PDA

Zobacz pełną wersję : czy mój dach wytrzyma ciężar dachówki?



10-09-2002, 07:57
Witam forumowiczów.
Pytanie jak w temacie.
A szczegóły niżej:
mam na dachu eternit (5 lat), dach jest stosunkowo mało skomplikowany, ale koszty krycia dobrą blachą (będą odpady na skosach i przy koszu) i dachówką cementową (Braas lub Euronit) są porównywalne.
Problem może być z wytrzymałością:
dach dwuspadowy (spad ok. 40 st.), krokwie są co 80-90cm, przekrój 7/14, pełne deskowanie + papa.
Mogę dorzucić jętki.
Zastanawiam się, czy zwiększyłbym wytrzymałość nabijając grube kontrłaty np 7x6 cm.
Jęśli ktoś z Was miał podobny problem lub potrafi odpowiedzieć na w/w pytanka to bardzo proszę o szybką reakcję.

PawełM
10-09-2002, 08:49
Już jako zarejestrowany użytkownik dorzuce szczegóły:
krokwie mają max dł. 4,8 m i są podparte 1m przed końcem (miejsce zakotwienia śrubami w betonowej belce).

tomash
17-02-2003, 10:04
Miałem właśnie taki dach. Teraz mam pokryty dachówką ceramiczną. Jedyne co mogę polecić to wizytę dobrego - zaznaczam dobrego fachowca od konstrukcji dachu. To bardzo skomplikowane obliczenia, które wykazały, że mój dom wytrzyma taką dachówkę. Bardzo ważne jest też sprawdzenie ściany kolankowej i konstrukcji wieńca. Nie da się ocenić bez oglądania!

y0sh
28-02-2003, 12:44
>mam na dachu eternit (5 lat), dach jest stosunkowo mało >skomplikowany,
mam pytanko... w jaki sposób pozbywasz sie eternitu, jakie są tego koszty ??? zamierzam wymienic dach i nie wiem ile mnie bedzie kosztowac usuniecie eternitu