PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacyjność termiczna strzechy



Dyletant
14-01-2005, 12:24
Jaka jest izolacyjność termiczna strzechy z trzciny? Czy można takiego dachu już nie docieplać?

Qgiel
14-01-2005, 13:23
Trzeba by znać parametry izolacyjne trzciny ?
W programoe OZC znalazłem materiał o nazwie " płyty ze słomy"
Dach pokryty 30 cm warstwą takich płyt miałby U =0.257.
Jak to wygląda dla całej słomy , a tym bardziej trzciny, nie wiem, ale może być podobnie. W końcu to puste w środku łodygi, z dużą ilościa powietrza wewnątrz.
Jeśli udało by się zabezpiecyć jakos strzechę przed wilgocia, to może by i wystarczyło ?

Wojciech Nitka
14-01-2005, 13:55
Według kalkulatora do obliczania współczynnika U - zamieszczonego na stronach - http://www.kkp.pl współczynnik lamba dla płyt z trzciny 250 wynosi 0,07, a dla płyt z trzciny 700 - 0,13, co przy grubości 30 cm daje - U=0,22 lub analogicznie U=0,41 W/m2K

Dyletant
14-01-2005, 20:25
Dzięki.
Pytanie tylko, czy strzecha ma lepsze właściwości od płyt z trzciny, czy gorsze i o ile?

Qgiel
14-01-2005, 21:55
Pytanie tylko, czy płyty z trzciny mogą być układane na dachu ?
Z nazwy wynika, że bardziej to na sciany by sie nadawało ?

Dyletant
15-01-2005, 13:32
Ogiel - rozumiem, że dane dla płyt chłopcy dali dla porównania, wyobrażenia sobie rzędu wielkości. Nie wiem, czy można je układać na dachu - w każdym razie ja nie zamierzam.
Ale ponawiam pytanie - jak się ma izolacyjność płyt do parametrów strzechy???

Qgiel
15-01-2005, 16:41
Ogiel - rozumiem, że dane dla płyt chłopcy dali dla porównania, wyobrażenia sobie rzędu wielkości. Nie wiem, czy można je układać na dachu - w każdym razie ja nie zamierzam.
Ale ponawiam pytanie - jak się ma izolacyjność płyt do parametrów strzechy???
Żeby odpowiedzieć kompetentnie na tak zadane pytanie należałoby znać przenikalność cieplną materiału pod nazwą "trzcina ułożona w strzechę".......nie żartuję. Dane o przenikalności cieplnej przeróznych materiałów używanych w budownictwie otrzymuje się w certyfikowanych laboratoriach, gdzie w ściśle określonych warunkach materiał przechodzi badania na tą okoliczność. Następnie wyniki uśrednia się na tak, aby zminimalizować odchyłki w procesach technologicznych producenów i w ten sposób otrzymane dane publikuje się w określonych normach.
Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Można domniemywać, że izolacyjność będzie podobna, a nawet wieksza w warunkach suchych,ale pewności nie ma.
Nie mam pojęcia jak wygląda płyta z trzciny i jak jest zbudowana.......czy trzcinę ułożono wzdłuż łodyg, czy może sprasowano bezładnie ułożone witki ?
Z pewnością jednak matriał na strzechę powinien być zabezpieczony przed wnikaniem w niego i w strukturę strzechy wilgoci, bo inaczej nie będzie żadnej izolacyjności.

eRaf
06-03-2005, 18:13
Jaka jest izolacyjność termiczna strzechy z trzciny? Czy można takiego dachu już nie docieplać?
oto co znalałem w necie:
"...Dach trzcinowy posiada bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne. Jest on swego rodzaju termosem. Zimą trzyma ciepło a latem daje chłód.
Trzcina wodna charakteryzuje się bowiem bardzo wysoką izolacyjnością cieplną. Wg badań zachodnich współczynnik przenikania ciepła U / dawniej k / pokrywy trzcinowej kształtuje się na poziomie 0,35 W/m2K . Dach trzcinowy grubości 30 cm odpowiada 100mm izolacji z waty mineralnej ułożonej pod pokryciem tradycyjnym.
Należy podkreślić, że materiały naturalne takie jak trzcina czy słoma mają najmniejszy ze wszystkich znanych materiałów termoizolacyjnych współczynnik przewodzenia ciepła (l ). Jest to możliwe dzięki wypełnieniu łodygi powietrzem, które ma najmniejszy współczynnik przewodzenia ciepła : l = 0,024 W/mK .
Dla porównania wskaźnik ten dla cegły ceramicznej wynosi 0,8 W/mK czyli 33 razy więcej ; dla betonu 1,5 - 1,7 W/mK (62-71 razy więcej) ; dla blachy miedzianej wskaźnik ten wynosi zaś 400 W/mK tj. aż 16.666 razy więcej."
i
"...Trzcina jest przede wszystkim dobrym izolatorem cieplnym o współczynniku przenikania ciepła U=0,35W/(m2K). Jeszcze lepszy wynik daje trzcina w połaczeniu z folią aluminiową ułożoną na wysokiej klasy płytach przeciwogniowych. Dla tak przygotowanego poszycia współczynnik U=0,16W/(m2K). Dzięki niskiemu współczynnikowi U w domach pokrytych strzechą w lecie zawsze jest chłodno, a w zimie ciepło. Trzcina ma również wysoki współczynnik pochłaniania i tłumienia dźwięku."

Jeżeli planujesz mieć poddasze nieużytkowe to jak najbardziej możesz takiego dachu nie ocieplać, inaczej w przypadku poddasza użytkowego. Ja będę miał poddasze użytkowe, grubość trzciny zakładam u szczytu 25cm u dołu 35cm.
Pzdr