PDA

Zobacz pełną wersję : 3m od płota



kze
13-01-2005, 09:06
Witam.
Mam dylemat. Jestem na etapie ustawiania domku na działce. Ponieważ działka jest nieduża ok. 25m na 25m (w końcu miastowa :wink:) to wyszło mi, że od ściany garażu do płota (jak uzgodniłem z sąsiadem to będzie siatka) będzie 3m. Jak można to zagospodarować? Co tam można posadzić? Iglaki? A może jakieś drzewka? A jak drzewka to w jakiej odległości? A fundamenty nie będą w niebezpieczeństwie jak drzewa będą w odległości 1-2m?

ZBINAL
13-01-2005, 09:17
Od jakiej strony świata jest ta część działki?
O jakich drzewach myślisz, owocowe, czy ozdobne?

kze
13-01-2005, 09:32
Jest to strona pd-zach. Wjazd mam od strony zachodniej, w rogu działki.
Nie zastanawiałem się nad rodzajem dzrzew. Wiem, że sąsiedzi będą mieli ścianę z oknem i na poddaszu balkonik z sypialni (od tej strony płotu co mam garaż). Nawet nalegali byśmy nie robili okien od strony ich sypialni (co było i tak zgodne z tym co chcę wybudować). Tak więc mam przepisowe 3m i nie wiem co mogę z tym paskiem ziemi zrobić...
A jeśli owocowe to jakie polecasz? W temacie ogrodu to mam pomysł by całą granicę obsadzić iglakami (powiedzmy 70cm od płotu). No, ale tu jest 3m.. Dlatego zastanmawiam się jak to wykorzystać.. Może drzewka? :-?

ZBINAL
13-01-2005, 09:43
Możesz tenpasek przeznaczyć na składowanie drewna do kominka, trochę szkoda bo to południe, posadzić krzewy owocowe ewentualnie żywopłot z thuji i trawnik. Można i inne rozwiązania, ale trzeba by mieć jakąś koncepcje na ogród.
Pozdrawiam.

kze
13-01-2005, 09:50
No właśnie nie mam koncepcji na ogród 3m na 14m (bo taki powstanie pasek (tylko czego?) trawy? iglaków? drzewek?
Kurcze, a może negocjować z sąsiadem zmniejszenie tej odległości do 2,5m?
Składować drewno do kominka? A nie trzeba tego trzymać w jakimś zadaszonym miejscu?

ZBINAL
13-01-2005, 10:23
Drewno do kominka powinno być zadaszone, jeżeli masz dach wysunięty za dom i deszcz nie będzie padał na drewno to ok.
Albo negocjuj z sąsiadem o maksymalne przybliżenie domu do granicy działki to uzyskasz teren z drugiej strony budynku.

kze
13-01-2005, 10:32
Z drugiej strony wychodzi mi, że będę miał 4,5m może 5m.
Niemniej nadal mam wątpliości co do wykorzystania tego paska...
Dach ciut ma wystawać. Nie pamiętam ile. Może rzeczywiście używać go na składzik drewna tzn. trzymać drewno np. pod jakąś plandeką (wtedy może padać do woli :D )... a resztę czymś obsadzić.
A nie wiesz jak to jest z korzeniami i fundamentami? Nie ma kichś przeciwskazań?

jatoja
13-01-2005, 16:49
Z drugiej strony wychodzi mi, że będę miał 4,5m może 5m.
Niemniej nadal mam wątpliości co do wykorzystania tego paska...
Dach ciut ma wystawać. Nie pamiętam ile. Może rzeczywiście używać go na składzik drewna tzn. trzymać drewno np. pod jakąś plandeką (wtedy może padać do woli :D )... a resztę czymś obsadzić.
A nie wiesz jak to jest z korzeniami i fundamentami? Nie ma kichś przeciwskazań?

Zwykle takie niewielkie przestrzenie po połnocnej lub zachodniej stronie budynku przeznaczam w ogrodach na tzw. kącik gospodarczy zwykle projektuje tam nawierzchnie żwirową ( żadnej trawy która bedzie miała za mało światła). Jest to miejsce na składowanie drewna i różnych potrzebnych ale mało ozdobnych rzeczy - deski, bloczki, worki z torfem , korą , drabina itd...
jest to miejsce w którym można umyć brudną taczkę, rąbac drewno, wykonywać drobne naprawy.
Rosliny zwykle na płocie - pnącza i posadzone tak by kącik był nimi osłoniety - mało widoczny od strony ogrodu.

ZBINAL
13-01-2005, 18:15
Drogi, lub droga jatoja, kze pisze o stronie południowej a nie o północnej. Od północnej to ok, miejsce na cele gospodarcze, ale od południa to trochę szkoda słońca.

jatoja
13-01-2005, 21:42
Drogi, lub droga jatoja, kze pisze o stronie południowej a nie o północnej. Od północnej to ok, miejsce na cele gospodarcze, ale od południa to trochę szkoda słońca.
No tak nie doczytałem a się mądrze...
od południa dałbym krzewy owocowe i winorośl na konstrukcji jak dostanie słońca odbitego od sciany to winogrona będą bardzo słodkie.
Nie sadziłbym raczej ozdobnych - bo dla kogo ta ozdoba - dla sąsiada?chyba że jest to miejsce widoczne od strony ogrodu -ale to można posadzić krzewy ozdobne przy narożniku domu - zamykają widok na warzywnik-owocownik i równocześnie tworzą rodzaj wejścia -bramki.
O fundamenty nie ma co sie martwić - i tak na 3 m nie posadzisz żadnego monstera, najwyżej krzew co dorasta do 3-4 m wys.

kze
14-01-2005, 08:04
No własnie szkoda mi tego pasa od strony pd-zach na tzw. graciarnię.. :(
Podpowiedziano mi bym tam trawę posadził i jak przyjadą goście to tam by parkowali :-?
Jakieś super ozdobne rzeczy to byłyby chyba rzeczywiście tylko dla sąsiada. Na tą część będzie wychodził balkon i okna z sypialni. U mnie będzie tylko ściana od garażu i kawałek dach (chyba nawet bez okna połaciowego)
Myslałem o posadzeniu jakichś drzewek powiedzmy 0,7m od płotu i 2m od ściany. Reszta to chyba trawa. Może rzeczywiście póść za radą ZBINAL i zrobić ten składzik z drewnem (bardzej w głębi, by jakiś ewentualny samochód mógł zaparkować)...
Niepokoi mnie tylko ten system korzeniowy drzewek. Jak duży, rozłożysty może być?

Wciornastek
14-01-2005, 08:10
od południa dałbym krzewy owocowe i winorośl na konstrukcji jak dostanie słońca odbitego od sciany to winogrona będą bardzo słodkie.
Nie sadziłbym raczej ozdobnych - bo dla kogo ta ozdoba - dla sąsiada?chyba że jest to miejsce widoczne od strony ogrodu -ale to można posadzić krzewy ozdobne przy narożniku domu - zamykają widok na warzywnik-owocownik i równocześnie tworzą rodzaj wejścia -bramki.
O fundamenty nie ma co sie martwić - i tak na 3 m nie posadzisz żadnego monstera, najwyżej krzew co dorasta do 3-4 m wys.

Mam jeszcze jedną propozycję - drzewa owocowe np. jabłonie na podkładkach skarlających ( w zasadzie teraz wszystkie są szczepione na takich) posadzić i formować je w postacji szpaleru. Jest trochę z tym zabawy ale efekt fajny i do tego owoce.

ZBINAL
14-01-2005, 13:09
Myślę że Wciornastek ma rację z drzewami w formie szpaleru, można ten pomysł wykorzystać.
Można zrobić w następujący sposób:
od przodu wjazd na samochód dalej składzik na drewno do kominka (ale jedna lub dwie warstwy od ściany, na 10m sporo zmieścisz ) między ogrodzeniem a drewnem krzewy owocowe albo drzewa owocowe w formie szpaleru, albo niskie drzewa owocowe ( np; wiśnie lub inne karłowe ).

Proponuję rozejrzeć się w swojej okolicy za szkółką drzew owocowych i tam dobrać gatunki i odmiany ze szkółkarzem.
Pozdrawiam Zbinal.

MEDYK
15-01-2005, 14:35
Podpowiedziano mi bym tam trawę posadził i jak przyjadą goście to tam by parkowali :-?


Ja uważam to za bardzo dobry pomysł. Myśmy też z jednej strony, tj. za garażem mamy 3,4 m specjalnie zostawione na trawkę i nic wiecej. Tędy będziemy mogli wjechać w głąb dzialki, jak ktoś przyjedzie to bedzie gdzie samochód postawić, tylko, że my przygotowujemy sztachetki na plot takie 1,80 coby nie widzieć bajzlu na podwórku sąsiada. Ludzie to jest w srodku miasta, a czegoś takiego to na osiedlach menelstwa trudno uświadczyć, jak na razie za moją starą siatką. Po przeciwnej stronie zostaje u nas 4-4,5 m i tam wychodząokna jadalni i salonu więc z tej strony będzie zaospodarowane na ładną część ozdobną.
pozdrawiam

kze
17-01-2005, 08:40
Podpowiedziano mi bym tam trawę posadził i jak przyjadą goście to tam by parkowali :-?


Ja uważam to za bardzo dobry pomysł. Myśmy też z jednej strony, tj. za garażem mamy 3,4 m specjalnie zostawione na trawkę i nic wiecej. Tędy będziemy mogli wjechać w głąb dzialki, jak ktoś przyjedzie to bedzie gdzie samochód postawić, tylko, że my przygotowujemy sztachetki na plot takie 1,80 coby nie widzieć bajzlu na podwórku sąsiada. Ludzie to jest w srodku miasta, a czegoś takiego to na osiedlach menelstwa trudno uświadczyć, jak na razie za moją starą siatką. Po przeciwnej stronie zostaje u nas 4-4,5 m i tam wychodząokna jadalni i salonu więc z tej strony będzie zaospodarowane na ładną część ozdobną.
pozdrawiam


Medyk
wydaje mi się, że mamy podobne działki (w kazdym wypadku w temacie szerokości). Zawsze to raźniej jak ktos inny też ma 3-4m między płotem, a domem. Już obawiałem się, że tylko ja mam takie problemy, a reszta osób to ma same lotniska :wink: Moja działka też jest w mieście (no, obrzeża W-wy)

Dzięki za wszelki uwagi.
Jakby nie patrzeć, to widzę, że taki pas 14m na 3m od ślepej ściany da się dobrze wykorzystać. A przy działce 622m kw to jest walka o każdy metr 8)
Chyba zdecyduję się na trawę ok. 5m (na ewentualny parking dla większej ilości gosci, bo przy 1 dodatkowym samochodzie to przed wejściem można zaparkować), miejsce na przechowywanie drewna 2-3m, a potem znowu trawa (chyba żeby moze składzik zrobić bliżej ogrodu ?).
Obszar składzika i trawy od ogrodu to chyba obsadzę (powiedzmy 0.7m od płtu) tymi skarłowaciałymi drzewkami. Obszar na potencjalny parking to można by było obsadzić czymś co rosnie niezbyt na boki. Bo inaczej to nie będzie można wjeżdzać...

ZBINAL
17-01-2005, 09:00
Pisząc, "co nie rośnie na boki ", co masz na myśli, krzewy, czy pnącza?
Na trawnik przeznazony na miejsce parkingowe możesz zastosować kratkę plastikową tzw. -plaster miodu-.
pozdrawiam

kze
17-01-2005, 09:08
A pnącza nie będa wyglądac tak sobie? Poza tym płot jest wspólny, więc chyba musiałbym uzgodnić z sąsiadem temat pnącza, nie?
Może więc jakieś krzewy.. :-? Ale czy dobrze wyglądałoby tak, że przy wejściu są krzewy, które później przechodzą w drzewka owocowe? Chyba tak.

ZBINAL
17-01-2005, 11:20
Możesz posadzić krzewy ozdobne. Mogą to być odmiany wąskie w pokroju, niektóre wyższe a inne niższe np:
- wyższe - Juniperus scopulorum "Blue Arrow" - wąska odmiana jałowca, kolor niebieskawy, ładniejsza od popularnego Skyrocket`a.
- Prunus serrlata "Amanogawa" - wąska odmiana wiśni, bardzo ładnie kwitnie.
- niskie - różnego rodzaju tawuły,
- laweda waskolistna,
- niskie lub wąskie odmiany berberysu,
Można też przy ogrodzeniu, na wysokości miejsca na samochód, zrobić wąską rabatę z bylin wieloletnich a między nimi umieścić kilka kamieni polnych różnej wielkości.
Przynajmiej będzie kolorowo.
Ewentualną kompozycję można zrobić na 3 - 5 mb od frontu domu.
Pozdrawiam

kze
17-01-2005, 11:41
Chyba jestem bardzo "zielony" w ogrodnictwie, bo te nazwy roślin pierwszy raz słyszę.. :oops:
Czyli polecasz zrobić kompozycję z kamieni i roślinek 3-5m od frontu? Długość samochodu to ok. 4,5m Myślałem, że będzie (patrząc od frontu) 5-6m trawa + te nieszerokie roślinki
2-3m miejsce na drewno + trawa i drzewka
pozostałe ok.4m drzewka lub coś jeszcze i wtedy dochodzimy do końca ślepej ściany i przechodzimy do szumnie zwanego ogrodu (czylo 7-8m i płot).
A czy układanie kamieni blisko miejsca, gdzie może stać ewentualny samochód to nie jest zagrożenie (oczywiście dla samochodu)?

ZBINAL
17-01-2005, 20:06
Trawa z przodu na wjazd samochodu.
Od ogrodzenia możesz zagospodarować pasek szerokości ok. 0,50m i długości ok. 5 - 6m,na byliny i małe krzewy liściaste lub iglaste,kilka kamieni możesz ułożyć dla dekoracji( mogą być małe lub płaskie, myślę że nie będą przeszkadzały w parkowaniu szmochodu).
3m szerokości minus 0,50m pozostaje 2,50m, samochód ma ok 1,8m na komunikacje jest 0,70m powinno wystarczyć, chyba że będziesz miał często gości, to wtedy raczej sam trawnik.
Jest wiele możliwości na zagospodarowanie tego fragmętu działki.
Pozdrawiam

kze
18-01-2005, 07:51
Myślałem, że jak goście wpadną samochodem to postawią go przed gankiem. Od ganku do płota ma być ok. 4m, a od ściany z oknem (ganek ma być wysunięty o ok. 2m) ok.6m Tam jest więcej miejsca. Moja działka jest kwadratem z wjazdem w jednym z rogów (w dzienniku jest rysunek).
Natomiast ten pas 3m od ślepej ściany, to myślałem, że będzie tylko miejscem zapasowym jakby przyjechało w gości więcej niż jeden samochód. Nie sądzę, by był to częsty przypadek, choć ... 8)
Pomysł z bylinami i małymi krzewa liściastymi lub iglastymi podoba mi się.
A może lepiej na tych pasku 3m jednak nie robić potencjalnego, ewentualnego parkingu? Możesz szkoda działki. I tak jest mała..

ZBINAL napisałeś

Jest wiele możliwości na zagospodarowanie tego fragmętu działki.

Co jeszcze tam można by zrobić?

MEDYK
18-01-2005, 18:38
[Medyk
wydaje mi się, że mamy podobne działki (w kazdym wypadku w temacie szerokości). Zawsze to raźniej jak ktos inny też ma 3-4m między płotem, a domem. Już obawiałem się, że tylko ja mam takie problemy, a reszta osób to ma same lotniska :wink: Moja działka też jest w mieście (no, obrzeża W-wy)



Dopiero teraz zobaczyłem jak mała jest twoja dzialka, i teraz sobie myślę, że chyba powinieneś tę część jakoś lepiej zagospodarować niż sama trawa, tylko pamiętaj abyś mógł tam potem czymś wjechać (jakimś żukiem czy cóś), bo jak chcesz za tym składować drewno to co taczką będziesz je woził?
U mnie jest inna sytuacja, bo o ile działka jest wąska to o jej dlugość jest nawet za duża bo ok 60m, więc siłą rzeczy chcę mieć możliwość wjazdu do tyłu, choćby wyładować drewno ktore będę składowal w tylnej części dzialki, pomiędzy drzewami owocowymi, bo tak się składa że przed budową na dzialce był sad i wykarczowaliśmy tylko drzewa z przodu i pod domem, a reszta zostala.
pzdr

kze
19-01-2005, 07:33
To może jednak nie robić tam potencjalnego garażu, tylko coś innego? :-? W końcu działka jest nieduża i trzeba wykorzystać każdy jej metr kw...

dominikams
18-07-2005, 21:20
To może jednak nie robić tam potencjalnego garażu, tylko coś innego? :-? W końcu działka jest nieduża i trzeba wykorzystać każdy jej metr kw...

No właśnie Kze, szkoda działki na potencjalnych gości. Kup sobie krzaki borówki amerykańskiej (są naprawde bardzo dekoracyjne - no i mają super owoce), możesz dać tez tam inne kwasolubne rośliny (wrzosy??, iglaki??) i bedzie fajnie i niekłopotliwie, Podsyp rośliny korą, żebyś nie musiał martwić się o chwasty i żeby ładnie wyglądało.

kze
19-07-2005, 11:25
To może jednak nie robić tam potencjalnego garażu, tylko coś innego? :-? W końcu działka jest nieduża i trzeba wykorzystać każdy jej metr kw...

No właśnie Kze, szkoda działki na potencjalnych gości. Kup sobie krzaki borówki amerykańskiej (są naprawde bardzo dekoracyjne - no i mają super owoce), możesz dać tez tam inne kwasolubne rośliny (wrzosy??, iglaki??) i bedzie fajnie i niekłopotliwie, Podsyp rośliny korą, żebyś nie musiał martwić się o chwasty i żeby ładnie wyglądało.
Co prawda nie wiem jak te borówki wygladają, ale ostatnio zacząłem skłaniac się ku wersji by iglaki wokół płotu i reszta trawa (na całej działce). Powinno być mało roboty, a sama trawa jest o tyle fajna, że mozna i grill'a, i powbawić się z dziećmi...

jatoja
19-07-2005, 15:39
To może jednak nie robić tam potencjalnego garażu, tylko coś innego? :-? W końcu działka jest nieduża i trzeba wykorzystać każdy jej metr kw...

No właśnie Kze, szkoda działki na potencjalnych gości. Kup sobie krzaki borówki amerykańskiej (są naprawde bardzo dekoracyjne - no i mają super owoce), możesz dać tez tam inne kwasolubne rośliny (wrzosy??, iglaki??) i bedzie fajnie i niekłopotliwie, Podsyp rośliny korą, żebyś nie musiał martwić się o chwasty i żeby ładnie wyglądało.
Co prawda nie wiem jak te borówki wygladają, ale ostatnio zacząłem skłaniac się ku wersji by iglaki wokół płotu i reszta trawa (na całej działce). Powinno być mało roboty, a sama trawa jest o tyle fajna, że mozna i grill'a, i powbawić się z dziećmi...

Tuje po bokach a środku trawa to najbardziej sztampowe rozwiązanie - nie rób tego - no chyba że nie chodzi Ci o ogród ale o byle co - jak powiedział jeden z moich klientów : "bo wie pan, dom jakieś tam otoczenie mieć musi"
;)

kze
19-07-2005, 15:50
Sztampa, nie sztampa, ale.. mało roboty, a ja zalatany... Poza tym wolę postawić bujawkę dla dziecka niż ładną roślinkę... choć zona (która deklaruje, że opieka nad ogrodem ja nie interesuje) zaczeła coś wspominac o różach.... :o

Joasia
20-07-2005, 14:37
Przejedź się do Ogrodu Botanicznego w Powsinie - tam są m.in. wzorcowe działki, różne - a wśród nich znajdziesz drzewa owocowe dwuwymiarowe, takie, co to rosną tylko wzdłuż i wszerz - doskonałe na płot i wzdłuż ścian. Tam jest w ogóle dużo fajnych pomysłów.
Pzdr. Joasia.