PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł kondensacyjny czy zwykły?



mx
14-01-2005, 11:35
Cześć Forumowicze!
Mam zamiar zainstalować kocioł kondensacyjny(Vaillant) , powierzchnia
domu 120m2. Słyszałem ,ze przy takiej powierzchni lepszy byłby normalny ze względów, że zwrot poniesionych nakładów nigdy by się nie zwrócił. Czy ktoś może to zweryfikować i czy ktoś ma taki kocioł przy porównywalnej powierzchni i jak to wygląda w praktyce?

Grzesiek13
14-01-2005, 17:55
Nie przeliczaj oszczędności do powierzchni domu. Pamiętaj paliwo zawsze idzie do góry i zawsze jest sens posiadania urządzenia oszczędniejszego o średnio 15 %.

Mały
14-01-2005, 22:04
Tu nie chodzi o to ,że nigdy się nie zwróci ,ale o to kiedy się zwróci. Przeciętna "żywotność" kotła to ok. 8 lat-a ten zwróci Ci się za jakieś 12-15 lat .I tu pytanie :czy warto.
Oczywiście inna sprawa co się będzie działo z cenami gazu,tzw abonamentu za gaz i jakości tegoż surowca.
Tak ,że w tej chwili szczerze mówiąc nic nie wiadomo.A jak nic nie wiadomo to wiadomo że chodzi o kasę :-)

Grzesiek13
15-01-2005, 05:54
W warunkach polskich kociołek pracuje 15-20 lat bo nas nie stać na częste wymiany i tez mamy traka mentalność że "robimy raz na całe życie". Trzeba by jeszcze zwrócić uwage na ochrone środowiska, bo jak każdy zacznie dalej truć kotłami atmosferycznymi to Polska przestanie istnieć, taka czarna dziura w Ziemi a nie w kosmosie. Ale sie naraziłem tym co maja "kopciuchy".

ADAMOS48
15-01-2005, 14:55
grzegorz 13 wybacz ,ale sie z tobą nie zgodzę.O ekologie musimy dbać tylko dlaczego my sami.W krajoch pro ekologicznych obywatel dba bo ma z tego korzyści . My biedni mamy wydawać ostatnie pieniądze a taka nawet ameryka nic sobie nie robi z emisja gazów.Zobacz nawet w niemczech to od frontu jest ok .ale z drugiej strony ,gde nikt nie widzi co mają.

ADAMOS48
15-01-2005, 14:56
Co do kociołka to z czystym sumieniem polecam poski termet.Tańszy i tak samo dobry

Grzesiek13
15-01-2005, 15:06
Adamos pewno że u naszych sąsiadów wszystko wygląda cacy na pokaz, tyle że tam są dofinansowania w praktyce co zmusza ich do inwestowania w ekologiczne rozwiazania. U nas niestety rząd zmusza nas do poszukiwania tańszych żródeł energii i nam nic nie dopłaca (chyba kłody pod nogi).

mdzalewscy
16-01-2005, 10:31
mx można się nie znać na kotłach, ale wystarczy trochę ekonomiki, przeanalizować średni czas życia kotła, ilość zaoszczędzonego paliwa, koszt paliwa, koszt serwisów, statytystykę awaryjności i cześci i to wszystko w stosunku do ceny. Wniosek jeden Tobie się nie opłaca instalować w kondensacyjny, a jak już chcesz koniecznie to wybierz coś z tańszych firm, a nie za 11tyś zł, bo przy dobrym wietrze to co najwyżej wyjdziesz na swoje. Z ekonomicznego punktu widzenia, taki kocioł ma sens jak się zwraca w ciągu 5lat.

ADAMOS48
16-01-2005, 11:37
Gdzie jest napisane ile kocioł będzie pracował,gdzie jest napisane ,że nie będzie awarii.Ja już wielokrotnie pisałem o kotłach ,które są składane dobrze napisałem składane z tych samych części i z tych samych firm .różnica więc polega na nazwie i cenie kotła i jęzęli tego nie zrozumiecie o ekonomi nawet nie piszcie ponieważ sprawnośc pomiedzy nimi rózni się parę procent a to jest w granicach błędu w labolatorium .Wiem co piszę ponieważ obsługuję kilkunastu serwisantów z wielu firm i jak bym wam napisał ,który kociołek jest najbardziej awaryjny to byłoby wielkie zdziwienie.Reklama reklama i jeszcze raz reklama naprawę czyni cuda a od siebie dodam wmawia nam pewne sterotypy i uważamy je za własne dopasowywując do tego fakty jak i potwierdzenia czasami nawet bardzo drobne.

boguslaw
16-01-2005, 14:02
Również uważam, że Termet jest do przyjęcia. Różnice między kotłami
tego typu są naprawdę symboliczne.
Ale równie ważny od samego kotła jest jego serwis podczas użytkowania.
Dostępność serwisowa.
O tym należy myśleć.
Wiadomo, kiedy serwisanci są najbardziej obciążeni- kiedy zaczyna się sezon. Przeglądy gwarancyjne, bieżące, inne.
Może się zdarzyć, iż musimy czekać w kolejce kilka dni.
Serwisant taki może chcieć od nas więcej kasy.
Wiadomo, jest rozchwytywany. Termet to tani kocioł i tani serwis, choć w uszach niektórych trochę gorzej brzmi.
Oczywiście są kotły lepsze.

Adamos, jeśli tu jesteś, co z moim pytaniem z wątku o buforach???

Senser
16-01-2005, 14:36
Tu nie chodzi o to ,że nigdy się nie zwróci ,ale o to kiedy się zwróci. Przeciętna "żywotność" kotła to ok. 8 lat-a ten zwróci Ci się za jakieś 12-15 lat .I tu pytanie :czy warto.

Jeśli przyjąć, że to jest prawda to faktycznie nie...pytanie czy to prawda??

Cypek
16-01-2005, 15:42
Weż kondensata, ale tańszego, np. Termeta i nie będziesz żałował.
Poprzednio miałem zwykłego, co to jak pisza koledzy miał pracować 8 lat, po 15 został wyrzucony, bo .... obudowa tak przerdzewiała, że już patrzeć na niego nie mogliśmy a poza tym modernizowaliśmy kotłownię. Wszystko zależy od egzemplarza.

Senser
16-01-2005, 17:33
Weż kondensata, ale tańszego, np. Termeta i nie będziesz żałował.

Te termety to naprawdę porządne sprzęty??

Mały
16-01-2005, 19:42
Byłem w Termecie i rozmawiałem z fachowcem -z tego co mówił to owe Termety kondensaty są wysyłane na zachód bez opisu-tam się opis dokłada i sprzedaje jako ichni wyrób-wnioski (o ile to prawda) nasuwają sie same.Ale:
pompy Halm-jak w wielu kotłach obok wilo i grundfosa,palniki portugalskie a osprzęt włoski -i chyba tylko elektronika krajowa (ups sorry-sterownik jest na pewno niemiecki).W sumie jakby rozebrać to właściwie każdy podobny do każdego.Chociaż nie ukrywam ,że jest w różnych kotłach parę różnych,indywidualnych patentów (np viessmann z palnikiem matrix lub wymiennikiem ciepła(a może raczej skraplaczem)w stojącym kondensacie?).

Cypek
17-01-2005, 06:01
Weż kondensata, ale tańszego, np. Termeta i nie będziesz żałował.

Te termety to naprawdę porządne sprzęty??
Mój nowy Termet kondensat pracuje od 4 miesięcy i jak na razie nawet nie kaszlnał. Cichy, oszczędny - co tu wiecej chcieć ? Przy obecnych temeraturach wziął 800 l PB co daje średnio na miesiac 200 l po 1,50 to 300,- zł / m-c przy suszeniu nowego budynku i wietrzeniu go daje dobry wynik dla domku 165 m2. Przynajmniej mnie zadawala. Jak dojdzie kominek, podziele pomieszczenia drzwiami, pozakladam głowice, przestane wietrzyć i zamieszkam powinno być jeszcze lepiej.

Cezarr
17-01-2005, 08:54
A ile teraz kosztuje taki kondensacyjny termet (z upustem sprzedawcy)?

Cypek
17-01-2005, 09:48
Uuuuuu, obecnie nie wiem, ja płaciłem z zasobnikiem i całym osprzętem w kwietniu 7000,- zł

mx
17-01-2005, 12:17
Uuuuuu, obecnie nie wiem, ja płaciłem z zasobnikiem i całym osprzętem w kwietniu 7000,- zł
Dzięki wszystkim za odpowiedż.
Moje pytanie kondensacyjny czy zwykły dalej pozostaje otwarte.
:roll: :roll:

inwestor
17-01-2005, 21:08
Uuuuuu, obecnie nie wiem, ja płaciłem z zasobnikiem i całym osprzętem w kwietniu 7000,- zł
Dzięki wszystkim za odpowiedż.
Moje pytanie kondensacyjny czy zwykły dalej pozostaje otwarte.
:roll: :roll:
Przy twoim metrażu to faktycznie ciężkie zadanie podjąć właściwą decyzję. Masz w zasadzie tylko same przesłanki natomiast konkretów niewiele. Pisałem co prawda już kilka razy na temat tego czy zwykły czy kondensat ale mogę napisać jeszcze raz.
1) Pierwsza przesłanka to pewny wzrost ceny gazu szybszy niż inflacja i wzrost wysokości wynagrodzeń - plus dla kondensata
2) Trwałość zwykły kocioł ok. 10 lat kondensat 20...25lat (dane takie podaja producenci) drugi plus dla kondensata
3) Mniejsze spalanie gazu myślę że śmiało można przyjać 20%
trzeci plus dla kondensata
4) Wyższe koszty inwestycyjne pierwszy minus dla kondensata
5) Kocioł z zamkniętą komorą spalania, nie wychładza pomieszczenia kotłowni, b. bezpieczny można powisić byle gdzie - plus dla kondensata i kotła turbo

Ja wybrałem kondensata mam co prawda dom ponad 190m2 i nakłady szybciej się zwrócą niż przy domu 120 m2. Zwykły kocioł atmosferyczny z zalet to tylko nizsza cena inwestycji, kocioł turbo to już cena prawie jak kondensata. Moim zdaniem przy domu 120m2 kupiłbym co najmniej kocioł turbo miałbym przynajmniej sensowną pralnię/kotłownie. Jak policzysz całkowite nakłady na kotłownię: komin, zasobnik, materiały aramatura itp. montaż, kocioł, regulator pogodowy, uruchomienie itd. to sam podejmiesz właściwą decyzję.
Pozdrawiam

mx
17-01-2005, 21:15
Dzięki Inwestor za cenną odpowiedż.
Pozdrawiam.

ADAMOS48
17-01-2005, 21:20
Przepraszam ,ale kiedy tą bajkę z ekranizują bo scenariusz już jest.Napewno kondensat jest sprawniejszy ,ale nie o 20%
Kto napisał że normalny 8lat a kondensat 25
zamknięta komora spalania, to nie musi być kondensat,
Ale generalnie jak stać inwestora jestem za kondensatem.

boguslaw
17-01-2005, 21:24
Jeszcze ja krótko.
Ważę sobie jak niezwykle szybki jest obecnie postęp techniczny.
W związku z tym powstaje otwarte pytanie (już gdzieś je postawiłem ?), czy aktywnie pracujące urządzenie, warto kupować z 20-letnią opcją
jego amortyzacji?
Przecież w tzw. międzyczasie nastąpi jakiś nieokreślony dalszy postęp.
Czy uważamy, że firmy powiedziały już swoje ostatnie słowo?
Wyścig przecież trwa i trwać będzie.
Komputer jest obecnie przestarzały po dwóch latach.
Nie wierzę by firmy kotlarskie zainteresowane były modernizowaniem już sprzedanego towaru. Choć automatykę dodatkową zawsze można będzie zabudować.

ADAMOS48
17-01-2005, 21:28
Właśnie a co z ogniwami paliwowymi

Grzesiek13
17-01-2005, 21:32
Jak narazie to vaillant cos ściemnia, ale pożyjemy zobaczymy może i w Termecie.

mdzalewscy
17-01-2005, 21:33
czy aktywnie pracujące urządzenie, warto kupować z 20-letnią opcją jego amortyzacji?
NIE

z czystych względów ekonomicznych nie warto, gdyby planowało się jakąś inwestycje, jakiś zakup do firmy, powiedzmy auto to maksymalny koszt amortyzacji to 5lat, co stanowi około 50% czasu jego eksploatacji, powyżej już się nie opłaca. Podobnie jest w kotłach, warto dopłacić do oszczędnejszego pod waruniem iż zwróci się nam w przeciągu 5 lat. Nastepne 5lat to powinny być zyski, jeśli pochodzi tyle to O.K

inwestor
17-01-2005, 21:42
Przepraszam ,ale kiedy tą bajkę z ekranizują bo scenariusz już jest.Napewno kondensat jest sprawniejszy ,ale nie o 20%
Kto napisał że normalny 8lat a kondensat 25
zamknięta komora spalania, to nie musi być kondensat,
Ale generalnie jak stać inwestora jestem za kondensatem.
Adamos takie trwałości sa deklarowane przez producentów a wynika to z zastosowanych do budowy wymiennika materiałów. Przy kondensacie wymiennik jest z kwasówki a przy zwykłym z Cu. Napisałem tez wyraźnie że co najmniej Turbo a nie wyłacznie kondensat. Sprawnośc co najmniej 20 wyższa wynika z charakterystyki sprawności kotła. Zwykły kocioł ma sprawnosc maksymalną w granicach 85....93% w zakresie znamionowego obciazenia ( tak podaja producenci sredniosezonowa sprawnośc). Czyli jak kocioł jest 20 kW to ok. 90% sprawności ma przy 20kW jak chodzi na 5 kW to na pewno ma dużo mniej może nawet 70m % albo i słabiej. Jak w domu 120 m2 zapotrzebowanie ciepła maksymalne wyniesie 7 kW to wszystko. Czyli taki kocioł śmiga przez praktycznie cały sezon na 50%. maksymalnych strat czyli jakieś 3,5 kW co oznacza obciażenie poniżej 29% !!!!!!! mocy znamionowej sprawność będzie wtedy smiesznie niska jak będzie na poziomie 65...70% to szczęście ogromne. Przy kondensacie charakterystyka sprawności jest odwrotna kondensat lubi własnie małe obciażenia i pracuje wtedy najwydajniej jak ma grzejniki niskotemperaturowe to praktycznie cały sezon nie schodzi poniżej 100%. Więc tak naprawde to co napisałem o 20% oszczędności to bardzo bardzo ostrożne szacunki. Następna sprawa to jak kupisz mniejszy kocioł (o mniejszej mocy) to moga wystąpić problemy z wydajnością c.w.u. były już na ten temat rózne watki. Jkabyś nie liczył to aby nastarczyć z zapotrzebowaniem c.w.u. na dwa punkty rozbioru to 20kW to moc minimalna szczególnie zima gdy zimna woda ma około +6st.
Pozdrawiam

inwestor
17-01-2005, 21:46
Jeszcze ja krótko.
Ważę sobie jak niezwykle szybki jest obecnie postęp techniczny.
W związku z tym powstaje otwarte pytanie (już gdzieś je postawiłem ?), czy aktywnie pracujące urządzenie, warto kupować z 20-letnią opcją
jego amortyzacji?
Przecież w tzw. międzyczasie nastąpi jakiś nieokreślony dalszy postęp.
Czy uważamy, że firmy powiedziały już swoje ostatnie słowo?
Wyścig przecież trwa i trwać będzie.
Komputer jest obecnie przestarzały po dwóch latach.
Nie wierzę by firmy kotlarskie zainteresowane były modernizowaniem już sprzedanego towaru. Choć automatykę dodatkową zawsze można będzie zabudować.
Bogusław obecnie kondensat wyciaga z gazu 109% wartości opałowej pomyśl ile jeszcz da się wycisnąc i jaka jest granica wysysania energii z gazu ???? o ile dobrze pamietam to cos koło 117 % wiecej wody ze spalin skropić się już nieda .
Pozdrawiam

ADAMOS48
17-01-2005, 21:48
z tymi sprawnościami to jak procenty przy pożyczkach niby ich nie ma a są .Papier jest cierpliwy i dużo strawi ,ale jak weżmie się wymerne ilości to wypadają bardzo słabo,
PS .kotłów o sprawności 85% już nie ma

inwestor
17-01-2005, 21:55
z tymi sprawnościami to jak procenty przy pożyczkach niby ich nie ma a są .Papier jest cierpliwy i dużo strawi ,ale jak weżmie się wymerne ilości to wypadają bardzo słabo,
PS .kotłów o sprawności 85% już nie ma
A weglowe ??? :wink:
Adamos a tak na powaznie jakie są sprawności kotłów przy pracy niepełną mocą np 15, 20, 30% znamionowej który z producentów się tym chwali ??? Atmosferyczne słabiutko nieco lepiej turbo. Ale niestety automatyka kotła zwykłego musi trzymać wymiennik w temp. powyżej 55st bo zacznie się wykraplanie kondensatu i bardzo szybka korozja. Za darmo nie da sie utrzymac takiej temperatury wymiennika więc właśnie taka a nie inne charakterystyka sprawności. Fizyka jest jedna i nie da sie oszukać. No chyba że marketing to czasem potrafi nawet fizyke oszukac.
Pozdrawiam

boguslaw
17-01-2005, 22:06
Inwestor, nie kwestionuję i nie polemizuję. Masz słuszność.
Moje pytanie było otwarte - jaka jest granica postępu?
Na pewno technika nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. A paliwa alternatywne?
Stąd moje pytanie czy warto- jeśli ma się zwrócić za 20-25 lat?
Lecz żyjemy teraz...... nie wiem.

Aktualnie koło siebie funkcjonują kondensaty, pompy ciepła z jednej strony a z drugiej strony sprzedawane są kotły zasilane szuflą!

ADAMOS48
17-01-2005, 22:08
Wspowniałeś o fizyce więc jak wytłumaczysz 118%sprawności .Powiesz ,że z kondensatu ,więc kto ten kondensat wytworzył.O kotłach węglowych nie rozmawiamy bo to inny temat też żartuję.A poważnie jak to się dzieje ,że kociołek w europie czytaj Polsce ma 118%sprawności a w takiej hameryce tylko 97%

Jezier
17-01-2005, 22:41
Adamos wszystko zależy od punktu odniesienia. Od czego liczy się 100%

inwestor
17-01-2005, 22:45
Wspowniałeś o fizyce więc jak wytłumaczysz 118%sprawności .Powiesz ,że z kondensatu ,więc kto ten kondensat wytworzył.O kotłach węglowych nie rozmawiamy bo to inny temat też żartuję.A poważnie jak to się dzieje ,że kociołek w europie czytaj Polsce ma 118%sprawności a w takiej hameryce tylko 97%
Adamos sprawność kotła wg normy nie jest tą samą sprawnością co w fizyce zbieżność nazw jest owszem nieco myląca . Przy wyznaczaniu wartości opałowej dla gazu pominieto wartość ciepła utajonego zmiany stanu skupienia pary wodnej i wyłącznie z tego powodu sprawności kotłów podawane u nas przekraczają 100%. Nie ma z tym problemu bo gazownie podają z kolei wartosc opalowa gazu również bez uwzględnianai ciepła utajonego więc wszystko się zgadza i przy wyliczaniu sprawności i wyliczaniu ilości gazu potrzebnego do ogrzewania domu. A kondensat bierze się z reakcji chemicznej spalania metanu gdzie produktami są woda i dwutlenek wegla. I tak się właśnie składa że tą wodę kocioł kondensacyjny potrafi skroplić i odebrać spore ilości ciepła. ADAMOS tak praktycznie na dobę powstaje ok. 10 l kondensatu (u mnie ok. 0,8 l/h) wyobraź sobie taki gar z 10 litrami wody jak sie grzeje na kuchni ile musisz gazu spalić aby te 10 litrów wody odparować. Ten gaz spalony pod tym 10 l garem to jest własnie przewaga kondensata. Pamiętaj dzień w dzień 10 litrowy gar z woda to juz nie jest marketing to sa konkretne ilości gazu.
Pozdrawiam

Grzes z Krakowa
18-01-2005, 07:56
Uuuuuu, obecnie nie wiem, ja płaciłem z zasobnikiem i całym osprzętem w kwietniu 7000,- zł

No jezeli tyle mialbym zaplaci za kondensacyjnego termeta to napewno bym sie nie zdecydowal. w sierpniu 2003 (fakt przed zmiana Vatu) zaplacilem za EcoCompact czyli kompletna kotlownie z zasobnikiem pompkami i innymi duperelami 7800 zł + sterownik
Kociol wyglada estetycznie stoi jak lodowka w kuchni. Juz nie jeden moj znajomy dal sie nabrac i wyslalem go po piwo do"lodowki" :lol:

Do Termetu oprocz ceny sprzedazy trzeba doliczyc cene instalacji bo cizko to samemu zlozyc czyli kolejne 500 poleci pewnie. A ja swoja "lodowke" podpialem bez niczyjej pomocy z czego mialem duza satysfakcje.

Tez popieram polskie produkty ale jak mam wybor pomiedzy zagranicznym markowym i sprawdzonym a innym i przy tym roznica ceny jest niewielka to sory ale jednak wybiore ten pierwszy.

Poza tym do Termetu mam awersje. Kiedys mieszkalem na osiedlu w blokowisku gdzie wszyscy mieli zamontowane temy wlasnie Termetu bo innych nie bylo :D i kiedys jak ojciec myl glowe nad wanna to poczas podgrzewania wody wywalilo przednia obudowe piecyka ktora spadla mu na glowe a przy kazdym wlanczaniu plomien buchal ze az szedl do komina. Nie wiem czy mial opozniony zaplon czy co ale tak mial.
Powiedzialem ze nigdy w zyciu tego "g..." nie kupie.
Tyle moich refleksji na ten temat

Grzesiek13
18-01-2005, 08:02
Rzeczywiście Termet nie ma za dobrej opinii i chyba długo jej nie poprawi. Musi najpierw poprawić serwis, bo ten to dobry w czarowaniu klienta a nie w robocie.

KrzysiekS
18-01-2005, 08:58
Termet jednak serwis bardzo poprawił.

Ja mam Temeta 6,6 - 24 Kw i jestem bardzo zadowlony i kazdemu go polecam. Serwis dobry i tani, punktualny i generalnie na odpowiednim poziomie. W przeciwienstwie do serwisu Junkersa nie jezdzą firmowymi Oplami Astra kombi, lecz skromniejszymi wozami. Ze te wozy serwisowe "renomowanych" firm ktos jednak musiał zapłacic, nie sądze, aby były one "w promocji".

wejlantf
18-01-2005, 09:06
Rzeczywiście Termet nie ma za dobrej opinii i chyba długo jej nie poprawi. Musi najpierw poprawić serwis, bo ten to dobry w czarowaniu klienta a nie w robocie.
i tutaj nie zgodzę się z kolegą. Ja mam Termeta i nie narzekam zarówno na jego funkcjonowanie jak i na serwis, który zaskoczył mnie bardzo pozytywnie.

Grzes z Krakowa
18-01-2005, 09:08
To jednak serwis bardzo poprawili.

Ja mam Temeta 6,6 - 24 Kw i jestem bardzo zadowlony i kazdemu go polecam. Serwis dobry i tani, punktualny i generalnie na odpowiednim poziomie. W przeciwienstwie do serwisu Junkersa nie jezdzą firmowymi Oplami Astra kombi, lecz skromniejszymi wozami. Ze te wozy serwisowe "renomowanych" firm ktos jednak musiał zapłacic, nie sądze, aby były one "w promocji".

Mozna wiedziec ile wydales na kotlownie w oparciu o termeta i z jakim zbiornikiem?
Czy ten Termet to kondensacyjuny
Czy masz np goraca wode pozwalajaca ci wziasc prysnic juz po minucie od wlaczenia pieca ktory podgrzewa wode od 15 stopni?

KrzysiekS
18-01-2005, 09:27
Za kotlownie Termeta (kociol plus zasobnik 120l) zapłaciłem 3500 złotych w grudniu 2003 roku.

Kociol nie jest kondensacyjny, zasobnik 120 litrow, ciepłej wody mi dotychczas nie zabraklo, mam cyrkulacje, wiec wode ciepłą mam praktycznie natychmiast.

wejlantf
18-01-2005, 09:57
Za kotlownie Termeta (kociol plus zasobnik 120l) zapłaciłem 3500 złotych w grudniu 2003 roku.

Kociol nie jest kondensacyjny, zasobnik 120 litrow, ciepłej wody mi dotychczas nie zabraklo, mam cyrkulacje, wiec wode ciepłą mam praktycznie natychmiast.
a ja mam kocioł kondens. Termet Eco Term Plus i do tego zasobnik 120l + sterownik pogodowy BME. Zapłaciłem za wszystko niecałe 8000 zł. To było pod koniec 2004 roku. Nie mam cyrkulacji, ale ponieważ łazienka jest bardzo bliziutko to na wodę praktycznie nie muszę czekać. No może kilka sekund w łazience, która jest zlokalizowana nieco dalej. Ale najlepiej zrobić cyrkulację, której koszt w porównaniu z komfortem jest znikomy.

tomek_2
18-01-2005, 11:01
A ja mam lekki dylemat: za Junkersa Euromax 24kW kominowy (niestety)z regulatorem pogod. ale bez zasobnika zaplacilem po rabacie ok. 4500 zl. Natomiast Termeta Ecoterm Plus 24 kW z regulatorem pok. ale bez zasobnika kupilbym przy rabacie rzedu 25 % za jakies 6400-6500 zl. Czyli 2 tys. drozej. I majac ten dylemat zdecydowalem sie jednak na Junkersa. Teraz jak na razie obserwujac zuzycie gazu nie jestem peewien, czy byl to dobry wybor. Ale w gre wchodzi jeszcze np. nieocieplony strop, wiec nie mozna jednoznacznie powiedziec, czy zuzycie to efekt malo ekonomicznego kotla czy tez jednak innych czynnikow. Super byloby dla porownania pouzytkowac przez jakis miesiac kociol kondensacyjny w tych samych warunkach i porownac zuzycie. Ale niestety nie mam takiej mozliwosci.

Grzes z Krakowa
18-01-2005, 12:06
Tak patrze na te ceny za kondensata z termetu i sobie licze.
Vallant ecoCompact (utrzepilem sie go bo go mam i mi sie podoba) kosztuje oficjalnie w cenniku jakies 12000 ale nikt nie kupuje w takiej cenie zawsze dostaje sie rabaty. Jak sie dobrze pogada i znajdzie rozsadnego sprzedawce mozna dostac 30% bonifikaty Czyli tak naprawde mozna go kupic za 8400 zł wraz ze zbiornikiem i duperelami
Trzeba tylko dokupic zawory kulowe i zawor bezpieczenstwa czyli jakies dodatkowe 150 zł

Zbiornik jest wprawdzie 100l ale ladowany warstwowo dlatego ja moge miec juz ciepla wode w 1 min po rozpoczeciu ladowania zbiornika a w innych zbiornikach po jakim czasie mamy ciepla wode startujac od 15 stopni w zbiorniku???

Wiec wytlumaczcie mi dlaczego kupowac termeta kondensacyjnego jak mozna miec dobry i estetyczny piec markowy?????

Jeszcze raz podkreslam ze jestem zwolennikiem polskich produktow i popieram polskich producentow ale niech te peodukty sa w polskich cenach.

Jezeli nowy polonez (ktorych juz nie ma) mialby kosztowac tyle co np peżot 206 lub reno megan no to tez byscie kupili poloneza??

Grzes z Krakowa
18-01-2005, 12:09
Jeszcze jedno dla mnie cena do zaakceprowania dla termeta kondensacyjnego wraz ze zbiornikiem i innymi elementami bylaby na poziomie ok 4500 zł w tedy mialbym dylemat. I gdyby nie estetyka ecoCompactu (zwarta obudowa) to napewno kupilbym Termeta.

Termet moglby kosztowac 8500 gdyby Vaillant kosztowal 15000 :lol:

18-01-2005, 12:50
Wszystko jak zwykle zależy od kasy. To jej brak powoduje takie czy inne wybory.
Sposób działania, budowa różni te dwa typy pieców.
Ja wybrałem kondensacyjny. Powody miałem dwa:
1. Nie mam kotłowni i piec jest umieszczony w łazience. Nie chciałem by atmosferyczny wychładzał mi ją. ( Jakoś nie lubię siadać na zimnej desce)
2. Zamknięta komora powinna gwarantować niemożność dostania się czadu do pomieszczenia. Poza tym kondensat jest zdecydowanie cichszy co ma znaczenie nocą gdy pracuje z obniżoną temperaturą, ale pracuje.
Ci co mają atmosferyczne wiedzą jak się zapalają 24 palniki. ( Niezłe buchnięcie i szum spalania gazu)
A co do tego dużego wydatku to jest on jednorazowy i mozna go przełknąć. Wolałem już ten jednorazowy i mniejsze opłaty za spalany gaz, niż wysokie rachunki za gaz i np. niedogrzewanie części domu, by przetrwać do wiosny. Za 7 tygodni zapłaciłem 501 zł. (dom 215 m) ściana trójwarstwowa - keramzyt.

Grzegorz63
18-01-2005, 13:01
...Przy kondensacie wymiennik jest z kwasówki a przy zwykłym z Cu...
:D Junkers i De Dietrich ma wymiennik ze stopu aluminiowo-krzemowego... :wink:

inwestor
18-01-2005, 13:17
...Przy kondensacie wymiennik jest z kwasówki a przy zwykłym z Cu...
:D Junkers i De Dietrich ma wymiennik ze stopu aluminiowo-krzemowego... :wink:
Grzegorz który kocioł tak ma kondensat czy zwykły ??? Nie znam knstrukcji wszystkich kotlów :-? Wiem natomiast że wymiennik z kwasówki jest bardzo trwały a miedź czy glin nawet podrasowany to w porównaniu z kwasówką cienizna. Jeśli do kondensata wkładaja takie badziewie aluminiowe to faktycznie rozpacz :cry: Mogę sie jedynie pocieszyć że w moim jest wymiennik z kwasówki 8)
Pozdrawiam

Grzegorz63
18-01-2005, 13:30
:D Kondensaty tych dwóch firm tak mają...
Wymienniki te są w formie odlewów ze stopu Al-Si. Mają w ściankach gotowe kanały do cyrkulacji wody- coś tak jak głowice silników spalinowych. Natomiast te ze stali szlachetnej to tak w dużym uproszczeniu- zwinięta wokół palnika w formie walca rurka z nierdzewki. Nie wiem które są lepsze, po prostu są to dwa różne podejścia technologiczne...

mx
18-01-2005, 13:49
A jaka jest orientacyjna trwałość kondensacyjnego a np.turbo?
Tak jak ktoś nadmienił,że na zachodzie wymieniają co 5 lat ,ale u nas
to chyba długo te standarty nie będą obowiązywać.

inwestor
18-01-2005, 14:09
A jaka jest orientacyjna trwałość kondensacyjnego a np.turbo?
Tak jak ktoś nadmienił,że na zachodzie wymieniają co 5 lat ,ale u nas
to chyba długo te standarty nie będą obowiązywać.
No co ty MX ktoś żarty sobie robił że co 5 lat. Jak wybierałem kocioł robiłem wywiad i dowiedzaiałem się że markowe firmy jak Viessmann Vaillant, itp. zakładają trwałość na poziomie 20...25 lat (dane dla Niemiec) dla kotłów kondensacyjnych wiszących. Oczywiście tego nik nie da na piśmie. Warunek jest taki aby kociół był raz w sezonie czyszczony i przeglądany przez fachowca. Coś tak jak z samochodem jak pilnujesz i robisz przeglady to długo pojeździ. Pisałem o kondensatach z kwasówki bo jest bardzo odporna na agresywny chemicznie kondensat. Cu i Al moim zdaniem są znacznie mniej odporne. Mogę się oczywiście mylić. Acha jesli chodzi o kotły turbo to nie wiem jaka jest ich zakładana trwałość natomiast przy atmosferycznych dowiedzaiłem się że zakłada się 10 do 15 lat. Oczywiście nic na pismie wszystko na gebę. :wink:
Pozdrawiam

Grzesiek13
18-01-2005, 14:19
Co do serwisu termeta to może niem wszędzie jest źle, jak w Krakowie. Tu ostatnio w ciągu paru tygodni dali dupy dość porządnie - nawet nie przyjechali do klienta który się zaczadził sprawdzić kociołek(czujnik wypływu spalin)!!! i wiecie co Inwestor sam sobie sprawdzał czy czujnik działa prawidłowo. Nie wypowiadam się o przyczynach nieszczęścia.

KrzysiekS
18-01-2005, 14:25
To brzmi jak gorąca plotka z kolorowych gazet.

Mozesz podac np. numer "Rzeczpospolitej" lub innej gazety, ktora potwierdzi to zdarzenie?

Grzes z Krakowa
18-01-2005, 14:27
Co do serwisu termeta to może niem wszędzie jest źle, jak w Krakowie. Tu ostatnio w ciągu paru tygodni dali dupy dość porządnie - nawet nie przyjechali do klienta który się zaczadził sprawdzić kociołek(czujnik wypływu spalin)!!! i wiecie co Inwestor sam sobie sprawdzał czy czujnik działa prawidłowo. Nie wypowiadam się o przyczynach nieszczęścia.

Nie mozna winic za to chlopakow z serwisu
Widocznie mieli tyle zgloszen awarii "swojego" sprzetu ze sie nie mogli wyrobic i trafic palcem do.....

KrzysiekS
18-01-2005, 15:03
Grzesiu (Grzesku) z Krakowa,

masz fajne posty, ale zeby cytowac samego siebie to juz lekka przesada.

Podaj wiec, gdzie usłyszales swoją historie, gdyz moze nieslusznie oczerniasz serwis jakiejs firmy.

Grzesiek13
18-01-2005, 15:31
Krzysiek ja i "Grzesiek z Krakowa" to dwie inne osoby. Nie mogę Ci podac namiaru na klienta bo to nie realne (takemnica danych), ale jak chcesz to zapraszam do siebie , ja wykręcę numer albo cię tam zawiozę i sam sprawdzisz. Akurat tutaj dwóch serwisantów olało klientke. Takie przypadki powtarzają się w Krakowie częściej.

mx
18-01-2005, 18:15
Z tym okresem trwałości to napewno był jakiś żart,
albo ktoś ma takie kaprycho.

ADAMOS48
18-01-2005, 18:24
Niech się przyznają na której firmie najwiecej zarabiają ,bo to jest chyba jedyne kryterium.

mdzalewscy
18-01-2005, 20:41
zawsze się zachwala swoje wyroby, bo są najlepsze, najtrwalsze, a reszta do g...., tak kiedyś było z autami, Merce chwalili iż takie solidne, itd.. a jak zaczęto publikować statystyki awaryjności (TUV, Dekra i inne), okazało się iż "S-ka" ładnie się sypie zwłaszcza problemy z elektroniką.

Przydało by się teraz statystyki awaryjności kotłów, i tak na przykład:

De Dietrich - 14%
Viessmann - 15%
Vaillant - 15%
Junkers - 16%
Buderus - 17%
Ariston - 18%
termet - 19%
immergas - 19%
ACV - 19%
Potterton - 19%

I mając takie dane można było by już dyskutować

Następnie powinny być opublikowany koszt podstawowych przeglądów, lub rozszerzonych (jeśli takie są)

De Dietrich - 230zł
Viessmann - 250zł
Vaillant - 250zł
Junkers - 230zł
Buderus - 190zł
Ariston - 18%
termet - 130zł
immergas - 120zł
ACV - 199zł
Potterton - 190zł

I koszt podstawowych części (jakaś najczęściej wymieniana w kotłach ?)

De Dietrich - 550zł
Viessmann - 530zł
Vaillant - 580zł
Junkers - 490zł
Buderus - 450zł
Ariston - 390%
termet - 360zł
immergas - 360zł
ACV - 480zł
Potterton - 600zł


I mając takie dane można by dopiero się sprzeczać co jest lepsze, co daje lepszy stosunek do ceny, a nie na czym się lepiej zarabia.

diver
18-01-2005, 22:28
Żeby wszystko było jasne - rozumiem mdzalewscy że to dane przykładowe, całkowicie wyssane z palca. Bo czytając tak szczegółowe zestawienie można pomyśleć że to wynik jakiś poważnych badań rynkowych.

DwM
19-01-2005, 07:48
[quote="Grzes z Krakowa"]Tak patrze na te ceny za kondensata z termetu i sobie licze.
Vallant ecoCompact (utrzepilem sie go bo go mam i mi sie podoba) kosztuje oficjalnie w cenniku jakies 12000 ale nikt nie kupuje w takiej cenie zawsze dostaje sie rabaty. Jak sie dobrze pogada i znajdzie rozsadnego sprzedawce mozna dostac 30% bonifikaty Czyli tak naprawde mozna go kupic za 8400 zł wraz ze zbiornikiem i duperelami

Wiec wytlumaczcie mi dlaczego kupowac termeta kondensacyjnego jak mozna miec dobry i estetyczny piec markowy?????


NIE 12 000 tys A 11 800 ale netto.
A ty kupisz za 8400 brutto ?
A duperele kupisz za 150 zl, gdy w cenniku sa za 640 i 1200 netto.

Wszystko ma swoja granice - glupota ludzka tez.
Sprzedawca i producent beda pracowac za darmo a ceny o 50% (brutto) podaja w cenniku dla jaj lub odstraszenia klienta.
Bardzo prosze nie pajacowac wirtualno-teoretyczni inwestorzy.
Jak taki dobry jestes to wyslij mi oferte na priva jak kupic samochod z salonu (Opel Vectra) za 50% ceny, bo kociol juz mam (WOLF kondensacyjny kompakt za 11 200 brutto z pogodowka, zbiornikem warstwowym i duperelami w cenie)

Grzes z Krakowa
19-01-2005, 09:50
[quote=Grzes z Krakowa]Tak patrze na te ceny za kondensata z termetu i sobie licze.
Vallant ecoCompact (utrzepilem sie go bo go mam i mi sie podoba) kosztuje oficjalnie w cenniku jakies 12000 ale nikt nie kupuje w takiej cenie zawsze dostaje sie rabaty. Jak sie dobrze pogada i znajdzie rozsadnego sprzedawce mozna dostac 30% bonifikaty Czyli tak naprawde mozna go kupic za 8400 zł wraz ze zbiornikiem i duperelami

Wiec wytlumaczcie mi dlaczego kupowac termeta kondensacyjnego jak mozna miec dobry i estetyczny piec markowy?????


NIE 12 000 tys A 11 800 ale netto.
A ty kupisz za 8400 brutto ?
A duperele kupisz za 150 zl, gdy w cenniku sa za 640 i 1200 netto.

Wszystko ma swoja granice - glupota ludzka tez.
Sprzedawca i producent beda pracowac za darmo a ceny o 50% (brutto) podaja w cenniku dla jaj lub odstraszenia klienta.
Bardzo prosze nie pajacowac wirtualno-teoretyczni inwestorzy.
Jak taki dobry jestes to wyslij mi oferte na priva jak kupic samochod z salonu (Opel Vectra) za 50% ceny, bo kociol juz mam (WOLF kondensacyjny kompakt za 11 200 brutto z pogodowka, zbiornikem warstwowym i duperelami w cenie)

Szanowny Panie DwM

Ceny podawalem z roku 2003 bo w tedy wlasnie kupowalem kociol i porownywalem ceny. Owszem zmienily sie tylko o roznice VAt-u ale to nie zmienia niczego bo ta zmiana dotyczyla wszystkich producentow.

Jak nie zapomne, to dzis wieczorem zeskanuje fakture i ja pokaze oczywiscie bez namiarow na sprzedawce. To byloby zbyt proste dla takich inteligentnych i na poziomie ludzi jak ty. A poza tym moze tylko takim pajacom jak ja sprzedaja w takich cenach.

Jak ktos ma duzo kasy to placi bez zastanowienia u pierwszego sprzedawcy po drodze do pracy.
Ja jako pajac niestety nie mam wiec musze kombinowac i sie wysilic czyli wykonac kilkadziesiat telefonow i negocjować.

Co do samochodu to mysle ze tez bym sobie poradzil. Ale po co mam ci mowic o tym skoro ty mozesz przyjsc do salonu walnac gotowa na stol i jeszcze dac spory napiwek dlugonogiej blondynce ktora oczaruje cie tak ze zamiast zaplacic 100% to wydasz 130% ceny samochodu.

Bez urazy
Pozdrawiam
Grzes z Krakowa "Pajac"

I jeszcze

Jezeli chodzi o duperele to mialem na mysli:
1 zawor bezpieczenstwa ok 60 zł
filtr siatkowy do gazu 20 zł
filtr siatkowy na powrot CO ok 15 zł
5 zaworow kulowych kazdy 10 zł
w sumie daje to 145 zł + teflon
Ok zapomnialem jeszcze o zbiorniku wyrownawczym do CWU za ktory zaplacilem 150zł+zawor bezpieczenstwa 60 zł
I wiecej nic nie potrzeba od strony przylaczeniowej.

Oczywiscie jak komus sie tego nie chce poskladac to kupuje konsole przylaczeniowa z Vaillanta za 1240 zł

inwestor
19-01-2005, 10:17
Zgadza się konsola do Vaillanta to lipa aby wyciagnac kasę mozna to spoko sobie samemu za grosze zmontować. Ja się niestety dałem nabrać ale nie na 1240 zł tylko mniej coś chyba ok. 300zł. Nieco taniej bo kociołek mam inny nie lodówkę :wink: tylko wiszący Ecotec. Nie brałem lodówki bo była zbyt droga.
Pozdrawiam

Grzes z Krakowa
19-01-2005, 10:27
Jeszcze odnosnie marz 50% i pracy za darmo.
Skoro sprzedano za taka cene jak podalem to widocznie sie oplacalo. Bo do interesu by nie doplacili gdyz nie byla to moja rodzina z reszta jak by byla rodzina to pewnie by mnie to drozej wyszlo :D

Mysle ze polityka tej firmy byla nastepujaca
Uczciwa marza (przy kwotach z przedzialu 5-10kzł) jest na poziomie 15-20 % a przelkneliby i 10% jezeli klientowi bardzo by zalezalo. Nizsza marza ale klient zadowolony i poleci znajomym (sam polecilem ich kolezance ktora tez kupila) wiec bedziemy mieli wiekszy obrot to i tak wyjdziemy na swoim bo sprzedamy powiedzmy 10 takich produktow w miesiacu.

Twoja polityka cenowa to
Dowalic 50% marzy i zlapac 1-2 jeleni a reszte miesiaca siedziec sobie na d... i czekac.
Można i tak.

Nie wiem dlaczego w branzy instalacyjno budowlanej ceny katalogowe zawieraja wlasnie tak wysokie dochodzace do 50% marze???? Czy moze ktos to wytlumaczyc??

Przeciez juz w sklepie na tzw "Dzien Dobry" Pan/i proponuje "rabacik" 20-25% Np w jednej z hurtowni instalacyjnej w Krakowie widziałem grzejniki Stellarad i wielki napis -30% rabatu od cen katalogowych i to juz przy 1 sztuce mysle ze i tak 20% na tym zarabiaja, bo jak sie dopytalem o wieksza ilosc tzn na caly dom 11 szt to jeszcze zaproponowali mi dodatkowe 5 %.

Mysle ze Ty madry czlowieku DwM?? (zapomnialem twojego nicka) Poprostu dales sie wrobic i teraz czujesz sie jeleniem wiec wyladowujesz swoja zlosc.
Jezeli ma to ci pomoc odreagowac sie, to napisz cos jeszcze madrego moze w tedy mniej ucierpi zona, dzieci i koledzy w pracy.

Powodzenia

"Pajac"

DwM
19-01-2005, 11:33
Jeszcze odnosnie marz 50% i pracy za darmo.

"Pajac"

Zamiast sie rozpisywac kup mi ten samochod za 1/2 ceny a zarobisz sobie 5% - zawsze cos. Interesuje mnie ten model za 103 000 czyli jak kupisz mi za 51 500 to ja zaplace Ci 51 500 x 5%.
To jest prawdziwa oferta.
Oczekuje oferty na priv'a

Do mniej zaradnych od Grzesia chce tylko dodac ze w przypadku importowanych produktow obnizka ceny w stosunku do zeszlorocznych cennikow bez laski zawiera rabat wynikajacy ceny EUR (Z prawie 5zl do niewiele ponad 4 zl).

Grzes z Krakowa
19-01-2005, 12:40
Na tobie to bym jednak chcial zarobic te 50%

Alupin
19-01-2005, 14:15
HMM nie wiem co mam sądzić o waszej dyskusji, ale ja zdecydowałem się na TERMET 6,6-22 KW i jak na razie działa super...

Do tego kupiłem zasobnik, nie oryginalny Termetu, tylko Galmet ( większa moc wężownicy ) i jest super

Cichutko, ciepło i miło

Serwisant był 2 razy : ( przezbrajał na płynny jak nie miałem ziemnego i drugi raz przezbrajał na ziemny - wizyty po 180 zł ).

Mój teść ma kondensat Junkersa i dał za kotłownie 15 tys. a ja dałem ok 5 tys. za koomplet z regulatorem, pompą CO, zaworem trójdrożnym etc.

Można kupić droższy kociołek i mieć satysfakcję, że ma się mercedesa wśród kotłów i można racjonalnie policzyć nakłady i stopę zwrotu, ale wybor należy i tak do inwestora.

Pozdrawiam wszystkich "w gorącej wodzie kąpanych "


ps. chałypka 190 m2 użytkowej, kubatura 570 m3

acha zapomniałem powiedziec że mam "kozę: 16kW hihihihi....

DwM
19-01-2005, 17:22
Na tobie to bym jednak chcial zarobic te 50%

Widze ze jednak nie uda Ci sie nawet tych 5%,
a to przeciez ponad 2500zl. Nie potrzeba przy budowie??? :lol:
Trudno i tym razem wywale jak ostatni glupek forse :( .

Ci co wybudowali wiedza ze za poldarmo nie da sie tego zrobic :o .

mdzalewscy
19-01-2005, 18:59
Mój teść ma kondensat Junkersa i dał za kotłownie 15 tys. a ja dałem ok 5 tys. za koomplet z regulatorem, pompą CO, zaworem trójdrożnym etc.


no właśnie, a właściwie jak to jest ?, porównajmy ceny kotłów kondensacyjnych

TERMET ECOTERM plus GCO-DZ*-25-02 7871zł brutto - rabat powiedzmy 20% (to realny rabat, czy większy się dostaje ?) = 6230zł

VAILLANT .........
VIESSMANN .........


prosze o ceny sugerowane innych kotłow o podobnych parametrach z niezbędnym osprzetem i przybliżonymi rabatami , innych

Grzes z Krakowa
19-01-2005, 19:21
Info dla DwM

C:\Moje dokumenty\Dom\faktura.jpg

Chcialem zamiescic scan faktury ale chyba sie nie da:( Musisz uwierzyc lub nie.
Na fakturze jest cena 7818,79 brutto (owczesna katalogowa cena to 11966) z dnia 13.08.2003.
Regulator VRC 410S kosztowal 487,49 brutto

I mysle ze na tym mozemy juz skonczyc nasza polemike
Mysle ze twoje slowa odnosnie pajacowania i granic glupoty byly nie na miejscu. Nie licze na slowo "przepraszam' lub "ok masz racje" bo chyba nie nadajemy na tym samym poziomie intelektualnym.


Dla calej reszty szanownych forumowiczów

A pomysl modzalewscy wydaje mi sie ok
Moze rzeczywiscie stworzmy porownanie ile wynosi cena katalogowa a ile faktycznie zaplacilismy. I nie chodzi tu o wyscig, czy chwalenie sie kto jest lepszy ale po to aby inni ktorzy jeszcze nie kupili wiedzieli na czym stoja i o co moga walczyc.

mdzalewscy
19-01-2005, 19:30
Moze rzeczywiscie stworzmy porownanie ile wynosi cena katalogowa a ile faktycznie zaplacilismy. I nie chodzi tu o wyscig, czy chwalenie sie kto jest lepszy ale po to aby inni ktorzy jeszcze nie kupili wiedzieli na czym stoja i o co moga walczyc.
w rzeczy samej :D do tego zmierzam, bo tak ktoś tam pisze iż dostaje rabat 40% i cena jest już zbliżona do tego kotła tańszego (dla niego gorszego) ale nie pamięta iż na ten tańszy też jest rabat

No to prosze speców od kotłów o ceny sugerowane i przybliżone rabaty, na koniec zrobimy zestawienie, należy też ująć niezbędny osprzęt do kotła (jeśli wymagany i jest dodatkowo płatny) i kotły oczywiście muszą miec porównywalne parametry

AHA, CENY AKTUALNE NA KONDENSATY, NIE Z 2003, CZY 2001r.

Grzes z Krakowa
19-01-2005, 19:49
No to ja juz powiedzialem ile kosztowala moja kotlownia i czekam na innych :)

mx
19-01-2005, 20:41
Ja jestem przed podjęciem tej ważnej decyzji ,dlatego czekam z niecierpliwościa na Wasze uwagi.

inwestor
19-01-2005, 21:33
Mogę podać ceny z 2003 r jakie udało mi się uzyskać brutto po upustach
Kocioł Vaillant Ecotec 196 5261 zł
( poprawiam bo widzę że faktycznie drogo kosztował mój kocioł powinno być typ kotła Vaillant Ecotec 196 cena 5261 zł ;-) sorry za niejasny zapis)
Konsola przyłaczeniowa 311 zł ( można bez niej dałem się naciagnac)
Zasobnik Galmet 140 L 914 zł
Regulator pogodowy VRC410s 587 zł (element nieobowiązkowy)
Do tego jeszcze przymusowe elementy komina:
trójnik rewizyjny 325 zł oraz rura teleskopowa 188 zł razem daje to
7261 zł
Montaż i uruchomienie tego wszystkiego oraz rózne duperele jak
naczynie wzbiorcze, pompa cyrkulacyjna c.w.u. rurki kształtki kolanka zaworki itp itd jakieś 2 tys. daje to razem okrągłą sumkę ponad 9 tys jak się jeszcze doliczy niemarkowe elementy komina bo komin to nie tylko trójnik rewizyjny, to 10tyś ( albo lepiej) trzeba było liczyć :wink: (stan na rok 2003 oczywiście) .
I co kurcze jak widać :o z ceny kotła zrobiła się cena kotłowni prawie razy 2. Jak się człowiek dobrze zastanowi to mogłby chyba na "lodówkę " się pokusić ;-) no ale lodówka ma swoje wady które mnie zniechęciły.
Pozdrawiam

mark1oc
20-01-2005, 00:11
z ta konsala to nie tak; do lodowki jest nieobowiazkowa i nie ma wiekszego problemu ja podlaczyc,a do eco teca jest wymagana i tam sa zlacza zaciskane o srednicy troche innej niz 22[mozna by zastosowac zlacza skrecane na rure cu 22 ale niepasuje]
z cenami jest roznie temu panu co kupil lodowke tylko pogratulowac rabat 34%to bardzo dobry rabat ,ale przypuszczam ze kociol byl z wystawki ,pol roku temu montowalen lodowke z viessmana i klient kupil w sklepie z 35% rabatem ,wlasciciel tego sklepu powiedzial mi pozniej ze zadlugo juz stala i wolal sprzedac ja po kosztach niz zeby mu zalegala na wystawie[malo jest chetnych na taki drogi sprzet i jak sie trafil.....]
a wracajac do tematu kociol to nie wszystko ja klientom przedstawiam pelnam opcje[kociol ,sterownik,rury spalinowe,konsola jezeli jest potrzebna] i przewaznie nie proponuje zasobnika orginalnego a z galmetu mam je sprawdzone i musze przyznac ze dobrze wspolpracuja z kotlem[jednofunkcyjny] co do termetu z tego cowiem jest to skladak i moze jest bardzo dobry ,ale ostatnio mialem klienta ktory kupil termeta dla tescia [kondesata] i po 6miesiacach cos mu tam dolega[problemy z zalaczaniem] i stwierdzil ze woli vaillanta dla siebie i kupil go umnie. Aco sadzicie o ULRICH kondensatach przeciez to one sa najtansze na naszy rynku[zaznaczam ja ich niesprzedaje i tylko 2razy je montowalem] ciekawe co napiszecie o nich.
Pozdrowienia

KrzysiekMarusza
20-01-2005, 00:14
W innym wątku podałem aktualną cenę zestawu opartego na Vaillancie Ecotec (ten sam co inwestor - chyba ci sie cos-niecos cena kotła popierniczyła) w necie:

http://www.kotly.com.pl/index.php?cPath=27_34_49_103_113

+ rura łącząca z kominem - jakieś 500 zł (? - teraz może być z plastiku)
+ sterownik VRT 390 - 452 zł
czyli razem jakies 8850 zł (aktualnie)
pozdr - Krzysiek

Grzes z Krakowa
20-01-2005, 07:59
Co z tego ze rura moze byc z plastyku skoro i tak jest prawie dwa razy drozsza od metalowej :D
np moj komin ma ok 6,5 m 3 kolana i kosztowal mnie 1300 zł wraz z montazem bez faktury (w kominie idzie tylko jedna rura gdyż mam ja w szachcie kominowym)

Natomiast oryginalny zestaw Vaillanta z plastyku kosztuje cos koło 2000 zł bez montazu.

A wtym wypadku raczej nie zdecydowalbym sie na zamiennik jakies no-name firmy z Made in China lub Made in EU
Chociaz slyszalem juz o przypadkach ze montowano PCV do kanalizacji :o

KrzysiekMarusza
20-01-2005, 09:12
To zaskakujące co piszesz, Grzesiu - bo przedwczoraj był u mnie serwisant na 1-szym przeglądzie po roku pracy i dziwił się czemu nie mam plastika, który jest tanszy ... A może masz na myśli cały wkład kominowy lub całą rurę powietrzno-spalinową do wyprowadzenia na zewnątrz ? To inna sprawa, bo ja mam na myśli ten kawałek rury (u mnie jest to 1 prostka chyba 60 cm i 1 kolanko) co łączy kocioł z kominem (bo mam komin).
Jak ktos chce to mam do odstąpienia 1 element metalowej rury Vaillanta (znaczy sie rura w rurze) oraz ze 2-3 elementy Schiedla do kondensatów (wiem że to nie ten dział, ale może komuś się przyda :) )

pozdr - Krzysiek

mdzalewscy
20-01-2005, 10:19
czemu podajecie ceny jakiegoś kotła w necie ?,albo z 2003r. to jest całkiem bez sensu podajcie cenę sugerowaną detaliczną i cenę z realnym rabatem, wtedy to będzie jakaś wykładnia, a nie ktoś tam za tyle kupi, ktoś za tyle, a ten ma wójka co sprzedaje kotły i taniej, bo kocioł kosztuje "drogo", ale dają rabat 40%, drugi tańszy ale dają rabat 20%. Ja się wysiliłem i Termeda podałem, proszę o resztę. Proszę 1 osoba 1 kociół, bym podał wszystkie, ale jestem "cienki Bolek", bo nie znam odpowiednich modeli i przybliżonych rabatów.

KrzysiekMarusza
20-01-2005, 10:42
Ta cena na Vaillanta to jest konkretna i aktualna oferta ze sklepu netowego - czyli za te 7899 zł można kupić zestaw kocioł+zasobnik+cotamjeszcze - raczej brak możliwości negocjacji cen :)
Oczywiście w "oficjalnym cenniku Vaillanta" ta cena to pewnie będzie jakieś 9-10 kzł, ale od tego jakiś rabat wytargować można.
Chyba że ktoś potrafi wytargować niżej niż w necie - to niech napisze !

Krzysiek

lakis1
20-01-2005, 10:57
Cena katalogowa pieca Vaillant Eco Vik 37kW(lodówka) wraz z zasobnikiem VKK K150l wynosi 22650,00zł. Taki piec po dużych targach w trzech hurtowniach kupiłem za 17.000zł dodatkowo otrzymałem komin kwasówkę 4mb i sterownik pogodowy o ile pamiętam 620 lub 630 o wartości katalogowej 2350,00zł.
W lutym planuję montaż.

pozdrawiam

Waldemar Lakowski

AMReclik
20-01-2005, 11:06
Tu nie chodzi o to ,że nigdy się nie zwróci ,ale o to kiedy się zwróci. Przeciętna "żywotność" kotła to ok. 8 lat-a ten zwróci Ci się za jakieś 12-15 lat .I tu pytanie :czy warto.
Oczywiście inna sprawa co się będzie działo z cenami gazu,tzw abonamentu za gaz i jakości tegoż surowca.
Tak ,że w tej chwili szczerze mówiąc nic nie wiadomo.A jak nic nie wiadomo to wiadomo że chodzi o kasę :-)
Co do jakości surowca (gazu ziemnego) jest bardzo wysoka, aktualnie skład gazu jest na następującym poziomie:

L.p. Nazwa składnika Ilość %
1 Metan 96,469
2 Etan 1,149
3 Propan 0,358
4 n-butan 0,063
5 i-butan 0,062
6 n-pentan 0,006
7 i-pentan 0,019
8 Suma C 0,035
9 Wodór 0
10 Siarkowodór 0
11 Hel 0
12 Azot 1,357
13 Tlen 0,073
14 Dwutlenek węgla 0,409
watrosć opałowa = 35,667MJ/m3
ciepło spalania = 39,557 MJ/m3
widać więc, że gaz ma dobre parametry.
Pozdrawiam, Marcin :)

KrzysiekMarusza
20-01-2005, 11:17
A skąd te dane o gazie ? Jak rozumiem są to wartości średnie ... Czy z jakiejś jednej gazowni ? A może z całego kraju ? I o ile wartość opałowa może się wahać w górę/w dół ?
Ja do swoich wyliczeń zużycia gazu zakładałem wartość opałowa = 34.33 MJ/m3
Krzysiek

mark1oc
20-01-2005, 11:17
u mnie zestaw vkk366+zasobnikvih k 150 +sterownikvrc630 kosztuje 16500z 22%vatem a jest mozliwosc 7%vatu i wtedy ten zestaw by kosztowal14500 wszystko co jest zwiazane z vaillantem daje upust od cen katalogowych 31%

mark1oc
20-01-2005, 11:23
rury plastykowe sa tylko spalinowe ,ale unas w polsce przepisy zabraniaja montowac plastymowe a tylko metalowe i faktycznie sa [rury plastykowe]tansze

lakis1
20-01-2005, 11:27
mark1oc - czyli jeszcze przepłaciłem? A myślałem, że wycisnąłem z ceny już max.

pozdrawiam

mark1oc
20-01-2005, 11:35
a wracajac do kondesata to roznica cenowa miedzy kotlem turbo zwyklym a kondensatem wynosi 2400zl i ta roznica tylko rozpatruje jak dlugo sie zwroci .Ja oceniam ze ok.4lat no dajmy ze 5lat ,a pozniej zarabia na nastepny kociol .Zywotnosc kotla zwyklego oceniana jest w riechu na 13-15lat [tam juz takich kotlow sie niemontuje wymogi ekologiczne i finansowe]a kondesatow ok.24lat jest ta zwiazane z inna budowa kotla i materialami zastosowanymi do budowy ,ale w riechu i tak wymieniaja kotly zasadnicao co 12-14lat zwiazane jast to z aspektami ekonomicznymi [krotko piszac jest ten kociol dalej w dobrym stanie ale zacofany technologicznie] A dlaczego rozpatrujemy tylko roznice bo i tak nawet ten najtanszy trzeba kupic

mark1oc
20-01-2005, 11:38
moim zdaniem bardzo dobry upust pan dostal tylko jest mozliwosc wziecia przez instalatora i wtedy vat bedzie 7% i tu taj sa duze roznice
bo cena z 22% vat jest prawie ta sama[nie liczylem rur do komina]

lakis1
20-01-2005, 11:50
Dzięki za pocieszenie :roll:

inwestor
20-01-2005, 12:30
... Ecotec (ten sam co inwestor - chyba ci sie cos-niecos cena kotła popierniczyła)
No co ty Krzychu przepisałem z faktury 5261 zł. za kocioł nie inaczej
Może ty liczysz cenę zestawu kocioł + zasobnik ??? ja napisałem wyraźnie że zasobnik osobno za 914 zł.
Pozdrawiam

KrzysiekMarusza
20-01-2005, 12:38
Wielkie sorki inwestor - a ja przeczytałem zamiast " 5261 zł" -> 196 5261 zł :))
hej - Krzysiek
PS na swoje usprawiedliwienie dodam, że chory jestem, niestety :(

AMReclik
20-01-2005, 13:16
A skąd te dane o gazie ? Jak rozumiem są to wartości średnie ... Czy z jakiejś jednej gazowni ? A może z całego kraju ? I o ile wartość opałowa może się wahać w górę/w dół ?
Ja do swoich wyliczeń zużycia gazu zakładałem wartość opałowa = 34.33 MJ/m3
Krzysiek

Są to dane średnie za rok 2004, w obszarze poludniowym województwa śląskiego.
Pozdrowienia, Marcin

KrzysiekMarusza
20-01-2005, 13:26
Dzięki Marcinie - ale SKAD masz te dane ? No i jaki jest ich rozrzut ?
Być może ja też korzystam z tego samego gazu - mam z GSG Zabrze, rozdzielnia Oswięcim (nie zartuję :) )

Krzysiek

Grzes z Krakowa
20-01-2005, 13:27
... Ecotec (ten sam co inwestor - chyba ci sie cos-niecos cena kotła popierniczyła)
No co ty Krzychu przepisałem z faktury 5261 zł. za kocioł nie inaczej
Może ty liczysz cenę zestawu kocioł + zasobnik ??? ja napisałem wyraźnie że zasobnik osobno za 914 zł.
Pozdrawiam

Ja jak spojrzalem na te cene to tez myslalem ze cos nie tak bo te 196 mnie zmylilo :lol:
a to przeciez oznacza model

inwestor
20-01-2005, 13:50
Dzięki za zwrócenie uwagi na wysoką ;-) cenę kotła już poprawiam
Pozdrawiam

pajek
20-01-2005, 15:03
Dostalem wlasnie oferte na kociol Vailanta ecoTec 9,7-21,6 kW. Podaje ceny netto po rabacie:
kociol - 4920 PLN
regulator VRC 420s bo mam podlogowke i grzejniki - 932 PLN
konsola - 298 PLN
zasobnik dwuwezownicowy 300l (bo mam solary) - 1758 PLN
wklad kominowy,pompy i inne drobiazgi - 2300 PLN
montaz - 800 PLN

mark1oc
20-01-2005, 15:25
a sam kociol czy z konsala i sterownik sam czy doliczyli ci tez 3drozny zawor

pajek
20-01-2005, 15:31
3drozny zawor jest wliczony w cene, na konsole cene podalem oddzielnie

mark1oc
20-01-2005, 15:32
przepraszam niedoczytalem umnie taki zestaw [kociol+konsola]kosztuje netto4800 a sterownik850 ,
a zasobnik to orginalny?bo wydaje mi sie ze z galmetu
do tego musisz kupic zawor3drogowy lub inny
u vaillanta za630 z silownikiem 3/4 "netto

pajek
20-01-2005, 15:35
to prawda zasobnik jest z Galmetu, a cenę zaworu 3d ujmuje pozycja inne drobiazgi.

mark1oc
20-01-2005, 15:35
a do czego jest ten zawor doliczony i jaki komin [wyjscie bezposrednio przez sciane ,czy do szachtu]

mark1oc
20-01-2005, 15:41
zasobnik z galmetu 300l 2 wezownice 1600netto a montaz samej kotlowni bez solarow

pajek
20-01-2005, 15:41
prawdopodobnie chodzi o kwasowke do szachtu, jesli chodzi o zawor w wycenie mam pozycje "komin,pompy zawór 3drozny i inne - 2300 zł netto"

mark1oc
20-01-2005, 15:55
zasobnik z galmetu 300l 2 wezownice 1600netto a montaz samej kotlowni bez solarow

AMReclik
21-01-2005, 07:38
Dzięki Marcinie - ale SKAD masz te dane ? No i jaki jest ich rozrzut ?
Być może ja też korzystam z tego samego gazu - mam z GSG Zabrze, rozdzielnia Oswięcim (nie zartuję :) )

Krzysiek

Są to uśrednione roczne dane z chromatografu na Zaborzu.
Skąd je mam - na forum wole nie informować (tajemnica służbowa)
Rozrzut mogę podać, ale to trochę potrwa (muszę przeszukać dane)
Pozdrawiam, Marcin :)

gregor2
21-01-2005, 08:28
mam pytanie odnośnie kotłów. czym sie różni jedno funkcyjny z zasobnikiem od dwufunkcyjnego to ja wiem. Ale jaka jest różnica użytkowa między jednofunkcyjnym z zasobnikiem a dwufunkcyjnym z zasobnikiem? Bo przecież zasada działania jest przecież taka sama.

gregor2
21-01-2005, 14:25
ponawiam pytanie

KrzysiekMarusza
21-01-2005, 14:38
gregor2 - najlepiej zapytaj jakiegos fachmana, np. Adamos48.
po mojemu: 2-funk grzeje cwu w przepływowym wymienniku, natomiast 1-funk uzywa wężownicy, żeby podgrzać wodę w zasobniku.
Są tacy co twierdzą że przez to wymiennik 2-funk szybciej zarasta kamieniem.
2-funk musi zawsze miec moc ok 20 kW lub więcej, bo tyle trzeba mocy żeby na bieżąco ogrzać strumień wody do prysznica i gdzie tam jeszcze. Niektóre 2-funk nie mają możliwości dołączenia cyrkulacji cwu. 1-funk nie muszą mieć bo to jest "funkcja" zasobnika

tyle wiem :) - Krzysiek

izz
21-01-2005, 15:47
Czy możecie polecić w Warszawie firme do CO z piecem kondensacyjnym -Projekt + wykonanie ???

gregor2
21-01-2005, 15:58
gregor2 - najlepiej zapytaj jakiegos fachmana, np. Adamos48.
po mojemu: 2-funk grzeje cwu w przepływowym wymienniku, natomiast 1-funk uzywa wężownicy, żeby podgrzać wodę w zasobniku.
Są tacy co twierdzą że przez to wymiennik 2-funk szybciej zarasta kamieniem.
2-funk musi zawsze miec moc ok 20 kW lub więcej, bo tyle trzeba mocy żeby na bieżąco ogrzać strumień wody do prysznica i gdzie tam jeszcze. Niektóre 2-funk nie mają możliwości dołączenia cyrkulacji cwu. 1-funk nie muszą mieć bo to jest "funkcja" zasobnika

tyle wiem :) - Krzysiek

nie przeczytałeś pytania dokładnie. Jaka jest między nimi odczuwalna dla mnie (użytkowa) różnica, gdy oba mają zasobniki, załóżmy z wężownicami?
wtedy teoretycznie można założyć ze mogą mieć taka samą moc bo wodę do cwu grzeje zasobnik.
jest to pytanie laika w tej dziedzinie. więc bez obrazy dla szpeców jeżeli jest to dla nich pytanie z "podstawówki".

bo tak sobie wygdybałem, że gdyby nie było między nimi różnicy to po co kupować 1-funkc. z zasobnikiem skoro można kupić 2-funkc. na początek bez zasobnika i tak sobie pomieszkać. Jakby było kiepsko to dokupić zasobnik. suma sumarum i tak finansowo wyjdzie taniej niż 1-funk z zasobnikiem (albo tak samo), a przynajmniej problem typu lepszy 1 czy 2-funkc. odpada.
dobrze główkuję czy nie za bardzo?

pozdawiam
Grzesiek

KrzysiekMarusza
21-01-2005, 16:13
Grzesiu - podstawowe 2 cechy, które są minusami kotła 2-funk, wymieniłem. Szczególnie brak możliwości cyrkulacji cwu powoduje pogorszony komfort - w 2-funk bez zasobnika musisz każdorazowo czekać aż zapali sie palnik, a potem cwu dopłynie do punktu poboru. U mnie, gdy wyłączę cyrkulację i woda w rurkach ostygnie, to na ciepłą wodę z zasobnika czeka się ok. 1 minuty -> mnie to denerwuje, a dodatkowo spuszczasz czystą wodę do kanalizacji bezużytecznie.
Oczywiście jak kocioł i punkt poboru cwu są w tym samym pomieszczeniu, to nie ma sprawy - ale kto ma w domu tylko 1 punkt poboru ciepłej wody :). Kup od razu zasobnik i zrób cyrkulację - to działa !
pozdr - Krzysiek

mx
21-01-2005, 17:55
mark1oc, jak możesz to daj namiary na Twoją firmę.
Dzięki.

mark1oc
21-01-2005, 20:52
do gregor 2
roznica jest taka ze niema falowania teperatura wody tzn.jak odkrecisz ciepla wode to niezaleznie od natezenia przeplywu wody leci ci woda o tej samej temperaturze w 2wunkcyjnych im wiekszy strumien tym woda chlodniejsza krotko piszac wanne z zasobnika napelniasz krucej niz 2wunkcyjnego dochodza tez inne korzysci [na +zasobnika] mozesznagrzac wode raz na dobe i korzystac tylko przez reszte godzin z magazynowanej wody. dobre sa kotly 2wunkcyjne ktore maja wbudowany maly zasobnik ale przewaznie one sa drozsze od kotla i zasobnika

gregor2
24-01-2005, 08:37
dzięki za odpowiedź. na szczęście mam jeszcze trochę czasu. dlatego bedę śledził wasze dyskusje. może wymyślicie jeszcze coś nowego.

AMReclik
25-01-2005, 08:04
Widzę, że na forum często wypowiadają się fachowcy z branży instalacyjnej CO, więc korzystając z okazji, proszę o informacje czy ktoś słyszał o kotle SD Twin 28E z zasobnikiem i czy warto go kupić za około 3500zł brutto?

Marcin

ckwadrat
25-01-2005, 15:00
Myślę o kupnie Junkersa. Piec z otwartą komorą spalania (Euroline HRD ZS 23-1 KE; moc 8-23 kW) to koszt (z katalogu) 3250 zł. Natomiast piec o tej samej mocy ale z zamkniętą komorą (Euroline HRD ZS 23-1 AE) jest ok. 1 tys. zł droższy + ok. 2 tys. zł kosztuje do niego przewód powietrzno-spalinowy (żeby wyjść ponad dach w moim domu z użytkowym poddaszem tyle trzeba wydać).

Lekko licząc, to prawie drugie tyle. Czy u innych producentów też jest takie przebicie i czy kupując atmosferyczny faktycznie zaoszczędzę na kwasówce, czy jednak musi ona być zamontowana bez względu na rodzaj pieca?

Piotrek74
25-01-2005, 21:55
Witam wszystkich,
Ja właśnie dostałem wstępną wycenę na wykonanie instalacji wewnętrznych i m. in. kotłowni.
Zaznaczam że wykonawca jest sprawdzony i nie odwala fuszerki.
Podaję ceny netto z udzielonymi rabattami:
Kocioł VU 196/2 i zasobnik VIH R 150 Vaillant - 7007 PLN
Regulator VCR 420s - 932 PLN (mam grzejniki i podłogówkę)
Zestaw rura spalinowo powietrzna do kotła - 975 PLN
Grupa bezpieczeństwa do zasobnika - 214 PLN
Montaż rury spalinowo powietrznej - 300 PLN
Materiały wyposażenia kottłowni -- 2500 PLN
Montaż kotłowni - 2000 PLN

Drogo czy tanio?
Przypominam że wykonawca jest dobry (sprawdzony na budowach u znajomych).

KrzysiekMarusza
26-01-2005, 06:48
Wydaje mi się że pozycja "materiały wyposażenia" powinna być uściślona
(co to jest ? - całkiem pokaźna kwota).
Wydaje mi się że za jak powiesz gdzieś (np. u innego potencjalnego dostawcy): panie, prosze o ofertę na kocioł, zasobnik, pogodówkę, gr. bezp., rure taką-a-taką - RAZEM , to z tego jeszcze jakie 10-15% sie utarguje :)
Polecam porównanie Twojej oferty z ofertą www.kotly.com.pl, np. tu:
http://www.kotly.com.pl/index.php?cPath=27_34_49_103_114
(to jest komplet - nie wiem co w to wchodzi, poza kotłem, zbiornikiem, konsolą podł. i nie wiem czym jeszcze.)
Choć tak jak patrze na tę stronę w necie, to już mniej widze szans na utargowanie znacznej kwoty :( (no, chyba że w tym netowym sklepie tez sie mozna potargowac - sprawdź, a w każdy razie poproś o wstępną ofertę !)
pozdr - Krzysiek

Cezarr
26-01-2005, 07:23
Witam
podobnie jak ckwadrat rozważam zakup kotła z otwartą komorą,gdyż nie widzę wyraźnej róznicy w eksploatacji. Z tym wychładzaniem kotłowni to nie do końca prawda.A różnica w sprawności minimalna.
Myslę, że na etapie budowy domu, dobrze planując kominy wentylacyjne, można nie budowac komina, tylko rure przez ścianę, byc może wtedy koszta byłyby podobne.
Co do Junkersa-znajomy, który od lat siedzi w kotłach-odradza tę firmę, wskazując na DeDitricha i Vaillanta (sugerujac się również ceną).

KrzysiekS
26-01-2005, 08:14
Ponownie daje pod rozwage zakup kotlowni z otwartą komorą spalania, ewentualnie tradycyjny z zamknietą komorą, gdy ktos nie ma osobnego pomieszczenia na kociol. dotyczy to sytuacji, gdy ktos bedzie mial dom o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło.

Ja przy kotle Termet z zasobnikiem płace ok. 60 zł, miesiecznie w okresie letnim za cwu i srednio sto kilkadziesiąt zł. za cwu i c.o. w okresie zimowym. Wydatek rzedu 3.500 złotych pozwala mi płacic moze kilkanasie złotych miesiecznie za gaz wiecej niz gdyby mial kociol kondensacyjny za powiedzmy 8.000 zł. Roznica w cenie nigdy nie zwrocilaby mi sie. Tym bardziej, ze kociol sie włacza tylko wtedy, gdy przychodze do domu, a wiec po poludniu i wczesnym rankiem. Pracuje wtedy na temp. 60C, aby szybko nagrzac dom.

W takich warunkach na kondensacji nie zaoszczedzilbym prawie nic.

Gość
26-01-2005, 10:28
Witam Drogich Forumowiczów.
Dla przykładu podam, że w grudniu 2004 kupiłem jednofunkcyjny kocioł z zamkniętą komorą spalania Viessman WHEA z zasobnikiem 150 l. i regulatorem pogodowym za 10 tyś brutto.[/list]

Gwizdki
21-02-2005, 20:47
A ja mam teraz zagwostkę. Od początku byliśmy zdecydowani na Vaillanta jednofunkcyjnego, z otwarta komorą i zasobnikiem 120 l. Ale dostalismy wycenę całej kotłowni z Buderusa i uwaga: kondensat Excellent GB 122 (!) z zasobnikiem, automatyką i całą resztą w kotłowni - tylko 1000 zł więcej w porównaniu do Vaillanta (dokładnie: 10 308 za Buderusa). Dom ma pow. 150 m kw więc łamiemy się... Czy warto wejść w niebieskiego? Oczywiście proponują także swoje grzejniki. I co Wy na to? :-? Przy całej dyskusji o bardzo drogich kondensatach ta oferta nie wygląda tak strasznie :wink:

KrzysiekMarusza
21-02-2005, 21:24
A w czym Buderus lepszy od Vaillanta (kondensacyjnego) ?

Krzysiek

Gwizdki
22-02-2005, 08:23
Nie zrozumieliśmy się :D Vaillanta proponują "zwykłego" a Buderka kondensata... No więc jeszcze raz: przy tej samej cenie co brać: Vaillanta "zwykłego" :wink: , jednofunkcyjnego, z otwartą komorą i zasobnikiem 120 czy Buderusa KONDENSATA też z zasobnikiem (GB 122)? Chodzi mi o to czy warto inwestować w Buderusa :-? . Słyszałam różne opinie... Pomóżcie :P

KrzysiekMarusza
22-02-2005, 08:44
Hm - nie wiem, bo mam kondensata Vaillanta :)
Natomiast jestem zaskoczony słabą jakością oferty Vaillanta: 1.5 roku temu
kupiłem całą kotłownie (kocioł, zasobnik, sterowanie, inne pierdoły) za 7400 zł (brutto). Od tego czasu kotły zdrożały chyba z 5%, + dodatkowe 15% Vatu
- to daje cenę na taką kotłownię dziś ok. 8900 zł (brutto) -> potarguj sie o Vaillanta, a jak nie spuszczą - qp Budka :)
podejrzewam że ok. 8500 zł za kotłownie Vaillanta też by było do uzyskania -
jak pamiętam, słabo się targowałem :)

pozdr - Krzysiek

Pikumar97
22-02-2005, 09:41
Nie znam dzisiejszych cen ale:
kocioł kondensat Junkers Cerapur 8-25KW XII.2003 zapłaciłem 4300zł
zasobnik Galmet X.2004 800zł też brutto (już 22% VAT)
do tego zestaw kominowy "rura w rurze" ( trójnik +króciec) 700zł z VAT
do tego zawory odcinające, pompa cyrkulacyjna, dodatkowe naczynie przeponowe na CWU, orurowanie niezbędne do połączenia kotła z zasobnikiem - ile ????? ......nie wiem miałem to łącznie na fakturach za wykonaną instalację wodną.
Pozdrawiam

Aha domek 167qm powierzchni użytkowej jeszcze w budowie w styczniu spalanie 9qm/dzień :lol: temp wewnątrz +18`C (podłogówka)