PDA

Zobacz pełną wersję : Wyginanie strzemion



qstemp
14-01-2005, 10:14
Jak to robić, czy jakąś ręczną giętarką czy jakimś innym sposobem? A jak wygiąć drut 12mm??

Pozdrawiam Jacek.

ppp.j
14-01-2005, 10:54
Strzemiączka z drutu fi6 robi się na wzorniku wykonanym z bala i gwoździ. Cztery grube gwoździe wbija się w bal na wymiar strzemiączka i jeden dodatkowy na rogu po wewnętrznej stronie by było o co zaczepić przy rozpoczynaniu. Gwoździe oczywiście bez łbów by można było zdjąć strzemiączko po wygięciu. Drut tnie się na odpowiednie odcinki przed wyginaniem. Można użyć starej siekiery i kawałka szyny. Do wyginania służy żelazko wykonane z grubego płaskownika, którego końcówka ma wycięcie przypominające literę „F”. Między daszek a poprzeczkę wkładasz drut i wyginasz. Tak to obrazowo można opisać. Do wyginania fi12 trzeba zrobić narzędzia podobne tylko większe i mocniejsze a ciąć przy pomocy tarczy.

Arek99
14-01-2005, 11:59
zbrojarz u mojego ojca zginał pręty fi12 na ... kolanie - oczywiście długie. Ja u siebie miałem giętarkę, a grubsze pręty wyginałem między dwoma prętami wstawionymi stabilnie w szalunek akro

trach
14-01-2005, 12:37
Przydaje się też gaz-rurka o średnicy wewnętrznej nieco większej niż zewnętrzna średnica pręta. Nakładając ją na koniec pręta możesz go zgiąć nawet stając na nim, i ciągnąc za rurkę do góry jak za dźwignię. Rurka pozwala uniknąć zgięcia pręta w innych miejscach, np. w miejscu, za które łapiesz aby ciągnąć.

I pamiętaj, że promienie tego gięcia nie mogą być za małe ("zakręty za ostre"), bo pręt może nadpęknąć, zwłaszcza żebrowany.

Przy zwykłym otuleniu betonem pręty zaginane na długości mają bezpieczny promień gięcia (mierzony po wewnętrznej stronie zgięcia czyli ten mniejszy) równy 7,5 średnicy pręta (gładkie) lub nawet 10 średnic pręta (żebrowane)! Czyli np. żebrowaną 12-tkę mozesz bezpiecznie owinąć wokół wiadra ale wokół butelki już nie (min. R = 12 cm). Dla strzemion z gładkiej 6-tki R = około 5 cm, czyli zbyt ostro na gwoździach nie zaginaj (chyba że masz baaardzo grube gwoździe... :D ).

am00
15-01-2005, 00:06
Tak jak napisał PPP, tylko zamiast w belkę majster wbił gwożdzie w bloczek z BK i nie przejmował się łepkami.
Do cięcia używał gumówki, ale warto kupić nożyce made in China, bo tarcze się szybko zużywają. A jeśli już tarcze to te najcieńsze bo szybciej się nimi tnie. Strzemiona majster dawał tylko przy podciągu i tam dawał zbrojenie 4x12mm. Po 2 druty Fi=12mm dawał też przy żebrach rozdzielczych i przeplatał je przez zbrojenie belek terivy. Natomiast do wieńców dał 3 druty Fi=10mm i tam gdzie się dało też je przeplatał lub podwiązywał do belek. Druty Fi=10 giął w rękach, Fi=12 sposobami.

Wakmen
15-01-2005, 00:42
Do strzemion można zrobiż lub zamówić gientarkę na łożysku. Zajebista sprawa. Bardzo równo i bardzo szybko można je robić. Gróbsze pręty wygina się rurą (czytaj j.w.)

15-01-2005, 09:31
... A jak wygiąć drut 12mm??

Pozdrawiam Jacek.

w najblizszym słupie energetycznym Jacku ... wkładając je w te okragłe rurkowate otwory ...

pzdr

qstemp
15-01-2005, 11:54
Dziękuję za wszystkie cenne podpowiedzi (humor też), na pewno nie tylko ja z nich skorzystam. Pozdrawiam Jacek.

qstemp
15-01-2005, 11:57
Dziękuję za wszystkie cenne podpowiedzi (humor też), na pewno nie tylko ja z nich skorzystam. Pozdrawiam Jacek.

qstemp
15-01-2005, 11:57
Dziękuję za wszystkie cenne podpowiedzi (humor też), na pewno nie tylko ja z nich skorzystam. Pozdrawiam Jacek.