PDA

Zobacz pełną wersję : Podajnik Ardeo AZP M 15kw prod. 2009 a sterownik OGNIK PID 1



bt9
07-09-2016, 15:22
Witajcie.
Jestem w posiadaniu jak w temacie - Podajnik Ardeo AZP M 15kw prod. 2009 a sterownik OGNIK PID 1.
Czy zalecacie aby wymienić sterownik na nowszy np. Ecoal lub Bruli czy ten ognik w pierwszej wersji który mam całkowicie spełni swoje zadanie?
Nie mam żadnego doświadczenia ze sterownikami i podajnikami - kupiłem używkę do mojego kotła i zależy mi na oszczędności na opale i bezproblemowej obsłudze jak najmniej czasochłonnej. Ale czy est sens płacić za nowy sterownik tyle kasy?
Pozdrawiam.

Jarecki79
07-09-2016, 16:39
Podłącz i odpal, sam zobaczysz

Ognik PID był bardzo prosty w obsłudze, miał skuteczny algorytm
Sam Ci sie ustawi do paliw ze średniej półki, do m.in. retopalu, zwykłego anmaga, anmaga błękitnego, przyzwoitego ekogroszku rosyjskiego, max. po jaret-plus czy max. anmag-gold

Jak wyłączysz i włączysz sterownik to przez chwile świeci się wersja oprogramowania np. Sl.7c albo Sl.19 albo Sl.27.... itp.
Nie wiem jak stary jest hardware, ale softy można aktualizowac poprzez wysłanie do producenta- Elektro-Miz

bt9
13-09-2016, 15:00
Witam,
Jest to wersja softu numer 28.
Czy jest ona ok. czy muszę aktualizować?
Druga sprawa jaki opał polecacie do tego palnika?
Kolejna sprawa to czy przed sezonem coś w tym palniku poprawić, usprawnić, dokupić lub przerobić aby było najlepiej?
Pozdrawiam.

bt9
01-10-2016, 16:53
Witam ponownie.
Potrzebuję rady waszej w ustawieniu sterownika, pieca - Ognik plus 2
W tej chwili moje ustawienia to:

PP - Podawanie: -7
d. - dmuchawa: 44
Ni - Moc: 2
Pid.1

Paliwo to tani ekogroszek Bartex.
Załączam filmik który przedstawia przebieg spalania i wygląd popiołu.
Problemem jest to, że opału idzie sporo - ok. 25kg.
Dok kostka z lat 70-tych, styropian 5cm.. ogrzewane jest jedno piętro 55m2 + piwnica 25m2. Grzejniki: 3duże 60x100, 1mały 40x60 i dwie drabinki łazienkowe + w piwnicy duży grzejnik długości ok. 2m stary z blaszkami.
Dodatkowo bojler 100l
Instalacja w większości stara z rur stalowych + nowe odnogi miedziane do kaloryferów.
Na piecu ustawiłem temperaturę 40 stopni,
W ciągu dnia zakręcamy większość grzejników bo za ciepło.

Sterownik tak ustawiłem, że bardzo powoli dochodzi do ustalonej temperatury, ale też dzięki temu nie wchodzi często w podtrzymanie. Czy to dobre rozwiązanie?
Boję się tego co będzie w zimie skoro teraz spalam ok. 25kg węgla..
Proszę was o pomoc w ustawieniu.
Dzięki.

https://youtu.be/eFCJjAAns-M

Jarecki79
01-10-2016, 17:32
To ile spalasz jest wypadkową zapotrzebowania na ciepło Twojego domu oraz konstrukcji wymiennika wodnego kotła

Musisz do domu dostarczyć tyle ciepła, ile ten budynek traci.

Jak przy nastawie dmuchawy 44 nie masz w kotle czarno, to tak zostaw, jak masz sporo czarnej sadzy albo niedopałki w popiele, to podnieś max, nadmuch

bt9
09-10-2016, 09:55
Hej Jarek.
Z ekogroszkiem już fajnie sobie piec poradził. Spalanie 17-20kg. Ale popiół i sadza bardzo ładna.

Jednak zakupiłem też miał bo to jest palnik głównie do miału i mam z nim problem.
Mianowicie nawet przy ustawieniu podawania na -9 czyli jak najmniej to miał przesypuje się przez palnik.
Zwiększyłem nadmuch maksymalnie i lekka poprawa jest ale i tak miał się przesypuje a do tego powstają kalafiory blokujące cały palnik naokoło.
Czy jest szansa jakoś to poprawić? Jak na moje rozumowanie to powinno się w takim wypadku jeszcze zmniejszyć podawanie ale w sterowniku tego zrobić już nie mogę.
Pozdrawiam.

Jarecki79
09-10-2016, 11:11
Do miału dmuchawa mocniej jak na ekogroszku
Z podawaniem idzie cos zrobić, ale na otwartym nie będę pisał....