PDA

Zobacz pełną wersję : nieżyczliwi sąsiedzi



Oktawian
17-01-2005, 13:57
Latem zeszłego roku kupiłem dom, parę miesięcy wcześniej sąsiad psotawił płot-okazuje się że na mojej działce (sprawdziłem plany), okazało się, że sąsiad przekopał słupek graniczny. Próbowałem z nim rozmawiać ale spotkało się to z agresją z jego strony. Czy mam prawo zarządać od sąsiada żeby rozebrał płot?

inwestor
17-01-2005, 14:17
Ile grutu ci wykroił ? na trzy palce :wink: czy więcej. Czasem geodeta się kropnie. Może sąsiad jednak dobrze płot postawił ?? Skad wiesz że na twoim ??? Jak na twoim a płot ładny to se go zabierz i przenieś na inna stronę :wink: :D :D
Pozdrawiam

Agnieszka1
17-01-2005, 14:22
Latem zeszłego roku kupiłem dom, parę miesięcy wcześniej sąsiad psotawił płot-okazuje się że na mojej działce (sprawdziłem plany), okazało się, że sąsiad przekopał słupek graniczny. Próbowałem z nim rozmawiać ale spotkało się to z agresją z jego strony. Czy mam prawo zarządać od sąsiada żeby rozebrał płot?


Jak to okazalo sie ze przekopal punkt graniczny? :o skad wiesz , on ci powiedzial ze to zrobil??? jesli tak to jak najbardziej mozesz wymagac rozebrania ogodzenia i przesuniecia go w granice.

Wojtek62
17-01-2005, 14:37
prponuje pogadac ze swoim geodetą, niech zawezwie strony do ustalenia granic działki i wyjaśni się sytuacja - u mnie tez była tak sytuacja, postapiłem j/w, sąsiad nie zjawił sie na wytyczaniu, mapka poszła do gminy i pozamiatane

Teska
17-01-2005, 16:17
jak na trzy palce to daj spokój pogadaj spokojnie z sasiadem zeby chłop wiedział co zrobił....i odpusc...szkoda peuc stosunki sasiedzkie o 3 palce:)

Tomasz M.
17-01-2005, 16:46
Czy geodeta potwierdził, że faktycznie płot stoi źle? Zgadzam się, że nie warto kruszyć kopii o parę centymetrów, ale jeśli faktycznie przestawił znak graniczny to takie zachowanie gościa nie najlepiej rokuje dla przyszłych stosunków, bo oznacza, że to najprawdopodobniej typ bezczelnego złodzieja. Powiedzieć "nieżyczliwy" to byłby duży komplement. W zasadzie należy mu się grzywna - Prawo geodezyjne i kartograficzne:

"Art. 48. 1. Kto:
3) wbrew przepisom art. 15 niszczy, uszkadza, przemieszcza znaki geodezyjne, grawimetryczne lub magnetyczne i urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, a także nie zawiadamia właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaków geodezyjnych, grawimetrycznych lub magnetycznych, urządzeń zabezpieczających te znaki oraz budowli triangulacyjnych,

- podlega karze grzywny."

Oczywiście jeśli się udowodni, że to on przestawił.

marpanek
17-01-2005, 18:44
Punkt graniczny to nie jest znak geodezyjny/ te służą do pomiarów/ :D

Teska
18-01-2005, 09:03
dokładnie :)

Tomasz M.
18-01-2005, 09:10
Macie rację, sorry, rozpędziłem się :oops: . Co nie zmienia mojej zdecydowanie nagannej oceny działań sąsiada.

Wojtek62
18-01-2005, 10:51
Tomasz,
każdemu może się to zdarzyć - chyba, że Twoja naganna opinia o sąsiedzie wynika z tego, że próbowałeś z nim rozmawiac a on ma wszystko gdzieś - to insza inszość

Tomasz M.
18-01-2005, 12:28
Z pierwszego postu Oktawiana zrozumiałem, że sąsiad umyślnie przestawił znak graniczny i świadomie wybudował płot na jego działce, a po zwróceniu mu uwagi poszczuł psami lub coś w tym rodzaju. Jeśli tak jest, to trudno mi inaczej ocenić postępowanie sąsiada. Ale, tak jak inni, radziłem zacząć od potwierdzenia stanu faktycznego przez geodetę.