PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś zasila dom samym kominkiem??



Senser
13-01-2005, 14:03
Chodzi o CO jak i o CWU.
Prawdopodobnie dot. (choć nie tylko) to użytkowników kominków z płaszczem wodnym...
Pytam, bo zastanawiam się czy ew. dam rad żyć z czymś takim przez około 9 m-cy??

Wowka
13-01-2005, 14:29
Z pewnością są osoby które posiadają jedynie ogrzewanie kominkowe.

Niemniej ja nigdy bym się nie odważył na zastosowanie takiego rozwiązani u siebie.
Mam system dualny kominek z DGP oraz gazowe c.o.
Nie ukrywam, że obecnie (te dodatnie temperatury na zewnątrz)ogrzewam dom w większości kominkiem. Naprawdę obecnie wystarczy, że palę w nim jakieś 7-9 godzin na dobę.
Obecnie kocioł gazowy c.o mam nastawiony na automatyczne załączenie się przy temperaturze w dzień 20 stopnia a w nocy 17. Temperatura która daje w moim domu kominek jest jednak wyższa gdyż kocioł praktycznie nie załącza się.
Niemniej taka sytuacja jest możliwa przy obecnych anomalich pogodowych.
Nie wyobrażam sobie sytuacji, że na dworze jest minus 25 stopni a ja wracam do wyziębionego domu ok. godziny 17 i dopiero wtedy zabieram się do rozpalania kominka. A co z urlopem?

Przemyśl ten temat.
Pozdrawiam

zibi2
13-01-2005, 14:36
co dotyczy zresztą wszelkich paliw podawanych ręcznie.

Majka
13-01-2005, 14:40
Zdaje się, ze Ivonesca ogrzewała CO i CWU kominkiem z płaszczem sporo czasu zanim podpięli ich dom do gazu.

KrzysiekS
13-01-2005, 14:42
Dokladnie tak, jak pisze Wowka,

Zaden kominek nie pozwoli na wyłączne ogrzewanie domu (nie mowiąc o cwu) Wyjątek dotyczyłby osoby stale przebywającej w domu i pilnującej ognia.

U mnie kociol gazowy włącza sie rowniez b. rzadko, rano i po poludniu, tak abym dom mial nieco podgrzany, gdy wstaje rano oraz wracam z pracy po poludniu. Potem moge sobie palic w kominku, gdy zechce.

Oparcie sie wyłącznie na kominku, przy aktywnym trybie zycia i długich nieobecnonsciach w domu spowoduje, że dom sie wyziebi. O ile mezczyznom czasem to nie przeszkadza, to kobiety lubie miec nieco cieplej w domu i perspektywa oczekiwania na ciepło z wlasnie rozpalanego kominka nie bedzie dla nich przyjemna.

ostry
13-01-2005, 14:50
Moj znajomy mial tylko kominek z DGP. Wytrwali jedna zime i na wiosne zaczeli kuc sciany pod grzejniki... A dom mieli baaardzo dobrze ocieplony....

pawpiwo
13-01-2005, 20:56
Ogrzewam dom o powierzchni 92 m(D04) kominkiem firmy Jotul C22 już 3 sezon i powiem, że jestem bardzo...bardzo zadowowolony ekonomią i bardzo ciepłym domem. Ciepła woda z przepływowego podgrzewacza wody 18kW elektronic.

1950
13-01-2005, 21:34
właśnie dzisiaj rozmawiałem z klientką która chce ogrzewać dom kominkiem z płaszczem wodnym. zaproponowałem wpięcie w instalację bufor 1000 l. podobnie jak w kotłach zgazowujacych drewno, podobnie też jak przy tych kotłach uniezależni ją to od niewolniczego przywiązania do kominka (będzie mogła palić wtedy gdy chce a nie wtedy gdy jest zimno w domu, bo przyszła właśnie z pracy) i zapewni odpowiedni komfort cieplny

katerhasser
14-01-2005, 09:07
z tym strachem przed wyziębieniem domu to chyba lekka przesada.
przecież domy teraz są bardzo dobrze ocieplone i nie wyziębiają się tak bardzo, żeby po przyjściu z pracy nie dało sie wytrzymać. Zresztą do niedawna większość mieszkańców domków bez gazu ziemnego używała najzwyklejszych kotłów węglowych/koksowych i tak poprostu funkcjonowała, że po przyjściu z pracy, do kotłowni, napalić, odczekać te 20 min. i już ciepełko... a rano, to trudno - dyżurny pierwszy wstaje, dorzuca do pieca i za 1/2 godz. familia może się myć...
Jako pokolenie blokersów tak jesteśmy rozpuszczeni tym przyzwyczajeniem do stałego dostępu do ciepłej wody, stałej temperatury, że małe odchyłki w komforcie jawią nam się jako katastrofa cywilizacyjna i zacofanie. A przecież dla Sensera to tylko 9 miesięcy! przeżyje i to w całkiem dobrym komforcie, o ile wypracuje sobe jakiś optymalny schemat działania zw. z obowiązkami dokładania do kominka.

KrzysiekS
14-01-2005, 09:15
Masz racje, mozna sie obejsc bez inego zrodla ciepła, wytrzymac sie da i to bez problemu. Ja tez wprowadzilem sie do nowego domu w lutym 2004r. i do wiosny grzałem wyłącznie Tarnavą 18 kw i wcale nie był to dla mnie problem, choc zeszla zima była długa i mrozna.

Jednak teraz wole rano miec ciepło z c.o., a po poludniu sobie palic w kominku. Innym tez polecam dla wygody drugie, automatyczne zrodlo ciepła.

plp
15-01-2005, 11:33
U mniej jest kominek z DGP wymuszonym. Jest też instalacja pod grzejniki elektryczne.
Przeżyłem zeszłą zimę, teraz mamy akurat wiosnę.
Zupełny brak motywacji do kupna i założenia tych grzejników.

Da się ogrzać dom tylko kominkiem. Dom się nie wychładza, temperatura oczywiście spada jak się nie pali, ale bez przesady.

PL