PDA

Zobacz pełną wersję : budowa ogrodzenia



mietekp
17-01-2005, 14:51
Witam !!! Na wiosne chcę grodzic działkę siatka powlekaną i metalowe slupki . Czy potrzebne są jakies zezwolenia lub zgody sasiadów ? itp. :D Dziekuję !!!

jacekska
17-01-2005, 14:58
Ja rozmawiałem z sąsiadami z dobrym skutkiem, podzieliliśmy prace i koszty po 50%.
Mała uwaga natury technicznej, nie zrobiliśmy podmurówki pod siatką i teraz mam nieproszonych gości w postaci psiaków sąsiadów. warto o tym pomyśleć.
Pozdrawiam

Tomasz M.
17-01-2005, 14:59
Zajrzyj TU: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=39334&sid=3fa4d9e0734ac05df378dfc68822a77b. Jeśli nie masz jeszcze sąsiadów albo nie możesz się z nimi dogadać, zbuduj ogrodzenie w całości na swojej działce (dobrze, żeby geodeta wyznaczył Ci granice - zwykle biorą po 50-100 zł za punkt, chyba że już masz wyznaczone i nie potrzebujesz).

kze
17-01-2005, 15:12
Polecam w porozumieniu z sąsiadem.
Po pierwsze taniej, po drugie od razu na starcie są lepsze stosunki (z sąsiadami), a po trzecie zgoda buduje, a niezgoda rujnuje.
Ja dopiero kupiłem (umowa przedwstępna) kawałek łąki, a juz ustaliłem z jednym sąsiadem rodzaj płota (oczywiście siatka :D )

nurni
17-01-2005, 15:35
Ja mam po bokach dwie wolne działki i nie było z kim gadać.
Zrobiłem więc ogrodzenie w swojej działce.
Generalnie trzeba ogrodzenie tylko zgłosić, chyba, że jest narożne i wtedy gmina może sobie zażyczyć żeby było ażurowe w jakimś procencie.

Pozdrawiam

remx
17-01-2005, 19:13
Ogrodzenie od strony drogi publicznej a także przekraczające 2,2m wysokości wymaga zgłoszenia w Gminie. W ciągu miesiąca gmina ma czas na wyrażenie sprzeciwu.

Miśki
17-01-2005, 19:22
czy te przepisy dotycza rowniez ogrodzenia tymczasowego budowy?

remx
17-01-2005, 19:25
Sczerze powiedziawszy nie wiem. Ale co się może stać. Najwyżej każą ci je rozebrać, co przy ogrodzeniu tymczasowym nie jest specjalnie kosztowne.

damiang
18-01-2005, 11:20
A nie wiecie czy pozwolenie na budowę domu, przy którym w planie zagospodarowania działki było namalowane ogrodzenie, wystarcza, czy trzeba zgłaszać budowę ogrodzenia osobno?

aneska
18-01-2005, 13:53
jeśli nie było ujęte w sentencji decyzji, a znajdować sie będzie np. od drogi gminnej, to jak napisał remx takie ogrodzenie podlega zgłoszeniu

cinek21
18-01-2005, 15:29
Od strony sąsiadów nie musisz mieć żadnych pozwoleń, nie musisz nigdzie zgłaszać rozpoczęcia budowy ogrodzenia (wyjątek może (?) stanowić ogrodzenie powyżej jakiejś tam wysokości, albo drutu kolczastego - niestety nie jestem tego pewien, ale ciebie to raczej nie dotyczy). Od strony drogi (w zależności od gminnej, powiatowej, ... międzynarodowej) obowiązywać cię będzie: od zgłoszenia ze szkicem sytuacyjnym aż po pozwolenie na budowę. Niezbędna będzie również opinia właściciela drogi.
Tak jak powiedział Tomasz M. dobrze przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia wynająć dobrego geodetę (wydatek, który się opłaca), tak na wszelki wypadek, żeby później nikt nie miał pretensji o nawet kilka cm. Zaproś wtedy sąsiadów, z którymi graniczysz bezpośrednio, może z niektórymi dojdziesz do porozumienia i razem wybudujecie ogrodzenie dzieląc się pracą i kosztami (ogrodzenie może wtedy stać w osi granicy).
jacekska gratuluję ci sąsiadów, a nawet trochę i zazdroszczę. Ja niestety w swoim otoczeniu mam takich jednych "pożądnych". Pozadzierali ze wszystkimi dookoła. Od początku były problemy, starałem się iść na kompromis, ustępować, ale w końcu się miarka przebrała (a mówią, że w systemie dawcy-biorcy jest bardzo niedobrze jak coś się zepsuje).

damiang
24-01-2005, 09:32
jeśli nie było ujęte w sentencji decyzji, a znajdować sie będzie np. od drogi gminnej, to jak napisał remx takie ogrodzenie podlega zgłoszeniu
W sentencji o ile dobrze pamiętam to była budowa domu jednorodzinnego wraz z przyłączami. O ogrodzeniu na 99% nic nie było.
Natomiast moja działka graniczy z 3 działkami sąsiadów oraz drogą prywatną (współwłasność 5 sąsiadów). Czyli jeśli nie przekroczę magicznej wysokości 2,2m to nie muszę nigdzie zgłaszać.

janaro
24-01-2005, 11:17
Radzę ustalić w Gminie czy plan zagospodarowania, jeżeli jest nie określa speecjalnych wymagań co do wykonania ogrodzenia. U mnie plan zagospodarowania zabrania wykonania ogrodzenia z elementów betonowych.

swbeata
24-01-2005, 11:29
Mamy sąsiądów po bokach ale jeszcze nie budujących się wieć całość ogrodzenia stawialiśmy w granicach swojej działki, finansując w 100% ogrodzenie. Próbowaliśmy dogadać się z sąsiadami ale nie byli zainteresowani (po co im się dokładać jak ogrodzenie na razie im niepotrzebne bo przecież my postawimy na swojej działce i jeszcze zapłacimy). Jeśli chodzi o formalności to byliśmy w starostwie i zgłaszaliśmy zamiar postawienia ogrodzenia (byliśmy jeszcze w zarządzie dróg któremu podlega nasza jeszcze na razie żużlowa droga w celu upewnienia się co do odległości na której możemy przeprowadzić ogrodzenie frontowe).POZDROWIENIA

Pietka
24-01-2005, 12:34
W muratorze 2/2005 jest napisane, że zgłoszenia wymaga tylko od ulicy lub wyższego niż 2,2m , pozostałych nie trzeba nawet zgłaszać. Z tego wynika, że budując ogrodzenie od drogi musisz zgłosić a od sąsiada zgłaszasz jeżeli będzie miało wysokość powyżej 2,2m.


Pozdrowionka.

KonAn
24-01-2005, 15:59
Powiem jeszce jedno,ogrodzenie od ulicy nie musi być ażurowe(tak było wcześniej).Nowe przepisy tego nie precyzują.