PDA

Zobacz pełną wersję : Obywatel USA i Polski-szukam kontaktu i informacji



JasiekL
17-01-2005, 15:18
Witam wszystkich bardzo serdecznie,
Mam wiele pytan na temat budowy domu w Polsce. Jestem obywatelem USA i Polski. Szukam kontaktu z osobami budujacymi lub majacymi zamiar budowac dom w Polsce i bedacymi w sytuacji podobnej do mojej. Dzieki i prosze o kontakt

Pozdrowienia Jasiek

ozzie
18-01-2005, 16:26
Witaj,
a co konkretnie chcialbys wiedziec? Czy masz zamiar budowac na odleglosc? Czy mieszkasz w Polsce? W ktorej czesci kraju chcesz budowac? Jak widzisz pytan jest troche, podaj wiecej informacji, a moze bedziemy w stanie tobie pomoc.

ozzie (obywatelka Zjednoczonego Krolestwa i Polski :)

JasiekL
18-01-2005, 18:38
Witam, Postaram sie podac wiecej szczegolow. Mieszkam w tej chwili w USA. Czy budowanie na odleglosc ma sens -trudno mi powiedziec,trzeba miec kogos na miejscu. Nie mam prawde mowiac konkretnej lokalizacji-jest nam raczej wszystko jedno-do pewnego stopnia oczywiscie. Nie musimy byc blisko pracy,ale nie checemy byc na "pustyni".Mysle ze ceny ziemi sa bardzo rozne. Nie wiem tez jak wyglada sytuacja wlasnosci-czy konieczne jest zameldowanie w Polsce? Jak bylbym traktowany przez US-kwestia dochodow.Jak widzisz jestesmy we wstepnej fazie planowania.

Dzieki Jasiek

ara
18-01-2005, 19:40
Witaj ponownie JasiekL,
myślę, że sprawy , które chciałbyś rozgryźć teraz (podatkowe,własnościowe, ceny ziemi ) mogą wyglądać zgoła inaczej za 6 lat ( a w takiej perspektywie widzisz tutaj powrót i emeryturę - tak przynajmniej zrozumiałam). Zbyt dużo niewiadomych. Trochę trudno więc radzić dziś , gdy to na razie krucha zaledwie " przymiarka " powrotu. Można tylko oczekiwać, że ze względu choćby na przynależnośc do Unii, prawo będzie w szerokim tego słowa znaczeniu sprzyjało mobilności ludzi.

pozdrawiam
ara

JasiekL
18-01-2005, 20:51
Jestesmy zdecydowani na kupno ziemi w tym roku,jezeli uda nam sie znalezc cos.

Jasiek

JOA
26-01-2005, 21:59
witam !

Z tego co słyszałem jako obcokrajowiec musisz posiadać pozwolenie na zakup w Polsce nieruchomości czy też ziemi , ale nie wiem jakie są szczegóły tych przepisów.Można by sprawdzić na stronach odpowiednich urzędów. Jeżeli chodzi o budowanie (to jest mi bliższe) na odległość to są dwa wyjścia : wyjście A - posiadanie zaufanego przyjaciela który poprowadzi budowę ;)
wyjście B - zawarcie umowy z projektantem na projekt i tzw. zastępstwo inwestorskie - tzn. że powstaje projekt zgodnie z ustaleniami i projektant nadzoruje i prowadzi budowę w zastępstwie inwestora mając do dyspozycji określony budżet .
Wydaje mi się , że to żadne mecyje i takie inwestycje prowadzi się przy o wiele bardziej skomplikowanych obiektach.
W dobie internetu nawet koncepcje można konsultować na odległość , pozostaje wybór działki , którego chyba bez osobistej wizyty nie należy podejmować , chyba ,że chcesz kupić działkę w zabudowie szeregowej na osiedlu z dobrym dojazdem do centrum. Myślę ,że takie warunki można stwierdzić mając do dyspozycji parę zdjęć i mapę miasta , no ale gdyby chodziło o coś więcej to nieradzę .
Jestem projektantem i radzę działkę kupować również konsultując z fachowcem bo wiem z doświadczenia ,że często największe problemy stwarza lokalizacja terenu pod budowę domu , a nie sam dom i niestety nie są to inspirujące problemy.

pozdrawiam AL

PS. A nie masz ochoty na działkę w górach z widokiem na Tatry(znajomy sprzedaje)?
AL

pacja
07-02-2005, 00:54
Jestesmy w podobnej sytuacji, mieszkamy w Barrington Hills, IL USA i powaznie zastanawiamy sie nad budowa/inwestycja w Polsce, a dokladniej we Wiśle, Szczyrku lub w okolicach. Interesowala by nas budowa pensjonanu na ok. 10-15 pokoji goscinnych plus jakies mieszkanko dla prowadzacego pensjonat.

I tez mamy kilka pytan:
Jaki zakres dzialania/obowiazkow ma kierownik budowy ?
Czy moze zajac sie budowa domu pod klucz ?
Ile kierownik bierze za taka usluge ?
Jak wyglada to z punku prawnego/gwarancyjnego zatrudnienie takiego kierownika ?

Czy sa dostepne gdzies gotowe plany lub propozycje/zdjecia pensjonatow ktore mozna by nastepnie zakupic po przez internet/telefonicznie ?

Wszelkie inne informacje, opinie za i przeciw sa mile widziane !!

Pozdrawiamy !!.

rpg.

pitbull
09-02-2005, 09:32
I tez mamy kilka pytan:
Jaki zakres dzialania/obowiazkow ma kierownik budowy ?
Czy moze zajac sie budowa domu pod klucz ?
Ile kierownik bierze za taka usluge ?
Jak wyglada to z punku prawnego/gwarancyjnego zatrudnienie takiego kierownika ?

Czy sa dostepne gdzies gotowe plany lub propozycje/zdjecia pensjonatow ktore mozna by nastepnie zakupic po przez internet/telefonicznie ?

Wszelkie inne informacje, opinie za i przeciw sa mile widziane !!

Pozdrawiamy !!.
rpg.

Kierownik budowy ma prowadzic budowe zgodnie z przepisami prawa budowlanego, dokonywac stosownych zgloszen, prowadzic dokumenacje budowy i zapewaniac jej prowadzenia zgodnie ze sztuka budowlana.
Kierowniek budowy pewnie moglby wybudowac dom pod klucz jesli bylby wlascicielem firmy budolanej i pelnil w stosunku do Ciebie role Inwestora zastepczego ale w tym przypadku na pewno nalezaloby zatrudnic Inwestora zastepczego i prawnika do sporzadzenia stosownej umowy.
Ceny sa b. zroznicowane w zaleznosciod powierzonego zakresu obowiazkow.
Nie widzialem typowych projektow pensjonatow. Widzialem natomaist pensjonaty do kupienia.

imported_ADAS
26-02-2005, 01:03
Witam serecznie
Mieszkam w Chicago IL i od roku buduje dom w Polsce(przez Internet :P ),
jak masz jakieś pytania , chętnie coś podpowiem.

dorotazab
09-07-2005, 20:48
Witajcie my z mezem wlasnie uzyskalismy pozwolenie na budowe i ruszamy!!!
Mysle ze za 2 latka bedziemy sie pakowac i spadamy do kraju!
Budowac bedziemy przez inernet z pomoca rodziny!
Maz moj pracuje od rana do nocy - uroki aaameryki - a ja niestety sama musialam poszukac dzialki, upowaznic rodzina do jej zakupu, wyszukac projekt, itp.
Obecnie szukam wykonawcy!
Wszystko bedzie dobrze a domek bedzie taki:
www.domnahoryzoncie.pl - dom WIERA

rrmi
10-07-2005, 19:12
Witam wszystkich bardzo serdecznie,
Mam wiele pytan na temat budowy domu w Polsce. Jestem obywatelem USA i Polski. Szukam kontaktu z osobami budujacymi lub majacymi zamiar budowac dom w Polsce i bedacymi w sytuacji podobnej do mojej. Dzieki i prosze o kontakt

Pozdrowienia Jasiek

Ja i moja rodzina jestesmy w podobnej sytuacji .Mielismy dylemat czy wracac wogole .Decyzja zapadla .Wracamy .
Budowac zaczniemy po powrocie .
Przez internet sie nie odwaze kupic czegokolwiek , nie bardzo miesci mi sie w glowie jak wybrac dzialke nie widzac :o

Poza tym nie mam takiej pomocnej Rodziny :lol: