PDA

Zobacz pełną wersję : Propan butan



AxLe
15-01-2005, 12:16
W niedalekiej przyszłości na mojej działce będzie gaz (?), póki co zdecyduję się chyba na propan butan ( instalacja podziemna), domek będzie miał 100 m2. powierzchni, będzie dobrze ocieplony a ogrzewanie wspomagane bedzie kominkiem. Mam trzy pytania:
-Ile gazu rocznie zużywać będzie c.o + c.w.u?
-Czy warto stosować do ogrzewania wody bojlera elektrycznego + przepływowy ogrzewacz przy umywalce a gazu używać wyłącznie zimą do ogrzewania?
-Co wychodzi taniej, gotowanie na płycie elektrycznej czy za pomocą gazu z butli?

Mały
16-01-2005, 20:12
Po pierwsze to jest propan a nie propan butan( chodzi o inna temperature wrzenia)a po drugie to radziłbym Ci dooobrze zasięgnąć języka n/t instalacji podziemnej (koszty-WSZELKIE).

KvM
16-01-2005, 20:19
Po pierwsze to jest propan a nie propan butan( chodzi o inna temperature wrzenia)a po drugie to radziłbym Ci dooobrze zasięgnąć języka n/t instalacji podziemnej (koszty-WSZELKIE).
Po pierwsze są instalcje na propan butan, a po drugie przy tak małym dobrze ocieplonym domku taniej może wyjść ogrzewanie prądem (taniej nawet niż gazem ziemnym).

Do AxLe
Policz zapotrzebowanie na ciepło przemnóż przez cenę 1kWh w taryfie dziennnej nocnej i zastanów sięczy warto pakować grube pieniądze w gaz

Cypek
17-01-2005, 06:05
Mały, ale dałes plame.
Ja mam instalacje podziemna na propan - butan i nie ma żadnego problemu z odparowywaniem. A w przypadku tak małego domku rzeczywiście głęboko bym się zastanowił nad ogrzewaniem elektrycznym. Kotłownia i gaz to duży wydatek i długo bedzie sie zwracał w stosunku do pradu.

Bard13
17-01-2005, 09:39
Po pierwsze to jest propan a nie propan butan( chodzi o inna temperature wrzenia)a po drugie to radziłbym Ci dooobrze zasięgnąć języka n/t instalacji podziemnej (koszty-WSZELKIE).

Propan stawia się nad ziemią, propan - butan pod ziemią, właśnie na różnice wrzenia butanu i propanu.
Zbiornik posadawia się poniżej linni przemarzania, żeby odparowywał również butan w trakcie zimy.

Mam nadzieję, że o tym wiedziałeś i tylko się przejęzyczyłeś

jacekska
17-01-2005, 12:18
Dodam tylko info o koszcie zbiornika osadzonego w ziemi. Mnie w październiku wyniósł 1050zł. Plus koszt wykopania dołu i wylania płyty betonowej na spodzie. Osadzili zbiornik i doprowadzili wszystko co skrzynki na budynku. Mój instalator połączył tylko rurkę z inst. wewnątrz budynku.