PDA

Zobacz pełną wersję : Mam problem



cremon
17-01-2005, 12:50
Posiadam wybetonowane oczko wodne. Ostatnio wstrząsy spowodowane przez kopalnie rozstrzelniły powłokę betonową. Mam pytanie czy ktoś wie czym można uszczelnić pęknięty beton . Z powodu pęknięcia już jaz w tygodniu muszę dopuszczać wodę. Szkoda mi tych ryb.

ZBINAL
17-01-2005, 18:33
Witaj.
Jeżeli widoczne są peknięcia to można uszczelnić żywicą epoksydową,można też zastosować kleje do glazury lub inne podobne spoiwa.
Jakie duże jest to oczko?
pozdrawiam

cremon
26-01-2005, 07:37
oczko jest owalne około 4 m na 3 i nie widac pęknięcia gdzie można kupić taką żywicę podobno jeszcze się dodaje jakieś płutno pomiędzi warstwy żywicy
dziękuje za zainteresowanie

ZBINAL
26-01-2005, 12:38
Jeżeli nie widać pęknięcia, to do jakiego poziomu opada woda?
Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie wyścielenie niecki oczka włókniną zabezpieczającą, a na nią specialną folię do oczek wodnych. Folia jest tworzywem plastycznym i łatwo się układa.
Betonowa niecka oczka wodnego może dosyć często ulegać pęknięciom ( w waszych warunkach geologicznych ), i za każdym razem trzeba by ją naprawiać. Folia, jeżeli nawet ulegnie przedziurawieniu to zawsze i bez większego trudu można ją zakleić łatką z tej samej folii.
Jeżeli masz jakieś pytania to pisz.
Pozdrawiam .

Pinus
26-01-2005, 19:04
Uważam, że betonowe oczko wodne to nie najlepszy pomysł.
Z reguły pęka (nie tylko w rejonach górniczych) z uwagi na ruchy gleby.
Zwykle nie pomagają nawet zbrojenia i grube warstwy betonu.
Ponadto budowa oczka betonowego jest droga i pracochłonna.

Czy nie rozsądniej jest wyścielić oczko odpowiednią folią do tego celu przeznaczoną? Mam u siebie takie oczko (około 5 x 3 m ) już 9 lat. Jezeli kiedyś folia się przedziurawi to nawet nie będę szukał dziury w celu klejenia, gdyż to nie jest skuteczne tylko położe nową folię.

Wiem, że cremon nic powyższa rada nie pomoże ale klejenie tego betonu chyba nie ma sensu, gdyż nie wiadomo czym kleić, gdzie kleić oraz gdzie pęknie nastepnym razem (a pęknie na pewno).

Gdybym ja miał taki problem to skoro wiosna oczyściłbym to oczko i wyłożył je folią do oczek. Oczywiście nie bezposredio na beton lecz na podściółkę (np. stare szmaty, makulatura, tektura itp.). Podściólka ta oczywiscie kiedyś zgnije ale będzie chronić folię przed przetarciem od twardego betonu.

Pinus
...

Arek99
27-01-2005, 08:57
trochę zmieniając temat - rozumiem że w oczku wodnym - czy to betonowym, czy z foli rośliny sadzi się tylko w pojemnikach?

ZBINAL
27-01-2005, 11:06
Pinus napisł
Wiem, że cremon nic powyższa rada nie pomoże ale klejenie tego betonu chyba nie ma sensu, gdyż nie wiadomo czym kleić, gdzie kleić oraz gdzie pęknie nastepnym razem (a pęknie na pewno).

W poście powyżej pisałem o tym że nieszczelne betonowe oczko można wyłożyć włókniną a następnie folią do oczek wodnych.
Chyba że tekst był mało zrozumiały ??

Też mam oczko wodne wyłożone włókniną i folią do oczek wodnych. Przy wymiarach 12 x 8 i gł. 1,80m, przez 7 lat zdarzyło się że dwa razy musiałem dogrzać folię w miejscu przedziurawienia. W momencie gdy folia w oczku zostanie przedziurawiona to nie trzeba jej wymieniać. Wystarczy dokleić lub dogrzać łatkę z folii.
A wyściółki z tektury lub makulatury to średni pomysł.Jeżeli nie mamy włókniny to można stare wykładziny podłogowe, ale to są półśrodki.
Myślę że lepiej zrobić raz a dobrze, niż póżniej poprawiać.