PDA

Zobacz pełną wersję : Sposób układania podłogówki



Leszek
17-01-2005, 08:28
Który - waszym zdaniem sposób układania jest lepszy - niejako współbieżnie zasilanie i powrót (wychodzi naprzemiennie rura zasilania, powrotu, zasilania...), czy zasilaniem zacząć od ściany z oknem i jak wąż w stronę przeciwległej ściany? Pierwszy zapewnia równomierną temperaturę żródła ogrzewania, a drugie pewnie najlepiej grzeje w okolicy ściany z oknem, a słabiej przy ścianach wewnętrznych. A może jakiś inny sposób jest optymalny? Jak jest u Was?

Carrrlos
17-01-2005, 15:29
współbieżnie, zasilanie - powrót - zasilanie - powrót, itd, ze względu oczywoście na równomierny rozkład temperatury na całej płycie "grzejnej".

Grzesiek13
17-01-2005, 16:20
Leszek ty zadajesz pytania retoryczne.

kaskaa
17-01-2005, 16:34
Gdzieś na forum doczytałam się, że dobrze zaplanowana podłogówka to pętle po 70mb rozplanowane po 10 mb/1m2. Czy wobec tego w pomieszczeniu 15 m2 powinno być ułożone 1,5 pętli (jedna cała i część pętli, która będzie grzała następne pomieszczenie)? czy tak się robi?

Grzesiek13
17-01-2005, 16:49
Nie tak Kasieńko.
To że ktoś podał że pętla powinna mieć 70 mb to ok. Ale ty musisz wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie cieplne ( strata) pomieszczenia a dopiero potem obliczać i planować obiegi.

gosciu01
17-01-2005, 17:43
Który - waszym zdaniem sposób układania jest lepszy - niejako współbieżnie zasilanie i powrót (wychodzi naprzemiennie rura zasilania, powrotu, zasilania...), czy zasilaniem zacząć od ściany z oknem i jak wąż w stronę przeciwległej ściany? Pierwszy zapewnia równomierną temperaturę żródła ogrzewania, a drugie pewnie najlepiej grzeje w okolicy ściany z oknem, a słabiej przy ścianach wewnętrznych. A może jakiś inny sposób jest optymalny? Jak jest u Was?


z pętli wpierw możesz ułożyć strefę brzegową, a następnie współbieżnie,
zwróć uwagę aby układać tak, aby było jak najmniej zawijasów, głównie tych 180 stopni - mniejsze opory,


Cz.

gosciu01
17-01-2005, 17:48
Gdzieś na forum doczytałam się, że dobrze zaplanowana podłogówka to pętle po 70mb rozplanowane po 10 mb/1m2. Czy wobec tego w pomieszczeniu 15 m2 powinno być ułożone 1,5 pętli (jedna cała i część pętli, która będzie grzała następne pomieszczenie)? czy tak się robi?

w pierwszej kolejności projekt !!!

jeśli jest to nowobudowny dom to w kuchni, hallu i salonie wyjdzie Ci ok. 4-6 mb/m2. W łazience i owszem, podłogówkę układa się co 10-12 cm, ale to ze względu na to aby uzyskać ciepłą podłogę i zazwyczaj małą powierzchnię oraz duże zapotrzebowanie na ciepło w tym pomieszczeniu, w łazience masz 24-25C a w pokojach 20-21C.


Cz.

ADAMOS48
17-01-2005, 18:28
Wyobrażcie sobie pętlę spiralną ,która zwija sie do środka i spowrotem wraca na zewnątrz tam skąd sie zaczeła. Układając od ściany jak mówicie to połowa podłogówki będzie zawsze cieplejsza nisz pozostrała,ponieważ woda już zdązy wystygnąć.Przy spirali zjawisko to nie zachodzi. Kształt spirali dopasujcie do pomieszczenia i możecie nawet zagęsćić przy ścianach zewnętrznych,gdzie z reguły jest większa ucieczka ciepła na zewnątrz.

Leszek
18-01-2005, 08:00
Dzięki za dyskusję
Grzesiek13 - być może to jest pytanie retoryczne, ale mnie np. ten wątek pomoże w podjęciu decyzji. Np. nie brałem pod uwagę oporu przepływu ( spiralnie-współbieżnie ma zdecydowaną przewagę, łagodne kąty) a lepsze ogrzanie ścian zewnętrznych można załatwić zagęszczeniem spirali.
Podjąłem wątek, ponieważ nie wiem, czy lepiej jest - przy podłogówce - równomierne grzanie (czyli pewnie nierównomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu), czy nierównomierne grzanie aby właśnie uzyskać jednorodną temperaturę...

Leszek
18-01-2005, 08:13
czyli...
Adamos48 - dzięki - zrobię tak, jak radzisz

Jeszcze jedno - czy w takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka (czyli tam, gdzie na 100% wiadomo, gdzie będą meble, brodziki, wanny):
należy, można, nie można kłaść podłogówkę na całej powierzchni pomieszczenia, czyli pod meblami również? Ja obecnie chcę kłaść rury na całej powierzchni, ale, czy nie jestem w błędzie?
Dzięki i pozdrawiam

Grzesiek13
18-01-2005, 08:18
Adamos Ci Leszku odpowiedział i potwierdził to o co pytałeś. Ja u siebie zrobiłem na całej powierzchni pomieszczeń, bo w przyszłości nie wiem jak będzie umeblowane.
Najważniejsze to Leszku niestety dobre sterowanie podłogówki i o tym pomyśl.

Leszek
18-01-2005, 08:31
Dzięki Grzesiek13
A jak masz rozwiązane sterowanie? Masz czujniki zalane w podłodze, czy pokojowe?