PDA

Zobacz pełną wersję : Beton komorkowy bialy czy szary???



13-01-2005, 22:37
Czy mozecie mi wyjasnic roznice (oczywiscie pomijamy te kolorystyczna :wink: ) pomiedzy BK bialym i szarym.

Whisper
13-01-2005, 23:04
Jak to mawiał Kazimierz Górski: "Więc mnie się wydajeee" :wink: że beton komórkowy szary jest wytwarzany z dodatkiem popiołów (na przykład będacym wynikiem spalania z elektrowni). Czyli jest:
a) brzydszy :D
b) ma więcej substancji niekoniecznie przyjaznych zdrowiu

Poza tym zauważyłem, że jest znacznie tańszy i chyba bloczki z szarego są mniej dokładniej wykonane. Kołacze mi się po głowie (aczkolwiek nie dam sobie nic za to uciąć), że zaprawy klejowe to tylko do białego.

Didi
14-01-2005, 07:57
No i Whisper Ci wyjaśnił!

chemik
14-01-2005, 11:51
Witam!

A polecam jeszcze zapoznanie się z wątkim http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=464899&highlight=#464899

Honorata
14-01-2005, 13:13
Nie zgadzam sie do konca z opinia Whispera, zobacz ten watek:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32593&highlight=beton+kom%F3rkowy

dyskusja była burzliwa, wg mojej wiedzy szery BK ma mniejsza promieniotworczosc niz ceramika, jego produkcja podlega rygorystycznej kontroli a poza tym a pyly dodawane sa juz wszedzie do zapraw, klejow, plyt, gipsow etc.
Mam obecnei dom wymurowany z szarego BK z Prefabetu Łagisza, na razie widze same zalety, oprocz szarego koloru muru na ktory oczywiscie pojedzie welna lub styropian, tynk i dopeiro finalny kolor.

Andrzej Leppiej
14-01-2005, 13:28
Szary brudzi sie tak samo jak biały, ale mniej na nim widać zabrudzenia ;-)
Wybaczcie, taki żarcik przy piątku... :lol:

chemik
14-01-2005, 13:47
Witam!

Zgadzam się w 100% z Honoratą co zresztą wyraziłem w swoim poście zawartym w http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=464899&highlight=#464899
Wielu tzw. "pseudoekologów budowniczych" lansuje jakiś pogląd z lat wczesnego komunizmu i na fali awarii w Czernobylu o promieniotwórczości szarego BK. Nieraz słyszałem jakoby szary BK to nawet świecił w ciemności :o :lol: A wszystkie tabele, normy, specyfikacje jasno mówią, że promieniotwórczość gliny jako materiału naturalnego, skały osadowej produktu rozpadu, erozji różnych skał (w skład których wchodziły naturalne pierwiastki promieniotwórcze) może być większa od szarego BK ale i tak mieści się w normach. Odpady wszelkiego typu obecnie na całym świecie dodaje się do różnych materiałów budowlanych poczynając od cementu (w piecach "cementowych" spala się mnóstwo odpadów niebezpiecznych których nie chcę wymieniać bo chyba by nikt nie chciał budować - myśląc tokiem rozumowania przeciwników szarego BK) przez gipsy, kleje, tynki, wełny, różne płyty wiórowe, panele, wykładziny itd, itd. A ponieważ te technologie nie są znane ogółowi budowlańców, inwestorów nikt "nie rozdziera szat" - tylko obrywa się szaremu BK. Jeżeli ktoś jest takim "naturalistą" to powinien mieszkać w ziemiance w puszczy "tuż za rogiem" :wink:
Szary BK jest tylko gorszy od białego bo ....... jest szary.

Whisper
14-01-2005, 14:08
Honorato, nie powiedziałem że człowiek mieszkający w domu z szarego BK świeci :wink:, tylko że szary BK ma więcej substancji niekorzystnych dla zdrowia niz biały. Oczywiście wszystko mieści się w normach (a przynamniej powinno). A co do tego że jest brzydszy to się chyba zgadzasz?

Czy ktoś może potwierdzić to, że z szarego BK nie buduje się na zaprawę klejową (jak napisałem nie jestem tego do końca pewien).

14-01-2005, 18:13
Wielkie dzieki za informacje :P
I badz tu czlowieku madry, "oszarzec" mozna :wink:

Teska
14-01-2005, 18:25
to lepiej zbialej :lol: :lol:

14-01-2005, 20:31
Teska bylebym nie zzieleniala.......... :wink:

Didi
15-01-2005, 15:52
No tak, teraz widzę, że w piątek wiele napisałam w obronie Whisper'a, że w jego wypowiedzi słowem-kluczem, jest więcej, a tu mojej wypowiedzi nie ma :o :o
Whisper
tak to prawda, ja budowałam na klej, na pióro-wpust i do tego musiałam brać biały, bo ten ma ostrzejsze normy co do "odchyleń". Brałam z Rurki. Budowlańcy byli zaskoczeni, że jest on taki równy!
Aha, brałam też na ścianki działowe "Solbet", ale mi on nie odpowiadał: jakiś taki ...inaczej chłonął tynki, inaczej na nim schły .....no i zamiast wymiarów 12cm (działówki) Solbet ma 11,5cm

monka
15-01-2005, 16:43
Też myślałam o Rurce. Didi gdzie kupowałaś?

Didi
17-01-2005, 08:20
O Monka ! Tu zawendrowałaś?
Już Ci mówię. W SCMB, ale lepiej mi się targowało na Santockiej niż na Wiosennej, chociaż to są dwaj bracia.

monka
17-01-2005, 09:48
Ano zawędrowałam w poszukiwaniu informacji :wink:
Jak dla mnie Santocka lepsza bo bliżej, już niedługo trzeba będzie sie tam wybrać.

inwestor
17-01-2005, 10:14
Jeszcze tak względem tego koloru :wink: Z tego co pamiętam gdy wybierałem BK (2001r) na swój domek to szare BK były cieplejsze. Teraz to nie wiem jak jest czy dla białego zdążyli juz "podrasować" wyniki badań czy jeszce nie :wink: Ma to oczywiście znaczenie dla osób decydujących się na technologię ściany jednowarstwową.
Pozdrawiam

Yoric
17-01-2005, 11:39
Prefabet Lagisza, Faelbet Zeran ....
Lagisza - jedna z najwiekszych elektrocieplowni na Zaglebiu
Zeran - druga co do wielkosci elektrocieplownia w Warszawie

Szary BK jest robiony z popiolow "wytwarzanych" w tych elektrocieplowniach.
W latach 80-tych nieopodal elektrocieplowni Zeran znajdowala sie betoniarnia, w ktorej mozna bylo kupic "zuzlobeton". Zuzlobetonu nie mozna bylo stosowac do pomieszczen dla stalego przebywania ludzi - czasy sie zmienily ... ale popiol w elektrowniach pozostal taki sam.

Wybralbym BIALY - przynajmniej nie wiem, z czego jest zrobiony.

;-)

17-01-2005, 11:56
Widze, ze zdania sa podzielone.........I dla bezpieczenstwa wybierzemy raczej bialy.
Dzieki za info. :)

Honorata
18-01-2005, 10:43
a więc nadal pokutuje ten nieszczęsny żużlobeton! cóż za kilka lat dobrowolnie przebadam się, czy już zaczęłam swiecic :lol:

chemik
18-01-2005, 12:23
Witam!

Zgadzam się z tobą Honorato! Pewne naleciałości nie da się usunąć. Ja chyba też się się zbadam bo już zaczynam świecić oczami :wink:
:lol:

Yoric
18-01-2005, 14:06
Honorato, Chemiku

nie jestem pogrobowcem zuzlobetonu i nie chce zuzlobetonem nikogo straszyc.
W elektrowniach montuje sie obecnie instalacje do odsiarczania spalin, cyklony do wylapywania pylow ...dba sie o jak najmniejsza emisje tlenkow azotu ...ale zeby ktos cokolwiek robil z popiolem - nie slyszalem.
Jesli ktos slyszal - chetnie poslucham.

inwestor
18-01-2005, 14:16
Honorato, Chemiku

nie jestem pogrobowcem zuzlobetonu i nie chce zuzlobetonem nikogo straszyc.
W elektrowniach montuje sie obecnie instalacje do odsiarczania spalin, cyklony do wylapywania pylow ...dba sie o jak najmniejsza emisje tlenkow azotu ...ale zeby ktos cokolwiek robil z popiolem - nie slyszalem.
Jesli ktos slyszal - chetnie poslucham.
Jak to co się robi składuje się na hałdach i potem dodaje się tego do cementów, ceramiki np. PTH :wink: do kostki brukowej, do pustaków stropowych, do BK itd itd.
Ale zanim się to doda do BK to jest dokładnie oznaczany poziom promieniotwórczości pyłów, a przy dodawaniu do PTH, wyrobu galanterii betonowej itp tego się nie robi idzie to poza kontrolą. Żużel natomiast to zupełnie inna sprawa nie wiem czy obecnie poza składowaniem na hałdach się go do czegoś wykorzystuje.
Pozdrawiam

chemik
18-01-2005, 18:04
Witam!

Inwestorze! Bardzo dobrze to opisłeś. Pyły i popioły paleniskowe są bardzo poszukiwanym surowcem. Ze względu na bardzo dobre własności tiksotropowe i wiążące są używane jako podsadzka w górnictwie i zaczyna ich brakować na rynku. Elektrownie pozbywają się "odpadu" a kopalnie mają b. dobry surowiec do zapełniania wyrobisk. Być może już wkrótce nie będzie szarego BK dlatego, że nie jest promieniotwórczy, ..... ale dlatego, że będzie brak tego surowca na rynku. Z pyłów odzyskiwane są tzw. mikrosfery tzn. b.małe kuleczki puste w środku z których na zachodzie (znowu nie w Polsce) robi się wiele cennych wyrobów np. farby i lakiery, środki gaśnicze i wiele, wiele pyłów wywożone za bezcen jest na zachód. Zużle właściwie w budownictwie nie są używane chyba, że jako podsypka pod drogę.