robena miedziany .Jak dla mnie to jest dużo ładniejszy od Wiekora.Z twojej wypowiedzi wynika że też Ci się bardziej Roben podoba , więc nie ma problemu. Te parę groszy różnicy???

bilbo
12-02-2004, 22:59
Przychylam się do pytania.
Właściwie zdecydowaliśmy się na IBF.
Ktoś miał jakieś szczególnie negatywne doświadczenia z tą dachówką?

pozdrawiam
Robert

13-02-2004, 11:08
ja się pokusiłam na wiekora. Pracownik hurtowni dał mi do porównania dachówki zarówno wiekora jak i robena. Po porównaniu uważam, że solidniej wykonane są wiekory. Roben był leciutko powleczony glazurą, wiekor wygladał lepiej. Poza tym zarówno fabryka robena jak i wiekora znajduja się niedaleko mnie. (Kuniece-Wiekor a Roben to Środa Śląska, ja mieszkam niedaleko Kunic a do Srody mam 2- km) Ceny mieli porównywalne. Jednak super w porównaniu wypadła trzecia firma Creaton to była jakość, te dwie nie dorastały jej do pięt, no tylko cena o jakieś 20 % wyższa. Ale dachóweczki były cudne.
Jeśli chodzi o opinie to wiekor ma super jakości glinę, słynną na Polskę (Ta firma Creaton chciała kupić te tereny, ale ziemia była zbyt droga)
i cieszy się b. dobrą opinią, roben też chociaż nie wiem skąd oni mają glinę. Nie widziałam tam żadnej kopalni.
powodzenia w wyborze

14-02-2004, 18:20
Sprawdz Ruppa -ma b.twarde dachówki-aż dekarze narzekają na cięcie

Peteros
14-02-2004, 21:29
Tez miałem ten dylemat. Wówczas spraswę rizstrzygnęła cena - na korzyść Roebena. Bynajmniej nie żałuję. Roeben (średzka falista, ceglasta angoba) pokrywa dach już od trzech lat i jest OK. Kolega kupił rok póxniej Wiekowa (teraz to już Koramic czyjakoś tak) i też nie narzeka.

KP
14-02-2004, 22:27
Mam Wiekora, nie żałuję. Nie mam Robena, nie wiem co tracę. Niestety Twoja decyzja, a następnemu niezdecydowanemu i tak nie będziesz mógł obiektywnie doradzić.

andrzej100
16-02-2004, 04:49
A mnie nie podobaja sie gasiory wiekora (L-15), dlatego wybralem robena.
Przy cenie 16000 wiekor byl tanszy o 1000 zl, wiec estetyka wziela gore

Wowka
16-02-2004, 08:21
Mam Robena i jestem zadowolony. Jest to dachówka trudna do położenia ze względu na podwójny zamek. Nie toleruje fuszerki w układaniu.
O Wiekorze wiem niewiele.

16-02-2004, 08:45
Obecnie mieszkam z rodzicami w domku pokrytym dachówka IBF. Po 5 latach coś zaczęło się z dachówką dziać a mianowicie drobne pęknięcia, które są niebezpieczne dla dachówki(woda+mróz=rozsadzania) nie mówiąc o kolorze, który stał się o parę tonów jaśniejszy. Przedstawiciel handlowy przyjechał obejrzał- reklamację przyjął i potwierdził ustreki. Zaproponował farbę na dach. Jednak po 2 tygodniach przyszła odpowiedź z IBF, że nie przyjmują reklamacji ponieważ dachówka jest źle użytkowana i ,że na Dolnym Śląsku są zbyt duże wahania tempetatur i jest za słonecznie stąd te ubytki. Dachówka wobec tego nie nadaje się w te rejony :lol: . (A propos- fabryka jest w boleslawcu-Dolny ŚLąsk)Tak więc dach na całe życie (jak głosi ich szumna reklama) diabli wzięli a raczej wiatr, słońce i deszcz.
Moja konkluzja- dachówkę IBF należy montować wewnątrz domu najlepiej na suficie wtedy ani deszcz ani słońce jej nie zaszkodzą.
Tak więc drody Forumowicze ostrzegam przed dachówką z IBF.
Kierowana przykrym doświadczeniem rodziców wybrałam niewiele droższą dachówkę ceramiczną z Wiekora.

Marbo
16-02-2004, 08:50
A ja właśnie wybrałam Wiekora z powodu gąsiorów i podwójnych zamków z boku, których Roben nie ma. :o

urbit
16-02-2004, 08:50
Wszystko wskazuje na to ze roben od wiekora rózni sie malymi szczególami?

Wowka
16-02-2004, 09:08
A ja właśnie wybrałam Wiekora z powodu gąsiorów i podwójnych zamków z boku, których Roben nie ma. :o


????
Roben nie ma zamków z boku ?
Jeśli masz racje to znaczy, że ja nie mam Robena :P .
To co ja mam :cry:

Marbo
16-02-2004, 10:12
Napisałam, że Roben nie ma podwójnego zamka z boku (choć mało precyzyjnie to wyraziłam :oops: )
Właściwie to mogę stwierdzić tylko tyle, że Wiekor ma dwa zamki a ta dachówka, którą mi pokazano w hurtowni jako Roben miała jeden.

A jeżeli chodzi o gąsiory Wiekora, to często spotykam się z zarzutami pod ich adresem - i estetyki i trudności w układaniu. O tym pierwszym nie dyskutuję o tym drugim - potwierdzam, że dekarze nie mieli lekko.
Gdyby nie kształt gąsiorów to wg. mnie kasztan Robena jest na dachu nie do odróżnienia od czerwonej angoby szlachetnej Wiekora.

spidigonzales
16-02-2004, 10:31
i jedno i drugie to wieeeellkie badziewie!!! CI CO SPRAWDZALI ZAMKI - NAJLEPSZE ZAMKI MA CREATON, a Roben ma najgorsze, wystarszy porównać obie dachówki. Ja mam nawet zamki odcięte od CREATONA i dla porównania od większości dostępnych na rynku dachówek ceramicznych. Roben z Niemiec - tak, Roben produkowany w środzie śląskiej - nigdy w życiu!!

urbit
16-02-2004, 11:39
A wiekor?Jak ma sie ceramiczna dachówka wiekora do robena?

urbit
16-02-2004, 11:42
Sorry tam jest bład!Chciałem zapytać jak ma sie ceramiczna dachówka wiekora do creatona?

urbit
16-02-2004, 14:15
Zamówiłem czarnego wiekora L15 mam nadzieje ze niebede żalował?

Carl
16-02-2004, 16:33
Zdecydowanie Wiekor, a najlepiej niemiecki :wink:
Ja kupiłem L-15 czerwona angoba do tego gąsiory od Marsylki.
Niestety teraz jest spora różnica w cenie polskiego i niemieckiego :(

jajeczko
16-02-2004, 22:15
A po czym poznać że wiekor jest polski czy niemiecki?

magdah
16-02-2004, 22:53
a ja chyba kupię dachówkę von Mullera, we wzorze "holenderka płaska" orzechowy brąz, może ktoś ma taką?

Carl
17-02-2004, 07:45
A po czym poznać że wiekor jest polski czy niemiecki?
Na spodniej stronie dachówki są literki: PL, lub LGZ - tłumaczyć chyba nie trzeba 8)

lopezzo
17-02-2004, 07:57
Sorry tam jest bład!Chciałem zapytać jak ma sie ceramiczna dachówka wiekora do creatona?


Creaton to mercedes wsród dachówek, natomiast WIEKOR to taki powiedzmy ford (gówno wort).. .. Niestety w sprzedaży jest II gatunek Wiekora sprzedawany jako pierwszy!!! Radzę żądać dowodu, że to pierwszy gatunek

urbit
17-02-2004, 11:46
No ok ale jak ktoś nie ma na mercedesa a chce kupic dobry samochód to wiekor chyba dobry co?

kłekłe
17-02-2004, 14:44
może lepiej zamiast WIEKORA:
NELSKAMPA - jest też ceramiczny lub MULLERA?

Olsen
17-02-2004, 21:50
Cześć podaj na priwa ile potrzebujesz to podam cenę na Roben. :)
Pozdrawiam olsen

urbit
18-02-2004, 09:53
No Wiekor to już teraz sie nazywa Koramic!

bilbo
19-02-2004, 14:57
Czy ktoś jeszcze ma / miał do czynienia z dachówką IBF (albo inną cementową) po dłuższym czasie. Np. 10lat?
Co się dzieje z kolorem i tą farbą?
Już byliśmy na 100% zdecydowani na IBFa, ale sprzedawca w hurtowni też zabił nam ćwieka, twierdząc że z tą trwałością w porównaniu z ceramiczną to jednak nie tak lekko, a po 15 latach to się cementowa nadaje właściwie do pomalowania (? :o )
Też dostaliśmy propozycję nieco droższej ceramicznej z Wiekora... i znów nie wiemy, co wybrać...

mik99
19-02-2004, 15:50
Ja zdecuydowałem się na Ibfa z prostego powodu na kilku okolicznych domkach taka leży, nic niepokojącego się nie dzieje, a cenowo mi odpowiada bardzo.

bilbo
19-02-2004, 16:06
U nas na osiedlu (i nie tylko u nas) też jest dużo domków z IBFem.
Do niedawna, gdy jeszcze się nie znaliśmy, oglądaliśmy i mówiliśmy "jaka piękna dachówka ceramiczna".
Co do wyglądu do IBFa nie mamy zastrzeżeń.
Cenowo też jest nieźle. Ale możemy mieć za dodatkowe 3,5tys. ceramiczną Wiekora (naturalna czerwień, renesansowa). Tylko, czy to będzie lepszy wybór? I czy nie lepiej sobie za 3,5tys, kupić coś innego? Jeżeliby z IBFem miał się nic szczególnie złego nie dziać przez te chociaż 15lat, to bym się nie zastanawiał.

mik99
19-02-2004, 16:09
Budowa domu nauczyła mnie i nadal uczy sztuki wyborów i kompromisu.

tygrysek
22-02-2004, 21:44
Mamy Robena 2 lata. Jest ladny i ogolnie ok. Dach super polozony. Najlepsza dachowke moze spartaczyc ekipa. To jest podstawa!!!!! :P
Dosc trudny w ulozeniu, wymaga precyzji i starannosci, a fachowcy lubia sie spieszyc. Nasza ekipa na szczescie nigdzie sie nie spieszyla bo mieszkala na miejscu i z nudow wolala skubac ten dach. Mlodzi fajni ludzie i jeszcze nie zmanierowani. Z ich szefem jest gorzej. Troche obrosl w piorka bo polecilismy go sasiadom obok budujacym sie i mieli klopoty z rozliczeniem. Ogolnie jednak nie spartaczyl. Tak wiec jestem szczesliwa. Okna dachowe, komin nie przeciekaja, dachowka nie peka. Kolejne etapy robot ida gorzej ale to inny temat.

tatanka26
25-02-2004, 21:45
Dzieki za wszystkie posty :))
Teraz jednak dostałam dobra cenę na ...... cementówkę Brasa.
No i pewnie przy niej zostaniemy.
Czy macie jakies pochwały na jej temat??

magdah
25-02-2004, 23:36
nie wiem jak można porównywać von Mullera i Brassa. To przecież zupełnie inna bajka. Dla mnie von Muller jest super, najlepsza dachówka jaką oglądałam (w ręce i na dachu), ale ze wględów finansowych (mam prawie 500metrów dachu razem z garażem) wezmę Koramica albo RuppCeramikę

pirat
26-02-2004, 15:31
nie wiem jak można porównywać von Mullera i Brassa. To przecież zupełnie inna bajka. Dla mnie von Muller jest super, najlepsza dachówka jaką oglądałam (w ręce i na dachu) ...
Swięte słowa :lol: magdah ja dachu miałem 240m2 i mogłem sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa na dachu w postaci dachóweczki Muller

tatanka26
26-02-2004, 15:48
OJJJJjjjjjjj sorry,
wiem że Wam troszke nadepnełam na odcisk.
Ale mam tego Brasa prawie za cenę blochodachówki, a że napór jest teraz za zakupy, wszyscy strasza że wszystko drozeje, wszystko trzeba zaliczkować i płacic przed majem lub nawet wczesniej, to jest horror.
gorzej jak za komuny.
Na zwariwany czas nam przyszło te domy budować.
I jak tu sie nie dac zwariować???
To mnie w tej sytuacji Bras sie b. podoba :)

pirat
26-02-2004, 16:02
...jak sie podoba to bierz !!! Twój dach i tobie ma sie podobać .... A cenę na tego Brassa masz już na kpl dach ... bo wiesz dach to nie tylko dachówa podstawowa ale i gąsiory, skrajna lewa, prawa, dachówka wentylacyjna. Ja objechałm kilka hurtowni i w wiekszosci było tak : - a dzien dobry co ma byc dachóweczka już słuszę mamy dachóweczkę firmy XXXXXXX w cenie 14zł/m2 - no fajnie niby rewelacja ale jak sie policzyło dodatki które mieli w kosmicznych cenach to już taka rewelacja nie wychodziła. Miłych przemyśleń życzę...

cyrus
26-02-2004, 16:05
jeżeli stać Cioę na vonMullera - to czemu nie, jeżeli brak Ci kasy - z tych dwóch wybierz Wiekora.

Gesiu
27-02-2004, 10:31
dach okolo 265 metrow-calosc (wiezba okna rynny dachowka) - 26PLN/m2

Honorata
27-02-2004, 11:07
Leszek T-bardzo niskie ceny z aten Euronit, pytalam na targach Interbud i hurtownie mailay w granicah 2,50-21, 60 bez vatu-u, oczywiscie ejszcze bez targowania...

Paty
27-02-2004, 12:16
A ja mam BRASS celtycką w ciemnym brązie. Jest to już mój drugi dach z dachówką tej firmy. Jedną mała wadą na dachu układanym jakies 7 lat temu to tylko lekkie zazilenienie od północnej strony. Ale wydaje mi się, że nie jest to problem bo są specjalne środki do usówania tej zielenieny.
Obecnie dachówka BRASSA jest pokryta powłoką lumino i nadaje to delikatny połysk szczególnie w słoneczny dzień.

Pozdrawaiam Paty.

kacperkowski
28-02-2004, 10:14
mam przykre doświadczenia i wielu znajomych też bo nie zwracaliśmy uwagi na to co bardzo istotne w dachówkach - niestety nie niska cena,uważjcie na te okazje.przecież dach to podstawa,popatrzcie na zamki. dokładne zamki to nie wada to zaleta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dziwię się zarzutom do dachówki Mullera,że musi być więżba dokładnie zrobiona!!!!! Dlatego właśnie Muller!!!

Zosiasamosia
28-02-2004, 11:55
ot i mam problem,mam oferty na ceramiczną Creatona - rewelacja,Mullera- piekny kasztanowy,jakościowo bez zarzutu i Nelskamp
w kształcie innym niż produkowane w Polsce,prześliczna fala!!! ale też na cementową Euronit (sprzedawca opowiedział mi o właściwościach tej dachówki - inne się chowają ) i znowu Nelskamp - ludzie ile kolorów!!!!, nawet cieniowana - i cena bardzo fajna. Co wybrać? Pomóżcie!!!!!! :lol: [/i]

szczęśliwy
28-02-2004, 12:19
TYLKO EURONIT.DAŁEM SIĘ NAMÓWIĆ W HURTOWNI NA EURONIT,TO BYŁ ROK1999.WOKÓŁ MNIE PEŁNO BRASSÓW I IBFÓW ALE TYLKO MÓJ DACH WYGLĄDA JAK POŁOŻONY WCZORAJ.TO NIE JEST PRAWDA,ŻE TE WSZYSTKIE DACHÓWKI TO TO SAMO.TRZEBA POROZMAWIAĆ Z FACHOWCAMI ALE UCZCIWYMI,KTÓRZY NIE DOSTAJA DZIAŁKI ZA POLECENIE BRASSA CZY IBF.JEDNEGO TYLKO ŻAŁUJĘ - WCZEŚNIEJ NIE MIAŁ EURONIT W OFERCIE DACHÓWKI VERONA - WARTO TO ZOBACZYĆ.
ACHA- OBOK MOJEGO DOMU ROSNA BARDZO WYSOKIE DRZEWA -LIPY I NIC SIE NIE DZIEJE NA DACHÓWCE, NAWET TROCHE JAK PISANO O BRASSIE. POZDRAWIAM

AgnesK
28-02-2004, 14:25
My też zdecydowaliśmy się na Euronit. Dowiedzieliśmy się, że 2 najtańsze modele z Braasa (bodaj celtycka i grecka) są takie tanie ponieważ wytwarzane z betonu słabszej jakości. Rozmawialiśmy z kilkoma ekipami i z naszym kier. bud. i wszyscy polecali Euronit natomiast odradzali IBF (choć nam do Bolesławca najbliżej). Zgodnie twierdzono również, że E. w niczym nie ustępuje B, jedna ekipa stwierdziła nawet że E. jest lepszy.
A oto jaką wycenę otrzymaliśmy na dach 150m2 (podwójne S):
podstawowa - 3.164 (12%rabatu)
krawędziowe - 1.180 (8% r.)
gąsiory - 366 (8%)
dysk kalenicy - 162 (8%)taśma went. - 221 (8%)
klamry - 26
taśma top-flex - 398 (15%)
listwa - 55 (15%)
Całość wynosi więc - 5.410
Ław i stopni nie ujmuję już.

Alien
28-02-2004, 15:01
Dachówka Roben czy RUPPCERAMIKA.Proszę doradzcie.

Iras
28-02-2004, 20:30
Ja wybrałem Ruppa - antracyt. Wygląda pięknie.

28-02-2004, 21:57
Zdecydowanie ruppceramika jest najtwardszą dostępną dachówką na rynku spośród dachówek ceramicznych. Ja mam wiekora angobe szlachetną ceglastą jest miększą dachówką . Wybrałem ją tylko ze względu na kolor.

Pascall
29-02-2004, 10:05
Wszystkich przyszlych lub terazniejszych uzytkownikow dachowek cementowych zapraszam do mojej ankiety TUTAJ (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=21693&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=&sid=ce0ad781bd1c3e05177b78b7f91c98ec), pomoze mi to dokonac wyboru. Musze jednak przyznac ze kieruje sie w strone Euronitu :wink:

Zbigniew Rudnicki
29-02-2004, 10:43
Wybierając dachówkę warto zwrócić uwagę na zapewnienie dostaw (tego rodzaju, tego koloru, tego producenta) w perspektywie 30-40 lat.
Przyjdzie wichura i nasze wnuki będą chciały uzupełnić dach.
Zatem lepiej trzymać się renomowanej firmy, popularnych kolorów i wzorów.
W kilka lat po ułożeniu dachu, gdy podreperujemy się finansowo, trzeba zakupić pewną ilość zastosowanych dachówek i zmagazynować je na strychu w kilku miejscach (aby rozłożyć obciążenie).

kocza
29-02-2004, 19:56
Ja mam RUPP CERAMIKA SIRIUS JASNY BRĄZ - wygląda baaardzo dobrze. Pozdrawiam.

Olsen
29-02-2004, 21:45
Ja bym wybrał Roben :D

andrzej100
01-03-2004, 04:11
Fajnie, rupp jest najtwardsza ceramika, ale jakie to ma znaczenie. A ma krotsza gwarancje na przemarzanie. No i znowu temat rzeka, kazdy chwali to co ma a na forum nie ma nikogo z conajmniej 10-cio letnim doswiadczeniem z tymi dachowkami.
Dla mnie obie sa fajne aczkolwiek wybralem robena- wiecej pozytywnych ocen ( pewnie stronniczych). Na marginesie Rupp zdrozal w styczniu, a Roben jeszcze nie ( chyba na poczatku lata bedzie podwyzka Robena.
Ludzie z budow w Niemczech odezwijcie sie i dolejcie oliwy do ognia!!!

sąsiadka
01-03-2004, 11:19
Zosiasamosia, ty już wiesz co wybierzesz, prawda :lol:

To będzie dobry wybór....

Pozdrowienia od bardzo bliskiej sąsiadki....





-------------------------------
NELSKAMP górą!!!!!

01-03-2004, 13:52
ja mam ruppa, i nastepny dom jak bede stawiał, ze moze 30 lat, to tez wezmę ruppa

statek
04-03-2004, 18:33
Zależy która z dachówek.
E32 von Mueller'a jest podobna kształtem do L15 PL Wiekora. Różnica w kolorystyce i w cenie. L15 i karpiówka Wiekora są produkowane w Polsce na rynek krajowy i europejski (bardzo dobra jakośc gliny). Dachówki von Mueller są sprowadzane z Niemiec (wysoka jakość, ale może być dłuższy przestój w robotach na dachu gdy zabraknie kilku nietypowych dachówek).
Wiekor->Koramic jest trochę tańszy od Mueller'a. Różnica w cenie wzrośnie i to znacznie od 15 marca. Tak więc amatorów koloru "kasztan" von Mueller'a zapraszam do zakupów, ponieważ przy zakupie średniej wielkości dachu przed podwyżką można zaoszczędzić 2-3 tys. zł. Apropo drożeją też okna dachowe Velux 5-8%.
Pozdrawiam [email protected]

magi
21-03-2004, 09:23
Też się zastanawiam.
Nelskamp brass czy euronit
pewnie zdecyduje cena

Kasia i Jacek
23-03-2004, 10:32
Pomóżcie proszę. Mamy wyceny swojego dachu w dwóch opcjach: 1. dachówka i wykończenia Wiekora. 2. Dachówka i wykończenia Rapp Ceramiki. Obydwie wyceny są bardzo atrakcyjne cenowo. Równica w cenie w sumie to tylko 300 zł (Rapp jest troszeczkę droższy). Ale najważniejsze dla nas jest to która z tych dachówek (obie angobowane czerwone albo w przypadku Wiekora jest możliwość zakupu również dachówki brązowej) są lepsze, trwalsze i ładniej będą się prezentowały na dachu, a poza tym które lepiej będą się "kładły" na dachu. Dach jest raczej prosty: dwuspadowy z 2 lukarnami i dwuspadowym dachem nad garażem.

statek
23-03-2004, 19:09
Trochę informacji:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=283831&highlight=#283831
Obie dachówki bardzo dobrze się układają (L15 i Sirius).
Przy dachu dwuspadowym pewne znaczenie może mieć to, że w ofercie Ruppa brakuje dachówek połówkowych, potrzebnych (nie zawsze) do pokrycia połaci dachowej od jednego szczytu dachu do drugiego z oryginalnych dachówek z zamkami bocznymi (szerokość dachu x wielokrotność szerokości (ok.20cm) dachówki podstawowej). Gdy szerokość dachu mieści się w wielokrotności szerokości dachówek (+/-) nie ma potrzeby stosowania dachówek połówkowych. Potrzeba zastosowania dachówek połówkowych wychodzi dopiero w trakcie robót na dachu (wtedy dopiero należy je zakupić). Prawdopodobieństwo potrzeby zastosowania dachówek połówkowych przy dachu dwuspadowym wynosi nie więcej niż 50%. Przy braku potrzebnych dachówek połówkowych dekarz zawsze sobie jakoś poradzi (może to jednak mieć wpływ na estetykę dachu i szczelność).
Przy dachach kopertowych i kopertach łączonych nie ma większej potrzeby stosowania dachówek połówkowych.

Kasia i Jacek
24-03-2004, 07:12
Dziękujemy Ci Statek za odpowiedź. Ponieważ więźba dachowa również jeszcze nie jest kupiona, to postaramy się tak obliczyć parametry dachu aby w razie czego nie trzeba było kupować połówek.

Jeśli chodzi o trwałość dachówek to pojawiały się ale w zeszłorocznych postach inormacje o odpryskującej angobie oraz o pajączkach. Czy jest to zjawisko bardzo powszechne, czy występuje raczej sporadycznie a może producenci już wzięli sobie poprzednie reklamacje do serca i usunęli całkowicie usterki? Mówiło się też dużo, że dachówki mogą być krzywe...

Pozdrawiamy Statka i wszystkich czytających ten post.

waldas
17-04-2004, 21:38
Zamówiłem dachówkę Euronit, w innej hurtowni mi powiedziano że jest do bani najleprz jest Unibet.

ryby
17-04-2004, 21:41
Jak rozumiem w tej innej nie mają Euronita? :)

17-04-2004, 21:52
Unibet ma zdecydowanie lepszą powierzchnię malowaną, t.zn. jest znacznie gładszy (mniej porowaty) a nie jest too bez znaczenia, nie tylko ze względów estetycznych ale i praktycznych.

myciek
17-04-2004, 22:07
To ciekawe, bo oglądając Unibet i Euronit wybrałem ten ostatni między innymi ze względu na gładszą powierzchnię...
A swoją drogą sprzedawców, którzy mówią, że różne znane produkty są do bani traktuję zazwyczaj z przymrużeniem oka.

Robur
05-06-2004, 16:54
Nie chce zanudzac szanownych forumowiczuw watkiem poruszanym juz wielokrotnie w przeszlosci, ale chodzi mi o wasze najnowsze doswiadczenia w dziedzinie dachowek ceramicznych.Nosze sie z zamiarem kupna pokrycia jednej z tych trzech firm tzn. Sirius czerwien ceglasta angobowana Ruppa, E 32 Mullera lub falista miedziana od Robena.Koszty calosci dachu sa mniej wiecej na jednakowym poziomie.Muller jest drozszy od pozostalych o ok. 1500 PLN - dla porownania Creaton kosztowalby o ok.10.000 PLN wiecej, wiec odpadl w przedbiegach.Jezeli chodzi o wady i zalety Ruppa i Robena to sprzedawcy sa podzieleni mniej wiecej po polowie, natomiast nikt z nich nie mowi zlego slowa o Mullerze. Moglibyscie cos napisac ?

andrzejj_
06-06-2004, 07:27
zwróc uwage na cenę szczególnie wykonczen dachówki<gąsiory,dachówki krancowe>.Dosc ładna i logiczna cenowo jest dachowka ceramiczna Roben.Tę dachówke polecam.Sprawdzone :lol:

pchlistosc
16-06-2004, 07:29
jak w tytule lepsza podwojna S Braasa czy profil S Euronitu?

Gesiu
16-06-2004, 08:03
Miałem ten sam dylemat, wybralem euronit, jeszcze nie polozylem na dachu wiec nie wiem jak bedzie po latach ale porownanie powierzchni braasa i euronitu wypada na korzysc tej drugiej. Rowniez opinie roznych dekarzy zawazyly o wyborze

Jasiu
16-06-2004, 08:28
Ja mam Euronita od roku.
Trochę mało żeby oceniac dachówkę, ale póki co jest OK.
Ostatnio łaziłem po dachu żeby zamocować antenę i nawet nie skrzypnęły.

BTW. Też słyszałem opinie dekarzy jakoby Braas był kiepskiej jakości

echo
16-06-2004, 08:32
też wybrałem Euronit :D

markus_gdynia
16-06-2004, 08:36
Mam dach zrobiony z EURONIT. Prawdę mówiąc decyzja co wybrać: BRAAS czy EURONIT przypominała bardziej dyskusję o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy. Po prostu zdecydował odcień.

Majka
16-06-2004, 08:38
No to Wam namieszam. Od lat 6-ciu na moim dachu leży Braas i w bardzo dobrze wygląda :lol: :lol: :lol:

Nie mogę porownac z euronitem, bo go nie stosowałam 8) A dekarze lubią kłaśc te dachówki, w ktorych maja największą wprawę.

wiaterek
16-06-2004, 08:51
Ja mam Euronit drugi sezon i jest na razie ok. Tak jak wyzej, zdecydowal m.in. kolor, mialem tez dobra cene. Jak na razie jestem zadowolony.
Kiedy musialem wybierac mialem dylemat, pomogly jednak opinie dekarzy, ktorzy mimo ze w wiekszosci klada Brasa, polecali Euronit: parametry techn. takie same, a lepsze wykonanie, gladsza powierzchnia. Podobno odkad Bras produkuje e Polsce nie jest to to samo co poczatkowy import. Tak samo jest z wiekszoscia rzeczy, nie tylko w budowlance. Pozdrawiam, Witek