PDA

Zobacz pełną wersję : Wielkość kotła, a oszczędności w paliwie i cenie



mdzalewscy
16-01-2005, 11:04
Powiedzmy, iż mamy domek o powierzchni użytkowej 200m2, zapotrzebowanie jest na poziomie 13kw. + zasobnik wody 120l., 3-4 osobowa rodzina.
Mamy do wyboru 3 kotły tego samego producenta, powiedzmy Ferrari (aby nie było sprzeczania się, który jest lepszy) o mocy 18kW (3-18), 25kW(4.5-25), 32kW (6.5-32). Jakie oszczędności można się spodziewać na paliwie, przy wyborze wielkości kotła, powiedzmy iż komfort typu podgrzanie wody w czasie 20 minut, zamiast 30, mnie nie interesuje. Na początek jest różnica w cenie na korzyść mniejszych, co dalej. Czy różnica w żużyciu paliwa w ciągu roku pomiędzy powiedzmy 18kW, a 32kW może wynieść np. 500zł ?

gosciu01
16-01-2005, 13:30
osobiście widzę to tak,

Większy kocioł to ;
1. większe koszty zakupu,
2. więcej zajętego miejsca w kotłowni,
3. prawdopodobnie trwalsze elementy - większe moce/obciążenie nakazują stosować wytrzymalsze materiały,
4. dobrany właściwie kocioł będzie pracował z większą kulturą ( pracy, of course ),

Najlepiej dobrać kocioł do potrzeb,
z drugiej strony nie sądzę, aby zyski wyboru mniejszego kotła do dużego były aż tak duże. 500 zł w 200 m2 domu to może dać ok. 20% całych kosztów sezonowego ogrzewania, takich różnic nie będzie !

... no ale są tu na forum specjalići, niech piszą, piszą.


Cz.

rafałek
16-01-2005, 14:04
A czy przypadkiem nie jest tak, że mocno przewymiarowany kocioł = tłumienie spalania = mniej efektywne spalanie = większe zużycie paliwa? Przy źle wykonanej instalacji to co powyżej = niższa temperatura wody = (przy założeniu powyżej) niższa temperatura powrotu = mnieksza żywotność kotła?

mdzalewscy
16-01-2005, 15:20
podejrzewam iż duży kocioł, pracujący na minimalnych mocach dużo zużywa paliwa, bo jest najefektywniejszy przy w wyższych mocach, w lato przy podgrzewaniu wody znowu dużo traci paliwa na rozruchy (duża minimalna moc) i różnicą mogą być do 20%. Jeśli jeden kociół ma moc minimalną 2 razy wiekszą, to wydaje mi się iż musi więcej "jeść" paliwa, analogicznie trochę do silników samochodowych




... no ale są tu na forum specjalići, niech piszą, piszą.


no właśnie

Cypek
16-01-2005, 15:31
Wg mnie powinienes wybrać kocioł 25 kW i jego modulacja pozwoli mu pracować w optymalnych przedziałach.

neuron
17-01-2005, 17:27
Ja bym zaczął od zasobnika. Wybrałbym odpowiednią wydajność, sprawdził jaką moc ma wężownica i dla jakich temperatur. Porównał to z kotłem i podjął decyzję.
A z drugiej strony patrzę na dom znajomych w którym mieszka 5 dorosłych osób, gotują w domu, brak zmywarki, 3 łazienki w tym jedna z wanną bul-bul mają podgrzewacz 200l z własnym palnikiem 6 lub 7 kW i nigdy im nie brakło ciepłej wody.
I kolejna dygresja im mniejsza moc tym większy bufor, skoro jednak zdecydujesz się na kocioł ponad 30 kW to może już z podgrzewaczem przepływowym i po kłopocie.

mdzalewscy
17-01-2005, 17:40
no tak, ale to nie chodzi o mnie, ja sobie znajdę jakiś około 20kW, mnie ogólnie chodziło czy ktoś ma doświadczenie lub umie wyliczyć jakie są różnice spalania w stosunku do kotła małego, czy dużego i jakie skutki ma przewymiarowaniae

neuron
17-01-2005, 18:01
Kocioł będzie bardzo często się zalączał.
Tak to wygląda w domu 170 m2.
http://www.enaco.pl/neur0344izx2/moc.gif
Serwer jest do ... więc obrazek może się długo wgrywać.